Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#1251 Re: Zivot u Austriji

Post by electriq »

pirmin wrote:
electriq wrote:
Facasplaca wrote:Bez diplome i zvanja iz deficitarnog podrucja su ti sanse nikakve. Za rwr kartu ide ...
svemirska_vjeverica wrote: Postoji put, samo je taj put dug i mukotrpan(min 3 godine) i pitanje tvoje motivacije.
:shock:
ima li neko brze rjesenje?
Jedino udaja za Austrijanku, domacu ili stranu.
Mada i to traje ali bar udjes u sistem.
Na koji nacin da upoznam djevojku iz austrije?
Znam da vecina ide preko poznanika, rodbine, prijatelja...
nemam neko drustvo niti rodbine ... :zoka:
ne bi se ganjao preko fejsa ili badoo ili sta vec raja koristi?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1252 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

electriq wrote: Na koji nacin da upoznam djevojku iz austrije?
Znam da vecina ide preko poznanika, rodbine, prijatelja...
nemam neko drustvo niti rodbine ... :zoka:
ne bi se ganjao preko fejsa ili badoo ili sta vec raja koristi?
Ako nadjes neku varijantu pored ovih, javi!
Zivo me zanima.
:thumbup:
:D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1253 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

pirmin wrote:
electriq wrote: Na koji nacin da upoznam djevojku iz austrije?
Znam da vecina ide preko poznanika, rodbine, prijatelja...
nemam neko drustvo niti rodbine ... :zoka:
ne bi se ganjao preko fejsa ili badoo ili sta vec raja koristi?
Ako nadjes neku varijantu pored ovih, javi!
Zivo me zanima.
:thumbup:
:D
:-D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1254 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Ako ko zna nekog ko je u Becu a trazi posao, traze se radnici/-ce za Interspar u 16.Bez.
2 za po 30h/sedmicno, 2 po 8h/sedmicno.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1255 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

electriq wrote: Na koji nacin da upoznam djevojku iz austrije?
Znam da vecina ide preko poznanika, rodbine, prijatelja...
nemam neko drustvo niti rodbine ... :zoka:
ne bi se ganjao preko fejsa ili badoo ili sta vec raja koristi?
Koliko ja kontam, ti si baš bez entuzijazma. Ne bi ovo, ne bi ono. Da ne želiš možda da ti neko drugi nađe djevojku, da se ti ne bi patio. Sa takvim stavom u Austriji nemaš šanse.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1256 Re: Zivot u Austriji

Post by hrle1976 »

filozofija wrote:
electriq wrote: Na koji nacin da upoznam djevojku iz austrije?
Znam da vecina ide preko poznanika, rodbine, prijatelja...
nemam neko drustvo niti rodbine ... :zoka:
ne bi se ganjao preko fejsa ili badoo ili sta vec raja koristi?
Koliko ja kontam, ti si baš bez entuzijazma. Ne bi ovo, ne bi ono. Da ne želiš možda da ti neko drugi nađe djevojku, da se ti ne bi patio. Sa takvim stavom u Austriji nemaš šanse.

Rodjen za peMzije :mrgreen:
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#1257 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

Maloprije sam citao da je od februara ove godine moguce prevesti bosansku vozacku b kategorije u austriji bez ikakvih problema, ali mene zanima da li je moguce prevesti vozacku ako je ove godine napravim u bosni?
4 godine sam vec u austriji i prijavljen sam da zivim ovdje, prijavljen sam da zivim u bosni takodje, tako da me sad zanima ako bi radio vozacku ove godine u bosni da li je svejedno mogu prevest u austriji iako sam u austriji vec 4 godine prijavljen. Prije je vazilo pravilo da ako prije nego sto si dosao u austriju imas vozacku dozvolu mozes je prevesti bez problema, ako ne, onda moras u austriji radit vozacku jer tu zivis. Je li jos uvijek tako? Je li mao neko iskustva s tim?
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1258 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

rio5 wrote:Maloprije sam citao da je od februara ove godine moguce prevesti bosansku vozacku b kategorije u austriji bez ikakvih problema, ali mene zanima da li je moguce prevesti vozacku ako je ove godine napravim u bosni?
4 godine sam vec u austriji i prijavljen sam da zivim ovdje, prijavljen sam da zivim u bosni takodje, tako da me sad zanima ako bi radio vozacku ove godine u bosni da li je svejedno mogu prevest u austriji iako sam u austriji vec 4 godine prijavljen. Prije je vazilo pravilo da ako prije nego sto si dosao u austriju imas vozacku dozvolu mozes je prevesti bez problema, ako ne, onda moras u austriji radit vozacku jer tu zivis. Je li jos uvijek tako? Je li mao neko iskustva s tim?
Moras u austriji polagati. A vozacke se mijenjaju ima nekih 7 godina bez ikakvog polaganja. Samo ljekarski treba i bosanska vozacka
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#1259 Re: Zivot u Austriji

Post by listopad »

Ne mozes ti nakon 4 godine stalnog boravka u Austriji polagati u Bosni, pa onda prevoditi vozacku. To bi onda svi radili, isli polagati kod tatinog starog drugara. :-)
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#1260 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

:thumbup:
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#1261 Re: Zivot u Austriji

Post by electriq »

filozofija wrote:
electriq wrote: Na koji nacin da upoznam djevojku iz austrije?
Znam da vecina ide preko poznanika, rodbine, prijatelja...
nemam neko drustvo niti rodbine ... :zoka:
ne bi se ganjao preko fejsa ili badoo ili sta vec raja koristi?
Koliko ja kontam, ti si baš bez entuzijazma. Ne bi ovo, ne bi ono. Da ne želiš možda da ti neko drugi nađe djevojku, da se ti ne bi patio. Sa takvim stavom u Austriji nemaš šanse.
ma nije da nemam entuzijazma, stidan sam previse. jbg...

imali nekih grupa po facebooku - oglasi za poslove u njem/austriji/svici koji su sigurni? nasao sam par ali su mi sumljivi jer traze da se uplati nesto ko fol za papire neke...

jedina stranica na kojoj sam dobio odgovor je https://ec.europa.eu/eures/eures-search ... mpleSearch. Poslao preko 300 mailova dobio poziv za par med. oni su se popunili u roku od 10 dana.
vecinom traze radno iskustvo + ausbildung, u 95% slucajeva...
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#1262 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

@electriq

Registruj se na karriere.at

Uredi svoj profil, zabaci i cekaj. Tako sam ja nasao posao. Istina, nije ista situacija za sve branse, ali svakako je dobra opcija.
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#1263 Re: Zivot u Austriji

Post by electriq »

BlackRiver wrote:@electriq

Registruj se na karriere.at

Uredi svoj profil, zabaci i cekaj. Tako sam ja nasao posao. Istina, nije ista situacija za sve branse, ali svakako je dobra opcija.
Hvala
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#1264 Re: Zivot u Austriji

Post by listopad »

Znas li ti uopce njemacki?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1265 Re: Zivot u Austriji

Post by hrle1976 »

rio5 wrote:Maloprije sam citao da je od februara ove godine moguce prevesti bosansku vozacku b kategorije u austriji bez ikakvih problema, ali mene zanima da li je moguce prevesti vozacku ako je ove godine napravim u bosni?
4 godine sam vec u austriji i prijavljen sam da zivim ovdje, prijavljen sam da zivim u bosni takodje, tako da me sad zanima ako bi radio vozacku ove godine u bosni da li je svejedno mogu prevest u austriji iako sam u austriji vec 4 godine prijavljen. Prije je vazilo pravilo da ako prije nego sto si dosao u austriju imas vozacku dozvolu mozes je prevesti bez problema, ako ne, onda moras u austriji radit vozacku jer tu zivis. Je li jos uvijek tako? Je li mao neko iskustva s tim?
Mozes uraditi samo ta vozacka u Austriji nece imati nikakvu vrijednost. Zanci ilegalno ces vozati. Uslov ce ti biti da se isparis iz drzave ili da polazes u Austriji. Kratko i jasno. Mani se indijanskih solucija, iskreno rece, polozi u Austriji a ako nisi u stanju imas bus, voz, taksi, biciklo pa biraj. Mozes i pjeske, zdravo je. Ili kupis sei dobrog konja, budi faca u po Beca :D
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1266 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

rio5 wrote:Maloprije sam citao da je od februara ove godine moguce prevesti bosansku vozacku b kategorije u austriji bez ikakvih problema, ali mene zanima da li je moguce prevesti vozacku ako je ove godine napravim u bosni?
4 godine sam vec u austriji i prijavljen sam da zivim ovdje, prijavljen sam da zivim u bosni takodje, tako da me sad zanima ako bi radio vozacku ove godine u bosni da li je svejedno mogu prevest u austriji iako sam u austriji vec 4 godine prijavljen. Prije je vazilo pravilo da ako prije nego sto si dosao u austriju imas vozacku dozvolu mozes je prevesti bez problema, ako ne, onda moras u austriji radit vozacku jer tu zivis. Je li jos uvijek tako? Je li mao neko iskustva s tim?
Bosansku dozvolu možeš da prevedeš bez ikakvih problema. To naravno košta. Ako si državljanin BiH, niko nema pravo da te pita zašto si odabrao BiH za polaganje umjesto Austrije. Ali zašto da polažeš u BiH, kada već možeš i u Austriji polagati na bosanskom jeziku?! Znam da je vjerovatno jeftinije, ali je mnogo administrativne zezancije.
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#1267 Re: Zivot u Austriji

Post by jasmin10 »

Imam u planu aBd završiti kurs za cnc operatera. Poznanik mi je rekao da je to deficitarno zanimanje u Austriji. Provjerio sam na njihovoj stranici. On bi mi i našao poslodavca koji je voljan srediti papire.
Eh sada naravno ništa ne može bez problema. Ne znam koliko je taj kurs i ta diploma kursa priznata. Na onom bodovanju za rwr kartu ( mislim da se tako zove ) imam oko 50- 55 bodova.
Da li je teško dobiti radnu dozvolu na osnovu ovih okolnosti ? Koliko treba dok se izganjaju papiri ? S obzirom da bih do nove godine aBd položio i kurs za CNC i kurs njemačkog.
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1268 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

jasmin10 wrote:Imam u planu aBd završiti kurs za cnc operatera. Poznanik mi je rekao da je to deficitarno zanimanje u Austriji. Provjerio sam na njihovoj stranici. On bi mi i našao poslodavca koji je voljan srediti papire.
Eh sada naravno ništa ne može bez problema. Ne znam koliko je taj kurs i ta diploma kursa priznata. Na onom bodovanju za rwr kartu ( mislim da se tako zove ) imam oko 50- 55 bodova.
Da li je teško dobiti radnu dozvolu na osnovu ovih okolnosti ? Koliko treba dok se izganjaju papiri ? S obzirom da bih do nove godine aBd položio i kurs za CNC i kurs njemačkog.
Za taj posao moras znati naj manje njemacki na nivo b1
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#1269 Re: Zivot u Austriji

Post by jasmin10 »

hellhammer wrote:
jasmin10 wrote:Imam u planu aBd završiti kurs za cnc operatera. Poznanik mi je rekao da je to deficitarno zanimanje u Austriji. Provjerio sam na njihovoj stranici. On bi mi i našao poslodavca koji je voljan srediti papire.
Eh sada naravno ništa ne može bez problema. Ne znam koliko je taj kurs i ta diploma kursa priznata. Na onom bodovanju za rwr kartu ( mislim da se tako zove ) imam oko 50- 55 bodova.
Da li je teško dobiti radnu dozvolu na osnovu ovih okolnosti ? Koliko treba dok se izganjaju papiri ? S obzirom da bih do nove godine aBd položio i kurs za CNC i kurs njemačkog.
Za taj posao moras znati naj manje njemacki na nivo b1
Pa nisam baš siguran. Meni su rekli dovoljno je osnovno poznavanje jezika. Ja te osnove znam ali naravno ucio bih što je moguće više.
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1270 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

Ok ako mislis tako, kako mislis programirati masinu ako ne znas jezik ili kad dobijes papir sta trebas napraviti a sve na njemackom
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#1271 Re: Zivot u Austriji

Post by jasmin10 »

hellhammer wrote:Ok ako mislis tako, kako mislis programirati masinu ako ne znas jezik ili kad dobijes papir sta trebas napraviti a sve na njemackom
Pa nije isto programer i operater. Uostalom meni je rečeno da je dovoljno A1.
Ali mene brine da li će kurs za cnc operatera biti priznat. Uostalom da li treba da ga prizna poslodavac ili država ?
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#1272 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

I sta ces kad ti ga prizna? Mislis dobit vecu platu?
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#1273 Re: Zivot u Austriji

Post by jasmin10 »

mufa1 wrote:I sta ces kad ti ga prizna? Mislis dobit vecu platu?
O cemu ti ? Kakvu veću platu kad prvo trebam da odem :run:
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#1274 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

evo ti moje iskustvo, za RWR Kartu ti nece traziti jezik(ambasada, i kasnije magistrat kojem budu proslijedili tvoj zahtjev), jedino ti poslodvac u oglasu za posao moze navest poznavanje tog i tog stepena, ali i tu progledaju kroz prste ako se znas sporazumijevati jer posao u IT u osim ako nisi neki support i ne trazi strasno poznavanje jezika, barem je kod mene tako.

sretno :)
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#1275 Re: Zivot u Austriji

Post by jasmin10 »

Facasplaca wrote:evo ti moje iskustvo, za RWR Kartu ti nece traziti jezik(ambasada, i kasnije magistrat kojem budu proslijedili tvoj zahtjev), jedino ti poslodvac u oglasu za posao moze navest poznavanje tog i tog stepena, ali i tu progledaju kroz prste ako se znas sporazumijevati jer posao u IT u osim ako nisi neki support i ne trazi strasno poznavanje jezika, barem je kod mene tako.

sretno :)
E hvala kralju. Koliko dugo traje procedura ? Jer ja bih dodao nove godine aBd završio kurs za CNC i kurs njemačkog.
Post Reply