Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3695
Joined: 23/04/2011 12:21

#3226 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Nadam se da imate info:

* auto osiguranje, Teilkasko

Sa kojim osiguranjem imate pozitivno iskustvo?

Razgovarao sam sa 3 osobe vec i sve 3 imaju razlicito osiguranje.

Naravno u planu je da odem i licno do osiguranja da dobijem direktno info.
ÖAMTC ili Abschleppdienst od osiguranja?

Hvala za odgovore!
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#3227 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

U sustini ti je najbitnije kakvog beratera imas i koliko je spreman da ti da neke povoljnosti.. Ja sam vec par godina kod Uniqa osiguranja i vise sam nego zadovoljan, ali prvenstveno je za to zasluzan momak kod kojeg sam, jer mi je on odmah u startu dao teilkasko, koji cim izadjes iz drzave prelazi u full kasko..u drugim osiguranjima ljudi se ibretili da mi je to neko dao.. plus druga stvar, mozda cak i bitnija, Freischaden-Gutschein.. Znaci ako napravis neko sranje, ne ide ti stufa gore nego das im taj Freischaden-Gutschein kojeg si dzaba dobio prvi put, i onda posle nekog vremena stices pravo ponovo da ga kupis za 25 eura..
Sto se tice Öamtc-a, ja sam vec skoro 15 godina clan, sto zbog pickerla najvise, a i ostalih stvari naravno, zlu ne trebale, ali bolji je osjecaj kad covjek zna da ima neki broj koji moze nazvati u nevolji...
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3695
Joined: 23/04/2011 12:21

#3228 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

@mufa1 HVALA na opsirnom odgovoru :thumbup:
Prijateljica ima isto osiguranje i zadovoljni su.
Ako je taj tip u Graz-u mozes li mi poslati kontak?

U vezi ovoga Teil▶️Full Kasko - jel' to njegova "usmena" rijec ili je "na papiru". Znas vec sta mislim. Svega sam se naslusao :lol:

ÖAMTC je ok i vjerovatno cu i ja kod njih.
Ostalo smo u kvaru u Italiji i brzo su reagovali.
Jest da su nam zabari pokrali sve iz auta, sitni novac, stikove, playere...ali to je bilo davno.

Jos jednom hvala za info :thumbup:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3229 Re: Zivot u Austriji

Post by Ozimician »

O cemu se ovdje radi:

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/aust ... /231124195

Kakvo je kod vas stanje u firmama ?
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3695
Joined: 23/04/2011 12:21

#3230 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Ozimician wrote: 24/11/2023 23:51 O cemu se ovdje radi:

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/aust ... /231124195

Kakvo je kod vas stanje u firmama ?
Mislim da od 01.01.24 povecaju plate za 9.7% upravi, sluzbenicima..
Skoro je od 01.09. MedUni povecao plate zdravstvenom osoblju...

Za metalski sektor ne znam, ali vjerovatno ostale kolege imaju info.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#3231 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

Beclije, je li pocelo ovo adventsko raspolozenje?

Razmisljam preko vikenda da skoknem do grada, da malo obilazim te trgove itd., al nezz je li vec sve u tom modu il se tek priprema. Pa ne znam da li da dodjem ovaj vikend il sacekam naredni.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3695
Joined: 23/04/2011 12:21

#3232 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

E moj @Dope_Man cini mi se da Beclije nemaju vremena za Advent ;-)
Lakse ti je da skocis do Zagreba :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#3233 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

Planiram i Zagreb jedan vikend, jedan u Bec, i jedan ovdje po Grazu.. taman da sve pokrijem do Nove.
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#3234 Re: Zivot u Austriji

Post by immuno »

Dope_Man wrote: 29/11/2023 08:38 Planiram i Zagreb jedan vikend, jedan u Bec, i jedan ovdje po Grazu.. taman da sve pokrijem do Nove.
Bujrum sve spremno 😂 sva bozicna sela il marktovi kako ih ko zove su vec otvoreni. Cijeli grad je okicen, guzve su velike. Cijene su vece nego prosle godine sto mu ga dodje I normalno. Schönbrunn, Rathaus, Karlsplatz su ono bas veliki a ima i manjih po cijelom gradu. Sretan put i ugodan boravak. Upravo pada snijeg pa je bas zimski ugodjaj.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#3235 Re: Zivot u Austriji

Post by pelcer224 »

Moze li neko ko je upuceniji da uporedi malo pokrajine da mi kaze prednosti ili nedostatke zivota i rada na jugu drzave (Graz) ili npr. sjevernije (Linz, Wels, Salzburg) ? Prvenstveno me zanima ima li razlike u iznosima plata, uslovima za skolovanje djece, cijene stana i hrane itd. ?
Pitanje se odnosi za osobu koja ispunjava uslove za RWR kartu i zeli ici raditi kao kvalifikovani radnik sa skolom i iskustvom.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#3236 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

@immuno Isplanirano taman s nekom rajom koja dolazi iz Sarajeva da 16.-17. kruzimo po Becu, a ovaj vikend ide Zagreb za zagrijavanje uz kuhano. :cuga:

@pelcer224 Ima mnogo iskusnijih na temi pa se nadam da ce ti oni konkretnije reci, al koliko ja znam iz Graza ovdje su rente jeftinije nego Bec ili Salzburg, a plate, bar iz moje perspektive su tu negdje, jer sam nalazio slicne ponude (s tim da se na svaku ponudu iz oglasa zapravo trazi i dobije vise kroz intervju), samo je velika razlika koju sam ja vidio u broju oglasa (pogotovo ako se trazi na engleskom jer mi njemacki nije na poslovnom nivou) gdje naravno dominira Bec.
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#3237 Re: Zivot u Austriji

Post by ibizza »

JanuaryJones wrote: 26/10/2023 15:56
Bratislava01 wrote: 26/10/2023 13:30 Hvala svima na odgovorima...

@JanuaryJones
Kontaktirao sam ih vec i ranije. Malo su mi nejasni neki njihovi "zahtjevi" prema meni, pa sam zato i postavio par pitanja ovdje. Uglavnom... mislim da oni mogu pomoci. Hvala jos jednom :bih:
McDonalds u nekim gradovima radi papire. KFC isto. Fazon je da upadneš, odradiš koliko moraš sa prvim poslodavcem (2 god mislim) i onda sebi tražiš poslodavca. Najbolje je da dodješ i hodaš od firme do firme i tražiš posao.
Viza te veže za poslodavca 2 godine ? Ili je to samo za specifična zanimanja?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#3238 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

ibizza wrote: 04/12/2023 15:11
JanuaryJones wrote: 26/10/2023 15:56
Bratislava01 wrote: 26/10/2023 13:30 Hvala svima na odgovorima...

@JanuaryJones
Kontaktirao sam ih vec i ranije. Malo su mi nejasni neki njihovi "zahtjevi" prema meni, pa sam zato i postavio par pitanja ovdje. Uglavnom... mislim da oni mogu pomoci. Hvala jos jednom :bih:
McDonalds u nekim gradovima radi papire. KFC isto. Fazon je da upadneš, odradiš koliko moraš sa prvim poslodavcem (2 god mislim) i onda sebi tražiš poslodavca. Najbolje je da dodješ i hodaš od firme do firme i tražiš posao.
Viza te veže za poslodavca 2 godine ? Ili je to samo za specifična zanimanja?
Radna viza te veze 2 godine za poslodavca, nebitno ko je poslodavac ili zanimanje. Naravno, moze se dati otkaz, ali onda se mora i preci kod drugog, al onda se mora ganjati ponovo viza kao da tek dolazis. Ovo je jaran u Becu uradio jer mu je prvi poslodavac bio katastrofa tolika da je odlucio radije ostati bez vize nego tu provesti 2 godine, pa je za 2 mjeseca uspio naci novi posao, zavrsiti novu vizu itd..
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#3239 Re: Zivot u Austriji

Post by immuno »

pelcer224 wrote: 03/12/2023 23:47 Moze li neko ko je upuceniji da uporedi malo pokrajine da mi kaze prednosti ili nedostatke zivota i rada na jugu drzave (Graz) ili npr. sjevernije (Linz, Wels, Salzburg) ? Prvenstveno me zanima ima li razlike u iznosima plata, uslovima za skolovanje djece, cijene stana i hrane itd. ?
Pitanje se odnosi za osobu koja ispunjava uslove za RWR kartu i zeli ici raditi kao kvalifikovani radnik sa skolom i iskustvom.

Graz studentski grad, Linz teska industrija, Salzburg lijep i jedan od najskupljih u Austriji ako nije skuplji od Beca nije ni jeftiniji. Zavisi sta ces raditi, sta vise volis i sta su ti prioriteti. Naravno u vecem gradu su vece sanse za posao al ne sve, tehnolog u Becu ce tesko naci posao, medicinski radnici bez probleme trenutno mogu gdje god hoce. Sa RWR kartom trenutno se mogu medicinari zaposliti I u drzavnim bolnicama.... Sretno kako god
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#3240 Re: Zivot u Austriji

Post by JanuaryJones »

immuno wrote: 04/12/2023 16:22
pelcer224 wrote: 03/12/2023 23:47 Moze li neko ko je upuceniji da uporedi malo pokrajine da mi kaze prednosti ili nedostatke zivota i rada na jugu drzave (Graz) ili npr. sjevernije (Linz, Wels, Salzburg) ? Prvenstveno me zanima ima li razlike u iznosima plata, uslovima za skolovanje djece, cijene stana i hrane itd. ?
Pitanje se odnosi za osobu koja ispunjava uslove za RWR kartu i zeli ici raditi kao kvalifikovani radnik sa skolom i iskustvom.

Graz studentski grad, Linz teska industrija, Salzburg lijep i jedan od najskupljih u Austriji ako nije skuplji od Beca nije ni jeftiniji. Zavisi sta ces raditi, sta vise volis i sta su ti prioriteti. Naravno u vecem gradu su vece sanse za posao al ne sve, tehnolog u Becu ce tesko naci posao, medicinski radnici bez probleme trenutno mogu gdje god hoce. Sa RWR kartom trenutno se mogu medicinari zaposliti I u drzavnim bolnicama.... Sretno kako god
Isto tako, kakvi su zivotni prioriteti. Neko zeli namjenski u veci grad (solo ili u paru), neko mirniji manji grad zbog djece i mira, manje saobracaja i brze komunikcije do posla. Radnih mjesta ima svugdje. Gornja Austrija jeste jeftinija sto ste tice stanova i stanovanja ... ali opet, sta zelis raditi, kako zelis zivjeti, jel prioritet kafa i kafana ili je zelenilo, sport i putovanja. Ja sam u OÖ pa za vise pitanja u PP.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#3241 Re: Zivot u Austriji

Post by pelcer224 »

Beč nije opcija ni u jednoj kombinaciji. Losa iskustva sa velikim gradom (Minhen) pretrpano i preskupo. Beč otpada.
Poslovi koji su opticaju su elektro struke tako da bi trebalo biti posla u svim dijelovima drzave, pa je fokus eventualno na razlici u platama, odrastanju djeteta, stanovi itd... prioritet sto neko rece zelenilo, priroda, eventualno blizina veceg grada ali svakako ne moze se sve dobiti sto covjek pozeli to je jasno.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#3242 Re: Zivot u Austriji

Post by JanuaryJones »

pelcer224 wrote: 04/12/2023 17:04 Beč nije opcija ni u jednoj kombinaciji. Losa iskustva sa velikim gradom (Minhen) pretrpano i preskupo. Beč otpada.
Poslovi koji su opticaju su elektro struke tako da bi trebalo biti posla u svim dijelovima drzave, pa je fokus eventualno na razlici u platama, odrastanju djeteta, stanovi itd... prioritet sto neko rece zelenilo, priroda, eventualno blizina veceg grada ali svakako ne moze se sve dobiti sto covjek pozeli to je jasno.
Koliko je dijete (djeca)? Koja je donja granica za velicinu mjesta, a koja gornja? Sa RWR ces cekati 5 godina na gradske stanove, tako da ces morati traziti privatne a tu cijene mogu enormno varirati. Kao sto rekoh, za vise info i sa konkretnim pitanjima u PP.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#3243 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Kao neko ko je zivio na granici izmedju donje i gornje austrije (sira okolina Linza) pa preselio u Graz, mogu samo reci da gore se nebi vratio kad bi mi dali platu milion eura... Pogotovu u manja mjesta, gdje se kulturoloska razlika mjeri u svjetlosnim godinama.. Kad je u pitanju Graz, mnogi ljudi grijese sa predpostavkom da je to veliki grad i kao da je los za odgoj djece. Grad jeste veliki, ali itekako ima mirnih krajeva i izuzetno pitomih za miran i bezbrizan famelijarni zivot.. Sto se tice posla, situacija je takva da bukvalno mozes birati koji posao i kakve uslove hoces, pogotovo elektro struke..
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#3244 Re: Zivot u Austriji

Post by immuno »

mufa1 wrote: 04/12/2023 18:41 Kao neko ko je zivio na granici izmedju donje i gornje austrije (sira okolina Linza) pa preselio u Graz, mogu samo reci da gore se nebi vratio kad bi mi dali platu milion eura... Pogotovu u manja mjesta, gdje se kulturoloska razlika mjeri u svjetlosnim godinama.. Kad je u pitanju Graz, mnogi ljudi grijese sa predpostavkom da je to veliki grad i kao da je los za odgoj djece. Grad jeste veliki, ali itekako ima mirnih krajeva i izuzetno pitomih za miran i bezbrizan famelijarni zivot.. Sto se tice posla, situacija je takva da bukvalno mozes birati koji posao i kakve uslove hoces, pogotovo elektro struke..
Upravo tako, zivim u Becu al sam cesto u Grazu I svidja mi se 👍
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#3245 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

Zar je Graz veliki :D

Znam da je drugi najveci u AT, al i takav je manji od Sarajeva i po povrsini i populaciji.. ja ga nekako gledam kao mali gradic koji je taman dovoljno velik da ima sve, a da ne smara velicinom.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#3246 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Pa i nije bas mali gradic sa svojih skoro 300k stanovnika, ali se slazem da definitivno nije ni metropola, nego bas kao sto si rekao, nije veliki, ali dovoljno da ima sve, osim nasih restorana :D :D
Dok sam zivio u donjoj austriji, svaki put sam proklinjao austrijske tunele i brda kad sam se vracao iz Bosne i vazda govorio, eeh jest dobro ovima u Grazu, cim predju granicu, odma kod kuce..
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#3247 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

Graz je mjera sto se tice velicine. Bec ubija svakodnedvno, al ovako -> :izet:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#3248 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

Nemoj sad da svi navalite u Graz pa da naraste vise nego sto treba :D
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#3249 Re: Zivot u Austriji

Post by zposao »

JanuaryJones wrote: 04/12/2023 17:24
pelcer224 wrote: 04/12/2023 17:04 Beč nije opcija ni u jednoj kombinaciji. Losa iskustva sa velikim gradom (Minhen) pretrpano i preskupo. Beč otpada.
Poslovi koji su opticaju su elektro struke tako da bi trebalo biti posla u svim dijelovima drzave, pa je fokus eventualno na razlici u platama, odrastanju djeteta, stanovi itd... prioritet sto neko rece zelenilo, priroda, eventualno blizina veceg grada ali svakako ne moze se sve dobiti sto covjek pozeli to je jasno.
Koliko je dijete (djeca)? Koja je donja granica za velicinu mjesta, a koja gornja? Sa RWR ces cekati 5 godina na gradske stanove, tako da ces morati traziti privatne a tu cijene mogu enormno varirati. Kao sto rekoh, za vise info i sa konkretnim pitanjima u PP.
De neko objasni prvo šta je RWR :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#3250 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

zposao wrote: 06/12/2023 10:44
JanuaryJones wrote: 04/12/2023 17:24
pelcer224 wrote: 04/12/2023 17:04 Beč nije opcija ni u jednoj kombinaciji. Losa iskustva sa velikim gradom (Minhen) pretrpano i preskupo. Beč otpada.
Poslovi koji su opticaju su elektro struke tako da bi trebalo biti posla u svim dijelovima drzave, pa je fokus eventualno na razlici u platama, odrastanju djeteta, stanovi itd... prioritet sto neko rece zelenilo, priroda, eventualno blizina veceg grada ali svakako ne moze se sve dobiti sto covjek pozeli to je jasno.
Koliko je dijete (djeca)? Koja je donja granica za velicinu mjesta, a koja gornja? Sa RWR ces cekati 5 godina na gradske stanove, tako da ces morati traziti privatne a tu cijene mogu enormno varirati. Kao sto rekoh, za vise info i sa konkretnim pitanjima u PP.
De neko objasni prvo šta je RWR :lol:
Prvo pitanje:
https://www.migration.gv.at/en/faq/

Ukratko - Dozvola za boravak i rad u Austriji koja vazi dvije godine i veze te za poslodavca.
Nakon toga se izadje RWR Plus koja ti omogucava da radis za koga hoces.
Post Reply