Zatamnjivanje stakala ....

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
ibrahimovic93
Posts: 34
Joined: 20/03/2016 03:20

#1 Zatamnjivanje stakala ....

Post by ibrahimovic93 »

Nekome ce biti glupo to pitanje, neko ce reci da nemam pojma, al eto, niko nije rodjen naucen :D

Zanima me to sto se tice zatamnjivanja stakala, da li je potrebno gdje da to bude upisano u saobracajnoj ili kako to ide ?

Jer mi je jedan lik rekao da ga policija zaustavila i da je morao skidati foliju jer navodno nije imao za to dozvolu :? Mada ne vjerujem ja to toliko sto je rekao, ali eto ipak da vas pitam jer ima vas sigurno koji znaju kako to ide :-D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by amar1994 »

radije nemoj zatamnjivat nikako :wink: :thumbup:
jedino ako imas kozu u autu, ako ne onda nema svrhe :wink: :mrgreen:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by 530i »

Sve ti piše u ZOBS-u. A tamna stakla itekako imaju svoju svrhu, osim one da se foliraš i glumiš mangupa. Da nam nije zakon nakaradan već bih odradio to.
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by holowey »

ako drotu prahne da te pegla pa da ti kljucem zagrebe foliju, nikakva folija to nece izdrzati...
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#5 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by klaki »

vozao sam par auta zatamnjenih stakala (ali kvalitetno uradjen posao) i nikada problema. doduse sva auta su bila malo vece klase

ne znam sad kako ces proci ako vozis nesto jeftinije. kako sam upoznat ima pravilnik i ne bi trebao imati problema sa zatamnjivanjem zadnjih stakala toliko koliko zakon nalaze. prednja ne diraj
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by konektovan »

Meni su momci, ex Cac folija na otesu, stavili folije 2010 godine i nikad me nije policija zaustavila zbog toga, a jos uvijek su na autu.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#7 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by _Astra_ »

Folije/zatamnjivanje o Zakonu su dozvoljene samo na bocnim staklima IZA vozacevog i suvozacwvog sjedista.
40km kazna i ukoliko policajac zeli moze te poslati na vanredni tehnicki jer se smatra tehnicki "neispravnim" vozilom.



Nakaradan zakon....
ibrahimovic93
Posts: 34
Joined: 20/03/2016 03:20

#8 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by ibrahimovic93 »

Vecinom i jeste zbog koznih sjedista, ako odem gdje i ne nadjem parking u hladu, kad se vratim mogu jaja na sjedistima da pecem :cry:

Ma kakvo glumljenje mangupa ili foliranje, iako mi je 23 god to nikad nisam bio niti zelim to da radim. Naravno uvijek ima odredjena doza foliranja, ali sad recimo vidim npr. lika kroz grad prolazi sa R8, forsira ga i turira, naravno ima doza foliranja al jbt vozi to auto jer mu odgovara i voli to auto .... Ja imam A6 2002 godiste, meni je tamam, meni odgovara, a naravno kao i svako, kad prilika bude ako Bog da i nekad uzeti mladje

Prednje staklo ne bi svakako zatamnjivao jer imam onu zastitu sto zalijepim na staklo dok stoji, samo na vratima bi zatamnio, a zadnje staklo to manje vise i bi i ne bi.

Neka zagrebe drot ako smije, halal mu pita, ima da se pokaje ...

ZOBS cu procitati, a rekao mi je i jedan prijatelj da mi u Bihamk-u mogu detaljno objasniti, jer ima taj neki postotak te folije koliko moze a koliko ne bi smjelo biti zatamnjeno itd
User avatar
mayab
Posts: 26957
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#9 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by mayab »

Ima već nekoliko topica otvoreno u vezi tog zatamnjivanja, evo jednog http://forum.klix.ba/zatamnjivanje-auto ... 08s75.html
, iščitaj , a zakon ukratko kaže da se samo zadnja bocna stakla mogu zatamniti certificiranom folijom....
Naravno, možeš ti uraditi kako hoćeš, ali imaš velike šanse da kad tad "naletiš", što već neko napisa NAKARADAN ZAKON, totalno bez mozga napisan
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#10 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by almir90 »

Nije legalno, i više se ne može upisivati u saobraćajnu. Neće da upisuju ni fabrički tamna stakla, kamoli ove folije. Dakle, sve na vlastiti rizik, da li ćete zezati, kako naletiš. Većina će ti reći da nije imala problema, ja sam pretpošlo auto imao zatamnjeno i nisam imao problema, ali zakonski svaki policijac ima pravo da te kazni.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#11 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by mirzet87sa »

Meni je zatamnjen pozadi komplet 70%.. Vozam vec zatamnjena auta 5-6god i za taj period dobio sam jednu kaznu. Zbog problema privatne vrste foliju skinuti ne mogu, ne zelim i necu pa makar svaki dan placao 20km.. Red je da se dopuni zakon, uvesti skuplju registraciju ili sta vec pa ko voli nek izvoli.. Na sljedece auto nabacujem Image
Sunshade/sonnenschutz proizvodi se po dimenziji vozila, a zakonski dozvoljeno koliko ja znam
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#12 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by VladaFBiH »

amar1994 wrote:radije nemoj zatamnjivat nikako :wink: :thumbup:
jedino ako imas kozu u autu, ako ne onda nema svrhe :wink: :mrgreen:
da bi zaštitio kožu ne moraš zatamniti jer imaš bezbojne folije koje isto rade (UVA, UVB zaštita) ili one što zatamne 15% pa se i ne primijete baš...
GaRGa
Posts: 2757
Joined: 25/02/2009 15:00

#13 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by GaRGa »

il nemoj uzimat sjedista sa crnom kozom.....
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Qler »

Ja sam prije par mjeseci zatamnio, nazad 80% naprijed 20%... jos nisam imao problem sa policijom. Zatamnio cisto zbog djece, da ih manje sunce przi... naprijed sam trazio najmanje sto je moglo, CAC autofolija, dali mi tu neku novo foliju, sa keramikom naprijed, i ne primjeti se, kao da nije ni zatamnjeno...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#15 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by 530i »

Qler wrote:naprijed sam trazio najmanje sto je moglo, CAC autofolija, dali mi tu neku novo foliju, sa keramikom naprijed, i ne primjeti se, kao da nije ni zatamnjeno...
Ima li barem efekta ako se ne vidi da je zatamnjeno?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#16 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Ned071 »

Otprilike koliko kosta zatamnjenje blago zadnjih vrata i sajbe na Astri? Htio bih to zbog djece uraditi...
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#17 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by konektovan »

Ned071 wrote:Otprilike koliko kosta zatamnjenje blago zadnjih vrata i sajbe na Astri? Htio bih to zbog djece uraditi...
150 KM otprilike. Ja sam prije 7 godina platio 250 KM, al' sva stakla, izuzev prednje sofersajbe.
User avatar
Optimist
Posts: 13539
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#18 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Optimist »

Ovako to rade u Austriji kad ne smiju zatamniti prednja, ali opet ne zele da budu vidjeni.

Image
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#19 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Ned071 »

konektovan wrote:
Ned071 wrote:Otprilike koliko kosta zatamnjenje blago zadnjih vrata i sajbe na Astri? Htio bih to zbog djece uraditi...
150 KM otprilike. Ja sam prije 7 godina platio 250 KM, al' sva stakla, izuzev prednje sofersajbe.
A gdje u Sa? Cuo sam za stup i nekog momka na sedreniku? Hvala...
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#20 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by konektovan »

Ned071 wrote:
konektovan wrote:
Ned071 wrote:Otprilike koliko kosta zatamnjenje blago zadnjih vrata i sajbe na Astri? Htio bih to zbog djece uraditi...
150 KM otprilike. Ja sam prije 7 godina platio 250 KM, al' sva stakla, izuzev prednje sofersajbe.
A gdje u Sa? Cuo sam za stup i nekog momka na sedreniku? Hvala...
Ja sam radio na otesu, Cac folija, a sad se zove stikerana cini mi se. Mislim da je tad momak koji radi, spominjao cijenu od 130 KM za zadnja bocna i sofersajbu. Momak na soukbunaru, Mirza, ima na fcb profil, radi takodjer odlicno, cijene su tu negdje.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#21 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Ned071 »

:thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#22 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Qler »

530i wrote:
Qler wrote:naprijed sam trazio najmanje sto je moglo, CAC autofolija, dali mi tu neku novo foliju, sa keramikom naprijed, i ne primjeti se, kao da nije ni zatamnjeno...
Ima li barem efekta ako se ne vidi da je zatamnjeno?


Koliko sam ja primjerio na ovim vrućinama, auto je kad stoji na parkingu isto vruće unutra... Ali napredak je u vožnji sto prvo sto sam primjetio sunce ne przi kroz stakla, i klima brze ohladi, tj lakše održava temperaturu. Ovo za klimu možda je subjektivni, ali za ovo da manje sunce prži je sigurno, jer sam bas prelazio iz svog u jaranovog auta i razlika je osjetna
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 529
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#23 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Dr_Help »

1. Zaista manje przi kroz stakla
2. Veća intima
3. Više se sa policijom družim ( ali u večini slucajeva puste me ) ako vide da si normalan da nisi neki narkoman :)
4.U slucaju udesa folija koliko toliko drzi staklo ne rasipa se , kao sto je moj prijatelj imao udes i staklo gdje mu je dijete sjedilo se rasulo ali folija nije dala da ode u lice :)

i da dodam meni je na seatu radio stakla Rajmond gore kod Pivare , 240 km , pro folija i stvarno pro urađeno
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#24 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by VladaFBiH »

Dr_Help wrote:1. Zaista manje przi kroz stakla
2. Veća intima
3. Više se sa policijom družim ( ali u večini slucajeva puste me ) ako vide da si normalan da nisi neki narkoman :)
4.U slucaju udesa folija koliko toliko drzi staklo ne rasipa se , kao sto je moj prijatelj imao udes i staklo gdje mu je dijete sjedilo se rasulo ali folija nije dala da ode u lice :)

i da dodam meni je na seatu radio stakla Rajmond gore kod Pivare , 240 km , pro folija i stvarno pro urađeno
broj 1 i 4 možeš imati i sa "bezbojnim" odnosno ako već insistiraš na zatamnjenju sa 15% kada dobijaš djelimično i broj 2 a nikada nećeš imati problem sa brojem 3
User avatar
mayab
Posts: 26957
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#25 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by mayab »

Da, jedan moj kolega je obljepio folijom i prednja i zadnja bočna stakla i zadnje vjetrobransko, naravno, medjutim,stvarno nije veliko zatamnjenje, dok mi nije rekao nisam ni skontao da je folija, mislio takva stakla, jer je auto japanac malo više klase....uglavnom, njemu je cilj bio da se auto manje grije ljeti, i po njegovoj priči to zaista funkcionira, tako da se to može uraditi diskretno i kvalitetno, i nemaš brige sa "milicijom"
Post Reply