Zenidba strankinje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Altsa
Posts: 7351
Joined: 19/03/2004 18:31

#51 Re: Zenidba strankinje

Post by Altsa »

Gledam slike kao i svaki grad u Španiji divota. Prekrasna Sevilja relativno blizu kao isto tako prekrasni Lisabon.
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#52 Re: Zenidba strankinje

Post by Ateista »

El_comadante wrote: 09/04/2024 11:31
Ateista wrote: 09/04/2024 11:29
El_comadante wrote: 09/04/2024 11:26 Bolje da ti odeš u Španiju nego ona da dođe ovamo iz više razloga, najjači finansije a i niko ne prijeti ratom i sesecijom. Uvijek se možeš rastaviti i vratiti u BiH.
Jesi li siguran za boldirano? :D

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/kata ... /240321048
To kažem više u smislu što ovde čim se to spomene odmah se priča o ratu tamo jok.
Ma naravno, jasno je, samo nisam htio propustiti zicer. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#53 Re: Zenidba strankinje

Post by Ateista »

El_Diabloo wrote: 09/04/2024 10:33 Zdravo ljudi! Imam jednu zivotnu dilemu opasnu, zabavljam se sa zenom koja je iz Spanije vec par godina, vidjamo se dakle svakih par mjeseci, ja odem gore, ona dodje tu kod mene u Bosnu. Sad ona ipak zeli da napravi iskorak, a ja kad ozbiljnije razmislim pocnu me brinuti neke stvari i ne mogu nikako da ih desifrujem. Dakle emocije su tu sa obje strane, medjutim brine me to sto gore kad odem moram da naucim jezik, nemam s kime da se druzim, nije sad ni Bogzna kakav standard, dodju i one misli, pojma nemam sta ce se desiti kada dodju klinci, u kakav ce mentalitet izrasti, hoce me to tistiti nekad. Opet tu su dobre strane, vrijeme je gotivno, ljudi opusteni, ona je bas normalna osoba, tako da je sve to na nekoj vagi od 50:50 i zanima me sta bi vi onako kao neutralni i stranci rekli? Da li je neko imao slicnu situaciju ili zna nekog ko je imao slicnu situaciju i kako je na kraju ispalo...
Sta reci za dilemu, sam najbolje znas koliko ti je stalo do nje i koliko te privlaci zivot tamo. Jasno je da nije lako donijeti takvu odluku, ali ako stvarno imas zelju, u pravu su oni koji kazu da je bolje kajati se zbog necega sto si uradio nego sto nisi uradio, uvijek se mozes vratiti, pogotovo u tim godinama. Vjerovatno ces i presjeci da odes, tako da sretno. :thumbup:
Licno, tesko bih se odlucio na zivot tamo sa takvom klimom, OK na more 7-10 dana, ali zivjeti stalno tako, tesko da bih mogao izdrzati, i u Sarajevu mi vec postaje prevruce a ne u Spaniji, ali svjestan sam da je toplija klima mnogima nesto pozitivno, ne negativno kao meni. :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23325
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#54 Re: Zenidba strankinje

Post by Sanjarko »

Realno Katalonci se ne mogu ni odvojiti od Spanije. Ima ih oko 6 miliona, a Spanjolaca oko 40 miliona. Istina je da su htjeli vise autonomije sta se tice love i tjt. A da ratuju, pa ljudi od gradzanskog rata nisu ratovali, i pacifizirali su se pravo.

Svi, pogotovo Katalonci. Sad da kaze neko Baski, pa hajde, ali Katalonci, nidze veze.
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#55 Re: Zenidba strankinje

Post by Ateista »

moimoi wrote: 09/04/2024 10:56
Truba wrote: 09/04/2024 10:50 brak je stresan
isto ko i odlazak vani i učenje stranog jezika

još kad to dvoje spojiš

normala da ima dvojbi
Brak ne treba da je stresan.
Osim toga, moj savjet svakome… zivite prvo 1-2 godine skupa pa tek onda razmisljajte o papiru. Automatski ce manje razvoda biti
Jest da nije tema, ali cemu uopste papir? :D
Ako ima ljubavi i sve fercera, papir nikom ne treba. :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#56 Re: Zenidba strankinje

Post by DaysleepeR »

El_Diabloo wrote: 09/04/2024 11:14
ZoomZoomKiwi wrote: 09/04/2024 11:02
DaysleepeR wrote: 09/04/2024 10:59 Španija je san snova za život, imaćete i vas dvoje a i djeca kad dođu lijep život i puno više opcija i prilika nego ovdje.

Ne budi lud da radi nekakve glupe vezanosti za ovaj tamni vilajet razjebeš tako nešto.
Slažem se.

A što se mentaliteta tiče, da nadodam na ove gore moje upise, Španjolci su nam svakako mentalitetom bliži nego ovi sjeverniji narodi (švabe ili skandinavci) tako da tu stvarno ne bi trebalo biti nekih nepremostivih razlika niti nerazumljivih navika.
Istina, čak i opušteniji, dosta komunikativni ljudi sa jakom emocijom. Ja sam poslom ranije dosta putovao, upoznao sam svijet uzduž i poprijeko. Dosta je kvalitetan život, ne osjeti se taj stres koji sam recimo osjetio dok sam radio u Njemačkoj ili taj neki mrak dok sam bio u Norveškoj. Drago mi je zaista čuti i zahvalan sam na mišljenju ljudi, jer sam čovjek kad o tome razmišlja, mnoge stvari previdi, nekad jednostavno možda i nije mentalno kapacitiran da to razloži na pravi način jer je isuviše subjektivan. Da mi se ovo desilo prije 10 godina ja bih otišao bez razmišljanja još davno jer tada nisam imao baš ništa, međutim i sam sam se vratio kući prije par godina iz tuđine u kojoj sam proveo nekih 7 godina, napravio nekih par stvari da mi bude dobro ovdje, koliba u planini, jezero, vozim motor, imam tu neku slobodu, ne bavim se tim našim nekim domaćim temama nikako, nemam ni tog nekog financijskog pritiska, ali kako kažu, đavo niti ore niti kopa, nego mene baci u dileme svako malo. haha
Ma brate motor 12 mjeseci godišnje, gdje ćeš veće motivacije :)
El_Diabloo
Posts: 34
Joined: 02/03/2013 11:06

#57 Re: Zenidba strankinje

Post by El_Diabloo »

Ateista wrote: 09/04/2024 12:14
moimoi wrote: 09/04/2024 10:56
Truba wrote: 09/04/2024 10:50 brak je stresan
isto ko i odlazak vani i učenje stranog jezika

još kad to dvoje spojiš

normala da ima dvojbi
Brak ne treba da je stresan.
Osim toga, moj savjet svakome… zivite prvo 1-2 godine skupa pa tek onda razmisljajte o papiru. Automatski ce manje razvoda biti
Jest da nije tema, ali cemu uopste papir? :D
Ako ima ljubavi i sve fercera, papir nikom ne treba. :D
Nije, ali je najjednostavniji i najbrži način da ja odem gore, sve druge opcije bi uzele dosta vremena, tipa da ja tražim posao ili nešto slično, ne posjedujem EU pasoš, samo naš bosanski.
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#58 Re: Zenidba strankinje

Post by Ateista »

El_Diabloo wrote: 09/04/2024 12:20
Ateista wrote: 09/04/2024 12:14
moimoi wrote: 09/04/2024 10:56

Brak ne treba da je stresan.
Osim toga, moj savjet svakome… zivite prvo 1-2 godine skupa pa tek onda razmisljajte o papiru. Automatski ce manje razvoda biti
Jest da nije tema, ali cemu uopste papir? :D
Ako ima ljubavi i sve fercera, papir nikom ne treba. :D
Nije, ali je najjednostavniji i najbrži način da ja odem gore, sve druge opcije bi uzele dosta vremena, tipa da ja tražim posao ili nešto slično, ne posjedujem EU pasoš, samo naš bosanski.
U pravu si, sa tim papirom se najlakse rijesi drzavljanstvo. :thumbup:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10678
Joined: 10/03/2022 22:16

#59 Re: Zenidba strankinje

Post by ZoomZoomKiwi »

El_Diabloo wrote: 09/04/2024 12:00
ZoomZoomKiwi wrote: 09/04/2024 11:52


Ja bih sad zasad otišao u Badajoz, to je neki manji grad na granici sa Portugalom, nekih dva sata vožnje od Lisabona i Sevilje. Nema neke gužve, jedino što mu fali je more :D
Ma prelijep grad.

A motorom si u Lisabonu za dva sata maks, ili na jug dole neki roadtrip. Ljepota
El_comadante
Posts: 7956
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#60 Re: Zenidba strankinje

Post by El_comadante »

Ima i to gdje bi volio da ti djeca odrastaju ovde ili tamo? Da sam ja na tvom mjestu odgovor bi bi bio tamo svakako.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7781
Joined: 03/06/2016 16:31

#61 Re: Zenidba strankinje

Post by Dope_Man »

Ateista wrote: 09/04/2024 12:14 Jest da nije tema, ali cemu uopste papir? :D
Ako ima ljubavi i sve fercera, papir nikom ne treba. :D
Iako se nacelno slazem sa ovim, papir ima itekako svojih prednosti.
Prvenstveno u slucaju BiH - drzavljanin/ka EU u laksem dobijanju boravisne dozvole, a onda ide tu i jos par birokratskih stavki poput povoljnije poreske kategorije u nekim zemljama itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23325
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#62 Re: Zenidba strankinje

Post by Sanjarko »

Dope_Man wrote: 09/04/2024 12:53
Ateista wrote: 09/04/2024 12:14 Jest da nije tema, ali cemu uopste papir? :D
Ako ima ljubavi i sve fercera, papir nikom ne treba. :D
Iako se nacelno slazem sa ovim, papir ima itekako svojih prednosti.
Prvenstveno u slucaju BiH - drzavljanin/ka EU u laksem dobijanju boravisne dozvole, a onda ide tu i jos par birokratskih stavki poput povoljnije poreske kategorije u nekim zemljama itd.
Vanbracna zajednica je njesra veliko sta se tice svakojake papirologije i prava raznih iako je u BiH izjednacena sa bracnom opet je njesra naspam nje.
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#63 Re: Zenidba strankinje

Post by Athlon64 »

moimoi wrote: 09/04/2024 10:56
Truba wrote: 09/04/2024 10:50 brak je stresan
isto ko i odlazak vani i učenje stranog jezika

još kad to dvoje spojiš

normala da ima dvojbi
Brak ne treba da je stresan.
Osim toga, moj savjet svakome… zivite prvo 1-2 godine skupa pa tek onda razmisljajte o papiru. Automatski ce manje razvoda biti
Kakva je razlika između zajedničkog života i braka osim formalne?
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#64 Re: Zenidba strankinje

Post by Athlon64 »

El_Diabloo wrote: 09/04/2024 11:35 Da, upravo to, imao sam ja ranije već situaciju gdje sam ignorisao apsolutno sve, slušao apsolutno nikoga i slijedio emocije, napustio posao, neke lične ambicije i porive i otišao za ženom, doduše bila je naša, domaća i na kraju doživio teški fijasko zbog stvari koje sam ignorisao ranije, odnosno nisam želio da ih vidim svjesno. Ne žalim uopšte za tim, da se vrijeme vrati vjerovatno bih opet isto, jer kao što si na neki način rekao, nema tu neke formule i garancije, a kako bi drugačije nešto i doživili ili naučili u životu. Sad je stvar ipak drugačija, znam da opet nema garancije na bilo šta, ja to i ne tražim, a čuti ovako mišljenje od ljudi svakako i dakako pomaže.
Znači već jednom si uradio nešto slično? :D

Pa onda mi tebe trebamo pitati za savjet, ne ti nas :D
User avatar
Truba
Posts: 81836
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#65 Re: Zenidba strankinje

Post by Truba »

pitaj sve one koji su morali bilo sta dokazivati :D

kako li se provela ona "prijateljica obitelji" na smrtovnici želimira čička
za stan...mirovinu...depozite na bankama itd
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#66 Re: Zenidba strankinje

Post by nivla »

nasljedjivanje, penzija itd, nije isto a valja dokazat vanbracnu zajednicu
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#67 Re: Zenidba strankinje

Post by Athlon64 »

Vanbračna zajednica je fake i gay izmišljotina. :D
El_Diabloo
Posts: 34
Joined: 02/03/2013 11:06

#68 Re: Zenidba strankinje

Post by El_Diabloo »

Athlon64 wrote: 09/04/2024 13:11
El_Diabloo wrote: 09/04/2024 11:35 Da, upravo to, imao sam ja ranije već situaciju gdje sam ignorisao apsolutno sve, slušao apsolutno nikoga i slijedio emocije, napustio posao, neke lične ambicije i porive i otišao za ženom, doduše bila je naša, domaća i na kraju doživio teški fijasko zbog stvari koje sam ignorisao ranije, odnosno nisam želio da ih vidim svjesno. Ne žalim uopšte za tim, da se vrijeme vrati vjerovatno bih opet isto, jer kao što si na neki način rekao, nema tu neke formule i garancije, a kako bi drugačije nešto i doživili ili naučili u životu. Sad je stvar ipak drugačija, znam da opet nema garancije na bilo šta, ja to i ne tražim, a čuti ovako mišljenje od ljudi svakako i dakako pomaže.
Znači već jednom si uradio nešto slično? :D

Pa onda mi tebe trebamo pitati za savjet, ne ti nas :D
Hahahahah, svaka žena je malo umjetničko djelo, a svaka situacija posebna, sličnosti su slučajne.
El_Diabloo
Posts: 34
Joined: 02/03/2013 11:06

#69 Re: Zenidba strankinje

Post by El_Diabloo »

ZoomZoomKiwi wrote: 09/04/2024 12:27
El_Diabloo wrote: 09/04/2024 12:00
ZoomZoomKiwi wrote: 09/04/2024 11:52


Ja bih sad zasad otišao u Badajoz, to je neki manji grad na granici sa Portugalom, nekih dva sata vožnje od Lisabona i Sevilje. Nema neke gužve, jedino što mu fali je more :D
Ma prelijep grad.

A motorom si u Lisabonu za dva sata maks, ili na jug dole neki roadtrip. Ljepota
To će mi ako zdravlje posluži i sreća biti prva investicija, pa ako i udari neka čežnja liječit je obalom, sigurno pomaže :D
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#70 Re: Zenidba strankinje

Post by Ateista »

Dope_Man wrote: 09/04/2024 12:53
Ateista wrote: 09/04/2024 12:14 Jest da nije tema, ali cemu uopste papir? :D
Ako ima ljubavi i sve fercera, papir nikom ne treba. :D
Iako se nacelno slazem sa ovim, papir ima itekako svojih prednosti.
Prvenstveno u slucaju BiH - drzavljanin/ka EU u laksem dobijanju boravisne dozvole, a onda ide tu i jos par birokratskih stavki poput povoljnije poreske kategorije u nekim zemljama itd.
Tacno, zaboravio sam na to da bi isao tamo gdje nema drzavljanstvo, to je najlaksi nacin da se to sredi, napisao sam u kasnijem postu. To je jedini razlog zbog kojeg bih razmatrao vjencanje, ako bi mi trebalo zbog nekih papira, osim toga ni jedan drugi razlog ne vidim, srecom nemam potrebe za papirima pa nije nikad bilo potrebe ni za vjencanjem. :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8293
Joined: 25/05/2013 23:49

#71 Re: Zenidba strankinje

Post by apsidejzi »

Sine, samo se veliki konji zene. Zar ne mozete zivjeti zajedno bez potpisa? Potpises li imaces bezbroj problema ako ne uspije a sanse su 75% da nece. To je kao da skaces iz aviona i tri padobrana se nece otvoriti od cetiri dostupna.
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#72 Re: Zenidba strankinje

Post by Ateista »

Sanjarko wrote: 09/04/2024 13:01
Dope_Man wrote: 09/04/2024 12:53
Ateista wrote: 09/04/2024 12:14 Jest da nije tema, ali cemu uopste papir? :D
Ako ima ljubavi i sve fercera, papir nikom ne treba. :D
Iako se nacelno slazem sa ovim, papir ima itekako svojih prednosti.
Prvenstveno u slucaju BiH - drzavljanin/ka EU u laksem dobijanju boravisne dozvole, a onda ide tu i jos par birokratskih stavki poput povoljnije poreske kategorije u nekim zemljama itd.
Vanbracna zajednica je njesra veliko sta se tice svakojake papirologije i prava raznih iako je u BiH izjednacena sa bracnom opet je njesra naspam nje.
Vec 15 godina zivimo zajedno, nikad nisam primijetio ni jedan jedini problem zbog toga.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23325
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#73 Re: Zenidba strankinje

Post by Sanjarko »

Ateista wrote: 09/04/2024 13:34
Sanjarko wrote: 09/04/2024 13:01
Dope_Man wrote: 09/04/2024 12:53

Iako se nacelno slazem sa ovim, papir ima itekako svojih prednosti.
Prvenstveno u slucaju BiH - drzavljanin/ka EU u laksem dobijanju boravisne dozvole, a onda ide tu i jos par birokratskih stavki poput povoljnije poreske kategorije u nekim zemljama itd.
Vanbracna zajednica je njesra veliko sta se tice svakojake papirologije i prava raznih iako je u BiH izjednacena sa bracnom opet je njesra naspam nje.
Vec 15 godina zivimo zajedno, nikad nisam primijetio ni jedan jedini problem zbog toga.
+1 To je dok je sklad, ali kad pukne zajednica ili nesto drugo, jbnica je sve ganjati itd. Jbno je i sa brakom i razvodom kad malo razmislim ako su partneri na krivoj nozi.

Mislio sam nakon sta pukne i sl. Ne dok traje.
User avatar
Altsa
Posts: 7351
Joined: 19/03/2004 18:31

#74 Re: Zenidba strankinje

Post by Altsa »

Najbolji su mi ovi sto nisu u zivotu vidjeli maticara, a dijele savjete vezane za brak i bracnu zajednicu. :lol:
moimoi
Posts: 4734
Joined: 01/07/2006 12:59

#75 Re: Zenidba strankinje

Post by moimoi »

Athlon64 wrote: 09/04/2024 13:06
moimoi wrote: 09/04/2024 10:56
Truba wrote: 09/04/2024 10:50 brak je stresan
isto ko i odlazak vani i učenje stranog jezika

još kad to dvoje spojiš

normala da ima dvojbi
Brak ne treba da je stresan.
Osim toga, moj savjet svakome… zivite prvo 1-2 godine skupa pa tek onda razmisljajte o papiru. Automatski ce manje razvoda biti
Kakva je razlika između zajedničkog života i braka osim formalne?
Pa upravo sto nema papirologije, peglanja, optuzivanja, handrenja i sl. Razidjete se ako ne ide i gotova stvar
Post Reply