Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#51 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by animals »

pustopoljina wrote:
pa nije nista drugo niti napisala:
"Vjernici mogu biti i sretni ljudi."
Svaki covjek vjeruje u nesto..
ali slijepo vjerovanje je svojstveno covjeku..
strah od smrti ga tjera da vjeruje..
oni koji ubijaju, ili se ubijaju u ime vjere,
su dokaz covjekova sljepila..
problem ovoga svijeta nisu religije,
vec covjekova teznja da bude nadmocan drugom covjeku..
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#52 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by pustopoljina »

HobotnicaPLus wrote:
pustopoljina wrote:
pa nije nista drugo niti napisala:
"Vjernici mogu biti i sretni ljudi."
Pa samo se nadovezo na post.. Sto me ba napade na sabahu :(
pa ne napadam, vidi se da su ti oci jos krmeljave :D

@animals
slijepo vjerovanje je svojstveno covjeku?
pa vjerovanje uopce je svojstveno covjeku.
nije valjda- neslijepo vjerovanje svojstveno vjevericama :D
sve si u pravu za religije, ali pitanje je, mislim, zasto se uopce vjeruje u boga u 21. stoljecu, a ne zasto se bira reis i ide docekivati papu.
ono davno i primitivno obozavanje vatre, nebeskih pojava, otkriva nas kao vjerovanju sklone...jedan koji se zapita kako sta, na sto hiljada onih koji kazu woow. i sebe uvrstavam tu, da ne bude zabune.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#53 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Smrcak15 »

Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?
sad je lakse vjerovati u Boga nego prije.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#54 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

tranquil wrote:
patriot_1 wrote:"fatamorgana"


Ovaj epitet "tupan" je pored toga što je uvredljiv te nije po pravilima foruma također nema u sebi ništa kršćansko.
Tebe izgleda baš zaobilaze temeljne kršćanske vrijednosti, čak i one deklarativne, o suštinskim da i ne govorimo!
A što bih trebao,reći "Bravo majstore" kad piše da vjeruju zaostali i "Bog voli glupe"?
Rekao si to i meni, a nisam rekao ništa slično. Zapravo rekao si mi kada sam reagovao kada si ti rekao nešto slično (mada u sarkastičnom tonu).
Branio si stav čovjeka koji smatra da je vjera za zaglupljene!Što samo neintelegentan čovjek može tvrditi!Pa sam vas strpao u isti koš!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#55 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:
tranquil wrote:
patriot_1 wrote:A što bih trebao,reći "Bravo majstore" kad piše da vjeruju zaostali i "Bog voli glupe"?
Rekao si to i meni, a nisam rekao ništa slično. Zapravo rekao si mi kada sam reagovao kada si ti rekao nešto slično (mada u sarkastičnom tonu).
Branio si stav čovjeka koji smatra da je vjera za zaglupljene!Što samo neintelegentan čovjek može tvrditi!Pa sam vas strpao u isti koš!
Ne znaš čitati. Nisam branio njegov stav, nego sam napao tvoje lažno predstavljanje tuđih stavova, hinjski sarkazam koji paranoično implicira tuđe loše namjere, i odbacivanje prezentovanog materijala po principu "ako je na engleskom ne računa se". Eksplicitno sam odbacio taj stav. Obrazovanje jeste faktor (dokazano, napismeno prezentovano u dokumentima koje ne znaš pročitati), ali ne nužno i inteligencija.

I nauči engleski, mnogi obrazovani ljudi bez obzira na vjerovanje ga znaju, a trebao bi poraditi i na našem, "intelegencijo".

Edit: na drugi pogled vidim da jedan od dokumenata (meta istraživanje) zapravo pronalazi blagu statističku korelaciju između inteligencije i nereligioznosti, ali identificira uzroke, da prepričam za one koji ne znaju engleski, nije religioznost posljedica gluposti kao što želiš prikazati nego obratno, tendencija je napuštanja religije među inteligentnim ljudima prvenstveno zbog nekonformnosti i analitičkog stila razmišljanja (nasuprot intuitivnom, karakterističnom za religiju).
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#56 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Dope_Man »

Ono sto je najvaznije, a sto sam i sam ranije naveo, radi se o korelaciji. Za metodoloski nepotkovane: Korelacija govori da se dvije varijable (u ovom slucaju religioznost i inteligencija) zajedno mijenjaju. Ako je korelacija pozitivna znaci da porast vrijednosti na jednoj varijabli prati porast vrijednosti na drugoj, ako je negativna to onda znaci da porast na jednoj prati pad vrijednosti na drugoj. I ono sto je najvaznije je da se korelacije NE MOZE interpretirati ka uzrocno-posljedicna veza.

Dakle, rezultati (negativna korelacija) ne kazu ''religija cini covjeka manje inteligentnim'' niti ''inteligencija covjeka cini manje religioznim'' jer se kod korelacije ne kontrolisu razne druge varijable. Ali ono sto vidimo jeste da sa vise inteligencije ili obrazovanja (ima studija i za jednu, i za drugu varijablu) ima manje religioznosti. Dalje svaka studija objasnjava razlicite uvjete zbog kojih je odnost takav, neke od njih sam spomenuo ranije, neke je tranquil spomenuo iznad.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#57 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Connaisseur Karlin »

pustopoljina wrote:
Connaisseur Karlin wrote: pustopoljina,

ima i jako zadovoljnih osoba, srtnih osoba, a koji su vjernici :)

vjerovanje ( ne iskljucivo religijsko vjerovanje) je psihicka spitirulana potreba covjeka :)
ne sumnjam da ima i takvih.
i isto sam misljenja da je pshicka potreba covjeka vjerovati da sve ima smisla.
ali ako hoces odvojiti zito od kukolja ucinis sve sretnim i onda vidis koliko je kojih.
iako je neizvodivo izvrsiti takav opit...niti mozes uciniti sve sretnim, niti one koji su sretni mozes osloboditi eventualnog straha da ce sutra ostati bez te srece, bilo bi zanimljivo znati rezultat.
da, a svi posjedujemo strah od gubitka necega dobrog u nasim zivotima, doticna emocija je uvijek prisutna , kod vjernika, nevjernika, nema razlike

mislim da smo svi svijesni da nije sve u zivotu iskljucivo u nasim rukama :-D taj osjecaj nemoci vjerovatno podstice siritualnost , no u svakom slucaju, sve je vezano za nase emocije :-D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#58 mod-comment

Post by arzuhal »

patriot_1 wrote:
tranquil wrote:
patriot_1 wrote:Neznam Engleski tako dobro da bih tvoje linkove mogao razumiti.Znam popričat sa onima koji govore Engleski ali to je siromašan jezik , dakle,otpada!
:shock: Jarane možeš imati svoja vjerovanja, ali ne i svoje činjenice. Provjeri koliko riječi ima engleski, a koliko naš i ne lupaj.
patriot_1 wrote:Eto još jednog dokaza da smo mi vjernici zaostali ha ha!
Ne uvlači ostale vjernike u to, ako si ti zaostao ili se takvim smatraš, drugi nisu. Većina vjernika koje poznajem zna barem jedan strani jezik, obično engleski, možda je do sredine u kojoj živim ali to je moj jedini uzorak, i zato ne poziraj kao model za sve vjernike, kada to očito nisi.
Otkud si ti sad banuo?To je siromašan jezik odnosi se na moje znanje istog,dakle govorni ali ne i stručno poznavanje istog!Osnove znam no nepisman sam za čitanje stručne literature!
Jbt koji tupan!Zar je znanje Engleskog lakmus papir za kvelitetu vjere?
Sada ti slijedi upozorenje, idući put sankcije.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#59 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Connaisseur Karlin »

Dope_Man wrote:Ono sto je najvaznije, a sto sam i sam ranije naveo, radi se o korelaciji. Za metodoloski nepotkovane: Korelacija govori da se dvije varijable (u ovom slucaju religioznost i inteligencija) zajedno mijenjaju. Ako je korelacija pozitivna znaci da porast vrijednosti na jednoj varijabli prati porast vrijednosti na drugoj, ako je negativna to onda znaci da porast na jednoj prati pad vrijednosti na drugoj. I ono sto je najvaznije je da se korelacije NE MOZE interpretirati ka uzrocno-posljedicna veza.

Dakle, rezultati (negativna korelacija) ne kazu ''religija cini covjeka manje inteligentnim'' niti ''inteligencija covjeka cini manje religioznim'' jer se kod korelacije ne kontrolisu razne druge varijable. Ali ono sto vidimo jeste da sa vise inteligencije ili obrazovanja (ima studija i za jednu, i za drugu varijablu) ima manje religioznosti. Dalje svaka studija objasnjava razlicite uvjete zbog kojih je odnost takav, neke od njih sam spomenuo ranije, neke je tranquil spomenuo iznad.
ovo je skakljiv dio: nije poanta u emocionlanoj religioznosti,vec u drugacijem pristupu ka dogmama :)

religioznost nije iskljucivo vjerovanje, vec i analiza iste :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#60 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Connaisseur Karlin »

pustopoljina wrote: @animals
slijepo vjerovanje je svojstveno covjeku?
pa vjerovanje uopce je svojstveno covjeku.
nije valjda- neslijepo vjerovanje svojstveno vjevericama :D
sve si u pravu za religije, ali pitanje je, mislim, zasto se uopce vjeruje u boga u 21. stoljecu, a ne zasto se bira reis i ide docekivati papu.
ono davno i primitivno obozavanje vatre, nebeskih pojava, otkriva nas kao vjerovanju sklone...jedan koji se zapita kako sta, na sto hiljada onih koji kazu woow. i sebe uvrstavam tu, da ne bude zabune
.
:thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#61 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by fatamorgana »

patriot_1 wrote:"fatamorgana"


Ovaj epitet "tupan" je pored toga što je uvredljiv te nije po pravilima foruma također nema u sebi ništa kršćansko.
Tebe izgleda baš zaobilaze temeljne kršćanske vrijednosti, čak i one deklarativne, o suštinskim da i ne govorimo!
A što bih trebao,reći "Bravo majstore" kad piše da vjeruju zaostali i "Bog voli glupe"?
Da znaš bolje možda i rekao nešto bolje, no očito da te elementarne kršćanske vrijednosti nisu ni okrznule, ti si stvarno primjer raskoraka između onog o čemu pričaš i toga kako se ponašaš.
A da si mrvu inteligentniji vidio bi da si baš takvim nepristojnim i agresivnim ponašanjem upravo antireklama za to što kao propovijedaš.

Keep on, bro! :thumbup:
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#62 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by beautyfool »

patriot zasto se katolicki svecenici ne zene a pravoslavni zene?
Jesu li se katolicki svecenici prije mogli zeniti pa je to izmjenjeno jer koliko se sjecam da sam nekad negdje citala da postoji kao neka skupina ljudi ne znam kako se zove koja slijedi krsacanstvo ali "starinsko" i po tim pravilima muskarci se mogu zeniti s vise zena, dali je ovo pravilo promjenjeno od strane crkve?
Mogu ja to sve guglat al vec kad si ti citao tolike knjige rekoh da te priupitam :D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#63 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

fatamorgana wrote:
patriot_1 wrote:"fatamorgana"


Ovaj epitet "tupan" je pored toga što je uvredljiv te nije po pravilima foruma također nema u sebi ništa kršćansko.
Tebe izgleda baš zaobilaze temeljne kršćanske vrijednosti, čak i one deklarativne, o suštinskim da i ne govorimo!
A što bih trebao,reći "Bravo majstore" kad piše da vjeruju zaostali i "Bog voli glupe"?
Da znaš bolje možda i rekao nešto bolje, no očito da te elementarne kršćanske vrijednosti nisu ni okrznule, ti si stvarno primjer raskoraka između onog o čemu pričaš i toga kako se ponašaš.
A da si mrvu inteligentniji vidio bi da si baš takvim nepristojnim i agresivnim ponašanjem upravo antireklama za to što kao propovijedaš.

Keep on, bro! :thumbup:
Ne postoje nepogrešivi ljudi ni kršćani ni vjernici drugih vjera ni nevjernici!Pa što ako sam pogrešio?Ti ne grešiš nikad?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#64 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

beautyfool wrote:patriot zasto se katolicki svecenici ne zene a pravoslavni zene?
Jesu li se katolicki svecenici prije mogli zeniti pa je to izmjenjeno jer koliko se sjecam da sam nekad negdje citala da postoji kao neka skupina ljudi ne znam kako se zove koja slijedi krsacanstvo ali "starinsko" i po tim pravilima muskarci se mogu zeniti s vise zena, dali je ovo pravilo promjenjeno od strane crkve?
Mogu ja to sve guglat al vec kad si ti citao tolike knjige rekoh da te priupitam :D
Na početku su se ženili,celibat je uveden kasnije!U prvoj Crkvi celibat je bio preporučan onima koji su ulazili u svećeništvo. Obvezan u Katoličkoj Crkvi postaje u 11. stoljeću u vrijeme pape Grgura VII.Celibat je preporučavao Apostol Pavao ali ne kao obavezan!Dok je Apostol Petar npr.bio oženjen!
"Celibat se prakticira u budizmu i hinduizmu, a kod kršćana je najpoznatiji obavezni celibat svećenika Rimokatoličke Crkve; kod pravoslavaca je ograničen za episkope i monahe, dok ga je protestantska Reformacija uglavnom odbacila. Islam, pak odbacuje celibat."I Židovi!
Ovo o više žena se vjerovatno odnosi na Mormone,to je kršćanska sekta poprilično udaljena od Novozavjetnog učenja!
Teološki mi je prihvatljivije tumačenje Biblije kod protestanata i to ne samo u vezi sa celibatom!Nije kod katolika uveden celibat samo zato da bi svećenici imali više vremena za crkvu nego se u to vrijeme smatralo da je sex ugađanje tijelu i nešto grešno!Što je potpuno pogrešno!Sex u braku NIJE grijeh!
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#65 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by beautyfool »

patriot_1 wrote:
beautyfool wrote:patriot zasto se katolicki svecenici ne zene a pravoslavni zene?
Jesu li se katolicki svecenici prije mogli zeniti pa je to izmjenjeno jer koliko se sjecam da sam nekad negdje citala da postoji kao neka skupina ljudi ne znam kako se zove koja slijedi krsacanstvo ali "starinsko" i po tim pravilima muskarci se mogu zeniti s vise zena, dali je ovo pravilo promjenjeno od strane crkve?
Mogu ja to sve guglat al vec kad si ti citao tolike knjige rekoh da te priupitam :D
Na početku su se ženili,celibat je uveden kasnije!U prvoj Crkvi celibat je bio preporučan onima koji su ulazili u svećeništvo. Obvezan u Katoličkoj Crkvi postaje u 11. stoljeću u vrijeme pape Grgura VII.Celibat je preporučavao Apostol Pavao ali ne kao obavezan!Dok je Apostol Petar npr.bio oženjen!
"Celibat se prakticira u budizmu i hinduizmu, a kod kršćana je najpoznatiji obavezni celibat svećenika Rimokatoličke Crkve; kod pravoslavaca je ograničen za episkope i monahe, dok ga je protestantska Reformacija uglavnom odbacila. Islam, pak odbacuje celibat."I Židovi!
Ovo o više žena se vjerovatno odnosi na Mormone,to je kršćanska sekta poprilično udaljena od Novozavjetnog učenja!
Teološki mi je prihvatljivije tumačenje Biblije kod protestanata i to ne samo u vezi sa celibatom!Nije kod katolika uveden celibat samo zato da bi svećenici imali više vremena za crkvu nego se u to vrijeme smatralo da je sex ugađanje tijelu i nešto grešno!Što je potpuno pogrešno!Sex u braku NIJE grijeh!
Dakle, papa je uveo tu zabranu kao obaveznu, jeli to znaci da jos uvijek mogu uvoditi zabrane/dozvole tipa istospolni brakovi i sl?
A to sa vise zena ja mislim da se odnosi na neke stare spise, davno sam nekad citala o tome ne sjecam se vise, u sustini neki smatraju da su ti neki stari spisi jedini ispravni i da je ovo sve novije korigovano pa se zato vode time.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#66 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

beautyfool wrote:
patriot_1 wrote:
beautyfool wrote:patriot zasto se katolicki svecenici ne zene a pravoslavni zene?
Jesu li se katolicki svecenici prije mogli zeniti pa je to izmjenjeno jer koliko se sjecam da sam nekad negdje citala da postoji kao neka skupina ljudi ne znam kako se zove koja slijedi krsacanstvo ali "starinsko" i po tim pravilima muskarci se mogu zeniti s vise zena, dali je ovo pravilo promjenjeno od strane crkve?
Mogu ja to sve guglat al vec kad si ti citao tolike knjige rekoh da te priupitam :D
Na početku su se ženili,celibat je uveden kasnije!U prvoj Crkvi celibat je bio preporučan onima koji su ulazili u svećeništvo. Obvezan u Katoličkoj Crkvi postaje u 11. stoljeću u vrijeme pape Grgura VII.Celibat je preporučavao Apostol Pavao ali ne kao obavezan!Dok je Apostol Petar npr.bio oženjen!
"Celibat se prakticira u budizmu i hinduizmu, a kod kršćana je najpoznatiji obavezni celibat svećenika Rimokatoličke Crkve; kod pravoslavaca je ograničen za episkope i monahe, dok ga je protestantska Reformacija uglavnom odbacila. Islam, pak odbacuje celibat."I Židovi!
Ovo o više žena se vjerovatno odnosi na Mormone,to je kršćanska sekta poprilično udaljena od Novozavjetnog učenja!
Teološki mi je prihvatljivije tumačenje Biblije kod protestanata i to ne samo u vezi sa celibatom!Nije kod katolika uveden celibat samo zato da bi svećenici imali više vremena za crkvu nego se u to vrijeme smatralo da je sex ugađanje tijelu i nešto grešno!Što je potpuno pogrešno!Sex u braku NIJE grijeh!
Dakle, papa je uveo tu zabranu kao obaveznu, jeli to znaci da jos uvijek mogu uvoditi zabrane/dozvole tipa istospolni brakovi i sl?
A to sa vise zena ja mislim da se odnosi na neke stare spise, davno sam nekad citala o tome ne sjecam se vise, u sustini neki smatraju da su ti neki stari spisi jedini ispravni i da je ovo sve novije korigovano pa se zato vode time.
Aha,ti misliš na stare spise,pa da,u starom zavjetu je to bilo normalno!Ima logičnih razloga,stalno se ratovalo,ratuju uglavnom muškarci i ginu!Tako da je žena bilo podosta,bolje biti nekome četvrta žena nego li neimati muža!Pape mogu zabrane uvoditi ali samo svojim članovima crkve!Iako mnogi ne šljive to!Mnogim Katolicima ni Bog nemože nešto zabraniti a kamoli Papa!Biblija brani istospolni sex i brak!Dakle Božja je to uredba!Po meni i logična!
Protestanti neki(mala manjina) čak vjenčavaju istospolce,ili ih priznaju za svećenike!Stravično a istinito!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#67 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by fatamorgana »

fatamorgana wrote:
patriot_1 wrote:"fatamorgana"


Ovaj epitet "tupan" je pored toga što je uvredljiv te nije po pravilima foruma također nema u sebi ništa kršćansko.
Tebe izgleda baš zaobilaze temeljne kršćanske vrijednosti, čak i one deklarativne, o suštinskim da i ne govorimo!
A što bih trebao,reći "Bravo majstore" kad piše da vjeruju zaostali i "Bog voli glupe"?
Da znaš bolje možda i rekao nešto bolje, no očito da te elementarne kršćanske vrijednosti nisu ni okrznule, ti si stvarno primjer raskoraka između onog o čemu pričaš i toga kako se ponašaš.
A da si mrvu inteligentniji vidio bi da si baš takvim nepristojnim i agresivnim ponašanjem upravo antireklama za to što kao propovijedaš.

Keep on, bro! :thumbup:
Ne postoje nepogrešivi ljudi ni kršćani ni vjernici drugih vjera ni nevjernici!Pa što ako sam pogrešio?Ti ne grešiš nikad?[/quote]

Jedno je biti nepogrešiv a drugo je biti odgojen, pristojan ili uljudan. Nisam te "prozvao" zato što si jednom nekom prišio pogrdan epitet tipa glup, tupan i sl. već to radiš često i bez većih problema.
Ako se neko busa u prsa kršćanstvom i vjerom toliko kao ti a onda je svojim načinom komunikacije u velikom kontrastu sa osnovnim vrijednostima toga što brani i propagira taj kontrast i raskorak se ono što bi se reklo "vidi iz aviona".
Ako ti smatraš da si bolji po tome što vjeruješ (a iz tvojih postova se stiče itekako dojam da smatraš) od nekog ko nije vjernik ili možda i pripadnik tvoje vjere pa daj onda pokaži tu pozitivnu superiornost, budi za primjer drugima vlastitim primjerom.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#68 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Dope_Man »

Pa znas kako to ide, uredu je raditi sta hoces kad si vjernik, a to sto radis s**nja se da objasni time da smo ipak ljudi. Nismo savrseni i ne daj boze da se potrudimo biti bolji. Uostalom, zasto se truditi biti bolji u ponasanju kad si samim time sto si vjernik vec toliko bolji od drugih da je nemoguce da uradis ista cime bi pao na jednak nivo, a kamoli nize od onih groznih nevjernika.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#69 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Pa znas kako to ide, uredu je raditi sta hoces kad si vjernik, a to sto radis s**nja se da objasni time da smo ipak ljudi. Nismo savrseni i ne daj boze da se potrudimo biti bolji. Uostalom, zasto se truditi biti bolji u ponasanju kad si samim time sto si vjernik vec toliko bolji od drugih da je nemoguce da uradis ista cime bi pao na jednak nivo, a kamoli nize od onih groznih nevjernika.
Znam dosta nevjernika dobrih ljudi,moji prijatelji,bolji su kao ljudi od nekih nevjernika!Vjernik nije čipiran,nije robot programiran da bude onakav kakvim ga vjera poziva!Uostalom nije ni svaki vjernik VJERNIK!Znam dosta "vjernika" i nevjernika koji su moralno smeće!Još nisam upoznao vjernika koji je nepogrešiv,od kojih sam prvi ja!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#70 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

"fatamorgana"


Jedno je biti nepogrešiv a drugo je biti odgojen, pristojan ili uljudan. Nisam te "prozvao" zato što si jednom nekom prišio pogrdan epitet tipa glup, tupan i sl. već to radiš često i bez većih problema.
Ako se neko busa u prsa kršćanstvom i vjerom toliko kao ti a onda je svojim načinom komunikacije u velikom kontrastu sa osnovnim vrijednostima toga što brani i propagira taj kontrast i raskorak se ono što bi se reklo "vidi iz aviona".
Ako ti smatraš da si bolji po tome što vjeruješ (a iz tvojih postova se stiče itekako dojam da smatraš) od nekog ko nije vjernik ili možda i pripadnik tvoje vjere pa daj onda pokaži tu pozitivnu superiornost, budi za primjer drugima vlastitim primjerom.
[/quote]
Pokazujem ja to na mnogo načina i u stvarnom životu i na forumuma!Samo što ćeš se ti i tebi slični,dežurni moralisti (ponekad i puno gori od nas) referirati samo na naše pogreške!"Aha, vidiš li kakav si,ja tako nešto sigurno nikad nebi napravio!"Vama je to hrana za vlastiti egoizam!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#71 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by fatamorgana »

patriot_1 wrote:"fatamorgana"


Jedno je biti nepogrešiv a drugo je biti odgojen, pristojan ili uljudan. Nisam te "prozvao" zato što si jednom nekom prišio pogrdan epitet tipa glup, tupan i sl. već to radiš često i bez većih problema.
Ako se neko busa u prsa kršćanstvom i vjerom toliko kao ti a onda je svojim načinom komunikacije u velikom kontrastu sa osnovnim vrijednostima toga što brani i propagira taj kontrast i raskorak se ono što bi se reklo "vidi iz aviona".
Ako ti smatraš da si bolji po tome što vjeruješ (a iz tvojih postova se stiče itekako dojam da smatraš) od nekog ko nije vjernik ili možda i pripadnik tvoje vjere pa daj onda pokaži tu pozitivnu superiornost, budi za primjer drugima vlastitim primjerom.
Pokazujem ja to na mnogo načina i u stvarnom životu i na forumuma!Samo što ćeš se ti i tebi slični,dežurni moralisti (ponekad i puno gori od nas) referirati samo na naše pogreške!"Aha, vidiš li kakav si,ja tako nešto sigurno nikad nebi napravio!"Vama je to hrana za vlastiti egoizam![/quote]

Na ovom forumu ti fali bazičnog odgoja jer očito imaš lošu kontrolu nad sobom i verbalno si agresivan te često častiš sagovornike uvredljivim epitetima, ne vjerujem da je drugačije i na tim drugim forumima koje pohađaš ukoliko ti se i tamo gleda kroz prste.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#72 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

fatamorgana wrote:
patriot_1 wrote:"fatamorgana"


Jedno je biti nepogrešiv a drugo je biti odgojen, pristojan ili uljudan. Nisam te "prozvao" zato što si jednom nekom prišio pogrdan epitet tipa glup, tupan i sl. već to radiš često i bez većih problema.
Ako se neko busa u prsa kršćanstvom i vjerom toliko kao ti a onda je svojim načinom komunikacije u velikom kontrastu sa osnovnim vrijednostima toga što brani i propagira taj kontrast i raskorak se ono što bi se reklo "vidi iz aviona".
Ako ti smatraš da si bolji po tome što vjeruješ (a iz tvojih postova se stiče itekako dojam da smatraš) od nekog ko nije vjernik ili možda i pripadnik tvoje vjere pa daj onda pokaži tu pozitivnu superiornost, budi za primjer drugima vlastitim primjerom.
Pokazujem ja to na mnogo načina i u stvarnom životu i na forumuma!Samo što ćeš se ti i tebi slični,dežurni moralisti (ponekad i puno gori od nas) referirati samo na naše pogreške!"Aha, vidiš li kakav si,ja tako nešto sigurno nikad nebi napravio!"Vama je to hrana za vlastiti egoizam!
Na ovom forumu ti fali bazičnog odgoja jer očito imaš lošu kontrolu nad sobom i verbalno si agresivan te često častiš sagovornike uvredljivim epitetima, ne vjerujem da je drugačije i na tim drugim forumima koje pohađaš ukoliko ti se i tamo gleda kroz prste.[/quote]
Fućka se meni što ti vjeruješ ili ne vjeruješ!I za tvoje mišljenje općenito,bilo o meni ili o bilo čemu!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#73 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by fatamorgana »

patriot_1 wrote:
fatamorgana wrote:
Na ovom forumu ti fali bazičnog odgoja jer očito imaš lošu kontrolu nad sobom i verbalno si agresivan te često častiš sagovornike uvredljivim epitetima, ne vjerujem da je drugačije i na tim drugim forumima koje pohađaš ukoliko ti se i tamo gleda kroz prste.
Fućka se meni što ti vjeruješ ili ne vjeruješ!I za tvoje mišljenje općenito,bilo o meni ili o bilo čemu!
Pa ako te kao još malog nisu uspjeli odgojiti, pa onda ni škola nije u tome uspjela, vjera također kao što se vidi iz priloženog onda ti ni ne preostaje drugo već da "fućkaš"!
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#74 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by klixo »

Klix forum je rekorder po pitanju filozofskih rasprava i tema.

#samokazem :mrgreen:
korisnicki
Posts: 175
Joined: 13/03/2021 12:12

#75 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by korisnicki »

Šta mislite da li je postojanje religija čovječanstvu do sada donijelo više štete ili koristi.
U prošlosti je kler imao ogromnu moć. Nema sumnje da je to privlačilo iste takve kakve danas privlači bavljenje politikom.

Kako sam sazrijevao, posmatrao, analizirao u meni se stvaralo ogorčenje na licemjerje deklarisanih vjernika i veći dio klera.Prema iskrenim vjernicima koji se trude držati religijskih doktrina imam poštovanje iako sam uvjeren da su u zabludi.

Čovjek je jedna od mnogih nesavršenih životinjskih vrsta. Nažalost ta iskonska životinjska priroda jača je od religijskih ideala.

Jeli ipak u pravu Marks da je religija opijum za narod?
Post Reply