Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#1151 Re: Zivot u Austriji

Post by muminovic »

pirmin wrote:Kontam znam li ikog ko govna cisti od nasih, kod mene u firmi recimo je to Sonja, Austrijanka durch und durch. :D
Broje li se i medicinski radnici, oni peru guzice za 2K+? Njih ima.
Svaki posao koji se radi zakonito je odlican, kada dodje bolest a ti budes zakovan za krevet i nepokretan, a tvoja djeca zaborave da postojis, i tebi ce neko cistiti guzicu, jer neces moci ni pricati, a kamo li sam sebi cistiti kada se uneredis u krevet.

Za mokrenje nije problem imat ces kateter u sebi.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1152 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

muminovic wrote:
pirmin wrote:Kontam znam li ikog ko govna cisti od nasih, kod mene u firmi recimo je to Sonja, Austrijanka durch und durch. :D
Broje li se i medicinski radnici, oni peru guzice za 2K+? Njih ima.
Svaki posao koji se radi zakonito je odlican, kada dodje bolest a ti budes zakovan za krevet i nepokretan, a tvoja djeca zaborave da postojis, i tebi ce neko cistiti guzicu, jer neces moci ni pricati, a kamo li sam sebi cistiti kada se uneredis u krevet.

Za mokrenje nije problem imat ces kateter u sebi.
Nisi ti mene skontao al nema veze. Do mene je.
Isao sam na komentar ovog kandidata sto veli da peremo govna, stara predrasuda iz devedesetih :oops: , pa rekoh bas da prokontam ima li ljudi na kojima ovi sto pucaju od zavisti baziraju svoje predrasude. Sigurno da ima, sto da ne. Al htjedoh reci da i domicilno stanovnistvo iste poslove obavlja.

Ne slazem se da je svaki posao odlican, zakonit ili ne. Znas i sam da ih ima, ni najvecem neprijatelju ih ne bi preporucio.

A kateter sam imao 2013, kamenac u bubregu. Gadna stvar, ne dalo nebo nikome!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#1153 Re: Zivot u Austriji

Post by muminovic »

Onda se nismo razumjeli, nisam pratio prosle komentare.

Ali ljudi koji odu "trbuhom za kruhom", su vecinom ljudi koji nemaju nista, niti su ikad imali nesto, oni nemaju neketninu stan/poslovni i slicno, niti mogucnost na pocetku da biraju.

Zato kazem "svaki legalni posao je odlican", a polako neka napreduju, jer dolaze iz situacije gdje mozda za zivota nisu nikad ni 1 EUR zaradili.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1154 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

Izvinjavam se ljudima koji su se prepoznali u gore navedenom postu. Svaki posao koji se bazira na postenom radu je ok posao. Ono sto sam htio reci jeste da je neki Hans koji je kranken peder bolje placen od nekog Muje koji radi isti posao.

Evropi treba jeftina radna snaga.
User avatar
Sancho Panza
Posts: 78
Joined: 10/11/2013 17:02

#1155 Re: Zivot u Austriji

Post by Sancho Panza »

svemirska_vjeverica wrote:Tesko je uspjeti u manjim gradovima tipa Salzburga. Zatvoreno drustvo, sve ide preko veze. Dobro je hamalima koji su dosli 92., i eventualno doktorima, jer vecina ide u Njemacku i Svicarsku na rad zbog visih placa.
Stranac ostaje stranac, bez obzira koliko je integrisan i koje drzavljanstvo ima. Stranac je tu da cisti govna i da radi poslove koje niko nece... Ljudi zive u iluzijama... Na svome si u Krajini ili eventualno Istocnoj Bosni :D
Ovo jednostavno nije tacno. Doduse, mozda zivim u iluziji :-)
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#1156 Re: Zivot u Austriji

Post by Last December »

Sancho Panza wrote:
svemirska_vjeverica wrote:Tesko je uspjeti u manjim gradovima tipa Salzburga. Zatvoreno drustvo, sve ide preko veze. Dobro je hamalima koji su dosli 92., i eventualno doktorima, jer vecina ide u Njemacku i Svicarsku na rad zbog visih placa.
Stranac ostaje stranac, bez obzira koliko je integrisan i koje drzavljanstvo ima. Stranac je tu da cisti govna i da radi poslove koje niko nece... Ljudi zive u iluzijama... Na svome si u Krajini ili eventualno Istocnoj Bosni :D
Ovo jednostavno nije tacno. Doduse, mozda zivim u iluziji :-)
Teško je uspjeti u smislu integracije ali niko se neće potpuno integrisati pa ni oni što su rođeni tamo. U metropolama poput Beča kulturna integracija i ne postoji jer svaka nacija ima svoj geto, u ovom slučaju bezirk. Svako se drži svojih. U manjim mjestima je teže biti svoj, kao i kod nas i bilo gdje. Mislim da je to nešto univerzalno nebitno o kojoj državi se radi.

Razlika je kad su ljudi oko tebe politički korektni pa ti ne pljuju u lice ali iza leđa pričaju ko zna šta baš kao i kod nas. Po manjim mjestima je i tempo života sporiji nego u Beču recimo pa je i više besposlenih nena koje se bave tračevima i ogovaranjima. Mislim da je to baš nešto što je univerzalna stvar ljudskog roda nevezano za naciju.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#1157 Re: Zivot u Austriji

Post by artime »

Pa dobro realno odrastao covjek mora biti svjestan statusa svog. Mislim kome je to sada u ovom vaktu bitno? Mnoge iluzije o pripadanju su srusene. Kontam to bi barem na tzv. Zapadu bilo jasno.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1158 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Oni koji zakazu ili oni koji veze nemaju su najglasniji u tvrdnjama da se ne moze uspjeti, bilo gdje i bilo kad.
"Ja sam zakazao, zakazat ce i ostali!". Klasicni defetizam prosjecnog Jugovica. :oops:
Los mu njemacki a on bi da radi na televiziji. Pa ne moze rodjace, ne ide! (malo karikiranja al to je to otprilike)

A stanje na terenu, konkretno u ovom slucaju u Austriji, je jasno odnosno racunica je prosta da prostija ne moze biti...ako si
u necemu dobar uspjeces sigurno i bit ces integrisan. A ako nisi, jebiga, pomiri se s tim ili mijenjaj nesto da postanes bolji.
Al nemoj sebe uzimati kao centar svemira i jednicu mjere jer to nisi.

Hiljade uspjesnih stranaca, uzduz i poprijeko kroz sve branse su neoborivi dokaz ove tvrdnje.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#1159 Re: Zivot u Austriji

Post by prog321 »

Koliko je uspješnih stranaca u Austriji po procentu onako što vidiš u svojoj okolini?
Kad kažem uspješan mislim neki viši srednji stalež.
Ako izuzmemo one u zdrastvu rekao bih da nije ni 10% od svih prisutnih stranaca.

Ne ?
User avatar
Sancho Panza
Posts: 78
Joined: 10/11/2013 17:02

#1160 Re: Zivot u Austriji

Post by Sancho Panza »

Last December wrote: Teško je uspjeti u smislu integracije ali niko se neće potpuno integrisati pa ni oni što su rođeni tamo
Mozes li ovo molim te pojasniti? Zasto se je tesko integrisati? Prije ce biti da se ljudi nece da integrisu. Niko od nas ne trazi da se asimiliramo.
U metropolama poput Beča kulturna integracija i ne postoji jer svaka nacija ima svoj geto, u ovom slučaju bezirk. Svako se drži svojih.
Bas u Becu nije tako. Istina, postoje paralelni svjetovi (kao npr. kod Turaka koji imaju svoje skole, svoje radnje i slicno), ali geto kao sto ga poznajemo na periferijama Pariza ne postoji u Becu. U nekim dijelovima Beca ima vise Balkanaca ili Turaka, ali ne postoji "jedna nacija - jedan geto".

Sve u svemu, integracija je moguca. Problem je u ljudima koji dodju samo zbog novca a i dalje bi da zive kao da su na Balkanu.

Sto se tice prihvacenosti nas od strane Austrijanaca, ukoliko se stranci integrisu i distanciraju od svega onoga sto je ovim ljudima nepozeljno i neprihvatljivo (a to je sve ono zbog cega je Austrija jedna funkcionalna drzava, dok je BiH i okolina"banana" regija), onda nas Austrijanci (oni integrisani!) rado prihvate. Naravno da postoje i oni desnicari ili ekstremno konzervativni koji nas bas ne gotive, ali ti oni ne mogu uskratiti prava koja imas.
prog321 wrote:Koliko je uspješnih stranaca u Austriji po procentu onako što vidiš u svojoj okolini?
Kad kažem uspješan mislim neki viši srednji stalež.
Ako izuzmemo one u zdrastvu rekao bih da nije ni 10% od svih prisutnih stranaca.
Ne ?
To ne znaci da stranci ne mogu uspjeti u Austriji, vec prosto znaci da uspjesni stranci ne dolaze nuzno u Austriju, vec je zaobilaze ili nakon zavrsenih fakulteta odlaze iz Austrije. Ja ti mogu dati konkretan primjer onih za koje znam da su dosli u Austriju da studiraju, koji su fakat bili vrijedni (sami sebe finansirali dok su studirali - a opet u roku zavrsili -/+ godinu) i koji su nakon fakulteta svi do posljednjeg u roku od par mjeseci pronasli posao koji im je odgovarao. A dobar dio istih je nakon Austrije otisao u Njemacku (narocito ljekari, obzirom da su u Njemackoj mogli odmah zapoceti specijalizaciju). U Austriji, Njemackoj i drugim evropskim zemljama, postoji deficit ljudi sa diplomama iz oblastima medicine, elektrotehnike, prirodnih nauka i slicno.

P.S. na mom radnom mjestu ima oko 20% stranaca i cesto sam bio svjedok kako se radno mjesto dodjeli strancu, a ne Austrijancu, jer je bolje kvalifikovan. I plus, postoje 3-4 osobe koje uopce ne znaju njemacki, a ipak ih drze kao malo vode na dlanu.

Druga je stvar sto u Austriju, Njemacku i slicne drzave dolaze uglavnom ljudi sa ispod-prosjecnim kvalifikacijama.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1161 Re: Zivot u Austriji

Post by TDK-90 »

prog321 wrote:Koliko je uspješnih stranaca u Austriji po procentu onako što vidiš u svojoj okolini?
Kad kažem uspješan mislim neki viši srednji stalež.
Ako izuzmemo one u zdrastvu rekao bih da nije ni 10% od svih prisutnih stranaca.

Ne ?
Postoji jedna analiza drustva , i u njoj se navodi da skoro svi potomci imucnih zavrsavaju visoke skole imaju bolje obrazovanje, bolju poziciju i bolju podlogu u drustvu.

Uspjesni Autrijanci skoro uvijek potomci uspjesnih

Tako je i u BiH, obicno imucni (koji su u manjini) imaju manje potomstva kojem opet obezbjedjuju bolje obrazovanje.

Siromasni = kladionica,alkoholizam, ne briga o zdravlju , higijeni, neobrazovanost, primitivizam..... :-)
Imucni = bolja obrazovanost-znanje , a znanje donosi progres :kiss:
User avatar
Sancho Panza
Posts: 78
Joined: 10/11/2013 17:02

#1162 Re: Zivot u Austriji

Post by Sancho Panza »

TDK-90 wrote:
prog321 wrote:Koliko je uspješnih stranaca u Austriji po procentu onako što vidiš u svojoj okolini?
Kad kažem uspješan mislim neki viši srednji stalež.
Ako izuzmemo one u zdrastvu rekao bih da nije ni 10% od svih prisutnih stranaca.

Ne ?
Postoji jedna analiza drustva , i u njoj se navodi da skoro svi potomci imucnih zavrsavaju visoke skole imaju bolje obrazovanje, bolju poziciju i bolju podlogu u drustvu.

Uspjesni Autrijanci skoro uvijek potomci uspjesnih

Tako je i u BiH, obicno imucni (koji su u manjini) imaju manje potomstva kojem opet obezbjedjuju bolje obrazovanje.

Siromasni = kladionica,alkoholizam, ne briga o zdravlju , higijeni, neobrazovanost, primitivizam..... :-)
Imucni = bolja obrazovanost-znanje , a znanje donosi progres :kiss:
Malo si ga pretjerao. Siromasni = primitivizam? Siromasni = (ne)higijena? Pa cak i siromasni = neobrazovanost?

Istina je da se mladi prije odluce za studij ukoliko im je barem jedan roditelj zavrsio studij. Medjutim, barem u Austriji svi drzavljani imaju mogucnost da studiraju (besplatno studiranje, finansijska pomoc od drzave i sl) i nisu izuzeci oni studenti ciji roditelji nisu zavrsili fakultet.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1163 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

http://www.profil.at/_storage/asset/621 ... 368317.jpg

Melisa, jedan od primjera.
Porijeklom Bosanka, roditelji po vlastitim navodima svojevremeno slabije placeni pomocni radnici.
Ona je zavrsila vise skolovanje i danas je uspjesan zurnalist. O uspjesnoj integraciji je suvisno pricati, jer se podrazumjeva.

Svi stranci koje ja poznajem su uspjesni u skladu sa svojim sposobnostima.
Oni koji nisu imali neke ambicije su ostali na manje zahtjevnim zanimanjima a oni koji su zapeli su kasnije bili i nagradjeni odgovarajucim
pozicijama i materijalnim sredstvima.
Ne pamtim kad mi je neko kukao da je u odnosu na domicilnog bio na neki nacin diskrimisan.
Te price ocito dolaze od onih koji uopste ne zive u Austriji vec su iz kuhinje "rekla mi-kazala mi tetka iz Svedske" pa se vrte u krug.

Smijem se kladiti da ce se za jednu pet stranica opet pojaviti neko da nam objasnjava kako je nemoguce uspjeti i integrisati se u austrijsko drustvo.
I onda opet hajde njemu objasnjavaj. :oops:
Sizifov posao.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1164 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

Sancho Panza wrote: P.S. na mom radnom mjestu ima oko 20% stranaca i cesto sam bio svjedok kako se radno mjesto dodjeli strancu, a ne Austrijancu, jer je bolje kvalifikovan. I plus, postoje 3-4 osobe koje uopce ne znaju njemacki, a ipak ih drze kao malo vode na dlanu.
Tvrdim da je tesko uspjeti u manjem gradu. Nije nemoguce, ali je tesko u odnosi na domace. Za neku poziciju potrebno je biti 3x bolje kvalifikovan nego domaci.

Naveo si primjer gdje stoji da je stranac dobio poziciju, jer je bolje kvalifikovan od domaceg. Da li je placen u skladu sa svojom kvalifikacijom ? Ukratko: za istu poziciju, lik mora imati vecu kvalifikaciju od domaceg, domaci ne, a isto su placeni.
User avatar
Sancho Panza
Posts: 78
Joined: 10/11/2013 17:02

#1165 Re: Zivot u Austriji

Post by Sancho Panza »

svemirska_vjeverica wrote:
Sancho Panza wrote: P.S. na mom radnom mjestu ima oko 20% stranaca i cesto sam bio svjedok kako se radno mjesto dodjeli strancu, a ne Austrijancu, jer je bolje kvalifikovan. I plus, postoje 3-4 osobe koje uopce ne znaju njemacki, a ipak ih drze kao malo vode na dlanu.
Tvrdim da je tesko uspjeti u manjem gradu. Nije nemoguce, ali je tesko u odnosi na domace. Za neku poziciju potrebno je biti 3x bolje kvalifikovan nego domaci.

Naveo si primjer gdje stoji da je stranac dobio poziciju, jer je bolje kvalifikovan od domaceg. Da li je placen u skladu sa svojom kvalifikacijom ? Ukratko: za istu poziciju, lik mora imati vecu kvalifikaciju od domaceg, domaci ne, a isto su placeni.
Konkretno se radi o pozicijama gdje su plate definisane od strane FWF-a (Wissenschaftsfonds), te jednako vaze za strance ili domace.

Misljenja sam da je velicina grada apsolutno nebitna. Zajednicko firmi u velikim i malim gradovima jeste interes za profesionalnim radnicima, jer im je krajni cilj kapital. Uz to su mnoge firme zapravo strane firme.

Ali je cinjenica da stranci, ako imaju izbor, uglavnom biraju vece gradove sa heterogenim drustvom. Sto manje mjesto, to konzervativnije i "desnije" drustvo. Sa napomenom da pod malim mjestima ne podrazumjevam Graz, Salzburg, Innsbruck i preostalih par vecih gradova.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#1166 Re: Zivot u Austriji

Post by Last December »

Sancho Panza wrote:
Last December wrote: Teško je uspjeti u smislu integracije ali niko se neće potpuno integrisati pa ni oni što su rođeni tamo
Mozes li ovo molim te pojasniti? Zasto se je tesko integrisati? Prije ce biti da se ljudi nece da integrisu. Niko od nas ne trazi da se asimiliramo.

Htio sam reći da uvijek postoji određeni stepen ksenofobije prema porijeklu onih koji se pokušavaju integrisati. Al nebitno je to u razvijenim zemljama sa visokim primanjima, vrlo malo utiče na kvalitet života. Upravu si da se mnogi ne žeče integrisati i tjeraju djecu da se ponašaju šabanski a djeca idu linijem manjeg otpora.
User avatar
fridmann
Posts: 183
Joined: 04/07/2011 18:06

#1167 Re: Zivot u Austriji

Post by fridmann »

Last December wrote:
Sancho Panza wrote:
Last December wrote: Teško je uspjeti u smislu integracije ali niko se neće potpuno integrisati pa ni oni što su rođeni tamo
Mozes li ovo molim te pojasniti? Zasto se je tesko integrisati? Prije ce biti da se ljudi nece da integrisu. Niko od nas ne trazi da se asimiliramo.

Htio sam reći da uvijek postoji određeni stepen ksenofobije prema porijeklu onih koji se pokušavaju integrisati. Al nebitno je to u razvijenim zemljama sa visokim primanjima, vrlo malo utiče na kvalitet života. Upravu si da se mnogi ne žeče integrisati i tjeraju djecu da se ponašaju šabanski a djeca idu linijem manjeg otpora.
I mene bi uveliko interesovalo, sta to znaci da se tesko integrisati, uostalom, vecini balkanaca i nije potrebna bilo kakv integracija,
mi smo ionako od kuce, bar vecina bili integrisani i Evropljani smo, a ako sugeriras na novopridosle iz Arapskog svijeta, oni pak,
vecina njih dok je Boga i naroda i pored integracionog zakona nikada se nece integrisati...oni furaju svoju stvar kao i mnogi Turci.

E tu je problem i ne vidim da se u istu vrecu trpaju i Bosansko i Hervcegovacki muslimani.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1168 Re: Zivot u Austriji

Post by hrle1976 »

Integracija u Austrisko drustvo tj. da ne vodis paralelan zivot. Da imas prijatelje austrijance, da si sa njima kao sa Semsom iz komsiluka, da ti zivot u Austriji nije Jozo, Miralem, Drago i Mentor. Da dnevno bar 4/5 vremena govoris njemacki. Da gledas kako ce sutra vrijeme biti u Austriji a ne u Gorazdu koje je od tebe 700km ili koliko vec km. Da pratis dogadjana u Austriji, da znas sta se desava na loklanoj sceni, drzavnoj, zabava. Da gledas austriske programe da kad si u drustvu da mozes pricati. Da znas o skakacima, skijasima. Kontas da jednostavno BiH stavis na mjesto broj 2 ili 202 nebitno. To je integracija. Ona je nemoguce iz jednog razloga jer tamo ces poceti se druziti sa ostalima koji su tako dosli i ti ces ostati na tom nivou a to nije nivo kokosinjac. Ovi ako hoces nasi koji su okrenuli ledja drugima iz BiH i postavili rodnu grudu na 2 ili 202 mjesti, bar prvih 10 godina te pljunuli u sake, oni su HADZIJE u AT. Poslje deset godian onda okreces ruke prema rodnoj grudi, u medjuvremenu jezik si napola zaboravio, zvucis kao stranac pravi, kao pricas nako kao Iziko ili kako mu je vec ime. Djeca ti gotovo nista ne pricaju pa si im prevodilac a i tebi ide jebeno, ali zato JAHTA na jadranu, vila vamo, vila u AT, bjesna kola, i djecu ti vise zanima zimski sport nego reprezentacija BiH u fudbalu. 100% integracija, hadzo pravi i svak ti zavidi. 100% si pogodio.

Kruto ali jedini nacin.

Bosancerosi u inostranstvi su sijac jebanije u pojam. 90% je nadrkano, samo gleda i razmislja negativno i svak svakoga ubija u pojam.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1169 Re: Zivot u Austriji

Post by mousstapha »

Meščini da i ti nas ubijaš u pojam.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7321
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1170 Re: Zivot u Austriji

Post by Rockefeller »

Ima slucajeva gdje ljudi sa Balkana budu "gemobbt" ali ti imas svoja prava i njih se drzi. Licno, ne volim Njemacku birokratiju ali maksimalno se trudim integrisati se jer to zelim. Iskren da budem, ne druzim se puno sa ljudima sa Balkana, pogotovo iz Bosne. Nismo na istim talasnim duzinama :mrgreen:

Svako moze ostvariti svoj cilj. Bitna je volja, zdravlje i jezik.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1171 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

hrle1976 wrote:Integracija u Austrisko drustvo tj. da ne vodis paralelan zivot. Da imas prijatelje austrijance, da si sa njima kao sa Semsom iz komsiluka, da ti zivot u Austriji nije Jozo, Miralem, Drago i Mentor. Da dnevno bar 4/5 vremena govoris njemacki. Da gledas kako ce sutra vrijeme biti u Austriji a ne u Gorazdu koje je od tebe 700km ili koliko vec km. Da pratis dogadjana u Austriji, da znas sta se desava na loklanoj sceni, drzavnoj, zabava. Da gledas austriske programe da kad si u drustvu da mozes pricati. Da znas o skakacima, skijasima. Kontas da jednostavno BiH stavis na mjesto broj 2 ili 202 nebitno. To je integracija. Ona je nemoguce iz jednog razloga jer tamo ces poceti se druziti sa ostalima koji su tako dosli i ti ces ostati na tom nivou a to nije nivo kokosinjac. Ovi ako hoces nasi koji su okrenuli ledja drugima iz BiH i postavili rodnu grudu na 2 ili 202 mjesti, bar prvih 10 godina te pljunuli u sake, oni su HADZIJE u AT. Poslje deset godian onda okreces ruke prema rodnoj grudi, u medjuvremenu jezik si napola zaboravio, zvucis kao stranac pravi, kao pricas nako kao Iziko ili kako mu je vec ime. Djeca ti gotovo nista ne pricaju pa si im prevodilac a i tebi ide jebeno, ali zato JAHTA na jadranu, vila vamo, vila u AT, bjesna kola, i djecu ti vise zanima zimski sport nego reprezentacija BiH u fudbalu. 100% integracija, hadzo pravi i svak ti zavidi. 100% si pogodio.

Kruto ali jedini nacin.

Bosancerosi u inostranstvi su sijac jebanije u pojam. 90% je nadrkano, samo gleda i razmislja negativno i svak svakoga ubija u pojam.
Tacno tako
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1172 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

Ja živim u Salzburgu i od 20 osoba sa kojima se družim, 3 su ljekara/doktora medicine, jedna je doktor priprodnih nauka, 5 inženjera informatike, tri studenta, pet osoba koje samostalno imamu svoju firme i troje je zaposleno, ali doduše sa srednjom stručnom spremom. Od ovih 5 inžinjera informatike, dva su team menageri, a jedan vodi department.

Naravno da znam i osobe koje nisu obrazovane, ali daleko od toga da nisu uspjele, ako se uzme kontekst njihovo formalno obrazovanje.

Većina njih se ustvari i osjeća Austrijancima, iako su porijeklom iz BiH i govore naš jezik perfektno.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1173 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

filozofija wrote:Ja živim u Salzburgu i od 20 osoba sa kojima se družim, 3 su ljekara/doktora medicine, jedna je doktor priprodnih nauka, 5 inženjera informatike, tri studenta, pet osoba koje samostalno imamu svoju firme i troje je zaposleno, ali doduše sa srednjom stručnom spremom. Od ovih 5 inžinjera informatike, dva su team menageri, a jedan vodi department.

Naravno da znam i osobe koje nisu obrazovane, ali daleko od toga da nisu uspjele, ako se uzme kontekst njihovo formalno obrazovanje.

Većina njih se ustvari i osjeća Austrijancima, iako su porijeklom iz BiH i govore naš jezik perfektno.
Jesi li i ti doktor :D
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#1174 Re: Zivot u Austriji

Post by paladinka »

animals wrote:
filozofija wrote:Ja živim u Salzburgu i od 20 osoba sa kojima se družim, 3 su ljekara/doktora medicine, jedna je doktor priprodnih nauka, 5 inženjera informatike, tri studenta, pet osoba koje samostalno imamu svoju firme i troje je zaposleno, ali doduše sa srednjom stručnom spremom. Od ovih 5 inžinjera informatike, dva su team menageri, a jedan vodi department.

Naravno da znam i osobe koje nisu obrazovane, ali daleko od toga da nisu uspjele, ako se uzme kontekst njihovo formalno obrazovanje.

Većina njih se ustvari i osjeća Austrijancima, iako su porijeklom iz BiH i govore naš jezik perfektno.
Jesi li i ti doktor :D
Svejedno , tip pokusava da kaze da nije sve ni crno ni bijelo :-) inace te predrasude nerviraju !
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#1175 Re: Zivot u Austriji

Post by prog321 »

doktori, inzinjeri, programeri =svi zajedno nigdje ne prelaze ni 15% stanovnista.
tako da oni nisu mjerilo ni za sta :-D
Post Reply