Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#1 Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Neki forumaš napisa da su nekad znanstvenici više vjerovali iz straha od progona sa crkvene strane nego iz uvjerenja!
A i da u razvijenim zemljama malo tko vjeruje!Ne slažem se ni sa jednom od ovih teza u potpunosti!
Kao prvo i progonjeni znanstvenici su u velikoj većini bili vjernici!
U razvijenim zemljama doista menje je vjernika danas nego nekad ali većina ipak vjeruje!Najmanje je ateista!Zašto i danas vjeruju kad više nema straha od progona!
1 stupac Vjeruje u Boga!
2 stupac vjerujeu u neko duhovno biće ili živu silu!
3 stupac!Ne vjeruje ni u Boga,
ni u duhovno biće, ni u životnu silu
Francuska 34% 27% 33%
Češka 19% 50% 30%
Nizozemska 34% 37% 27%
Belgija 43% 29% 27%
Estonija 16% 54% 26%
Njemačka 47% 25% 25%
Švedska 23% 53% 23%
Luksemburg 44% 28% 22%
Ujedinjeno Kraljevstvo 38% 40% 20%
Danska 31% 49% 19%
Mađarska 44% 31% 19%
Španjolska 59% 21% 18%
Norveška 32% 47% 17%
Slovenija 37% 46% 16%
Finska 41% 41% 16%
Bugarska 40% 40% 13%
Litva 49% 36% 12%
Island 38% 48% 11%
Slovačka 61% 26% 11%
Latvija 37% 49% 10%
Švicarska 48% 39% 9%
Austrija 54% 34% 8%
Hrvatska 67% 25% 7%
Italija 74% 16% 6%
Portugal 81% 12% 6%
Irska 73% 22% 4%
Grčka 81% 16% 3%
Cipar 90% 7% 2%
Poljska 80% 15% 1%
Rumunjska 90% 8% 1%
Malta 95% 3% 1%
Dakle,i ovaj srednji stupac je bitan,nisu nevjernici
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by fatamorgana »

Ma klix forum šije sve ove statistike! :kiss: :sax:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Dope_Man »

Patrioto, vidim referiras se na moje rijeci. Evo ti nekoliko pojasnjenja za stvari koje pogresno shvatas.

Prvo, uzimas trenutnu statistiku o broju ateista u nekim zemljama i kazes da je procenat mali. To jeste donekle tacno za odredjene zemlje. Mnogo vaznije je da taj procenat samo kroz zadnjih 15tak godina informaticke revolucije konstantno raste, dok broj vjernika opada. A takodjer da su procenti onih koji odbacuju vjeru veci u naucnoj zajednici ili opcenito medju inteligentnim ljudima, dok se vjere jos drze manje intelignetni(1). U prevodu, vidimo se sa istom statistikom za 10 godina kad dobar dio starih vjernika umre, a zamjene ih mlade generacije neopterecene time. Vec sam ti tamo objasnio da su i naucnici, kao i svi ostali, odrastali pod cvrstom rukom vjere koja im je trpana u glavu od malena, a kad si odrastao covjek tesko je pustiti ono cemu te uce odmalena, pogotovo ako i dalje vrse pritisak na tebe da moras u to vjerovati. Tek u drugoj polovici proslog stoljeca mozemo reci da su rodjene prve generacije koje nisu ubijane u pojam religijom od samog rodjenja, i to samo u odredjenim dijelovima svijeta, ali se taj utjecaj siri sto statistika i pokazuje sa stalnim povecanjem onih koji odbacuju vjerovanje u boga kao smisleno.

Vjera je do prije svega par decenija imala veoma jak utjecaj na drustvo cak i u najrazvijenijim zemljama, pa i danas ima znacajan utjecaj zbog tradicije, cinjenice da su starije generacije jos uvijek zive itd. U jednoj Americi se jos uvijek mnogi zatucani roditelji odricu svoje djece koja kazu da su gej, ili ateisti ili bilo sta sto se ne slaze sa njihovim ''moralom'' iz bronzanog doba. Zbog takvih pritisaka dobar dio ljudi jos uvijek ostaje u vjeri. Na drugom kraju svijeta imas Saudijsku Arabiju gdje je 100% populacije muslimani. Ako ti mislis da je ta brojka odraz stvarnog stanja, a ne forsiranja drzave, blago tebi. A znamo sta se tamo desi ako imalo prekrsis pravila, a kamoli ako kazes da si ateista.

A drugi razlog koji doprinosi tome je isti onaj zbog kojeg smo sebi izmislili tolike bogove - STRAH. Ljudi imaju potrebu da razumiju stvari, da shvate kako nesto funkcionise i da vide neki red koji ima omogucava da predvide sta ce se dalje desiti. Bez toga nam je veoma neugodno i boje se, pa u nedostatku mogucnosti da kontrolisemo prirodu smo sebi izmislili ''oca'' (ili oceve u mnogim kulutrama) koji to moze/gu. U 21. stoljecu kad Crkva/Dzamija nema toliku moc da te natjera da budes dio njih, ljudi kojima je i dalje potreban imaginarni prijatelj da ih zastiti se okrecu izmisljanju novih bogova u vidu raznih energija i opcenito tih new age pokreta. E to ti je srednji stupac kojim se toliko ponosis, oni vjeruju u tvog boga koliko i ja.

I psiholoske studije koje su istrazivale taj fenomen potvrdjuju ovu postavku, bog je neophodni mehanizam kontrole prirode na kog se oslanjaju oni kojima je osjecaj da imaju kontrolu neophodan, a u trenucima kada nemaju stvarnu kontrolu. Evo i nekoliko studija koje se bave tim pitanjem, ako ti nije mrsko citati nesto drugo osim te knjige mitova iz bronzanog doba. Dobrodosao u 21. stoljece.

(1) http://journals.sagepub.com/doi/pdf/10. ... 8313497266

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18605849 (ovdje je samo abstrakt, imam negjde punu studiju u PDFu za zainteresirane)

http://www.uky.edu/AS/PoliSci/Peffley/p ... ontrol.pdf

http://www.psychologicalscience.org/jou ... pnID=46893
Last edited by Dope_Man on 11/04/2017 08:35, edited 2 times in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18689
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by SmokingMan »

Ljudi u današnjem svijetu su više politeisti,panteisti nego monoteisti.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#5 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Ja baš neznam da je crkva strašno progonila i ubijala ateiste,iako sam studirao povjest crkve 2 g(u sklopu teologije).
Iz prostog razloga to nije bilo moguće pošto njih nekada gotovo da i nije bilo!Proganjala je krivovjerce(a nije trebala).
No dobro znam (a i ti vjerujem) da su ateisti itekako proganjali i ubijali vjernike i to ne u "mračnom srednjem vijeku" nego donedavno a negdje i dan danas!U zemljama gdje je zavladao komunizam!I nigdje nisu zatrli vjeru!
Budući da koncepti ateizma variraju, određivanje broja ateista u svijetu nije jednostavan zadatak[18]. Prema jednoj procjeni, oko 2,3% svjetske populacije su ateisti, dok je daljih 11,9% nereligiozno[19]. Prema drugoj procjeni, postotak samoproglašenih ateista najveći je u zapadnim zemljama unutar kojih opet postoje varijacije u postocima: Sjedinjene Države (4%), Italija (7%), Španjolska (11%), Velika Britanija (17%), Njemačka (20%) i Francuska (32%)[20].
Vidiš,iako ateizam raste i rast će,vjernika ipak ima daleko najviše bez obzira što je znanost napredovala i što se više ne vrši pritisak na nevjernike(izuzevši neke Islamske zemlje).
Oni koji vjeruju u neku silu ili nešto ipak vjeruju,nisu nevjernici , bliže su meni kao vjerniku nego tebi kao ateisti!
Vjerovatno više znanstvenika ne vjeruje u Boga nego što ih vjeruje i to je jedan od razloga porasta ateizma,ljudi se oslanjaju na njihovo znanje , vjeruju im!I dok bude znanstvenika u svijetu u kom živimo koji vjeruju,smatram prihvatljivim to da i mnogi od nas koji nismo vjerujemo njima kao i vi onima drugima!Osobno sam prošao te faze,vjernik od malih nogu(odgoj,okruženje) pa ateista(odgoj ponovo,škola osnovna i srednja-vrijeme komunizma) pa ponovo vjernik sa 22 g. postajem ali ovaj put svojevoljno,odbacih vjeru jer je bila indoktrinacija u doba odrastanja,nevjeru jer je opet indoktrinacija u tinejdžersko doba i spoznah da Bog jest,važući između dokaza pro et contra!I jako je bilo važno osobno iskustvo u tom vremenu kad sam bio ni tu ni tamo!Bog se ne igra skrivača sa nama,on se na neki način otkriva onima koji ga ISKRENO traže!Inače nebi bio ni dobar ni pošten!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#6 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

SmokingMan wrote:Ljudi u današnjem svijetu su više politeisti,panteisti nego monoteisti.
U pravu si,u Indiji!
I ne lupaj napamet,gore imaš statističke podatke koji govore suprotno!Nisam ja to istraživao!
Kršćani,Muslimani i Židovi su monoteisti,dakle tvoja teza pada u vodu jer je to otprilike dvije trećine ili tri četvrtine čovječanstva!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Patrioto, vidim referiras se na moje rijeci. Evo ti nekoliko pojasnjenja za stvari koje pogresno shvatas.

Prvo, uzimas trenutnu statistiku o broju ateista u nekim zemljama i kazes da je procenat mali. To jeste donekle tacno za odredjene zemlje. Mnogo vaznije je da taj procenat samo kroz zadnjih 15tak godina informaticke revolucije konstantno raste, dok broj vjernika opada. A takodjer da su procenti onih koji odbacuju vjeru veci u naucnoj zajednici ili opcenito medju inteligentnim ljudima, dok se vjere jos drze manje intelignetni(1). U prevodu, vidimo se sa istom statistikom za 10 godina kad dobar dio starih vjernika umre, a zamjene ih mlade generacije neopterecene time. Vec sam ti tamo objasnio da su i naucnici, kao i svi ostali, odrastali pod cvrstom rukom vjere koja im je trpana u glavu od malena, a kad si odrastao covjek tesko je pustiti ono cemu te uce odmalena, pogotovo ako i dalje vrse pritisak na tebe da moras u to vjerovati. Tek u drugoj polovici proslog stoljeca mozemo reci da su rodjene prve generacije koje nisu ubijane u pojam religijom od samog rodjenja, i to samo u odredjenim dijelovima svijeta, ali se taj utjecaj siri sto statistika i pokazuje sa stalnim povecanjem onih koji odbacuju vjerovanje u boga kao smisleno.

Vjera je do prije svega par decenija imala veoma jak utjecaj na drustvo cak i u najrazvijenijim zemljama, pa i danas ima znacajan utjecaj zbog tradicije, cinjenice da su starije generacije jos uvijek zive itd. U jednoj Americi se jos uvijek mnogi zatucani roditelji odricu svoje djece koja kazu da su gej, ili ateisti ili bilo sta sto se ne slaze sa njihovim ''moralom'' iz bronzanog doba. Zbog takvih pritisaka dobar dio ljudi jos uvijek ostaje u vjeri. Na drugom kraju svijeta imas Saudijsku Arabiju gdje je 100% populacije muslimani. Ako ti mislis da je ta brojka odraz stvarnog stanja, a ne forsiranja drzave, blago tebi. A znamo sta se tamo desi ako imalo prekrsis pravila, a kamoli ako kazes da si ateista.

A drugi razlog koji doprinosi tome je isti onaj zbog kojeg smo sebi izmislili tolike bogove - STRAH. Ljudi imaju potrebu da razumiju stvari, da shvate kako nesto funkcionise i da vide neki red koji ima omogucava da predvide sta ce se dalje desiti. Bez toga nam je veoma neugodno i boje se, pa u nedostatku mogucnosti da kontrolisemo prirodu smo sebi izmislili ''oca'' (ili oceve u mnogim kulutrama) koji to moze/gu. U 21. stoljecu kad Crkva/Dzamija nema toliku moc da te natjera da budes dio njih, ljudi kojima je i dalje potreban imaginarni prijatelj da ih zastiti se okrecu izmisljanju novih bogova u vidu raznih energija i opcenito tih new age pokreta. E to ti je srednji stupac kojim se toliko ponosis, oni vjeruju u tvog boga koliko i ja.

I psiholoske studije koje su istrazivale taj fenomen potvrdjuju ovu postavku, bog je neophodni mehanizam kontrole prirode na kog se oslanjaju oni kojima je osjecaj da imaju kontrolu neophodan, a u trenucima kada nemaju stvarnu kontrolu. Evo i nekoliko studija koje se bave tim pitanjem, ako ti nije mrsko citati nesto drugo osim te knjige mitova iz bronzanog doba. Dobrodosao u 21. stoljece.

(1) http://journals.sagepub.com/doi/pdf/10. ... 8313497266

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18605849 (ovdje je samo abstrakt, imam negjde punu studiju u PDFu za zainteresirane)

http://www.uky.edu/AS/PoliSci/Peffley/p ... ontrol.pdf

http://www.psychologicalscience.org/jou ... pnID=46893
Ovdje imaš izvanredan vido sa prevodom .
On ateista a žena agnostik!Čak je bio borbeni protivnik kršćanstva!Ona je prva postala kršćanka a on da bi ju izvukao iz te zablude počeo kopati dokaze protiv vjere u Boga da bi ju izvukao iz "zablude" susreo se sa mnogim eminentnim znanstvenicima vjernicima i nevjernicima i postao kršćanin!
Drugi dobar video od istog autora je "Istraga o Bogu".
https://www.youtube.com/watch?v=QctGbzki-mw
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#9 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Dope_Man »

Drago mi je sto nauku nisi ni spomenuo, a i kako ces kada niti zeli procitati studije, niti znas sta je nauka. A naravo ljubav Crkve prema svemu sto se ne slaze sa njenim ucenjima je dobro poznata svima, pa tako je i ateiste ljubila i grlila citavih 1500 godina koliko je otprilike Crkva imala veliku moc u zapadnom svijetu. Sve ostalo sam ti pojasnio i vidimo se za 5-10-20 godina kada sve vise crkvi bude pretvoreno u muzeje, hotele, barove.. jer ce sve manje biti onih koji se mole tvom bogu. 20. vijek je bio pocetak kraja islama i krscanstva kao velikih monotesitickih religija, i one ce nestati kao i sve prije njih u narednih par stoljeca, ne zbog prijetnji, vec zbog nauke.

Naravno, dio populacije ce nastaviti vjerovati u neku novu verziju, dio ce vjerovati u druge religije, ali vise nikada te religije nece imati moc da oblikuju svijek koliku su imale u prostlosti i to je ono sto zivot cini lijepim.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#10 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Drago mi je sto nauku nisi ni spomenuo, a i kako ces kada niti zeli procitati studije, niti znas sta je nauka. A naravo ljubav Crkve prema svemu sto se ne slaze sa njenim ucenjima je dobro poznata svima, pa tako je i ateiste ljubila i grlila citavih 1500 godina koliko je otprilike Crkva imala veliku moc u zapadnom svijetu. Sve ostalo sam ti pojasnio i vidimo se za 5-10-20 godina kada sve vise crkvi bude pretvoreno u muzeje, hotele, barove.. jer ce sve manje biti onih koji se mole tvom bogu. 20. vijek je bio pocetak kraja islama i krscanstva kao velikih monotesitickih religija, i one ce nestati kao i sve prije njih u narednih par stoljeca, ne zbog prijetnji, vec zbog nauke.

Naravno, dio populacije ce nastaviti vjerovati u neku novu verziju, dio ce vjerovati u druge religije, ali vise nikada te religije nece imati moc da oblikuju svijek koliku su imale u prostlosti i to je ono sto zivot cini lijepim.
Kako nisam?
Spomenuo sam znanost a u nas Hrvata su nauka i znanost isto!
Jesi naivan,otkad postoji čovječanstvo,ljudi vjeruju,tisućama godina a ti bi da prestanu vjerovati u idućih 100!
Recimo,naši danas najpoznatiji znanstvenici(Hrvatski) i to u svjetu priznati Pavuna,Paar,Planinić i Đikić su svi odreda vjernici!
Sad nemam vremena za čitanje tvojih linkova ali budem,imam drugih obaveza trenutno!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#11 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Dope_Man »

Nisi ni slovo napisao gore o tim studijama, tj. u zakljuccima koje sam ti sumirao, a studije sam postavio da se vidi da ne izmisljam navedene zakljucke. A ako ti je nauka/znanost kojim slucajem to ispricano u tim klipovima mogao si se poceti lagano sa Smrletom druziti, jedino sto vas razdvaja je slijepa vjera u dvije razlicite i nepomrljive knjige nastale skupljanjem istih blisoistocnih mitova.

I tvoje nerazumjevanje napisanog je jednako kao i kod Smrleta. Jasno sam napisao da ce velike vjere, Islam i Krscanstvo, nestati u narednih par vjekova u ovolikom broju. Takodjer sam jasno napisao da ce ostati sacica vjernika tih vjera, kao i da ce biti i ljudi koji vjeruju u druge stvari, ali da nece nijedna vise dominirati svijetom kako su to nekada, pa i sada jos uvijek, dominirale ove dvije. Sve ti je jasno objasnjeno, i zasto ljudi imaju potrebu za vjerom, i zasto ce to kod nekih dovesti do zadrzavanja vjere, i zasto ce ove velike izumrijeti kao i sve prije njih... e ti sad nastavi zivjeti u ilizuiji da ce svijetom zauvijek vladati Crkva i njena vjera :kiss:
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#12 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Nisi ni slovo napisao gore o tim studijama, tj. u zakljuccima koje sam ti sumirao, a studije sam postavio da se vidi da ne izmisljam navedene zakljucke. A ako ti je nauka/znanost kojim slucajem to ispricano u tim klipovima mogao si se poceti lagano sa Smrletom druziti, jedino sto vas razdvaja je slijepa vjera u dvije razlicite i nepomrljive knjige nastale skupljanjem istih blisoistocnih mitova.

I tvoje nerazumjevanje napisanog je jednako kao i kod Smrleta. Jasno sam napisao da ce velike vjere, Islam i Krscanstvo, nestati u narednih par vjekova u ovolikom broju. Takodjer sam jasno napisao da ce ostati sacica vjernika tih vjera, kao i da ce biti i ljudi koji vjeruju u druge stvari, ali da nece nijedna vise dominirati svijetom kako su to nekada, pa i sada jos uvijek, dominirale ove dvije. Sve ti je jasno objasnjeno, i zasto ljudi imaju potrebu za vjerom, i zasto ce to kod nekih dovesti do zadrzavanja vjere, i zasto ce ove velike izumrijeti kao i sve prije njih... e ti sad nastavi zivjeti u ilizuiji da ce svijetom zauvijek vladati Crkva i njena vjera :kiss:
Jbt. sad si me zbunio!Prvo napisao sam da nisam imao vremena čitati,sad se vratih iz dućana pa ću početi,drugo zbunio si me time što sam mislio da si inteligentan!Vidim nisi!"Slijepa vjera"- a kao kod tebe je nemoguća slijepa nevjera?Druga glupostGDJE to crkva VLADA?U kojoj zemlji?Treća , po tebi će nestati?A tko si ti,mr sveznajući?Nostradamus?
I na kraju da te pitam,na tvoj način sad nastupam,zašto ljudi imaju potrebu SLIJEPO vjerovati u nastanak od nikog i iz ničeg?Iz "juhe " (ono prvotno) mogu nastati samo punoglavci!
User avatar
SmokingMan
Posts: 18689
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#13 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by SmokingMan »

patriot_1 wrote:
SmokingMan wrote:Ljudi u današnjem svijetu su više politeisti,panteisti nego monoteisti.
U pravu si,u Indiji!
I ne lupaj napamet,gore imaš statističke podatke koji govore suprotno!Nisam ja to istraživao!
Kršćani,Muslimani i Židovi su monoteisti,dakle tvoja teza pada u vodu jer je to otprilike dvije trećine ili tri četvrtine čovječanstva!
Prvi kršćani,prvi židovi,prvi muslimani su bili jedini pravi monoteisti.Ne radi se ovde ničijem "navođenju na mlin" samo ti govorim o stvarima onakkvim kakve jesu.Pa ako ništa za polaznu tačku,kada si već otvorio temu,da nam objasniš (kada ja već "lupetam") da li je raskol među muslimanima,koji je nastao prije nekih 1.400 godina,samo političke prirode ili stvar dominacije jednog tumačenja islama nad drugim,tj.tzv "sunitskog" tumačenja islama nad "šiitskim" tumačenjem islama,koji je vremenom izrodio više od 30.ak sekti sa blagim varijacijama u vjerovanju,i raznim običajima koji nisu bili poznati ranijim generacijama muslimana.A nije li opšte poznato da je u islamu razilaženje u mjeri dozvoljeno samo po fikskim pitanjima a nikako po akidi?!Neće li islam naposlijetku doživjeti istu sudbinu kao Judeizam i kršćanstvo,i postati komercijalna religija?izgleda kako hoće.

Svako od nas može reći da vjeruje u boga,a sa druge strane vjeruje u nešto suprotno.Ljudi samo traže privremenu utjehu u tome,dok postoji neki problem u njihovom životu,inače po prirodi,čovjek je uglavnom sklon vraćanju svojim starim navikama,prije svega laganju.Čovjek uvijek Boga nosi u ruci po potrebi,a nikako u srcu.

Hajde ako će te to zadovoljiti da ti i tvoja statistika budete u pravu,izvoli,realno,meni to ništa i ne znači.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18689
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#14 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by SmokingMan »

patriot_1 wrote:
SmokingMan wrote:Ljudi u današnjem svijetu su više politeisti,panteisti nego monoteisti.
U pravu si,u Indiji!
I ne lupaj napamet,gore imaš statističke podatke koji govore suprotno!Nisam ja to istraživao!
Kršćani,Muslimani i Židovi su monoteisti,dakle tvoja teza pada u vodu jer je to otprilike dvije trećine ili tri četvrtine čovječanstva!
Prvi kršćani,prvi židovi,prvi muslimani su bili jedini pravi monoteisti.Ne radi se ovde ničijem "navođenju na mlin" samo ti govorim o stvarima onakkvim kakve jesu.Pa ako ništa za polaznu tačku,kada si već otvorio temu,da nam objasniš (kada ja već "lupetam") da li je raskol među muslimanima,koji je nastao prije nekih 1.400 godina,samo političke prirode ili stvar dominacije jednog tumačenja islama nad drugim,tj.tzv "sunitskog" tumačenja islama nad "šiitskim" tumačenjem islama,koji je vremenom izrodio više od 30.ak sekti sa blagim varijacijama u vjerovanju,i raznim običajima koji nisu bili poznati ranijim generacijama muslimana.A nije li opšte poznato da je u islamu razilaženje u mjeri dozvoljeno samo po fikskim pitanjima a nikako po akidi?!Neće li islam naposlijetku doživjeti istu sudbinu kao Judeizam i kršćanstvo,i postati komercijalna religija?izgleda kako hoće.

Svako od nas može reći da vjeruje u boga,a sa druge strane vjeruje u nešto suprotno.Ljudi samo traže privremenu utjehu u tome,dok postoji neki problem u njihovom životu,inače po prirodi,čovjek je uglavnom sklon vraćanju svojim starim navikama,prije svega laganju.Čovjek uvijek Boga nosi u ruci po potrebi,a nikako u srcu.

Hajde ako će te to zadovoljiti da ti i tvoja statistika budete u pravu,još bolje,realno,meni to ništa i ne znači,i svejedno mi je ko će od nas dvojice biti u pravu.

Izvini za dupli,ne znam do čega je.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#15 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

SmokingMan wrote:
patriot_1 wrote:
SmokingMan wrote:Ljudi u današnjem svijetu su više politeisti,panteisti nego monoteisti.
U pravu si,u Indiji!
I ne lupaj napamet,gore imaš statističke podatke koji govore suprotno!Nisam ja to istraživao!
Kršćani,Muslimani i Židovi su monoteisti,dakle tvoja teza pada u vodu jer je to otprilike dvije trećine ili tri četvrtine čovječanstva!
Prvi kršćani,prvi židovi,prvi muslimani su bili jedini pravi monoteisti.Ne radi se ovde ničijem "navođenju na mlin" samo ti govorim o stvarima onakkvim kakve jesu.Pa ako ništa za polaznu tačku,kada si već otvorio temu,da nam objasniš (kada ja već "lupetam") da li je raskol među muslimanima,koji je nastao prije nekih 1.400 godina,samo političke prirode ili stvar dominacije jednog tumačenja islama nad drugim,tj.tzv "sunitskog" tumačenja islama nad "šiitskim" tumačenjem islama,koji je vremenom izrodio više od 30.ak sekti sa blagim varijacijama u vjerovanju,i raznim običajima koji nisu bili poznati ranijim generacijama muslimana.A nije li opšte poznato da je u islamu razilaženje u mjeri dozvoljeno samo po fikskim pitanjima a nikako po akidi?!Neće li islam naposlijetku doživjeti istu sudbinu kao Judeizam i kršćanstvo,i postati komercijalna religija?izgleda kako hoće.

Svako od nas može reći da vjeruje u boga,a sa druge strane vjeruje u nešto suprotno.Ljudi samo traže privremenu utjehu u tome,dok postoji neki problem u njihovom životu,inače po prirodi,čovjek je uglavnom sklon vraćanju svojim starim navikama,prije svega laganju.Čovjek uvijek Boga nosi u ruci po potrebi,a nikako u srcu.

Hajde ako će te to zadovoljiti da ti i tvoja statistika budete u pravu,još bolje,realno,meni to ništa i ne znači,i svejedno mi je ko će od nas dvojice biti u pravu.

Izvini za dupli,ne znam do čega je.
Nema veze.Dvaput je dvaput! :-D
Glej,ja sam Kršćanin,i to Protestant ali sa simpatijom za dobre vjernike Katolike i Pravoslavce!
Dakle za Islam nisam kompetentan!Kad sam studirao Katoličku Bogosloviju (za vjeroučitelja ne za svećenika jer nebih mogao zamisliti život bez žene :-D ) čitao sam jednu dobru knjigu "Islam i Muslimani" i tu autor piše da je Islam nastao od tri stupa,Muhamed se družio kao trgovac sa Židovima i Kršćanima (trgovcima) i prihvatio neka njihova učenja , zatim je bio u nekoj spilji,meditirao i ukazivao mu se anđeo Džibrijel koji mu je prenosio neke istine te je tako on formirao novu vjeru i "začinio" ju nekim Arapskim vjerovanjima od prije(mislim animizmom).
Tako je nastao Islam!
Sad usporedba,Islam nastaje 700 g. poslije Kršćanstva,a Kršćani(tako nas barem Evanđelja i Isus uče) vjeruju da je Isus Bog i Sin Božji!
Oni kažu da nije ni Bog ni Sin!Dakle,netko je u krivu!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#16 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Dope_Man »

Ovo ce stvarno biti moj zadnji komentar jer si me upravo podsjetio zasto sam te poceo ignorisati prije par mjeseci, kao sto sad ignorisem Smrleta. Ali evo da ti sve pojasnim prije nego odem, da ne bude ''bjezanje'':

1. Vjera vam je SLIJEPA jer se drzite prvenstveno nje i kada stvarnost nije u skladu sa onim sto pise u vjeri. Izmisljate razloge zasto se prorocanstva ne ostvaruju, izvrcete naopako knjigu da reinterpretirate znacenje stihova kako bi se uklopili sa modernim naucnim otkricima itd. To radite za OBJE knjige, ti za svoju, Smrle za svoju. Dakle imate istu metodologiju, i zapravo sve je isto osim sto ces ti do smrti tvrditi da on grijesi, a on isto to za tebe. Eto koliko je ''istine'' u vjeri kad je nemoguce dogovoriti se. A to da cete obojica svijet naopako izvrnuti da ''dokazete'' da ste upravu, iako u najboljem slucaju samo jedan moze biti upravu, obojica nikako, pokazuje vasu sljepocu. To nije samo vas problem, to je problem ljudskog roda, hebiga.. tako smo ispali.

2. Nisam nigdje rekao da danas crkva formalno vlada drzavom, vec da ima moc nad narodom zbog brojnosti, tradicije i slicnih faktora. A ako bas hoces vladaja je i formalno vecinom Evrope do prije par stoljeca, danas formalno vlada samo Vatikanom (da, Vatikan je drzava, zamisli), a neformalno vlada svakom vladom gdje su na vrhu ljudi koji se zaklinju nad Biblijom ili su samo vjernici (a to je jos uvijek u vecini i najrazvijenijih drzava). Samo sto mehanizmi drzave vise ne dozvoljavaju da se odluke donose bazirano na religiji.

3. Nostradamus je prorok koliko i Isus i Muhamed. Ja sam svoje bazirao na podacima. Kao sto nisi imao pojma da je bitnije gledati TREND, a ne stanje u jednoj tacki sa postotcima religioznih i ostalih u pocetnom postu, tako i sad ne kontas da se predvidjanja vrse na osnovu trendova. Ateista je sve vise zbog vece pismenosti i dostupnosti znanja, a manjeg utjecaja Crkva/Dzamije, i taj trend traje vec skoro par decenij,a razvojem interneta se drasticno ubrzao i sasvim logican slijed dogadjaja je smanjenje broja vjernika u te velike religije, a porast nereligioznih, kao i onih koji odabiru neku alternativnu vrstu lijeka za nesigurnost (new age pokreti, scijentologija i slicno).

4. Zasto ljudi imaju potrebu vjerovati u nesto ti je objasnjeno u naucnim studijama gore. Da se ne ponavljam, procitaj zadnji pasus mog prvog komentara, a naravno moglo bi ti biti korisno i da procitas naucne radove koje postavih, akon nista bar sazetke na pocetku svakog.

5. Iz ''juhe'' ako je ista nastalo, onda je religija pogrijesila. A vec si se slozio na drugoj temi da je jedna od deset zapovjedi bezvezna, a lik se trudio danima da ih isklesa na kamen.. nemoj ici dalje ovim putem, zavrsices kao mi odvratni ateisti.
Last edited by Dope_Man on 11/04/2017 10:23, edited 1 time in total.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#17 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Drago mi je sto nauku nisi ni spomenuo, a i kako ces kada niti zeli procitati studije, niti znas sta je nauka. A naravo ljubav Crkve prema svemu sto se ne slaze sa njenim ucenjima je dobro poznata svima, pa tako je i ateiste ljubila i grlila citavih 1500 godina koliko je otprilike Crkva imala veliku moc u zapadnom svijetu. Sve ostalo sam ti pojasnio i vidimo se za 5-10-20 godina kada sve vise crkvi bude pretvoreno u muzeje, hotele, barove.. jer ce sve manje biti onih koji se mole tvom bogu. 20. vijek je bio pocetak kraja islama i krscanstva kao velikih monotesitickih religija, i one ce nestati kao i sve prije njih u narednih par stoljeca, ne zbog prijetnji, vec zbog nauke.

Naravno, dio populacije ce nastaviti vjerovati u neku novu verziju, dio ce vjerovati u druge religije, ali vise nikada te religije nece imati moc da oblikuju svijek koliku su imale u prostlosti i to je ono sto zivot cini lijepim.
Neznam Engleski tako dobro da bih tvoje linkove mogao razumiti.Znam popričat sa onima koji govore Engleski ali to je siromašan jezik , dakle,otpada!
Eto još jednog dokaza da smo mi vjernici zaostali ha ha!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#18 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Ovo ce stvarno biti moj zadnji komentar jer si me upravo podsjetio zasto sam te poceo ignorisati prije par mjeseci, kao sto sad ignorisem Smrleta. Ali evo da ti sve pojasnim prije nego odem, da ne bude ''bjezanje'':

1. Vjera vam je SLIJEPA jer se drzite prvenstveno nje i kada stvarnost nije u skladu sa onim sto pise u vjeri. Izmisljate razloge zasto se prorocanstva ne ostvaruju, izvrcete naopako knjigu da reinterpretirate znacenje stihova kako bi se uklopili sa modernim naucnim otkricima itd. To radite za OBJE knjige, ti za svoju, Smrle za svoju. Dakle imate istu metodologiju, i zapravo sve je isto osim sto ces ti do smrti tvrditi da on grijesi, a on isto to za tebe. Eto koliko je ''istine'' u vjeri kad je nemoguce dogovoriti se. A to da cete obojica svijet naopako izvrnuti da ''dokazete'' da ste upravu, iako u najboljem slucaju samo jedan moze biti upravu, obojica nikako, pokazuje vasu sljepocu. To nije samo vas problem, to je problem ljudskog roda, hebiga.. tako smo ispali.

2. Nisam nigdje rekao da danas crkva formalno vlada drzavom, vec da ima moc nad narodom zbog brojnosti, tradicije i slicnih faktora. A ako bas hoces vladaja je i formalno vecinom Evrope do prije par stoljeca, danas formalno vlada samo Vatikanom (da, Vatikan je drzava, zamisli), a neformalno vlada svakom vladom gdje su na vrhu ljudi koji se zaklinju nad Biblijom ili su samo vjernici (a to je jos uvijek u vecini i najrazvijenijih drzava). Samo sto mehanizmi drzave vise ne dozvoljavaju da se odluke donose bazirano na religiji.

3. Nostradamus je prorok koliko i Isus i Muhamed. Ja sam svoje bazirao na podacima. Kao sto nisi imao pojma da je bitnije gledati TREND, a ne stanje u jednoj tacki sa postotcima religioznih i ostalih u pocetnom postu, tako i sad ne kontas da se predvidjanja vrse na osnovu trendova. Ateista je sve vise zbog vece pismenosti i dostupnosti znanja, a manjeg utjecaja Crkva/Dzamije, i taj trend traje vec skoro par decenij,a razvojem interneta se drasticno ubrzao i sasvim logican slijed dogadjaja je smanjenje broja vjernika u te velike religije, a porast nereligioznih, kao i onih koji odabiru neku alternativnu vrstu lijeka za nesigurnost (new age pokreti, scijentologija i slicno).

4. Zasto ljudi imaju potrebu vjerovati u nesto ti je objasnjeno u naucnim studijama gore. Da se ne ponavljam, procitaj zadnji pasus mog prvog komentara, a naravno moglo bi ti biti korisno i da procitas naucne radove koje postavih, akon nista bar sazetke na pocetku svakog.

5. Iz ''juhe'' ako je ista nastalo, onda je religija pogrijesila. A vec si se slozio na drugoj temi da je jedna od deset zapovjedi bezvezna, a lik se trudio danima da ih isklesa na kamen.. nemoj ici dalje ovim putem, zavrsices kao mi odvratni ateisti.
0)A što ću sad ja jadan,toliko ću puno izgubiti jer me TI ignoriraš!
1)Važno da si TI u pravu!Bar tebi.Meni nije!Zašto bi se ja i smrle morali slagati u svemu?Slažu li se muž i žena u svemu?Roditelji i djeca?
2)Nula!
3)Hebala te pismenost !Neki Grčki mudraci su bili pametniji od mnogih današnjih!
4)Zašto ljudi imaju potrebu vjerovati u Big Bang?Dokazano?Nipošto!
5)Ta zapovjed je bila za ono vrijeme!Ljudi su od nje napravili cirkus!Meni je svaki dan sa Bogom i ljudima bitan a ne samo subota ili nedjelja!
To je kao brak,voliš žrnu i poštuješ ju,živiš za nju i to ima smisla dok ti je vjerna!Kad legne sa susjedom,odbaciš je kao staru krpu!
Nije zapovjed o vjernosti u braku loša,loše je to što ju je netko zloupotrebio!Postaje nevažeća!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#19 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:Neznam Engleski tako dobro da bih tvoje linkove mogao razumiti.Znam popričat sa onima koji govore Engleski ali to je siromašan jezik , dakle,otpada!
:shock: Jarane možeš imati svoja vjerovanja, ali ne i svoje činjenice. Provjeri koliko riječi ima engleski, a koliko naš i ne lupaj.
patriot_1 wrote:Eto još jednog dokaza da smo mi vjernici zaostali ha ha!
Ne uvlači ostale vjernike u to, ako si ti zaostao ili se takvim smatraš, drugi nisu. Većina vjernika koje poznajem zna barem jedan strani jezik, obično engleski, možda je do sredine u kojoj živim ali to je moj jedini uzorak, i zato ne poziraj kao model za sve vjernike, kada to očito nisi.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#20 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

tranquil wrote:
patriot_1 wrote:Neznam Engleski tako dobro da bih tvoje linkove mogao razumiti.Znam popričat sa onima koji govore Engleski ali to je siromašan jezik , dakle,otpada!
:shock: Jarane možeš imati svoja vjerovanja, ali ne i svoje činjenice. Provjeri koliko riječi ima engleski, a koliko naš i ne lupaj.
patriot_1 wrote:Eto još jednog dokaza da smo mi vjernici zaostali ha ha!
Ne uvlači ostale vjernike u to, ako si ti zaostao ili se takvim smatraš, drugi nisu. Većina vjernika koje poznajem zna barem jedan strani jezik, obično engleski, možda je do sredine u kojoj živim ali to je moj jedini uzorak, i zato ne poziraj kao model za sve vjernike, kada to očito nisi.
Otkud si ti sad banuo?To je siromašan jezik odnosi se na moje znanje istog,dakle govorni ali ne i stručno poznavanje istog!Osnove znam no nepisman sam za čitanje stručne literature!
Jbt koji tupan!Zar je znanje Engleskog lakmus papir za kvelitetu vjere?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#21 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:
tranquil wrote:
patriot_1 wrote:Neznam Engleski tako dobro da bih tvoje linkove mogao razumiti.Znam popričat sa onima koji govore Engleski ali to je siromašan jezik , dakle,otpada!
:shock: Jarane možeš imati svoja vjerovanja, ali ne i svoje činjenice. Provjeri koliko riječi ima engleski, a koliko naš i ne lupaj.
patriot_1 wrote:Eto još jednog dokaza da smo mi vjernici zaostali ha ha!
Ne uvlači ostale vjernike u to, ako si ti zaostao ili se takvim smatraš, drugi nisu. Većina vjernika koje poznajem zna barem jedan strani jezik, obično engleski, možda je do sredine u kojoj živim ali to je moj jedini uzorak, i zato ne poziraj kao model za sve vjernike, kada to očito nisi.
Otkud si ti sad banuo?To je siromašan jezik odnosi se na moje znanje istog,dakle govorni ali ne i stručno poznavanje istog!Osnove znam no nepisman sam za čitanje stručne literature!
Jbt koji tupan!Zar je znanje Engleskog lakmus papir za kvelitetu vjere?
Ko je pomenuo kvalitetu vjere? Ti si počeo priču "ne znam engleski, dakle mi vjernici smo zaostali". Bez obzira na to što si bio sarkastičan, htio si implicirati da se vjernicima često spočitava da su zaostali. Regirao sam na to kao netačno, i rekao sam da nisi model za sve vjernike (tj. nisu svi vjernici kao ti) a nisam nigdje pomenuo tvoju kvalitetu vjere. Mogao bi ti poraditi i na razumijevanju našeg jezika?
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#22 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by r_faruk »

patriot_1 wrote:
SmokingMan wrote:Ljudi u današnjem svijetu su više politeisti,panteisti nego monoteisti.
U pravu si,u Indiji!
I ne lupaj napamet,gore imaš statističke podatke koji govore suprotno!Nisam ja to istraživao!
Kršćani,Muslimani i Židovi su monoteisti,dakle tvoja teza pada u vodu jer je to otprilike dvije trećine ili tri četvrtine čovječanstva!
covjek ti dade par naucnih radova objavljenih u zurnalima, a ti na to kazes citirano!!!
gdje si skupio ti svoje podatke?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#23 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

="tranquil"

Ko je pomenuo kvalitetu vjere? Ti si počeo priču "ne znam engleski, dakle mi vjernici smo zaostali". Bez obzira na to što si bio sarkastičan, htio si implicirati da se vjernicima često spočitava da su zaostali. Regirao sam na to kao netačno, i rekao sam da nisi model za sve vjernike (tj. nisu svi vjernici kao ti) a nisam nigdje pomenuo tvoju kvalitetu vjere. Mogao bi ti poraditi i na razumijevanju našeg jezika?
Mogao bi ti malo pročitati što piše Dope man.Pa bi vidio da mu sve stremi u tom pravcu"Vjeruju zaostali!"
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#24 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

r_faruk wrote:
patriot_1 wrote:
SmokingMan wrote:Ljudi u današnjem svijetu su više politeisti,panteisti nego monoteisti.
U pravu si,u Indiji!
I ne lupaj napamet,gore imaš statističke podatke koji govore suprotno!Nisam ja to istraživao!
Kršćani,Muslimani i Židovi su monoteisti,dakle tvoja teza pada u vodu jer je to otprilike dvije trećine ili tri četvrtine čovječanstva!
covjek ti dade par naucnih radova objavljenih u zurnalima, a ti na to kazes citirano!!!
gdje si skupio ti svoje podatke?
Par radova?
I što je par radova mjerilo svih?
Vidi otkud sam citirao,lahko ćeš naći!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#25 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:="tranquil"

Ko je pomenuo kvalitetu vjere? Ti si počeo priču "ne znam engleski, dakle mi vjernici smo zaostali". Bez obzira na to što si bio sarkastičan, htio si implicirati da se vjernicima često spočitava da su zaostali. Regirao sam na to kao netačno, i rekao sam da nisi model za sve vjernike (tj. nisu svi vjernici kao ti) a nisam nigdje pomenuo tvoju kvalitetu vjere. Mogao bi ti poraditi i na razumijevanju našeg jezika?
Mogao bi ti malo pročitati što piše Dope man.Pa bi vidio da mu sve stremi u tom pravcu"Vjeruju zaostali!"
Kakve veze Dope man ima sa bilo čime što sam rekao? Zašto skrećeš sada na Dope man-a? Koliko vidim čovjek se, kao uzroke vjerovanja, poziva na odgoj, kao i strah (od kazne, na ovom ili onom svijetu). Savršeno razumno objašnjenje bez bilo kakve implikacije o zaostalosti. Zašto si u tome prepoznao zaostalost?

Previše paranoično razmišljaš o tome kako izgledaš u tuđim očima, tražiš skrivene uvrede u savršeno civiliziranoj raspravi, a istovremeno nazivaš druge tupanom. Ne valja ti posao.
Post Reply