Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#401 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by seoBIH »

Ma sta ga pitas? Frajer sigurno ne zna razliku izmedju motike i lopate, a da je ubrao 30kg maline.

Vecina njih najvise sto su ubrali je 1kg nekog voca u konzumu. To im je domet, pa sada prosipaju pamet ovdje.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#402 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Idemedosumom »

Tako je, ad hominemom ga :lol:
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#403 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by orinoco »

hladan.preminger wrote:
orinoco wrote:
Ko bere maline Poljacima, Srbijancima....?
Jesi li ikad ubrao 30kg maline u jednom danu?
Nisam, naravno, ali nije to poanta. Ko bere maline Poljacima, malinari ili sezonski berači?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#404 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by seln »

seoBIH wrote:Ma sta ga pitas? Frajer sigurno ne zna razliku izmedju motike i lopate, a da je ubrao 30kg maline.

Vecina njih najvise sto su ubrali je 1kg nekog voca u konzumu. To im je domet, pa sada prosipaju pamet ovdje.
Jebi ga, nije svako isao na fakultet za seljaka. :D
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#405 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Kaligrafija »

Idemedosumom wrote:
Nije šumska borovnica u pitanju, izguglaj malo plantažnu/američku borovnicu, ona se ne bere češljevima. Ja nisam najveći samostalni proizvođač na opštini, a kamo li šire :lol:

Ja govorim iz iskustva, a ne "čula moja strina od tetične", ili što sam tako pročitao na portalima... kanticu od 3kg napunim za nekih 50-tak minuta, beremo 8-9 sati dnevno, nije viša matematika, bujrum u Travnik pa se uvjeri :wink:

A dajdža i žena mu, oni su nešto posebno, oni krenu s berbom iza sabaha, uz pauzu za vrijeme najjačeg sunca, beru skoro do mraka. Narod u Bosni je, generalno govoreći, dosta lijen, na našu žalost.
Ja ti ne vjerujem, al eto neka je kako ti kazes...Odvadi malo...!
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#406 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by orinoco »

walk_M-A-N wrote:Koliko se ovdje prodaje ubleha o tržištu.. i nevidljivoj ruci.
Neki dan gledam izvještaj o sastanku proizvođača i otkupljivača u SBK. Organizovalo kaže ministarstvo da se priča a oni ne mogu ništa uraditi u društvu slobodnog formiranja cijena. Samo onako uzimaju plate i poreze.
Pa logično da će hladnjačari hladno i slobodno i kartelno spustiti na najmanje.
Ako nešto tražimo od države, državi treba i dati.. Malinari, naročito manjih kapaciteta, koliko njih plaća porez na promet, koliko njih je registrirano kao poljoprivredni proizvodjač?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#407 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by seoBIH »

seln wrote: Jebi ga, nije svako isao na fakultet za seljaka. :D
Ocajan nacin spustanja, jako ocajan. Ma sta ocajan, jadan.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#408 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by hladan.preminger »

seoBIH wrote:
seln wrote: Jebi ga, nije svako isao na fakultet za seljaka. :D
Ocajan nacin spustanja, jako ocajan. Ma sta ocajan, jadan.
Ne zna glupan drugacije. Nije on kriv, takvi su svi forumski mudrolozi.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#409 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

Problem je sto bi svako da nesto bude savrseno i organski a jeftinije nego prskano :lol: . Najgore je kad oni koji nisu uzeli skalpel u ruku pocnu pametovanje o operacijama ili ko nije uzeo nikad u zivotu kosu i motiku u ruke da pametuje kako seljaci treba da zive :lol: .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#410 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by insomnia78 »

Vruce, tesko, nemoj zajebavati? Pa i ja svoju platu zaradim. Ne dobijem je na poklon.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#411 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

insomnia78 wrote:Vruce, tesko, nemoj zajebavati? Pa i ja svoju platu zaradim. Ne dobijem je na poklon.
Evo da ti ispricam jednu pricu, cuo sam je nedavno, jedan poznanik pricao. Poslije rata oni brali neke tresnje i nosili da prodaju i dodje neka gospodja i pita koliko kostaju, oni kazu toliko i toliko, kaze ona "ej pa nista oko nje ne radite, samo je poberete i toliko je prodajete". To je problem kod ljudi.

Ne ulazim u to da je neka profesija bolja ili losija od druge, treba peraca guzica i programera i poljoprivrednika i majstora, fazon je "lahko je tudjim hurcem gloginje mlatiti".
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#412 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Toto »

Može li seljak amater. Obrađjvo sam 1,5 ha što vinograda, što smokava, sto svakava voća.Šta sam kavade, patlidžana i paprike osušio.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#413 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

hladan.preminger wrote:30kg maline je maximalno koliko dnevno da mogu iskusni berači ubrati i da ostanu normalni i sposobni za sljedeći put da rade.

Ima razlike do sorte do sorte (npr polka bode), ali to je tu negdje.
Nećeš mi vjerovati sad kad ti kažem da ima jedna žena koja za dan ubere preko 30 gajbi. Neki dan 33. Ja sam brao i možda mogu za dan ubrati 10-12.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#414 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Toto »

triconja wrote:
insomnia78 wrote:Vruce, tesko, nemoj zajebavati? Pa i ja svoju platu zaradim. Ne dobijem je na poklon.
Evo da ti ispricam jednu pricu, cuo sam je nedavno, jedan poznanik pricao. Poslije rata oni brali neke tresnje i nosili da prodaju i dodje neka gospodja i pita koliko kostaju, oni kazu toliko i toliko, kaze ona "ej pa nista oko nje ne radite, samo je poberete i toliko je prodajete". To je problem kod ljudi.

Ne ulazim u to da je neka profesija bolja ili losija od druge, treba peraca guzica i programera i poljoprivrednika i majstora, fazon je "lahko je tudjim hurcem gloginje mlatiti".
Uvjek je bilo ˝gospoja˝ kojima ništa ne valja i sve im skup,snobova, onih koji ne cijene ničiji rad. A dobra roba se uvjek proda. Ali nisu oni tema ove priče.Ne zaslužuju ni riječ.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#415 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Toto »

Ja ne mogu shvati ova ljude što bucaju urod. Razumijem ogorčenost. Ali ima Dovesti djecu iz sirotista i penzionre. Nek beru i jedu dok se ne saseru. Pa javne kuhinje itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#416 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Sanjarko »

triconja wrote:Problem je sto bi svako da nesto bude savrseno i organski a jeftinije nego prskano :lol: . Najgore je kad oni koji nisu uzeli skalpel u ruku pocnu pametovanje o operacijama ili ko nije uzeo nikad u zivotu kosu i motiku u ruke da pametuje kako seljaci treba da zive :lol: .
Na pametujem. Znam da je tezak poso, ko i u Zeljezari radit ili teretat ko trgovacki putnik ko moja stara. Pogotovo je tezak poso seljaka koji su dalje od gradova. Znam to, cuo sam price od ljudi koji su bili u takvim selima u kojima je i dalje proizvodnja ko prije par stoljeca pa i prrije toga. Samo jedno znam selo i grad u simbiozi zive.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#417 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by seoBIH »

Toto wrote:Ja ne mogu shvati ova ljude što bucaju urod. Razumijem ogorčenost. Ali ima Dovesti djecu iz sirotista i penzionre. Nek beru i jedu dok se ne saseru. Pa javne kuhinje itd.
Ma nece ljudi kad im se plati, a da ne pricam dzabe. Prosle godine je bilo izmedju 1.5KM i 2KM za gajbu ubrane maline, pa je bilo kriza naci nekoga da POMOGNE u branju. Da pomogne, jer i ti je beres uz beraca. Zamisli tek kako ce ove godine biti, kada se nudi 1.5KM samo za otkup maline.

NE cijenimo jedni druge. Ne pomazemo jedni drugima. Zato i jesmo u cmaru od drzave.

Dok je meni dobro, jebe mi se za ostale. Sta ces kad ti preusis ta sisa? Drugu je sve teze naci, ima sve manje mlijeka :bih:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#418 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by hladan.preminger »

channel10 wrote:
hladan.preminger wrote:30kg maline je maximalno koliko dnevno da mogu iskusni berači ubrati i da ostanu normalni i sposobni za sljedeći put da rade.

Ima razlike do sorte do sorte (npr polka bode), ali to je tu negdje.
Nećeš mi vjerovati sad kad ti kažem da ima jedna žena koja za dan ubere preko 30 gajbi. Neki dan 33. Ja sam brao i možda mogu za dan ubrati 10-12.
Koliko je kg jedna gajba o kojoj pricas?

One klasicne sto se nose na otkup sa 2 do 2.5 kg, jel te?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#419 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by hladan.preminger »

insomnia78 wrote:Vruce, tesko, nemoj zajebavati? Pa i ja svoju platu zaradim. Ne dobijem je na poklon.
Mislim ono, svi znamo da si ti na socijali u francuskoj. :)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#420 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

hladan.preminger wrote:
channel10 wrote:
hladan.preminger wrote:30kg maline je maximalno koliko dnevno da mogu iskusni berači ubrati i da ostanu normalni i sposobni za sljedeći put da rade.

Ima razlike do sorte do sorte (npr polka bode), ali to je tu negdje.
Nećeš mi vjerovati sad kad ti kažem da ima jedna žena koja za dan ubere preko 30 gajbi. Neki dan 33. Ja sam brao i možda mogu za dan ubrati 10-12.
Koliko je kg jedna gajba o kojoj pricas?

One klasicne sto se nose na otkup sa 2 do 2.5 kg, jel te?
Jest te.
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#421 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by 512MB »

Kakva je ovo kmeka od guardiana i stozernog :bih:
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#422 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Truba »

triconja wrote:
insomnia78 wrote:Vruce, tesko, nemoj zajebavati? Pa i ja svoju platu zaradim. Ne dobijem je na poklon.
Evo da ti ispricam jednu pricu, cuo sam je nedavno, jedan poznanik pricao. Poslije rata oni brali neke tresnje i nosili da prodaju i dodje neka gospodja i pita koliko kostaju, oni kazu toliko i toliko, kaze ona "ej pa nista oko nje ne radite, samo je poberete i toliko je prodajete". To je problem kod ljudi.

Ne ulazim u to da je neka profesija bolja ili losija od druge, treba peraca guzica i programera i poljoprivrednika i majstora, fazon je "lahko je tudjim hurcem gloginje mlatiti".
gospodjo
nisu tresnje skupe
nego ste se vi lose udali :lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#423 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by hrle1976 »

Kakv narod, taki politicari a taka onda i drzava. Kad je dijaspora u zadnjih 7, 8 godina postepeno pocela dizati ruke od svoje rodbine po BiH onda nastao proces eksodusa. Kurac bi iko bjezao iz BiH da amidze i tetke redovno salju 400KM mjesecno da se ima za cigara, kafe i binga te ljetovanja na moru.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#424 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by GeeTnT »

hrle1976 wrote:Kakv narod, taki politicari a taka onda i drzava. Kad je dijaspora u zadnjih 7, 8 godina postepeno pocela dizati ruke od svoje rodbine po BiH onda nastao proces eksodusa. Kurac bi iko bjezao iz BiH da amidze i tetke redovno salju 400KM mjesecno da se ima za cigara, kafe i binga te ljetovanja na moru.
Nije "dijaspora" digla ruke od rodbine, i dalje se salje novac, ali i preporuke oko zaposljavanja mladje raje.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#425 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by hladan.preminger »

channel10 wrote: Jest te.
Ama nema šanse da se konstatno bere preko 60kg maline dnevno, iz dana u dan.

Mozda se tulamina moze ubrati malo vise jer je krupniji i nema bodlje, ali te količine su meni nevjerovatne.
Post Reply