ZEPA

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#1 ZEPA

Post by maki_celo »

DA SE NA ZABORAVI
Image

ovisno o posjeti teme postavljace se i nove slike


Image
Image
Image





ZA POCETAK JE DOVOLJNO
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#2 slike

Post by maki_celo »

1. MOST NA ZEPI
2.JEDNA OD MNOGIH HAJR-CESMI
3.USCE DRINE I ZEPE
4.SLAP NA DRINI
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#3 Re: slike

Post by Salko sto je u vodu skako »

maki_celo wrote:1. MOST NA ZEPI
2.JEDNA OD MNOGIH HAJR-CESMI
3.USCE DRINE I ZEPE
4.SLAP NA DRINI
hajde maki nastavi postavljati slike 8-) posjeta je dobra, potraznja jos bolja 8-) :dance:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#4

Post by Bosanac sa dna kace »

hocu u nepokorivu Zepu :-) hocu tamo jer je sve zeleno a vode na pretek :)
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#5

Post by maki_celo »

ZEPA,selo,odn. MZ-ZEPA sacinjava nekoliko sela rastrkanih po prelijepom kraju.U ratu su sva sela porusena i popaljena ali herojski narod ZEPE je odlucan da obnovi kuce i u sto vecem broju da se vrate na svoja predratna ognjista. KAKO I NEBI?
POGLEDAJ TU LJEPOTU
Zepa,pogled sa obliznjeg brda
Image
Hajr-cesme u centru Zepe.6 cijevi 3" iz kojih tece voda danonocno,u svako doba godine i uvijek istim kapacitetom i uvijek hladna
Image
jedan od mnogih potoka
Image
CRNI POTOK,veoma cista voda,koristi se i za pice
Image
nekad je i mlin pokretao brzi CRNI POTOK
Image
VRANAC,konj pripreman za trke
Image
Jedan od povratnika(VRATIO SE IZ AUSTRALIJE) gradi hotel na jezeru
Image
Planina HUM,
Image
KULA U ZEPI,u ratu malo ostecena,ceka na restauraciju
Image
Pogled na jedno od zepskih sela PRIPECAK
Image
Image
Rijeka ZEPA
Image
Kao i svake godine rodile TURGULJE,BJELOSLJIVE
Image
Viseci most blizu usca
Image
Vukoljin Stan,nekad se tu krio odbjegli cetnik posle 2. svj.rata,po njemu mjesto dobilo naziv
Image
ZEPA
Image
ZEPA
Image
OTVOR DZAMIJE
Image
Zepsko polje
Image
ZEPA UJUTRO
Image
Koliba na zepskoj planini
Image
GRADNJA HOTELA SLAP
Image
Gradnja spomen obiljezja SEHIDU SINANU CESKI,herojski stao u odbranu Zepe.Inace je bio vrsni atleticar,sprinter
Image
Prvi povratnik,donacija ovaca
Image
SLAP
Image
ZEPA-GRADINA,na ovom mjestu je bila izgradjena utvrda turskog sultana,za vrijeme 1.svjetskog rata porusena
Image
[/img]
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#6

Post by StLouis »

Nevjerovatno krasna i netaknuta priroda!! Divno!! :) Nikad nisam bio u tom dijelu bosne, ali bih se rado nadihao svjezeg planinskog zraka. Slike su predivne. :)
AjvazDedo
Posts: 354
Joined: 29/08/2004 02:16

#7

Post by AjvazDedo »

Bosna tudja nije bila
i nikada nece biti

Bosna jednu Zepu ima
i ne da se pokoriti...
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#8 BUJRUM

Post by maki_celo »

BUJRUM

Mjestani Zepe su gostoprimljiv narod.Ko god je dosao nije se vratio ni gladan ni zedan,cak i ponese kuci po nesto.Mjestani spreme malo hrane za ''nek' se nadje za puta''.Osim ovog hotela koji je u izgradnji,gradi se jos i fabrika za preradu voca te postrojenje za pakovanje pitke vode sa zepskog vrela.Mjestani Zepe se nadaju brzom razvijanju i brzom povratku ostatka raseljenih zepljaka.
Infrastruktura u Zepi je na zavidnom nivou,izgradjen je i asfaltiran put od HAN-PJESKA do sela SLAP koje se nalazi na akumuliranom jezeru(DRINA) a tu u blizini je i usce rijeke Zepe i Drine.U toku je i izgradnja pristanista za brodice i camce. U jezeru a takodje i u rijeci Zepi plovi mnogo vrsta slatkovodne ribe i u velikim kolicinama.Mnogi ribari iz raznih krajeva nase BiH se okupljaju na jezeru neki dodju i rekreaciono pecaju ali vecina dodje i ulov,koji nije zanemariv,ponesu svojim kucama.Inace selo Slap je jedno od ljepsih,sto zbog jezera to zbog usca i raznolikog zelenila.Takodje ima i veoma uredjeno kupaliste na kojem se osim mjestana okupi i veliki broj turista.
Sto se tice Zepe,mnogo historijskih spomenika ima sirom MZ.Nabrojacu vam par MOST NA ZEPI (KNJIGU MOST NA ZEPI napisao IVO ANDRIC),KULA,GRADINA,mnogo bogumilskih stecaka.Na podrucju Zepe nalazi se i mnogo pecina koje su u proteklim ratovima sacuvale veliki dio stanovnistva.Pecine PETERA VRATA,TMUSA,HRID,ZALAZJE i mnoge druge su veoma nepristupacne za one koji ne poznaju put,uvijek se nadje neki vodic do tih pecina ali je put veoma strm i opasan te se ne preporucuje slabijima da se upuste u ovu vrstu avanture.Na citavom podrucju Zepe nalaze se izvori pitke vode,svako selo ih ima najmanje 2 a neka sela cak i 5 izvora.Zemljiste je veoma plodno pa mjestani to i koriste maximalno.Veliki broj vrsta povrca i voca uspijeva u ovim krajevima,takodje i zitarice su veoma zastupljene.
Slike govore da je priroda netaknuta ali na slikama se i nemoze vidjeti koliko je netaknuta.Ko nije vidio nemoze ni zamisliti ljepotu zepskog kraja.
Mada,ko nije tu rodjen ili ko nije zivio u Zepi nebi se mogao ni navici da tu zivi jer je veoma tiho i mirno.U centru je obnovljena dzamija,skola,prostorije MZ.Jedan od povratnika je otvorio prodavnicu mjesovite robe a jedan je i kahvanu otvorio gdje ljudi poslije namaza svrate na razgovor uz kaficu.U centru ima i BIFE-RESTORAN gdje se moze u svaka doba naci friskog janjeceg pecenja a bogami i jareceg povremeno uz jela zepskog kraja,naravno kao i u drugim restoranima tu posluzuju sve vrste pica.

PUNO PRICE,MOZDA I MALO ALI JE NAJBOLJE KO JE U MOGUCNOSTI DA DODJE I OBIDJE OVAJ KRAJ,NECE SE POKAJATI
BimmerX
Posts: 106
Joined: 10/09/2006 01:51
Location: Daleko

#9

Post by BimmerX »

Image


jooj ako semir osmanagic vidi ovo brdo... aaa belajaa :D :D
salim se..

nego maki celo sva cast na patriotizmu :thumbup:
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#10

Post by maki_celo »

:D :D :D patriota u dusi :D :D :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#11

Post by Bosanac sa dna kace »

a jel ima tamo kakva cura s mirazom daj na udaju? :D
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#12

Post by maki_celo »

miraz ima svaka cura na udaju,mada ih je mali broj trenutno u Zepi.Mozda svega 14-15. 8-)
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#13

Post by jugoistocnjak »

Ipak ima brakova sklopljenih poslije rata i djeca se radjaju. Ne bas puno, ali ima. Koliko sam ja primjetio.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#14

Post by Bosanac_21 »

ZEPA

Ko poznaje moju Zepu,
taj osjeca bol u dusi,
pa kad vidi kako dusman,
sve ljepote njene rusi.

Herojski narod Zepe,
ognjista brani svoja,
umrijet ce ako treba,
za tebe Bosno moja.

Herojski ce narod Zepe,
do slobode svoje doci,
pa ce opet pokraj Drine,
kroz istocnu Bosnu proci.

Herojski narod Zepe,
ognjista brani svoja,
umrijet ce ako treba,
za tebe Bosno moja.
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#15

Post by a.basko »

maki... svaka cast ! :thumbup:
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#16

Post by janje_ »

maki_celo wrote: Image
kako je ovdje s minama? jel ima minskih polja oko zepe?

kad gledam ovu sliku, prosto mi dodje da sad dodjem u zepu da malo hodam po ovim livadama..
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#17

Post by jugoistocnjak »

Koliko znam mina ima na pojedinim lokacijama, kao i u cijeloj Bosni. Opet koliko se sjecam podrucje oko sela Laze je bilo najvise minirano prije par godina.
Inace ako neko voli biti u prirodi, onda je Zepa mjesto gdje zaista vrijedi otici. Drago mi je da sam nakon rata mogao pomoci Zepljacima u par navrata i znam ova sela kao i ljude, iako i sam nisam Zepljak.
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#18

Post by maki_celo »

Image
Image


istina :( ima zaostalih minskih polja u okolini sela LAZE ali i po prvim linijama.No,po ovim lokacijama oko jezera,rijeke Drine,rijeke Zepe,Starog mosta,kule,Gradine te u ostalim selima nema mina jer nisu ni trebale tu da budu,tu je bio nas narod.civili
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#19

Post by maki_celo »

Image


vecina slika je preuzeto sa zepske stranice.
ovo je sa pocetne stranice.ovo predstavlja zepu u kompletu
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#20

Post by maki_celo »

User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#21

Post by Citizen-X »

Halal vjera na ovome :faraon1:
Me's'cini da ja vise poznajem svijet nego svoju zemlju kad vidim ove ljepote!
Sramota!
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#22

Post by janje_ »

kako doci u zepu iz pravca tuzle?
ovaj router mi pokazuje put preko kalesije, vlasenice, han-pijeska, sokoca i rogatice.. ali sam konto da ima neki put preko srebrenice?

Image
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#23

Post by jugoistocnjak »

Mislim da je prije dvije godine izgradjen put koji spaja Cersku i Zepu i to je vjerovatno najkraci put Tuzla-Zepa. Ipak provjeri ovo.
VMG
Posts: 70
Joined: 18/07/2006 16:44

#24

Post by VMG »

Imam osjecaj da je tamo svakog vikenda vrlo zivo.A, samo zahvaljujuci internet
entuzijastima i naravno Zepljacima koji su nevidjeno vezani za rodni kraj.Respekt!!!
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#25

Post by maki_celo »

moze se doci i preko srebrenice ali je put veoma los,neodrzava se a koriste ga srbi za eksploataciju sume.lakse i najbezbolnije je doci do han-pijeska(balvangrad) i pravac zepa sve je asvaltirano.moze se doci i preko rogatice ali moja preporuka svima koji se odluce da odu u zepu da idu preko han-pijeska.
Post Reply