Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post Reply
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#226 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Kaligrafija »

Svi koji idu na sitni sicar, trebaju da propadnu i nije mi zao. Vlastiti primjer, posto imam puno vocnjaka, vlastite jabuke, plantazne, proizvedem pekmez. U jabukov dobar pekmez u jedan litar, ode oko 15-20 kg jabuke, jedan kazan je posao od min. dva dana, branje jabuke, mljevenje, cijedjenje, kuhanje, ode ti cetvrt kubika drva za vatru...Slomis se za 16 do 18 litara pekmeza...Realna cijena bi mu bila, 30 KM i niko ti nebi kupio, ali to je realna cijena. Vecinom cijena se krece od 12 do 15 KM i to da prodas ljudima koje poznajes... Na pijaci dodje konj ili neke budale i naveliko prodaju po 6 ili 8 KM i ubijaju ti cijenu...Kome ces ti objasniti da vecina tih idiota to mijesa i kuha sa secerom da dobije kolicinu...Ili ima i onih koji ne cijene svoj rad pa daju budzasto.... Vise bi mi se isplatilo plasirat jabuku po pola KM za kg, ali zaboga moja jabuka nije prskana, pa ima tackice po sebi, ruzna, ne valja, a onaj u Gradaccu je prska 14 puta da bude sjajna i ta ide u Konzum, Bingo, otrov zivi, ja to nebi pojeo nikad... I kad bi dogovorio po toj cijeni, taj otkupljivac bi da mu ja za pola KM po kg i dovezem tu jabuku, 100, 200 kilometara daleko...i gdje si ti, nigdje...i sta ce ovi malinari, berac mu uzme 70 pf. po kg, 600 KM mu treba za pesticide godisnje za parcelu od 5 duluma, gdje je benzin, rad, navodnjavanje, zasjenjivanje....bla,bla...i sad im nude 1 KM za kg...Odgovorno tvrdim da ima prostora za placanje 3,5 KM do 4 KM za kilogram maline i da bi i nakupac i izvoznik imao zaradu, nego ovi love u mutnom, znaju ludi Bosanci dace i za marku, nek se nesto vrti. Tako je i sa smiljem... Uvijek ce biti kod nas onih koji ce prodavati ispod svake cijene, sto zbog trenutnom potrebom za lovom, sto zato sto su ludaci...Treba sve u ovoj drzavi pustit da propadne, sve da uvezemo, da nam budu pune bolnice, e to treba, jebo nam ja sve blentavo!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#227 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Toto »

almir90 wrote:
Toto wrote:
Dosta mi je vrijeđanja i ponižavanja naše zajednice koja to najmanje zaslužuje.

Može li se pojava ili događaj opisati i analizirati bez vfijeđanj ili priče o mentalitetu.
Dobro, nisi ti najgori ail si mi naletio.

Šta ti je kreativnost naroda?
U razvijenom zapadu: 80% novoosnovaih firmii ne doživi petu godinu postojanja.
Sve imaju: banke, para ko u priči, nauku , konsalting kojeg placa drzava, tržište od 358 milona ili 530 miliona EU i opet 80 % nekreativnih ili ti ''redneka''. Budale sprcase milijarde i niko se nije ni po prknu počešao.
Kazu to je normalno od kad je kapitalizma.
USA 350 miliona stan. a 29 mil.registrovanih malih bixnisa. haman kou BiH. 35 mil beskućnika i oko 20 mil praznih kuća u vlasništvu banaka. trebali bi im poslati 3-4 forumasa da rijese ove probleme u Americi.
Nemoj bogati okretati priču na neki kvazi patriotizam, to se ne smije ništa reći od onoga što je istina. Ako ti je teško prihvatiti realnost, to je tvoj problem, nije moj.

Sad ćemo malo i statistike, ima l' još kakav članak sa Wikipedie da upotpuni sve? Pa i tamo ljudi kopiraju jedni druge, normalno da će neko i propasti. No, kad se sastave plusevi i minusi, ova močvara se ne može porediti sa razvijenim ekonomijama.[/quote]

Znamja BH mentalite jako dobro.Ako ti je ova cifra iz nika godište, onda mnogo bolje od tebe. Wikipedija mi ne treba.. Živim u Kaliforniji..
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#228 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by almir90 »

Ni meni ne treba da mi neko iz daljine pametuje o stanju u državi, pogotovo da raspravljamo o ekonomiji. Bujrum, dođi i nauči nas da ne griješimo više.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#229 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Puf »

Koji se to tupko van BIH javlja u temi Ekonomija BIH ?

Treba to odma banovat.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#230 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by seln »

Gojeni H wrote:
seln wrote: Komuisti su bar ponudili alternativu: posao u gradu. Vecina nasih seljaka je prije rata WW2 imala sitne posjede od maksimalno 5 hektara zemlja, kao posljedicu "pravedne podjele" medju djecom. Za zivot premalo, za umrijeti previse; pa se posije malo psenice, malo kukuruza, malo povrca, a polovina se drzi slobodna kao pasnjak za jednu mrsavu kravicu. Protjeran nije niko, to je tipicna naci- onalisticka bajka za plasenje malih buducih naci- onalista. A ja ne vidim da je mrznja "carsijanera" ikog sprijecila da se sljegne.
Nije to bilo bas tako, barem ne u cijeloj zemlji.

Gledajuci globalno, selo i poljoprivrednik/stocar je donji.
Toto dobro poentira na ukrupnjavanju posjeda. Tada cemo moci govoriti o pravoj ekonomskoj isplativosti rada na zemlji.
A mozda necemo ni tada, ukoliko drustvo iz korijena ne promijeni odnos prema ruralnoj ili manjoj gradskoj sredini.
Vec je neko spominjao, moraju se izgraditi putevi, prevoz do skole za djecu, subvencije moraju ojacati, mora se pojaviti interes trgovaca.
Glupo je ocekivati od poljoprivrednika da bude proizvodjac, komercijalista, marketinski strucnjak, ... sve ne moze.
Nisam mislio na ruralnu sredinu kao opsti pojam, vec specijalno poljoprivrednike. Postoje poljoprivrednici koji imaju povrsine dovoljne za isplative poslove. Neki od njih zive u urbanim sredinam gdje postoje putevi, skole, cijela infrastruktura... i opet zajebu stvar.
Glede sitnih poljoprivrednika (posjed ca. 10 hektara): oni ne mogu zivjeti "od zemlje" taman kad bi drzava subvencionirala po principu "marku na marku".
Sto se tice sela kao takvog, tu ne bi pomoglo ni kad bi gajili biljke na kojima raste novac. Jednostavno, plebs zeli zivjeti u gradu.
Iz moje pripizdine odlaze penzioneri, koji fakat vise nigdje ne moraju i nigdje ne zure. Stare zene, koje su do sada isle u grad samo pijacnim danom, odjednom zele da zive u gradu.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#231 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Gojeni H »

seln wrote: ...
Sto se tice sela kao takvog, tu ne bi pomoglo ni kad bi gajili biljke na kojima raste novac. Jednostavno, plebs zeli zivjeti u gradu.
Iz moje pripizdine odlaze penzioneri, koji fakat vise nigdje ne moraju i nigdje ne zure. Stare zene, koje su do sada isle u grad samo pijacnim danom, odjednom zele da zive u gradu.
Odnosom vlasti koja je samo nastavila praksu pripitomljavanja klasnog neprijatelja u proslom rezimu, nece nikakvo cudo biti ukoliko uskoro ne niknu favele po gradovima.
Sele se ljudi ne samo iz sela u grad, nego i iz manjih gradova u vece, ... prirodni procesi.

Ali, postoje ljudi, ja neke i poznajem, koji zele da zive u manjim sredinama. Samo malo priblizavanja odnosno olaksanja u obavljanju normalnih stvari ne bi bilo naodmet.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#232 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by JThomas »

ovo danas su klasni prijatelji, tačnije glasačka mašinerija :mrgreen:
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#233 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by bluesjunior »

JThomas wrote:ovo danas su klasni prijatelji, tačnije glasačka mašinerija :mrgreen:
klasni prijatelji! :thumbup:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#234 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by hladan.preminger »

seoBIH wrote:Kod bosnje nista ne valja, a hercegovac koji glumi hrvata veceg nego onog iz Zagreba je prvi da popljuje. Tipicni bosanac i jedan i drugi :)

Anyway, sto se malina tice, tu ima perspektive. Kada bi se povecao za 10x proizvodni kapacitet u BIH, to ne bi bilo ni 1% svjetskog trzista. Sto znaci da do zasicenja nije doslo. Doslo je do izrazaja bosnjackog odnosno bosanskog lopovluka, gdje bi svako da se obogati preko noci, i to preko ledja proizvodjaca.

Realna cijena maline je od 4 do 5KM zbog ovogodisnjih nepogoda, totalnog kraha proizvodnje u Posljskoj, te vece potraznje. Ipak, BIH lobi hladnjacara hoce da ubere veci kajmak :)

Konkretna pohlepa hladnjacara, tj gazda se vidi na primjeru proslogodisnje otkupnine i plasmana. Naime, veliki broj hladnjacara nije odmah prodavao maline, vec su vrsili duboko zaledjivanje te cekali povoljni momenat prodaje. Taj momenat se toliko odlucio da ih je vecina bila prisljena spustiti cijene prodaje, pa su bili nesto iznad nule. Zbog toga, ove godine su ponudili sramnu 1KM akontativno, da bi dosli do psiholoskog momenta, kojim ce dignuti cijenu na 2KM, pa na kraju na 3.5KM, sto ce glupom bosnji biti sasvim dovoljno, vodeci se time da je bolje 3.5 nego prvobitno ponudjena 1KM, dok je opet, ponavljam, relana cijena oko 5KM.

Za ove koji pisu da bi ljudi lahku paru, vi pojma nemate. Vjerovatno nikada niste radili po suncu, plijevili travu, okopavali sadnice. Sve osim lahke zarade...
:thumbup:

Ne zna to sta je motika.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#235 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Gojeni H »

JThomas wrote:ovo danas su klasni prijatelji, tačnije glasačka mašinerija :mrgreen:
Da je srece da je tu kakvog plana, pa makar i loseg ...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#236 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by seln »

Gojeni H wrote:
seln wrote: ...
Sto se tice sela kao takvog, tu ne bi pomoglo ni kad bi gajili biljke na kojima raste novac. Jednostavno, plebs zeli zivjeti u gradu.
Iz moje pripizdine odlaze penzioneri, koji fakat vise nigdje ne moraju i nigdje ne zure. Stare zene, koje su do sada isle u grad samo pijacnim danom, odjednom zele da zive u gradu.
Odnosom vlasti koja je samo nastavila praksu pripitomljavanja klasnog neprijatelja u proslom rezimu, nece nikakvo cudo biti ukoliko uskoro ne niknu favele po gradovima.
Sele se ljudi ne samo iz sela u grad, nego i iz manjih gradova u vece, ... prirodni procesi.

Ali, postoje ljudi, ja neke i poznajem, koji zele da zive u manjim sredinama. Samo malo priblizavanja odnosno olaksanja u obavljanju normalnih stvari ne bi bilo naodmet.
Nije to pripitomljavanje "klasnih neprijatelja"... ne znam koji problem imas s komunistima, ali ne mozemo sad njima fakturirati sve sto nije valjalo na Balkanu od dolasna Slavena naovamo... koliko god sranja napravili u periodu 1945-1990, nisu ni najgore ni najduze od svega onog sto je handrilo BiH.
U prosjeku je u poljoprivredi Eurozone zaposleno 3,2% od ukupnog broja zaposlenih. U cijeloj EU 4,3%. Najvise u Rumuniji, ca. 23%, najmanje u Luksemburgu, 1,1%. Mislim da ne moramo diskutirati gdje bi bilo ko od nas radije zivio.
Naravno da postoje ljudi koji zele da zive u manjim sredinama... to ne znaci da automatski zele zivjeti od poljoprivrede. Imam bukadar kolega koji do posla voze 30, 40, 50 ili vise kilometara. Zasto ne, autoputem je to 20-30 minuta; toliko trebas i iz Vogosce u Centar.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#237 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by agent_zero »

Zaboravio si u nazivu teme dodati i zemlja arapskih doseljenika kojma SDA banda prodaje NAŠU zemlju.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#238 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Maraschino »

Ima li kakvih Arapa da im dam zemlju neka je koriste samo da je ociste od korova.
ovi nasi nece ni za pare.
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#239 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by BHCluster »

agent_zero wrote:Zaboravio si u nazivu teme dodati i zemlja arapskih doseljenika kojma SDA banda prodaje NAŠU zemlju.
To ti dodje ovo "hohštaplera".
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#240 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

Kaligrafija wrote:Svi koji idu na sitni sicar, trebaju da propadnu i nije mi zao. Vlastiti primjer, posto imam puno vocnjaka, vlastite jabuke, plantazne, proizvedem pekmez. U jabukov dobar pekmez u jedan litar, ode oko 15-20 kg jabuke, jedan kazan je posao od min. dva dana, branje jabuke, mljevenje, cijedjenje, kuhanje, ode ti cetvrt kubika drva za vatru...Slomis se za 16 do 18 litara pekmeza...Realna cijena bi mu bila, 30 KM i niko ti nebi kupio, ali to je realna cijena. Vecinom cijena se krece od 12 do 15 KM i to da prodas ljudima koje poznajes... Na pijaci dodje konj ili neke budale i naveliko prodaju po 6 ili 8 KM i ubijaju ti cijenu...Kome ces ti objasniti da vecina tih idiota to mijesa i kuha sa secerom da dobije kolicinu...Ili ima i onih koji ne cijene svoj rad pa daju budzasto.... Vise bi mi se isplatilo plasirat jabuku po pola KM za kg, ali zaboga moja jabuka nije prskana, pa ima tackice po sebi, ruzna, ne valja, a onaj u Gradaccu je prska 14 puta da bude sjajna i ta ide u Konzum, Bingo, otrov zivi, ja to nebi pojeo nikad... I kad bi dogovorio po toj cijeni, taj otkupljivac bi da mu ja za pola KM po kg i dovezem tu jabuku, 100, 200 kilometara daleko...i gdje si ti, nigdje...i sta ce ovi malinari, berac mu uzme 70 pf. po kg, 600 KM mu treba za pesticide godisnje za parcelu od 5 duluma, gdje je benzin, rad, navodnjavanje, zasjenjivanje....bla,bla...i sad im nude 1 KM za kg...Odgovorno tvrdim da ima prostora za placanje 3,5 KM do 4 KM za kilogram maline i da bi i nakupac i izvoznik imao zaradu, nego ovi love u mutnom, znaju ludi Bosanci dace i za marku, nek se nesto vrti. Tako je i sa smiljem... Uvijek ce biti kod nas onih koji ce prodavati ispod svake cijene, sto zbog trenutnom potrebom za lovom, sto zato sto su ludaci...Treba sve u ovoj drzavi pustit da propadne, sve da uvezemo, da nam budu pune bolnice, e to treba, jebo nam ja sve blentavo!
Zamolio bih te da razlikujes proizvodjace koji ne vode racuna ni o cemu pa prscu nekontrolisano i one koji koriste preparate u granicama normale isto kao EU i USA farmeri. Nisam jednom vidio da pametni bosanac sprica neku vrstu i odmah sutradan jede i prodaje isto, karenca je nuklearna fizika. Ili ono sta cu ja koji moj spricat navece, ja cu to pospricat u podne i jebat ga, prosut cu ostatak po polju i oprati na javnoj cesmi spricu :lol: .

Edit: O zastitnoj opremi i zastiti komsijskih vrsta i ostalih ljudi... :lol:
Vidio sam kako ljudi spricaju bez ikakve maske a porodica mu tu radi, pripisaj hoda od njega. A pitati komsiju hoce li mu smetati ako posprica jer nece moci brati nista nekoliko dana dok ne istekne karenca je naucna fantastika :lol: .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#241 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by insomnia78 »

seln wrote:
Gojeni H wrote:
seln wrote: Komuisti su bar ponudili alternativu: posao u gradu. Vecina nasih seljaka je prije rata WW2 imala sitne posjede od maksimalno 5 hektara zemlja, kao posljedicu "pravedne podjele" medju djecom. Za zivot premalo, za umrijeti previse; pa se posije malo psenice, malo kukuruza, malo povrca, a polovina se drzi slobodna kao pasnjak za jednu mrsavu kravicu. Protjeran nije niko, to je tipicna naci- onalisticka bajka za plasenje malih buducih naci- onalista. A ja ne vidim da je mrznja "carsijanera" ikog sprijecila da se sljegne.
Nije to bilo bas tako, barem ne u cijeloj zemlji.

Gledajuci globalno, selo i poljoprivrednik/stocar je donji.
Toto dobro poentira na ukrupnjavanju posjeda. Tada cemo moci govoriti o pravoj ekonomskoj isplativosti rada na zemlji.
A mozda necemo ni tada, ukoliko drustvo iz korijena ne promijeni odnos prema ruralnoj ili manjoj gradskoj sredini.
Vec je neko spominjao, moraju se izgraditi putevi, prevoz do skole za djecu, subvencije moraju ojacati, mora se pojaviti interes trgovaca.
Glupo je ocekivati od poljoprivrednika da bude proizvodjac, komercijalista, marketinski strucnjak, ... sve ne moze.
Nisam mislio na ruralnu sredinu kao opsti pojam, vec specijalno poljoprivrednike. Postoje poljoprivrednici koji imaju povrsine dovoljne za isplative poslove. Neki od njih zive u urbanim sredinam gdje postoje putevi, skole, cijela infrastruktura... i opet zajebu stvar.
Glede sitnih poljoprivrednika (posjed ca. 10 hektara): oni ne mogu zivjeti "od zemlje" taman kad bi drzava subvencionirala po principu "marku na marku".
Sto se tice sela kao takvog, tu ne bi pomoglo ni kad bi gajili biljke na kojima raste novac. Jednostavno, plebs zeli zivjeti u gradu.
Iz moje pripizdine odlaze penzioneri, koji fakat vise nigdje ne moraju i nigdje ne zure. Stare zene, koje su do sada isle u grad samo pijacnim danom, odjednom zele da zive u gradu.
Autoput se ukljucuje drito u firmu?
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#242 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Kaligrafija »

triconja wrote:
Kaligrafija wrote:Svi koji idu na sitni sicar, trebaju da propadnu i nije mi zao. Vlastiti primjer, posto imam puno vocnjaka, vlastite jabuke, plantazne, proizvedem pekmez. U jabukov dobar pekmez u jedan litar, ode oko 15-20 kg jabuke, jedan kazan je posao od min. dva dana, branje jabuke, mljevenje, cijedjenje, kuhanje, ode ti cetvrt kubika drva za vatru...Slomis se za 16 do 18 litara pekmeza...Realna cijena bi mu bila, 30 KM i niko ti nebi kupio, ali to je realna cijena. Vecinom cijena se krece od 12 do 15 KM i to da prodas ljudima koje poznajes... Na pijaci dodje konj ili neke budale i naveliko prodaju po 6 ili 8 KM i ubijaju ti cijenu...Kome ces ti objasniti da vecina tih idiota to mijesa i kuha sa secerom da dobije kolicinu...Ili ima i onih koji ne cijene svoj rad pa daju budzasto.... Vise bi mi se isplatilo plasirat jabuku po pola KM za kg, ali zaboga moja jabuka nije prskana, pa ima tackice po sebi, ruzna, ne valja, a onaj u Gradaccu je prska 14 puta da bude sjajna i ta ide u Konzum, Bingo, otrov zivi, ja to nebi pojeo nikad... I kad bi dogovorio po toj cijeni, taj otkupljivac bi da mu ja za pola KM po kg i dovezem tu jabuku, 100, 200 kilometara daleko...i gdje si ti, nigdje...i sta ce ovi malinari, berac mu uzme 70 pf. po kg, 600 KM mu treba za pesticide godisnje za parcelu od 5 duluma, gdje je benzin, rad, navodnjavanje, zasjenjivanje....bla,bla...i sad im nude 1 KM za kg...Odgovorno tvrdim da ima prostora za placanje 3,5 KM do 4 KM za kilogram maline i da bi i nakupac i izvoznik imao zaradu, nego ovi love u mutnom, znaju ludi Bosanci dace i za marku, nek se nesto vrti. Tako je i sa smiljem... Uvijek ce biti kod nas onih koji ce prodavati ispod svake cijene, sto zbog trenutnom potrebom za lovom, sto zato sto su ludaci...Treba sve u ovoj drzavi pustit da propadne, sve da uvezemo, da nam budu pune bolnice, e to treba, jebo nam ja sve blentavo!
Zamolio bih te da razlikujes proizvodjace koji ne vode racuna ni o cemu pa prscu nekontrolisano i one koji koriste preparate u granicama normale isto kao EU i USA farmeri. Nisam jednom vidio da pametni bosanac sprica neku vrstu i odmah sutradan jede i prodaje isto, karenca je nuklearna fizika. Ili ono sta cu ja koji moj spricat navece, ja cu to pospricat u podne i jebat ga, prosut cu ostatak po polju i oprati na javnoj cesmi spricu :lol: .

Edit: O zastitnoj opremi i zastiti komsijskih vrsta i ostalih ljudi... :lol:
Vidio sam kako ljudi spricaju bez ikakve maske a porodica mu tu radi, pripisaj hoda od njega. A pitati komsiju hoce li mu smetati ako posprica jer nece moci brati nista nekoliko dana dok ne istekne karenca je naucna fantastika :lol: .
A nisam mislio na sve, ali eto ima ih, jos se i hvale sa tim...A obavijestit pcelare u okolini je isto u domenu SF-a...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#243 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

Kaligrafija wrote:
triconja wrote:
A nisam mislio na sve, ali eto ima ih, jos se i hvale sa tim...A obavijestit pcelare u okolini je isto u domenu SF-a...
Kakvi pcelari, ko im je kriv kad kilu meda prodaju po 15 maraka. Nek komsiji crkne i krava (jer jede spricanu travu) i pcelaru pcele :roll: .
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#244 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Toto »

Lako se takve budale privedu pamei:posječeš mu voćnjak.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#245 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by seln »

insomnia78 wrote:
seln wrote:
Gojeni H wrote: Nije to bilo bas tako, barem ne u cijeloj zemlji.

Gledajuci globalno, selo i poljoprivrednik/stocar je donji.
Toto dobro poentira na ukrupnjavanju posjeda. Tada cemo moci govoriti o pravoj ekonomskoj isplativosti rada na zemlji.
A mozda necemo ni tada, ukoliko drustvo iz korijena ne promijeni odnos prema ruralnoj ili manjoj gradskoj sredini.
Vec je neko spominjao, moraju se izgraditi putevi, prevoz do skole za djecu, subvencije moraju ojacati, mora se pojaviti interes trgovaca.
Glupo je ocekivati od poljoprivrednika da bude proizvodjac, komercijalista, marketinski strucnjak, ... sve ne moze.
Nisam mislio na ruralnu sredinu kao opsti pojam, vec specijalno poljoprivrednike. Postoje poljoprivrednici koji imaju povrsine dovoljne za isplative poslove. Neki od njih zive u urbanim sredinam gdje postoje putevi, skole, cijela infrastruktura... i opet zajebu stvar.
Glede sitnih poljoprivrednika (posjed ca. 10 hektara): oni ne mogu zivjeti "od zemlje" taman kad bi drzava subvencionirala po principu "marku na marku".
Sto se tice sela kao takvog, tu ne bi pomoglo ni kad bi gajili biljke na kojima raste novac. Jednostavno, plebs zeli zivjeti u gradu.
Iz moje pripizdine odlaze penzioneri, koji fakat vise nigdje ne moraju i nigdje ne zure. Stare zene, koje su do sada isle u grad samo pijacnim danom, odjednom zele da zive u gradu.
Autoput se ukljucuje drito u firmu?
Autoput prolazi 50 metara od firme, sa direktnim izlazom.
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#246 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Novak20 »

Pismo malinara: Lakše bi podnijeli neimaštinu nego nepravdu

http://ba.n1info.com/a172276/Vijesti/Vi ... ravdu.html

...Malinari su nezadovoljni otkupnom cijenom maline koja iznosi 1,50 KM što je mnogo manje u odnosu na protekle godine. Kako su najavili, današnja mirna protestna vožnja u nekoliko gradova BiH u periodu od 11:45 -12:00 sati bit će znak upozorenja.

U slučaju da ne dođe do objave cijene na način kako su naveli, odnosno ako ne budu usvojeni zahtijevi Upravnog odbora Asocijacije „Zajedno za bh. malinu“ do 07. 07. 2017. godine, Asocijacija će biti primorana da poduzme nekoliko koraka među kojima je i masovni protest u Sarajevu...

... "Određenim tajkunima koji su u vezi sa vlasti u posljednje tri godine se isplaćuju poticaji u milionskim iznosima iz budžeta, a mi proizvođači malina nemamo niti jedne KM za poticaje. Ti isti tajkuni vozaju auta koja su skuplja od nekih naših imanja i zemljišta i nisu im poljoprivredni poticaji uopće neophodni. Nalazimo se u bezizlaznioj situaciji, ali bi lakše podnijeli neimaštinu nego nepravdu koja nam se nanosi".....
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#247 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by seoBIH »

Evo gledam sta se desava oko malina i ne boli me to sto jebu otkupljivaci i drzava, vec sto jebu sugradjani :) To se nakotilo sa komentarima "ko vas je tjerao", "zasitli ste trziste" i slicni komentari, a pojma nemaju o trzistu.

Zao mi je ljudi koji su na svojoj zemlji prolili svoj znoj, nikoga ostetili, nikoga ugrozili i onda imaju ovakvu podrsku?

Pa Srbija je vrh za nas, prvo trebamo nju dostici, pa onda gledati Europu, ili Rusiju :skoljka: Tamo se bore za minimalnu cijenu od 3.60-4KM dok je dobrom bosnji dosta 1.5KM i komentar "Prezasitli ste trziste".

Jbga, ko onda moze reci da zasuluzujemo bolje?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#248 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Haris.ba »

seoBIH wrote:Pa Srbija je vrh za nas, prvo trebamo nju dostici, pa onda gledati Europu, ili Rusiju Tamo se bore za minimalnu cijenu od 3.60-4KM dok je dobrom bosnji dosta 1.5KM i komentar "Prezasitli ste trziste".
A šta su to u Srbiji uradili?
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#249 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by bluesjunior »

sta sad? mozda su prezasitili trziste...koliko malina se realno moze prodat svjezih u BiH? pa sarajevske pijace su krcate...kolika cijena na pijacitreba bit da ljudi krenu pravo kupovat maline?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#250 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by seoBIH »

Haris.ba wrote:
seoBIH wrote:Pa Srbija je vrh za nas, prvo trebamo nju dostici, pa onda gledati Europu, ili Rusiju Tamo se bore za minimalnu cijenu od 3.60-4KM dok je dobrom bosnji dosta 1.5KM i komentar "Prezasitli ste trziste".
A šta su to u Srbiji uradili?
Ucinili su to da ce minimalna cijena biti iznad 3.5KM.
bluesjunior wrote:sta sad? mozda su prezasitili trziste...koliko malina se realno moze prodat svjezih u BiH? pa sarajevske pijace su krcate...kolika cijena na pijacitreba bit da ljudi krenu pravo kupovat maline?
Trziste ne moze biti zasiceno, posebno ne ove godine. Vremenske nepogodne su jos umanjile plasman na trzistu Posljske, Madjarske, Srbije i slicno.

BIH je mirkotrziste, a i narod vise voli sve sto se uvozi :)

Ove godine profitirati mogu samo otkupljivaci, upravo zbog gore navedenog.
Post Reply