Zaljevske monarhije + Jordan

Post Reply
User avatar
šestiverbalnimesija
Posts: 75
Joined: 01/10/2008 18:52
Location: Kasaba

#801 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by šestiverbalnimesija »

Druze Hallie hvala!
Odgovorio i zajebo se. Ne treba ulaziti u raspravu.
Nego, mene zivo zanima na koju ce stranu ovo i kako. Ne mogu ni da pojmim.
Do sada saudi i ostali pritiscu kolko mogu. Jordan se produžio i kako stignu platit koju bijednu zemlju da eto samo nek nas je vise. Generalno su uradili i rade sve sto mogu i to je to. Al mi bas bijesni djeluju. Vise manje su ispucali sto su imali.
Po meni je Oman izabrao stranu. Ne javno izgleda tako. Kuvajt pregovara. I Katarci rekli da bi pregovarali.
S druge strane turci poslaše vojsku. Malo poletili po meni. Priča je bila i o pakistanu. Al nema od tog nista. Iran očekivano.
Trump pritisce, a zvanicna politikaamericka smiruje. Svabo FM rek'o moglo bi do rata doc.
Sta bi moglo dalje. Jel ovo neka prva pat pozicija u krizi.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#802 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by stakasa »

Challenger__ wrote:
Challenger__ wrote:I tako, KSA platila reket Trumpu/USA i od glavnog sponzora globalnog terorizma i ISIL-a...



...postala "predvodnik borbe protiv terorizma".


Katar nije platio reket te se koristi prilika da se svedu računi između familija Al-Thani i Saud.
EDIT: Ne mogu da se otmem utisku da Katar ne bi prolazio kroz sve ovo da je odustao od francuskih Rafala i njemačkih Pantera i lijepo se preorijentisao na Fantome i Abramse...




Čuj ti to, potraživati 20-ak Rafala i težiti broju od 200 Leoparda... Terorizam u svom izvornom obliku.

Joj pa nisam znao za ovaj detalj. Klasicni levati znaci, ne znaju politicku abecedu.
Mislim, zao mi ih je jer su bili krenuli putem Dubaija i vremenom bi postajali bolje drustvo. Nije iskljuceno ni da nece ako se sada iskoprcaju. Sve su ovo djecije bolesti, taj narod je za pedeset godina presao put od beduina do top notch tehnologije, ne moze to proci bezbolno
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#803 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by stakasa »

šestiverbalnimesija wrote:Druze Hallie hvala!
Odgovorio i zajebo se. Ne treba ulaziti u raspravu.
Nego, mene zivo zanima na koju ce stranu ovo i kako. Ne mogu ni da pojmim.
Do sada saudi i ostali pritiscu kolko mogu. Jordan se produžio i kako stignu platit koju bijednu zemlju da eto samo nek nas je vise. Generalno su uradili i rade sve sto mogu i to je to. Al mi bas bijesni djeluju. Vise manje su ispucali sto su imali.
Po meni je Oman izabrao stranu. Ne javno izgleda tako. Kuvajt pregovara. I Katarci rekli da bi pregovarali.
S druge strane turci poslaše vojsku. Malo poletili po meni. Priča je bila i o pakistanu. Al nema od tog nista. Iran očekivano.
Trump pritisce, a zvanicna politikaamericka smiruje. Svabo FM rek'o moglo bi do rata doc.
Sta bi moglo dalje. Jel ovo neka prva pat pozicija u krizi.
Mislim da su se Saudijci debelo precijenili. Tu se moze govoriti o komplet naciji koja je pohasila, gdje su od rodenja navikli da dobiju sto pozele, da se ni za sto ne trebaju borit, da sve mogu kupit i normalno da imaju laznu sliku o svojoj snazi.
Interesantne su novine u arapskim zemljama, minimalno losih vijesti. Vazda med i mljeko. Da se narod ne sekira bespotrebno
Hendrix
Posts: 4113
Joined: 27/02/2004 00:00

#804 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Hendrix »

Ma ne moze covjek Saudiju nazvati drzavom, oni su van konkurencije, kao sto je i Sjeverna Koreja ludost od sistema isto je i u Saudiji. Ono sto stranci drze i upravljaju, to i fercera...nacija koja nema pojam o vremenu i svaki posao pocinje i zavrsava sa insallah, vecina niti pocne a rijetki poslovi se i zavrse.

Kada mi je drug pricao o njihovoj nacionalnoj avio kompaniji i liku koji ujutro zove aerodrome da vidi jesu li avioni stigli i to pise u teku da ima evidenciju sve mi je jasno bilo. Tada su pokusali tenderisati IT sistem da uvezu kompaniju kako treba...to je bilo prije 2 godine, i sve kompanije odustale kada su vidjele da sistema uopste nema te to treba sve od nule krenuti.

Pa onda recimo drugom kolegi projekat stao jer GPS bazna stanica u Dzedi nije radila. Lokalac koji to lafo odrzava je otisao 2 mjeseca na odmor...2 mjeseca i nikom nista, zakljuco lik sve i iskljucio sisteme. Dzeda nema ni katastar nekretnina, vodovod nema bazu podataka svojih instalacija.... niko ne zna cije je zemljiste osim ono koje je od ovih princeva i princeza. Zali se Huso materi, kad gospodin dodje i ukljuci GPS radice te projekat...ali vam necemo platit kasnjenje 2 mjeseca.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#805 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by madner »

Ljudi ne percipiraju Saudiju za ono sto ona jeste: regionalna velesila. Diplomatski, vojno, ideoloski, ekonomski je jaca od svih konkurenta.

Jedino sto je upitno jeste vojna snaga, i to zbog spoja Arapskog drustva i plemena, ali to je generalno problem za cijelo okruzenje osim donekle Turske.
User avatar
šestiverbalnimesija
Posts: 75
Joined: 01/10/2008 18:52
Location: Kasaba

#806 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by šestiverbalnimesija »

stakasa wrote:
šestiverbalnimesija wrote:Druze Hallie hvala!
Odgovorio i zajebo se. Ne treba ulaziti u raspravu.
Nego, mene zivo zanima na koju ce stranu ovo i kako. Ne mogu ni da pojmim.
Do sada saudi i ostali pritiscu kolko mogu. Jordan se produžio i kako stignu platit koju bijednu zemlju da eto samo nek nas je vise. Generalno su uradili i rade sve sto mogu i to je to. Al mi bas bijesni djeluju. Vise manje su ispucali sto su imali.
Po meni je Oman izabrao stranu. Ne javno izgleda tako. Kuvajt pregovara. I Katarci rekli da bi pregovarali.
S druge strane turci poslaše vojsku. Malo poletili po meni. Priča je bila i o pakistanu. Al nema od tog nista. Iran očekivano.
Trump pritisce, a zvanicna politikaamericka smiruje. Svabo FM rek'o moglo bi do rata doc.
Sta bi moglo dalje. Jel ovo neka prva pat pozicija u krizi.
Mislim da su se Saudijci debelo precijenili. Tu se moze govoriti o komplet naciji koja je pohasila, gdje su od rodenja navikli da dobiju sto pozele, da se ni za sto ne trebaju borit, da sve mogu kupit i normalno da imaju laznu sliku o svojoj snazi.
Interesantne su novine u arapskim zemljama, minimalno losih vijesti. Vazda med i mljeko. Da se narod ne sekira bespotrebno
Ne znam jesu li ili nisu, sila su oni. Ovo i jeste odmjeravanje snaga. Ne ide da se govori o komplet naciji. Koliko god paradoksalno zvučalo. Oni su najbijedniji ko nacija. Ne žive oni ni blizu ko emiracani, katarci, Kuvajćani, Bahreinci. Za Oman ne znam. Al ti garantujem da nije to taj život.
Medijska blokada je vazda bila i ostala. U uae se prave kao da se nista ne dešava. I ako pitas odgovor je rijesiti ce se za 2 sedmice i onda ce biti jos bolje.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#807 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by stakasa »

Hendrix wrote:Ma ne moze covjek Saudiju nazvati drzavom, oni su van konkurencije, kao sto je i Sjeverna Koreja ludost od sistema isto je i u Saudiji. Ono sto stranci drze i upravljaju, to i fercera...nacija koja nema pojam o vremenu i svaki posao pocinje i zavrsava sa insallah, vecina niti pocne a rijetki poslovi se i zavrse.

Kada mi je drug pricao o njihovoj nacionalnoj avio kompaniji i liku koji ujutro zove aerodrome da vidi jesu li avioni stigli i to pise u teku da ima evidenciju sve mi je jasno bilo. Tada su pokusali tenderisati IT sistem da uvezu kompaniju kako treba...to je bilo prije 2 godine, i sve kompanije odustale kada su vidjele da sistema uopste nema te to treba sve od nule krenuti.

Pa onda recimo drugom kolegi projekat stao jer GPS bazna stanica u Dzedi nije radila. Lokalac koji to lafo odrzava je otisao 2 mjeseca na odmor...2 mjeseca i nikom nista, zakljuco lik sve i iskljucio sisteme. Dzeda nema ni katastar nekretnina, vodovod nema bazu podataka svojih instalacija.... niko ne zna cije je zemljiste osim ono koje je od ovih princeva i princeza. Zali se Huso materi, kad gospodin dodje i ukljuci GPS radice te projekat...ali vam necemo platit kasnjenje 2 mjeseca.
:D
Daj jos detalja molim te
Hendrix
Posts: 4113
Joined: 27/02/2004 00:00

#808 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Hendrix »

stakasa wrote: :D
Daj jos detalja molim te
Pa svaki detalj tamo je za rubriku vjerovali ili ne.

Ovo sa instalacijama vodovoda je parodija...rekli im nemamo mi ali ima elektroprivreda. Otisli tamo, kaze imamo mi ali glavni lik za izdavanje toga je na odmoru mjesec-dva...uglavnom nakon par mjeseci peripetija skontali su najbolje da angazuju firmu da radarima i senzorima pronadju vodovod jer s ovim konjima nece ici. Samo sto je tim s radarom izasao policija ih uhapsi sve jer nekakve dozvole nisu imali vojne, i tako 2 sedmice ljudi u zatvoru ni krivi ni duzni dok su ovi povadili papire po ko zna koji put. Konacno dosli na teren, sutradan naleti saudijac sa Nissan Patrolom i razjebe im opremu srecom niko nije povrijedjen ali su opet uhapseni zbog izazivanja opasnosti. sedmica u zatvoru. Ljudi vise vremena proveli u zatvoru nego radeci svoj posao. :D

To je bilo ja mislim 2011 na 2012 godinu, taj projekat je otkazan prosle godine zbog nedostatka sredstava. :-D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#809 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by stakasa »

Hendrix wrote:
stakasa wrote: :D
Daj jos detalja molim te
Pa svaki detalj tamo je za rubriku vjerovali ili ne.

Ovo sa instalacijama vodovoda je parodija...rekli im nemamo mi ali ima elektroprivreda. Otisli tamo, kaze imamo mi ali glavni lik za izdavanje toga je na odmoru mjesec-dva...uglavnom nakon par mjeseci peripetija skontali su najbolje da angazuju firmu da radarima i senzorima pronadju vodovod jer s ovim konjima nece ici. Samo sto je tim s radarom izasao policija ih uhapsi sve jer nekakve dozvole nisu imali vojne, i tako 2 sedmice ljudi u zatvoru ni krivi ni duzni dok su ovi povadili papire po ko zna koji put. Konacno dosli na teren, sutradan naleti saudijac sa Nissan Patrolom i razjebe im opremu srecom niko nije povrijedjen ali su opet uhapseni zbog izazivanja opasnosti. sedmica u zatvoru. Ljudi vise vremena proveli u zatvoru nego radeci svoj posao. :D

To je bilo ja mislim 2011 na 2012 godinu, taj projekat je otkazan prosle godine zbog nedostatka sredstava. :-D
A odakle je ta firma pa im sve to trpi
User avatar
šestiverbalnimesija
Posts: 75
Joined: 01/10/2008 18:52
Location: Kasaba

#810 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by šestiverbalnimesija »

A bicovanje :D

Za svaki prekrsaj kod koji ides kod sudije koji bi ti odrezao novcano ili nesto zatvora, kod nas.
Tamo je bicovanje.
Kad ti odrede sta i kako onda se javis u prostorije za izvrsenje valjda se tako zove. Tamo te doktor pregleda pa odredi na koliko rata. I onda cekas. Slusas kako druge bicuju. Ili da dojde taj sto izvrsava. To moze trajati danima. E kad dojdes na red, onaj sto bicuje drzi Kuran ispod misica. Dakle udara samo iz lakta. Ako ispadne Kuran bicovanje se prekida. Kazna je izvrsena. Mada se ne desava jer su stela iz lakta samo takva. Kad dobijes porciju, doktor malo pogleda. Drugi termin se zakaze. I vozi dalje.

Rezu i glave za humaniju bracu iz komsiluka. Kojima se ne da da to rade. Postoji mogucost da ako bas nesto zaseres. da te posalju u Saudiju na panj.

Dalje, ako si musliman moras biti u dzamiji kad se klanja. Nema nakljanjati cu poslije. Prvi put mozes biti upozoren i odveden u dzamiju kasnije samo uhapsen. :D
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#811 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by jao_situacije »

somalija odbila 80 miliona da stane na stranu ksa :mrgreen:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#812 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

stakasa wrote:
šestiverbalnimesija wrote:Druze Hallie hvala!
Odgovorio i zajebo se. Ne treba ulaziti u raspravu.
Nego, mene zivo zanima na koju ce stranu ovo i kako. Ne mogu ni da pojmim.
Do sada saudi i ostali pritiscu kolko mogu. Jordan se produžio i kako stignu platit koju bijednu zemlju da eto samo nek nas je vise. Generalno su uradili i rade sve sto mogu i to je to. Al mi bas bijesni djeluju. Vise manje su ispucali sto su imali.
Po meni je Oman izabrao stranu. Ne javno izgleda tako. Kuvajt pregovara. I Katarci rekli da bi pregovarali.
S druge strane turci poslaše vojsku. Malo poletili po meni. Priča je bila i o pakistanu. Al nema od tog nista. Iran očekivano.
Trump pritisce, a zvanicna politikaamericka smiruje. Svabo FM rek'o moglo bi do rata doc.
Sta bi moglo dalje. Jel ovo neka prva pat pozicija u krizi.
Mislim da su se Saudijci debelo precijenili. Tu se moze govoriti o komplet naciji koja je pohasila, gdje su od rodenja navikli da dobiju sto pozele, da se ni za sto ne trebaju borit, da sve mogu kupit i normalno da imaju laznu sliku o svojoj snazi.
Interesantne su novine u arapskim zemljama, minimalno losih vijesti. Vazda med i mljeko. Da se narod ne sekira bespotrebno
Brato, izuzetak u zemljama Zaljeva su kuvajtski mediji. Znajuci situaciju u tim zemljama, nekad mi je bilo nevjerovatno sta ti ljudi znaju napisati.
To vjerovatno ima veze s kuvajtskom parlamentarnom tradicijom.
Nekome mozda bude interesantno ... od preko 900 hiljada drzavljana 2006.god. samo 88 hiljada Kuvajcana je imalo pravo glasa.
Vojska npr. ne moze glasati.

@sestica
Kako vrijeme odmice, izgleda da vojna intervencija prestaje biti opcija. Koga je Katar nasao, Tursku ili Pakistan, da malo zacini situaciju, ne znam.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#813 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

madner wrote:Ljudi ne percipiraju Saudiju za ono sto ona jeste: regionalna velesila. Diplomatski, vojno, ideoloski, ekonomski je jaca od svih konkurenta.

Jedino sto je upitno jeste vojna snaga, i to zbog spoja Arapskog drustva i plemena, ali to je generalno problem za cijelo okruzenje osim donekle Turske.
Saudija jeste regionalna sila, ali koje regije? :D

Medju zaljevskim clanicama GCC-a jeste. Ali, cak i u takvoj situaciji Oman vodi svoju politiku prakticno od samog pocetka GCC-a.
Kupuju Sisija, ali Sisi ima ogromnu zemlju i populaciju i jednu od najjacih armija u arapskom svijetu, tako da, ma kako to nekada drugacije izgledalo, i lova ima svoje granice (hint: Jemen).
Sa Iranom se ne moze mjeriti ni po kojem pitanju ... brojnija populacija spremna na masovnu mobilizaciju, jaca vojska, mogucnost direktnog udara na Saudiju preko Iraka, itd.

Ideoloski je izuzetno jaka. Prije skoro 50 godina su posijali zlo.
70-ih godina proslog vijeka su poceli instalirati dzamije i islamske centre u zemljama, gradovima i selima u kojima vlade ili populacija nisu mogli graditi vlastite. "Jedini" uslov je bio da oni instaliraju imame. Ponudili su stipendije studentima iz raznih zemalja, i pozvali ih na studije u Medinu (poznati su nam bosanski stipendisti, zar ne?).
Muhamed Abdul Vehab je pokrenuo svoju puritanisticku ideologiju u 18. vijeku, ali ona nije imala odjeka van granica Nedzda, rodnog mjesta i baze porodice Saud, i morala je sacekati 20. vijek odnosno pronalazak i eksploataciju nafte na prostoru Arapskog poluostrva.
Da bi se takva ideologija mogla prosiriti bile su potrebne pare, a Saudija ih je imala napretek nakon naftne krize 70-ih.

Diplomatski; imaju novac, imaju veze. Ako je vjerovati Majklu Muru, imaju 9% americke ekonomije, imaju Saudi Aramco, investicije po Evropi, imaju ogroman broj americkih senatora i kongresmena. Tu im ne moze parirati niko osim Izraelaca.

Skoro je bio jedan dobar clanak u kojem autor tvrdi da su arapske nacionalne vojske odron, ali da ideoloske militantne grupe pokazuju zavidne uspjehe.
Autor je naveo primjera Hezbolaha i ISIL-a. Ima smisla.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#814 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by stakasa »

Gojeni H wrote: Brato, izuzetak u zemljama Zaljeva su kuvajtski mediji. Znajuci situaciju u tim zemljama, nekad mi je bilo nevjerovatno sta ti ljudi znaju napisati.
To vjerovatno ima veze s kuvajtskom parlamentarnom tradicijom.
Nekome mozda bude interesantno ... od preko 900 hiljada drzavljana 2006.god. samo 88 hiljada Kuvajcana je imalo pravo glasa.
Vojska npr. ne moze glasati.
Ali priznaj da je simpaticno citati engleska izdanja emiratskih novina - mi smo u pravu, sta je ovim teroristima, svijet je poludio, promocija nase kulture u Evropi je dala izuzetne rezultate :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#815 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

stakasa wrote:
Ali priznaj da je simpaticno citati engleska izdanja emiratskih novina - mi smo u pravu, sta je ovim teroristima, svijet je poludio, promocija nase kulture u Evropi je dala izuzetne rezultate :D
:D :thumbup:

E, sad ovo boldirano pomnozi sa 10 i zamisli primijenjeno u Saudiji.

Prije mnogo proljeca sam radio s Amerikancem koji je nekada radio kao obezbjedjenje jednom od princeva.

Zamisli zivot: Rodio se - hrani ga, presvlaci i guzicu pere sluskinja (Indonezanka, Filipinka, i sl.).
Raste - hoce igrat' fudbala, druga djeca moraju gubiti u igri jer je nezamislivo da Saud izgubi.
Skoluje se - Ucitelji daju najbolje ocjene, jer su Saudi, naravno, najpametniji.
Ode na fakultet u inostranstvo - nakon pocetnog kulturoloskog soka, kupuje "prijatelje" i ljubavnice novcem.
Vraca se u Saudiju - Landara po citav dan i noc od love iz trezora na koju svaki princ ima pravo. Princeze, jadnice, imaju pola od onoga sto imaju princevi.
Ako neko iz porodice zatrazi da on nesto radi, obicno je direktor, VP, ili neki faktor, koji ima jednog Britanca i dvojicu Indijaca da rade njegov posao.
On naravno nastavlja da neometano landara, pojavljujuci se u kancelariji 2-3 puta u sedmici po 2 sata.

Zamisli dosade u zemlji bez kina, koncerta, predstave, mogucnosti da suprug i supruga neometano sjede u parku ... :D

A zamisli sad njegove svijesti ... Naravno da su svi tu da ih sluze. Oni su Bogom dani da vode ljude koji zive na svetoj zemlji. :roll:
Hendrix
Posts: 4113
Joined: 27/02/2004 00:00

#816 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Hendrix »

Ukupno ima 15.000 clanova kraljevske porodice...i svaki hoce da bude ekstremno bogat i uhranjen, ne moze njima nikad biti dovoljno i da je nafta 200$ po barelu.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#817 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:
stakasa wrote:
Ali priznaj da je simpaticno citati engleska izdanja emiratskih novina - mi smo u pravu, sta je ovim teroristima, svijet je poludio, promocija nase kulture u Evropi je dala izuzetne rezultate :D
:D :thumbup:

E, sad ovo boldirano pomnozi sa 10 i zamisli primijenjeno u Saudiji.

Prije mnogo proljeca sam radio s Amerikancem koji je nekada radio kao obezbjedjenje jednom od princeva.

Zamisli zivot: Rodio se - hrani ga, presvlaci i guzicu pere sluskinja (Indonezanka, Filipinka, i sl.).
Raste - hoce igrat' fudbala, druga djeca moraju gubiti u igri jer je nezamislivo da Saud izgubi.
Skoluje se - Ucitelji daju najbolje ocjene, jer su Saudi, naravno, najpametniji.
Ode na fakultet u inostranstvo - nakon pocetnog kulturoloskog soka, kupuje "prijatelje" i ljubavnice novcem.
Vraca se u Saudiju - Landara po citav dan i noc od love iz trezora na koju svaki princ ima pravo. Princeze, jadnice, imaju pola od onoga sto imaju princevi.
Ako neko iz porodice zatrazi da on nesto radi, obicno je direktor, VP, ili neki faktor, koji ima jednog Britanca i dvojicu Indijaca da rade njegov posao.
On naravno nastavlja da neometano landara, pojavljujuci se u kancelariji 2-3 puta u sedmici po 2 sata.

Zamisli dosade u zemlji bez kina, koncerta, predstave, mogucnosti da suprug i supruga neometano sjede u parku ... :D

A zamisli sad njegove svijesti ... Naravno da su svi tu da ih sluze. Oni su Bogom dani da vode ljude koji zive na svetoj zemlji. :roll:
Pa to sam bio pisao na nekoj od tema gdje se prica o Sudiji kao sili... Nema tu sile, precjenjeno je to, to su brojevi, forma a unutra prazno. Oni jednostavno ne mogu ne propast, da su akcija shorto bi ih svak, koncept koji je osuden da bankrotira i gotovo
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#818 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by madner »

Gojeni H wrote:
madner wrote:Ljudi ne percipiraju Saudiju za ono sto ona jeste: regionalna velesila. Diplomatski, vojno, ideoloski, ekonomski je jaca od svih konkurenta.

Jedino sto je upitno jeste vojna snaga, i to zbog spoja Arapskog drustva i plemena, ali to je generalno problem za cijelo okruzenje osim donekle Turske.
Saudija jeste regionalna sila, ali koje regije? :D

Medju zaljevskim clanicama GCC-a jeste. Ali, cak i u takvoj situaciji Oman vodi svoju politiku prakticno od samog pocetka GCC-a.
Kupuju Sisija, ali Sisi ima ogromnu zemlju i populaciju i jednu od najjacih armija u arapskom svijetu, tako da, ma kako to nekada drugacije izgledalo, i lova ima svoje granice (hint: Jemen).
Sa Iranom se ne moze mjeriti ni po kojem pitanju ... brojnija populacija spremna na masovnu mobilizaciju, jaca vojska, mogucnost direktnog udara na Saudiju preko Iraka, itd.

Ideoloski je izuzetno jaka. Prije skoro 50 godina su posijali zlo.
70-ih godina proslog vijeka su poceli instalirati dzamije i islamske centre u zemljama, gradovima i selima u kojima vlade ili populacija nisu mogli graditi vlastite. "Jedini" uslov je bio da oni instaliraju imame. Ponudili su stipendije studentima iz raznih zemalja, i pozvali ih na studije u Medinu (poznati su nam bosanski stipendisti, zar ne?).
Muhamed Abdul Vehab je pokrenuo svoju puritanisticku ideologiju u 18. vijeku, ali ona nije imala odjeka van granica Nedzda, rodnog mjesta i baze porodice Saud, i morala je sacekati 20. vijek odnosno pronalazak i eksploataciju nafte na prostoru Arapskog poluostrva.
Da bi se takva ideologija mogla prosiriti bile su potrebne pare, a Saudija ih je imala napretek nakon naftne krize 70-ih.

Diplomatski; imaju novac, imaju veze. Ako je vjerovati Majklu Muru, imaju 9% americke ekonomije, imaju Saudi Aramco, investicije po Evropi, imaju ogroman broj americkih senatora i kongresmena. Tu im ne moze parirati niko osim Izraelaca.

Skoro je bio jedan dobar clanak u kojem autor tvrdi da su arapske nacionalne vojske odron, ali da ideoloske militantne grupe pokazuju zavidne uspjehe.
Autor je naveo primjera Hezbolaha i ISIL-a. Ima smisla.
Iran ima vjerovatno najtezu geostratesku situaciju na svijetu. Puno neprijatelja, malo prijatelja, izuzetno saroliko stanovnistvo. Ova Kurdska mecka sto igra u Iraku ce doci i u Iran.
Iranska vojska i avijacija su dvije klase ispod Saudijske, bar po broju i tehnici. Direktni udar da, ali Iran je taraba za konvecionalni rat.

Sto se tice slabosti Arapskih vojski, to bi bio poseban esej. Medjutim jedna stvar, nisu ni ISIL ni Hezbolah posebno dobri, nego izgledaju dobri pored stvarno uzasnih nacionalnih armija.
Svakako to jeste slaba tacka Saudijskog gambita i pare to samo donekle mogu rjesiti, kopnene snage izgledaju dobro na papiru ali uzivo bi bilo svega.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#819 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

madner wrote:
Iran ima vjerovatno najtezu geostratesku situaciju na svijetu. Puno neprijatelja, malo prijatelja, izuzetno saroliko stanovnistvo. Ova Kurdska mecka sto igra u Iraku ce doci i u Iran.
Iranska vojska i avijacija su dvije klase ispod Saudijske, bar po broju i tehnici. Direktni udar da, ali Iran je taraba za konvecionalni rat.

Sto se tice slabosti Arapskih vojski, to bi bio poseban esej. Medjutim jedna stvar, nisu ni ISIL ni Hezbolah posebno dobri, nego izgledaju dobri pored stvarno uzasnih nacionalnih armija.
Svakako to jeste slaba tacka Saudijskog gambita i pare to samo donekle mogu rjesiti, kopnene snage izgledaju dobro na papiru ali uzivo bi bilo svega.
Balticke zemlje, Finska, Vijetnam, Bosna i Hercegovina?

Iran nema toliko mnogo istinskih neprijatelja. Ima 2 glavna neprijatelja - SAD i Saudiju. Svi ostali su americke ili saudijske podguzne muhe, ili imaju veci interes u odrzanju rezima nego u slomu.
Za Kurde nisam previse siguran.

Saudijska avijacija jeste daleko jaca od iranske, ali konpenena vojska? :roll: Ako mislis da Iran ne moze nadoknaditi inferironost u tehnologiji svojim brojem, onda nisi dobro proucio Iracko-iranski rat.
Zasto je Iran taraba za konvencionalni rat? Razmisli malo, da je tako, zar do sada ne bismo gledali scenario "rat za demokratiju" u oblasti iranskog Balochistana?
Amerikanci bi instalirali neke svoje brabonjke, Pakistanci bi to vjerovatno podrzali i imali bismo novu idilu a-la Libija.
U vrijeme kada je bila najslabija, u klasicnom rovovskom ratu, iranska vojska je uspjela izdrzati udar najjace vojske u regiji u to doba (Irasnko-iracki rat).
I ne samo izdrzati, vec se staviti u poziciju da ga mole za mir. Golemo.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#820 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Kikibombona »

Gojeni H wrote:
madner wrote:
Iran ima vjerovatno najtezu geostratesku situaciju na svijetu. Puno neprijatelja, malo prijatelja, izuzetno saroliko stanovnistvo. Ova Kurdska mecka sto igra u Iraku ce doci i u Iran.
Iranska vojska i avijacija su dvije klase ispod Saudijske, bar po broju i tehnici. Direktni udar da, ali Iran je taraba za konvecionalni rat.

Sto se tice slabosti Arapskih vojski, to bi bio poseban esej. Medjutim jedna stvar, nisu ni ISIL ni Hezbolah posebno dobri, nego izgledaju dobri pored stvarno uzasnih nacionalnih armija.
Svakako to jeste slaba tacka Saudijskog gambita i pare to samo donekle mogu rjesiti, kopnene snage izgledaju dobro na papiru ali uzivo bi bilo svega.
Balticke zemlje, Finska, Vijetnam, Bosna i Hercegovina?

Iran nema toliko mnogo istinskih neprijatelja. Ima 2 glavna neprijatelja - SAD i Saudiju. Svi ostali su americke ili saudijske podguzne muhe, ili imaju veci interes u odrzanju rezima nego u slomu.
Za Kurde nisam previse siguran.

Saudijska avijacija jeste daleko jaca od iranske, ali konpenena vojska? :roll: Ako mislis da Iran ne moze nadoknaditi inferironost u tehnologiji svojim brojem, onda nisi dobro proucio Iracko-iranski rat.
Zasto je Iran taraba za konvencionalni rat? Razmisli malo, da je tako, zar do sada ne bismo gledali scenario "rat za demokratiju" u oblasti iranskog Balochistana?
Amerikanci bi instalirali neke svoje brabonjke, Pakistanci bi to vjerovatno podrzali i imali bismo novu idilu a-la Libija.
U vrijeme kada je bila najslabija, u klasicnom rovovskom ratu, iranska vojska je uspjela izdrzati udar najjace vojske u regiji u to doba (Irasnko-iracki rat).
I ne samo izdrzati, vec se staviti u poziciju da ga mole za mir. Golemo.
Moja je teorije da Amerikanci, iako Iran deklarativno tretiraju kao 'najveceg svjetskog teroristu', svjesno i ciljano rade na jacanju Irana. Ako Iran vidis kao najvecu prijetnju na BI, kakva je logika u tome da u Iraku dovedes siite na vlast!?? Nema apsolutno nikakve logike. Godinama na temi Sirija pisem da Amerika ne zeli srusiti pro-siitsku Bas vlast u Damasku. Siitska manjina kontrolise 70-80% Sirije. Ne rade nista da marginalizuju Hezbolah u Libanonu koji preuzima poluge moci. Dakle, ne cine apsolutno nista da sputaju siitske ambicije na BI, tj. Iran.

Sada je izbila cijela medijska frka oko 'siitskog koridora' koji vodi preko iracko-sirijske pustinje do Mediterana. Amerikanci deklarativno to ne zele dozvoliti. Kako se protiv toga bore? Tako sto su angazovali sunitsku miliciju, sumnjivog karaktera, po mnogim izvorima tajkune i svercere, da cuvaju granicni prijelaz koji autoputom veze Bagdad i Damask. Sa njima je na terenu 150 americkih specijalaca i par stotina Britanaca, Norvezana itd. Ako je toliko vazno osujetiti 'siitski koridor', kako je moguce da probijanje istog brani svega par stotina vojnika!?? Na kraju se desilo to da su siitske milicije izbile na sirijsko-iracku granicu nekih 70-80 kilometara od autoputa Bagdad - Damask i tu se ukopali. Amerikanci sada izjavljuju da nemaju problem sa tim i da oni u Siriji nisu da bi se borili protiv rezima u Damasku i siitskih milicija, vec da su tu radi borbe sa ISILom.

I sve to sa ciljem polarizacije BI. Posijana je mrznja za narednih sto godina. Stanje opsteg haosa, nepovjerenja, straha. Savrsen teren za americke manipulacije. Saudija je sasrana radi jacanja Irana. Izdvajanja za vojsku ce rapidno rasti, tek sada moraju slusati Ameriku i vaditi lovu kada god zatreba, ako ne zele da Amerika pusti Iran na njih. I na kraju, tu su svi preduslovi za nove velike ratove.

Vec odavno pisem da ce se oko Kurda voditi veliki rat. Ratoboran narod od 35 miliona koji raste brojcano, intelektualno, finansijski, politicki, vojno itd. I zeli vladati na svojoj zemlji. Pro-zapadno su orjentisani, najsekularniji narod na BI. Mogu biti strateski partner zapada na duge staze. Savrsen regulator politike Arapa, Turaka i Perzijanaca.

Moja je procjena da bi Iran mogao najebati u periodu od narednih par decenija. Amerikanci, Francuzi i Britanci na teritoriji Iraka obucavaju i naoruzavaju kurdske gerilske skupine iz Irana, KDPI i PAK (na iranskoj listi teroristickih organizacija). O tome sam pisao par puta. Francuska vojska salje zahvalnice lideru PAKa, a ovaj salutira ispred francuske zastave. Sudjeluju u borbama sa ISILom i sticu vrijedno iskustvo. Nikako ne moze biti slucajno. Kurdska vojska u Iraku vec broji stotine hiljada boraca, dobro obucenih i naoruzanih. Zasto zapad trenira Kurde iz Irana? Kurdi iz Iran otvoreno govore da je rat pitanje trenutka i da se za to spremaju.

Iranski rezim je izrazito represivan. Nemoguce je znati istinsko raspolozenje tamosnjeg naroda ako se zna da radi nacionalistickih ili separatistickih izjava zavrsavas iza resetaka. Zamislite da Spanci trpaju iza resetaka Katalonce radi nacionalizma/separatizma...!? Da li bi mi sa strane imali privid da su Katalonci izrazito pro-spanski orjentisani? Sigurno da da.

Kurdi bi mogli pokrenuti lavinu a opstu oluju bi izazvali Azeri, Beludzi i Arapi. Azeri zive na ogromnom teritoriju a Arapi na strateski iznimno vaznom i resursima bogatom. Kada kugla krene niz padinu, gotovo je. Azeri i Kurdi su vec proglasavali nezavisnost u Iranu. Tada su ih Sovjeti izdali. Vidjet cemo, ako pozivimo, kakve su namjere Amerike i saveznika. Iran je svakako bure baruta. Za njih je od kljucne vaznosti da sklope cvrst savez sa Rusijom i eventualnom Kinom.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#821 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Challenger__ »

Challenger__ wrote:
Challenger__ wrote:I tako, KSA platila reket Trumpu/USA i od glavnog sponzora globalnog terorizma i ISIL-a...



...postala "predvodnik borbe protiv terorizma".


Katar nije platio reket te se koristi prilika da se svedu računi između familija Al-Thani i Saud.
EDIT: Ne mogu da se otmem utisku da Katar ne bi prolazio kroz sve ovo da je odustao od francuskih Rafala i njemačkih Pantera i lijepo se preorijentisao na Fantome i Abramse...

Image
Image

Čuj ti to, potraživati 20-ak Rafala i težiti broju od 200 Leoparda... Terorizam u svom izvornom obliku.

Pazi sad ovo! Odustali od Rafala i kupuju američke Fantome... :lol:
Qatar to buy 36 F-15 warplanes from the US amid Gulf row

Image

Qatar and the United States will sign a deal for the purchase of 36 F-15 jets by the Gulf nation, Bloomberg said in a piece published late Wednesday, citing sources with 'knowledge of the accord.'

The website also claimed that the Qatari defense minister will meet his U.S. counterpart Jim Mattis on Wednesday to seal the agreement.
:arrow: LINK


Rafali, zdra'o.
Last edited by Challenger__ on 15/06/2017 11:24, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#822 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Challenger__ »

Eh, sad...

- Treba sačekati da se ova vijest zvanično potvrdi, pa onda pratiti daljnji razvoj krize na Poluostrvu. Odnosno upratiti da li će ova katarska preorijentacija sa evropskih na američke avione biti dovoljna da se ispišu sa liste zemalja koje podržavaju terorizam i upis u američku, nazovi-antiterorističku "koaliciju".
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#823 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Challenger__ »

Hajde da vidimo da li je reket dobio novu formu i novo ime.

_______
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#824 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

Saudi Arabia Rewrites Succession as King Replaces Heir With Son, 31

King Salman of Saudi Arabia promoted his 31-year-old son, Mohammed bin Salman, to be next in line to the throne on Wednesday, further empowering a young and ambitious leader at a time of turmoil within the ruling family and of deeper Saudi involvement in conflicts across the Middle East.
https://www.nytimes.com/2017/06/21/worl ... alman.html
King Salman bin Abd al-Aziz Al Saud on 21 June elevated his son, Mohammed bin Salman bin Abd al-Aziz Al Saud (MBS), from deputy crown prince to crown prince and deputy prime minister. He takes over from his cousin, Mohammed bin Nayef bin Abd al-Aziz Al Saud, who was also relieved of his position as interior minister. MBS will remain as defence minister.

Mohammed bin Nayef’s nephew, Abd al-Aziz bin Saud bin Nayef bin Abd al-Aziz, was appointed interior minister. Abd al-Aziz bin Saud was an adviser to Mohammed bin Nayef in the ministry. He had previously advised Mohammed bin Salman at the defence ministry and been an adviser to the royal court

The country’s Basic Law of Governance (de facto constitution) was altered. When the reigns of the sons of the country’s founder, Abd al-Aziz al Saud (also known as Ibn Saud; 1932-53), have drawn to a close, the king and crown prince will not be allowed to come from the same branch of the family. Salman will be the last of Ibn Saud’s sons to rule
Nije neka novost. Muhamed Bin Salman je pripreman da zauzme poziciju krunskog princa vec barem dvije godine. Ono sto je bitno je trenuutak kada se odvija promjena. Drugo, cinjenica da kralj i krunski princ dolaze iz iste grane porodice bi mogao izazvati nezadovoljstvo medju pojedinim princevima, iako se smatra da sam proces nece imati znacajnije prepreke.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#825 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Truba »

Odlukom kralja Salmana Saudijci za Bajram praznuju ukupno 23 dana

obećana zemlja :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Post Reply