Zatamnjivanje stakala ....

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#451 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

tempuser wrote:...
Pusti sta sefovi u saobr. policiji baljezgaju, citirao sam dio intervjua sa komandirom saobr. policije koji tvrdi da bi fabricki zatamnjena vozila u napomeni u saobr. dozvoli to morala imati upisano, a ne postoji mehanizam da se to upise.
I na kraju, kad se uvede red, a uvesce se zbor pregovora sa EU, kad nadjes na otpadu fabricki tonirana stakla sa A4 i kad ih postavis na svoj auto koji ih fabricki nije imao prije sljedeceg teh. pregleda ces ih morati legalizovati tj atestirati bas kao sto ljudi atestiraju i druge preinake na autu.
Kod mojih stakala stoje tačni kodovi oznake, ugravirana direktno unutar svakog stakla,strana na kojoj se nalaze, razni brojevi i kodovi a vidim valjda šasija isti VIN, godina, tipa stakla, neki postotci-procenti (objašnjavao mi drug da ima i to tačno), ista firma, logo, sve bukvalno po propisu znači nema dileme, pripada tačno tom autu na kojem su ugrađena ...
Ali kako i gdje to mogu obaviti da me više ne peglaju saobraćajni patrolni stručnjaci?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#452 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

pipi-duga-carapa wrote:
tempuser wrote:...
Pusti sta sefovi u saobr. policiji baljezgaju, citirao sam dio intervjua sa komandirom saobr. policije koji tvrdi da bi fabricki zatamnjena vozila u napomeni u saobr. dozvoli to morala imati upisano, a ne postoji mehanizam da se to upise.
I na kraju, kad se uvede red, a uvesce se zbor pregovora sa EU, kad nadjes na otpadu fabricki tonirana stakla sa A4 i kad ih postavis na svoj auto koji ih fabricki nije imao prije sljedeceg teh. pregleda ces ih morati legalizovati tj atestirati bas kao sto ljudi atestiraju i druge preinake na autu.
Kod mojih stakala stoje tačni kodovi oznake, ugravirana direktno unutar svakog stakla,strana na kojoj se nalaze, razni brojevi i kodovi a vidim valjda šasija isti VIN, godina, tipa stakla, neki postotci-procenti (objašnjavao mi drug da ima i to tačno), ista firma, logo, sve bukvalno po propisu znači nema dileme, pripada tačno tom autu na kojem su ugrađena ...
Ali kako i gdje to mogu obaviti da me više ne peglaju saobraćajni patrolni stručnjaci?
Imas na netu tumac tih oznaka na staklu

http://www.elsie.com.ua/eng/mark.html

Medjutim nas zakon nigdje ne pominje da se one mogu koristiti pri identifikaciji. To moze ocitati neko ko se bavi staklima, serviser i drot entuzijasta na dobrovoljnoj bazi, ali nije obavezan. Kako tumaci onaj majstor iz saobr. policije to bi se radi identifikacije trebalo unijeti u saobr, bas kao i LPG, ali problem je sto taj mehanizam ne postoji
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#453 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by snake c3 »

pipi-duga-carapa wrote:
snake c3 wrote:Ne smiju se DODATNO DODATNO DODATNO zatamnjivati stakla........ko ima gram mozga može vidjeti da to piše u zakonu. To kako pojedinci tumače, to je njihov problem.
Pa ja o tom pričam isto...

Ako je prekardašilo sa dodanim folijama > TREBA kažnjavati ili ako je jeftina nestručna izvedba i sl. Svako "navlačenje" kojekakavih folija na već fabričko se TREBA provjeriti i atestirati. Samo, još nisam dobio odgovor gdje se to upisuje? Ja ne vidim ni jednu stavku gdje se to može upisati? :shock:
Sad nebitno je li fabričko ili dodatno atestirano..
Ako imaš fabrički zatamnjena stakla 100% ne može ti prašinar ništa. Svakako oni kažnjavaju neupućene ljude što nemaju lance iako imaju 4 zimske gume.
Najlakše ti je isprintaj sebi taj član zakona o staklima i daj mu čim te upita o tome, za sve nejasnoće ima sud.
:run:
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#454 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by bordo gandalf »

Kakav je novi zakon o zatamnjivanju, nacuo sam da je naprijed dozvoljeno 30%, koliko ima istine u tome???
User avatar
konektovan
Posts: 40591
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#455 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by konektovan »

bordo gandalf wrote:Kakav je novi zakon o zatamnjivanju, nacuo sam da je naprijed dozvoljeno 30%, koliko ima istine u tome???
Zar ima novi o zatamnjivanju???
Naprijed ne moze, zadnja bocna mogu, zadnja sofersajba ne moze, tako je glasio zakon.
User avatar
Better Man
Posts: 16771
Joined: 01/10/2006 20:10

#456 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Better Man »

Stakla koja nisu fabrički odrađena, tj. napravljena tamna i kao takva se ugrade na novo auto, već se naknadno folijom zatamnjuju bi najstrožije zabranio. Kazne za naknadno zatamnjivanjebi bile rigorozne (minimalno 1000 KM)i na licu mjesta bi se morale skinuti folije ili u suprotnom bi bio isključen iz saobraćaja. Isto važi i za zatamnjivanje zadnjih farova, ugradnju divljih i ne propisanih svjetala.
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#457 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Qler »

Ja sam na svom autu zatamnio zadnji box, zbog djece. I vjeruj mi da je osjetna razlika ljeti. Znam kada idemo na putnegdje van grada puno je ugodnije. Prednja bocna su 20% zatamnjena, nekom novom folijom koja propusta manje UV zracenja nego obicne 80%.. zadnji box nisam tom zatamnio jer mi je bilo prakticno i kad je zena dojila dijete da joj je lakse...

Tako, da to zatamnjivanje ima dostaprednosti, nije samo za kurcenje. A prednji box se kod mene i ne primjeti da je ista radjeno jer je taj neki najmanji stepen zatamnjenja stavljen. Radio sam u cac folija onim llumar folijama...
zigson
Posts: 3006
Joined: 04/04/2015 22:17

#458 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zigson »

Better Man wrote:Stakla koja nisu fabrički odrađena, tj. napravljena tamna i kao takva se ugrade na novo auto, već se naknadno folijom zatamnjuju bi najstrožije zabranio. Kazne za naknadno zatamnjivanjebi bile rigorozne (minimalno 1000 KM)i na licu mjesta bi se morale skinuti folije ili u suprotnom bi bio isključen iz saobraćaja. Isto važi i za zatamnjivanje zadnjih farova, ugradnju divljih i ne propisanih svjetala.
Sreca pa ti ne odredjujes
User avatar
Better Man
Posts: 16771
Joined: 01/10/2006 20:10

#459 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Better Man »

zigson wrote:
Better Man wrote:Stakla koja nisu fabrički odrađena, tj. napravljena tamna i kao takva se ugrade na novo auto, već se naknadno folijom zatamnjuju bi najstrožije zabranio. Kazne za naknadno zatamnjivanjebi bile rigorozne (minimalno 1000 KM)i na licu mjesta bi se morale skinuti folije ili u suprotnom bi bio isključen iz saobraćaja. Isto važi i za zatamnjivanje zadnjih farova, ugradnju divljih i ne propisanih svjetala.
Sreca pa ti ne odredjujes
Jeste ja ne određujem, ali da se ja pitam kao što rekoh, samo fabrički napravljena tamna stakla bi bila ok. Naknadno zatamnjivanje stakala i farova bi debelo kažnjavao.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#460 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by golfiista »

Ja vozim nekoliko godina sa zatamnjenim staklima 30%, nikada mi niko nije pravio problem oko istih, a zaustavljali su me i u Federaciji i u RS-u.
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#461 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

Qler wrote:Ja sam na svom autu zatamnio zadnji box, zbog djece. I vjeruj mi da je osjetna razlika ljeti. Znam kada idemo na putnegdje van grada puno je ugodnije. Prednja bocna su 20% zatamnjena[/b], nekom novom folijom koja propusta manje UV zracenja nego obicne 80%.. zadnji box nisam tom zatamnio jer mi je bilo prakticno i kad je zena dojila dijete da joj je lakse...

Tako, da to zatamnjivanje ima dostaprednosti, nije samo za kurcenje. A prednji box se kod mene i ne primjeti da je ista radjeno jer je taj neki najmanji stepen zatamnjenja stavljen. Radio sam u cac folija onim llumar folijama...



E i meni je isto tako pa eto na kraju kaznu dobih za prednja bocna.
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#462 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Qler »

Ne znam, mene je dosta ljudi pitalo zasto sam davao pare za prednja bocna jer se nista ne vidi.. ni policija nije pravila problem do sada nikada...
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#463 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by mirzet87sa »

Naletis uvijek na nekog jadu koji trazi dlaku u jajetu.. da nije pisao stakla, izmislio bi nesto drugo
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#464 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

Meni je na Astri na fabrickim toniranim staklima pisalo min providnost 70%. šrednja sajba 75%, sto znaci da je na standarnim toniranim staklima zatamnjenje 25-30%. Znaci na netonirana stakla 30% zatamjenje je prihvatljivo. Ja sad ne znam po zakonima optike ako na fabricki tonirana nalijepis npr. 30% zatamnjenje da li se % sabiraju pa to bude 60% zatamjeno ili je ukupno zatamjenje onoliko koliko je tamniji medij.
axe22
Posts: 1787
Joined: 11/03/2013 21:21

#465 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by axe22 »

kakva je caka sa kolima koja su tek uvezena, a na njima su dosla zadnja bocna stakla zatamnjenja i zadja sjaba (posto je karavan).
Predja stakla od vozaca i suvozaca i sajba nisu uopste dirana.

U procesu sam kupovine tako da ne znam je li to fabricni ili nije, u pitanju je alfa 159 sport wagon
Pozdrav
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#466 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by mayab »

axe22 wrote:kakva je caka sa kolima koja su tek uvezena, a na njima su dosla zadnja bocna stakla zatamnjenja i zadja sjaba (posto je karavan).
Predja stakla od vozaca i suvozaca i sajba nisu uopste dirana.

U procesu sam kupovine tako da ne znam je li to fabricni ili nije, u pitanju je alfa 159 sport wagon
Pozdrav
Ako ne vidis ima li folija, onda je to perfektno odradjeno, i ja bi se usutio :mrgreen: , pogledaj malo detaljnije, uglavnom, znam npr. u Njemačkoj je tzv. zadnji box dozvoljeno zatamniti certificiranom folijom koliko god hoces, osim sa reflektirajućom folijom, a jedini uslov je da imas vanjske retrovizore
axe22
Posts: 1787
Joined: 11/03/2013 21:21

#467 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by axe22 »

Sakla na vozilu su isto ako na ovoj slici
http://wynajem-samochodow.warszawa.pl/i ... /159_1.jpg
samo sto je vozilo tamnije broje pa zadnja izgleda dosta tamnije.


Ja mislim da je ovo fabricko, nisam pitao prodavaca.
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#468 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

axe22 wrote:kakva je caka sa kolima koja su tek uvezena, a na njima su dosla zadnja bocna stakla zatamnjenja i zadja sjaba (posto je karavan).
Predja stakla od vozaca i suvozaca i sajba nisu uopste dirana.

U procesu sam kupovine tako da ne znam je li to fabricni ili nije, u pitanju je alfa 159 sport wagon
Pozdrav

Pa kako smo apsolvirali ovdje to je sve ok. Bocna zadnja mozes vala prefarbati i bitumenom.
Ne smijes samo folije na prednja bocna.
axe22
Posts: 1787
Joined: 11/03/2013 21:21

#469 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by axe22 »

OK
Zahvaljujem
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#470 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

zdruzdjo wrote:
axe22 wrote:kakva je caka sa kolima koja su tek uvezena, a na njima su dosla zadnja bocna stakla zatamnjenja i zadja sjaba (posto je karavan).
Predja stakla od vozaca i suvozaca i sajba nisu uopste dirana.

U procesu sam kupovine tako da ne znam je li to fabricni ili nije, u pitanju je alfa 159 sport wagon
Pozdrav

Pa kako smo apsolvirali ovdje to je sve ok. Bocna zadnja mozes vala prefarbati i bitumenom.
Ne smijes samo folije na prednja bocna.
Ne zna se da li je sve ok, ako je na zadnjoj sajbi folija, a jeste zatamnjena, onda to nije po propisu.
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#471 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

tempuser wrote:
Ne zna se da li je sve ok, ako je na zadnjoj sajbi folija, a jeste zatamnjena, onda to nije po propisu.
Pa posto je auto negdje vani, cisto sumnjam da su folije tu u opticaju.
Ali postoji mogucnost.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#472 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

zdruzdjo wrote:
tempuser wrote:
Ne zna se da li je sve ok, ako je na zadnjoj sajbi folija, a jeste zatamnjena, onda to nije po propisu.
Pa posto je auto negdje vani, cisto sumnjam da su folije tu u opticaju.
Ali postoji mogucnost.
Sto ne bi bile? Ako dobro procitah i razumjeh u DE je dozvoljeno nereflektirajucim folijama sa certifikatom zatamniti zadnju sajbu.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#473 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by ranger »

jeste u DE, ja kupio auto tako zatamnjena zadnja sajba, dzaba certifikat dzaba atest kerovi me pisali redovno... na kraju zgulio sve. goni u pm... problem sa zadnjom sajbom sto pri skidanju folije gulis i one grijace sajbe pa ga pusis zimi :izet:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#474 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

ranger wrote:jeste u DE, ja kupio auto tako zatamnjena zadnja sajba, dzaba certifikat dzaba atest kerovi me pisali redovno... :izet:
Upravo!
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#475 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by kafanski_covjek »

danas poznanik bio na sudu u vezi fabricki zatamljenih stakala, imao atest iz AT i jos nekakav prekrsaj uz to...prije suda kazna mu bila 80KM (40KM odmah da plati) i nije htio, hoce na sud :)

smanjio mu kaznu, dobio 40KM...i sudskih troskova 120KM :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply