Zekat..pitanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50470
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#176 Re: Zekat..pitanje

Post by Bloo »

Chloe wrote: 07/04/2024 22:50
Bloo wrote: 07/04/2024 22:46
Chloe wrote: 07/04/2024 22:37 Medresa. Stipendije.
I sve one i ono što može unaprijediti i ojačati IZ.
Mislila sam da su medrese JU.
Učenici medrese borave u internatima.
Da naravno ali medresa se finansira iz budžeta Kantona, budžeta Osnivača i drugih izvora. Tako da medrese ne ovise samo o IZ kao izvoru prihoda.
Koliko sam upoznata, internat se placa. :)

Svejedno, koliko se sjecam onog pie grafa, ne ide prevelik iznos za obrazovanje?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72181
Joined: 03/10/2011 20:11

#177 Re: Zekat..pitanje

Post by Chloe »

Bloo wrote: 07/04/2024 22:56
Chloe wrote: 07/04/2024 22:50
Bloo wrote: 07/04/2024 22:46

Mislila sam da su medrese JU.
Učenici medrese borave u internatima.
Da naravno ali medresa se finansira iz budžeta Kantona, budžeta Osnivača i drugih izvora. Tako da medrese ne ovise samo o IZ kao izvoru prihoda.
Koliko sam upoznata, internat se placa. :)

Svejedno, koliko se sjecam onog pie grafa, ne ide prevelik iznos za obrazovanje?
Internat se plaća, al imaš djece koja žele medresu a potiču iz siromašnih obitelji, njima idu stipendije.
Ne znam koliko ide, kako se raspoređuje novac, al kako god izvršavam građansku obavezu plaćanja poreza, zakonom propisano, tako izvršavam vjerske kako je propisano.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50470
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#178 Re: Zekat..pitanje

Post by Bloo »

Chloe wrote: 07/04/2024 23:12
Bloo wrote: 07/04/2024 22:56
Chloe wrote: 07/04/2024 22:50

Učenici medrese borave u internatima.
Da naravno ali medresa se finansira iz budžeta Kantona, budžeta Osnivača i drugih izvora. Tako da medrese ne ovise samo o IZ kao izvoru prihoda.
Koliko sam upoznata, internat se placa. :)

Svejedno, koliko se sjecam onog pie grafa, ne ide prevelik iznos za obrazovanje?
Internat se plaća, al imaš djece koja žele medresu a potiču iz siromašnih obitelji, njima idu stipendije.
Ne znam koliko ide, kako se raspoređuje novac, al kako god izvršavam građansku obavezu plaćanja poreza, zakonom propisano, tako izvršavam vjerske kako je propisano.
Ako ne placas porez, mozes u zatvor.
Ako ne placas zekat IZ, ides u.... :D
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72181
Joined: 03/10/2011 20:11

#179 Re: Zekat..pitanje

Post by Chloe »

Bloo wrote: 07/04/2024 23:28
Chloe wrote: 07/04/2024 23:12
Bloo wrote: 07/04/2024 22:56
Da naravno ali medresa se finansira iz budžeta Kantona, budžeta Osnivača i drugih izvora. Tako da medrese ne ovise samo o IZ kao izvoru prihoda.
Koliko sam upoznata, internat se placa. :)

Svejedno, koliko se sjecam onog pie grafa, ne ide prevelik iznos za obrazovanje?
Internat se plaća, al imaš djece koja žele medresu a potiču iz siromašnih obitelji, njima idu stipendije.
Ne znam koliko ide, kako se raspoređuje novac, al kako god izvršavam građansku obavezu plaćanja poreza, zakonom propisano, tako izvršavam vjerske kako je propisano.
Ako ne placas porez, mozes u zatvor.
Ako ne placas zekat IZ, ides u.... :D
..... pakao, zna se. :josipalisac: :lol: :D

Svako prijeti svojim "oružjem". :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50470
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#180 Re: Zekat..pitanje

Post by Bloo »

Prisvojili su i privatizirali i dzehenem...
:|
User avatar
vjeshalica
Posts: 17290
Joined: 31/03/2019 14:56

#181 Re: Zekat..pitanje

Post by vjeshalica »

Wenger wrote: 05/04/2024 14:17 danas su na dzumu u Begovu dzamiju doveli "ucace Kur'ana" iz Irana...Sije su doveli da nam uce Kur'an pored nasih ucaca? Marke im ne bih vise dao makar mi se nista ne primilo. Fuj.
Uce Kuran sta je problem?
Posto je rasprostranjena posast tekfirenja svega i svacega, tekfirili su i domace dervise,valjda ih uznemiravali, sad su dosli nepoznate ljude da tekfire,fujkaju i slicno koji nista nikome nazao ucinili nisu. Uloga Boga ili cega vec...dobro su zabrazdili ovi ispravni
iClass
Posts: 382
Joined: 18/06/2023 06:33

#182 Re: Zekat..pitanje

Post by iClass »

vjeshalica wrote: 07/04/2024 23:38
Wenger wrote: 05/04/2024 14:17 danas su na dzumu u Begovu dzamiju doveli "ucace Kur'ana" iz Irana...Sije su doveli da nam uce Kur'an pored nasih ucaca? Marke im ne bih vise dao makar mi se nista ne primilo. Fuj.
Uce Kuran sta je problem?
Posto je rasprostranjena posast tekfirenja svega i svacega, tekfirili su i domace dervise,valjda ih uznemiravali, sad su dosli nepoznate ljude da tekfire,fujkaju i slicno koji nista nikome nazao ucinili nisu. Uloga Boga ili cega vec...dobro su zabrazdili ovi ispravni
Pa velika je sansa da i ti ljudi tekfire Ebu Bekra r.a., Hatidžu r.a. i Omera Ibn Al Hattaba r.a. Možda i ne tekfire ali postoji šansa da tekfire ako su šije.

Zanimljivo je kako neki imaju veći problem kada se tekfiri neki modernista nego Ebu Bekr r.a. Koje lupanje lončića :-)
User avatar
vjeshalica
Posts: 17290
Joined: 31/03/2019 14:56

#183 Re: Zekat..pitanje

Post by vjeshalica »

iClass wrote: 07/04/2024 23:43
vjeshalica wrote: 07/04/2024 23:38
Wenger wrote: 05/04/2024 14:17 danas su na dzumu u Begovu dzamiju doveli "ucace Kur'ana" iz Irana...Sije su doveli da nam uce Kur'an pored nasih ucaca? Marke im ne bih vise dao makar mi se nista ne primilo. Fuj.
Uce Kuran sta je problem?
Posto je rasprostranjena posast tekfirenja svega i svacega, tekfirili su i domace dervise,valjda ih uznemiravali, sad su dosli nepoznate ljude da tekfire,fujkaju i slicno koji nista nikome nazao ucinili nisu. Uloga Boga ili cega vec...dobro su zabrazdili ovi ispravni
Pa velika je sansa da i ti ljudi tekfire Ebu Bekra r.a., Hatidžu r.a. i Omera Ibn Al Hattaba r.a. Možda i ne tekfire ali postoji šansa da tekfire ako su šije.

Zanimljivo je kako neki imaju veći problem kada se tekfiri neki modernista nego Ebu Bekr r.a. Koje lupanje lončića :-)
Kad vec bubamo loncice
Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: 'Čuvajte se pretpostavke (lošeg mišljenja o ljudima), jer je pretpostavka (loše mišljenje) najlažniji govor
iClass
Posts: 382
Joined: 18/06/2023 06:33

#184 Re: Zekat..pitanje

Post by iClass »

vjeshalica wrote: 07/04/2024 23:47 Kad vec bubamo loncice
Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: 'Čuvajte se pretpostavke (lošeg mišljenja o ljudima), jer je pretpostavka (loše mišljenje) najlažniji govor
A onda se dadne čitav stav o čovjeku jer ima bradu :lol:

Ljudi kažu da su šije, normalno da šije imaju negativno mišljenje prema tim ljudima.
Last edited by iClass on 08/04/2024 00:24, edited 1 time in total.
Piaty
Posts: 5732
Joined: 01/12/2020 00:58

#185 Re: Zekat..pitanje

Post by Piaty »

vjeshalica wrote: 07/04/2024 23:38
Wenger wrote: 05/04/2024 14:17 danas su na dzumu u Begovu dzamiju doveli "ucace Kur'ana" iz Irana...Sije su doveli da nam uce Kur'an pored nasih ucaca? Marke im ne bih vise dao makar mi se nista ne primilo. Fuj.
Uce Kuran sta je problem?
Posto je rasprostranjena posast tekfirenja svega i svacega, tekfirili su i domace dervise,valjda ih uznemiravali, sad su dosli nepoznate ljude da tekfire,fujkaju i slicno koji nista nikome nazao ucinili nisu. Uloga Boga ili cega vec...dobro su zabrazdili ovi ispravni
Ma joj bogati, ej evo sjedio sam često i kafeniso i sa jednima i sa drugima i mogu ti reći da se ne zna ko više "tekfiri" na onog drugog. Govorim o selefijama i sufijama.
Fora je samo što selefije ne kriju da tekfire, a ovi kriju i to je to. Ćast pojedincima iz obje skupine (i takvih ima)
mishic
Posts: 6320
Joined: 28/04/2011 16:29

#186 Re: Zekat..pitanje

Post by mishic »

Opet more izmišljotina i dezinformacija

Finansirati i sufinansirati nisu sinonimi
Mrsko mi je tražiti podatke ali reći da učenici medresa stanuju u internatima je laž. Jedan procenat da ali ne svi
I tako redom, jer kada se želi diskutovati onda bi red bio makr potražiti one informacije koje su dostupne
Piaty
Posts: 5732
Joined: 01/12/2020 00:58

#187 Re: Zekat..pitanje

Post by Piaty »

Bloo wrote: 07/04/2024 23:34 Prisvojili su i privatizirali i dzehenem...
:|
:lol:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#188 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 07/04/2024 22:21
Domaći ljudi?
Kad su se konvertirali?

Pitam bez zle namjere, ono što znam za sije kod nas su ona Alijina druga "supruga" i par ovih svrsenika perzijskog koledža i iranskih studenata
Da, Bošnjaci. Oni to ne smatraju konvertiranjem, već prelaskom na ispravniji mezheb. Naglašvam ovdje komparativ, jer oni sunije ne gledaju kao otpadnike, klanjaju za našim imamima, itd.

Njihov "glavni" ovdje je putovao svijetom i u Britaniji upoznao jednu šiitsku zajednicu, porijeklom iz Pakistana, i odatle je krenulo. Ove ljude ne treba brkati sa tzv. "britanskim šiijama" koji su ekvivalent vohabija kod nas sunija.
User avatar
canvra888
Posts: 4401
Joined: 09/07/2021 15:03

#189 Re: Zekat..pitanje

Post by canvra888 »

Idemedosumom wrote: 08/04/2024 00:22
Tvrtko II Kotromanić wrote: 07/04/2024 22:21
Domaći ljudi?
Kad su se konvertirali?

Pitam bez zle namjere, ono što znam za sije kod nas su ona Alijina druga "supruga" i par ovih svrsenika perzijskog koledža i iranskih studenata
Da, Bošnjaci. Oni to ne smatraju konvertiranjem, već prelaskom na ispravniji mezheb. Naglašvam ovdje komparativ, jer oni sunije ne gledaju kao otpadnike, klanjaju za našim imamima, itd.
Šta misle o Ebu Bekru r.a.?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72181
Joined: 03/10/2011 20:11

#190 Re: Zekat..pitanje

Post by Chloe »

mishic wrote: 08/04/2024 00:04 Opet more izmišljotina i dezinformacija

Finansirati i sufinansirati nisu sinonimi
Mrsko mi je tražiti podatke ali reći da učenici medresa stanuju u internatima je laž. Jedan procenat da ali ne svi
I tako redom, jer kada se želi diskutovati onda bi red bio makr potražiti one informacije koje su dostupne
Mrsko mi je diskutovati još mrže tražiti infiormacije po netu :D

al evo
Medresa je škola internatskog tipa i, u pravilu, svi učenici borave u internatu. Postoje i (opravdani) izuzeci, a za više informacija potrebno je obratiti se razredniku i odgajatelju. Konačno rješenje i odluku o ovom pitanju daje upravnik, tj. pomoćnik direktora za internat.
https://medresasa.edu.ba/o-medresi/najc ... e96c4-9fb7


Edit: Primjer trošenja novca IZ Njemačke, taze, od lani
Fond "Gazi Husrev-beg" Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj (IZBNJ) danas, 25. oktobra, dodijelio je 292 stipendije učenicima i studentima iz Bosne i Hercegovine i Sandžaka u ukupnom iznosu od 140.000,00 eura (273.833,96 maraka).

Podjela je održana u Amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu, a stipendije i pomoć dodijeljeni su studentima koji studiraju na svim fakultetima i učenicima u raznim srednjim školama.
https://radiosarajevo.ba/multimedia/fot ... e_vignette
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4848
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#191 Re: Zekat..pitanje

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Idemedosumom wrote: 08/04/2024 00:22
Tvrtko II Kotromanić wrote: 07/04/2024 22:21
Domaći ljudi?
Kad su se konvertirali?

Pitam bez zle namjere, ono što znam za sije kod nas su ona Alijina druga "supruga" i par ovih svrsenika perzijskog koledža i iranskih studenata
Da, Bošnjaci. Oni to ne smatraju konvertiranjem, već prelaskom na ispravniji mezheb. Naglašvam ovdje komparativ, jer oni sunije ne gledaju kao otpadnike, klanjaju za našim imamima, itd.

Njihov "glavni" ovdje je putovao svijetom i u Britaniji upoznao jednu šiitsku zajednicu, porijeklom iz Pakistana, i odatle je krenulo. Ove ljude ne treba brkati sa tzv. "britanskim šiijama" koji su ekvivalent vohabija kod nas sunija.
Hvala na odgovoru :thumbup:
Nije mi baš najjasnije to, iz lične perspektive i uvjerenja, zašto bi neko iz ehli sunnet promijenio, eto kako oni kažu mezheb pa da sada, ako su mainstream sije isnaasere vjeruju u 12 nepogresivih smrtnika kao imama, ali eto, whatever makes them happy 😊
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#192 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

canvra888 wrote: 08/04/2024 04:00 Šta misle o Ebu Bekru r.a.?
Kako je simpa, odmah krene inkvizicijsko ispitivanje, kada su u pitanju siije :lol:

Smatraju da je hazreti Ebu Bekr uzurpirao poziciju halife, te da je to trebao biti hazreti Alija, pozivajuci se na Poslanikov (s) govor s Gadir Hum-a.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#193 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 08/04/2024 09:56 Hvala na odgovoru :thumbup:
Nije mi baš najjasnije to, iz lične perspektive i uvjerenja, zašto bi neko iz ehli sunnet promijenio, eto kako oni kažu mezheb pa da sada, ako su mainstream sije isnaasere vjeruju u 12 nepogresivih smrtnika kao imama, ali eto, whatever makes them happy 😊
Ne radi se o tome da siije nesto drugo smatraju vrijednijim od Poslanikove (s) zaostavstine, tj sunneta, vec se radi o razilazenju oko toga koji su hadisi vjerodostojni, odnosno u tumacenju istih.

Banalan primjer: kada siija cini sedzdu na zemljanoj plocici, on to radi iz ljubavi prema Poslaniku (s), jer u njegovo doba nije bilo tepiha i hasura u dzamijama.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17290
Joined: 31/03/2019 14:56

#194 Re: Zekat..pitanje

Post by vjeshalica »

Idemedosumom wrote: 08/04/2024 10:21
Tvrtko II Kotromanić wrote: 08/04/2024 09:56 Hvala na odgovoru :thumbup:
Nije mi baš najjasnije to, iz lične perspektive i uvjerenja, zašto bi neko iz ehli sunnet promijenio, eto kako oni kažu mezheb pa da sada, ako su mainstream sije isnaasere vjeruju u 12 nepogresivih smrtnika kao imama, ali eto, whatever makes them happy 😊
Ne radi se o tome da siije nesto drugo smatraju vrijednijim od Poslanikove (s) zaostavstine, tj sunneta, vec se radi o razilazenju oko toga koji su hadisi vjerodostojni, odnosno u tumacenju istih.

Banalan primjer: kada siija cini sedzdu na zemljanoj plocici, on to radi iz ljubavi prema Poslaniku (s), jer u njegovo doba nije bilo tepiha i hasura u dzamijama.
Objasnjenje sta je Turbah
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Turbah

Ima jos bolje objasnjenje:

https://www.quora.com/Why-do-Shia-Musli ... on-a-stone
User avatar
vjeshalica
Posts: 17290
Joined: 31/03/2019 14:56

#195 Re: Zekat..pitanje

Post by vjeshalica »

iClass wrote: 08/04/2024 00:03
vjeshalica wrote: 07/04/2024 23:47 Kad vec bubamo loncice
Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: 'Čuvajte se pretpostavke (lošeg mišljenja o ljudima), jer je pretpostavka (loše mišljenje) najlažniji govor
A onda se dadne čitav stav o čovjeku jer ima bradu :lol:

Ljudi kažu da su šije, normalno da šije imaju negativno mišljenje prema tim ljudima.
Samarcina ti je udarena. Pricaj dalje sta god mislis da trebas.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4848
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#196 Re: Zekat..pitanje

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Idemedosumom wrote: 08/04/2024 10:21
Tvrtko II Kotromanić wrote: 08/04/2024 09:56 Hvala na odgovoru :thumbup:
Nije mi baš najjasnije to, iz lične perspektive i uvjerenja, zašto bi neko iz ehli sunnet promijenio, eto kako oni kažu mezheb pa da sada, ako su mainstream sije isnaasere vjeruju u 12 nepogresivih smrtnika kao imama, ali eto, whatever makes them happy 😊
Ne radi se o tome da siije nesto drugo smatraju vrijednijim od Poslanikove (s) zaostavstine, tj sunneta, vec se radi o razilazenju oko toga koji su hadisi vjerodostojni, odnosno u tumacenju istih.

Banalan primjer: kada siija cini sedzdu na zemljanoj plocici, on to radi iz ljubavi prema Poslaniku (s), jer u njegovo doba nije bilo tepiha i hasura u dzamijama.
Sve ok, ne želim da nipodistavam bilo čije vjerovanje.
Razumijem da je raskol na liniji suniti -sije u suštini politički.
Vjerski, opet kažem poštujem svačije uvjerenje, ali kao muslimanu mi nije najjasnjje poštivanje određenih ljudi stavljajući ih na viši nivo u odnosu na ostale, pritom mislim na imame
Ne govorim o ghulat sektama koje su zastranile već o našoj braći koja imaju svoja uvjerenja i prakse koje su meni apsolutno strane i sa vjerske strane nejasne, ali u svakom slučaju nisu razlog za mržnju a kamoli šta ne daj Bože ozbiljnije i ruznije.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#197 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 08/04/2024 11:19 Vjerski, opet kažem poštujem svačije uvjerenje, ali kao muslimanu mi nije najjasnjje poštivanje određenih ljudi stavljajući ih na viši nivo u odnosu na ostale, pritom mislim na imame
Onaj koji se zaista prihvati naredbe "Ikre!", poslusa vazove nasih imama iz IZ, pa ovih turbo sunnetlija kao sto su Pezic, Ljakic, pa stavove saafija, hanbelija, malikija, poslusa sta vele siije, pa sta kazu kur'anije... Pritom citajuci, analizirajuci, poredeci, i dodje do zakljucka da je xyz skupina ispravnija, te se istoj prikljuci- to za mene moze biti samo pohvalno. Mnogo bolje nego "slijepo" slijediti stavove svojih roditelja, lokalnog imama, itd.

Ovaj siija iz Ljeseva je napravio lijepu analogiju kada smo razgovarali: ti vozis Mazdu, ja vozim Skodu, ti ides preko Kiseljaka, ja cu autoputem, ali ciljevi i teznje su nam iste, tako da, tekfiru nema mjesta u srcima pravih vjernika!
Last edited by Idemedosumom on 08/04/2024 14:11, edited 1 time in total.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4848
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#198 Re: Zekat..pitanje

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Idemedosumom wrote: 08/04/2024 11:43
Tvrtko II Kotromanić wrote: 08/04/2024 11:19 Vjerski, opet kažem poštujem svačije uvjerenje, ali kao muslimanu mi nije najjasnjje poštivanje određenih ljudi stavljajući ih na viši nivo u odnosu na ostale, pritom mislim na imame
Onaj koji se zaista prihvati naredbe "Ikre!", poslusa vazove nasih imama iz IZ, pa ovih turbo sunnetlija kao sto su Pezic, Ljakic, pa stavove saafija, hambelija, malikija, poslusa sta vele siije, pa sta kazu kur'anije... Pritom citajuci, analizirajuci, poredeci, i dodje do zakljucka da je xyz skupina ispravnija, te se istoj prikljuci- to za mene moze biti samo pohvalno. Mnogo bolje nego "slijepo" slijediti stavove svojih roditelja, lokalnog imama, itd.

Ovaj siija iz Ljeseva je napravio lijepu analogiju kada smo razgovarali: ti vozis Mazdu, ja vozim Skodu, ti ides preko Kiseljaka, ja cu autoputem, ali ciljevi i teznje su nam iste, tako da, tekfiru nema mjesta u srcima pravih vjernika!
Slažem se, tekfiru nema mjesta
User avatar
canvra888
Posts: 4401
Joined: 09/07/2021 15:03

#199 Re: Zekat..pitanje

Post by canvra888 »

Idemedosumom wrote: 08/04/2024 10:17
canvra888 wrote: 08/04/2024 04:00 Šta misle o Ebu Bekru r.a.?
Kako je simpa, odmah krene inkvizicijsko ispitivanje, kada su u pitanju siije :lol:
Nije ispitivanje, nego spominje se tekfirenje, a znamo koga oni odmah poletno tekfire.
Smatraju da je hazreti Ebu Bekr uzurpirao poziciju halife, te da je to trebao biti hazreti Alija, pozivajuci se na Poslanikov (s) govor s Gadir Hum-a
I kažu da je bio šta? Glavno si izostavio.
Piaty
Posts: 5732
Joined: 01/12/2020 00:58

#200 Re: Zekat..pitanje

Post by Piaty »

Idemedosumom wrote: 08/04/2024 11:43
Tvrtko II Kotromanić wrote: 08/04/2024 11:19 Vjerski, opet kažem poštujem svačije uvjerenje, ali kao muslimanu mi nije najjasnjje poštivanje određenih ljudi stavljajući ih na viši nivo u odnosu na ostale, pritom mislim na imame
Ovaj siija iz Ljeseva je napravio lijepu analogiju kada smo razgovarali: ti vozis Mazdu, ja vozim Skodu, ti ides preko Kiseljaka, ja cu autoputem, ali ciljevi i teznje su nam iste, tako da, tekfiru nema mjesta u srcima pravih vjernika!
Kakva je logika sa tim poređenjem?

Pa sutra će doći i Alevit pa će reći "ja autoputem, ti ovim drugim al ćemo do istog cilja". E jašta ćemo. Sutra ja kažem, ima islam i sve to ali ja vjerujem da imaju 3 imama, a ne 12, i ta 3 imama su Bosanci, jedan od njih sam i ja. Prihvatite i mene, nemojte me tekfiriti. Msm o čem pričamo?

Da ponovim, osobno ja nemam ništa protiv ikoga jer nisam ni na jednoj strani, nit se smatram velikim muminom ali bar mogu reći za čovjeka, koji kaže da je more plavo, da je u pravu dok za ovog drugoh što veli da je more rozo - da on nije u pravu.
Post Reply