Zastita od zmija nakon poplava

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

kaktusss
Posts: 23534
Joined: 23/01/2014 23:17

#26 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by kaktusss »

Edin H. wrote:
chengaba wrote:Sa Kamenice je od otrovnih zmija voda mogla saprati isključivo poskoka. Ovo na slici nije poskok. Poskoka možete prepoznati po rogu na vrhu nosa, ima cik-cak šaru na leđima (ali je mogu imati i druge zmije), i kraći je od 90 cm (obično od 50-80 cm je dug). Dakle ako je zmija duža od toga, nije poskok sigurno. Postoje još neke cake (kao što je da je kod otrovnica zjenica uvijek vertikalna), koje nisu toliko uočljive iz daljine, ali isto tako trokutasta glava kod zmije ne mora značiti da je otrovnica.
Sve zmije mogu ujesti, od bjelouški (Kamenica ih je prepuna), ribarica i smukova, ali može ujesti i papagaj isto. Njihov ujed je bezopasan.
I pošto se često ovo pitanje povlači, nemojte pliz olako uzimati serum protiv otrova. Serum se daje u bolnici iz razloga što je jako lako da osoba doživi anafilaktički šok (alergijsku reakciju), i podlegne od toga (prije to nego od otrova da će umrijeti). Jedino ako ste 100 sigurni da je otrovnica.
Kako znas kada treba primiti serum, a kada ne ako nisi siguran da li je zmija otrovnica?
Ako se ipak desi da zmija nekoga ugrize treba mu ukazati prvu pomoć koja se sastoji u podvezivanju ujedenog mjesta, isisavanju otrova i hitnom transportu do ljekara. Zmijske otrove ugrubo možemo podijeliti na hemotoksične i neurotoksične otrove. Hemotoksični otrovi djeluju na krv, ubrzavaju ili sprječavaju grušanje krvi i/ili direktno razaraju različita tkiva. Neurotoksični otrovi uglavnom ne razaraju tkivo, već djeluju na nervni sistem i zaustavljaju gutanje, disanje i kucanje srca. Svaka zmija posjeduje oba otrova, ali nekog više od drugog, zavisno od vrste. Otrov naših zmija je hemotoksičan (krvni otrov) i smrt ne nastupa trenutno već za nekoliko sati. Ovde treba napomenuti da ne mora nužno doći do otrovanja, jer zmija često i ne ubrizgava otrov kada ujeda zbog upozorenja.

dakle,ne uzimati serum na svoju ruku
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#27 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by Drinski »

MUngos, ali samo ili zenke ili muzjaci, nikako i jedno i drugo, jer ce se razmnoziti, a nemaju prirodnog neprijatelja.
Ima vojska preparate za tjeranje zmija, mozes razbacati i one kockice za potpalu od gasa.
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#28 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by chengaba »

kaktusss wrote:cut
Ne, ne, ne isisavati otrov molim te! I najmanja ranica u ustima druge osobe i može doći do trovanja oboje. Podvezati ranu, očistiti je nečim (alkohol, voda, šta je već dostupno), i mirovati i čekati pomoć i prevoz (ovo mi je struka, ne lupetam napamet). Naravno u ovoj situaciji vrlo vjerovatno da pomoć neće doći, a računajte da kod ujeda poskoka po nekim podacima imate oko 8 sati fore prije belaja (ovisno o mjestu ujeda i količini ispuštenog otrova).

U međuvremenu, jako informativan članak srpskog herpetološkog društva vezan za poplave i zmije! (jedino da dodam da u našim potopljenim područjima jaako teško da će biti šarka)

Apel medijima i stanovništvu u vezi sa ZMIJAMA koje se pojavljuju na poplavljenim područjima
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#29 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by mO k3 »

ne volim zmije nikako ...
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#30 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by astrid »

Zmije će jesti glodare koji će se namnožiti....
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#31 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by seoBIH »

:-) :-) :-) ja razmisljanja...
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#32 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by astrid »

123456789 wrote::-) :-) :-) ja razmisljanja...
Zašto?..Rekla sam nešto netačno?
Nisam napisala da ih treba uzgajati već da će od njih biti i neke koristi ma kako to izgledalo nekome.
Peryton_
Posts: 1011
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#33 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by Peryton_ »

Ima koristi od zmija, to je neupitno, ali ja bi tu svu korist od njih mijenjao za zivot nekog djeteta kojeg ugrize poskok.

Sve je to uredu, nek ima poskoka, ali nek ih ima van gradske zone, van seoske zone.
Niko nije protiv zmija, ali svi su protiv toga da mu na plocniku ispred kuce obitava 70 centi smrti.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#34 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by seoBIH »

Gdje ce biti koristi kada ce se zadrzavati na mjestima koje nije njihovo prirodno staniste, niti glodara, niti zmija. Prarit ce glodare sve do kuca.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#35 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by astrid »

Peryton_ wrote:Ima koristi od zmija, to je neupitno, ali ja bi tu svu korist od njih mijenjao za zivot nekog djeteta kojeg ugrize poskok.

Sve je to uredu, nek ima poskoka, ali nek ih ima van gradske zone, van seoske zone.
Niko nije protiv zmija, ali svi su protiv toga da mu na plocniku ispred kuce obitava 70 centi smrti.
Apsolutno se slažem.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#36 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by astrid »

123456789 wrote:Gdje ce biti koristi kada ce se zadrzavati na mjestima koje nije njihovo prirodno staniste, niti glodara, niti zmija. Prarit ce glodare sve do kuca.
Glodari šire zarazne bolesti,a zmije iste jedu.U tom kontekstu sam napisala onaj komentar.
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#37 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by dobojlija81 »

jesu jezive ,al imjte na umu da je zadnji smrtni slučaj od ujeda zmije bio nekad davnih 60.tih
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#39 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by dobojlija81 »

Ovi kao da su znali

Ne bojte se zmija i njihova ugriza! Od otrova naših otrovnica ne umire se često i brzo. Ako se i nekoliko sati nakon ugriza riđovke ili poskoka dođe do liječnika, vjerojatnost da ćete ozbiljno stradati je mala. Osim toga, zmijski su ugrizi vrlo rijetki. U krajevima gdje je poskok česta životinja više ljudi pogine od elementarnih nepogoda (požara, poplava, potresa) nego od zmijskog ugriza.


http://www.sysprint.hr/drvo/tekst36_3.html

eto na brzinu,a danas je neki biolog sa sve silom nekih titula sa bg univerziteta pricao o ovom problemu,uglavnom da ne stete jer jedan odrasli smuk može potamaniti leglo pacova za jedan obrok
kaktusss
Posts: 23534
Joined: 23/01/2014 23:17

#40 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by kaktusss »

chengaba wrote:
kaktusss wrote:cut
Ne, ne, ne isisavati otrov molim te! I najmanja ranica u ustima druge osobe i može doći do trovanja oboje. Podvezati ranu, očistiti je nečim (alkohol, voda, šta je već dostupno), i mirovati i čekati pomoć i prevoz (ovo mi je struka, ne lupetam napamet). Naravno u ovoj situaciji vrlo vjerovatno da pomoć neće doći, a računajte da kod ujeda poskoka po nekim podacima imate oko 8 sati fore prije belaja (ovisno o mjestu ujeda i količini ispuštenog otrova).

U međuvremenu, jako informativan članak srpskog herpetološkog društva vezan za poplave i zmije! (jedino da dodam da u našim potopljenim područjima jaako teško da će biti šarka)

Apel medijima i stanovništvu u vezi sa ZMIJAMA koje se pojavljuju na poplavljenim područjima
:thumbup: na to sam zaboravila,izvinjavam se
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#41 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by It_is_a_Leclerc »

Logika ne stoji.

Ako imamo puno glodara koje treba "ukloniti" zmijama, te zmije u takvim uslovima ostvaruju idealne uslove za preživljavanje, razmnožavanje. Vrlo je prosta stvar - puno miševa = puno hrane = puno zmija. To je negdje osnovnoškolska biologija, sa biocenozom i ekološkim faktorima koji joj pogoduju. Jednog dana će se populacija miševa smanjiti, a onda zmije pokušavaju pronaći drugu hranu, prilaze kućama, bunarima.. Prema tome, deratizacijom smanjiti populaciju miševa, a zmije tjerati, paliti gume i druge "smrdljive" stvari i slično.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#42 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by insomnia78 »

Da, paljenje potencijalno kancerogenih stvari ce pomoci


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#43 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by DaysleepeR »

Pobij sve zmije (koje su inače zaštićene zakonom, posebno poskok) a onda za 2 mjeseca kad upekne čelopek u avgustu postavi ovdje temu kako se pogušiste od štakora pa traži otrov i za to. I onda mijenjaj svoj život za život djeteta koje ćeš potencijalno otrovat sa tim silnim otrovom što nasipaš po avliji, a sve zato što ti se zmija gadi kad je vidiš.
:bih:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#44 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by insomnia78 »

Ja fakat ne volim zmiju ni na tv-u vidjeti ali protiv sam ubijanja
Jer nas narod kad krene, to ce pobiti i one neotrovne i sve


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#45 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by DaysleepeR »

evo čovjek koji se bavi zmijama pustio da ga ujede poskok i snimao koliko mu treba da osjeti simptome a kamoli da mu život dođe u opasnost

nije poskok crna mamba da se umire za 2 minute, jako rijetko se od ujeda poskoka umire, od ostalih zmija sa naših prostora skoro nikako

User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#46 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by pink floydd »

DaysleepeR wrote:evo čovjek koji se bavi zmijama pustio da ga ujede poskok i snimao koliko mu treba da osjeti simptome a kamoli da mu život dođe u opasnost

nije poskok crna mamba da se umire za 2 minute, jako rijetko se od ujeda poskoka umire, od ostalih zmija sa naših prostora skoro nikako

Možda neko osjetljiv da bi imao teške posljedice a i to većinom mučnina bude. Ljudi su kod nas zatucani i zaostali, bez obzira na gomilu mogućnosti za informisanje i učenje nečeg novog bapske priče su jedini kredibilan izvor.
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#47 Re: Zastita od zmija nakon poplava

Post by dobojlija81 »

ma u strahu su velike oči,pa tako neki dan prije ovog sranja zove me amidza kosio nesto oko kuce da vidim kako je poskočića malog ubio,kad ja tamo ono slijepić,bar se tako kod nas zove :D,ne znam stručni naziv jbg
Post Reply