Zenica Construction

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#76 Re: Zenica Construction

Post by kamen spoticanja »

wasabi wrote:Jeli tačno da je prije nekoliko dana ono ruglo od započetog objekta objekta( tamo kod raskrsnice kod garnizona - preko puta hostela Imran) kupila grupacija FIS i da će tu otvoriti svoj objekat u Zenici na 6 spratova? Ovo sam čuo iz ''dobro provjerenih izvora''.

Ne znam čije je bilo do sada (Ekro ili neki od ostalih paštetara na veliko), ali taj ko je počeo gradnju navodno nije imao 'Naserovu ''dozvolu'' da nastavi sa daljom gradnjom jer bi se iz objekta moglo gledati u njegovu vilu. Sad je navodno Naser emigrirao u Graz i prodaje vilu pa se i ruglo preko puta konačno rješava.
Mislim da je ono zapoceo trgomarket...pa u medjuvremenu propao
ne bi bilo lose da fis dodje...cisto da se ocisti cesta prema vlasicu :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#77 Re: Zenica Construction

Post by _BataZiv_0809 »

cenecimoveocino wrote:Serete vise o tom porijeklu,neko sa sela sisao i sl. pa gori su ovi "carsija burass" fazoni bla bla

Sent from my S4 Mini using Tapatalk
Nije tu uopste rijec prevashodno o porijeklu nego o postovanju kucnog reda u zgradama.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58740
Joined: 03/08/2010 19:04

#78 Re: Zenica Construction

Post by kakavdanakneiskustvu »

cuj naser nije kao dao dozvolu,jebemti sunce gdje mi ovo zivimo
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#79 Re: Zenica Construction

Post by Mustang1 »

Ja koliko znam ono je pravio Ismet Bajramovic-Celo, i kada je on umro to je stalo.
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#80 Re: Zenica Construction

Post by avenija »

Image
emmir1
Posts: 4494
Joined: 07/06/2013 15:28

#81 Re: Zenica Construction

Post by emmir1 »

Zenica treba da uradi fasade na Lameli i Kineskom zidu.

Grad bi procvjetao i maknulo bi se ono sivilo
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#82 Re: Zenica Construction

Post by avenija »

Slazem se. Treba neko to da pokrene,evo zamislimo lamelu sa novom fasadom i svjetlecom reklamom na vrhu npr od sponzora koji je snosio 30 % troskova , gradjevina kakve se New York ne bi postidio :-D
emmir1
Posts: 4494
Joined: 07/06/2013 15:28

#83 Re: Zenica Construction

Post by emmir1 »

avenija wrote:Slazem se. Treba neko to da pokrene,evo zamislimo lamelu sa novom fasadom i svjetlecom reklamom na vrhu npr od sponzora koji je snosio 30 % troskova , gradjevina kakve se New York ne bi postidio :-D


Eto sjajna ideja.

Pa evo u Sarajevu se rade fasade po Alipašinom na više zgrada i nisu to nikakve basnoslovne cifre, a rezultat je extra.

Lamela i Kineski zid da se urade opština može naći pare za to.
Kasumović da to uradi pamtilo bi ga se po tome.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#84 Re: Zenica Construction

Post by Ajatolah_ »

Što se tiče šminkanja grada, uređenje centra (potez Bosanka - Kameni most) je prioritet svih prioriteta.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#85 Re: Zenica Construction

Post by _BataZiv_0809 »

EU ima fondove za takve stvari. Uz kakvog sponzora koji bi imao reklamu, islo bi to.

Opcina to moze izkooridnisati, ne da finansira. Ipak su te zgrade vlasnistvo stanara.
User avatar
Distortion
Posts: 2854
Joined: 08/09/2007 19:56

#86 Re: Zenica Construction

Post by Distortion »

Kad vec pricate o utopljavanju objekata, kopirat cu jedan tekst koji je bio u medijima ali nije shvacen ozbiljno. Svi koriste Evropske fondove jer ima para za energetsku efikasnost. Velike zgrade na Alipasinom se utopljavaju sto je extra stvar.


Prema posljednjem popisu iz 2013. godine u Zenici postoji 50.180 stambenih jedinica od čega je prosječna površina stambene jedinice 60 metara kvadratnih. Energetsko utopljavanje, odnosno fasada, zamjena prozora, itd iznosilo bi cca 8000,00 KM po stambenoj jedinici što je ukupno 401.440.000,00 KM.

Vrijednost od 8000,00 KM je prosječno ulaganje.

Od ukupnog broja popisanih stambenih jedinica 10% neće pristati na realizaciju energetske efikasnosti, dok 2-3% ima urednu izolaciju što bi iznosilo 45 162 stana.

Ako na osnovu navedenog činjeničnog stanja odbijemo 10% od ukupne vrijednosti energetske efikasnosti predviđene za ukupno popisan dio stambenih jedinica doći ćemo do iznosa od 361.000.000,00 KM. Na pet godina to iznosi 72.000.000,00 KM po godini u poslu fasaderstva. JP Grijanje bi trebalo uložiti 2.000.000,00 KM za postavljanje kalorimetara budući da svaki objekat mora imati kalorimetar na principu jedan objekat – jedan kalorimetar, jer bi se tada mogla mjeriti istinska potrošnja energije po objektima, a samim tim bi se mogla vršiti uštede iste. U skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača korištenje toplotne energije ne bi bilo naplaćivano po metru kvadratnom.

Država, FBiH i Grad, uz potencijalne finansijere (EU fondovi, USAID…) bi finansirali 50% ukupnog iznosa koji bi se postigao provođenjem Zakona o korištenju, upravljanju i održavanju zajedničkih dijelova i uređaja zgrade. S Razvojnom bankom FBiH bi se dogovorio kredit s minimalnom kamatnom stopom od 1%. Preostalih 50% finansirali bi korisnici stambenih objekata, koji bi svoja sredstva refundirali smanjenjem potrošnje energije, kao rezultata realizacije projekta Energetska efikasnost u zgradarstvu.

fasaderski radoviU sklopu fasaderskih radova, odnosno radova na izolacijama potrebna je proizvodnja i isporuka materijala, praškastih gotovih ljepila, grundinga i drvene i aluminjske stolarije uz uvoz PVC stolarije iz Austrije ili Turske. Sve ovo navodimo kako bi se prednost dala domaćim kompanijama u javnim nabavkama. Kao neizostavan segment svega navedenog bitno je učešće domaće radne snage i domaće proizvodnje, kao što su prijevoz, prozorske klupe, aluminij, čelik, kamen, stiropor, staklena vuna uz prateću opremu za fasadu kao što su PVC mrežice, kutni profili, cokla profili, dok je ovčiju vunu potrebno uvoziti s obzirom da je nema na prostoru BiH.

Povećanjem stope angažovanosti kompanija na poslovima energetskog utopljavanja objekata, povećao bi se i broj radnika što bi povećalo potrošačku korpu i poboljšalo životni standard stanovnika. Evropski pokazatelji govore da na dva radnika u građevinskom sektoru ide još jedan prateći (iz ugostiteljstva, trgovine, računovodstva…)

za projekatMladen Perić je na svojoj prezentaciji navedenog projekta pokazao da bi u slučaju provedbe istog, 2463 radnika bila stalno zaposlena, što znači upošljavanje radne snage na duži vremenski rok kao i stvaranje zeničkog brenda u poslovima energetskog utopljavanja. To bi značilo smanjenje zagađenja jer bismo napravili 40-60% uštede energije za grijanje – hlađenje i ostvarili duplo manju potrošnju uglja, CO2 i SO2, što bi u prijevodu značilo 5.000.000,00 KM uštede energije na godišnjem nivou.

Grad kao nosilac projekta bi trebao raspisati natječaj prijavljivanje stambenih objekata zainteresovanih za realizaciju projekta imajući u vidu Zakon o korištenju, upravljanju i održavanju zajedničkih dijelova i uređaja zgrade. Grad bi trebao iznaći načine sufinansiranja za zainteresovane učesnike projekta što bi u konačnici dovelo do novih zapošljavanja u kojima bi izbrendirali firme sa tehničkom opremom i svim neophodnim za rad a što bi im otvorilo mogućnost za sklapanje poslova van Zenice čime bismo stvorili uslove za fasaderske radove te razvili proizvodnju građevinskih materijala, žbuke i uveli red u oblasti održavanja u zgradarstvu na prostoru BiH i na taj način stvorili prepoznatljivi zenički brend koji bi u budućnosti izašao i na tržište EU.

S obzirom da Grad uz potencijalne finansijere (EU fondovi, USAID) učestvuje u isplaćivanju kompanija angažovanih na fasaderskim radovima, smanjio bi se „rad na crno“. Projekat Efikasnosti u zgradarstvu pored zapošljavanja 2600 ljudi imao bi uticaj na uređenje i uljepšavanje Grada što bi stvorilo jedan novi ambijent građanima.

Realizacija projekta doprinijela bi povećanju konkurentnosti privrede kao i smanjenju troškova radnika (radnik u BiH troši tri puta više energije u odnosu na radnika u EU) te poboljšanju sveukupnog standarda zaposlenih. Dakle, imali bismo tri stalno angažovane firme od po 800 radnika, stvorili bismo brend .

Realizacija projekta košta 361.000.000,00 KM, od čega bi država investirala i sufinansirala 108.000.000,00 KM, dok bi zaradila 122.000.000,00 KM. Korisnici stambenih jedinica bi trošili manje energije, dobili bi fasade. U slučaju da građani prepoznaju važnost projekta realizacijom istog stvorila bi se prilika za novih 2600 radnih mjesta. Upravo, kroz smanjenu potrošnju bismo isplatili projekat.
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#87 Re: Zenica Construction

Post by sheikh »

Vezano za objekat pored Garnizona, priče oko Nasera i Ćele su smiješne. Dotični nisu imali veze sa tim objektom jer vlasnik tog objekta je Trgomarket doo Zenica. Također završenje izgradnje tog objekta je stopirana naravno zbog nedostatka finansija što samim tim isključuje ikakve kombinacije sa Fis Vitez. Nažalost čekat će se bolje vrijeme za izgradnju i finaliziranje objekta.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#88 Re: Zenica Construction

Post by So What! »

Grad Zenica usporava gradnju stambeno-poslovnog objekta Bajra
Image

Radovi na izgradnji stambeno-poslovnog objekta Bajra u Zenici, uprkos problemima sa nadležnim službama Gradske uprave Zenice, ide planiranim tokom, a investitori se nadaju da će radovi biti završeni do kraja godine te da će kupci stanova već početkom naredne godine biti u svojim stanovima.
U sklopu kompleksa bit će izgrađeni market, mesnica, ćevabdžinica te stambene jedinice koje će većinom sačinjavati dvosobni stanovi prilagođeni kupovnoj moći stanovnika Bosne i Hercegovine. U razgovoru za Klix.ba iz Mesne industrije Bajra su pojasnili problem s kojim su se susreli tokom rješavanja papirologije koja je znatno usporila izgradnju.

"Nakon potpisa kupoprodajnog ugovora naša kompanija je uredno isplatila cijenu za predmetnu parcelu, porez te izvršila uknjižbu vlasništva i regulisali posjed. Moramo istaći da je nadležna gradska uprava na čelu s bivšim gradonačelnikom Husejinom Smajlovićem pružila nesebičnu podršku u dobijanju gradske dozvole u veoma kratkom roku. Nadali smo se da ćemo, nakon što smo platili rentu Gradu Zenici i ispunili sve uslove za gradnju, još 12. aprila 2016. godine, otpočeti gradnja 1. maja 2016. godine te završiti cijeli objekat do 1. jula 2017. godine. Međutim, pojavili su se problemi oko nezakonitog, odnosno bespravnog, ometanja posjeda od osoba za koje je Grad Zenica znao odnosno neke od službi nisu bili na visini zadataka i našu kupljenu imovinu prije gradnje nisu oslobodili od bespravne gradnje i formalno-pravno nisu stvorili uslove za gradnju", pojasnili su iz Bajre.

Osim što je papirologija usporila početak izgradnje stambeno-poslovnog objekta u Zenici, spor još uvijek uzrokuje kašnjenje u gradnji te prijeti i potpunom obustavom radova.

Objekat po projektu ima ukupno tri lamele plus poseban blok "B" koji kao cjelina djeluju moderno. Čitav projekat prema riječima odgovornih iz Mesne industrije Bajra bio bi poklon Zenici i ponos za sve Zeničane jer je njihov grad zaslužio jedan takav objekat.

"U izgradnji i opremanju objekta projektom je planirana ugradnja najsavremenijih materijala koji se danas proizvode na evropskom tržištu. Posebna pažnja posvećena je termo izolaciji i sprečavanju gubitka toplotne energije. No, iako u svom posjedu imamo i presudu nadležnog suda grada Zenice da će ometanje posjeda parcele biti oslobođeno do 15. marta 2017. godine u potpunosti, mi do danas nismo u mogućnosti nastaviti s gradnjom lamele 2 i 3, odnosno objekta prema Željezari", izjavili su iz Bajre te dodali da ukoliko Grad Zenica ne poduzme konkretne mjere na rješavanju ovog problema koji je stvorio smetnje u gradnji objekta, da će pokrenuti sudski spor i tražiti naknadu svih troškova.

"Radi se prije svega o troškovima koji slijede na vraćanju uloženih sredstava i troškova koje će zahtjevati sud, advokati i drugi. Iskreno se nadamo da do toga neće doći, ali ostalo je veoma malo vremena da se Grad Zenica očituje i izjasni o tom problemu", dodali su iz Bajre.

Za kraj razgovora su istakli kako bi bili presretni da se objekat završi do 2017. godine te da prvi stanari u svoje stambene jedinice usele početkom naredne godine. Cijene stanova još uvijek nisu formirane zbog navedenih problema, ali su poručili da će Zeničani imati izbora u odabiru veoma atraktivnih i savremeno opremljenih stanova, garaža i poslovnih prostora po veoma povoljnim cijenama za današnje uslove.

Izgradnjom ovog kompleksa bit će otvoreno i 45 radnih mjesta.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#89 Re: Zenica Construction

Post by So What! »

SPO Stub - 03. 05. 2017. @ Smogovac (SSC)

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#90 Re: Zenica Construction

Post by So What! »

SPO Stub - 22. 05. 2017. @ Smogovac (SSC)

Image

Image

Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#91 Re: Zenica Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Jesu li uspjeli uci u posjed parcele gdje je autopraonica?
c_g
Posts: 1152
Joined: 29/09/2016 01:52

#92 Re: Zenica Construction

Post by c_g »

I ovo Almy gradi, hm.
Kakva je gore situacija u Makovima, čujem ljudi se opasno žale, neki i stanove vraćaju?!
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#93 Re: Zenica Construction

Post by avenija »

Image
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#94 Re: Zenica Construction

Post by ExNihilo »

Moć. :thumbup:
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#95 Re: Zenica Construction

Post by So What! »

@ avenija

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#96 Re: Zenica Construction

Post by So What! »

SPO Makovi - 10. 04. 2017. @ Lamela (SSC)

Image
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#97 Re: Zenica Construction

Post by clio_dci120 »

I ja sam cuo da se masa ljudi zali na te stanove, da su koristeni bas losi materijali.
Kad skontam kako mi se lose pokazala unutrasnja stolarija koju sam uzeo na Almiju, nije ni cudo... Na pojedinim dijelovima svih vrata boja se promjenila za samo godinu dana (pojavile se fleke).
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#98 Re: Zenica Construction

Post by Ajatolah_ »

clio_dci120 wrote:I ja sam cuo da se masa ljudi zali na te stanove, da su koristeni bas losi materijali.
Čini mi se rekla-kazala. Puno ljudi piše da je "čulo", mada to najčešće nisu informacije ni iz prve ni iz druge ruke nego onako iz naroda.
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#99 Re: Zenica Construction

Post by clio_dci120 »

Jedan od mojih boljih jarana, jedan od rukovodilaca na Almiju, odustao od Makova, uzeo u drugoj zgradi. Doduse, nije htio reci zasto, ali mi je bilo simptomaticno...

Ja imam konkretno lose iskustvo sa Almijevom stolarijom i nisam jedini, a sad sta je istina u vezi Makova ne mogu reci, jer nisam licno upoznat sa situacijom. Kao sto si rekao cuo sam samo price rekla kazala.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#100 Re: Zenica Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Osim toga vjerovatno se sjecate projekta Belvedere od kojeg se odustalo. Sad je li samo zbog mutnih radnji ili zbog cinjenice da je ono brdo nestabilno...

Meni stvarno nema logike krhnuti tri zgradurine na onako malom prostoru, a koliko znam u planu je jos objekata, ukljucivo sa dzamijom :D

Ne znam, nisam pametan....

Jedino zbog cega bih uzeo u obzir kupovinu stana tu je stvarno fenomenalan pogled koji ce imati ova nova lamela.

Ostalo ne ulijeva povjerenje, narocito investitor i izvodjac radova, kao i sastav raje. Dzaba sve ako ti je komsija debil.
Post Reply