Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1201 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

Connaisseur Karlin wrote:
pustopoljina wrote:Postoji, napisala sam.
ipak se nekad desavaju i nepravilnosti.
ali ovom momku nije pitanje hoce li imati para, nego hoce li zadrzati posao koji ima.
hvala, a nisma znala da mogu izgubiti posao. tj. ne postoji mogucnost da pronadju drugog radnika na privremeni rok , dok je stalno-zaposlne radnik istovremeno u vojsci :)
ma sve zavisi gdje si: u becu ce prije naci nekog ko ce uletjeti na 6 mjeseci, a u nekom selu tesko...
Stella Bella
Posts: 126
Joined: 06/10/2013 16:35

#1202 Re: Zivot u Austriji

Post by Stella Bella »

yoyo13 wrote:
Sancho Panza wrote:Prije tri sedmice dobio austrijsko drzavljanstvo, jucer dobio poziv za vojsku. Ima li neko iskustva sa vojskom? Kakve su sanse da se barem odgodi?
ako te zakacio rat malo se cupaj na tu temu ;-)
Ako se sta treba zamutiti samo se obratite yoyi :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1203 Re: Zivot u Austriji

Post by Connaisseur Karlin »

pustopoljina wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
pustopoljina wrote:Postoji, napisala sam.
ipak se nekad desavaju i nepravilnosti.
ali ovom momku nije pitanje hoce li imati para, nego hoce li zadrzati posao koji ima.
hvala, a nisma znala da mogu izgubiti posao. tj. ne postoji mogucnost da pronadju drugog radnika na privremeni rok , dok je stalno-zaposlne radnik istovremeno u vojsci :)
ma sve zavisi gdje si: u becu ce prije naci nekog ko ce uletjeti na 6 mjeseci, a u nekom selu tesko...
hvala :-D
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#1204 Re: Zivot u Austriji

Post by MyTao »

Connaisseur Karlin wrote:
MyTao wrote:Ljudi ti dali drzavljanstvo... sta mislis da sada ispostujes svoju duznost kao drzavljanin i odes u vojsku?
sto se ti dobrovoljno ne prijavis u SAD vojsku, ako osjecas zahvalnost drzavi koja te je udomila :D
Hajd razmisli malo o onom na sto sam ja replicirao i na ovo sto si ti napisala... fino i polahko pa ces vidjeti koliko si off.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1205 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

Trebao si znati prije uzimanja drzavljanstva
da moras sluziti vojni rok ili civilnu sluzbu..
to je obaveza..
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1206 Re: Zivot u Austriji

Post by Connaisseur Karlin »

MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
MyTao wrote:Ljudi ti dali drzavljanstvo... sta mislis da sada ispostujes svoju duznost kao drzavljanin i odes u vojsku?
sto se ti dobrovoljno ne prijavis u SAD vojsku, ako osjecas zahvalnost drzavi koja te je udomila :D
Hajd razmisli malo o onom na sto sam ja replicirao i na ovo sto si ti napisala... fino i polahko pa ces vidjeti koliko si off.
napisao si da je drzavna obaveza, i da je duzan ici u vojsku, no nacin tvog pisanja je zvucao kao da je on duzan automatski sve uraditi za drzavu radi drzavljanstva, rob do kraja zivota :) napisao si kao da on nema drugi izbor :) pustopoljina je to lijepo objasnila :)
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#1207 Re: Zivot u Austriji

Post by MyTao »

Connaisseur Karlin wrote:
napisao si da je drzavna obaveza, i da je duzan ici u vojsku, no nacin tvog pisanja je zvucao kao da je on duzan automatski sve uraditi za drzavu radi drzavljanstva, rob do kraja zivota :) napisao si kao da on nema drugi izbor :) pustopoljina je to lijepo objasnila :)

Pa u Austriji je valjda duznost obaviti vojni rok, u SAD-u nije... da jeste sigurno da bi to uradio. I nece biti rob do kraja zivota vec ce otici na obuku vjerovatno nekih 6 mjeseci i vratiti se kuci.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1208 Re: Zivot u Austriji

Post by Connaisseur Karlin »

MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
napisao si da je drzavna obaveza, i da je duzan ici u vojsku, no nacin tvog pisanja je zvucao kao da je on duzan automatski sve uraditi za drzavu radi drzavljanstva, rob do kraja zivota :) napisao si kao da on nema drugi izbor :) pustopoljina je to lijepo objasnila :)

Pa u Austriji je valjda duznost obaviti vojni rok, u SAD-u nije... da jeste sigurno da bi to uradio. I nece biti rob do kraja zivota vec ce otici na obuku vjerovatno nekih 6 mjeseci i vratiti se kuci.
zvjela sam u Austijri i isla sam prijatleju na polaganje vojne zaklteve, ausrijskaa vojska je potpno OK i nije bauk :)

ali moze izgubiti dobar posao, to je problem

u SAD domacini, kao i imigranti , tj. muskarci, morjau biti registrovani za SSS , a to znaci i djeca BiH dijaspore od 18 do 25 godine starosti https://www.sss.gov/Home/Registration
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#1209 Re: Zivot u Austriji

Post by MyTao »

Connaisseur Karlin wrote:
MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
napisao si da je drzavna obaveza, i da je duzan ici u vojsku, no nacin tvog pisanja je zvucao kao da je on duzan automatski sve uraditi za drzavu radi drzavljanstva, rob do kraja zivota :) napisao si kao da on nema drugi izbor :) pustopoljina je to lijepo objasnila :)

Pa u Austriji je valjda duznost obaviti vojni rok, u SAD-u nije... da jeste sigurno da bi to uradio. I nece biti rob do kraja zivota vec ce otici na obuku vjerovatno nekih 6 mjeseci i vratiti se kuci.
zvjela sam u Austijri i isla sam prijatleju na polaganje vojne zaklteve, ausrijskaa vojska je potpno OK i nije bauk :)

ali moze izgubiti dobar posao, to je problem

u SAD domacini, kao i imigranti , tj. muskarci, morjau biti registrovani za SSS , a to znaci i djeca BiH dijaspore od 18 do 25 godine starosti https://www.sss.gov/Home/Registration
OK... znaci Austrija ima vojni rok Amerika ne... Jeli sada vidis koliko si bila off sa onim komentarom?
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1210 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

Connaisseur Karlin wrote:
MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
napisao si da je drzavna obaveza, i da je duzan ici u vojsku, no nacin tvog pisanja je zvucao kao da je on duzan automatski sve uraditi za drzavu radi drzavljanstva, rob do kraja zivota :) napisao si kao da on nema drugi izbor :) pustopoljina je to lijepo objasnila :)

Pa u Austriji je valjda duznost obaviti vojni rok, u SAD-u nije... da jeste sigurno da bi to uradio. I nece biti rob do kraja zivota vec ce otici na obuku vjerovatno nekih 6 mjeseci i vratiti se kuci.
zvjela sam u Austijri i isla sam prijatleju na polaganje vojne zaklteve, ausrijskaa vojska je potpno OK i nije bauk :)

ali moze izgubiti dobar posao, to je problem

u SAD domacini, kao i imigranti , tj. muskarci, morjau biti registrovani za SSS , a to znaci i djeca BiH dijaspore od 18 do 25 godine starosti https://www.sss.gov/Home/Registration
Pa sto je uzimao drzavljanstvo, a moze i odgadjati vojni rok,
zavisi koliko je star..
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1211 Re: Zivot u Austriji

Post by Connaisseur Karlin »

animals wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
zvjela sam u Austijri i isla sam prijatleju na polaganje vojne zaklteve, ausrijskaa vojska je potpno OK i nije bauk :)

ali moze izgubiti dobar posao, to je problem

u SAD domacini, kao i imigranti , tj. muskarci, morjau biti registrovani za SSS , a to znaci i djeca BiH dijaspore od 18 do 25 godine starosti https://www.sss.gov/Home/Registration
Pa sto je uzimao drzavljanstvo, a moze i odgadjati vojni rok,
zavisi koliko je star..
pa nema hrvatski pasos kao ti :D
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1212 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

Connaisseur Karlin wrote:
animals wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
zvjela sam u Austijri i isla sam prijatleju na polaganje vojne zaklteve, ausrijskaa vojska je potpno OK i nije bauk :)

ali moze izgubiti dobar posao, to je problem

u SAD domacini, kao i imigranti , tj. muskarci, morjau biti registrovani za SSS , a to znaci i djeca BiH dijaspore od 18 do 25 godine starosti https://www.sss.gov/Home/Registration
Pa sto je uzimao drzavljanstvo, a moze i odgadjati vojni rok,
zavisi koliko je star..
pa nema hrvatski pasos kao ti :D
Pa, zeznula si se...
ja nemam Hrvatski, a imao sam ga, nije da nisam :D
adel_tuzla
Posts: 8
Joined: 16/09/2016 09:11

#1213 Re: Zivot u Austriji

Post by adel_tuzla »

Jel zna neko koliko traje izrada rot weiss rot karte? Hvala
User avatar
Sancho Panza
Posts: 78
Joined: 10/11/2013 17:02

#1214 Re: Zivot u Austriji

Post by Sancho Panza »

MyTao wrote:Ljudi ti dali drzavljanstvo... sta mislis da sada ispostujes svoju duznost kao drzavljanin i odes u vojsku?
Hvala na konstruktivnom pametovanju.
animals wrote:Trebao si znati prije uzimanja drzavljanstva
da moras sluziti vojni rok ili civilnu sluzbu..
to je obaveza..
Znao sam da je obaveza, samo sam se zelio raspitati kako se moze odgoditi. Uglavnom, za one kojima moze biti korisna informacija: moze se odgoditi uz njima prihvatljivo obrazlozenje. U mom slucaju je dovoljno opravdanje ugovor koji imam sa univerzitetom za tekuci projekat koji se mora privesti kraju, jer bi u suprotnom institut morao vratiti novac Evropskoj Uniji.

Takodjer imaju razumjevanja za one koji studiraju.

P.S. ima li zainteresovanih da se nekada nadjemo na piću u Beču?
User avatar
Sancho Panza
Posts: 78
Joined: 10/11/2013 17:02

#1215 Re: Zivot u Austriji

Post by Sancho Panza »

adel_tuzla wrote:Jel zna neko koliko traje izrada rot weiss rot karte? Hvala
Od momenta apliciranja ili? Ukoliko ispunjavas sve uslove i ukoliko predaš potpunu dokumentaciju, onda ne bi trebalo trajati duže od 3-4 sedmice. Tako je bar bilo u mom slućaju u prethodnih par godina.
adel_tuzla
Posts: 8
Joined: 16/09/2016 09:11

#1216 Re: Zivot u Austriji

Post by adel_tuzla »

Sancho Panza wrote:
adel_tuzla wrote:Jel zna neko koliko traje izrada rot weiss rot karte? Hvala
Od momenta apliciranja ili? Ukoliko ispunjavas sve uslove i ukoliko predaš potpunu dokumentaciju, onda ne bi trebalo trajati duže od 3-4 sedmice. Tako je bar bilo u mom slućaju u prethodnih par godina.
Ispunjavam sve uslove i dobio odgovor od AMS-a da su odobrili. Sad je predato na AMT u St.Poltten pa sad ne znam koliko dugo ce trajat izrada?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1217 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

Sancho Panza wrote:
MyTao wrote:Ljudi ti dali drzavljanstvo... sta mislis da sada ispostujes svoju duznost kao drzavljanin i odes u vojsku?
Hvala na konstruktivnom pametovanju.
animals wrote:Trebao si znati prije uzimanja drzavljanstva
da moras sluziti vojni rok ili civilnu sluzbu..
to je obaveza..
Znao sam da je obaveza, samo sam se zelio raspitati kako se moze odgoditi. Uglavnom, za one kojima moze biti korisna informacija: moze se odgoditi uz njima prihvatljivo obrazlozenje. U mom slucaju je dovoljno opravdanje ugovor koji imam sa univerzitetom za tekuci projekat koji se mora privesti kraju, jer bi u suprotnom institut morao vratiti novac Evropskoj Uniji.

Takodjer imaju razumjevanja za one koji studiraju.

P.S. ima li zainteresovanih da se nekada nadjemo na piću u Beču?
ma da, pa nisu ljudi smislili vojnu obavezu da nekome zagorcaju zivot.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#1218 Re: Zivot u Austriji

Post by listopad »

Vecina onih koji namjevaraju studirati odsluze vojni rok prije nego sto odu na fakultet. Kao austrijski drzavljanin si obvezan da sluzis vojsku i ako si drzavljanstvo dobio tek tokom studija, nije problem, ali ces ga morati nadoknaditi. Ili vojni rok ili Zivildienst. Izvuci se mozes samo ako se ispostavi da si untauglich.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#1219 Re: Zivot u Austriji

Post by Matijevic_Vlado »

Connaisseur Karlin wrote:
animals wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
zvjela sam u Austijri i isla sam prijatleju na polaganje vojne zaklteve, ausrijskaa vojska je potpno OK i nije bauk :)

ali moze izgubiti dobar posao, to je problem

u SAD domacini, kao i imigranti , tj. muskarci, morjau biti registrovani za SSS , a to znaci i djeca BiH dijaspore od 18 do 25 godine starosti https://www.sss.gov/Home/Registration
Pa sto je uzimao drzavljanstvo, a moze i odgadjati vojni rok,
zavisi koliko je star..
pa nema hrvatski pasos kao ti :D
Pasos? Niste tocno napisali
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1220 Re: Zivot u Austriji

Post by seln »

Obaveza u Austriji je do 35-e, tako da se eventualno moze odgoditi, ali izbjeci... tesko.
I stvarno ne znam zasto bi se neko plasio sluzenja u toj operetskoj vojsci. Ako ne zavrsis u brdskim ili specijalnim jedinicama, bices stacioniran max. 50 kilometara od prebivalista. Pa stalno vikendi, pa odsustva... ne bi me cudilo da umjesto jutarnje gimnastike izvode balet.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#1221 Re: Zivot u Austriji

Post by didzej1602 »

Izbjegao je moj poznanik.. i to bas na pricu oko rata, socijalu, tezak fax studirao, taman se zaposlio bla bla.. nije nikad odsluzio, a dobio je drzavljanstvo :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1222 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Ja ga dobih u 34oj. :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1223 Re: Zivot u Austriji

Post by seln »

pirmin wrote:Ja ga dobih u 34oj. :D
E, to je peh, da jebe rak raka... :D
yoyo13
Posts: 1021
Joined: 05/05/2014 19:18

#1224 Re: Zivot u Austriji

Post by yoyo13 »

Stella Bella wrote:
yoyo13 wrote:
Sancho Panza wrote:Prije tri sedmice dobio austrijsko drzavljanstvo, jucer dobio poziv za vojsku. Ima li neko iskustva sa vojskom? Kakve su sanse da se barem odgodi?
ako te zakacio rat malo se cupaj na tu temu ;-)
Ako se sta treba zamutiti samo se obratite yoyi :lol:
kako znas :D :D
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1225 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

Neki dan u Gracu, bosonogi postali moderni...Probaj ovako otici na pregled u vojsku, mislim da te nece uzeti :D
Image
Post Reply