Zašto je Juda izdao Isusa?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Tan.tal
Posts: 21
Joined: 07/05/2010 15:54

#1 Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by Tan.tal »

?
ponizni
Posts: 39
Joined: 07/09/2010 16:20

#2 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by ponizni »

Nije imao novaca za pivo i žene.
User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#3 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by NightSkyWalker »

Pa valjda je to sve bilo planirano. Isus je znao da ce umrijeti i zato je i dosao na zemlju
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#4 Sedam tumačenja Judina čina izdaje

Post by JimboJonez »

Sedam tumačenja Judina čina izdaje

1.) Juda kao utjelovljenje zla
Juda je iz Antikristovog plemena. Tragičan lik poput Edipa (ubio oca, oženio majku). Obratio se i Isus ga je primio za svog učenika. Međutim njegovo obraćenje je bilo površno, krao je iz zajedničke kase i ponašao se kao nezahvalni lažljivac. Najgore što je napravio je da je prodao "zlatnog Isusa za srebro (srebreni novac)". Svojom krivicom otišao je u vječnu propast. U paklu se nalazi zajedno s Luciferom na najdubljem, najstrašnjim mjestu.

Hans Urlich Megerle: "Judas der Ertz-Schelm" (Juda - praizdajica), Salzburg 1686-1695


2. Juda kao subverzivni lik
Judin čin je izraz revnosti i privrženosti Isus, radi spasenja ljudskog roda po Isusovoj smrti. Ovo tumačenje dolazi iz gnostičke tradicije koje idealizira Judu, koji je Isusa oslobodio "okova tjelesnosti".
Njegova pozitivna uloga opisana je u tzv. gnostičkom Judinom Evanđelju (http://www.nationalgeographic.com/lostg ... fJudas.pdf)


3. Juda kao židovski junak
U protukršćanskom pučkom židovskom prikazu Isusova života (Toledot Jeschu), Juda je pobjedio Isusa (Ješua) koji je bio zli čarobnjak koji se domogao moći tako što je iz Hrama ukrao tajno Božje ime. Juda je pobjedio Isusa koji je kamenovan, potom obješen na ogromnu stabljiku kupusa jer nijedno stablo nije htjelo da na njemu bude obješen Isus. Potom je Juda sakrio Isusovo tijelo, a na vijest o praznom grobu i uskrsnuću vratio je tijelo koje je bilo javno oskvrljeno.
U Islamu je rašireno mišljenje da je Juda razapet umjesto Isusa. U Kuranu, u suri 4,157 osporena je Isusova smrt na križu, tako da je taj tekst tumačen u smislu da je netko drugi umjesto Isusa razapet. Rasprave o identitetu tog lika koji je razapet umjesto Isusa uglavom su se složile da je to bio Juda. Juda je prema ovom tumačenju, Isusa izdao Židovima, koji su ga htjeli ubiti. Bog je, međutim, intervenirao tako što je Isusa uzeo na nebo, a Judu je predao da bude razapet.

4. Juda kao nedužno oruđe
Juda pokušava prisliti Isusa da uspostavo mesijansku vlast, a Isus se tome suprostavlja. Cilj izdaje je prisliti Isusa da očituje svoju moć tako da će poraziti svoje neprijatelje i uspostaviti svoje dugo očekivano kraljevstvo, a Juda će biti učenik takvog učitelja kojega se plaše i pred kojima drhte njegovi neprijatelji.

Friedrich Gottlieb Klopstock: "Mesija"


5. Juda kao personifikacija izdaje
Juda je personifikacija izdaje židovskog naroda ("Juden - Židova"). Antisemitsko tumačenje Judine uloge, pristup aktualan u desetljećima na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Također, Juda može biti upotrebljen i kao ogledalo u kojem se mogu prepoznati kršćani koji su izdali ideale evanđelja, jer su usvojili svjetovni duh.


6. Juda kao projekcija podsvijesti
Juda personificra tamnu stranu svakog čovjeka. Na Judu prebačena krivnja zapravo je psihološko rasterećenje kršćana.

7. Juda kao funkiconalni lik
Juda je jedan od nostielja radnje u strukturi pripovjedanja. Snažno, dojmljivo pripovjedanje ima potrebu za snažnim glavnim likom (glavnom junakom), ali isto tako snažno pripovjedanje treba i snažnog negativca. Isus je utjelovljenje dobra, a Juda utjelovljenje zla.


Ovo su dijelovi teksta preuzeti iz knjige dr. Ante Popovića; Isusova muka i smrt prema Markovom evanđelju (egzegetsko-teološki komentar), str. 85 - 115
Last edited by JimboJonez on 19/10/2010 17:01, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 82056
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by Truba »

predestinacija

jednostavno je igrao svoju ulogu :D
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#6 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by psydelija »

kao i sve druge.., zbog kinte!
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#7 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by sammo »

Premalo vjere, gledao je svoje koristi...cest slucaj i u danasnjem drustvu...
User avatar
cigara
Posts: 631
Joined: 17/09/2010 16:52

#8 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by cigara »

Kad sam procito "Isus objesen na kupus"...nisam se mogao suzdrzati :lol:
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#9 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by slobodni armirach »

zato sto je Juda bio Isusu žirant za pravo velik kredit, i kako Isus nije vraćo rate, počelo odbijat sa računa Judi,
i onda ovaj počeo zapitkivat Isusa đe su ti pare, šta si uradio sa njima, nisi napravio kuću kupio stoku, a Isus stari mudrac samo šutio. Juda pobudali, nije mu se vraćo kredit, ode do Rimljana i kaže da Isus sabira neku ekipu i da ih financira a on mora vraćat kredit.
Kad su mu Rimljani odgovorili da je sam kriv što je bio žirant, onda im je iznio svoje sumnje da ta isusova ekipa planira oborit državu, onda su Rimljani popizdili a ostalo se zna šta je bilo
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#10 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by shtula »

simbolisam koji nisi je vjeciti sukob dobra i zla, jude ima i u kapitalizmu kod Erih Froma i homo mechanicus-a, posljedica da je spirituality deminished u kapitalizmu , vazna distinkcija je i Jesus is son of God , God , his son, and holly spirit, kapitalizam kroz homo mechanicusa eliminishe ovo trece, komuinisam eliminacijom religije skroz eliminishe duhovnost i stvara duhovni vakum,
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#11 Re: Sedam tumačenja Judina čina izdaje

Post by shtula »

JimboJonez wrote:Sedam tumačenja Judina čina izdaje

1.) Juda kao utjelovljenje zla
Juda je iz Antikristovog plemena. Tragičan lik poput Edipa (ubio oca, oženio majku). Obratio se i Isus ga je primio za svog učenika. Međutim njegovo obraćenje je bilo površno, krao je iz zajedničke kase i ponašao se kao nezahvalni lažljivac. Najgore što je napravio je da je prodao "zlatnog Isusa za srebro (srebreni novac)". Svojom krivicom otišao je u vječnu propast. U paklu se nalazi zajedno s Luciferom na najdubljem, najstrašnjim mjestu.

Hans Urlich Megerle: "Judas der Ertz-Schelm" (Juda - praizdajica), Salzburg 1686-1695


2. Juda kao subverzivni lik
Judin čin je izraz revnosti i privrženosti Isus, radi spasenja ljudskog roda po Isusovoj smrti. Ovo tumačenje dolazi iz gnostičke tradicije koje idealizira Judu, koji je Isusa oslobodio "okova tjelesnosti".
Njegova pozitivna uloga opisana je u tzv. gnostičkom Judinom Evanđelju (http://www.nationalgeographic.com/lostg ... fJudas.pdf)

dobar post, islamsko tumacenje , bez ulaska u mjerodavnost statement-a , je methaphizicka neunistivost Isusovog svjetla


3. Juda kao židovski junak
U protukršćanskom pučkom židovskom prikazu Isusova života (Toledot Jeschu), Juda je pobjedio Isusa (Ješua) koji je bio zli čarobnjak koji se domogao moći tako što je iz Hrama ukrao tajno Božje ime. Juda je pobjedio Isusa koji je kamenovan, potom obješen na ogromnu stabljiku kupusa jer nijedno stablo nije htjelo da na njemu bude obješen Isus. Potom je Juda sakrio Isusovo tijelo, a na vijest o praznom grobu i uskrsnuću vratio je tijelo koje je bilo javno oskvrljeno.
U Islamu je rašireno mišljenje da je Juda razapet umjesto Isusa. U Kuranu, u suri 4,157 osporena je Isusova smrt na križu, tako da je taj tekst tumačen u smislu da je netko drugi umjesto Isusa razapet. Rasprave o identitetu tog lika koji je razapet umjesto Isusa uglavom su se složile da je to bio Juda. Juda je prema ovom tumačenju, Isusa izdao Židovima, koji su ga htjeli ubiti. Bog je, međutim, intervenirao tako što je Isusa uzeo na nebo, a Judu je predao da bude razapet.

4. Juda kao nedužno oruđe
Juda pokušava prisliti Isusa da uspostavo mesijansku vlast, a Isus se tome suprostavlja. Cilj izdaje je prisliti Isusa da očituje svoju moć tako da će poraziti svoje neprijatelje i uspostaviti svoje dugo očekivano kraljevstvo, a Juda će biti učenik takvog učitelja kojega se plaše i pred kojima drhte njegovi neprijatelji.

Friedrich Gottlieb Klopstock: "Mesija"


5. Juda kao personifikacija izdaje
Juda je personifikacija izdaje židovskog naroda ("Juden - Židova"). Antisemitsko tumačenje Judine uloge, pristup aktualan u desetljećima na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Također, Juda može biti upotrebljen i kao ogledalo u kojem se mogu prepoznati kršćani koji su izdali ideale evanđelja, jer su usvojili svjetovni duh.


6. Juda kao projekcija podsvijesti
Juda personificra tamnu stranu svakog čovjeka. Na Judu prebačena krivnja zapravo je psihološko rasterećenje kršćana.

7. Juda kao funkiconalni lik
Juda je jedan od nostielja radnje u strukturi pripovjedanja. Snažno, dojmljivo pripovjedanje ima potrebu za snažnim glavnim likom (glavnom junakom), ali isto tako snažno pripovjedanje treba i snažnog negativca. Isus je utjelovljenje dobra, a Juda utjelovljenje zla.


Ovo su dijelovi teksta preuzeti iz knjige dr. Ante Popovića; Isusova muka i smrt prema Markovom evanđelju (egzegetsko-teološki komentar), str. 85 - 115
User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#12 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by NightSkyWalker »

Pa valjda je to sve bilo planirano. A ako jeste, da li je Juda zaista losa osoba ili samo igrac po pravilima?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#13 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by JThomas »

pa morao ga je izdati da bi se on žrtvovao i okajao grijehe svijeta, zar ne?
User avatar
vee-jay
Posts: 8796
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#14 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by vee-jay »

zato sto je papak... :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#15 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Negdje sam procitao tumacenje da je Juda izdao Isusa jer je sam Isus to trazio od njega! Navodno je tim pokazao svoju vjeronost i ljubav prema ucitelju. Ko zna... :|
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#16 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by XXS »

Zašto je Juda izdao Isusa?
Bozija volja.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#17 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by zambaklija »

zbog: kerma,šoldi,penezi,mani-mani,keša,maruna, dinerosa i 40 srebrenjaka :D :D :D
mig
Posts: 6934
Joined: 18/05/2010 10:37

#18 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by mig »

Ne znam da li je ovo pitanje ozbiljno postavljeno jer vidim da ima mnogo nezobiljnih, pa cak i uvredljivih komentara.
Ako nekoga iskreno zanima ova tema, neke od odgovora moze pronaci na linku:

http://www.maranata.izhr.com/index.php? ... 57&catid=3

(mada je tema na PDF-u Filozofija, a ne Religija, mozda se iz ovoga izrodi i neko filozofsko razmisljanje)
User avatar
aman
Posts: 126
Joined: 12/08/2008 09:04
Location: Na braniku bescarinskih zona.

#19 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by aman »

zambaklija wrote:zbog: kerma,šoldi,penezi,mani-mani,keša,maruna, dinerosa i 40 srebrenjaka :D :D :D
30 srebrenjaka ... (stalna metafora u zapadnoj književnosti, poznato!)

Da se razumijemo, poštujem Bibliju, ali mi sva priča o Isusovom raspeću stoji čisto metaforično. Pitanje je više zašto oni žele da mi mislimo da ga je izdao? Čega je Juda utjelovljenje? I sam simbolizam materijalnog... 30 srebrenjaka...
To je valjda suptilno upozorenje .. kao što je neko već rekao: prodati zlatnog Isusa za srebro... valjda da ljudi preispitaju svoje životne prioritete.
jesenjin
Posts: 182
Joined: 22/06/2009 12:55

#20 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by jesenjin »

Pa sta ja znam mislim da je sve stvar moci i prije je tako bilo i danas je tako i uvjek ce biti. Doduse Juda je znao da Isus ima moc ali mu je ipak okrenuo ledja. Sta ja znam vjerovatno je na Judu uticala pohlepnost a mozda je on na taj nacin zelio da prisili Isusa da preduzme neke stvari.Sta ja znam neki Judu opravdavaju a neki ne. Neki ce reci da je pokajanje samoubistvo dok ce se drugi tome protiviti. Nemam pojma fkt osim sto mogu reci da po meni taj isti Juda nije se pokajao samo zato sto je uzeo sebi zivot. A zasto je zajebao Isusa ? Pa buduci da je pored svega toga sto je radio Juda volio svoj narod mozda je htio da iskoristi moc Isusa da oslobodi njegov narod . Ko ce ga znati sad samo mozemo nagadjati :D
nista novo
Posts: 511
Joined: 15/09/2010 15:41

#21 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by nista novo »

Zasto ne pitas Judu licno, on sigurno zna.. vidim da ima ovdje koji i to znaju sa sigurnoscu, sacekajte sve ce objasniti nasi forumasi...
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#22 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by sarlo »

aman wrote:
zambaklija wrote:zbog: kerma,šoldi,penezi,mani-mani,keša,maruna, dinerosa i 40 srebrenjaka :D :D :D
30 srebrenjaka ... (stalna metafora u zapadnoj književnosti, poznato!)
Da se razumijemo, poštujem Bibliju, ali mi sva priča o Isusovom raspeću stoji čisto metaforično. Pitanje je više zašto oni žele da mi mislimo da ga je izdao? Čega je Juda utjelovljenje? I sam simbolizam materijalnog... 30 srebrenjaka...
To je valjda suptilno upozorenje .. kao što je neko već rekao: prodati zlatnog Isusa za srebro... valjda da ljudi preispitaju svoje životne prioritete.
Trideset. Trideset srebrnjaka je bilo u pitanju...srebro kao metafora, stoji i ovo ostalo. Interesantno je i da je Poncije Pilat ponudio masi da pomiluje Isusa ali "svijet" je izabrao Barabu...
User avatar
aman
Posts: 126
Joined: 12/08/2008 09:04
Location: Na braniku bescarinskih zona.

#23 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by aman »

sarlo wrote:
aman wrote:
zambaklija wrote:zbog: kerma,šoldi,penezi,mani-mani,keša,maruna, dinerosa i 40 srebrenjaka :D :D :D
30 srebrenjaka ... (stalna metafora u zapadnoj književnosti, poznato!)
Da se razumijemo, poštujem Bibliju, ali mi sva priča o Isusovom raspeću stoji čisto metaforično. Pitanje je više zašto oni žele da mi mislimo da ga je izdao? Čega je Juda utjelovljenje? I sam simbolizam materijalnog... 30 srebrenjaka...
To je valjda suptilno upozorenje .. kao što je neko već rekao: prodati zlatnog Isusa za srebro... valjda da ljudi preispitaju svoje životne prioritete.
Trideset. Trideset srebrnjaka je bilo u pitanju...srebro kao metafora, stoji i ovo ostalo. Interesantno je i da je Poncije Pilat ponudio masi da pomiluje Isusa ali "svijet" je izabrao Barabu...
"zlatnog" Isusa za srebro? u tom kontekstu ... metafora o srebru?
User avatar
Wutkica
Posts: 4468
Joined: 27/08/2010 12:32
Location: middlearth

#24 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by Wutkica »

Ko kaze da ga je izdao?
User avatar
Bosnian_Passenger
Posts: 56
Joined: 17/11/2010 01:11
Location: Liliput
Contact:

#25 Re: Zašto je Juda izdao Isusa?

Post by Bosnian_Passenger »

Trebalo mu srebrenjaka za tožu.
Locked