Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#1126 Re: Zivot u Austriji

Post by MyTao »

svemirska_vjeverica wrote:
Last December wrote:Beč se pretvara u rupu otkad su došli rumuni i poljaci, posvuda ih ima, iza svakog ćoška. Toliko od mene, ja sam se vratio 2014. jer sam popiz..io od rumuna.
Bosancima smetaju Rumuni, Rumunima smetaju Bosanci...Zamisli kako je Austrijancima...Garant govore "sve sami dosljo" :D
Haha

Ljudi ga primili da zivi sa njima sa svim svojim manama... a on ne moze da izdrzi jer su primili I druge kao on :D :D
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#1127 Re: Zivot u Austriji

Post by Last December »

MyTao wrote:
svemirska_vjeverica wrote:
Last December wrote:Beč se pretvara u rupu otkad su došli rumuni i poljaci, posvuda ih ima, iza svakog ćoška. Toliko od mene, ja sam se vratio 2014. jer sam popiz..io od rumuna.
Bosancima smetaju Rumuni, Rumunima smetaju Bosanci...Zamisli kako je Austrijancima...Garant govore "sve sami dosljo" :D
Haha

Ljudi ga primili da zivi sa njima sa svim svojim manama... a on ne moze da izdrzi jer su primili I druge kao on :D :D
Za razliku od dotične gospode ja sam posao tražio i obavljao pošteno te se ponašao u skladu sa lokalnom kulturom. Dotični prose po u-bahnu, spavaju po parkovima i koriste se raznoraznim malverzacijam au cilju zajeba sistema te izvlačenja koristi. Koriste se ucjenom poslodavaca u cilju izvlačenja koristi na način da simuliraju povrede na radnom mjestu te ucjenjuju i prijete. Ovo sve iz prve ruke. Masivan ih je broj u odnosu na naš narod tamo ali uzimam da u prosjeku imamo sličan mentalitet, mislim na naš narod ne na mene jer nemam prosječan bosanski mentalitet. Dakle u odnosu na moje lično ponašanje, ponašanje rumuna je blago rečeno skandalozno. Većinu i ne krivim jer je i EU uticala na dovođenje Ruminje na prosjački štap tako da ovo dođe i kao osveta Austrijancima.

Dakle, da sumiram, ne krivim njihov narod iako mi se ne sviđa to ponašanje ali poenta je da sam se vratio i sklonio sam im se s puta, pa eto im Beč, meni ne treba, njih je više. Opet sam ja njima izašao u sustret a ne oni meni. Dakle meni se ne sviđa u šta se beč pretvorio a ni najmanje nemam namjeru da to mjenjam jer to nije moj grad pa ako Austrijancima to odgovara eto im to tako.

I tačno je to da smo za Austrijance sve ista govna sa juga, svi redom. Poenta je da pojedinci poštuju kuću kad dođu u goste i žive po tim pravilima, ne nameću svoje prljave navike domaćinu.

Kad Rumuni budu živjeli ovako kao ja, eto me u Beč opet. A do tad, nek se Austrijanci pozabave tim problemom. Ako bude prilike da radim u struci sa Austrijancima eto me i ranije ali sa rumunima ne želim da imam bilo kakve ni poslovne ni privatne saradnje u Beču. Isto vrijedi i za Poljake u Beču.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1128 Re: Zivot u Austriji

Post by hrle1976 »

Last December wrote:
Za razliku od dotične gospode ja sam posao tražio i obavljao pošteno te se ponašao u skladu sa lokalnom kulturom. Dotični prose po u-bahnu, spavaju po parkovima i koriste se raznoraznim malverzacijam au cilju zajeba sistema te izvlačenja koristi. Koriste se ucjenom poslodavaca u cilju izvlačenja koristi na način da simuliraju povrede na radnom mjestu te ucjenjuju i prijete. Ovo sve iz prve ruke. Masivan ih je broj u odnosu na naš narod tamo ali uzimam da u prosjeku imamo sličan mentalitet, mislim na naš narod ne na mene jer nemam prosječan bosanski mentalitet. Dakle u odnosu na moje lično ponašanje, ponašanje rumuna je blago rečeno skandalozno. Većinu i ne krivim jer je i EU uticala na dovođenje Ruminje na prosjački štap tako da ovo dođe i kao osveta Austrijancima.

Dakle, da sumiram, ne krivim njihov narod iako mi se ne sviđa to ponašanje ali poenta je da sam se vratio i sklonio sam im se s puta, pa eto im Beč, meni ne treba, njih je više. Opet sam ja njima izašao u sustret a ne oni meni. Dakle meni se ne sviđa u šta se beč pretvorio a ni najmanje nemam namjeru da to mjenjam jer to nije moj grad pa ako Austrijancima to odgovara eto im to tako.

I tačno je to da smo za Austrijance sve ista govna sa juga, svi redom. Poenta je da pojedinci poštuju kuću kad dođu u goste i žive po tim pravilima, ne nameću svoje prljave navike domaćinu.

Kad Rumuni budu živjeli ovako kao ja, eto me u Beč opet. A do tad, nek se Austrijanci pozabave tim problemom. Ako bude prilike da radim u struci sa Austrijancima eto me i ranije ali sa rumunima ne želim da imam bilo kakve ni poslovne ni privatne saradnje u Beču. Isto vrijedi i za Poljake u Beču.
Ista slika u Hamburgu, Frankfurtu, Amsterdamu, Stokholmu, Kopenhagenu itd.

Ovo za povrede i te slicnosti nisam cuo ali me nebi cudilo. Mada ih dosta radi, bar u firmama koje su mi poznate, te znam vecina mahon nije zaposlena vec je na isporuci pa tako da do bilo cega da dodje odgovorna je neka ZNJ firma primjerice u Poljskoj ili gdje vec koja ih isporucuje. Nisu ni nasi zlatni ali vecina je koliko toliko integrisana i gleda svoja posla i zivi ne bucan zivot vec o sebi pri sebi. Ovo sto je doslo iz Bugasrske, Rumunije je manje vise isto sto i iz BiH trenutno ide za Njemacku primjerice. Trbuhom za kruhom i ti ljudi ulaze u drugu drzave sasvim drugacije. Tu se grabi sta se stigne, bitno je da samo nesto zaradai, gura se gdje se god stigne i tako to. Prosio bi i neko iz BiH po u-bahnu da mu dozvole kao sto njima. Nemoj se varati da nebi masa nasrnula a da od iste nebi bilo jedan na prema jedan kao tih Rumuna.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1129 Re: Zivot u Austriji

Post by vjesticanametli »

Iako ne pisem dugo vec na forumu, moram te zamoliti da prestanes da valjas, nablaze receno, gluposti koje si iznio u zadnjem dijelu svog zadnjeg posta. U DE ne ide niko ko nema kvalifikacije i vec sreĐŽen ug. o radu. Itekako smo svi morali proci provjere i dokazati da imamo ugovor, neki na neodreĐŽeno na tvoju zalost :D , da imamo za stan i kauciju, da je SCHUFA cista, da znamo jezik i sve ostalo. Ovo sto sada odlazi iz BiH je "ono" sto je mislilo da moze biti bolje pa uvidjelo da ne moze. Neki od nas su ostavili jebeno dobre poslove u Bosni jer imaju dijete i znaju da je DE bolje ureĐŽena i da to isto dijete u DE ima bolje sanse. Ostace u BiH buĐŽetlije i starci (drzava za roĐŽaka) ..... Jos jednom kazem, nama gore opisani rumuni ne mogu ni prismrditi, a drugi je par cipela sto se tebi i takvima ne sviĐŽa sto smo dosli :D :-D Pretpostavljam da su isti kriteriji iz za AT pa "takvi, kako ih ti opisa, iz BiH" dolaze :wink:
Iz prve ruke, ista slika nije u Hamburgu :P
User avatar
Rockefeller
Posts: 7322
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1130 Re: Zivot u Austriji

Post by Rockefeller »

vjesticanametli wrote:Iako ne pisem dugo vec na forumu, moram te zamoliti da prestanes da valjas, nablaze receno, gluposti koje si iznio u zadnjem dijelu svog zadnjeg posta. U DE ne ide niko ko nema kvalifikacije i vec sreĐŽen ug. o radu. Itekako smo svi morali proci provjere i dokazati da imamo ugovor, neki na neodreĐŽeno na tvoju zalost :D , da imamo za stan i kauciju, da je SCHUFA cista, da znamo jezik i sve ostalo. Ovo sto sada odlazi iz BiH je "ono" sto je mislilo da moze biti bolje pa uvidjelo da ne moze. Neki od nas su ostavili jebeno dobre poslove u Bosni jer imaju dijete i znaju da je DE bolje ureĐŽena i da to isto dijete u DE ima bolje sanse. Ostace u BiH buĐŽetlije i starci (drzava za roĐŽaka) ..... Jos jednom kazem, nama gore opisani rumuni ne mogu ni prismrditi, a drugi je par cipela sto se tebi i takvima ne sviĐŽa sto smo dosli :D :-D Pretpostavljam da su isti kriteriji iz za AT pa "takvi, kako ih ti opisa, iz BiH" dolaze :wink:
Iz prve ruke, ista slika nije u Hamburgu :P
:thumbup:
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1131 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

vjesticanametli wrote:Iako ne pisem dugo vec na forumu, moram te zamoliti da prestanes da valjas, nablaze receno, gluposti koje si iznio u zadnjem dijelu svog zadnjeg posta. U DE ne ide niko ko nema kvalifikacije i vec sreĐŽen ug. o radu. Itekako smo svi morali proci provjere i dokazati da imamo ugovor, neki na neodreĐŽeno na tvoju zalost :D , da imamo za stan i kauciju, da je SCHUFA cista, da znamo jezik i sve ostalo. Ovo sto sada odlazi iz BiH je "ono" sto je mislilo da moze biti bolje pa uvidjelo da ne moze. Neki od nas su ostavili jebeno dobre poslove u Bosni jer imaju dijete i znaju da je DE bolje ureĐŽena i da to isto dijete u DE ima bolje sanse. Ostace u BiH buĐŽetlije i starci (drzava za roĐŽaka) ..... Jos jednom kazem, nama gore opisani rumuni ne mogu ni prismrditi, a drugi je par cipela sto se tebi i takvima ne sviĐŽa sto smo dosli :D :-D Pretpostavljam da su isti kriteriji iz za AT pa "takvi, kako ih ti opisa, iz BiH" dolaze :wink:
Iz prve ruke, ista slika nije u Hamburgu :P
Sto se tice Austrije...poznajem skolovane Rumune, Bugare...kao i ove druge (ne)skolovane...Otkako su nama ukinuli vizni rezim, cijela sela u krajini su se bukvalno iselila i dosli u Klagnfurt, Graz, Bec... Rade na crno, gledaju kako da zavrne sistem, malo na vecem nivou, ali slicno onako kako su iz prijasnjeg posta opisani Rumuni u Becu.

Ali pojavio se novi tip predatora u gradu: tzv "izbjeglice" iz sirije koji su ustvari afganistanci, iracani i ostali... To su vecinom grupice mladih tamnoputih momcica u 20-tim godinama koji se ne boje nicega i nikoga, i u stanju su napraviti belaj zbog sitnica. Okrutnost koju oni pokazuju je cak strana i ovim skrivenim fasistima.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1132 Re: Zivot u Austriji

Post by hrle1976 »

vjesticanametli wrote:Iako ne pisem dugo vec na forumu, moram te zamoliti da prestanes da valjas, nablaze receno, gluposti koje si iznio u zadnjem dijelu svog zadnjeg posta. U DE ne ide niko ko nema kvalifikacije i vec sreĐŽen ug. o radu. Itekako smo svi morali proci provjere i dokazati da imamo ugovor, neki na neodreĐŽeno na tvoju zalost :D , da imamo za stan i kauciju, da je SCHUFA cista, da znamo jezik i sve ostalo. Ovo sto sada odlazi iz BiH je "ono" sto je mislilo da moze biti bolje pa uvidjelo da ne moze. Neki od nas su ostavili jebeno dobre poslove u Bosni jer imaju dijete i znaju da je DE bolje ureĐŽena i da to isto dijete u DE ima bolje sanse. Ostace u BiH buĐŽetlije i starci (drzava za roĐŽaka) ..... Jos jednom kazem, nama gore opisani rumuni ne mogu ni prismrditi, a drugi je par cipela sto se tebi i takvima ne sviĐŽa sto smo dosli :D :-D Pretpostavljam da su isti kriteriji iz za AT pa "takvi, kako ih ti opisa, iz BiH" dolaze :wink:
Iz prve ruke, ista slika nije u Hamburgu :P
Sredjeno ili ne ide se trbuhom za kruhom. I te uopste nisam povezao sa prosenjem i sl. To je prvo. Drugo, rekao sam kad bi i BiH otvorili granice u jednakom EU smislu kao sto je Bugarskoj i Rumuniji da bi tada i iz BiH neki isli da prose. Citaj kad vec citas.

Ovo drugo sto pises o ostavljanju svega i svacega u BiH zbog djece. Vjerujem da tako dosta ljudi "gleda" na stvar, ali nema nista gore kad covjek nema smisla za logiku i racionalnost vec samo za ugled odnosno misli da zna sta misli. A ja se svaki jebeni dan susrecem sa takvim ljudima nebitno koje nacije, boje koze, vjere, vegan ili mesozder, pusac ili ne. Qurac ces se snaci bilo gdje na ovom svijetu ako nemas taj instinkt, gen, osobinu mah nazovi ga kako hoces. Kome Njemacka izvodi mater i oca? Ha zivijo u Njemackoj od sadake u prevodu Hartz IV ili u BiH na budzetu / peMzije isti sranje samo drugo pakovanje.

Ovi sto ostavljaju poslove po BiH gdje zaradjuju 1.200KM na ruke mjesecno i idu u Njemacku su ne ludi vec IDIOTI sa dna kace. To sto taki do dvanes mrze sebe a poslje citav svijet je njihov problem a ne nekog drugog, sta mislis da ce se takima mentalitete izmjeniti dan ko noc cim maknu van BiH granice, hoce ali malo morgen. Niko iz BiH ne ide zbog djece jer svakom je parola maldi su snacice se ono ovo i tako to. Svak ide da moze da se kurci i hvali. Nebi niko bio sa prostora SFRJ da mu nije do kurcenja i dokazivanja. To je najvaznija osobina svih na Balkanu. Akademici se kurce znanje pa ih vecina izbaciva iz drustva jer je 70% doslovno na IQ nivou ispod tjelesne temperature. A tih istih 70% onda se medjusobno takmici ciji je veci. Obicno zidanjem kuce u vis, mnozenje konjsih snaga na cetverotockasu, i ko moze platiti veci racun u lokalnoj menzi. Djeca? Nisu ljudi za vrijeme SFRJ razbijali glave o vlastitoj djeci a eto danas ce. Nema skrtijih ljudi prema vlastitoj djeci od Balkanaca. Niza klaza nema, srednja skrta jer se svak takmici da unutar istog kruga bude na vrhu, a bogata klasa nema kontrole pa babini sinovi se ljepe u bankdere, zidove i dalekovode ko markice na kuvertu. Haj sto se oni ljepe vec kuce i neduzne. Tadasnjoj gastarbajterskoj generaciji i ovoj danasnjoj ugled u BiH vazniji nego svo znanje svijeta. U BiH se dokazuje ljudima koji te znaju a ne strancima. Tako se razmislja. Tako je i nikako drugacije. Jedino neskolovan i igngorant covjek moze tvrditi bilo sta drugo.

Ovu danasnju gastarbajteksu generaciju ceka epilog isti kao sto je tadasnju SFRJ cekao. Roditelji obicno klasicni gastarbajteri, ide se radi se itd. i dole ze hvali. Djeca prepustena sama sebi. A 80% tadasnje djece je od tih ljudi spada u najnizi sloj ili medju najnizim slojevima u drustvu. Vecina nije ni zanat dogurala. Jedino ovi sto su za rvijeme rata dosli i uspjeli ostati oni su upjesni , ne svi ali vecina, jer je drzava imala rasterecen program za sve potrebe pa cak i djece, ono o cemu sam pricao mama i tata drzava. To nije samo tako u Njemackoj vec i u brojnim drugim zapadnim drzavama kad su nasi u pitanju. Tek ce kao sto je sada treca generacije tadasnjih gatarbajtera tako i od ovih novopecenih ima ti neki pokusaj na bolje, jer ce se cupati da izadju iz dna u drzavi gdje zive jer za njih BiH ce biti kao sto je ovima strana kao i Japan.

Prosetaj malo Hamburgom pa ces vidjeti koliko prosi na svakom cosku doslovno.
http://www.abendblatt.de/hamburg/articl ... mburg.html
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1133 Re: Zivot u Austriji

Post by vjesticanametli »

Setam ja vec vise od 25 godina Hamburgom i ovo sto si ti ispisao je van pameti. Ne zivim od hartz 4 vec smo se snasli :D a moram ti reci bili smo "snaĐŽeni" odavno :) Svako dobro i odvadi malo :D ti si od onih balkanaca koji ne bi izgleda nikom pomogli vec samo bla bla :D al hajd ja se i ne druzim s nasima ovdje pa me iskreno ta vasa misljenja i ne zanimaju :P

@svemirska vjeverica....naravno da ima svega pa i nasih da hoce zavrnuti ali ovo sto zviz pise je :-)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1134 Re: Zivot u Austriji

Post by hrle1976 »

Drug ja skoro svaki dan idem u HH na posao! Ti ili se nekreces gradom ili nevidis dalje od nosa. Cuj nema prosijaka u HH. Kad kazem prosijak mislim na rijec Bettler, mada ovi iz Rumunije to je sve organizovano.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#1135 Re: Zivot u Austriji

Post by Last December »

Istina je ovo što Hrle veli, ne može čovjek da vidi pravo stanje stvari gledajući iz ugla srednje klase ili iz ugla turiste. Čovjek kad se snaĐŽe za neki bolji poso u 99% slučajeva prestane da zalazi po mjestima na koje je ranije morao dok je bio običan bijednik i grebao da nađe neki smećarski posao. Tako da nemaš više potrebe da srećeš te ljude jer ne radiš na takvim mjestima.

Ja sam bio na obje strane, htio sam da iskusim i teške fizičke poslove i tu stranu život i da vidim kako žive ti ljudi. Naravno nije mi se svidjelo da se tu dugoročno zadržavam i ono što je zanimljivo je da mi nijedan teški fizički posao nije toliko teško pao koliko mentalitet ljudi s kojima sam radio, nedostatak morala i poštovanja. Daleko od toga da su svi takvi, ima ljudi za koje bi ruku dao ali takvi su jednorozi, baš kao i u gornjim klasama. Nema nikakve razlike. Nemoral u donjoj kasti je očigledan i prost a u gornjoj kasti zamaskiran i ušmikan. A svi ljudi su govna bez izuzetka, baš svi.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#1136 Re: Zivot u Austriji

Post by beobasket »

Last December wrote:Istina je ovo što Hrle veli, ne može čovjek da vidi pravo stanje stvari gledajući iz ugla srednje klase ili iz ugla turiste. Čovjek kad se snaĐŽe za neki bolji poso u 99% slučajeva prestane da zalazi po mjestima na koje je ranije morao dok je bio običan bijednik i grebao da nađe neki smećarski posao. Tako da nemaš više potrebe da srećeš te ljude jer ne radiš na takvim mjestima.

Ja sam bio na obje strane, htio sam da iskusim i teške fizičke poslove i tu stranu život i da vidim kako žive ti ljudi. Naravno nije mi se svidjelo da se tu dugoročno zadržavam i ono što je zanimljivo je da mi nijedan teški fizički posao nije toliko teško pao koliko mentalitet ljudi s kojima sam radio, nedostatak morala i poštovanja. Daleko od toga da su svi takvi, ima ljudi za koje bi ruku dao ali takvi su jednorozi, baš kao i u gornjim klasama. Nema nikakve razlike. Nemoral u donjoj kasti je očigledan i prost a u gornjoj kasti zamaskiran i ušmikan. A svi ljudi su govna bez izuzetka, baš svi.
Nemam pojma kako je u Njemackoj i Austriji po pitanju odnosa izmedju nasih ali kod nas u Danskoj nije niti nalik cemu pises. Ovdje se nasi mahom izbjegavaju iz sasvim desetih razloga. Dijele se na dvije osovine, oni koji imaju posao i oni koji primaju prijevremensku penziju.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1137 Re: Zivot u Austriji

Post by vjesticanametli »

hrle1976 wrote:Drug ja skoro svaki dan idem u HH na posao! Ti ili se nekreces gradom ili nevidis dalje od nosa. Cuj nema prosijaka u HH. Kad kazem prosijak mislim na rijec Bettler, mada ovi iz Rumunije to je sve organizovano.
ama nisam rekla da nema i ovaj link je o rumunima na alsteru....ima i turaka na ZOB-u a sta sada :-) rekla sam ti samo da ne idu iz bosni oni sa dna kao sto si pisao i da nas ne trpas u rumune koji prose ili sta god vec....ja nisam drug vec sam zensko ....moj odgovor se odnosio na zadni dio tvog posta od jucer i haj sad doviĐŽenja...vidimo se u HH :D ..vala imam pametnijeg posla. iskreno se nadam da ce se lijepo snaci ko god ode i ako mogu kome pomoci vjeruj mi da hocu :)
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1138 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

tema je zivot u Austriji, nije niti o Bugarima, Rumunima, niti je o Hamburgu, a niti o truhloj Danskoj, Hrle=Zviz svaku temu ukenja jer sve zna :run:
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#1139 Re: Zivot u Austriji

Post by Last December »

Htio ti to prihvatiti ili ne, bugari, poljaci i rumuni su nezaobilazni dio svakodnevice u mnogim evropskim metropolama za svakog blue collar radnika. Oni utiču na kvalitet timskog rada u poslovima gdje su prisutni. Smanjuku produktivnost drugih vrijednih radnika u timu zahvaljujući svojim navikama. Samim tim se da zaključiti da se ova populacija treba uzeti u obzir ako se hoće sagledati realno stanje radne produktivnosti i kvaliteta života u tim zemljama.

U gornjim slojevima društva oni su nevidljivi, osim onih što zapišavaju stepenice na U-Bahnu. Stoga, ko god planira da radi kao blue collar vani, treba da uzme u obzir da li su ove populacije zaposlene u firmama u kojim ase traži posao.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1140 Re: Zivot u Austriji

Post by hrle1976 »

Tako je, samo treba dodati da isti Austrijaci donekle ih hoce jer rade za crkavicu. Rumuni i bugari su dobro dosli ko cigani i samo pitanje dana kada ce ih sve odreda deportovati. Prva Austrija i Italija. Bio sam u toj Rumuniji da samo vidite puteva. Da su oni marljivi nebi im drzava bila u q od kad je nastala.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#1141 Re: Zivot u Austriji

Post by graue_maus »

:shock: otkad je hamburg u austriji????
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1142 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

hellhammer wrote:tema je zivot u Austriji, nije niti o Bugarima, Rumunima, niti je o Hamburgu, a niti o truhloj Danskoj, Hrle=Zviz svaku temu ukenja jer sve zna :run:
Rumuni i Bugari su neizostavni dio zivota u Austriji tako da...
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1143 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

svemirska_vjeverica wrote:
hellhammer wrote:tema je zivot u Austriji, nije niti o Bugarima, Rumunima, niti je o Hamburgu, a niti o truhloj Danskoj, Hrle=Zviz svaku temu ukenja jer sve zna :run:
Rumuni i Bugari su neizostavni dio zivota u Austriji tako da...
onda mozemo malo i o kinezima, indijcima, portugalcima, i tako u nedogled :run:
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#1144 Re: Zivot u Austriji

Post by artime »

Koliko pricate njemacki jezik u svakodnevnici? U smislu koliko je potreban? Da malo skrenemo sa rumuna :D
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1145 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

artime wrote:Koliko pricate njemacki jezik u svakodnevnici? U smislu koliko je potreban? Da malo skrenemo sa rumuna :D
U Gracu nikako. Samo Bosanski/Srpski/Hrvatski

Image
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#1146 Re: Zivot u Austriji

Post by artime »

Wow cifre i statistike :D šta je ovo. Mislim znam za Grac, ali da smo poprilicno dominantni i u odnosu na Hrvate nisam znala. :-)
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1147 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

U Salzburgu nas ima preko 12.000. Samo što više od 6.000 ima samo austrijsko držvljanstvo.
Svakome ko ima namjeru da se seli u Austriji, predlažem Salzburg. Naša raja je predobro integrisana u gradu i okolini. De facto, svoji na svome :D

Evo grafike:

Image

http://imgur.com/a/GeofD
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1148 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

Tesko je uspjeti u manjim gradovima tipa Salzburga. Zatvoreno drustvo, sve ide preko veze. Dobro je hamalima koji su dosli 92., i eventualno doktorima, jer vecina ide u Njemacku i Svicarsku na rad zbog visih placa.
Stranac ostaje stranac, bez obzira koliko je integrisan i koje drzavljanstvo ima. Stranac je tu da cisti govna i da radi poslove koje niko nece... Ljudi zive u iluzijama... Na svome si u Krajini ili eventualno Istocnoj Bosni :D
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#1149 Re: Zivot u Austriji

Post by The BEN10 »

Joj dijaspore što se glođe meĐŽusobno. Dajte narode opustite se malo, majka mu stara. :-)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1150 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Kontam znam li ikog ko govna cisti od nasih, kod mene u firmi recimo je to Sonja, Austrijanka durch und durch. :D
Broje li se i medicinski radnici, oni peru guzice za 2K+? Njih ima.
Post Reply