Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#1301 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

u salzburgu je zivot definitivno najskuplji
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1302 Re: Zivot u Austriji

Post by 512MB »

Facasplaca wrote:u salzburgu je zivot definitivno najskuplji
Tirol je skuplji :)
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#1303 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

moze biti , ja govorim iz svog iskustva- salzburg je definitivno preskup grad. nizi standard od njemaca, a zivot skuplji koliko hoces :-) u freilassing u se salzburzani podmiruju , odma na granici grad u bayernu, sve austrijske tablice na parkinzima hipermarketa :D

a u tirolu i innsbrucku sam samo bio poslovno na par dana pa ti ne bi znao reci
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1304 Re: Zivot u Austriji

Post by 512MB »

Facasplaca wrote:moze biti , ja govorim iz svog iskustva- salzburg je definitivno preskup grad. nizi standard od njemaca, a zivot skuplji koliko hoces :-) u freilassing u se salzburzani podmiruju , odma na granici grad u bayernu, sve austrijske tablice na parkinzima hipermarketa :D

a u tirolu i innsbrucku sam samo bio poslovno na par dana pa ti ne bi znao reci
Valjda je veci standard neg u njemaca, zato se ide u Passau i Freilassing u kupovinu. :)
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#1305 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

manje plate u au i to ne malo, od recimo bayerna, za it sektor barem. znam po kolegama koji rade na istim pozicijama u de, imaju u prosjeku 300-500 e vece plate, sto nije zanemarivo
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1306 Re: Zivot u Austriji

Post by 512MB »

Facasplaca wrote:manje plate u au i to ne malo, od recimo bayerna, za it sektor barem. znam po kolegama koji rade na istim pozicijama u de, imaju u prosjeku 300-500 e vece plate, sto nije zanemarivo
Veci je standard u Salzburgu nego u Freilassingu :) inace neidu ovi iz Salzburga u München u shopping.

Ostalo stoji, sam radim u IT sektoru u DE a zivim u Salzburgu.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1307 Re: Zivot u Austriji

Post by hrle1976 »

Facasplaca wrote:u salzburgu je zivot definitivno najskuplji

Najskuplji na sprem cemu? Jesi ikad bio u Oslu, Zürich, Zenevi, Kopenhagenu, Stokholmu? Salzburg ispadne ko neki pravi jeftini gradic.
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1308 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

hrle1976 wrote:
Facasplaca wrote:u salzburgu je zivot definitivno najskuplji

Najskuplji na sprem cemu? Jesi ikad bio u Oslu, Zürich, Zenevi, Kopenhagenu, Stokholmu? Salzburg ispadne ko neki pravi jeftini gradic.
Ljudi pricaju o Austriji, a ne Svicarskoj, Norveskoj i Svedskoj. Ne pravi se pametan kad nisi
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1309 Re: Zivot u Austriji

Post by hrle1976 »

hellhammer wrote:
hrle1976 wrote:
Facasplaca wrote:u salzburgu je zivot definitivno najskuplji

Najskuplji na sprem cemu? Jesi ikad bio u Oslu, Zürich, Zenevi, Kopenhagenu, Stokholmu? Salzburg ispadne ko neki pravi jeftini gradic.
Ljudi pricaju o Austriji, a ne Svicarskoj, Norveskoj i Svedskoj. Ne pravi se pametan kad nisi

Pa nije opet ni najskuplju u Austriji. Ali eto sta ja znam kad ti tako kazes :oops:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#1310 Re: Zivot u Austriji

Post by muminovic »

U Beču najesen izložba o gastarbajterima, prošle godine registrovano 40.000 osoba iz BiH

U Beču se u oktobru otvara izložba "Podijeljena povijest Viyana Beč Wien" posvećena "gastarbajterima" iz bivše Jugoslavije i Turske te njihovoj ulozi u austrijskom društvu ispričanoj kroz bečku im svakodnevicu.
Grad Beč 60-ih je godina prošlog stoljeća, nakon što je Austrija sklopila Sporazum o razmjeni radne snage s tadašnjom Jugoslavijom i Turskom, prolazio kroz značajne promjene. Sklapanjem sporazuma austrijskim je poduzećima bilo omogućeno da deficit radne snage izjednače time što će na privremeni rad dovesti "gastarbajtere" iz bivše Jugoslavije i Turske, stoji u najavi.

No, zamisao da nakon nekoliko godina radnici odu, a umjesto njih dođu novi, nikad nije zaživjela. Članovi obitelji radnika postupno su se također doseljavali u Beč, osnivane su udruge useljenika, koji su počeli otvarati i svoje etničke trgovine i poduzeća.

Na temelju objekata i materijala koji su tijekom 2015. i 2016. godine prikupljeni za Muzeju grada Beča (Wien Museum) izložba pod nazivom "Podijeljena historija. Viyana - Beč – Wien" od 5. oktobra 2017. do 11. februara 2018. ponudit će uvid u svakodnevnicu migranata – na radnom mjestu, u školi i u slobodno vrijeme. Predmeti iz svakodnevnog života povezane sa sjećanjima pričaju različite priče, iskustva i doživljaje, a povijest migracije na taj način postaje dio bečke gradske povijesti, najavio je bečki Inozemni ured u Zagrebu.

Muzej ovom izložbom ne ističe samo značaj migracije, već iskazuje i zahvalnost svim ljudima koji su bili spremni donirati svoje predmete i na taj način podijeliti svoju priču, dodaje se.

Prema podacima bečkog Ureda za statistiku prošle je godine u 1,8-milionskom glavnom gradu Austrije zabilježeno čak 700.000 migranata, od kojih značajan dio čine oni iz bivše Jugoslavije i Turske. Migranata koji dolaze iz Hrvatske je nešto više od 26.000, ili 1,4 posto. Najviše je onih koji dolaze iz Srbije i Crne Gore - oko 100.000, dok je onih iz BiH oko 40.000. Makedonaca je 13.000, dok za Sloveniju nema podataka. Turaka koji privremeno žive u Beču prošle je godine bilo 76.000.

Ti se podaci odnose na migrante koji imaju državljanstvo domicilne države, iz koje dolaze.

Međutim, Austrijanaca porijeklom iz bivše SFRJ je daleko više i oni čine najveći broj naturaliziranih stanovnika te države i danas su neizostavan element austrijskoga društva. Već nekoliko godina zaredom najveći broj naturaliziranih Austrijanaca dolazi s Balkana i čine najbrojniju migrantsku zajednicu u toj zemlji. Po nekim podacima više od 300.000 doseljenika porijeklom je iz Srbije, oko 200.000 njih porijeklom iz Bosne i Hercegovine te blizu 100.000 osoba porijeklom iz Hrvatske.

Čini se da je danas kao nikada prije živa stara krilatica nekadašnjeg austrijskog kancelara Klemensa von Metternicha koji je navodno izjavio da Balkan počinje upravo u Beču.

Danas ni najviši austrijski državni dužnosnici ne poriču veliku ulogu koju je strana radna snaga imala u razvoju te zemlje. Ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz svojedobno je za Deutsche Welle izjavio kako nema nikakve sumnje da su nekadašnji strani radnici imali pozitivan učinak na gospodarski razvoj Austrije. "Tada smo imali veliki nedostatak radne snage, i bez gastarbajtera nikada ne bismo mogli iskoristiti svoj gospodarski potencijal kao što nam je to uspjelo", rekao je.

Zakonska osnova za angažman strane radne snage donesena je 60-ih godina prošlog stoljeća kada su 1964. potpisani sporazumi s Turskom te 1966. sa tadašnjom Jugoslavijom. Sporazm je prvobitno predviđao da strana radna snaga bude angažirana sezonski te da se vrati u domovinu, ali je sve više gastarbajtera dovodilo sa sobom obitelji, a austrijski poslodavci nisu bili spremni stalno obučavati novu radnu snagu te su radnicima nudili stalne ugovore.

Krajem 50-ih i početkom 60-ih u tadašnjoj je Jugoslaviji došlo do povećanja stanovništva. Ljubomir Bratić, bečki filozof, stručnjak za migraciju i jedan od inicijatora projekta Arhiva migracije u Muzeju Grada Beča, za Deutsche Welle je izjavio kako je Jugoslavija rješenje za višak radne snage nalazila u slanju ljudi u neke zemlje zapadne Evrope, poput Austrije, čije je gospodarstvo tih godina doslovno gladovala za radnicima.

Gastarbajterski život i nakon pedeset godina ostao je za mnoge nepoznanica – kako u Austriji, tako i u zemljama bivše Jugoslavije. Gastarbajteri su desetljećima egzistirali na margini oba društva. Život gastarbajtera u Austriji zaista nije bio jednostavan: posla je u početku bilo dovoljno, no strani radnici teško su dolazili do stanova, a što je neko lošije poznavao jezik, to je češće bio prisiljen živjeti u lošim životnim uvjetima. Osim toga, i Austrija je već od sredine 70-tih godina počela strože regulirati tržište rada pa je od 1975. do 1984. skoro trećina radne snage vraćena u Jugoslaviju.

Uspješna integracija, ali ih ipak nema na mjestima gdje se odlučuje


Usprkos tome, desetine tisuća gastarbajtera ostale su u Austriji, tu su zasnovali obitelji, dobili djecu i unuke. Nekadašnji san o povratku u zemlju porijekla nakon zarađene penzije mnogi nikada nisu pretočili u stvarnost: nakon 30 ili 40 provedenih godina u Austriji sve više njih odlučuje se kraj života dočekati tamo gdje im žive potomci.

Što se tiče austrijske politike, za nju su u međuvremenu nekadašnji gastarbajteri iz bivše Jugoslavije postali primjer uspješne integracije: "Jako je važno da su druga i treća generacija migranata iz bivše Jugoslavije dobro integrirani u austrijsko društvo. Primjer ljudi iz bivše Jugoslavije pokazuje da integracija može uspjeti, ali i da je za nju potrebno mnogo vremena, čak i više od jedne generacije", drži ministar Kurz.
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#1311 Re: Zivot u Austriji

Post by electriq »

Facasplaca wrote:Bez diplome i zvanja iz deficitarnog podrucja su ti sanse nikakve. Za rwr kartu ide bodovanje koje imas na netu i onda poslodavac ganja radnu dozvolu za tebe i handri se s ams om ...uvjerava ih da nema niko u austriji za tu poziciju pa onda na nivou eu. Citav proces....zato svi zaobilaze austriju. Tako je barem meni bilo. ...
znaci samo dzabe saljem ove majlove i zovem ljude...
pita me covjek "Haben Sie eine Aufenthalts- und Arbeitsgenehmigung für Österreich", koju nemam.
po ovom bodovanju ako mislis na http://www.advantageaustria.org/zentral ... ERBIAN.pdf za rwr kartu
ide bodovanje za "OSTALA KLJUČNA RADNA SNAGA"
mogu dobiti bodove na godine do 30 (20 bodova), njemacki (15 bodova) a sta je za studije? jel se misli na studije u austriji (predpostavljam ali ne pise). ako se boduju studije u bih imam i tu zavrsen fax. znaci treba min. 50 bodova koje bi mogao imati ako se prizna studij.

druga stvar je:
"ZA OSTALU KLJUČNU RADNU SNAGU VAŽI
SLEDEĆA MINIMALNA NADOKNADA (od 2013):
€ 2.220 bruto mesečno
(ispod 30 godina starosti)"

znaci ja ne bih dobivao tih 2.220 vec ~1600, 1700 (10 eura satnica).
znaci i kad bih izganjao tu rwr kartu opet ne bih mogao jer nemam platu od 2.220eu mjesecno?
pa wtf...

sta sad da mu kazem, et jarane izvini ja slao mailove pa sta Bog da...
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#1312 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

brutto se gleda u austriji, u nettu nemoj nista racunati. po novom je 2430 za ispod 30 g, a iznad 30 mislim da je 2900 brutto- za ostalu kljucnu radnu snagu,mada nisam siguran 100%

tabelu imas na migration.gv.at, kao i platne granice za dozvole

nemoj odustajati, budi uporan i naces nekoga ko ce bit spreman da ti izganja radnu dozvolu :thumbup: ne znam kakav fakultet imas ali znam da su svi tehnicki fakulteti iz bih priznati
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#1313 Re: Zivot u Austriji

Post by electriq »

Facasplaca wrote:brutto se gleda u austriji, u nettu nemoj nista racunati. po novom je 2430 za ispod 30 g, a iznad 30 mislim da je 2900 brutto- za ostalu kljucnu radnu snagu,mada nisam siguran 100%

tabelu imas na migration.gv.at, kao i platne granice za dozvole

nemoj odustajati, budi uporan i naces nekoga ko ce bit spreman da ti izganja radnu dozvolu :thumbup: ne znam kakav fakultet imas ali znam da su svi tehnicki fakulteti iz bih priznati
na bruto sam i mislio, znaci nisam ni blizu, u pravu si € 2.490 je po novom.
sef mi se cini kao voljan jer ima dosta radnika iz bih i hrvatske, sta cu sad kad me ta plata koci
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1314 Re: Zivot u Austriji

Post by 512MB »

Pitaj za vecu platu.
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#1315 Re: Zivot u Austriji

Post by jasmin10 »

Ja na ovom bodovanju za deficitarna zanimanja imam dovoljno bodova ako mi priznaju kurs za CNC operatera.
Kolika je šansa da ću i dobiti ovu rwr kartu jer vjerovatno mogu i odbiti ?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1316 Re: Zivot u Austriji

Post by hrle1976 »

electriq wrote:
Facasplaca wrote:brutto se gleda u austriji, u nettu nemoj nista racunati. po novom je 2430 za ispod 30 g, a iznad 30 mislim da je 2900 brutto- za ostalu kljucnu radnu snagu,mada nisam siguran 100%

tabelu imas na migration.gv.at, kao i platne granice za dozvole

nemoj odustajati, budi uporan i naces nekoga ko ce bit spreman da ti izganja radnu dozvolu :thumbup: ne znam kakav fakultet imas ali znam da su svi tehnicki fakulteti iz bih priznati
na bruto sam i mislio, znaci nisam ni blizu, u pravu si € 2.490 je po novom.
sef mi se cini kao voljan jer ima dosta radnika iz bih i hrvatske, sta cu sad kad me ta plata koci
Koliko je realna ili ne ta minimalna brutto suma za neke poslove je dobro pitanje, ono sto su brojne zemlje sirom EU uradile je isto, samo neke su nabile granicu u zrak samo da niko ne dodje vise. Licno mislim da je ovo recimo za nad 30 godina iznad 2.900 brutto nerealno za brojne poslove.
adel_tuzla
Posts: 8
Joined: 16/09/2016 09:11

#1317 Re: Zivot u Austriji

Post by adel_tuzla »

Pozdrav raja. Evo napokon i ja dobio Rot Weiß Rot kartu. Moze li mi neko reci koji je sledeci korak kad dodjem u Austriju? Trebam li se gdje prijavljivati i tak to? Hvala
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1318 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

adel_tuzla wrote:Pozdrav raja. Evo napokon i ja dobio Rot Weiß Rot kartu. Moze li mi neko reci koji je sledeci korak kad dodjem u Austriju? Trebam li se gdje prijavljivati i tak to? Hvala

Trazi rot weiß rot plus kartu
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#1319 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

sada se mora minimalno 2 god biti na obicnoj rwr pa se onda prelazi na rwr+
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#1320 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

Nije tacno, nakon godinu dana dobijas rwr plus ako si u tih godinu dana imao deset mjeseci rada, tj 10 plata primio
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1321 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Dzaba se raspravljate, od 15.og svakako dolaze nove partije na vlast koje nisu bas poznate kao tolerantne spram stranaca. :)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1322 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

pirmin wrote:Dzaba se raspravljate, od 15.og svakako dolaze nove partije na vlast koje nisu bas poznate kao tolerantne spram stranaca. :)
sut' ti, jezik pregriz'o.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1323 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

hadzinicasa wrote:
pirmin wrote:Dzaba se raspravljate, od 15.og svakako dolaze nove partije na vlast koje nisu bas poznate kao tolerantne spram stranaca. :)
sut' ti, jezik pregriz'o.
ÖVP-FPÖ je realnost.
Jedino nas cudo neko moze spasiti. :)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1324 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

pirmin wrote:
hadzinicasa wrote:
pirmin wrote:Dzaba se raspravljate, od 15.og svakako dolaze nove partije na vlast koje nisu bas poznate kao tolerantne spram stranaca. :)
sut' ti, jezik pregriz'o.
ÖVP-FPÖ je realnost.
Jedino nas cudo neko moze spasiti. :)
ja biram da vjerujem u cuda. jer alternativa mi je neprihvatljiva.
iapk mislim da je vise retorika to sto pisu i igranje na kartu inferioriteta naspram Njemacke, pa ocuvanja nacionalnog identiteta, ovaj put ugrozenog ah tim imigrantima - na plakatima i u govorima. u stvarnosti to malo drugacije izgleda, a i struktura stanovnistva im bas ne ide na ruku.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1325 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

hadzinicasa wrote: ja biram da vjerujem u cuda. jer alternativa mi je neprihvatljiva.
iapk mislim da je vise retorika to sto pisu i igranje na kartu inferioriteta naspram Njemacke, pa ocuvanja nacionalnog identiteta, ovaj put ugrozenog ah tim imigrantima - na plakatima i u govorima. u stvarnosti to malo drugacije izgleda, a i struktura stanovnistva im bas ne ide na ruku.
Najoptimisticniji moguci scenario je:
- SPÖ 28%
- Zeleni 7%
- Pilz 5%
I sta onda? Cak i da NEOS dodas nema apsolutne tako da - bice nezgodno.
Kontam da ce im dugo trebati da sastave bilo kakvu vladu jer svako svakoga masovno blati.
Post Reply