Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

DzejAr
Posts: 104
Joined: 13/08/2014 23:23

#1 Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by DzejAr »

Vozim se tako neki dan po BiH i prodjoh kroz nekoliko gradova (sa bosnjackom vecinom) u kojima je fino istaknut natpis iznad glavnih saobracajnica na kojem pise Srecan Bozic, i to na cirilici. U jednom od gradova cak vidjeh i Srecan Bozic i Pravoslavna nova godina. Pa mi pade na pamet zasto se u Sarajevu koje se busa u prsa svojom tolerancijom nikada ne mogu vidjeti takvi baneri iznad glavnih saobracajnica. Sta je sa pravoslavcima koji su ostali u gradu u toku rata i branili grad rame uz rame sa muslimanima i katolicima? Je li to oni ne zasluzuju cestitke za svoje najvece praznike? Ako nam se gadi cirilica ili ako smo zaboravili da je bilo Srba u Armiji BiH, sta je onda sa Hrvatima, zasto se ne cestita katolicki Bozic i Uskrs?

Da ne bude zabune, temu postavlja Bosnjo koji bi volio da ovaj grad sacuva svoj obraz. Uspjelo nam je u najtezim trenucima, ali izgleda da se poslije rata tolerancija svela na suplju pricu, dok je u praksi ima samo na nivou pojedinaca.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by insomnia78 »

[emoji23]
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by Edin H. »

Ja samo slavim 29. novembar, a niko da mi cestita. :-? :-? :-x
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#4 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by radiša »

DzejAr wrote:Vozim se tako neki dan po BiH i prodjoh kroz nekoliko gradova (sa bosnjackom vecinom) u kojima je fino istaknut natpis iznad glavnih saobracajnica na kojem pise Srecan Bozic, i to na cirilici. U jednom od gradova cak vidjeh i Srecan Bozic i Pravoslavna nova godina. Pa mi pade na pamet zasto se u Sarajevu koje se busa u prsa svojom tolerancijom nikada ne mogu vidjeti takvi baneri iznad glavnih saobracajnica. Sta je sa pravoslavcima koji su ostali u gradu u toku rata i branili grad rame uz rame sa muslimanima i katolicima? Je li to oni ne zasluzuju cestitke za svoje najvece praznike? Ako nam se gadi cirilica ili ako smo zaboravili da je bilo Srba u Armiji BiH, sta je onda sa Hrvatima, zasto se ne cestita katolicki Bozic i Uskrs?

Da ne bude zabune, temu postavlja Bosnjo koji bi volio da ovaj grad sacuva svoj obraz. Uspjelo nam je u najtezim trenucima, ali izgleda da se poslije rata tolerancija svela na suplju pricu, dok je u praksi ima samo na nivou pojedinaca.
Jbg nema se para,skupljalo se godinama za dinu merlina :lol:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#5 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by studiorum_tuzlaensis »

A kad se to Sarajevo busalo u prsa tolerancijom? Možda netom prije rata.

Onog dana kad je krenula opsada tog grada od strane četničko-fašističkog agresora, tog dana riječ tolerancija poprima sasvim druge konotacije. Tolerancija više nije za sve Srbe, već samo za one normalne, a takvih je ostalo u gradu glavom i bradom 10.000.

Kad nema banera za Bajram, što bi ih bilo za Božić. Jebe mi se i za jedno i za drugo, mjesto im nije u građanskom društvu već u svojih/familijarnih 50 kvadrata, pa postavljaj banere kakve hoćeš. Ukrasi i onim svjećicama slobodno. Baci i liturgiju, ili pusti nešto od Džeja, zaboli nas kara.
DzejAr
Posts: 104
Joined: 13/08/2014 23:23

#6 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by DzejAr »

ocigledno nisi iz sarajeva jer su baneri tu uvijek za bajrame
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by Truba »

čestitanje je tako pase
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by VladaFBiH »

DzejAr wrote:ocigledno nisi iz sarajeva jer su baneri tu uvijek za bajrame
gdje? ja nisam primijetio godinama nekog banera osim za bajramske koncerte (bili su i za božićne) osim onih koje postavlja par firmi samoincijativno...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10 Re: RE: Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by insomnia78 »

Black swan wrote:čestitanje je tako pase
100%
DzejAr
Posts: 104
Joined: 13/08/2014 23:23

#11 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by DzejAr »

VladaFBiH wrote:
DzejAr wrote:ocigledno nisi iz sarajeva jer su baneri tu uvijek za bajrame
gdje? ja nisam primijetio godinama nekog banera osim za bajramske koncerte (bili su i za božićne) osim onih koje postavlja par firmi samoincijativno...
na cengic vili i u titovoj
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#12 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by amar1994 »

jao teme :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ko nas vodi dobro se ista slavi :kiss: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#13 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by spreca »

DzejAr wrote:Vozim se tako neki dan po BiH i prodjoh kroz nekoliko gradova (sa bosnjackom vecinom) u kojima je fino istaknut natpis iznad glavnih saobracajnica na kojem pise Srecan Bozic, i to na cirilici. U jednom od gradova cak vidjeh i Srecan Bozic i Pravoslavna nova godina. Pa mi pade na pamet zasto se u Sarajevu koje se busa u prsa svojom tolerancijom nikada ne mogu vidjeti takvi baneri iznad glavnih saobracajnica. Sta je sa pravoslavcima koji su ostali u gradu u toku rata i branili grad rame uz rame sa muslimanima i katolicima? Je li to oni ne zasluzuju cestitke za svoje najvece praznike? Ako nam se gadi cirilica ili ako smo zaboravili da je bilo Srba u Armiji BiH, sta je onda sa Hrvatima, zasto se ne cestita katolicki Bozic i Uskrs?

Da ne bude zabune, temu postavlja Bosnjo koji bi volio da ovaj grad sacuva svoj obraz. Uspjelo nam je u najtezim trenucima, ali izgleda da se poslije rata tolerancija svela na suplju pricu, dok je u praksi ima samo na nivou pojedinaca.
I ja sam vidio u Sekovicima cestitaju Bajram i u Banja LuKi :mrgreen:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#14 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by spreca »

DzejAr wrote:ocigledno nisi iz sarajeva jer su baneri tu uvijek za bajrame
Jedino da cestitaju Alijinim srbima i hrvatima :mrgreen:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#15 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by Krokodajl »

Šta će Sarajevo ni vode nema...
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#16 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by zunazu »

Institucije u Sarajevu nikad nijedan vjerski praznik nisu čestitale. Ako je nekad bila neka čestitka na taj način onda je plaćena od vjerske zajednice ili nekog trećeg.

Dakle - plati pa klati, i to nema nikakve veze sa multikulturalnošću.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#17 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by zunazu »

Krokodajl wrote:Šta će Sarajevo ni vode nema...
Imaš ti u bunaru, živiš retro životom.
DzejAr
Posts: 104
Joined: 13/08/2014 23:23

#18 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by DzejAr »

zunazu wrote:Institucije u Sarajevu nikad nijedan vjerski praznik nisu čestitale. Ako je nekad bila neka čestitka na taj način onda je plaćena od vjerske zajednice ili nekog trećeg.

Dakle - plati pa klati, i to nema nikakve veze sa multikulturalnošću.
Pa ni u ovim gradovima kroz koje sam prosao vjerovatno nije vjerska zajednica placala, ali su se odvojili novci da bi se komsijama koji su u manjini cestitao praznik,a u pitanju su mjesta koja se ne busaju u prsa svojom multietnicnoscu kao Sarajevo.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#19 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by zunazu »

DzejAr wrote:Pa ni u ovim gradovima kroz koje sam prosao vjerovatno nije vjerska zajednica placala, ali su se odvojili novci da bi se komsijama koji su u manjini cestitao praznik,a u pitanju su mjesta koja se ne busaju u prsa svojom multietnicnoscu kao Sarajevo.
Ne ulazim ni u čije razloge, političke ili kakve god, ali znam da institucije države nisu dužne na takav način čestitati vjerske praznike, niti je potrebno. Čak da to i rade onda bi ih dežurni kritičari ujedali da troše njihov novac na plakate kojima se uvlače glasačima. Dakle, nema to veze sa multikulturalnošću, to je samo demagogija.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#20 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by amar1994 »

Sjetio sam se najboljeg odgovora na tvoje pitanje :) 8) 8)

Image
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#21 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by VladaFBiH »

DzejAr wrote:
VladaFBiH wrote:
DzejAr wrote:ocigledno nisi iz sarajeva jer su baneri tu uvijek za bajrame
gdje? ja nisam primijetio godinama nekog banera osim za bajramske koncerte (bili su i za božićne) osim onih koje postavlja par firmi samoincijativno...
na cengic vili i u titovoj
ne smijem 100% tvrditi ali mislim da ih postavlja IZ - obratit ću pažnju sljedeći bajram :)
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#22 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by agent_zero »

Stoje itekako banneri kad su islamski praznici.

Čak stoji jedan banner već nekoliko godina mimo regulativa u Ulici Muse Ćazima Ćatića (preko puta tržnice) na onom parkingu kojeg su uzurpirali. A ne zaborivimo ni vehabije u Ferhadiji koji na glavnoj gradskoj šetnici, gdje je najviše turista puštaju nekakve ilahije i kaside. Dno dna.

Mislim tako se dičiti da smo glavni, multietnički grad... Niđe veze...
DzejAr
Posts: 104
Joined: 13/08/2014 23:23

#23 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by DzejAr »

Tako to Zenica radi smrdim/vijest/odusevila-g ... lja-244531

A u 'multi-kulti' Sarajevu gotovo da se i ne zna da su praznici krscana i jevreja u toku.
mesarkasapin
Posts: 91
Joined: 30/11/2016 13:20

#24 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by mesarkasapin »

DzejAr wrote:Vozim se tako neki dan po BiH i prodjoh kroz nekoliko gradova (sa bosnjackom vecinom) u kojima je fino istaknut natpis iznad glavnih saobracajnica na kojem pise Srecan Bozic, i to na cirilici. U jednom od gradova cak vidjeh i Srecan Bozic i Pravoslavna nova godina. Pa mi pade na pamet zasto se u Sarajevu koje se busa u prsa svojom tolerancijom nikada ne mogu vidjeti takvi baneri iznad glavnih saobracajnica. Sta je sa pravoslavcima koji su ostali u gradu u toku rata i branili grad rame uz rame sa muslimanima i katolicima? Je li to oni ne zasluzuju cestitke za svoje najvece praznike? Ako nam se gadi cirilica ili ako smo zaboravili da je bilo Srba u Armiji BiH, sta je onda sa Hrvatima, zasto se ne cestita katolicki Bozic i Uskrs?

Da ne bude zabune, temu postavlja Bosnjo koji bi volio da ovaj grad sacuva svoj obraz. Uspjelo nam je u najtezim trenucima, ali izgleda da se poslije rata tolerancija svela na suplju pricu, dok je u praksi ima samo na nivou pojedinaca.
Ma brate nećemo da kvarimo doživljaj slavljenicima. Čekamo da im prvo čestita Čović na "trećem kanalu". I oni bi to više voljeli pa nećemo da im kvarimo sreću. :D
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11512
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#25 Re: Zasto Sarajevo ne cestita Bozice i Uskrse?

Post by japin_mutapi »

ja nikome nista ne cestitam
praznike, blagdane, rodjendane, vjencanja, razvode, prinovu, useljenje, temelje kuce, pokrivanje kuce, novi posao, auto, utoku, svalerku ...

libo me tuki
Post Reply