Zatvaranje željezare u Zenici?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply

Podrzavate li totalno zatvaranje ArcelorMittal zeljezare u Zenici?

Da
54
47%
Ne
53
46%
Ne znam
8
7%
 
Total votes: 115

User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#101 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by JoseMujica »

evo nema u Sarajevu željezare pa gofna dihamo

masovno loženje kamenog uglja žlj kvaliteta + smeče od auta uz upotrebu jeftina ruskog dizela žlj kvaliteta iz bbroda su gori od svake željezare

dok je cijena plina bila normalna nije vako bilo
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#102 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Evo samo sto se nije zatvorila, ne Mitalska Zeljezara nego drugi dio Zeljezare, Drzavni.
Ovako Bankrot/Stecaj ide, protest radnika, mane plata, i kljuc na kraju.
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#103 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Mx »

Kolt12 wrote:Mora napokon i ovo neko napisati. Sve znam sto se tice radnih mjesta, placanja poreza, ali ipak najvaznije od svega je zdravlje, Zeljezara u Zenici se mora zatvoriti, jer ne zadovoljava ni minimum ekoloskih standarda. Ljudi se truju u Zenici i regiji, i da se danas zatvori, posljedice ce biti tu narednih decenija.

Ovom problemu se treba pristupiti sa puno paznje. FBIH koja je imala u proslosti koristi od Zeljezare, treba uzeti kredit i dati dobre otpremnine radnicima, a istovremeno oduzeti licencu ArcelorMittal za rad.

Nista se ne brinite, Indijac ne pravi probleme samo u BiH, gdje god ima pogone u Europi, pravi probleme i sa njim vlasti imaju probleme, bilo da su oni ekoloski ili socijalni.

Uglavnom, do tog vremena, FBIH treba poceti kaznjavati AM sa milionskim kaznama. Kamere i aparati za mjerenje kvalitete zraka i radijacije trebaju non stop biti fokusirani na AM zeljezaru. Svaka anomalija, milionska u eurima kazna.

Spasimo Zenicu i srednju Bosnu!


http://www.klix.ba/vijesti/bih/zenicani ... /121120156#
Ja sam licno da se zatvori da bi se konacno prestalo sa trovanjem ljudi i prirode i okoline ako vec ne mogu, ne znaju ili nece da ugrade najnovije i najbolje preciscivace svih tih stetnih i opasnih materija. Medjutim prije zatvaranja moraju se naci i otvoriti nove privredne djelatnosti koje ce zaposliti sve te ljude koji danas rade u zeljezari i popratnim djelatnostima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66219
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#104 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by _BataZiv_0809 »

Jedino sto je gore od njenog postojanja je njeno zatvaranje.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#105 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Njanjavi »

A sto se npr ne bi razmislilo o pokusaju dovodjenja neke cisce perspektivnije industrije.
Npr, automoto industrija je relativno cista a dole ima prostora za savrsenu fabriku oko te industrije.
Pa nakon nekog vremena i prilagodjavanja lagano uvezujes metalurski i masinski fakultet sa tim poljem, krenu dizajnirat djelove pa zasto da ne i komplet proizvod iz tog polja djelovanja.
Otvoris na fakultetu odsjek za dizajn i lagano siris sfere djelovanja.
Moze se i textilna kakva fabrika dole strpat kolko ima prostora.
Sta ste zapeli za zeljezo i celik ko mahniti, moze se sve to iskoristit bolje, ako ne trebaju alati ocisti se skloni se nije problem.
Ako treba ostavis, unaprjedis, prilagodis novoj namjeni.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66219
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#106 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by _BataZiv_0809 »

Ne da to politika sve i da moze. Ali sami smo krivi.

Koliko ono lepi Hare dobi glasova u ovom gradu usprkos svemu sta mu je uradio :zzzz:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24878
Joined: 08/09/2005 20:08

#107 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Haris.ba »

Njanjavi wrote:A sto se npr ne bi razmislilo o pokusaju dovodjenja neke cisce perspektivnije industrije.
Npr, automoto industrija je relativno cista a dole ima prostora za savrsenu fabriku oko te industrije.
Pa nakon nekog vremena i prilagodjavanja lagano uvezujes metalurski i masinski fakultet sa tim poljem, krenu dizajnirat djelove pa zasto da ne i komplet proizvod iz tog polja djelovanja.
Otvoris na fakultetu odsjek za dizajn i lagano siris sfere djelovanja.
Moze se i textilna kakva fabrika dole strpat kolko ima prostora.
Sta ste zapeli za zeljezo i celik ko mahniti, moze se sve to iskoristit bolje, ako ne trebaju alati ocisti se skloni se nije problem.
Ako treba ostavis, unaprjedis, prilagodis novoj namjeni.
Tako Perica zamišlja ekonomiju.

Evo staviše nas na crnu listu inostranih bankarskih plaćanja. Kakva autoindustrija kada ti država ne valja? A autoindustrija je grana koja zavisi od uvoza i izvoza. I podrške države (pogledati Slovačku koja nam je zauzela mjesto koje smo mi trebali imati - a imali smo šansu poslije rata).

Možeš isto i pitati zašto se ne razmisli o svemirskoj ehnologiji, uvezeš sa fakultetom i otvoriš smjer i uči se za "rocket scientist" (ispostava u Zenici iz matičnog Univerziteta u Travniku).

A i ostaje pitanje vlasništva. Ne možeš ti Indijcu reći mi skontali, pravićemo bmw u Zenici. Ode čovjek, izreže željezaru ko što su je izrezali u Varešu naši stručnjaci i proda u staro željezo.

Možemo mi to ponovo i nacionalizirati. Ali, ostaju pitanja. Odakle lova. I odakle to da ćemo odjednom postati pošteni poslije desetljeća kulture krađe državnoga? Pa će odjednom početi se upravljati preduzećima u državnom pošteno.

Ponavljam, pogledati šta je Mital uradio sa željezarom u Poljskoj. Isto apoteka. To je put da imamo znanja i volje koji bi se trebalo ići.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#108 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Krokodajl »

Nismo mi ni perspektivno tržište ni perspektivna zemlja za ulaganje u bilo kakvu industriju, jedina šansa za što mi treba da tražimo je eko hrana, a industrija...

Da bi ti radila industrija prvo treba da imaš rudnike koji će to da prate, ali rudnike koji rade po modernim standardima a ne onim iz 1890, dalje to treba da pravi infrastruktura gdje će od rudnika do te željezare vozovi dovoditi tu rudu + ugalj, nakon toga imaš željezaru koja isto tako treba da radi po modernm standardima a ne onim iz 1930 ... i na kraju opet to treba izvesti negdje.

Mi nemamo zakon ni za šta, dobro možda i imamo ali nemamo institucije koje bi ga sprovele u djelo, veliki igrači mogu igrati mimo pravila jer vlast se boji zatvaranja željezare, ne jer im je žao propasti privrede već jer bi na grbači imali stotine nezadovoljnih radnika, ista stvar je i sa rafinerijom u Bosanskom Brodu. Mi kad bi nuklearnu elektranu imali ona bi uranijum ispuštala i nikom ništa, jer bi se držali priče "dobro je nek ljudi rade, nek se privreda razvija". Taj Indijac radi šta hoće jer može, ima primjera gdje je stisnut pa je morao igrati po pravilima, ali tamo je država stala u zaštitu države, društva i svega ostalog a ne neka eko udruženja (čast njima ali ne mogu oni puno promjeniti). Autoindustrija u Bosnu neće doći jer Slovačka je prilično interesantna za ulaganje i dalje, nije im standard skočio toliko da su plate neizdržive, imaju prilično uređenu pravnu državu, položaj, mreža puteva i još k tome su u EU.

Tako da.. koji je odgovor na ovo pitanje, ako se ovako nastavi ništa se neće promjeniti, Indijac neće doći sam i investirati u te filtere i ostale stvari tek onako, a sa druge strane ako se zatvori to je to, niti će je ko drugi otvoriti niti će šta na njenom mjestu biti izgrađeno, možda neki shopping centar.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#109 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by jefferson »

Kakve djecurlije ovdje ima.
Cuj zatvoriti zeljezaru.
De nam Kolt reci sta bi ti rekao pred 3000 radnika kada zatvoris zeljezaru iz "patriotskih" razloga? 3000 radnika x 4 clana porodice, 12,000 dusa. 6 radnika koji podrzavaju rad zeljezare kroz druge oblasti na svakog zeljezarinog radnika= 18,000x4 clana porodice=72,000 dusa. Pa eto, pusti avaz, prosvjetli naupucene sta bit ti rekao tim ljudima od cega ce sutra zivjeti? Maline? Jagode? Prodavanje droge?
By the way, 99% ovdje nema pojma kako je zeljezara zagadjivala prije rata (zivio kilometar od nje). Znate u ona "dobra stara vremena" kada je svako radio.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#110 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by jefferson »

Njanjavi wrote:A sto se npr ne bi razmislilo o pokusaju dovodjenja neke cisce perspektivnije industrije.
Npr, automoto industrija je relativno cista a dole ima prostora za savrsenu fabriku oko te industrije.
Pa nakon nekog vremena i prilagodjavanja lagano uvezujes metalurski i masinski fakultet sa tim poljem, krenu dizajnirat djelove pa zasto da ne i komplet proizvod iz tog polja djelovanja.
Otvoris na fakultetu odsjek za dizajn i lagano siris sfere djelovanja.
Moze se i textilna kakva fabrika dole strpat kolko ima prostora.
Sta ste zapeli za zeljezo i celik ko mahniti, moze se sve to iskoristit bolje, ako ne trebaju alati ocisti se skloni se nije problem.
Ako treba ostavis, unaprjedis, prilagodis novoj namjeni.
Ma kakva auto industrija. Sto ne bi odmah postali zemlja gdje ce Tesla razvijati Space X za let na Mars? Mislim imamo fakultet na palama koji to moze podrzati, a medicinske preglede ce raditi fakultet u Gradisci.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#111 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Dajte ba ljudi svaka industrija zagadzuje pogotovo teska.
U Zenici Acelor mital ni ne zagadzuje koliko je prije rata zagadzivala Zeljezara jer je ukino proizvodnju totalno, samo se zica proizvodi nist drugo.
Sve ukinuto, zagadzuju i auta itd. ne samo Zeljezara.
Danas svako na tockovima, nema ko prije pjeske zapucaj od Kanala do Janjica itd.
De ba sta vam je.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#112 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Ci-Nick »

Vizionar 1985 wrote:Dajte ba ljudi svaka industrija zagadzuje pogotovo teska.
U Zenici Acelor mital ni ne zagadzuje koliko je prije rata zagadzivala Zeljezara jer je ukino proizvodnju totalno, samo se zica proizvodi nist drugo.
Sve ukinuto, zagadzuju i auta itd. ne samo Zeljezara.
Danas svako na tockovima, nema ko prije pjeske zapucaj od Kanala do Janjica itd.
De ba sta vam je.
Upravo tako,.. trenutno najviše zagađuje ugalj koji se loži po kućama.
Grad bi trebao nabaviti nekog kvalitetnog uglja iz uvoza sa malo sumpora i povoljno ga prodati stanovnicima koji sebi nemogu priuštiti drugi način zagrijavanja.
Ovaj naš ugalj je katastrofa, 3 do 6 % sumpora.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#113 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Ci-Nick wrote:
Vizionar 1985 wrote:Dajte ba ljudi svaka industrija zagadzuje pogotovo teska.
U Zenici Acelor mital ni ne zagadzuje koliko je prije rata zagadzivala Zeljezara jer je ukino proizvodnju totalno, samo se zica proizvodi nist drugo.
Sve ukinuto, zagadzuju i auta itd. ne samo Zeljezara.
Danas svako na tockovima, nema ko prije pjeske zapucaj od Kanala do Janjica itd.
De ba sta vam je.
Upravo tako,.. trenutno najviše zagađuje ugalj koji se loži po kućama.
Grad bi trebao nabaviti nekog kvalitetnog uglja iz uvoza sa malo sumpora i povoljno ga prodati stanovnicima koji sebi nemogu priuštiti drugi način zagrijavanja.
Ovaj naš ugalj je katastrofa, 3 do 6 % sumpora.
Ma ne kontaju sta bi se desilo da se zatvore obje Zeljezare.
Rodni Grad bi mi posto Grad Duhova. Moj Grad sto Hakala pjeva.
Ko u Merici sto su mnogi gradovi nestali i propali kad im je se industrija zatvorila, pogotovo ovaka ko Zeljezare.
Eno Detroit slicno industrija se zatvorila ne sva grad krahiro.
Ne mogu se sjetit koji grad je jedini u Merici opsto kad mu se Zeljezara zatvorila, jer su se prije toga prebacili na drugu Industriju i Proizvodnju.
Nisam siguran Mozda Pitsburg. Nisam siguran koji grad.
Jb te nismo mi Merika, nit imamo sta drugo, realno.

I ono drugo sto imamo kurk? plate ne vece od 4 stoje a radi se po 12 sati skoro.
Plate u Zeljezari skoro ko budzetske.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#114 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:
Ci-Nick wrote:
Vizionar 1985 wrote:Dajte ba ljudi svaka industrija zagadzuje pogotovo teska.
U Zenici Acelor mital ni ne zagadzuje koliko je prije rata zagadzivala Zeljezara jer je ukino proizvodnju totalno, samo se zica proizvodi nist drugo.
Sve ukinuto, zagadzuju i auta itd. ne samo Zeljezara.
Danas svako na tockovima, nema ko prije pjeske zapucaj od Kanala do Janjica itd.
De ba sta vam je.
Upravo tako,.. trenutno najviše zagađuje ugalj koji se loži po kućama.
Grad bi trebao nabaviti nekog kvalitetnog uglja iz uvoza sa malo sumpora i povoljno ga prodati stanovnicima koji sebi nemogu priuštiti drugi način zagrijavanja.
Ovaj naš ugalj je katastrofa, 3 do 6 % sumpora.
Ma ne kontaju sta bi se desilo da se zatvore obje Zeljezare.
Rodni Grad bi mi posto Grad Duhova. Moj Grad sto Hakala pjeva.
Ko u Merici sto su mnogi gradovi nestali i propali kad im je se industrija zatvorila, pogotovo ovaka ko Zeljezare.
Eno Detroit slicno industrija se zatvorila ne sva grad krahiro.
Ne mogu se sjetit koji grad je jedini u Merici opsto kad mu se Zeljezara zatvorila, jer su se prije toga prebacili na drugu Industriju i Proizvodnju.
Nisam siguran Mozda Pitsburg. Nisam siguran koji grad.
Jb te nismo mi Merika, nit imamo sta drugo, realno.

I ono drugo sto imamo kurk? plate ne vece od 4 stoje a radi se po 12 sati skoro.
Plate u Zeljezari skoro ko budzetske.
Eh da mi je osjetiti zeljezare miris dima :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#115 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by ExNihilo »

Aproksimativno, koliko iznosi prosječna plata u zaraŽelje?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#116 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Chmoljo »

deminutivno, vrlo plauzibilno.






:D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66219
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#117 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by _BataZiv_0809 »

Spavas li mirno Dervishalidovic Edine
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#118 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: Eh da mi je osjetiti zeljezare miris dima :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Bilo bi bolje bez dima, al sta koja proizvodnja i ko bi u Zenicu ulozio.
Al najvaznije u sta ulozit, sta to mi mozemo proizvodit.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#119 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

ExNihilo wrote:Aproksimativno, koliko iznosi prosječna plata u zaraŽelje?
Pa ne znam, nija manja od 5-6 sto km, a niko ne radi po 12 sati.
Ubise se od rada po drugim preduzecima po 12 sati za 3-4 stoje km.
Ovi iz vrha imaju preko 12 stoja km to znam.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#120 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

_BataZiv_0809 wrote:Spavas li mirno Dervishalidovic Edine
Isto onda vazi i za Bregu, Cecu itd. oni bez sto hiljada eura ne pjevaju za docek na trgu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#121 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
ExNihilo wrote:Aproksimativno, koliko iznosi prosječna plata u zaraŽelje?
Pa ne znam, nija manja od 5-6 sto km, a niko ne radi po 12 sati.
Ubise se od rada po drugim preduzecima po 12 sati za 3-4 stoje km.
Ovi iz vrha imaju preko 12 stoja km to znam.
Ovo mislim na trgovine itd. pa i neka veca preduzeca, na jedno upravo.
U rudnicima glava u torbi, male plate isto tak itd.

Realno na budzetsku sisu i mital se najbolje uvalit. Il zavalit.
Druga opcija dilat drogu al i to je zajeb.. poso pravo. :mrgreen:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#122 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by jefferson »

Vizionar 1985 wrote:
Ci-Nick wrote:
Vizionar 1985 wrote:Dajte ba ljudi svaka industrija zagadzuje pogotovo teska.
U Zenici Acelor mital ni ne zagadzuje koliko je prije rata zagadzivala Zeljezara jer je ukino proizvodnju totalno, samo se zica proizvodi nist drugo.
Sve ukinuto, zagadzuju i auta itd. ne samo Zeljezara.
Danas svako na tockovima, nema ko prije pjeske zapucaj od Kanala do Janjica itd.
De ba sta vam je.
Upravo tako,.. trenutno najviše zagađuje ugalj koji se loži po kućama.
Grad bi trebao nabaviti nekog kvalitetnog uglja iz uvoza sa malo sumpora i povoljno ga prodati stanovnicima koji sebi nemogu priuštiti drugi način zagrijavanja.
Ovaj naš ugalj je katastrofa, 3 do 6 % sumpora.
Ma ne kontaju sta bi se desilo da se zatvore obje Zeljezare.
Rodni Grad bi mi posto Grad Duhova. Moj Grad sto Hakala pjeva.
Ko u Merici sto su mnogi gradovi nestali i propali kad im je se industrija zatvorila, pogotovo ovaka ko Zeljezare.
Eno Detroit slicno industrija se zatvorila ne sva grad krahiro.
Ne mogu se sjetit koji grad je jedini u Merici opsto kad mu se Zeljezara zatvorila, jer su se prije toga prebacili na drugu Industriju i Proizvodnju.
Nisam siguran Mozda Pitsburg. Nisam siguran koji grad.
Jb te nismo mi Merika, nit imamo sta drugo, realno.

I ono drugo sto imamo kurk? plate ne vece od 4 stoje a radi se po 12 sati skoro.
Plate u Zeljezari skoro ko budzetske.
Pittsburgh 80-tih totalno krahirao. 90-tih poceli da privlace farmaceutsku industriju, danas jbt. sve farmacetuske kompanije, bolnice, univerziteti, softverske kompanije itd. Jedan od boljih gradova za zivjeti.
Detroit palo sve, hop cup, Quicken Loans uleti brdo poslova u centru grada prodaju sirom amerike kredite, refinansiranje kredita itd. Nekoliko hiljada zaposlenih.
Sta u BiH? Ko ce doci i napraviti nesto? Auto industrija? Tri lokomotive se moraju promjeniti izmedju Zenice i HR. Banke eno stavljene na crnu listu, politicka situacija katastrofa, stalno se izmisljaju neke krize, i eto neko ce doci uloziti neke pare.
Sve dok zeljezara pusi dobro je. Zato svaki koji se zali na zeljezaru voza dizela i naravno skino je filter naftnih cestica jer samo budale vozaju s tim filterom.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#123 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Ci-Nick »

Vizionar 1985 wrote:
ExNihilo wrote:Aproksimativno, koliko iznosi prosječna plata u zaraŽelje?
Pa ne znam, nija manja od 5-6 sto km, a niko ne radi po 12 sati.
Ubise se od rada po drugim preduzecima po 12 sati za 3-4 stoje km.
Ovi iz vrha imaju preko 12 stoja km to znam.
Plate u Mittalu (sa toplim obrokom od 100 KM) su od cca. 800 KM pa do nemam pojma,.. 5000 KM (ne računajući generalnog).
Znam da su svi sa VS spremom preko milje,.. da su šefovi od 2 do 3 milje,.. prosjek je sigurno između 1.100 i 1200 KM ( sa toplim obrokom ).
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#124 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by neki »

Ako se željezara zatvori Zenica će postati novi Vareš..
Kakva autoindustrija i sl. ideje, gdje vi ljudi živite ???
User avatar
Haris.ba
Posts: 24878
Joined: 08/09/2005 20:08

#125 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Haris.ba »

Možda žive u oblaku smoga?

Razumijem ja ekologiju. Možemo se mi svi preorjentisati na maline i jagode. Nije problem. Zaključati započetu putanju krugom, i vratiti se u agrarno društvo ko prije oko 100 godina kada smo imali više ovaca nego ljudi.

Ali, treba biti iskren. Amerika je mogla sebi dopustiti i Pitsburg, i Detroit i Flint i bruku gradova koji su propali odlaskom teške i metalske industrije. Zato što Amerika ima slobodan protok ljudi. Kod nas ljudi neće da presele iz naselja u susjedno naselje. Lakše se odluče za odlazak u drugu državu, nego drugi grad (ne računajući mistično Sarajevo).
Zato što Amerika ima mnoge druge grane ekonomije da povuku. A nama Arapi turistički dolaze, i mi odmah nedaj. Sve je sumnjivo.

Došao jedan moj kolega u jedan grad u Bosni da otvori fabriku. I ljudi se bune. Kažu, taj stranac je došao da zaradi na nama. Njemu je samo profit u planu. I šta pričati sa takvim ljudima? I ne bi meni bilo to problem. Već što u istu takvu fabriku iz tog grada idu da rade u Njemačku. I u Njemačkoj nije problem, a jeste u Bosni?

Jedina dobra stvar vezana za propast teške industrije u Varešu jeste što je to sada grad koji ima najljepše nebo i okolinu u Bosni. Jeste da ima tri puta manje stanovnika nego prije rata (i u centru grada su uglavnom penzioneri), ali ne može sve. Negdje mora faliti.

Ne bi Zenica bila novi Vareš. Ali, bi dobrano propala. Isto ko i Sisak u Hrvatskoj kad pukne rafinerija. Samo Hrvati mogu otići u Irsku i Njemački lakše. Kud ćemo mi?
Post Reply