Zatamnjivanje auto stakala

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
konektovan
Posts: 40651
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#76 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by konektovan »

Ja sam nedavno vidio na jednom oglasu, na olx, da je zatamnjenje stakala upisano u saobracajnu, i prvi vidjeni upis u zivotu uopste.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#77 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by Bakir1 »

bilo je i kod mene upisano na vise vozila, dok nisu prebacili bazu u iddeea-u, dok se moglo sarati po saobracajnoj i dok nije bilo vlasnicke ;-)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#78 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by 530i »

tempuser wrote: Nije zakon nego nema drzave da ga sprovede. Od 2007 je dopunjen i jasno definise da folije moraju biti sa homologacijom bez refleksije:
(3) Stakla na vozilu ne smiju se na bilo koji način dodato zatamnjivati (npr. postavljanjem folija, dodatim bojanjem stakla i sl.), u odnosu na fabričku ugradnju.
(4) Izuzetno od stava 3. ovog člana, mogu se dodato zatamniti:
a) zadnja i bočna stakla autobusa postavljanjem homologiranih promidžbenih folija,
b) bočne staklene površine motornih vozila iza leĎnog naslona sjedala vozača i suvozača, homologiranim folijama bez refleksije.
(5) Odredbe ovog člana ne primjenjuju se na vozila oružanih snaga BiH, policijskih agencija u Bosni i Hercegovini, kao i vozila vrlo usko specijalizirane namjene koja se ne koriste ni u jednom drugom segmentu društva

Prakticno ili se kineske folije ne bi smjele legalno prodavati ili bi i za zadnja stakla trebao imati papir od npr. Llumara/CAC-a ili kako se vec zove firma da su ti nalijepili folije sa homologacijom?!
Ovo pod b) se tumači tako da možeš na bočna stakla staviti bilo kakvu foliju, i ne samo foliju, možeš i omalterisat ako ti se da...zadnju šajbu ne smiješ nikako naknadno dirati. I zakon ne poznaje razliku između kvalitetne folije poput lumar i kineskog smeća, u tome je fol. Da uvedu neka pravila o količini dozvoljenog zatamnjenja, neki atest u smislu mjerenja na tehničkom pregledu na osnovu računa o kupovini i ugradnji - nešto poput ugradnje plina (samo jeftinije), svima bi bilo dobro. I država bi zaradila para, riješio bi se problem divljih folija, ko hoće da zatamni zatamnio bi i bio potpuno legalan...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#79 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by tempuser »

530i wrote:
tempuser wrote: Nije zakon nego nema drzave da ga sprovede. Od 2007 je dopunjen i jasno definise da folije moraju biti sa homologacijom bez refleksije:
(3) Stakla na vozilu ne smiju se na bilo koji način dodato zatamnjivati (npr. postavljanjem folija, dodatim bojanjem stakla i sl.), u odnosu na fabričku ugradnju.
(4) Izuzetno od stava 3. ovog člana, mogu se dodato zatamniti:
a) zadnja i bočna stakla autobusa postavljanjem homologiranih promidžbenih folija,
b) bočne staklene površine motornih vozila iza leĎnog naslona sjedala vozača i suvozača, homologiranim folijama bez refleksije.
(5) Odredbe ovog člana ne primjenjuju se na vozila oružanih snaga BiH, policijskih agencija u Bosni i Hercegovini, kao i vozila vrlo usko specijalizirane namjene koja se ne koriste ni u jednom drugom segmentu društva

Prakticno ili se kineske folije ne bi smjele legalno prodavati ili bi i za zadnja stakla trebao imati papir od npr. Llumara/CAC-a ili kako se vec zove firma da su ti nalijepili folije sa homologacijom?!
Ovo pod b) se tumači tako da možeš na bočna stakla staviti bilo kakvu foliju,
Ne bih se slozio, prilicno je jasno definisano da to moze biti ili homologirana promidzbena folija ili homologirana folija bez refleksije. Da li je svaka koja se kod nas prodaje, pa i kineska, homologirana ne znam...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#80 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by 530i »

To je jedno od pitanja koje nije regulisano ni zakonom, ni podzakonskim aktima. Ali mislio sam tu na tu odrednicu bočna, pri čemu je jasno da se zadnja šajba ne smije dirati ni pod razno. O tome kako voze kamiondžije i sva sila kombi i kedi vozila bez ikakve zadnje šajbe naši zakonodavci valjda ne brinu...
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#81 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by sunceKOtepsija »

zakone pisu debili u vecini slucajeva, znaci kupis auto i odreduju ti kako ces raspolagat svojom imovinom
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#82 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by tempuser »

530i wrote:To je jedno od pitanja koje nije regulisano ni zakonom, ni podzakonskim aktima. Ali mislio sam tu na tu odrednicu bočna, pri čemu je jasno da se zadnja šajba ne smije dirati ni pod razno. O tome kako voze kamiondžije i sva sila kombi i kedi vozila bez ikakve zadnje šajbe naši zakonodavci valjda ne brinu...
Njima je nemanje zadnje sajbe regulisano namjenom, vrstom vozila i oblikom karoserije
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#83 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by mayab »

Već sam prije pisao, kolega je platio kaznu jer je na VW Caddy-u bila zadnja sajba obljepljena neprozirnom folijom sa unutarnje strane, dakle auto teretni, sa pregradom izmedju kabine i teretnog prostora, obljepljeno da se nemoze vidjeti sta je natovareno, uglavnom zbog "klošara"!
To mi je apsurdno, i samo treba naletiti na dovoljno velikog drotovskog šupka koji ti jednostavno MORA uzeti pare za nešto.....kao u gore pomenutom slučaju, kad nije nista imao da nadje da pise kaznu, onda je slavodobitno uzviknuo "ahaaa, a što ti je zatamnjeno zadnje staklo :D "
Post Reply