Zmije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#326 Re: Zmije

Post by hhaarree »

:shock: :lol:

bgm ja bih se iza nje sakrio ako kakvo gujce krene na nas :oops:
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#327 Re: Zmije

Post by Sanchez22 »

.
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#328 Re: Zmije

Post by Sanchez22 »

De ti zalij malo vrt,sve ce ti se osusiti.Pusti zmije :lol:
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#329 Re: Zmije

Post by ljuspica »

lmo wrote:slaba kvaliteta fotografija,al' najviše liči na ribaricu, natrix tessellata tessellata :)
Za ove sam cula, ali ih nikad nisam vidjela. Zbog sare previse mi lice na poskoka. Ono nekad zbog situacije (ovisi gdje je zmija) ne mos uocit glavu,pa bi na prvu pomislila da je poskok a ne ribarnica. Sve oke one nisu opasne, vodene su zmije, mada i šarka hoce u vodu, poskok nece.
Gadno je sresti i smuka, povelik, nije opasan, al njegova velicina u tebi izazove strah. :)
Crni gad je isto velik, tanak i cesto ga mozes sresti u sumi. Crn je.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#330 Re: Zmije

Post by zippoo87 »

ljuspica wrote:
lmo wrote:slaba kvaliteta fotografija,al' najviše liči na ribaricu, natrix tessellata tessellata :)
Za ove sam cula, ali ih nikad nisam vidjela. Zbog sare previse mi lice na poskoka. Ono nekad zbog situacije (ovisi gdje je zmija) ne mos uocit glavu,pa bi na prvu pomislila da je poskok a ne ribarnica. Sve oke one nisu opasne, vodene su zmije, mada i šarka hoce u vodu, poskok nece.
Gadno je sresti i smuka, povelik, nije opasan, al njegova velicina u tebi izazove strah. :)
Crni gad je isto velik, tanak i cesto ga mozes sresti u sumi. Crn je.
pisao sam vec da mi je smuk zivio u drvima uz kucu,vidjao sam ga dvije godine zaredom,ove godine nisam,moguce da je ili otisao ili uginuo
bio je oko metar dug,smedj i isto ima oblu glavu,tako da me nije bilo strah kada sam naletio na njega :D
User avatar
Ludzak
Posts: 5372
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#331 Re: Zmije

Post by Ludzak »

Kod identifikacija zmija, odnosno otrovnica i neotrovnica, najbolje je da pogledate glavu. Ali ko bi zagledao glavu kada se ugleda zmija ? :D

Poskoka i šarku je lahko prepoznati. Otrovnice su inače kratke, sa istaknutijom glavom, dok neotrovnice mogu narasti dosta duže i one nemaju istaknutu glavu.
PM72
Posts: 17627
Joined: 30/04/2012 16:54

#332 Re: Zmije

Post by PM72 »

Istaknutija glava? :lol:

Čuvajte se baklava po leđima,to su otrovnice.Imamo poskoke ,šarke i crne šarke (koje su endemične na prostoru Igmana i Bjelašnice).Otrovne zmije su kratke ,debele i glava im nije "istaknuta" nego ide na špic.Šarka je smeđkaste boje sa crnim baklavama po leđima dok je poskok siv sa crnim šarama.Uglavnom,čizma glavu čuva.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#333 Re: Zmije

Post by Kinaski »

jel ujeda ovaj smuk
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#334 Re: Zmije

Post by triconja »

Zanima me raja ako imam cizme one od 35+ centi (rudarke narodski receno) more li mi ista zmija kroz njih? Ili hoce li se bacit malo iznad pa nisanit na 40 centi :lol: ?
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#335 Re: Zmije

Post by hhaarree »

vala ne vjerujem da moze rudarke probiti zubima. A ko zna, moze biti neravan teren pa da je ona na nekom uzvisenju sa kojeg ce te dofatiti do iznad koljena :mrgreen:
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#336 Re: Zmije

Post by zippoo87 »

Kinaski wrote:jel ujeda ovaj smuk
NE
osim ako nisi glodar :D
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#337 Re: Zmije

Post by zippoo87 »

triconja wrote:Zanima me raja ako imam cizme one od 35+ centi (rudarke narodski receno) more li mi ista zmija kroz njih? Ili hoce li se bacit malo iznad pa nisanit na 40 centi :lol: ?
ima i njih raznih kvaliteta
ja imam dvoje,jedne dosta kvalitetnije,tvrdi djon,ono prave cizme

imam druge,mekana guma,mekani djon...nedavno mi trn od drace probio djon i zabio se u nogu :D
dakle nisi postavio bas dobro pitanje :P
ali zmije mogu probiti gumu i ujesti i kroz cizme,samo sto ce u tom slucaju manji dio zuba ostati u mesi i samim tim ce i manje otrova uci u tijelo
bolje je biti u cizmama nego u papucama...mada sam ja cijelo ljeto u papucama i u njima i radim
User avatar
Ludzak
Posts: 5372
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#338 Re: Zmije

Post by Ludzak »

PM72 wrote:Istaknutija glava? :lol:

Čuvajte se baklava po leđima,to su otrovnice.Imamo poskoke ,šarke i crne šarke (koje su endemične na prostoru Igmana i Bjelašnice).Otrovne zmije su kratke ,debele i glava im nije "istaknuta" nego ide na špic.Šarka je smeđkaste boje sa crnim baklavama po leđima dok je poskok siv sa crnim šarama.Uglavnom,čizma glavu čuva.
Ide na špic, ali ima trokutasti oblik. Dok kod neotrovnica glava se gotovo stapa sa tijelom.

Image

A i B otrovnice, C neotrovnica.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#339 Re: Zmije

Post by Kinaski »

jel to iz knjige za biologiju za peti razred :P
e jebala te ona, bas cu joj gledati glavu, odmah ja to iznabadam pa tek onda gledam kakva je i koje je vrste :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#340 Re: Zmije

Post by triconja »

Kinaski wrote:jel to iz knjige za biologiju za peti razred :P
e jebala te ona, bas cu joj gledati glavu, odmah ja to iznabadam pa tek onda gledam kakva je i koje je vrste :D
Ja ima i dva mjeseca vidio naku sivkastu zmiju, recu da je malo duza, oko metar i po i skontam klin se klinom izbija. Uporedim velicine i vidim da gubim visestruko i dalji slijed dogadjaja je da sam skonto da se ne mijesaju babe i zabe :lol: .
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#341 Re: Zmije

Post by ljuspica »

Ja danas vidjela malu smedju zmiju, podebela za njenu duzinu,prvo mislila da je puž, ali nije, ne ide golac onako brzo, doduse nije ni isla prebrzo, mnogo sporije nego sto se gusteri krecu....moze li to biti vodena zmija, obzirom da je bilo nadomak vode, jezerceta? I ako neko zna moze li mi reci kakve imaju vodene zmije smedje boje?
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#342 Re: Zmije

Post by lmo »

ribarica je najčešće smeđa ili siva, ali i zelenkasta....
paradjik
Posts: 87
Joined: 22/12/2010 23:58

#343 Re: Zmije

Post by paradjik »

Evo jednog finog poskoka od danas
Image
Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#344 Re: Zmije

Post by lmo »

baš je respektabilan, pogledom ubija :oops: :D

u mom komšiluku ih ima dosta... gdje je to slikano?
paradjik
Posts: 87
Joined: 22/12/2010 23:58

#345 Re: Zmije

Post by paradjik »

Na Bjelasnici :-D
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#346 Re: Zmije

Post by Njanjavi »

Sto se zmija tice miran sam, imam machka serijskog ubicu, satra boga oca.
Gustere redovno tamani, sharku nedavno satra, kreno je jest i ostatak okacio na zidic haman da ostale zmije isprepada :lol:
Juce mu iz kandji istrgoh zelembaca, bezze ce ga zaklat pa povratit u kuci navece.
Nedavno vjevericu ubi stoka :-?
Pojede on vecinu tih cudesa sta ulovi al dosta puta i povrati navece kad dodje kuci i smiri :-?
Ugl ima vodenih bez shara, sharki i poskoka sijaset, gustera svakakih, zelenih, sharenih, onih sto hodaju ko komodo zmajevi sto se kofrce hodajuc pa do onih brzih obicnih avlijanera :roll:
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#347 Re: Zmije

Post by ljuspica »

Na Bjelasnici ima poskoka, na Skakvcu ih isto ima puno. Gdje ih jos ima po planinama? Na Vranici sam vidjela pl.šarku, male su one....pola metra...eh da i na Bijambarama ima šarki...
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#348 Re: Zmije

Post by choxnox »

Romanija wrote:Bezveze si ubio obicnog smuka ni krivog ni duznog koji ti je smanjivao broj glodara oko kuce.
zippoo87 wrote:vala bas
vidi se da nije otvornica,nema sara po tijelu
otrovnice je najlakse po tome raspoznati,svaka ima sare a ove obicne rijecne su vecinom u jednoj boji,pretezno siva

nemojte odmah ubijati,samo je sklonite ili pustite da sama ode
lmo wrote:eno,ubio smuka :(

pa samo je poskok potencijalno opasan,...... :qq:
Pa fino sam rekao da mi je najmrze ubiti zivotinju (osim onih koji su bas stetocine kao sto su komarci, muhe koje ne zele van, zlatice, puzevi /velike stetocine u basti/, inace sve ostale samo izbacim iz kuce). Problem je bila ogromna histerija s obzirom da se jedan od clanova porodice nevjerovatno i neopravdano mnogo boji zmija, a svakako da je i manjak edukacije po pitanju zmija doprinio ovakvom rezultatu.

Licno mi je bio prvi put da sam se uzivo susreo sa zmijom, nisam se uopce preplasio niti me bilo strah, ali je problem bio sto je zmiju vidjela goreopisana osoba u garazi da bi potom nestala. Onda sam pazljivo poceo vaditi stvari iz garaze i kada sam je vidio smotanu iza jednog stuba i jos nekih stvari (gdje je bio poprilican mrak), jednostavno nisam imao izbora ali svakako da mi je zao bilo kada sam kasnije proguglao o kojoj zmiji se radi.
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#349 Re: Zmije

Post by al_akhisari »

Kinaski wrote:jel to iz knjige za biologiju za peti razred :P
e jebala te ona, bas cu joj gledati glavu, odmah ja to iznabadam pa tek onda gledam kakva je i koje je vrste :D
:lol:
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#350 Re: Zmije

Post by zippoo87 »

choxnox wrote:
Pa fino sam rekao da mi je najmrze ubiti zivotinju (osim onih koji su bas stetocine kao sto su komarci, muhe koje ne zele van, zlatice, puzevi /velike stetocine u basti/, inace sve ostale samo izbacim iz kuce). Problem je bila ogromna histerija s obzirom da se jedan od clanova porodice nevjerovatno i neopravdano mnogo boji zmija, a svakako da je i manjak edukacije po pitanju zmija doprinio ovakvom rezultatu.

Licno mi je bio prvi put da sam se uzivo susreo sa zmijom, nisam se uopce preplasio niti me bilo strah, ali je problem bio sto je zmiju vidjela goreopisana osoba u garazi da bi potom nestala. Onda sam pazljivo poceo vaditi stvari iz garaze i kada sam je vidio smotanu iza jednog stuba i jos nekih stvari (gdje je bio poprilican mrak), jednostavno nisam imao izbora ali svakako da mi je zao bilo kada sam kasnije proguglao o kojoj zmiji se radi.
kod mene na imanje dodju jos 2 porodice da se brinu o basti (dao im zemlje da sade sebi) i vecinom se boje zmija,tako da ja i ne spominjem kada vidim zmiju a vidim ih da ne kazem svakodnevno...jer bi se ove prepale i vjerujem da ne bi vise ni prosle kroz travu :D
mati se isto navikla na zmije i ni ona se ne trza a i ne histerise a takodjer i ne spominje :D

a ja kada hodam,stalno gledam u pod i pazim,da ne naletim na poskoka,jer je blizu i rijecno korito,ima puno kamena i svega...bas ono skolski primjer stanista za poskoka :D
Post Reply