Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
palenholik
Posts: 6
Joined: 25/04/2007 15:08

#1 Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by palenholik »

Pozz ekipa,
Kod nas u BiH još uvijek se koriste kojekakve Viber grupe za dojave o stanju na putevima (policija, radari, gužve, udesi...) možda je prije 10tak godina to bio brz način da se doznaju informacije o stanju na putevima (u odnosu na novine, TV i radio) ali od tada razvila su se mnoga korisnija riješenja.

Konkretnije aplikacija Waze, koja je napravljena da se u realnom vremenu u dva klika prijavljuju takve stvari. Statični radari su več ucrtani.
Što je najbolje, dovoljno je upaliti aplikaciju i ugašenog ekrana voziti, a aplikacija će glasovno dojavljivati ako na vašem putu ima dojava o opasnostima, radar, policija i sl...

Za područje BiH tu je vrijedna ekipa old tajmera koji pomažu da sve informacije vezano o promjenama na mapi budu na vrijeme unešene. Imaju Discord grupu gdje se mogu prijaviti promjene i problemi:
https://discord.gg/7458UxMZ

Je li iko probao Waze?
azdralovic
Posts: 4460
Joined: 29/05/2010 21:46

#2 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by azdralovic »

palenholik wrote: 16/02/2024 10:24 Pozz ekipa,
Kod nas u BiH još uvijek se koriste kojekakve Viber grupe za dojave o stanju na putevima (policija, radari, gužve, udesi...) možda je prije 10tak godina to bio brz način da se doznaju informacije o stanju na putevima (u odnosu na novine, TV i radio) ali od tada razvila su se mnoga korisnija riješenja.

Konkretnije aplikacija Waze, koja je napravljena da se u realnom vremenu u dva klika prijavljuju takve stvari. Statični radari su več ucrtani.
Što je najbolje, dovoljno je upaliti aplikaciju i ugašenog ekrana voziti, a aplikacija će glasovno dojavljivati ako na vašem putu ima dojava o opasnostima, radar, policija i sl...

Za područje BiH tu je vrijedna ekipa old tajmera koji pomažu da sve informacije vezano o promjenama na mapi budu na vrijeme unešene. Imaju Discord grupu gdje se mogu prijaviti promjene i problemi:
https://discord.gg/7458UxMZ

Je li iko probao Waze?
Zato sto na viberu mozes napisati "ima li ih kod kamenog dvorca" i neko ti napise ima :bih:
waze, radarbot, sta god trece su dobri ali isto tako nisu 100% pouzdani
dodatni usecase koje aplikacije ne rjesavaju je presretac, jer nije stacionaran
i naravno za kraj, jer je ovo Bosna i volimo komplikovati, mozes poceti od toga zasto koristimo viber uopste?

edit: dosta se o aplikacijama pisalo na ovoj grupi mobilni-radari-kamere-t102661.html
User avatar
hopi
Posts: 5760
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#3 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by hopi »

Pa ne znam šta smeta Viber grupa, možeš napisati nesto, neko ti odgovori, postavi se neka slika i slično.
Neka i grupe i ostalih aplikacija.
palenholik
Posts: 6
Joined: 25/04/2007 15:08

#4 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by palenholik »

azdralovic wrote: 16/02/2024 10:28 Zato sto na viberu mozes napisati "ima li ih kod kamenog dvorca" i neko ti napise ima :bih:
To je mač sa dvije oštrice... zamisli neko napiše da je policija kod "kineskog zida" u Bihaću? Ili tako neki lokalni sleng za svako od gradova u BiH.
Dobro je lokalcima ali generalno nije od koristi, bar po meni.
azdralovic wrote: 16/02/2024 10:28 waze, radarbot, sta god trece su dobri ali isto tako nisu 100% pouzdani
dodatni usecase koje aplikacije ne rjesavaju je presretac, jer nije stacionaran
Da presretač je problem, ali i to se može prijaviti na cijelu duž kolovoza.
azdralovic wrote: 16/02/2024 10:28 i naravno za kraj, jer je ovo Bosna i volimo komplikovati, mozes poceti od toga zasto koristimo viber uopste?
Ma ja :S


Generalno, u Americi (ili jednoj od država, ne znam sad koja tačno) su htjeli da zabrane aplikaciju zbog dojava o lokaciji saobraćajne policije... ali nisu mogli... Sloboda govora :D
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8506
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#5 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by kokuz_sa »

Na Viber grupi za radaelre mi je najbolje kada neko napise

Stanje
Bihac-Sarajevo
Imal radara i neko napise onda
Sve je cisto

4h voznje, moze se staviti 301 radar za to vrijeme.
Svemirci mogu sletit
palenholik
Posts: 6
Joined: 25/04/2007 15:08

#6 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by palenholik »

hopi wrote: 16/02/2024 10:30 Pa ne znam šta smeta Viber grupa, možeš napisati nesto, neko ti odgovori, postavi se neka slika i slično.
Neka i grupe i ostalih aplikacija.
Stoji...

Krenulo sa novinama, pa TV, pa radio, pa Viber (i druge) grupe...
Idemo za sve bržim i korisnijim vidom komunikacije stanja na saobračajnicama.

Sve isto možeš i na Waze, stim kad konzumiraš informaciju, ne moraš listati poruke i dešifrovati gdje šta, samo ti aplikacija dojavi ono što je neko u dva klika unio - sa slikom.
User avatar
Qler
Posts: 23720
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#7 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by Qler »

Ja waze koristim godinama, bukvalno, i dan danas se ljudi ibrete kad im pokažem šta je. Al jebo nas, kod nas da mogu još bi se s brda dovikivali.
User avatar
kabal1337
Posts: 8437
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#8 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by kabal1337 »

popolovi ekran pa koristi i waze i viber
User avatar
gentoo
Posts: 3364
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#9 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by gentoo »

Ili, samo ideja, voziti po zakonu i ogranicenju ? :lol: :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10658
Joined: 16/01/2012 21:38

#10 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by basicm »

Treba kamionima za vage, inspekcije, i sve sto je mimo oznacavanja na waze.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#11 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by DrugaGimnazija »

Ja automatski otvaram Waze cim sjednem za volan. Ove godine se znatno povecao broj korisnika i van turisticke sezone, tako da ima dobrih podataka o patrolama i guzvama.
Mene po gradu manje zanimaju radari i patrole, svakako ne vozim (puno) brze od ogranicenja ili pod nekim dejstvom, ali me zanima gdje su guzve i kojom ulicom mi je najbolja alternativa ako negdje ima zastoj.
palenholik
Posts: 6
Joined: 25/04/2007 15:08

#12 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by palenholik »

basicm wrote: 16/02/2024 14:44 Treba kamionima za vage, inspekcije, i sve sto je mimo oznacavanja na waze.
Možeš li malo detaljnije napisati ovo za vage?

Inspekcije se generalno mogu označiti sa policija oznakom, i u opis staviti "Inspeckija...".

Ovo za vage, daj primjer ako može.

Lp,
User avatar
basicm
Posts: 10658
Joined: 16/01/2012 21:38

#13 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by basicm »

palenholik wrote: 22/02/2024 13:34
basicm wrote: 16/02/2024 14:44 Treba kamionima za vage, inspekcije, i sve sto je mimo oznacavanja na waze.
Možeš li malo detaljnije napisati ovo za vage?

Inspekcije se generalno mogu označiti sa policija oznakom, i u opis staviti "Inspeckija...".

Ovo za vage, daj primjer ako može.

Lp,
Imas tamo na grupi ljudi svasta pisu, svaku stvar vezanu za saobracaj. Medju njima se spominje i to.
azdralovic
Posts: 4460
Joined: 29/05/2010 21:46

#14 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by azdralovic »

palenholik wrote: 22/02/2024 13:34
basicm wrote: 16/02/2024 14:44 Treba kamionima za vage, inspekcije, i sve sto je mimo oznacavanja na waze.
Možeš li malo detaljnije napisati ovo za vage?

Inspekcije se generalno mogu označiti sa policija oznakom, i u opis staviti "Inspeckija...".

Ovo za vage, daj primjer ako može.

Lp,
ma isti vrag kao i inspekcija... vaga ti interesuje ove sa kamionima radi provjere pretovara
pisati komentar dok vozis i nije bas idealno
palenholik
Posts: 6
Joined: 25/04/2007 15:08

#15 Re: Zašto još uvijek koristimo Viber grupe za dojave o stanju na cestama?

Post by palenholik »

azdralovic wrote: 22/02/2024 14:16 ma isti vrag kao i inspekcija... vaga ti interesuje ove sa kamionima radi provjere pretovara
pisati komentar dok vozis i nije bas idealno
Kao što je več neko spomenuo, može se prijaviti kao policija, bitno je da onaj ko vozi dobije obavještenje da nešto ima...

Kao na linku ispod...
https://youtube.com/shorts/Bh_WWK_JYS4?feature=share
Post Reply