Zivot poslije smrti za besmrtne?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#1 Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

Image

Sta mislite o ovome?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by Smrcak15 »

grayburn wrote:Image

Sta mislite o ovome?
Sto se babi snilo to joj se i zbilo.
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#3 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

Smrcak15 wrote:
grayburn wrote:Image

Sta mislite o ovome?
Sto se babi snilo to joj se i zbilo.
Tako su govorili za sva revolucionarna i progresivna razmisljanja.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#4 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by HAVANA »

:kontrabas: Gdje je nestao covjek
gdje se skrivao
iz vagona godina
na tracnice ispao
gleda gdje su znakovi
kojim putem krenuti
moze li itko reci
gdje je put ka sreci

Samo zivi, samo budi
svi odgovori doci ce sami
samo stoj na svjetlu
i doci ce kraj tami

Kakva je to istina
kad s druge strane je laz
izvrnute vrijednosti
strah, samo strah
neostvareni snovi
radis ono sto ne volis
ali mogu ti reci
gdje je put ka sreci

Samo zivi, samo budi
svi odgovori doci ce sami
samo stoj na svjetlu
i doci ce kraj tami

Kako dugo ce postojati
kako dugo ce nestajati
zelje, potrebe, osjecaji
ko ih koce i pokrecu
tebe, mene, svo to vrijeme
srca tvrda ko kamenje
da mogu ti reci
pokazat put ka sreci

Samo zivi, samo budi
svi odgovori doci ce sami
samo stoj na svjetlu
i doci ce kraj tami
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#5 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

HAVANA wrote::kontrabas: Gdje je nestao covjek
gdje se skrivao
iz vagona godina
na tracnice ispao
gleda gdje su znakovi
kojim putem krenuti
moze li itko reci
gdje je put ka sreci

Samo zivi, samo budi
svi odgovori doci ce sami
samo stoj na svjetlu
i doci ce kraj tami

Kakva je to istina
kad s druge strane je laz
izvrnute vrijednosti
strah, samo strah
neostvareni snovi
radis ono sto ne volis
ali mogu ti reci
gdje je put ka sreci

Samo zivi, samo budi
svi odgovori doci ce sami
samo stoj na svjetlu
i doci ce kraj tami

Kako dugo ce postojati
kako dugo ce nestajati
zelje, potrebe, osjecaji
ko ih koce i pokrecu
tebe, mene, svo to vrijeme
srca tvrda ko kamenje
da mogu ti reci
pokazat put ka sreci

Samo zivi, samo budi
svi odgovori doci ce sami
samo stoj na svjetlu
i doci ce kraj tami
Stvarno prelijepo, hvala ti za ovo.

Ja sigurno necu zivjeti u eri kiborga.
Medjutim, mislim da je vazno da skrenemo sa banalnih rasprava o religiji (iste one koje su vodjene zadnjih nekoliko stoljeca) i pricamo o stvarima koje pogadjaju srz svega.

Zato sam sinoc postavio temu o vanzemaljcima. Da pricamo o sustini svega.
Ako negdje tamo postoje vanzemaljci, i ako su, kao eto, i oni muslimani - to znaci da postoji vise verzija islama, mozda 2, mozda milion. Kada izbacimo iz jednacine sve neminovne razlicitosti (npr. da nisu imali poslanike kao mi, obrede kao mi, drustvo kao mi...) i zadrzimo ono sto je zajednicko, tad nam preostaje ono sto je vjera u sustini.

Kad to shvatimo, bavit cemo se manje formalnostima i vise sustinom.

Licno nisam opterecen tom temom jer nisam religiozan, ali sam htio da potaknem druge na razmisljanje.

Tako je i sa ovom temom.
Last edited by grayburn on 16/06/2017 21:32, edited 1 time in total.
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#6 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

dupli.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#7 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by arzuhal »

grayburn wrote: Ako negdje tamo postoje vanzemaljci, i ako su, kao eto, i oni muslimani - to znaci da postoji vise verzija islama, mozda 2, mozda milion. Kada izbacimo iz jednacine sve neminovne razlicitosti (npr. da nisu imali poslanike kao mi, obrede kao mi, drustvo kao mi...) i zadrzimo ono sto je zajednicko, tad nam preostaje ono sto je vjera u sustini.
Da..
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#8 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

arzuhal wrote:
grayburn wrote: Ako negdje tamo postoje vanzemaljci, i ako su, kao eto, i oni muslimani - to znaci da postoji vise verzija islama, mozda 2, mozda milion. Kada izbacimo iz jednacine sve neminovne razlicitosti (npr. da nisu imali poslanike kao mi, obrede kao mi, drustvo kao mi...) i zadrzimo ono sto je zajednicko, tad nam preostaje ono sto je vjera u sustini.
Da..
Kad to shvatimo, bavit cemo se manje formalnostima i vise sustinom.
99% tema na ovom podforumu su cisto banalne.
Kad bismo ih poslali nekom u daleku proslost, mislioci bi se pitali sto u dalekoj buducnosti iznova pricamo o onome o cemu oni pricaju. Bilo bi im nas zao.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by arzuhal »

grayburn wrote:
arzuhal wrote:
grayburn wrote: Ako negdje tamo postoje vanzemaljci, i ako su, kao eto, i oni muslimani - to znaci da postoji vise verzija islama, mozda 2, mozda milion. Kada izbacimo iz jednacine sve neminovne razlicitosti (npr. da nisu imali poslanike kao mi, obrede kao mi, drustvo kao mi...) i zadrzimo ono sto je zajednicko, tad nam preostaje ono sto je vjera u sustini.
Da..
Kad to shvatimo, bavit cemo se manje formalnostima i vise sustinom.
99% tema na ovom podforumu su cisto banalne.
Kad bismo ih poslali nekom u daleku proslost, mislioci bi se pitali sto u dalekoj buducnosti iznova pricamo o onome o cemu oni pricaju. Bilo bi im nas zao.
Čovječanstvo može napredovati na nekom tehnološkom nivou, može se razvijati, rasti i penjati na civilizacijskoj stepenici, ali moralno, karakterno ostaje vazda isto, tu se ni pedalj ne miče (ne mislim na neka moralna načela nego na ljudske osobine) s dobrim prognozama za česte padove i sunovrate...Obično čovječanstvo dosad nije moglo pobjeći od onog dijela sebe koje bi ga vazda vuklo tami, onom destruktivnom u čovjeku...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#10 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by Dope_Man »

Mislim da je najvaznije pitanje, kada govorimo o besmrtnosti, (be)smislenost svega toga. Licno mislim da nam je zivot uzbudljiv uveliko zato sto podsvjesno znamo da sve sto dozivljavamo moze prestati u bilo kom trenutku, da svaki momenat moze biti nas zadnji. Koliko god zelimo da to traje sto duze, ipak mislim da postoji i neka stvar u nama koja nas tjera da zapravo zelimo smrt na kraju. Freud je o tome imao zanimljive misli i to spada u rijetka od njegovih razmisljanja koja su meni zanimljiva.

Besmrtnost bi jednostavno donijela i potpunu besmislenost. Bar mi se tako cini razmisljajuci o tome sada. To je jedan od razloga zasto obecanje o vjecnom zivotu u nekom raju smatram nepromisljenim obecanjem koje u praksi ne moze funkcionisati.

Svakako zanimljiva tema, slazem se da su ovakve potrebnije nego ponovo pricati o istim starim temama. Ona o vanzemaljcima ima smisla u sustini, ali si je postavio trolovski.
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#11 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

arzuhal wrote: Čovječanstvo može napredovati na nekom tehnološkom nivou, može se razvijati, rasti i penjati na civilizacijskoj stepenici, ali moralno, karakterno ostaje vazda isto, tu se ni pedalj ne miče (ne mislim na neka moralna načela nego na ljudske osobine) s dobrim prognozama za česte padove i sunovrate...Obično čovječanstvo dosad nije moglo pobjeći od onog dijela sebe koje bi ga vazda vuklo tami, onom destruktivnom u čovjeku...
Kakva cemo biti civilizacija i drustvo za hiljadu godina je tesko reci, i ja se licno slazem s tobom.

Medjutim doci cemo na tehnoloski stepen kada cemo moci manipulisati hemijskim reakcijama u mozgu. Hemijske reakcije cine nasu licnost. Kada ti mozak luci premalo serotonina, tad si depresivan i mozak to racionalizuje mislima kako npr. svijet ne valja. Uzmes tabletu za pojacano lucenje serotonina, osjecas se sretnim, zadovoljnim, siris pozitivnu energiju i ljubav. Uzmimo npr. LSD - u malim dozama (tkz. micro-dosing) iz nama jos nepoznatih razloga dovodi do osjecaja spojenosti sa svim ljudima, planetom i svemirom. Ljudi osjete sta istinski znaci "jedinstvo svega". Ibn Arebi je davno o tome pisao, medjutim sada razvijamo nauku i tehnologiju kojom mozemo na globalnom nivou da mijenjamo default postavke kolektivne psihe.

U sustini necemo moci samo oblikovati svoja tijela po zelji (10x bolji vid, besmrtnost, disanje pod vodom...) nego i kolektivnu psihu i mentalitet.

A mi pricamo jos o tome kako kad je neko depresivan treba ici na rukja.

Zato postavljam ove teme, ne da pricam o mijenjaju svijeta, nego da nasa razmisljanja malo apdejtujemo.
User avatar
medvjed23
Posts: 26842
Joined: 16/07/2010 13:49

#12 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by medvjed23 »

Dope_Man wrote:Mislim da je najvaznije pitanje, kada govorimo o besmrtnosti, (be)smislenost svega toga. Licno mislim da nam je zivot uzbudljiv uveliko zato sto podsvjesno znamo da sve sto dozivljavamo moze prestati u bilo kom trenutku, da svaki momenat moze biti nas zadnji. Koliko god zelimo da to traje sto duze, ipak mislim da postoji i neka stvar u nama koja nas tjera da zapravo zelimo smrt na kraju.
tako nekako

User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#13 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

Dope_Man wrote:Mislim da je najvaznije pitanje, kada govorimo o besmrtnosti, (be)smislenost svega toga. Licno mislim da nam je zivot uzbudljiv uveliko zato sto podsvjesno znamo da sve sto dozivljavamo moze prestati u bilo kom trenutku, da svaki momenat moze biti nas zadnji. Koliko god zelimo da to traje sto duze, ipak mislim da postoji i neka stvar u nama koja nas tjera da zapravo zelimo smrt na kraju. Freud je o tome imao zanimljive misli i to spada u rijetka od njegovih razmisljanja koja su meni zanimljiva.

Besmrtnost bi jednostavno donijela i potpunu besmislenost. Bar mi se tako cini razmisljajuci o tome sada. To je jedan od razloga zasto obecanje o vjecnom zivotu u nekom raju smatram nepromisljenim obecanjem koje u praksi ne moze funkcionisati.

Svakako zanimljiva tema, slazem se da su ovakve potrebnije nego ponovo pricati o istim starim temama. Ona o vanzemaljcima ima smisla u sustini, ali si je postavio trolovski.
Da, to je svakako tema za sebe. Mozda bez smrti ni zivot nema smisla, bas kao sto sreca bez perioda tuge nema smisla - potrebna je tacka reference, inace ne moze funkcionisati.

Medjutim, besmrtnost i dalje ostaje najveca neostvarena zelja ljudi, u genima i kolektivnoj podsvijesti nam je da zelimo izbjeci smrt. Za kamenom mudraca su tragale sve civilizacije iz svih epoha. Tako je i danas, bez obzira imalo li to smisla ili ne, ljudi ce ici prema tome. I mozda uspjeti.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#14 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by triconja »

grayburn wrote:Image

Sta mislite o ovome?
Mozda ces moci "biti slobodan" i imati nesto sto nalikuje na ljudskost kad te prebace u robota ali to nece biti to. Jeftinije ce izaci da ti prebace sjecanja u robota nego da robota obucaju da radi posao koji si ti citav zivot radio :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#15 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by triconja »

grayburn wrote:
arzuhal wrote: Čovječanstvo može napredovati na nekom tehnološkom nivou, može se razvijati, rasti i penjati na civilizacijskoj stepenici, ali moralno, karakterno ostaje vazda isto, tu se ni pedalj ne miče (ne mislim na neka moralna načela nego na ljudske osobine) s dobrim prognozama za česte padove i sunovrate...Obično čovječanstvo dosad nije moglo pobjeći od onog dijela sebe koje bi ga vazda vuklo tami, onom destruktivnom u čovjeku...
Kakva cemo biti civilizacija i drustvo za hiljadu godina je tesko reci, i ja se licno slazem s tobom.

Medjutim doci cemo na tehnoloski stepen kada cemo moci manipulisati hemijskim reakcijama u mozgu. Hemijske reakcije cine nasu licnost. Kada ti mozak luci premalo serotonina, tad si depresivan i mozak to racionalizuje mislima kako npr. svijet ne valja. Uzmes tabletu za pojacano lucenje serotonina, osjecas se sretnim, zadovoljnim, siris pozitivnu energiju i ljubav. Uzmimo npr. LSD - u malim dozama (tkz. micro-dosing) iz nama jos nepoznatih razloga dovodi do osjecaja spojenosti sa svim ljudima, planetom i svemirom. Ljudi osjete sta istinski znaci "jedinstvo svega". Ibn Arebi je davno o tome pisao, medjutim sada razvijamo nauku i tehnologiju kojom mozemo na globalnom nivou da mijenjamo default postavke kolektivne psihe.

U sustini necemo moci samo oblikovati svoja tijela po zelji (10x bolji vid, besmrtnost, disanje pod vodom...) nego i kolektivnu psihu i mentalitet.

A mi pricamo jos o tome kako kad je neko depresivan treba ici na rukja.

Zato postavljam ove teme, ne da pricam o mijenjaju svijeta, nego da nasa razmisljanja malo apdejtujemo.
Taj ti je nivo tehnologije star koliko i prvi covjek koji je poj'o kakve gljive ili fermentisano voce pa dojavio drugima o bicima iz drugog svijeta kako mu se obracaju :lol:
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#16 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

triconja wrote:
grayburn wrote:Image

Sta mislite o ovome?
Mozda ces moci "biti slobodan" i imati nesto sto nalikuje na ljudskost kad te prebace u robota ali to nece biti to. Jeftinije ce izaci da ti prebace sjecanja u robota nego da robota obucaju da radi posao koji si ti citav zivot radio :lol:
Kada era kiborga nastupi, nece biti poslova kao dana.
Skoro sve poslove ce raditi roboti. Bit ce policajci, pravnici, umjetnici, pianisti.

Preporucujem ovaj video: https://www.youtube.com/watch?v=7Pq-S557XQU

Koju ulogu ce savjesni kiborgi tada imati je dobro pitanje, medjutim nije bas sustina ove teme.
Last edited by grayburn on 16/06/2017 22:18, edited 1 time in total.
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#17 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

dupli.
Last edited by grayburn on 16/06/2017 22:18, edited 1 time in total.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#18 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by triconja »

E raje ima jedna igra na slican fazon zove se Soma, prica je ubi. Ko ima jaci kompjuter a razmislja o ovim stvarima doci ce mu ko budali samar :thumbup:
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#19 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

triconja wrote:E raje ima jedna igra na slican fazon zove se Soma, prica je ubi. Ko ima jaci kompjuter a razmislja o ovim stvarima doci ce mu ko budali samar :thumbup:
Na Steam-u 10/10! :-D
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#20 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

triconja wrote:
grayburn wrote:
arzuhal wrote: Čovječanstvo može napredovati na nekom tehnološkom nivou, može se razvijati, rasti i penjati na civilizacijskoj stepenici, ali moralno, karakterno ostaje vazda isto, tu se ni pedalj ne miče (ne mislim na neka moralna načela nego na ljudske osobine) s dobrim prognozama za česte padove i sunovrate...Obično čovječanstvo dosad nije moglo pobjeći od onog dijela sebe koje bi ga vazda vuklo tami, onom destruktivnom u čovjeku...
Kakva cemo biti civilizacija i drustvo za hiljadu godina je tesko reci, i ja se licno slazem s tobom.

Medjutim doci cemo na tehnoloski stepen kada cemo moci manipulisati hemijskim reakcijama u mozgu. Hemijske reakcije cine nasu licnost. Kada ti mozak luci premalo serotonina, tad si depresivan i mozak to racionalizuje mislima kako npr. svijet ne valja. Uzmes tabletu za pojacano lucenje serotonina, osjecas se sretnim, zadovoljnim, siris pozitivnu energiju i ljubav. Uzmimo npr. LSD - u malim dozama (tkz. micro-dosing) iz nama jos nepoznatih razloga dovodi do osjecaja spojenosti sa svim ljudima, planetom i svemirom. Ljudi osjete sta istinski znaci "jedinstvo svega". Ibn Arebi je davno o tome pisao, medjutim sada razvijamo nauku i tehnologiju kojom mozemo na globalnom nivou da mijenjamo default postavke kolektivne psihe.

U sustini necemo moci samo oblikovati svoja tijela po zelji (10x bolji vid, besmrtnost, disanje pod vodom...) nego i kolektivnu psihu i mentalitet.

A mi pricamo jos o tome kako kad je neko depresivan treba ici na rukja.

Zato postavljam ove teme, ne da pricam o mijenjaju svijeta, nego da nasa razmisljanja malo apdejtujemo.
Taj ti je nivo tehnologije star koliko i prvi covjek koji je poj'o kakve gljive ili fermentisano voce pa dojavio drugima o bicima iz drugog svijeta kako mu se obracaju :lol:
Haha. Bas sam nedavno gledao video (ne mogu sad naci, mislim da je TED Talk) u kojem se govori o teoriji da su bas ti (ne)sretnici koji su uzimali gljive ustvari zapoceli prve religije, kasnije je uslijedila evolucija svega, kao i kreiranje sistema od toga.

Nazalost video ne mogu naci, ali evo dobar clanak:
https://www.theatlantic.com/health/arch ... se/282484/
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#21 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by Dope_Man »

grayburn wrote: Da, to je svakako tema za sebe. Mozda bez smrti ni zivot nema smisla, bas kao sto sreca bez perioda tuge nema smisla - potrebna je tacka reference, inace ne moze funkcionisati.

Medjutim, besmrtnost i dalje ostaje najveca neostvarena zelja ljudi, u genima i kolektivnoj podsvijesti nam je da zelimo izbjeci smrt. Za kamenom mudraca su tragale sve civilizacije iz svih epoha. Tako je i danas, bez obzira imalo li to smisla ili ne, ljudi ce ici prema tome. I mozda uspjeti.
Svakako da tezimo tome, nastavicemo teziti tome sve dok se ne ostvari. Samo kazem da cemo mozda tek tad, ako postignemo mogucnost da ''uploadujemo'' svijest na neko sigurno mjesto i time osiguramo da smo besmrtni (cak i da recimo tijelo dozivi stetu penjuci se na Mont Everest, samo se ''downloaduje'' svijest u novo tijelo iz fabrike) shvatiti besmislenost besmrtnosti. A mozda i nije besmisleno, mozda cemo ipak uspjevati dati sebi razlog da postojimo.. uvijek ce biti neka daleka tacka svemira koju nismo dosegli, nesto novo sto nismo probali.. pa ce trka za tim dati smisao besmrtnom covjeku. Tesko je biti pametan o tom, ali je svakako, po meni, to jedno od najvaznijih, ako ne i najvaznije pitanje kada je u pitanju potencijalna besmrtnost ljudske svijesti.

Naravno, konvencionalne religije se u tom scenariju raspadaju vec mnogo ranije, jer samim tim sto bi imali mogucnost ''kopiranja'' svijesti bi valjda jednom za svagda pokazali da koncept duse nije tacan, da se sve ipak svodi na materijalno, i da je covjek uspio ono sto mu toboze bog nije dozvolio da ima.

EDIT: Da dodam i za ove droge.. tacno je da razlicite droge imaju zanimljive efekte. Gledao sam neki dokumentarac podavno, nekad pocetkom studija nam neko od profa preporucio da vidimo efekat droga na psihu. Uglavnom neki uzimaju u sumi LSD i prema njihovim rijecima tada su povezani sa svemirom, sve im je jasnije, vide rjesenja problema sta vec ne.. naravno NISTA od toga nije stvarno jer na kraju, kada trip prodje, nemaju oni niti jednu pametnu za reci. Nemaju rjesenje za savrsen sistem organizacije svijeta, nemaju rjesenje za gladne.. nemaju nista, osim sto na drogama misle da su pametni, kao sto i pijan covjek misli da je pametan, jak ili sta god pozeli da jeste u trenutku kad je pijan. Tako da ne mislim da ce te ista doprinijeti, ali svakako da cemo korisititi daleko vise hemije u buducnosti za kontrolisanje specificnih kognitivnih procesa i ponasanja covjeka.

Bilo ja par filmova na tu temu, onaj gdje je glavni lik clan policije koja unistava sve produkte emocija, i svi moraju uzimati pilule koje ubijaju emocije, ostavljaju samo racionalni um.. a onda prestane i krene belaj. Ili drug Æon Flux, takodjer slicna premisa.
Last edited by Dope_Man on 16/06/2017 22:31, edited 1 time in total.
User avatar
medvjed23
Posts: 26842
Joined: 16/07/2010 13:49

#22 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by medvjed23 »

besmrtnost, ostvarena kao u uvodnom postu, bi dovela do dekadencije.. ne bi bilo potrebe da se čuva.. jetra od alkohola, vena od igle itd.. hedonizam, lišen inhibicije, bi pojeo moral..

šta je društvo bez morala i šta je umjetnost bez (straha od) smrti?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#23 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by arzuhal »

grayburn wrote:
arzuhal wrote: Čovječanstvo može napredovati na nekom tehnološkom nivou, može se razvijati, rasti i penjati na civilizacijskoj stepenici, ali moralno, karakterno ostaje vazda isto, tu se ni pedalj ne miče (ne mislim na neka moralna načela nego na ljudske osobine) s dobrim prognozama za česte padove i sunovrate...Obično čovječanstvo dosad nije moglo pobjeći od onog dijela sebe koje bi ga vazda vuklo tami, onom destruktivnom u čovjeku...
Kakva cemo biti civilizacija i drustvo za hiljadu godina je tesko reci, i ja se licno slazem s tobom.

Medjutim doci cemo na tehnoloski stepen kada cemo moci manipulisati hemijskim reakcijama u mozgu. Hemijske reakcije cine nasu licnost. Kada ti mozak luci premalo serotonina, tad si depresivan i mozak to racionalizuje mislima kako npr. svijet ne valja. Uzmes tabletu za pojacano lucenje serotonina, osjecas se sretnim, zadovoljnim, siris pozitivnu energiju i ljubav. Uzmimo npr. LSD - u malim dozama (tkz. micro-dosing) iz nama jos nepoznatih razloga dovodi do osjecaja spojenosti sa svim ljudima, planetom i svemirom. Ljudi osjete sta istinski znaci "jedinstvo svega". Ibn Arebi je davno o tome pisao, medjutim sada razvijamo nauku i tehnologiju kojom mozemo na globalnom nivou da mijenjamo default postavke kolektivne psihe.

U sustini necemo moci samo oblikovati svoja tijela po zelji (10x bolji vid, besmrtnost, disanje pod vodom...) nego i kolektivnu psihu i mentalitet.

A mi pricamo jos o tome kako kad je neko depresivan treba ici na rukja.

Zato postavljam ove teme, ne da pricam o mijenjaju svijeta, nego da nasa razmisljanja malo apdejtujemo.
(Ibn Arebi je govorio o jedinstvu Bitka (wahdetu-l-wudžud), ne o jedinstvu bića (wahdetu-l-mewdžud) kako to mnogi previđaju pogotovo oni koji ga nesmotreno optužuju za monistički panteizam, fulajući sve...)

Ali o tome se i radi: ako učiniš nešto što će na nekoj ravni izmijeniti čovjeka, izmijeniti njegovu prirodu, onda više i nećeš imati posla s čovjekom...
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#24 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by grayburn »

Dope_Man wrote:
grayburn wrote: Da, to je svakako tema za sebe. Mozda bez smrti ni zivot nema smisla, bas kao sto sreca bez perioda tuge nema smisla - potrebna je tacka reference, inace ne moze funkcionisati.

Medjutim, besmrtnost i dalje ostaje najveca neostvarena zelja ljudi, u genima i kolektivnoj podsvijesti nam je da zelimo izbjeci smrt. Za kamenom mudraca su tragale sve civilizacije iz svih epoha. Tako je i danas, bez obzira imalo li to smisla ili ne, ljudi ce ici prema tome. I mozda uspjeti.
Svakako da tezimo tome, nastavicemo teziti tome sve dok se ne ostvari. Samo kazem da cemo mozda tek tad, ako postignemo mogucnost da ''uploadujemo'' svijest na neko sigurno mjesto i time osiguramo da smo besmrtni (cak i da recimo tijelo dozivi stetu penjuci se na Mont Everest, samo se ''downloaduje'' svijest u novo tijelo iz fabrike) shvatiti besmislenost besmrtnosti. A mozda i nije besmisleno, mozda cemo ipak uspjevati dati sebi razlog da postojimo.. uvijek ce biti neka daleka tacka svemira koju nismo dosegli, nesto novo sto nismo probali.. pa ce trka za tim dati smisao besmrtnom covjeku. Tesko je biti pametan o tom, ali je svakako, po meni, to jedno od najvaznijih, ako ne i najvaznije pitanje kada je u pitanju potencijalna besmrtnost ljudske svijesti.

Naravno, konvencionalne religije se u tom scenariju raspadaju vec mnogo ranije, jer samim tim sto bi imali mogucnost ''kopiranja'' svijesti bi valjda jednom za svagda pokazali da koncept duse nije tacan, da se sve ipak svodi na materijalno, i da je covjek uspio ono sto mu toboze bog nije dozvolio da ima.
Bas tako. Iskreno, ja mislim da ce religije i tada pokusati da prilagode svoja ucenja tom scenariju. Naci ce se neki ajet koji, eto, bas o tome govori kada se "pravilno" prevede. Nekako mi je lahko zamisliti neke super-futuristicke civilizacije gdje se religija uspjela odrzati i ugraditi.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#25 Re: Zivot poslije smrti za besmrtne?

Post by Dope_Man »

grayburn wrote:Bas tako. Iskreno, ja mislim da ce religije i tada pokusati da prilagode svoja ucenja tom scenariju. Naci ce se neki ajet koji, eto, bas o tome govori kada se "pravilno" prevede. Nekako mi je lahko zamisliti neke super-futuristicke civilizacije gdje se religija uspjela odrzati i ugraditi.
Ma to ce uvijek moci, covjek ubjedjen u istinitost odredjenih rijeci ce uvijek moci iskriviti percepciju realnosti tako da sebe ubijedi da se rijeci u koje on vjeruje poklapaju sa stvarnoscu oko njega.. ali bolje se ovdje baviti temom, dobra je, a ovo zanemariti jer ce otici u smijeru svih drugih tema.
Post Reply