Zašto je nastala RS!?

Post Reply
User avatar
pojedinac
Posts: 1452
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#1 Zašto je nastala RS!?

Post by pojedinac »

Kome do sada nije bilo jasno, zbog čega su Bošnjaci stradali i ipak kao večinski narod svedeni na 23 % BiH teritorije, neka pogleda video i čuje pravi razlog.

User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#2 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Fudo Bosna »

pojedinac wrote:Kome do sada nije bilo jasno, zbog čega su Bošnjaci stradali i ipak kao večinski narod svedeni na 23 % BiH teritorije, neka pogleda video i čuje pravi razlog.


Odmah neistina , i to na startu?

Bosnjaci su na 23 % svedeni '93, ali nizom pobjeda 1994 i pogotovu 1995; Mostarsko ratiste, Bihac, Ripac, Sanski Most, Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Kljuc, Kulen Vakuf, Sanski Most, Vares, Donji Vakuf...itd pa Dayton i dobivena podrucja Sarajeva za "zelenim stolom", Gorazda i sl , dakle, po 10 put ponavljam , ARBIH je kontrolisala vise od 1/3 teritorije, a s obzirom da su danas vecina u Brckom, Kozarcu, Srebrenici itd; ne razumijem zasto se stalno ponavljaju te lazi o " navodnih 23 %", valjda, "HZHB i nebeske", lazi , sta li ? :D
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#3 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by horkesh »

Fudo Bosna wrote:
pojedinac wrote:Kome do sada nije bilo jasno, zbog čega su Bošnjaci stradali i ipak kao večinski narod svedeni na 23 % BiH teritorije, neka pogleda video i čuje pravi razlog.


Odmah neistina , i to na startu?

Bosnjaci su na 23 % svedeni '93, ali nizom pobjeda 1994 i pogotovu 1995; Mostarsko ratiste, Bihac, Ripac, Sanski Most, Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Kljuc, Kulen Vakuf, Sanski Most, Vares, Donji Vakuf...itd pa Dayton i dobivena podrucja Sarajeva za "zelenim stolom", Gorazda i sl , dakle, po 10 put ponavljam , ARBIH je kontrolisala vise od 1/3 teritorije, a s obzirom da su danas vecina u Brckom, Kozarcu, Srebrenici itd; ne razumijem zasto se stalno ponavljaju te lazi o " navodnih 23 %", valjda, "HZHB i nebeske", lazi , sta li ? :D
Odmah nakon Daytona Armija RBiH je kontrolirala 33 posto teritorije BiH. Procenat bi danas vjerovatno bio i veći, ali slažem se da je važno raspršiti taj mit o 23 posto.
Amis2321
Posts: 71
Joined: 18/09/2018 22:13

#4 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Amis2321 »

Taj mit o 23% BiH je smijesan jer na 65% BiH se ne nalazi nista osim visoke planine, sume ili ravnice bez i jednog sela a kamoli gradica. Bosnjaci kontrolisu sve sto je od vrijednosti u BiH. To je isto kao kada bi rekli za 15% Egipta kako to kontrolisu arapi a ostatak Egipta gdje imamo pustinju i oaze to koriste semitski beduini i Druni. :D

Dakle sve sto vrijedi u BiH osim Bijeljine i Banja Luke kontrolisu Bosnjaci. A u Istocnoj Bosni cine 30-60% u pola opstina:

http://www.statistika.ba/
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#5 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by hAZNADAR »

Amis2321 wrote:Taj mit o 23% BiH je smijesan jer na 65% BiH se ne nalazi nista osim visoke planine, sume ili ravnice bez i jednog sela a kamoli gradica. Bosnjaci kontrolisu sve sto je od vrijednosti u BiH. To je isto kao kada bi rekli za 15% Egipta kako to kontrolisu arapi a ostatak Egipta gdje imamo pustinju i oaze to koriste semitski beduini i Druni. :D

Dakle sve sto vrijedi u BiH osim Bijeljine i Banja Luke kontrolisu Bosnjaci. A u Istocnoj Bosni cine 30-60% u pola opstina:

http://www.statistika.ba/
Ja ba,... i latinica u sve st ovrijedi u BiH a u ostatku srpska cirilica. Eh da su Atifa pustili - bilo bi latinice jos vise. :D
Kada tako lijepo koristis statistike - sta mislis da malo proucis i historiju. Sa osvrtom na bosancicu napr. sa druge teme. Bas lijepo sto si ovdje navratio - nekako mi bolje mjesto da te rasturim. :D Nista licno naravno - samo edikativno.
Amis2321
Posts: 71
Joined: 18/09/2018 22:13

#6 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Amis2321 »

hAZNADAR wrote:
Amis2321 wrote:Taj mit o 23% BiH je smijesan jer na 65% BiH se ne nalazi nista osim visoke planine, sume ili ravnice bez i jednog sela a kamoli gradica. Bosnjaci kontrolisu sve sto je od vrijednosti u BiH. To je isto kao kada bi rekli za 15% Egipta kako to kontrolisu arapi a ostatak Egipta gdje imamo pustinju i oaze to koriste semitski beduini i Druni. :D

Dakle sve sto vrijedi u BiH osim Bijeljine i Banja Luke kontrolisu Bosnjaci. A u Istocnoj Bosni cine 30-60% u pola opstina:

http://www.statistika.ba/
Ja ba,... i latinica u sve st ovrijedi u BiH a u ostatku srpska cirilica. Eh da su Atifa pustili - bilo bi latinice jos vise. :D
Kada tako lijepo koristis statistike - sta mislis da malo proucis i historiju. Sa osvrtom na bosancicu napr. sa druge teme. Bas lijepo sto si ovdje navratio - nekako mi bolje mjesto da te rasturim. :D Nista licno naravno - samo edikativno.
Bujrum. Bosancica nije interesantna tema. Nego mi objasni kako Bosna nije imala vatreno oruzije i kako je ustvari uvijek bila slabasna zemlja nalik na Skote sve do dolaska kralja Tvrtka. To je interesantnija tema. Ja volim vas komunjare malo povaljati vise nego ista.
Last edited by Amis2321 on 06/10/2018 12:10, edited 1 time in total.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#7 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Kejn »

U međuvremenu smo ovladali Jajcem, Vukosavljem, Srebrenicom,Brčkom, Novim Travnikom. Na redu je Kiseljak i Stolac....
Mit od 23% je više neki bijedan pokušaj psihološkog ratovanja...
Amis2321
Posts: 71
Joined: 18/09/2018 22:13

#8 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Amis2321 »

Kejn wrote:U međuvremenu smo ovladali Jajcem, Vukosavljem, Srebrenicom,Brčkom, Novim Travnikom. Na redu je Kiseljak i Stolac....
Mit od 23% je više neki bijedan pokušaj psihološkog ratovanja...
Da tako unisteni Hrvatski korpus u BiH sam sebe tjesi.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#9 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Krokodajl »

Pa možda jer do dolaska Kralja Tvrtka ni ostatak Europe nije imao vatreno oružje, nešto sumnjam da su u 12. stoljeću ratovali sa topovima i puškama :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#10 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by hAZNADAR »

Amis2321 wrote:
hAZNADAR wrote:

Ja ba,... i latinica u sve st ovrijedi u BiH a u ostatku srpska cirilica. Eh da su Atifa pustili - bilo bi latinice jos vise. :D
Kada tako lijepo koristis statistike - sta mislis da malo proucis i historiju. Sa osvrtom na bosancicu napr. sa druge teme. Bas lijepo sto si ovdje navratio - nekako mi bolje mjesto da te rasturim. :D Nista licno naravno - samo edikativno.
Bujrum. Bosancica nije interesantna tema. Nego mi objasni kako Bosna nije imala vatreno oruzije i kako je ustvari uvijek bila slabasna zemlja nalik na Skote sve do dolaska kralja Tvrtka. To je interesantnija tema. Ja volim vas komunjare malo povaljati vise nego ista.
Super, taman sam tvog jarana na temi o Bobovcu rasturio na sitne komadice - nije se usudio vise nista reci.

Dakle pasha moj lipi - koje pismo je bila bosancica?
Necemo o glagoljici i begovici koje su istog pisma kao bosancica - sam pitam za bosancicu?

Buduci da si ustvrdio da nepismeni vlastki stocari donijeli neko teneko pismo u Bosnu.
Amis2321
Posts: 71
Joined: 18/09/2018 22:13

#11 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Amis2321 »

hAZNADAR wrote:
Super, taman sam tvog jarana na temi o Bobovcu rasturio na sitne komadice - nije se usudio vise nista reci.

Dakle pasha moj lipi - koje pismo je bila bosancica?
Necemo o glagoljici i begovici koje su istog pisma kao bosancica - sam pitam za bosancicu?

Buduci da si ustvrdio da nepismeni vlastki stocari donijeli neko teneko pismo u Bosnu.
Bosancica je bila Bosancica. Autenticno Bosansko pismo. Sta zelis reci?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#12 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by hAZNADAR »

Amis2321 wrote:
hAZNADAR wrote:
Super, taman sam tvog jarana na temi o Bobovcu rasturio na sitne komadice - nije se usudio vise nista reci.

Dakle pasha moj lipi - koje pismo je bila bosancica?
Necemo o glagoljici i begovici koje su istog pisma kao bosancica - sam pitam za bosancicu?

Buduci da si ustvrdio da nepismeni vlastki stocari donijeli neko teneko pismo u Bosnu.
Bosancica je bila Bosancica. Autenticno Bosansko pismo. Sta zelis reci?
Bosancica je jedna varijanta cirilice. Koja se nekada pisala sve do Moravske. Razvile su se lokalne varijante poput bosancice sa drugacijim oblikom nekih slova i moderna historiografija je i dala naziv bosancica koji se nije upotrebljavao u srednjem vijeku jer nije ni postojao obicaj imenovanja pisma. Bosancica je dafakto jedna verzija cirilice.
Ta bosanska cirilica se nastavila poslije pod imenom begovica - isto sa nekim izmjenama ali opet cirilica.

Danas se cirilica uci u skolama u po Sarajeva, Tuzle, Zenice,... i vjerovao ili ne nije komunjarska rabota.

Sad ti na redu
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#13 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by furlan »

A da se prvo pocMe uciti gramatika? :D
Amis2321
Posts: 71
Joined: 18/09/2018 22:13

#14 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Amis2321 »

hAZNADAR wrote:
Bosancica je jedna varijanta cirilice. Koja se nekada pisala sve do Moravske. Razvile su se lokalne varijante poput bosancice sa drugacijim oblikom nekih slova i moderna historiografija je i dala naziv bosancica koji se nije upotrebljavao u srednjem vijeku jer nije ni postojao obicaj imenovanja pisma. Bosancica je dafakto jedna verzija cirilice.
Ta bosanska cirilica se nastavila poslije pod imenom begovica - isto sa nekim izmjenama ali opet cirilica.

Danas se cirilica uci u skolama u po Sarajeva, Tuzle, Zenice,... i vjerovao ili ne nije komunjarska rabota.

Sad ti na redu
Cirilica i Latinica su imale 1000 raznih varijanata. Postoji ogromna razlika izmedju Grcke i Srpske cirilice recimo. Kada se u danasnjem jeziku koristi naziv cirilica na nasim prostoirima misli se na srpsku cilirlicu (Serbian Cerilic). Bosancica je dakle Bosansko pismo i samo srbin naglasava da je to cirilica kako bi je u danasnjim dnevn politickim odnosima prikazao kao srpsko pismo. Jer danas cirilicom pisaju srbi i to vrijedi kao njihovo pismo. Da Bosnajci cine 95% BiH naravno da bi se ukinula cirilica srpska i uvela Bosancica kao sekundarno pismo.
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#15 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by hrusta »

Raja je li ovo tema o PC-u ili provopisu/gramatici/cirilici/latinici? Hajmo se vratiti na temu..... :thumbup:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#16 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by hAZNADAR »

Amis2321 wrote:
hAZNADAR wrote:
Bosancica je jedna varijanta cirilice. Koja se nekada pisala sve do Moravske. Razvile su se lokalne varijante poput bosancice sa drugacijim oblikom nekih slova i moderna historiografija je i dala naziv bosancica koji se nije upotrebljavao u srednjem vijeku jer nije ni postojao obicaj imenovanja pisma. Bosancica je dafakto jedna verzija cirilice.
Ta bosanska cirilica se nastavila poslije pod imenom begovica - isto sa nekim izmjenama ali opet cirilica.

Danas se cirilica uci u skolama u po Sarajeva, Tuzle, Zenice,... i vjerovao ili ne nije komunjarska rabota.

Sad ti na redu
Cirilica i Latinica su imale 1000 raznih varijanata. Postoji ogromna razlika izmedju Grcke i Srpske cirilice recimo. Kada se u danasnjem jeziku koristi naziv cirilica na nasim prostoirima misli se na srpsku cilirlicu (Serbian Cerilic). Bosancica je dakle Bosansko pismo i samo srbin naglasava da je to cirilica kako bi je u danasnjim dnevn politickim odnosima prikazao kao srpsko pismo. Jer danas cirilicom pisaju srbi i to vrijedi kao njihovo pismo. Da Bosnajci cine 95% BiH naravno da bi se ukinula cirilica srpska i uvela Bosancica kao sekundarno pismo.
Kao prvo - grcki alfabet nije cirilica vece grcki alfabet nastao iz fenicanskog pisma. Cirilica je u svom nastajanju upotrijebila neke glasove grckog alfabeta tako da se prije moze reci da je grcki alfabet preteca cirilice negoli da je verzija cirilice.

To sto ti kazes misli se na srpsku cirilicu je upravo to sto sam kazes - "misli se". Kako u kojoj glavi. Nauka kaze drugacije. Danasnja srpska cirilica je vise samo ime negoli neka autohtonost i originalnost. Poput SH jezika koji je bio standardizovan, bilo je standardizaovano i pismo i upotreba pisma. Tako da istu verziju cirilice danas uce u skolama i u Srbiji, Crnoj Gori, BiH, sporadicno cak i u Hrvatskoj ali to nije srpska samo zato sto se Srbi time kite.

To sto se misli je samo filozofija galame, gebelsovskih ponavljanja koja postanu pravilo neukima. Isto kao da si rekao da kada se spominju nasi preci - misli se Srbi jelte - zato sto najvise galame o tome. Ili bosanski jezik da je srpski zato sto lici jelte? Ista stvar i sa cirilicom. Nista cirilica nije vise srpska negoli bosanska ili hrvatska.
Onaj ko poklanja to pismo Srbima i priznaje da je njihovo im cini ogromnu uslugu a sebe steti.

Latinica se upotrebljava vjerovao ili ne svugdje vise nego cirilica. Pa i u RS i Srbiji gdje se cirilica vise politicki gura u prvi plan ali se ne koristi u narodu nesto puno vise. Kod nas je to samo rezultat evropeizacije, globalizacije,... gdje veca upotreba latinice ima svoje prakticne strane i navike, em lakse je,... a ne zbog tobozeg patriotskog naboja jerbo je latinica kao vise bosnjacka negoli cirilica.

Bosancica je samo izraz za bosansku verziju cirilice srednjeg vijeka. Sam naziv bosancica star svega 100 i kusur godina. Historicari uocili razlike izmedju cirilice pisane u Hrvatskoj, Bosni, Srbiji i dali nazive.
Bosancica je pristupna na internetu ko hoce da je uci - ali prilagodjena tadasnjem govoru. Danas je ne mozes tako lako upotrijebiti za danasnje glasove. A i ako bi pokusao - to je cirilica kako god okrenes.

Spomenuo si dolazak cirilice preko stocarskih Vlaha. Molim bilo kakvo objasnjenje, link, historicara,... i mrvu logike.
Last edited by hAZNADAR on 06/10/2018 13:02, edited 1 time in total.
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#17 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Point. »

Hajte prešaltajte se na odgovarajuću temu što se tiče gramatike, bosančice, čirilice i slično.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#18 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by hAZNADAR »

Point. wrote:Hajte prešaltajte se na odgovarajuću temu što se tiče gramatike, bosančice, čirilice i slično.
Zamalo se ovo nastavilo na temi o Dragicevicu,.. tako da je ovdje manje zlo. A buduci da je ova tema bezidejna i slabo posjecena,.. zasto ne. Rado bih nastavio na drugom mjestu - ako imas bolju ideju.

Buduci da je junak sa kojim se raspravljam spomenuo debakl mitomanije na temi o Bobovcu - mozemo i tamo.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#19 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by hAZNADAR »

Kejn wrote:U međuvremenu smo ovladali Jajcem, Vukosavljem, Srebrenicom,Brčkom, Novim Travnikom. Na redu je Kiseljak i Stolac....
Mit od 23% je više neki bijedan pokušaj psihološkog ratovanja...
Srebrenicom`?
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#20 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Kejn »

hAZNADAR wrote:
Kejn wrote:U međuvremenu smo ovladali Jajcem, Vukosavljem, Srebrenicom,Brčkom, Novim Travnikom. Na redu je Kiseljak i Stolac....
Mit od 23% je više neki bijedan pokušaj psihološkog ratovanja...
Srebrenicom`?
Bošnjaci su po popisu iz 2013-te relativna većina u Srebrenici
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#21 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by ¤ jelena ¤ »

Pratim... :lol: :lol:



ta kae....oni pisaju cirilicom. :lol:
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#22 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Point. »

hAZNADAR wrote:
Point. wrote:Hajte prešaltajte se na odgovarajuću temu što se tiče gramatike, bosančice, čirilice i slično.
Zamalo se ovo nastavilo na temi o Dragicevicu,.. tako da je ovdje manje zlo. A buduci da je ova tema bezidejna i slabo posjecena,.. zasto ne. Rado bih nastavio na drugom mjestu - ako imas bolju ideju.

Buduci da je junak sa kojim se raspravljam spomenuo debakl mitomanije na temi o Bobovcu - mozemo i tamo.
Ima sigurno na podforumu istorija tema o bosančici. Ova tema je ionako bezvezna i ide pod lock, bezveze rasipate riječi i vrijeme. :)
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#23 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by Fudo387 »

Zato sto su jedni bili, i ostali, zadojeni bolesnom ideologijom, a drugi bili, i ostali, nesposobni da im se suprostave. Ovi drugi, cak i kad su na svojoj strani imali sav progresivan svijet, uspijeli su prokockati sansu da to sranje od entiteta sjebu. Nisu imali kad od tendera.
Sad je kasno, mo’s qrcu svirat’.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#24 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by hAZNADAR »

Kejn wrote:
hAZNADAR wrote:
Kejn wrote:U međuvremenu smo ovladali Jajcem, Vukosavljem, Srebrenicom,Brčkom, Novim Travnikom. Na redu je Kiseljak i Stolac....
Mit od 23% je više neki bijedan pokušaj psihološkog ratovanja...
Srebrenicom`?
Bošnjaci su po popisu iz 2013-te relativna većina u Srebrenici
Jes ko i moja mahala u BL - has muslimanska a u ova doba godine kada prodjes nemas bas taj utisak.

Izbori su najrelevantniji po tom pitanju. Taman da si i u pravu za vecinu u Srebrenici - nejedinstvo, uskogrudost, pohlepa, zavist, zatucanost,... u probosanskim snagama je isto kao da su stroga manjina. Demografsko ovladavanje je nista ako nemas dovoljnu zrelost i za politicko.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#25 Re: Zašto je nastala RS!?

Post by hAZNADAR »

Amis2321 wrote:

Bujrum. Bosancica nije interesantna tema. Nego mi objasni kako Bosna nije imala vatreno oruzije i kako je ustvari uvijek bila slabasna zemlja nalik na Skote sve do dolaska kralja Tvrtka. To je interesantnija tema. Ja volim vas komunjare malo povaljati vise nego ista.
Evo tjeraju nas. Da nastavimo na toj temi da vidim kako valjas komunjare.
Post Reply