Zmije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#251 Re: Zmije

Post by Mračajski proto »

Image
Wolf.
Posts: 11
Joined: 11/07/2008 23:49

#252 Re: Zmije

Post by Wolf. »

Image

Mala zmija nađena u kući starije žene u hodniku kod kupatila. Uspio sam je slikati i zna li neko koja zmija je u pitanju? Na glavi ima ove bijele (žute) detalje. Kako postupiti dalje s obzirom da je zmija mala, postoji li mogućnost da je u blizini velika itd?
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#253 Re: Zmije

Post by ljuspica »

Proucavajuci na netu o zmijama , ono sto sam do sad naucila, mislim da se kod tebe radi o maloj bjelouski...a za njenu mamu ne znam da li je u blizini.
Zmija koju sam juce vidjela je crna poljarica. Poprilicno duga i vitka zmija, kazu veoma brza i agresivna ako se stane na nju. Ova juce nije bjezala kad sam joj se priblizila, ocito nije me primjetila...
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#254 Re: Zmije

Post by Anestezija »

To je bjelouska mala bezopasna je,sama pobjegne ,male su sanse da je velika u blizini :)
User avatar
ODB
Posts: 1403
Joined: 09/11/2014 02:48

#255 Re: Zmije

Post by ODB »

Čitam hvalite ovog Blavora pa me interesuje jede li on one žute puževe golaće jebo im pas mater,jede li ga išta !?

Blavor = Sljepić :?
User avatar
Boateng
Posts: 1406
Joined: 15/02/2011 00:10

#256 Re: Zmije

Post by Boateng »

Blavor je veći od sljepića.
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#257 Re: Zmije

Post by Anestezija »

ODB wrote:Čitam hvalite ovog Blavora pa me interesuje jede li on one žute puževe golaće jebo im pas mater,jede li ga išta !?

Blavor = Sljepić :?
jede :) Blavor je puno veci od Sljepica :)
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#258 Re: Zmije

Post by Bullet Tooth Tony »

ODB wrote:Čitam hvalite ovog Blavora pa me interesuje jede li on one žute puževe golaće jebo im pas mater,jede li ga išta !?

Blavor = Sljepić :?

Vjerovao ili ne ... Patke ih vole :D
User avatar
ODB
Posts: 1403
Joined: 09/11/2014 02:48

#259 Re: Zmije

Post by ODB »

Znači ove ratne američke puževe narandžaste jede blavor i patke...majku im ,aj nek ga bar nešta jede.
Moram nabavit onda te živine.
Hvala.
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#260 Re: Zmije

Post by Anestezija »

Jedu sve od miseva do puzeva ,jest da su ko produzno kablo dugi :D
User avatar
ODB
Posts: 1403
Joined: 09/11/2014 02:48

#261 Re: Zmije

Post by ODB »

Ma zbaviću ja njega,maziti i paziti i zvaću ga Đole :lol:
Samo nek jede onu pogan,ako još voli mačku kad pojest još bolje :thumbup:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#262 Re: Zmije

Post by Bullet Tooth Tony »

Naspi pive u onaj tanjir plasticni i ostavi ... Znaci milion puzeva pijanih na jednoj lokaciji :D :D
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#263 Re: Zmije

Post by Anestezija »

A otkud golaći puzevi kod tebe,da im se nije ko iz Foče uselio u kucice :D
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#264 Re: Zmije

Post by Zeljoooo »

dresdener78 wrote:Još dodatak: Varijanta ljudske vrste zvana "opći idiot" (idiotus vulgaris) je jedna podvrsta čovjeka koja živi u svim dijelovima zemaljske kugle. Dokaz je naprimjer seljačka legenda koja se širi u nekim ruralnim regijama Češke i prema kojoj ekološki aktivisti imaju fabrike za zmije koje bacaju u malim kutijama iz aviona. Kutija ima mali padobran, nakon slijetanja na tlo se ona mala kutija otvori i zmije izlaze u prirodu gdje ugrožavaju nevine i nedužne seljake. :|

Dakle evo jedan manual kako se ponašati u slučaju da čovjek sretne zmiju (na češkom):
http://www.ireceptar.cz/zajimavosti/zmi ... -nemusime/
Najvažnije:

U prirodi se ponašamo tako da budemo oprezni i GLEDAMO pod noge i gledamo gdje stavimo ruke naprimjer kad želimo uzeti borovnicu ili kupinu. Tako izbjegnemo rizik da dodirnemo zmiju koja je u šoku više nego mi i odmah reagira ujedom.

Ako jesmo na mjestu gdje se često pojavljaju zmije, dovoljno je biti bučni i praviti vibracije (udarci nogama ili štapom u tlo). Zmije jesu totalno gluhe ali zato ekstremno osjetlive za vibracije (koje i nastaju kao posljedica buke). Ne vole se družiti sa čovjekom na osnovi loših iskustava i trude se da pobjegnu.

Ako je potrebno ukloniti neku tvrdoglavu zmiju (šargana) iz dvorišta/bašte zbog djece: Ako ne pomažu vibracije, onda se može šargan ohladiti naprimjer ledenom vodom. Ova studenokrvna životinja, ako je izložena ekstremnoj hladnoći, postaje gotovo nepokretna. Onda je moguće u debelim kožnim rukavicama ili uz pomoć štapa u obliku Y ugurati zmiju u neku vreću i odnijetu u šumu.

Inaće predatori zmija jesu općenito JEŽEVI. Hrane se zmijama. Ako ima na bašti i u njenoj blizini ježeva, smanjuje se rizik da će kroz baštu lutati zmije. Jež je simpatična životinja ali ne preporučujem igrati se sa njima jer imaju strašno puno buha.
Pa sto da ga hladim hladnom vodom kad ga mogu ohladiti lopatom ili stapom.
User avatar
ODB
Posts: 1403
Joined: 09/11/2014 02:48

#265 Re: Zmije

Post by ODB »

Anestezija wrote:A otkud golaći puzevi kod tebe,da im se nije ko iz Foče uselio u kucice :D
Ne kontam drugu polovinu pitanja ,a puževa nema kod mene gdje živim već kad dođem u Bosnu na vikendici mi sve pojedoše što se trudim zdravo da uzgojim i pojedem.Kažu ljudi naši posoli ga i istopi se,jest i to ali mi treba pola dana i poslije dođu novi.Da pršćem otrovima ne pada mi na pamet.
To su oni narandžasti GMO puževi kako ih ja volim zvati,a ne oni fini domaći.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#266 Re: Zmije

Post by Bullet Tooth Tony »

ODB wrote:
Anestezija wrote:A otkud golaći puzevi kod tebe,da im se nije ko iz Foče uselio u kucice :D
Ne kontam drugu polovinu pitanja ,a puževa nema kod mene gdje živim već kad dođem u Bosnu na vikendici mi sve pojedoše što se trudim zdravo da uzgojim i pojedem.Kažu ljudi naši posoli ga i istopi se,jest i to ali mi treba pola dana i poslije dođu novi.Da pršćem otrovima ne pada mi na pamet.
To su oni narandžasti GMO puževi kako ih ja volim zvati,a ne oni fini domaći.

Probaj ovo gore s vopi sto sam ti napisao :wink:
User avatar
ODB
Posts: 1403
Joined: 09/11/2014 02:48

#267 Re: Zmije

Post by ODB »

Hvala za vopi zaboravih ti odgovoriti,nasmijalo me pravo.
Probaću.
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#268 Re: Zmije

Post by Truba »

koja bi mogla biti zmija koja se krije ispod trulog sijena :mrgreen: vlazno je i mracno ispod...pobjeze pod zemlju
cistio travu koju sam stavio oko stabala kao gnojivo :mrgreen:

jel guz
mislio sam da guz nije zmija i da jede druge zmije :roll:
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#269 Re: Zmije

Post by ljuspica »

U 7 dana vidjela sam dvije zmije.Jedna je bjelouska a druga ne znam.I to na moru se desilo,blizu mora.Ova druga koju vrstu ne znam bila je smedjkasta.Nalazila se u hladovini kamenja. Polako se kretala.Imala je tamnosmedje sare, povelka,oko 1 m i debela kao ruka djeteta od 4-5 god. Sta bi to moglo biti?Kaze nema tu gdje sam bila otrovnih zmija..
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#270 Re: Zmije

Post by dpjokala26 »

mog jaru ujela zmija na plazi.sjeo na kamen a ona ga ugrizla za ruku.(mislio da ga je ubola draca). ne bi reagovao da mu zena nije vidjela malu zmiju kako se uvlaci ispod kamena.otisao primio serum. poslije ujeda ruka mu je bila cudno crvena, vise modra negdje do lakta.kazu da je poluotrovnica(ima otrov koji ne moze ubiti covjeka)moj jaro sada ide samo na plazu gdje je izbetonirano. :lol:
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#271 Re: Zmije

Post by ljuspica »

dpjokala26 wrote:mog jaru ujela zmija na plazi.sjeo na kamen a ona ga ugrizla za ruku.(mislio da ga je ubola draca). ne bi reagovao da mu zena nije vidjela malu zmiju kako se uvlaci ispod kamena.otisao primio serum. poslije ujeda ruka mu je bila cudno crvena, vise modra negdje do lakta.kazu da je poluotrovnica(ima otrov koji ne moze ubiti covjeka)moj jaro sada ide samo na plazu gdje je izbetonirano. :lol:
kad se to desilo i gdje?
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#272 Re: Zmije

Post by dpjokala26 »

prosle godine,u bobovicu na moru,otok brac. (malo mjesto, vecinom izgradjeno od luksuznih vila,sve ukomponovane u prirodu :wink: )
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#273 Re: Zmije

Post by ljuspica »

kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#274 Re: Zmije

Post by kerima1 »

ljuspica wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/neum-mus ... /150728022

kako je ovo moguce poslije seruma?
U Bosni je sve moguce :)
Valjda istekao rok serumu ili sporost hitne i osoblja.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#275 Re: Zmije

Post by JoseMujica »

imate ljude alergične, bolesne itd.
Post Reply