Zašto nismo bili spremni za poplave

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
petunija
Posts: 3025
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#26 Re: Zašto nismo bili spremni za poplave

Post by petunija »

A za šta smo uopšte spremni? :(
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#27 Re: Zašto nismo bili spremni za poplave

Post by vodoinstalater »

Drinski wrote:
Hopkins wrote:ne serite vise .... ko je mogao ocekivati vodu do drugog sprata u centru gradova Maglaja, Samca, Doboja ... pa to Nato ne bi mogao sprijeciti ... svi krive vlast, a niko ljude koji su na vodozastitnoj zoni godinama gradili kuće, pola države nam izgrađeno nelegalno i bez dozvole ... jesu li te kuće gradili političari ili narod? i kad se ovo desi sto nismo spremni? nismo zato jer nas narod ni na sta nije spreman osim da zajebe drugoga.

Pa bolan u americi snijeg padne, smrzne se 200 ljudi, vjetar puhne ljudima krovovi lete ... New Orleans poplavi na desetine hiljada mrtvih ... sto to jedna USA ne spriječi? Kurac ćes ista protiv prirode. S druge strane kod nas pola države pod vodom, preko milion i po ljudi je zahvaćeno poplavama pa samo 10ak mrtvih. Izvinite, ali mi smo na ove poplave bas na vrijeme i momacki reagovali .
Daj ti podigni nasip za tri metra i organizuj CZ (kako bog zapovijeda), pa ćemo onda pricati o "stogodisnjim poplavama".
Apsolutno si upravu, cak i bez podizanja nasipa moze se napraviti ogromna razlika. Mada u Posavini gotovo da nema alternatative tome. Treba govorim o sisistemu za rano uzbunjivanje. Mada bi trebalo izbjeci rijec sistem. Ljudi misle nesto veliko i skupo. To je nesto sto u dijelovima postoji, samo treba sastaviti i uvesti red i odgovornost. Onoga cega nama ustvari najvise treba.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#28 Re: Zašto nismo bili spremni za poplave

Post by julisiz es grant »

JThomas wrote:zato što nismo spremni ni za šta. budžeti su sami sebi svrha i jedina briga onih koji upravljaju budžetima na svim nivoima je kako će se isplatiti plate. bilo bi to i mnogo gore da narod nije (u prosjeku) pokazao stvarno zavidan nivo solidarnosti.

jugoslavija je 1972. vakcinisala 18 miliona ljudi od velikih boginja za dvije sedmice. da se to danas desi, svi bismo pomrli. ili barem oboljeli, preživio bi onaj koga bi njegov imuni sistem spasio.
To je uspjela, jer je zavela pravi policijski režim u tom momentu što danas, u vremenu "ljudskih prava" nikako ne bi uspjelo, jer bi se odmah javili NGOvnari, krvareća srca i grljači drveća i počeli kmečati, a EU bi izrazila zabrinutost takvim postupkom.
Naravno, sve ovo pod pretpostavkom da je naša zemlja manje-više uređena država, kakva je Jugoslavija, sa svim svojim manama, bila u to vrijeme.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#29 Re: Zašto nismo bili spremni za poplave

Post by sinuhe »

Zaredale nepogode a nema sluzbe ni uzbunu da proglasi. Ali tako se zivi, tako se ratuje, tako se i umire u BiH.
Desetak mrtvih a ocekivati je barem jos toliko u klizistima narednih mjeseci.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#30 Re: Zašto nismo bili spremni za poplave

Post by sema911s »

kuca da legalizujes kosta 1800.00km,. gdje god zelis,. pogledaj iznad zeljeznicke stanice u sarajevu kuce i sve imaju dozvolu a pola brda se odvalio, dogladi sve nove kuce imaju dozvolu,. odes u opstinu platis dobijes dozvolu,. ko je kriv pa drzavni organi koji izdaju dozvole,.

neko spomenu ameriku pogledj koliki je plimnio val bio u New orleans i gdje je grad napravljen(dio je par metara ispod nivoa mora), a ko imalo zna o poplavama zna da su sva korita nasih rijeka suzena maksimalno, sto razni prosiruju svoje baste i imanja,. oko doboja ne postoje nasipi, a i sam grad gdje postoji nije mu prvi put da plavi,.

i pogleda kako su agencije koje trebaju da budu u sluzbi naroda reagovale, nemaju camce, osnovna srestva za rad, nikakva mobilizacija, poslali vojsku u sorcevima, nit je bilo nekog sistema zastite koji ce da upozori bar da nesto zasvira da voda dolazi,. a juznije je kisa padala danima,. i morala je voda negdje


al eto opet vlast nije kriva
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#31 Re: Zašto nismo bili spremni za poplave

Post by OldMayor »

I ja sam srao, dok nisam vidio, te cuo od ljudi. Sta vam je ba, gradovi su poplavljeni bukvalno za sat vremena. Totalno.
Imate eno snimak iz doboja, za 5 minuta voda je pola metra.

Nasipi bi pomogli, ali jednostavno ogromna je ovo bila kolicina vode. Stete jesu mogle biti manje, ali kasno je sad.

Dakle poplave kao poplave se jednostavno nisu mogle sprijeciti.

Vlast je normalno kriva jer sve doceka nespremno. Pocevsi od snijega, pozara i sad poplava. Sve ih zivo iznenadi. Znaci ok ajd sto nisu mogli sprijeciti poplave, nije u tome poenta, ali brate mili vidis da ce ti sve poplaviti, vidis rijeku da joj je vodostaj nenormalno visok i sta oni rade - nista. Cekaju zrtve pa da proglase elementarnu nepogodu. Pet dana im treba za vanrednu sjednicu. :roll:

Jednostavno drzava, kantoni, opstine su zakazali - kao i uvijek. Kraj price.

Ja nemam povjerenje u ovu drzavu, nije problem platit cu poreze, placat cu zdravstvo, ali ja ovoj drzavi ne vjerujem. Nakon svega, nemam razloga. Nadam se da ce me u buducnosti razuvjeriti. Ali gleadjuci od 92' pa na ovamo, drzava je meni sve uzela, a nista mi nije dala zauzvrat - apsolutno nista.

Drzava je tu da stiti narod - to je definicija jebene drzave. Mi je nazalost nemamo, imamo na papiru i to je to.
Post Reply