Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post Reply
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#1 Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by oakville »

Današnja vijest je sljedeća
Dijaspora u BiH šalje više novca od investitora
https://www.klix.ba/biznis/dijaspora-u- ... /171021072

Ova tema je o suprotnom: zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira novac u BiH? Evo i dva razloga:
1. Zvanična potrošnja dijaspore i/ili doznaka dijaspore porodici u toku godine ili ljeta u BiH, ukoliko je utrošena u zvaničnoj potrošnji (plaćeni porezi, PDV itd), samo služi da hrani a) džabaljebarošku administraciju, b) privatnike koji izrabljuju uposlenike za 500KM, i c) (povezano sa a) političke predstavnike srpske i hrvatske dijaspore u BIH, koji o trošku BiH (čitaj Bošnjaka koji najviše i troše i finansiraju u BiH) rade na stvaranju što goreg stanja u BiH. Znači, potrošnja dijaspore finansira mehanizam zbog koje je dijaspora (uglavnom) i postala dijaspora :D

2. Investirati u BiH je tek vrhunska budalaština. Mnogo onih koji se reklamiraju kao "dijaspora koje je investirala u BiH" to rade radi niskih troškova rada (niske plate uposlenicima u usporedbi s drugim zemljama), i tako postaju privatnici koji izrabljuju uposlenike za 500KM, ali također moraju da plate masu "hedija" raznim komisijama, uposlenicima opština, kantona, entiteta, itd finansirajući tako (u još većem obimu), one koji su gore opisani pod a i c.

Naravno, ljudi imaju porodice, imanja koja obilaze itd, tako da je neka potrošnja neminovna, ali je najbolje da ta potrošnja bude neformalna, iz ruke u ruku onima koji proizvode svoju hranu, piće itd., tj. da se zaobiđe finansiranje tzv. "institucija BiH" zbog kojih je dijaspora i postala dijaspora.

Doduše, potrošnja dijaspore je pri svom biološkom kraju, oni koji su 10, 15 i više godina vani imaju djecu koja naravno neće trošiti novac u BiH (rađe će to raditi u Španiji ili Turskoj, na ljetovanjima), a oni koji odu u trenutnom valu iseljavanja kao rezultat ekonomske situacije, svakako odlaze sa cijelim porodicama i potpuno im je jasno o čemu se u BiH radi - njih niko ni puškom neće natjerati da šalju novac u BiH, osim ukoliko se radi o slanju novca za organizaciju preseljenja još jednog člana porodice u inostranstvo. :D

Vaše mišljenje?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by mO k3 »

mmf i dijaspora drze bosnu na aparatima ....
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#3 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by oakville »

mO k3 wrote:mmf i dijaspora drze bosnu na aparatima ....
Zašto finansirati politički sistem koji svakako neće opstati?
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by muha_sa »

Desava li se u vasim zivotima ista pozitvno :? :?
Pitanje za vecinu forumasa. Da ne otvaram temu.
Gdje god kliknes neka negativa. Jad i cemer.
Pitat ce neko zasto ulazim na ove i slicne teme :?
Cisto iz dosade i odmah se zajebem cim prvih par rijeci u recenici procitam :-)
Bog me ubio ako igdje na ovom dunjaluku ima crnjaka i prepucavanja koliko ga ima ovom forumu :-) :-)
Uzivajte u zivotu. Kratak je a jedan. Nema reprize. Rahmetolog kad da dijagnozu ENDE.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#5 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by orinoco »

mO k3 wrote:mmf i dijaspora drze bosnu na aparatima ....
:thumbup: Dijaspora naročito, bez ikakvih obaveza, održava državni aparat u stanju u kojem se nalazimo 20-tak godina, održava socijalni mir. Pretpostavimo da nema donacija i dotacija iz dijaspore, ekonomski sistem države i entiteta bi se survao za nekoliko mjeseci, nastali bi socijalni nemiri, štrajkovi, nerad, ulični protesti i demonstracije, i na kraju državni prevrat, možda čak i promjena ili modifikacija državnog uređenja, i sl. U takvoj situaciji čak ni MMF i WB ne bi bile sretne sa kreditnim zahtjevima, ne bi ga ni odobrile, i to bi značio kraj ovakve nemušte i nesposobne BiH vlasti.
Ja sam protiv novca od dijaspore.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#6 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by hAZNADAR »

orinoco wrote:
mO k3 wrote:mmf i dijaspora drze bosnu na aparatima ....
:thumbup: Dijaspora naročito, bez ikakvih obaveza, održava državni aparat u stanju u kojem se nalazimo 20-tak godina, održava socijalni mir. Pretpostavimo da nema donacija i dotacija iz dijaspore, ekonomski sistem države i entiteta bi se survao za nekoliko mjeseci, nastali bi socijalni nemiri, štrajkovi, nerad, ulični protesti i demonstracije, i na kraju državni prevrat, možda čak i promjena ili modifikacija državnog uređenja, i sl. U takvoj situaciji čak ni MMF i WB ne bi bile sretne sa kreditnim zahtjevima, ne bi ga ni odobrile, i to bi značio kraj ovakve nemušte i nesposobne BiH vlasti.
Ja sam protiv novca od dijaspore.
Ma ti si dijagnoza. Bezbroj tema spamovala mrznjom prema dijaspori. I jos par drugih.

Btw - to za novac od dijaspore je samo sticaj okolnosti. Sluzi kao argument jadama koji misle da su nesto veca fora zbog Eura u dzepu.

Boli nekog q u sta ja trosim lovu. Trosim iz svog ceifa cak i kad je humanitarno. Halal bilo. A ko boluje od zavisti - zelim mu duzu patnju.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by insomnia78 »

Ja dajem samo ako je za vojne vizme i alfa uniforme
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#8 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by Fudo387 »

Zanimljiva teorija, znaci, ako ja starom ne posaljem nesta para doci ce do kolapsa sistema i na vlast ce doci progresivne snage koje ce Bosnu povesti u bolju buducnost, nastupice era blagostanja.
Ima smisla. :lol:
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#9 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by BHCluster »

hAZNADAR wrote:
orinoco wrote:
mO k3 wrote:mmf i dijaspora drze bosnu na aparatima ....
:thumbup: Dijaspora naročito, bez ikakvih obaveza, održava državni aparat u stanju u kojem se nalazimo 20-tak godina, održava socijalni mir. Pretpostavimo da nema donacija i dotacija iz dijaspore, ekonomski sistem države i entiteta bi se survao za nekoliko mjeseci, nastali bi socijalni nemiri, štrajkovi, nerad, ulični protesti i demonstracije, i na kraju državni prevrat, možda čak i promjena ili modifikacija državnog uređenja, i sl. U takvoj situaciji čak ni MMF i WB ne bi bile sretne sa kreditnim zahtjevima, ne bi ga ni odobrile, i to bi značio kraj ovakve nemušte i nesposobne BiH vlasti.
Ja sam protiv novca od dijaspore.
Ma ti si dijagnoza. Bezbroj tema spamovala mrznjom prema dijaspori. I jos par drugih.

Btw - to za novac od dijaspore je samo sticaj okolnosti. Sluzi kao argument jadama koji misle da su nesto veca fora zbog Eura u dzepu.

Boli nekog q u sta ja trosim lovu. Trosim iz svog ceifa cak i kad je humanitarno. Halal bilo. A ko boluje od zavisti - zelim mu duzu patnju.
Nek je samo srpske vode i cvaraka sve ostalo ce ici kako treba. :lol: I onda me na onoj temi pita kako sam zakljucio da je diJaspora problem. Kakve umotvorije. Pa nije ni cudo sto SDA vlada pored ovakviH mozgova. :lol:
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#10 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by Point. »

Fudo387 wrote:Zanimljiva teorija, znaci, ako ja starom ne posaljem nesta para doci ce do kolapsa sistema i na vlast ce doci progresivne snage koje ce Bosnu povesti u bolju buducnost, nastupice era blagostanja.
Ima smisla. :lol:
Evo i ja citam i nevjerujem. Znaci nije dovoljno sto su na poziciji pokvareni politicari, sto je korupcija na svakom cosku, sto se nema posla, a i kad imas poso ne znas kad ces i hoces li dobiti platu, sto je mito i nepotizam prisutan u svim porama drustva, sto je nezaposlenost velika, sto je plata mizerna, znaci sve to nije dovoljno da prosjecni gradjanini izace na ulice, jer moji 100-200 maraka prisilava revolucionare na tisinu. E svasta.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#11 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by seln »

Point. wrote:
Fudo387 wrote:Zanimljiva teorija, znaci, ako ja starom ne posaljem nesta para doci ce do kolapsa sistema i na vlast ce doci progresivne snage koje ce Bosnu povesti u bolju buducnost, nastupice era blagostanja.
Ima smisla. :lol:
Evo i ja citam i nevjerujem. Znaci nije dovoljno sto su na poziciji pokvareni politicari, sto je korupcija na svakom cosku, sto se nema posla, a i kad imas poso ne znas kad ces i hoces li dobiti platu, sto je mito i nepotizam prisutan u svim porama drustva, sto je nezaposlenost velika, sto je plata mizerna, znaci sve to nije dovoljno da prosjecni gradjanini izace na ulice, jer moji 100-200 maraka prisilava revolucionare na tisinu. E svasta.
Fakat. Ne odrazava SDA na vlasti vojska polusnika, uhljeba i glasaca, vec ono malo para koje posaljem ili potrosim u BiH.
Dijasporo, i bogu si teska. :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#12 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by uglavnomja »

ili ja ne znam citati ili ne pise sve sta treba ili je ipak do novinara, a i do pokretaca teme

osnovna rijec u analizi je RADNICKA DOZNAKA, a kako god okrenem ne vidim logiku da se fudine (americke) pare zovu radnicke i doznacavaju njegovom starom zvanicno

i u tekstu se koristi rijec gastarbajteri, a ne dijaposra. sasvim razliciti pojmovi.

men's'cini da tema nisu fudine pare, nego mnogo veci okvir



"Statistička definicija, koju koristi Međunarodni monetarni fond, u metodologiji
prikupljanja podataka i analize platnih bilansa, podrazumeva pod doznakama:
radničke doznake (workers’ remittances),
koje se odnose na transfere migranata zaposlenih duže od
jedne godine u zemljama van zemlje čiji su državljani, zarade zaposlenih
(compensation of
employees)
, koje uključuju nadnice, plate i druga primanja migranata (uključiv i sezonski
i privremeni rad) ostvarena van zemlje čiji su državljani i transferi
migranata
(migrants’

transfers),
koji predstavljaju transfere imovine u slučaju trajne emigracije.
Navedene definicije nisu navedene zbog njih samih. One se odražavaju i na pro
-
cene o obimu doznaka (bruto i neto) u jednoj zemlji ili u tzv.
koridorima doznaka (re
-
mittance corridors)
između zemlje prijema i zemlje koja je poslala migrante, utiču na
komparacije u regionalnom i međunarodnom aspektu, ali i na projekcije priliva i odli
-
va deviza, njihov obim i dinamiku. ..."
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#13 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by apsidejzi »

muha_sa wrote:Desava li se u vasim zivotima ista pozitvno :? :?
Pitanje za vecinu forumasa. Da ne otvaram temu.
Gdje god kliknes neka negativa. Jad i cemer.
Pitat ce neko zasto ulazim na ove i slicne teme :?
Cisto iz dosade i odmah se zajebem cim prvih par rijeci u recenici procitam :-)
Bog me ubio ako igdje na ovom dunjaluku ima crnjaka i prepucavanja koliko ga ima ovom forumu :-) :-)
Uzivajte u zivotu. Kratak je a jedan. Nema reprize. Rahmetolog kad da dijagnozu ENDE.
Odgovor je nevjerovatno jednostavan: ako zivis prosjecan zivot i pricas o uspjehu i uspjesnim ljudima onda tvoja podsvjest MJERI i uporedjuje tebe i te uspjesne. To joj se ne svidja jer istovremeno ego mora imati osjecaj da je najbolji i njpmetniji. Ako gledas pozitivu a ti si prosjek onda vidis koliko propustas. S deuge strane ako gledas negativu onda tvoja prosjecnost pa cak i ispodprosjecnost se cini uspjehom. Hem imas uvijel opravdanje za svoj neuspjeh u Bakiru lopovu, sem ti se cini da i nisi toliko los jer ima i gorih.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#14 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by oakville »

orinoco wrote:
mO k3 wrote:mmf i dijaspora drze bosnu na aparatima ....
:thumbup: Dijaspora naročito, bez ikakvih obaveza, održava državni aparat u stanju u kojem se nalazimo 20-tak godina, održava socijalni mir. Pretpostavimo da nema donacija i dotacija iz dijaspore, ekonomski sistem države i entiteta bi se survao za nekoliko mjeseci, nastali bi socijalni nemiri, štrajkovi, nerad, ulični protesti i demonstracije, i na kraju državni prevrat, možda čak i promjena ili modifikacija državnog uređenja, i sl. U takvoj situaciji čak ni MMF i WB ne bi bile sretne sa kreditnim zahtjevima, ne bi ga ni odobrile, i to bi značio kraj ovakve nemušte i nesposobne BiH vlasti.
Ja sam protiv novca od dijaspore.
Nikad se nikakva čisto domaća i unutarnja masovna revolucija nije dogodila u BiH, pa se neće dogoditi ni ako dijaspora prestane slati novac. Nestanak dijasporskog novca je neminovan samim protokom vremena, jer se biološkom kraju života približavaju i oni koji su primali novac, a i oni koji su imali interesovanja da šalju novac su sve stariji.
Od svakih 100km koje dijaspora pošalje u BiH, 60-70KM direktno ili indirektno odlazi na finansiranje administracije i političkih stranaka. "Malo" je ironično da isti čovjek kojeg je npr. protjerao SDS i vojska RS-a, ukoliko u BIH troši novac zarađen u inostranstvu, finansira rad iste Republike Srpske, koja kroz PDV dobija više nego što joj pripada. Dobar dil, prvo te protjeram, a onda me još i finansiraš radi "zajedničke države i budućnosti" :mrgreen:
Šta će biti rezultat ako se pare dijaspore ne troše u BiH? Ništa posebno - nastavak iseljavanja. Ne mogu se svi zaposliti u javnoj upravi, koja je svakako i sama nezadovoljna jer im nekada pristojne plate više nisu dovoljne za sve potrebe, a ne mogu svi imati ni uspješni privatni biznis, jer kako ćeš ga imati kad nema naroda, a i ono što ima nije baš pri parama. Šta će biti rezultat ako se novac dijaspore troši u BiH? Blago povećanje standarda administracije, i širenje političkih stranaka kroz dalje rastaljivanje, uz povećanje iseljavanja jer se nikom ne da smanjivati svoj udio u talu - po HDZ principu, bolje da nas je malo, ali da više dobijamo :mrgreen:
Ovaj sistem u BiH je jako stabilan i ima osiguranu srednjoročnu budućnost, dok dijaspora odumre u to će se završiti i preostale privatizacija (status quo će trajati sve dok se ima šta privatizirati), pa par krugova MMF-a, i dok se svi rastale - prošlo već 30 godina. Dotad će se i druga generacija djece današnjih uposlenika javne uprave asimilirati u Švedskoj i Austriji :mrgreen: .
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

oakville wrote:Nestanak dijasporskog novca je neminovan samim protokom vremena, jer se biološkom kraju života približavaju i oni koji su primali novac, a i oni koji su imali interesovanja da šalju novac su sve stariji. .
Ovdje zaboravljas silu ljudi koja odlazi zadnjih 4-5 godina.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#16 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by oakville »

_BataZiv_0809 wrote:
oakville wrote:Nestanak dijasporskog novca je neminovan samim protokom vremena, jer se biološkom kraju života približavaju i oni koji su primali novac, a i oni koji su imali interesovanja da šalju novac su sve stariji. .
Ovdje zaboravljas silu ljudi koja odlazi zadnjih 4-5 godina.
Za njih sam već napisao u uvodnom postu
oni koji odu u trenutnom valu iseljavanja kao rezultat ekonomske situacije, svakako odlaze sa cijelim porodicama i potpuno im je jasno o čemu se u BiH radi - njih niko ni puškom neće natjerati da šalju novac u BiH, osim ukoliko se radi o slanju novca za organizaciju preseljenja još jednog člana porodice u inostranstvo.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#17 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by seldzuk »

Dijaspora TREBA i dalje da salje novac, a po mogucnosti i da investira. Jer je to jos uvijek garant da se sistem nece raspasti.
Zamolio bih postavljaca teme da nam kaze koji je to politicki sistem koji bi on volio da "opstane", RS ili HZHB?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#18 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

oakville wrote:
Za njih sam već napisao u uvodnom postu
oni koji odu u trenutnom valu iseljavanja kao rezultat ekonomske situacije, svakako odlaze sa cijelim porodicama i potpuno im je jasno o čemu se u BiH radi - njih niko ni puškom neće natjerati da šalju novac u BiH, osim ukoliko se radi o slanju novca za organizaciju preseljenja još jednog člana porodice u inostranstvo.
Ne odlaze svi sa cijelim porodicama.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#19 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by oakville »

seldzuk wrote:Dijaspora TREBA i dalje da salje novac, a po mogucnosti i da investira. Jer je to jos uvijek garant da se sistem nece raspasti.
Zamolio bih postavljaca teme da nam kaze koji je to politicki sistem koji bi on volio da "opstane", RS ili HZHB?
Iz tvog pitanja proizilazi da novac dijaspore održava politički sistem u životu, jel tako? Ako je tako, od svakih 100KM marke potrošenih u PDV sistemu u BiH, Republika Srpska dobija otprilike 6KM direktno, a nekih 30KM indirektno (kada uračunaš broj kadrova iz RS-a koji su zaposleni u "zajedničkim institucijama", razna osiguranja depozita gdje se iz FBIH plaća srpski lopovluk s bankama itd).

100 maraka potrošenih u BiH je 30 maraka za RS, i vjerovatno nekih 20-30 KM za HDZ unutar FBiH, pa onda na nivou BiH :D Tako da nemaj brige, RSu i HDZu BiH dijaspora, što u najvećem broju znači bošnjačka dijaspora dodje kao besplatan izvor finansiranja, ne moraš ni ulagati u njeno održanje, sama daje novac. :mrgreen:
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#20 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by oakville »

_BataZiv_0809 wrote:
oakville wrote:
Za njih sam već napisao u uvodnom postu
oni koji odu u trenutnom valu iseljavanja kao rezultat ekonomske situacije, svakako odlaze sa cijelim porodicama i potpuno im je jasno o čemu se u BiH radi - njih niko ni puškom neće natjerati da šalju novac u BiH, osim ukoliko se radi o slanju novca za organizaciju preseljenja još jednog člana porodice u inostranstvo.
Ne odlaze svi sa cijelim porodicama.
To je trend, po svim pokazateljima i vijestima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#21 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

oakville wrote:
To je trend, po svim pokazateljima i vijestima.
A u ratu nije bio? Pa kome ratna dijaspora salje silne milijarde?

Osim toga ne radi se samo o slanju para, nego i o redovnim dolascima ovamo i potrosnji.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#22 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by oakville »

_BataZiv_0809 wrote:
oakville wrote:
To je trend, po svim pokazateljima i vijestima.
A u ratu nije bio? Pa kome ratna dijaspora salje silne milijarde?

Osim toga ne radi se samo o slanju para, nego i o redovnim dolascima ovamo i potrosnji.
Napisao sam već gore, današnji trend je trend odlaska s porodicama, a oni koji su se nagutali ekonomskog jada i problema u poslijeratnoj i današnjoj BiH, kada odu s porodicom neće biti vođeni sentimentima koji su vodili one koji su otišli kao rezultat rata. Dakle, neće trčati u BiH s porodicom, već će posjetu BiH smanjiti na par dana, u proputovanju između ljetovanja u Turskoj i puta nazad u Švedsku uz dužu posjetu prijateljima u Beču i Njemačkoj . Uostalom, mnoge od onih koji danas odlaze motivira želja da djeci obezbjede sigurniju budućnost, a to uključuje, priznali ili ne, što veću asimilaciju u zemlji u kojoj se nalaziš i smanjenje kontakta koji djeca imaju s mjestom porijekla roditelja.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Ne slazem se, puno je tu proizvoljnih zakljucaka.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#24 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by orinoco »

_BataZiv_0809 wrote:Ne slazem se, puno je tu proizvoljnih zakljucaka.
Niko nije vidovit da u potpunosti predvidi situaciju u državi, ali @oakwile rezonuje logikom. I slažem se s njegovim mišljenjem
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#25 Re: Zašto dijaspora ne treba da troši a kamoli da investira u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

orinoco wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ne slazem se, puno je tu proizvoljnih zakljucaka.
Niko nije vidovit da u potpunosti predvidi situaciju u državi, ali @oakwile rezonuje logikom. I slažem se s njegovim mišljenjem
oakvil teoretise. I zakljcucci nisu nelogicni, samo ih praksa opovrgava. Ko biva ko je pobjego zbog beznadja nema volje da dolazi, a oni koji su pobjegli od rata imaju volje...
Post Reply