Zivot nakon smrti

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#101 Re: Zivot nakon smrti

Post by lijepa u dusi »

Ok. Zasto bi Allah pokazao ikome drugom ono po cemu je odvojio Poslanika a.s?

P.S. nisam tokmak, znam sta je miradz. Samo mi objasni, kako astralna projekcija, kad je uzdignut sa stijene (pomozi mi s imenom) na kojoj je i danas njegova stopa? Po tome je putovanje bilo teleportacija i materije, a ne samo uma.

Ono sto ja govorim jeste da svako u tom momentu dozivi ono sto se krije u njegovoj podsvijeti. Mislim da je malo ko od ljudi poslije Poslanika dostojan da ga Allah tako prosvijetli, a kamoli neki random ljudi.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#102 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

lijepa u dusi wrote:Ok. Zasto bi Allah pokazao ikome drugom ono po cemu je odvojio Poslanika a.s?

P.S. nisam tokmak, znam sta je miradz. Samo mi objasni, kako astralna projekcija, kad je uzdignut sa stijene (pomozi mi s imenom) na kojoj je i danas njegova stopa? Po tome je putovanje bilo teleportacija i materije, a ne samo uma.

Ono sto ja govorim jeste da svako u tom momentu dozivi ono sto se krije u njegovoj podsvijeti. Mislim da je malo ko od ljudi poslije Poslanika dostojan da ga Allah tako prosvijetli, a kamoli neki random ljudi.
Zasto bi Allah pokazao ikome drugom ono po cemu je odvojio Poslanika a.s?
jako jako jako je tesko govoriti tacno sta je Poslanik licno dozivio , dali je to astralna projekcija, ili NDE ili neka vizija

sporediti sa ljudskim NDE obicnih ljudi, dali mozda oni samo viziju dobijaju, ili njihove duse

moja teorija zasto ljudi obicni dobijaju iskustva NDE gdje im se pokaze da postoji i onaj svijet jeste dokaz da vjeruju u buduci svijet, ako i poslije toga ne prihvate Boziju vjeru onda stvarno zasluzuju kaznu.
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#103 Re: Zivot nakon smrti

Post by lijepa u dusi »

Nemate vi pojma koje su granice ljudskog mozga i uma j koliko se umije poigrati s nama.
Zasto onda krscani ili ateisti (krscanske tradicije) kad to dozive ne prihvataju samo i iskljucivo islam jer samo je islam prava vjera, jel tako? :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#104 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

lijepa u dusi wrote:Nemate vi pojma koje su granice ljudskog mozga i uma j koliko se umije poigrati s nama.
Zasto onda krscani ili ateisti (krscanske tradicije) kad to dozive ne prihvataju samo i iskljucivo islam jer samo je islam prava vjera, jel tako? :D
to je komplexno pitanje
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#105 Re: Zivot nakon smrti

Post by sadie_forever »

Smrcak15 wrote:
lijepa u dusi wrote:Ok. Zasto bi Allah pokazao ikome drugom ono po cemu je odvojio Poslanika a.s?

P.S. nisam tokmak, znam sta je miradz. Samo mi objasni, kako astralna projekcija, kad je uzdignut sa stijene (pomozi mi s imenom) na kojoj je i danas njegova stopa? Po tome je putovanje bilo teleportacija i materije, a ne samo uma.

Ono sto ja govorim jeste da svako u tom momentu dozivi ono sto se krije u njegovoj podsvijeti. Mislim da je malo ko od ljudi poslije Poslanika dostojan da ga Allah tako prosvijetli, a kamoli neki random ljudi.
Zasto bi Allah pokazao ikome drugom ono po cemu je odvojio Poslanika a.s?
jako jako jako je tesko govoriti tacno sta je Poslanik licno dozivio , dali je to astralna projekcija, ili NDE ili neka vizija

sporediti sa ljudskim NDE obicnih ljudi, dali mozda oni samo viziju dobijaju, ili njihove duse

moja teorija zasto ljudi obicni dobijaju iskustva NDE gdje im se pokaze da postoji i onaj svijet jeste dokaz da vjeruju u buduci svijet, ako i poslije toga ne prihvate Boziju vjeru onda stvarno zasluzuju kaznu.

Ljudi ne prolaze kroz onaj svijet,vidjaju mozda rahmetlije(a njih mozemo i sanjati),na rubu su

a poslanik je putovao kroz taj svijet
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#106 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

sadie_forever wrote:
Smrcak15 wrote:
lijepa u dusi wrote:Ok. Zasto bi Allah pokazao ikome drugom ono po cemu je odvojio Poslanika a.s?

P.S. nisam tokmak, znam sta je miradz. Samo mi objasni, kako astralna projekcija, kad je uzdignut sa stijene (pomozi mi s imenom) na kojoj je i danas njegova stopa? Po tome je putovanje bilo teleportacija i materije, a ne samo uma.

Ono sto ja govorim jeste da svako u tom momentu dozivi ono sto se krije u njegovoj podsvijeti. Mislim da je malo ko od ljudi poslije Poslanika dostojan da ga Allah tako prosvijetli, a kamoli neki random ljudi.
Zasto bi Allah pokazao ikome drugom ono po cemu je odvojio Poslanika a.s?
jako jako jako je tesko govoriti tacno sta je Poslanik licno dozivio , dali je to astralna projekcija, ili NDE ili neka vizija

sporediti sa ljudskim NDE obicnih ljudi, dali mozda oni samo viziju dobijaju, ili njihove duse

moja teorija zasto ljudi obicni dobijaju iskustva NDE gdje im se pokaze da postoji i onaj svijet jeste dokaz da vjeruju u buduci svijet, ako i poslije toga ne prihvate Boziju vjeru onda stvarno zasluzuju kaznu.

Ljudi ne prolaze kroz onaj svijet,vidjaju mozda rahmetlije(a njih mozemo i sanjati),na rubu su

a poslanik je putovao kroz taj svijet
mozemo se slozit da je tako nekako.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#107 Re: Zivot nakon smrti

Post by sadie_forever »

lijepa u dusi wrote:Ok. Zasto bi Allah pokazao ikome drugom ono po cemu je odvojio Poslanika a.s?

P.S. nisam tokmak, znam sta je miradz. Samo mi objasni, kako astralna projekcija, kad je uzdignut sa stijene (pomozi mi s imenom) na kojoj je i danas njegova stopa? Po tome je putovanje bilo teleportacija i materije, a ne samo uma.

Ono sto ja govorim jeste da svako u tom momentu dozivi ono sto se krije u njegovoj podsvijeti. Mislim da je malo ko od ljudi poslije Poslanika dostojan da ga Allah tako prosvijetli, a kamoli neki random ljudi.
Jedan dio uleme smatra da je astralna putovanja,a drugi i astralna i fizicka,ja licno mislim ovo prvo

tu je putovao kroz "Sedam nebesa" i susretao sve poslanike prije njega

sedam nebesa se u islamu spominje i smatra se da se misli na druge dimenzije, ono nepoznato
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#108 Re: Zivot nakon smrti

Post by r_faruk »

azi, ja obican smrtnik sa ogranicen nacinom razmisljanja mogu da rijesim ovaj problem a sta mislis dali Bog moze?
e ovo si pravo rek'o...

nista se u vjerskim knjigama ne odnosi na metafore i ostala poredjenja. sve je napisano i shvaceno bukvalno jer upravo to i opisuje. sada se vi vadite kako se to ne misli tako, kako je pisac htio da opise apstrakciju filmskog izraza kao jezika specifikuma..... :D (zezam se malo, nadrealisti, selo veselo)
...a pisali su knjigu za nepismene ljude :-) i oni, nepismeni divljaci i primitivni narodi kakvi su zivjeli u tom periodu i na tom prostoru, su to trebali shvatiti kao i danasnji filozofi :-)

smatram da poslije smrti nema nista, pojedu baje, napuses se i iscuris...
volio bih da postoji taj konacni sud i da zaista svako dobije kaznu za zlodjela koja je napravio, no nema od toga nista... hodze, popovi i ostali vjerski sluzbenici zive u izuzetnom luksuzu i trude se ostati sto duze mogu na ovom svijetu, ni sami nisu sigurni u price koje propovjedaju.

opet kazem, volio bih da postoji konacan sud.
nisam jos uvijek dozivio NDE, ali jesam lucidne snove. mozda se muhi isto desilo?
pocne divljanje kada skontas sta sve mozes, letis, nalupas rocky-a i dragu zajedno :)
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#109 Re: Zivot nakon smrti

Post by Anestezija »

Ma samo da mi ne škripe ekseri na tabutu,a ima nesto vala nema logike zivit i nista da ne bude poslije.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#110 Re: Zivot nakon smrti

Post by triconja »

Anestezija wrote:Ma samo da mi ne škripe ekseri na tabutu,a ima nesto vala nema logike zivit i nista da ne bude poslije.
Evo jedna za drustvo u cosku :lol:

User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#111 Re: Zivot nakon smrti

Post by Donnie Smith »

Kaže moj brat, ako me ičega strah, to je da me živog (ne) zakopaju. Da se kojim slučajem ne probudim u grobu, a živ. Zato sam, citiram ga, rek'o jaranu, druže, ako me nadživiš, kad me proglase mrtvim, za svaki me slučaj još prekolji. Kraj citata.

:lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#112 Re: Zivot nakon smrti

Post by triconja »

Donnie Smith wrote:Kaže moj brat, ako me ičega strah, to je da me živog (ne) zakopaju. Da se kojim slučajem ne probudim u grobu, a živ. Zato sam, citiram ga, rek'o jaranu, druže, ako me nadživiš, kad me proglase mrtvim, za svaki me slučaj još prekolji. Kraj citata.

:lol:
Nije to nesto strasno, ne mozes se okrenuti (umotan u cefine bezbeli) i imas zraka taman za jednu cigaru pripalit. Znaci najbolje bi bilo da zakopaju cigaru i upaljac ako se pokojik probudi da tih 5 minuta zivota ne drami nego fino u miru napusti svijet (da ne prepada ljude koji ga donose na vjecni pocinak) :lol:
sole2mio
Posts: 1016
Joined: 11/04/2014 22:08

#113 Re: Zivot nakon smrti

Post by sole2mio »

lijepa u dusi wrote: ko kad dobro zaspis popodne pa kad ustanes ne znas jesi li dos'o ili pos'o."
:lol: kad mi se ovo desi, kontam jesam li zakasnio na poso pa dok se dohavizam :lol:
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#114 Re: Zivot nakon smrti

Post by hamos »

Prije mjesec dana je sa ovog svijeta otislo dijete sa nepunih 6 mjeseca zivota,beba,novorodjence(od raka,bebine muke su bile za plakati)...ovolika nepravda ne moze postojat a da makar zivota poslije nema,mislim da ima zaista.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#115 Re: Zivot nakon smrti

Post by victom »

hamos wrote:Prije mjesec dana je sa ovog svijeta otislo dijete sa nepunih 6 mjeseca zivota,beba,novorodjence(od raka,bebine muke su bile za plakati)...ovolika nepravda ne moze postojat a da makar zivota poslije nema,mislim da ima zaista.
ne razumijem.
beba se mučila i iz toga je zaključak da nešto mora postojati poslije smrti ?
jesam li dobro shvatio ili možeš li detaljnije pojasniti ?
Last edited by victom on 01/03/2021 06:10, edited 2 times in total.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#116 Re: Zivot nakon smrti

Post by MyTao »

hamos wrote:Prije mjesec dana je sa ovog svijeta otislo dijete sa nepunih 6 mjeseca zivota,beba,novorodjence(od raka,bebine muke su bile za plakati)...ovolika nepravda ne moze postojat a da makar zivota poslije nema,mislim da ima zaista.
:-) :-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#117 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

hamos wrote:Prije mjesec dana je sa ovog svijeta otislo dijete sa nepunih 6 mjeseca zivota,beba,novorodjence(od raka,bebine muke su bile za plakati)...ovolika nepravda ne moze postojat a da makar zivota poslije nema,mislim da ima zaista.
rijeci najbolje utjehe je ovaj hadis od poslanika Muhammeda
Image
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#118 Re: Zivot nakon smrti

Post by seln »

I sta kazu nasi renomirani smrtolozi, tabutolozi i mezarolozi?
Ima li u BiH zivota prije smrti?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#119 Re: Zivot nakon smrti

Post by sadie_forever »

Smrcak15 wrote:
hamos wrote:Prije mjesec dana je sa ovog svijeta otislo dijete sa nepunih 6 mjeseca zivota,beba,novorodjence(od raka,bebine muke su bile za plakati)...ovolika nepravda ne moze postojat a da makar zivota poslije nema,mislim da ima zaista.
rijeci najbolje utjehe je ovaj hadis od poslanika Muhammeda
Image
InshaAllah
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#120 Re: Zivot nakon smrti

Post by triconja »

Misljenja sam da ce te poslije smrti docekati ono cemu se nadas. Naravno ako dusa postoji.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#121 Re: Zivot nakon smrti

Post by animals »

seln wrote:I sta kazu nasi renomirani smrtolozi, tabutolozi i mezarolozi?
Ima li u BiH zivota prije smrti?
E to je dobro pitanje..
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#122 Re: Zivot nakon smrti

Post by animals »

E sto se tice zivota poslije smrti,
moze se nadati ko sta hoce..
egoisti se nadaju da ce zivjeti vjecno..
cuj, vjecni zivot..
bez starenja i bez mjenjanja izgleda..
lako je Jamesu Dean-u, umro lijep i mlad..
sta ce sad on sa Elizabet Taylor, nako starom i ishlapljelom
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#123 Re: Zivot nakon smrti

Post by hamos »

animals wrote:E sto se tice zivota poslije smrti,
moze se nadati ko sta hoce..
egoisti se nadaju da ce zivjeti vjecno..
cuj, vjecni zivot..
bez starenja i bez mjenjanja izgleda..
lako je Jamesu Dean-u, umro lijep i mlad..
sta ce sad on sa Elizabet Taylor, nako starom i ishlapljelom

vi ateisti ne znate da razmislajte out of the box,tamo nije bitno tijelo dunjalucko,to jest dusa nije fizicka bar ne na ovaj nacin kako mi to znamo ovdje
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#124 Re: Zivot nakon smrti

Post by triconja »

Ovih dana sam zakljucio da strah od smrti ne utice toliko na vjerovanje da postoji zivot poslije smrti kao sto utice strah da cemo biti sami na tom nekom mjestu (bez blize rodbine, prijatelja, ljubavi) i da necemo moci ponovo sresti u zagradi navedene.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#125 Re: Zivot nakon smrti

Post by HAVANA »

hamos wrote:
animals wrote:E sto se tice zivota poslije smrti,
moze se nadati ko sta hoce..
egoisti se nadaju da ce zivjeti vjecno..
cuj, vjecni zivot..
bez starenja i bez mjenjanja izgleda..
lako je Jamesu Dean-u, umro lijep i mlad..
sta ce sad on sa Elizabet Taylor, nako starom i ishlapljelom

vi ateisti ne znate da razmislajte out of the box,tamo nije bitno tijelo dunjalucko,to jest dusa nije fizicka bar ne na ovaj nacin kako mi to znamo ovdje
Haj se zakuni :shock:
Post Reply