Zatamnjivanje stakala ....

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#401 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by mirzet87sa »

Nit ce ti ko sta reci, mal je taj dio isfrustriranih kabadahija koji bi da glume nesto, a za marku bi guzova dali.
Za zadnju sajbu Image i nema problema. Krene sta srat, skida se za 5sekundi, a za isto toliko vraca nazad.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#402 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

zdruzdjo wrote:Ama ne tvrdim nista kazem sta mi je covjek rekao.
Ali eto izgleda da tu postoji neka siva zona izmedju zakona - prodavaca auta - teh. pregleda.
Zakon je izgleda donesen onako bez nekog istrazivanja i ispitivanja stanja na terenu.
A ocigledno je da zakonodavci na neki nacin hoce da pocnu sa sprovodjenjem svoga.
Fol je u tome sto se tvornicko zatamjenje nigdje fabricki ne evidentira. Da se to uvede ne bi bilo gatanja jel folija ili staklo...
Ja na oba auta imam roletne preko zadnje sajbe, rjesenje nije lose ali je vidljivost kroz njih iznutra prema vani losija nego kod folija.
nookey
Posts: 1019
Joined: 13/10/2010 21:42

#403 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by nookey »

mirzet87sa wrote:Nit ce ti ko sta reci, mal je taj dio isfrustriranih kabadahija koji bi da glume nesto, a za marku bi guzova dali.
Za zadnju sajbu Image i nema problema. Krene sta srat, skida se za 5sekundi, a za isto toliko vraca nazad.
gdje kupiti?
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#404 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by mirzet87sa »

U bih nigdje, hrv najbliza ili ebay :|
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#405 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by snake c3 »

Ja sam gledao u HR ima neki Edge2Edge pravi ta sjenila. Nisam ih još kontaktirao.. Onako na slikama izgleda pravo dobro.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 8706449530
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#406 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by mirzet87sa »

To su ti, jedina mana im je ako nemaju dimenzije u bazi potrebno je mjeriti, a rade dobro fakat i vidljivost iznutra je dobra
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#407 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

Gdje je zakon o zatamnjenim staklima > fabrickim! Zvanični, da ga isprintam sebi na šoferšajbu!
Drot me zaustavio i objasnio da ne smijem imati ta stakla a ja mu kazem da su to fabrička i da ih bolje pogleda a to se vidi iz aviona na svakom staklu piše, šifra,kodovi, proizvođač šta i kako, koje li nebuloze... (Razlika je u naknadno postavljenim folijama i originalnim fabričkim staklima, vidi se brate, samo ćorav čovjek ne vidi) Nije ništa bilo, ali najgore je što svi vozači koji imaju fabrička kao moraju imati uneseno u vozačku ili saobraćajnu, pa sad kako šta gdje...?? Ja ga pitam, on kaže da na sljedećoj registraciji to uradim pa mu kažem da sam pri prošloj registraciji sve to htio uraditi i tražio, međutim, rekli u Centru da ne treba i sve ok. nije trebalo jer nema odgovarajućeg zakona! Koja ubleha od naše vlasti. Relacija patrole i centralna vlast- zakoni totalno su u dispoziciji. Zna li iko tačno šta kako u vezi ovoga??? Ili je to opet samo rekla-kazala, onako priče iz sokaka
p.s. Pođoh da ga pitam smijem li imati ili nemati fabrički zatamnjene naočare, pa jah.. 8)
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#408 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

Nađoh i bihamku ali samo o naknadno toniranim staklima,folije i sl.:
http://bihamk.ba/assets/files/SZNzwaujV ... ijepdf.pdf

Gdje je zakon o fabrički zatamnjenim staklima??
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#409 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

pipi-duga-carapa wrote:Nađoh i bihamku ali samo o naknadno toniranim staklima,folije i sl.:
http://bihamk.ba/assets/files/SZNzwaujV ... ijepdf.pdf

Gdje je zakon o fabrički zatamnjenim staklima??
Nema, to je paradoks jer nije predvidjen mehanizam da se fabricka zatamnjena i dozvoljena stakla formalno evidentiraju kako bi se prakticno mogla napraviti razlika.
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#410 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

tempuser wrote: Nema, to je paradoks jer nije predvidjen mehanizam da se fabricka zatamnjena i dozvoljena stakla formalno evidentiraju kako bi se prakticno mogla napraviti razlika.
Pa to sam mu i ja rekao, međutim jok, mora imati upisano u vozačku...kako god, ali kako?? na koji način , gdje, šta...tipičan odgovor - "pri sljedećoj registraciji", baš, baš, koji paradoks. Filđan država, samo kod nas gluposti...
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#411 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

pretraga po:
zatamnjena stakla
Image

tonirana stakla
Image


Stvarno koji paradoks
MINISTARSTVO KOMUNIKACIJA I PROMETA BiH
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#412 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by kafanski_covjek »

tempuser wrote:
pipi-duga-carapa wrote:Nađoh i bihamku ali samo o naknadno toniranim staklima,folije i sl.:
http://bihamk.ba/assets/files/SZNzwaujV ... ijepdf.pdf

Gdje je zakon o fabrički zatamnjenim staklima??
Nema, to je paradoks jer nije predvidjen mehanizam da se fabricka zatamnjena i dozvoljena stakla formalno evidentiraju kako bi se prakticno mogla napraviti razlika.
smatra se dodatnom opremom na vozilu i garant ti je napisao cl. 203
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#413 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

kafanski_covjek wrote: smatra se dodatnom opremom na vozilu i garant ti je napisao cl. 203
Gdje? U saobraćajnu ili vozačku? Vlasničku?
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#414 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

Sad sam detaljno pregledao sve, ne postoji pravilnik po kojem može da se upiše bilo gdje ili u vozačku ili u saobraćajnu ili u vlasničku...
Nema nigdje ništa, ni dodatna oprema niti bilo šta slično.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#415 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

pipi-duga-carapa wrote:
tempuser wrote: Nema, to je paradoks jer nije predvidjen mehanizam da se fabricka zatamnjena i dozvoljena stakla formalno evidentiraju kako bi se prakticno mogla napraviti razlika.
Pa to sam mu i ja rekao, međutim jok, mora imati upisano u vozačku...kako god, ali kako?? na koji način , gdje, šta...tipičan odgovor - "pri sljedećoj registraciji", baš, baš, koji paradoks. Filđan država, samo kod nas gluposti...


U vozacku ne bi trebalo biti upisano, al u saobracajnu eventualno... :)
Ja ne znam da li postoji zakonska osnova da se upise, ali mislim da ce se zbog EU normativa koji nam se namecu to ozakoniti pa ce se upisivati teh. detalji vozila kak sto su stakla, dim. guma, a da ce se za osnovu uzimati deklaracija proizvodjaca, odnosno atest za naknadnu preinaku i da ce naknadno ugradjeni dijelovi morati biti homologirani sa atestima. Ja jednim okom pratim desavanja u HR, mi u prosjeku kasnimo 5-7 god u tim stvarima, a kod njih je to prije nekoliko god uvedeno.
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#416 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

tempuser wrote: U vozacku ne bi trebalo biti upisano, al u saobracajnu eventualno... :)
Ja ne znam da li postoji zakonska osnova da se upise, ali mislim da ce se zbog EU normativa koji nam se namecu to ozakoniti pa ce se upisivati teh. detalji vozila kak sto su stakla, dim. guma, a da ce se za osnovu uzimati deklaracija proizvodjaca, odnosno atest za naknadnu preinaku i da ce naknadno ugradjeni dijelovi morati biti homologirani sa atestima. Ja jednim okom pratim desavanja u HR, mi u prosjeku kasnimo 5-7 god u tim stvarima, a kod njih je to prije nekoliko god uvedeno.
Da i u Srbiji isto..
Ne može ni u saobraćajnu jer ne postoji tačka pod kojim se to može upisati.
Jedino možda napismeno i ovjereno u centru , šta znam.
Najčudnija stvar je što većina policijaca traži da je upisano "negdje", vozačka ili saobraćajna a tog termina nema nigdje upisano ni u zakonu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#417 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

Glavni problem je sto drot na terenu nema formalnog nacina da razlikuje tvornicka od naknadno zatamnjenih stakala, nego ako sumnja da te salje na VTP koji bi trebao utvrditi da li je auto teh. ispravno, a to je sve komplikovano.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#418 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by kafanski_covjek »

dok se ne promjeni zakonska regulativa svi mi ovdje mozemo palamuditi
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#419 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

tempuser wrote:Glavni problem je sto drot na terenu nema formalnog nacina da razlikuje tvornicka od naknadno zatamnjenih stakala, nego ako sumnja da te salje na VTP koji bi trebao utvrditi da li je auto teh. ispravno, a to je sve komplikovano.
Ne može ni to, jer onda se mora potpisati da ga je on uputio a onda ispada da je on "stručno" lice koje je vozilo uputilo tu i tu radi pregleda i sl.
A nema po zakonu mjerodavnosti niti kompetencije, prema tome, postavlja se pitanje zašto se onda patrolama daju lažna uputstva kad ni oni sami ne znaju šta ke tačno a šta ne i šta smiju a šta ne. Totalni paradoks.
Mislim da zasad stoje samo kao "opomene" ali ne vidim opet nikakve svrhe... čemu, kome ni šta?
A tvornička i naknadno postavljene folije se sigurno mogu razlikovati.
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#420 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

kafanski_covjek wrote:dok se ne promjeni zakonska regulativa svi mi ovdje mozemo palamuditi
izgleda, tako nekako... ali ti ne mogu naplatiti ni kaznu niti bilo šta...onda ne smiju to raditi nikako pošto ne postoji precizan zakon o svemu ovome, već samo rekla-kazala.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#421 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by kafanski_covjek »

pipi-duga-carapa wrote:
kafanski_covjek wrote:dok se ne promjeni zakonska regulativa svi mi ovdje mozemo palamuditi
izgleda, tako nekako... ali ti ne mogu naplatiti ni kaznu niti bilo šta...onda ne smiju to raditi nikako pošto ne postoji precizan zakon o svemu ovome, već samo rekla-kazala.
da si otisao na sud platio bi 100% kaznu jer je sud stava da svako novo vozilo koje se kupi ima nivoe opreme ( "golo" pa do "full" ) gdje niti u jednom u osnovnoj opremi ("golo" :D ) ne dolaze zatamljenja stakla vec izricito na zahtjev kupca sto je u principu dodatna oprema
zdruzdjo
Posts: 5186
Joined: 16/08/2009 00:27

#422 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

Nakon mog peglanja sa tim malo sam istrazio oko toga. Uglavnom "TI kao obican gradjanin ne smijes imati prednja bocna stakla i zadnju sajbu uopste zatamnjenu znaci 0%, zadnja bocna stakla mozes staviti i 100% i tu nema ogranicenja. Prednja sajba ne smije imati niko zatamnjenjenu.
Bez obzira da li je auto izaslo fabricki tako ili ne.
E sad to 0% je malo diskutabilno jer ne postoje nikakva autostakla sa transparentnoscu 100% ali....
Uglavnom po tome auta sa zatamnjenjim prednjim bocnim staklima se kod nas ne bi smjela uopste prodavati i uvoziti za opstu prodaju nama obicnim gradjanima. Sto je naravno apsurdno. Sta mi je rekao jedan visoko pozicionirani policijski sluzbenik je: ukoliko se pocne sprovoditi taj zakon ikada onako kako je napisan, ti kao obican gradjanin ces morati zamjeniti stakla koja podlijezu ovome da ne budu tonirana (bez obzira kako kupio to auto) ukoliko zelis da registrujes auto jer ce auto biti "tehnicki neispravno" za registraciju.
Kao sto vidimo tu ima puno sivih zona.


Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#423 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

kafanski_covjek wrote: da si otisao na sud platio bi 100% kaznu jer je sud stava da svako novo vozilo koje se kupi ima nivoe opreme ( "golo" pa do "full" ) gdje niti u jednom u osnovnoj opremi ("golo" :D ) ne dolaze zatamljenja stakla vec izricito na zahtjev kupca sto je u principu dodatna oprema
Ne može ni jedan sud izreči tu kaznu zato što čitaj: > ne postoji u zakonu <
Auto je starije ali ima tačnu fabričku oznaku šta je "u paketu" . Znači, nisam ga ja birao, već je tako došlo.. Nije ga neko preko PIK-a nadograđivao već ima oznaka iste firme , znak, kodovi, koja proizvodi i auto.
Last edited by pipi-duga-carapa on 21/01/2017 13:53, edited 1 time in total.
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#424 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by pipi-duga-carapa »

zdruzdjo wrote:Nakon mog peglanja sa tim malo sam istrazio oko toga. Uglavnom "TI kao obican gradjanin ne smijes imati prednja bocna stakla i zadnju sajbu uopste zatamnjenu znaci 0%, zadnja bocna stakla mozes staviti i 100% i tu nema ogranicenja. Prednja sajba ne smije imati niko zatamnjenjenu.
Bez obzira da li je auto izaslo fabricki tako ili ne.
E sad to 0% je malo diskutabilno jer ne postoje nikakva autostakla sa transparentnoscu 100% ali....
Uglavnom po tome auta sa zatamnjenjim prednjim bocnim staklima se kod nas ne bi smjela uopste prodavati i uvoziti za opstu prodaju nama obicnim gradjanima. Sto je naravno apsurdno. Sta mi je rekao jedan visoko pozicionirani policijski sluzbenik je: ukoliko se pocne sprovoditi taj zakon ikada onako kako je napisan, ti kao obican gradjanin ces morati zamjeniti stakla koja podlijezu ovome da ne budu tonirana (bez obzira kako kupio to auto) ukoliko zelis da registrujes auto jer ce auto biti "tehnicki neispravno" za registraciju.
Kao sto vidimo tu ima puno sivih zona.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Naravno da je apsurdno, samo kod nas to ima..
Čisto sumnjam da će ti iko promijeniti stakla ako su ona već fabrički došla na autu. Kako sam ja shvatio, možeš imati tonirana stakla ali se ona moraju negdje uvesti i to je to. Samo gdje i na koji način, to je bilo pitanje.
Reci svom stručnjaku policijskom visoko pozicioniranom policijskom dužnosniku da nije dobro pročitao ni shvatio svoje zakone!
Precizno se navode samo "nadogradnja folija" i sl. Za fabrička ne postoji ni jedan zakon da ti to može opovrgnuti a kamoli da fabrička stakla skineš!
Znači, taj policijski dužnosnik je odjednom postao i expert za fabrički tonirana stakla?? Nek ide ponovo na provjeru.
Tehnički ne može nikako biti ni jedno vozilo neispravno sa fabrički podešenim parametrima takvim stakala koja se hiljadu puta bolja od glupih folija!
Zamisli sad situaciju, npr. pukne staklo i ti tražiš staklo identično koje je na tvom autu. I dođe ubleha prepametni zakon ni po kojoj osnovi naših nazovi "stručnjaka", da se stavi ono transparantno "obično" staklo na auto koje već ima ostala fabrički precizirana tonirana stakla. Daj reci stručnjaku nek se malo zamisli u svojoj izjavi. Obični, ne obični građanin, imaš pravo uzeti takvo vozilo i voziti ga bez kazne jer - nema preciziran zakon. Tačka.
Samo kod nas se prave nebuloze oko nečega što je svugdje već odavno rješeno, toliko smo spori i nekvalitetni, netransparantni i još više nestručni da ovo zajebavanje naroda svojim primitivnim ublehaškim navikama opravdavaju svoje neznanje oko svega. Fuj!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#425 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

pipi-duga-carapa wrote:
tempuser wrote:Glavni problem je sto drot na terenu nema formalnog nacina da razlikuje tvornicka od naknadno zatamnjenih stakala, nego ako sumnja da te salje na VTP koji bi trebao utvrditi da li je auto teh. ispravno, a to je sve komplikovano.
Ne može ni to, jer onda se mora potpisati da ga je on uputio a onda ispada da je on "stručno" lice koje je vozilo uputilo tu i tu radi pregleda i sl.
A nema po zakonu mjerodavnosti niti kompetencije, prema tome, postavlja se pitanje zašto se onda patrolama daju lažna uputstva kad ni oni sami ne znaju šta ke tačno a šta ne i šta smiju a šta ne. Totalni paradoks.
Mislim da zasad stoje samo kao "opomene" ali ne vidim opet nikakve svrhe... čemu, kome ni šta?
A tvornička i naknadno postavljene folije se sigurno mogu razlikovati.
Drot je ovlasteno lice koje sumnja u teh. ispravnost, a strucno lice je kontrolor na TP-u.
Nezvanicno mozda moze ralikovatu, ali ne zvanicno odnosno formalno...
Post Reply