Zenica / III Korpus A RBiH

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1126 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by Nekako s proljeća »

Sud je izrekao svoje i to je to, ako je pravosnažno i konačna odluka. Ne vjerujem da je lično kršio ženevske konvencije i međunarodno ratno pravo , tako da je vjerovatno riječ o komandnoj odgovornosti, što svakako ne umanjuje njegovu odgovornost kao nadređeni dijelovima snaga pod komandom koji su počinili ratni zločin nad zarobljenim vojnicima VRS, tokom i nakon blistave pobjede nad neprijateljem. Mnogo zuluma je došlo sa Ozrena, Majevice, Vozuće. Brđani i potomci četnika koje ni JB Tito birvaktile nije uspio resocijalizirati. Respekt za III Korpus, sigurno su doprinijeli da tog zuluma bude manje.
Neka se svi koji su odgovorni za počinjeni ratni zločin nad zarobljenicima VRS procesuiraju, a paralelno sa tim procesom bi trebao da ide i onaj koji bi procesuirao odgovorne iz VRS koji su počinili zulum nad civilnim stanovništvom na tom istom području, bio bi to dobar znak da je konačno došlo vrijeme za pravdu, bez koje nema istine i pomirenja, daljneg života na tom području Bosne i Hercegovine. Za neke nove generacije ljudi BiH.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1127 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by Grean »

lissaly_manny wrote: 22/01/2021 13:12
o Sakibu kao licnosti, kaznenom izjednacavanju krivice Sakiba sa nekim HVO i cetnickim ološem nekom drugom prilikom....

vidim svi pametni i svi generali poslije bitke....
Nismo svi.

Po meni prevelika kazna za nekaznjavanje zlocina.

Sljivancanin je za Ovcaru gdje su pobijeni ranjenici iz Vokovarske bolnice dobio istu kaznu s tim da je on te ljude poslao u smrt.

Tihomir Blaskic za zlocin nad civilima u Ahmicima dobio godinu manje.

Nadam se da ce Mahmuljinu kazna biti umanjena.
toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#1128 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by toska »

"On je u svojstu komandanta propustio da spriječi činjenje nečovječnih djela", kazao je predsjedavajući Vijeća Zoran Božić.

meni je ostao u sjećanju prilikom obilaska bolnice u Zenici i njegovo rukovanje i kratki ljudski upit sa svakim borcem pa tako i sa mnom, ništa posebno, ali pamte se takve stvari.

nadati se da će u drugostepenom postupku kazna biti smanjena.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1129 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by PM72 »

On ih je postrojavao zajedno sa Alijom,nije moj babo.Oba su im čestitali na vojnom uspjehu zauzimanja Vozuće.Ako su mu dokazali krivicu (a ima je po zapovjednoj odgovornosti)-neka robija.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1130 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by PM72 »

:thumbup:
Nema te ideje,grada,zemlje,države,vjere i sličnih ”ložioničkih” nebuloza za koje bih uzeo pušku,obukao uniformu i poslao svog sina da pogine...
Zovite to kako hoćete ali više nikad.Kuri me bolac kad bi mi sutra pred ulaz došao Dodik,Putin,Ho ši min jal Tito...
archi_a
Posts: 10390
Joined: 11/12/2011 18:11

#1131 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by archi_a »

Poštujem izbor pojedinaca, samo.......

Image

Image

Svako po vlastitoj savjesti. A i nema šanse za ovo više. Lako je bilo na civile i lovačke puške, sa jna tehnikom na utvrđenim položajima, dominantnim kotama iznad maltene svakog grada u Bosni i Hercegovini.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1132 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by PM72 »

Naravno,svakom svačije...
Nije dzaba onaj vic...kako pametan zove budalu?
Telefonom iz Njemačke
toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#1133 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by toska »

kad već naglabamo, većina nas je već u 50tim...

šta god da bude ne mrdam odavde, bolje krepat u Bosni nego ostariti u Njemačkoj.
svako ima svoju filozofiju i bezveze je iznositi ovdje, imaju je i djeca, ne precjenjujte svoj uticaj na njihove buduće odluke.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1134 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by aldinjo »

Većih autodestruktivaca od Bošnjaka teško da ima na prostorima bivše Jugoslavije. Narod koji "ne drži" do vjere, nacije, kulture, jezika i historije. Čast izuzetcima. I onda čudi nekoga kako su onoliko genocida doživjeli u prošlosti?
Last edited by aldinjo on 24/01/2021 00:57, edited 2 times in total.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1135 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by aldinjo »

Nekako s proljeća wrote: 22/01/2021 12:22 Sud je izrekao svoje i to je to, ako je pravosnažno i konačna odluka. Ne vjerujem da je lično kršio ženevske konvencije i međunarodno ratno pravo , tako da je vjerovatno riječ o komandnoj odgovornosti, što svakako ne umanjuje njegovu odgovornost kao nadređeni dijelovima snaga pod komandom koji su počinili ratni zločin nad zarobljenim vojnicima VRS, tokom i nakon blistave pobjede nad neprijateljem. Mnogo zuluma je došlo sa Ozrena, Majevice, Vozuće. Brđani i potomci četnika koje ni JB Tito birvaktile nije uspio resocijalizirati. Respekt za III Korpus, sigurno su doprinijeli da tog zuluma bude manje.
Neka se svi koji su odgovorni za počinjeni ratni zločin nad zarobljenicima VRS procesuiraju, a paralelno sa tim procesom bi trebao da ide i onaj koji bi procesuirao odgovorne iz VRS koji su počinili zulum nad civilnim stanovništvom na tom istom području, bio bi to dobar znak da je konačno došlo vrijeme za pravdu, bez koje nema istine i pomirenja, daljneg života na tom području Bosne i Hercegovine. Za neke nove generacije ljudi BiH.
Nije pravosnažna presuda.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1136 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by 90minut »

Niko i ne traži od vas da ga prizivate i da idete u isti to je sad na nama mlađima ostalo koji bi rado išli, pocetna pozicija je bolja 15 puta svakako.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1137 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by PM72 »

Za dokaze se pobrinuo arapski ološ koji je snimao kako zarobljenicima otkidaju glave pa prodavali te snimke po vehabijskim divljim pijacama oko dzamija.Hvalili se time ko da su izdali enciklopediju Britanica.Đeneralu nije bilo mrsko da im dolazi u posjetu i tapše za ”uspjehe”.E pa yebiga generale,sad kusaj čorbu koju si zakuhao.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#1138 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by bingov buraz »

Siguran sam da bi u nedajbože nekom novom sukobu neljudi kao Batko ili Lukići imali puno razumijevanja za ove što ne bi ratovali nizašta više.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1139 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by PM72 »

Prežvakana tema...kome se ratuje pa misli da ima stotinu života ko na play stationu-samo naprijed.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1140 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by 90minut »

Znam bolje od tebe šta znaci rat jer živim bez oca cijeli svoj život ti si se izvukao bez ogrebotine i drago mi je zbog toga.

Nije to nikakvo kurčenje vec je to ciklus života na starijima je da kukaju šta im nije država dala na mlađima je da se " lože " na rat i idemo u krug.
Ciklus koji postoji kako se i planeta okrece.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1141 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by PM72 »

Ne znaš ti bolje od mene šta je rat jer nisi učestvovao u njemu a sigurno znaš bolje od mene kako se drzava ”brine” o djeci svojih poginih boraca.To što sam relativno dobro prošao nije do mene nego do nafake i sudbine.Ja sam dobrovoljno uzeo pusku (ni nju mi nije drzava dala) ,nisam nista ni trazio niti sam sta dobio.Obraz nisam izgubio ni pred ljudima ni pred Bogom.A drzava? ma nabijem je na kardan.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1142 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by _BataZiv_0809 »

PM72 wrote: 24/01/2021 07:58 Prežvakana tema...kome se ratuje pa misli da ima stotinu života ko na play stationu-samo naprijed.
Prvi let za Argentinu hvatat.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1143 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by 90minut »

PM72 wrote: 24/01/2021 08:17 Ne znaš ti bolje od mene šta je rat jer nisi učestvovao u njemu a sigurno znaš bolje od mene kako se drzava ”brine” o djeci svojih poginih boraca.To što sam relativno dobro prošao nije do mene nego do nafake i sudbine.Ja sam dobrovoljno uzeo pusku (ni nju mi nije drzava dala) ,nisam nista ni trazio niti sam sta dobio.Obraz nisam izgubio ni pred ljudima ni pred Bogom.A drzava? ma nabijem je na kardan.
Za djecu je dala država i to mogu reci dosta dala je i za poginule borce kao i za one koji nisu poginuli to što bi i jare i pare 25+ godina nakon rata je neki drugi par opanaka.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1144 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by PM72 »

U stripu Alan Ford ima jedna ”antologijska”...”da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup”...
Tromblon
Posts: 2103
Joined: 18/01/2015 19:37

#1145 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by Tromblon »

Ne zna čovjek šta je rat dok ga ne lupi po glavi.

Kad sam imao 19 i ja sam slično razmišljao jer nisam pojma imao šta je to rat.
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#1146 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by skoronikako »

PM72 wrote: 24/01/2021 07:47 Za dokaze se pobrinuo arapski ološ koji je snimao kako zarobljenicima otkidaju glave pa prodavali te snimke po vehabijskim divljim pijacama oko dzamija.Hvalili se time ko da su izdali enciklopediju Britanica.Đeneralu nije bilo mrsko da im dolazi u posjetu i tapše za ”uspjehe”.E pa yebiga generale,sad kusaj čorbu koju si zakuhao.
Posto si tako star i mudar, ne prilici ti da govoris neistine. Niko nije snimao "otkidanje" glava, nego su se cijele akcije snimale, a snimatelji njihovi su ginuli kao i oni u prvom redu.

Drugo, arapski olos je generalizacija. Bilo ih je odlicnih, dobrih i losih. Isto kao i nasih. A u ovo jedinici je opet bila vecina nasih ljudi na koje se sad baca ljaga radi nekoliko budala.

Na kraju, svi strani dobrovoljci se stavljaju u jedan kos, a nije tako bilo.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1147 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by 90minut »

skoronikako wrote: 24/01/2021 15:05
PM72 wrote: 24/01/2021 07:47 Za dokaze se pobrinuo arapski ološ koji je snimao kako zarobljenicima otkidaju glave pa prodavali te snimke po vehabijskim divljim pijacama oko dzamija.Hvalili se time ko da su izdali enciklopediju Britanica.Đeneralu nije bilo mrsko da im dolazi u posjetu i tapše za ”uspjehe”.E pa yebiga generale,sad kusaj čorbu koju si zakuhao.
Posto si tako star i mudar, ne prilici ti da govoris neistine. Niko nije snimao "otkidanje" glava, nego su se cijele akcije snimale, a snimatelji njihovi su ginuli kao i oni u prvom redu.

Drugo, arapski olos je generalizacija. Bilo ih je odlicnih, dobrih i losih. Isto kao i nasih. A u ovo jedinici je opet bila vecina nasih ljudi na koje se sad baca ljaga radi nekoliko budala.

Na kraju, svi strani dobrovoljci se stavljaju u jedan kos, a nije tako bilo.
Jesu arapi su snimali i sve se radilo što je napisao to prvi put cujes za ovo?
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#1148 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by skoronikako »

Ne razumijem pitanje. Znam da su snimali sve akcije. Dakle, nije da je neko samo upalio kameru za ovo sto se desilo. I od svega, jedino to je i bilo problem.
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#1149 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by skoronikako »

lissaly_manny wrote: 24/01/2021 15:31
tacno :thumbup: iako mi nismo u sustini trebali ljudstvo - neko ih je sistematski pušto da ulaze u drzavu u koju brašno nije moglo ući..a alijina vojska nije bila na granicama... no licno sam poznavo par likova koji su bili sposobni i prilicno samozatajni ljudi koje nista osim vjere i rata "za sehadet" nije interesovalo....neki su imali imanja, porodice i sve napustili.... isto tako je bilo lako prepoznat olos koji je glumio muslimane a ocito je bilo da rade za neke druge ciljeve i stvari....bilo je ocito da su im ciljevi u najmanju ruku necasni i neposteni...
Mislim da je oko 300 arapa poginulo u nasem ratu iz te jedinice. A bilo ih je jos. Naravno da ih je bilo i losih. To je nazalost bilo neminovno. Samo mislim da je nepravedno sve njih staviti u isti kos. Neki su dosli da poginu, neki da pomognu, neki da odmognu. A uz to opet ponavljam, 2/3 te jedinice su bili nasi borci.
Last edited by skoronikako on 24/01/2021 15:56, edited 1 time in total.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1150 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by 90minut »

skoronikako wrote: 24/01/2021 15:34 Ne razumijem pitanje. Znam da su snimali sve akcije. Dakle, nije da je neko samo upalio kameru za ovo sto se desilo. I od svega, jedino to je i bilo problem.
Mahmuljin s ostalima je dopustio da odvedu 50, 60 zarobljenika iako je znao vrlo dobro šta ce im se desiti.

Nakon toga su ovi snimali kako pojedinacno muče iste glave im kidaju i nakon toga su koristili te snimke kao reklamu da uzmu pare iz arapskog svijeta.

Ovo nisi znao?
Post Reply