Zašto se mrzi turbofolk?

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
dale cooper
Posts: 28501
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#676 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by dale cooper »

Paul Gascoigne wrote:
"Zasad je očigledno da nema većine koja će ustati i reći "ovo je umjetnost"" - o čemu govoriš? Narodno muzičko stvaralaštvo 1920-1980 temeljito je valorizirano. Ja se, u većini, slažem sa tim stavovima "većinskog konsenzusa između kritike i prosječnog konzumenta", samo ne volim kada neko nešto kudi ili hvali, a ne zna zašto, već to radi čisto po haloo/placebo talasu.

Nabroj 5 domaćih muzickih aktova 1956-2006 sa pojašnjenjima zašto ih slušaš i cijeniš.
Od strane koga? I je li zbog komercijalnog aspekta? Dobro znaš da komercijalna uspješnost ne čini po automatizmu neko
djelo umjetničkim.

It's too fucking late and I'm too fucking tired. Osim toga ne čita mi se tvoje tehničko seciranje meni dragih albuma.
Jednostavno nije zabavno za čitati.
User avatar
dale cooper
Posts: 28501
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#677 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by dale cooper »

Niemand wrote:
dale cooper wrote:ali ne čuješ da neko od njih diže glas za revalorizaciju turbo folka kao relevantne umjetničke forme, vjerovatno znajući duboko u sebi da to nije istina.
Sinan i semsa ce u kajdanke. Kad tad. :diva:
A-ha. :lol:
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#678 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by Paul Gascoigne »

dale cooper wrote:
Paul Gascoigne wrote:
"Zasad je očigledno da nema većine koja će ustati i reći "ovo je umjetnost"" - o čemu govoriš? Narodno muzičko stvaralaštvo 1920-1980 temeljito je valorizirano. Ja se, u većini, slažem sa tim stavovima "većinskog konsenzusa između kritike i prosječnog konzumenta", samo ne volim kada neko nešto kudi ili hvali, a ne zna zašto, već to radi čisto po haloo/placebo talasu.

Nabroj 5 domaćih muzickih aktova 1956-2006 sa pojašnjenjima zašto ih slušaš i cijeniš.
Od strane koga? I je li zbog komercijalnog aspekta? Dobro znaš da komercijalna uspješnost ne čini po automatizmu neko
djelo umjetničkim.

It's too fucking late and I'm too fucking tired. Osim toga ne čita mi se tvoje tehničko seciranje meni dragih albuma.
Jednostavno nije zabavno za čitati.
Nemam namjeru da seciram, uvažavam te kao sagovornika i zanima me ukus. Od strane tebe, samo da nisu neka opskurna self rilisd izdanja.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#679 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by Niemand »

dale cooper wrote: A-ha. :lol:
Hej, greskom su te bili upisali na onoj temi sto napusta bih :| ja kontala djes ti :|
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#680 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by ExNihilo »

Još uvijek se raspravljate s čovjekom koji se profesionalno bavi književnošću, a piše "svo vrijeme"? :sax:
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#681 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by dust in the wind »

iz dokonosti se bilo šta, ovako beznačajno ko žanr u muzici, mrzi :run:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#682 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by KB9 »

vazda mi je bilo simpaticno kolko oni zagrizeni rokeri bas brzo predju u ljubitelje narodnjaka :lol:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#683 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by bach »

Aca Lukas bio Viktorijin klavijaturista...

Evo ga na 1.28 :)

Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#684 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by Pirija »

ti nemas svoje ja pa slusa sve da bi se lakse mogao uklopiti....
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#685 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by Paul Gascoigne »

ExNihilo wrote:Još uvijek se raspravljate s čovjekom koji se profesionalno bavi književnošću, a piše "svo vrijeme"? :sax:
"Svo" je gramatički opravdanije od "sve", ali o tome nekom drugom prilikom.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27616
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#686 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by JoseMujica »

turbofolk se mrzi jer vlada opšti pederluk :D


Prema Sigmundu F. podaci o tome šta pojedinac kod drugih ljudi mrzi otkrivaju njegovu podsvijest. Ono što pojedinac mrzi, što mu se gadi ili ga se kloni, često je ono što ga najviše privlači ili ga je privlačilo, ili ono što voli ili je volio. Gađenje, mržnja, odbojnost su samo načini odbrane od stvari kojima pojedinac nesvjesno teži...dakle čoban ostaje čoban brez obzira na promjenu ritma :evil:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#687 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by ExNihilo »

Paul Gascoigne wrote:
ExNihilo wrote:Još uvijek se raspravljate s čovjekom koji se profesionalno bavi književnošću, a piše "svo vrijeme"? :sax:
"Svo" je gramatički opravdanije od "sve", ali o tome nekom drugom prilikom.
"Sve" je normiran i samim tim gramatički ispravan oblik standardnog književnog jezika. Rado ću saslušati argumentaciju za suprotno, odmah i ovdje. Ko zna, možda dokažeš najvećim lingvistima naših jezika da su pogriješili. Bujrum, književnik.
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#688 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by Paul Gascoigne »

ExNihilo wrote:
Paul Gascoigne wrote:
ExNihilo wrote:Još uvijek se raspravljate s čovjekom koji se profesionalno bavi književnošću, a piše "svo vrijeme"? :sax:
"Svo" je gramatički opravdanije od "sve", ali o tome nekom drugom prilikom.
"Sve" je normiran i samim tim gramatički ispravan oblik standardnog književnog jezika. Rado ću saslušati argumentaciju za suprotno, odmah i ovdje. Ko zna, možda dokažeš najvećim lingvistima naših jezika da su pogriješili. Bujrum, književnik.
"Sve" ne funkcioniše u logičkoj i rodnoj ravni. Prijedlog sve zahtijeva nominativ množine ženskog roda. Sve djevojke, sve cipele, sve šoljice...
Vrijeme je srednjeg roda. U hrvatskom pravopisu npr. ispravan je i standardan oblik "cijelo vrijeme", o kojem bi se također dalo govoriti.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4882
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#689 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by ¤ jelena ¤ »

Paul Gascoigne wrote:Prijedlog sve
:ups:

E, gdje li si ti škole učio? :facepalm:

Ili...da se slikovito izrazim, u skladu s mojim prethodnim postom...

gdje li si ti učio pitu pravit...? :cry:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#690 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by ExNihilo »

Paul Gascoigne wrote:
ExNihilo wrote:
Paul Gascoigne wrote: "Svo" je gramatički opravdanije od "sve", ali o tome nekom drugom prilikom.
"Sve" je normiran i samim tim gramatički ispravan oblik standardnog književnog jezika. Rado ću saslušati argumentaciju za suprotno, odmah i ovdje. Ko zna, možda dokažeš najvećim lingvistima naših jezika da su pogriješili. Bujrum, književnik.
"Sve" ne funkcioniše u logičkoj i rodnoj ravni. Prijedlog sve zahtijeva nominativ množine ženskog roda. Sve djevojke, sve cipele, sve šoljice...
Vrijeme je srednjeg roda. U hrvatskom pravopisu npr. ispravan je i standardan oblik "cijelo vrijeme", o kojem bi se također dalo govoriti.
Dobro. Hajde da, kako ti ono veliš, seciramo napisano.

- Koristio si konstrukciju "svo" i tvrdio kako je ta i takva konstrukcija gramatički opravdanija od "sve". Na moj upit da to elaboriraš, umjesto odgovora - nudiš zamjenu teza. Nisam te pitao da li je "cijelo vrijeme" prihvatljiv oblik, niti da li poznaješ deklinaciju pridjevskih zamjenica (jer "sav" nije prijedlog). Pitao sam, a ovaj put ću te zamoliti da se fokusiraš, zašto je "svo" gramatički ispravnije od "sve"?

- Da li možeš navesti pravopis po kome je "svo" normiran oblik? Da li možeš navesti makar jednog iole ozbiljnog lingvistu koji smatra da bi "svo" trebalo biti normirano? Da li možeš navesti rječnik u kome se "svo" uopće navodi kao riječ (bilo kojeg roda i padeža)? Ako nema pravopisa u kome je "svo" normiran oblik (hint: nema) i ako postoji konsenzus među lingvistima oko toga (hint: postoji), zar ne misliš kako je arogantno tvrditi da su svi naši jezički standardi pogrešni i da svi naši lingvisti zapravo griješe? Zar ne misliš da za takvu tvrdnju moraš ponuditi izuzetnu argumentaciju? Zar ćeš radije kompletnu lingvističku zajednicu prozvati neznalicama nego priznati grešku?

- Konačno, ovo što si napisao - nema smisla. "Sve" je srednji rod pridjevske zamjenice "sav" i samim tim se slaže sa imenicama srednjeg roda, kakva je vrijeme. Istina, isti oblik se javlja kao nominativ množine ženskog roda, ali to ni po čemu ne implicira da je rezerviran za takve imenice. Taj zaključak je apsolutni nonsens.

Profesionalno se bavi književnošću, a ne zna vrste riječi. Jah.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11065
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#691 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote:
Paul Gascoigne wrote:
ExNihilo wrote: "Sve" je normiran i samim tim gramatički ispravan oblik standardnog književnog jezika. Rado ću saslušati argumentaciju za suprotno, odmah i ovdje. Ko zna, možda dokažeš najvećim lingvistima naših jezika da su pogriješili. Bujrum, književnik.
"Sve" ne funkcioniše u logičkoj i rodnoj ravni. Prijedlog sve zahtijeva nominativ množine ženskog roda. Sve djevojke, sve cipele, sve šoljice...
Vrijeme je srednjeg roda. U hrvatskom pravopisu npr. ispravan je i standardan oblik "cijelo vrijeme", o kojem bi se također dalo govoriti.
Dobro. Hajde da, kako ti ono veliš, seciramo napisano.

- Koristio si konstrukciju "svo" i tvrdio kako je ta i takva konstrukcija gramatički opravdanija od "sve". Na moj upit da to elaboriraš, umjesto odgovora - nudiš zamjenu teza. Nisam te pitao da li je "cijelo vrijeme" prihvatljiv oblik, niti da li poznaješ deklinaciju pridjevskih zamjenica (jer "sav" nije prijedlog). Pitao sam, a ovaj put ću te zamoliti da se fokusiraš, zašto je "svo" gramatički ispravnije od "sve"?

- Da li možeš navesti pravopis po kome je "svo" normiran oblik? Da li možeš navesti makar jednog iole ozbiljnog lingvistu koji smatra da bi "svo" trebalo biti normirano? Da li možeš navesti rječnik u kome se "svo" uopće navodi kao riječ (bilo kojeg roda i padeža)? Ako nema pravopisa u kome je "svo" normiran oblik (hint: nema) i ako postoji konsenzus među lingvistima oko toga (hint: postoji), zar ne misliš kako je arogantno tvrditi da su svi naši jezički standardi pogrešni i da svi naši lingvisti zapravo griješe? Zar ne misliš da za takvu tvrdnju moraš ponuditi izuzetnu argumentaciju? Zar ćeš radije kompletnu lingvističku zajednicu prozvati neznalicama nego priznati grešku?

- Konačno, ovo što si napisao - nema smisla. "Sve" je srednji rod pridjevske zamjenice "sav" i samim tim se slaže sa imenicama srednjeg roda, kakva je vrijeme. Istina, isti oblik se javlja kao nominativ množine ženskog roda, ali to ni po čemu ne implicira da je rezerviran za takve imenice. Taj zaključak je apsolutni nonsens.

Profesionalno se bavi književnošću, a ne zna vrste riječi. Jah.
Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28501
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#692 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by dale cooper »

Niemand wrote:
dale cooper wrote: A-ha. :lol:
Hej, greskom su te bili upisali na onoj temi sto napusta bih :| ja kontala djes ti :|
Maloprije pregledah tu temu. :mrgreen: Ma gdje ću ja ići. Meni je suđeno da ostarim ovdje. :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45557
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#693 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by Chmoljo »

ExNihilo wrote:Još uvijek se raspravljate s čovjekom koji se profesionalno bavi književnošću, a piše "svo vrijeme"? :sax:
a ja kontam da je dale jedini koji čita ove postove... :D

elem, intermezzo za daleta da odmori oči 8-)



folk, pjesma koju sigurno zna, verziju možda ne.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#694 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by dezurni_ucenik »

Chmoljo wrote:
ExNihilo wrote:Još uvijek se raspravljate s čovjekom koji se profesionalno bavi književnošću, a piše "svo vrijeme"? :sax:
a ja kontam da je dale jedini koji čita ove postove... :D

elem, intermezzo za daleta da odmori oči 8-)



folk, pjesma koju sigurno zna, verziju možda ne.



Prije spavanja :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28501
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#695 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by dale cooper »

Chmoljo wrote:
ExNihilo wrote:Još uvijek se raspravljate s čovjekom koji se profesionalno bavi književnošću, a piše "svo vrijeme"? :sax:
a ja kontam da je dale jedini koji čita ove postove... :D

elem, intermezzo za daleta da odmori oči 8-)



folk, pjesma koju sigurno zna, verziju možda ne.
I mozak. :D Da, pjesma je poznata, ali nisam čuo ovu izvedbu. Sviđa mi se, ali mene Irski, Engleski i Škotski folk
uvijek obori sa nogu. Sanjarenje o starom Albionu i njegovim legendama i magiji.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#696 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by dezurni_ucenik »

dale cooper wrote:
Chmoljo wrote:
ExNihilo wrote:Još uvijek se raspravljate s čovjekom koji se profesionalno bavi književnošću, a piše "svo vrijeme"? :sax:
a ja kontam da je dale jedini koji čita ove postove... :D

elem, intermezzo za daleta da odmori oči 8-)



folk, pjesma koju sigurno zna, verziju možda ne.
I mozak. :D Da, pjesma je poznata, ali nisam čuo ovu izvedbu. Sviđa mi se, ali mene Irski, Engleski i Škotski folk
uvijek obori sa nogu. Sanjarenje o starom Albionu i njegovim legendama i magiji.





Selvedin Avdic daaaaaavno nekad vodio emisiju Distorzija na Radio Zenica (alternativna muzika) i ove je bas cesto pustao. Tad sam i prvi put cuo za njih.

Evo jos na temu



Adiemus i Karl Jenkins :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45557
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#697 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by Chmoljo »

nego, tragom one priče da interpretacija mora imati tekst da bi prenijela poruku, da postavim nešto, što je meni lično dragulj, gugl dudl uz jednu poznatu klasičnu stvar.

https://www.google.com/doodles/claude-d ... t-birthday

dočarana atmosfera, poslije gledanja/slušanja, na mene ostavlja izuzetan utisak, a sve tako jednostavno, bez bogde neke pretencioznosti.

a i priča da sama muzika ne prenosi poruku... demantuje i Betoven koji je mijenjao posvetu svoje Simfonije nr. 3.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#698 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by dezurni_ucenik »

Kad se vec spominje sama muzika bez teksta. Vani tmurno vrijeme i to pred kisu, sa posla dodjes umoran, izvalis se na seciju, slusalice u usi i gledaj u plafon/nebo :-) i ovo pustis. Kakav osjecaj


User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#699 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by zg1911 »

Paul Gascoigne wrote:
dale cooper wrote:
Paul Gascoigne wrote:
"Zasad je očigledno da nema većine koja će ustati i reći "ovo je umjetnost"" - o čemu govoriš? Narodno muzičko stvaralaštvo 1920-1980 temeljito je valorizirano. Ja se, u većini, slažem sa tim stavovima "većinskog konsenzusa između kritike i prosječnog konzumenta", samo ne volim kada neko nešto kudi ili hvali, a ne zna zašto, već to radi čisto po haloo/placebo talasu.

Nabroj 5 domaćih muzickih aktova 1956-2006 sa pojašnjenjima zašto ih slušaš i cijeniš.
Od strane koga? I je li zbog komercijalnog aspekta? Dobro znaš da komercijalna uspješnost ne čini po automatizmu neko
djelo umjetničkim.

It's too fucking late and I'm too fucking tired. Osim toga ne čita mi se tvoje tehničko seciranje meni dragih albuma.
Jednostavno nije zabavno za čitati.
Nemam namjeru da seciram, uvažavam te kao sagovornika i zanima me ukus. Od strane tebe, samo da nisu neka opskurna self rilisd izdanja.
uvazavas ga kao sugovornika a bezobraznu mu spustas da si "i ti tako mislio kad si imao 16, 17". ne ide ti to skupa. da uvazavas bilo bi dovoljno reci "i sam sam tako ranije mislio", ovako si dajes na vaznosti u stilu "ja imam veci kurac"

kazes u sevdalinci je naglasak na tekstu i interpretaciji a u sansoni na tekstu i melodiji cim impliciras da je u sansoni interpretacija manje bitna, a to nije istina. cuo si vjerojatno za jacquesa brela? slavni belgijsko-francuski sansonijer koji bi izgubio po par kila po nastupu koliko bi se unio u glazbu. takodjer, ne stoji da je u rapu naglasak iskljucivo na tekstu
User avatar
Pismonosa
Posts: 3767
Joined: 18/04/2011 12:35

#700 Re: Zašto se mrzi turbofolk?

Post by Pismonosa »

Ovo isto da te neko izazove da ideš fizičkim dokazima potkrijepiti tezu da govno smrdi.
Post Reply