Zaljevske monarhije + Jordan

Post Reply
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#726 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Niemand »

salik79 wrote:
Niemand wrote:To ako ostavim cigare ikad u zivotu, dotad ako odem mogu jedino fasovati od one vjerske policije. :D

Helem nejse, vakat mi je za kafu i bjezanje. Valjda gojeni sutra sta detaljnije objasni na temi.

:cao:

Vidis, jos jedna zabluda. Pusenje nije zabranjeno u Iranu. A i ta "vjerska policija" ti je ubleha. :-D
Ozbiljno? Ispisi sta o tom ako ti se da, procitam nekad sutra. :thumbup:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#727 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Fudo387 »

salik79 wrote:
Niemand wrote:Svi se zaletite za nick, zivim u bosni. :D Oke su iranci, al Bgm daleko od toga da je to neka velika razlika od mentaliteta sunija, to je sve sto sam htjela reci. Ako izadjes iz porodicne tradicije, belaj. Nesto ko u nas kad skratis tole iako su i tvoji vjernici. :D

Mi muslimani smo kolektivno ograjisali, valja se pomiriti sa tim i prestati se tjesiti kako nedje postoji neki fini muslimanski svijet. Sta je tu je, zao je i meni, al to je realnost.
Kao sto rekoh - nekada u Iran i uvjeri se na licu mjesta u sve istine i zablude o Iranu, Irancima, sijama, sunijama, krscanima, jevrejima, zoroastrijancima,....
Bjezi bolan, divljaci i zdravo.
Kakva je to zemlja, opalis nesta sa strane i sutra te objese na dizalici usred carsije.
Jos i raja dodje da gleda, isto utakmica.
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#728 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by So What! »

salik79 wrote:
Niemand wrote:Svi se zaletite za nick, zivim u bosni. :D Oke su iranci, al Bgm daleko od toga da je to neka velika razlika od mentaliteta sunija, to je sve sto sam htjela reci. Ako izadjes iz porodicne tradicije, belaj. Nesto ko u nas kad skratis tole iako su i tvoji vjernici. :D

Mi muslimani smo kolektivno ograjisali, valja se pomiriti sa tim i prestati se tjesiti kako nedje postoji neki fini muslimanski svijet. Sta je tu je, zao je i meni, al to je realnost.
Kao sto rekoh - nekada u Iran i uvjeri se na licu mjesta u sve istine i zablude o Iranu, Irancima, sijama, sunijama, krscanima, jevrejima, zoroastrijancima,....
:thumbup:

User avatar
Point.
Posts: 27799
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#729 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Point. »

Fudo387 wrote:
salik79 wrote:
Niemand wrote:Svi se zaletite za nick, zivim u bosni. :D Oke su iranci, al Bgm daleko od toga da je to neka velika razlika od mentaliteta sunija, to je sve sto sam htjela reci. Ako izadjes iz porodicne tradicije, belaj. Nesto ko u nas kad skratis tole iako su i tvoji vjernici. :D

Mi muslimani smo kolektivno ograjisali, valja se pomiriti sa tim i prestati se tjesiti kako nedje postoji neki fini muslimanski svijet. Sta je tu je, zao je i meni, al to je realnost.
Kao sto rekoh - nekada u Iran i uvjeri se na licu mjesta u sve istine i zablude o Iranu, Irancima, sijama, sunijama, krscanima, jevrejima, zoroastrijancima,....
Bjezi bolan, divljaci i zdravo.
Kakva je to zemlja, opalis nesta sa strane i sutra te objese na dizalici usred carsije.
Jos i raja dodje da gleda, isto utakmica.
Sad ce ti Salik reci da to nije istina, da je Iran najotvorenija zemlja na svijetu itd.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#730 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by _BataZiv_0809 »

Niemand wrote:Bata, o saudima, a i kataru i terorizmu sam bas sinoc pisala, nema tu neduznih, daleko od toga. Al su uprli prst u katar oni koji takodjer podrzavaju terorizam, a ne neka zapadna zemlja. I vec sam napisala, ne vidim neku vecu opasnost po sam katar i pored toga.

O al dzaziri sam isto vec rekla, nije ona mogla uticati na sve svjetske medije da ne znam ti kolko para ima.

Ako citiranje nije poziv na raspravu, s cim se slazem, ne shvatam ni zasto mene prozivas za nekakvu raspravu. Kao sto rekoh, ti si se meni obratio s nekakvim pricom koju uopste ne kontam u ovom kontekstu, tipa al dzazira, da bi mi kasnije reko da je to sve eto, poslovicna potreba za raspravom s moje strane. Jasta.

Nebitno. Nema potrebe za daljnjom prepiskom.
Ma jok, nije prozivka u pitanju, nejse...

(H)elem...

U sustini naravno da Katar tu nije sam, nit je Al Dzazira jedina koja je kreirala takvu medijsku sliku.

Skloniji sam vjerovati da su oni samo izvrsitelji, a da su narucitelji negdje drugo. Zamrsena je to prica i nije za nas obicne smrtnike. Ne mozemo znati nista vise osim djelova djelica slagalice. Pitaj boga sta tu sve ima. O tome ce citati nasa praunucad kad se arhive otvore...Bice veselo :D
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#731 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Krokodajl »

salik79 wrote:
Krokodajl wrote:Ja znam samo Iranske Irance, a samo jedan šija :lol:
Jedan nije ni musliman.
Eh, cuj, zar smije bit nemusliman?! :oops: Zar ga nisu ziiikkk?!!! :lol: :lol:
Katolik, upoznali se u Austriji poslovno, pravio scenu kada je objašnjavao kako se pravi Lahijan čaj u samovaru :lol:
Samo viski dere, po Teheranskim hotelima kupuje :lol: na spomen Homeinija ustaje, čuo se par puta poslije toga sa njim, u Teheranu je i dalje, valjda ga nisu bum-bum :lol:

I da, Iranac je, nije nikakva manjina tipa Armen i to...
Ima ih svakakvih.
User avatar
Janjicar
Posts: 5458
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#732 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Janjicar »

https://www.facebook.com/bosna1463/post ... 1153209402


Ne mogu da vjerujem :D Bosnjo konta sve se oko Turske okreće
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#733 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Toffee karamela »

Krokodajl wrote:
Katolik, upoznali se u Austriji poslovno, pravio scenu kada je objašnjavao kako se pravi Lahijan čaj u samovaru :lol:
Samo viski dere, po Teheranskim hotelima kupuje :lol: na spomen Homeinija ustaje, čuo se par puta poslije toga sa njim, u Teheranu je i dalje, valjda ga nisu bum-bum :lol:

I da, Iranac je, nije nikakva manjina tipa Armen i to...
Ima ih svakakvih.
:lol: :lol: kroko ti si meni king ovog odsjeka za zaljevske monarhije
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#734 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by salik79 »

Toffee karamela wrote:
Krokodajl wrote:
Katolik, upoznali se u Austriji poslovno, pravio scenu kada je objašnjavao kako se pravi Lahijan čaj u samovaru :lol:
Samo viski dere, po Teheranskim hotelima kupuje :lol: na spomen Homeinija ustaje, čuo se par puta poslije toga sa njim, u Teheranu je i dalje, valjda ga nisu bum-bum :lol:

I da, Iranac je, nije nikakva manjina tipa Armen i to...
Ima ih svakakvih.
:lol: :lol: kroko ti si meni king ovog odsjeka za zaljevske monarhije
Zasto ti je smijesno? Zbog njegovog nacina interpretacije, ili zato sto smatras da pretjeruje? Ako je ovo drugo, onda si pod uticajem msm-propagande.
Image
Image
Image
Image
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#735 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Krokodajl »

Pa iz priče sa njim sam skužio par stvari, njegov otac je bio privatni poduzetnik za vrijeme Šaha, za vrijeme Šaha mu je posao propao, jer je tada vladao visoki stepen korupcije, nepotizma i slično, jesu žene mogle hodati u minićima i jesu mogli kupovati alkohol u trgovinama, ali šta je to nasuprot stanju koje je vladalo u Iranskom društvu, živilo se u Teheranu, a u ostatku Irana sirotinja, magarci i kobile po cesti.

Druga stvar, nije Iransko društvo Ajatolah učinio konzervativnim, oni su uvijek i bili konzervativni osim uskog kruga ljudi koji je živio uz i oko Šaha, ostatak Irana je živio potpuno drugim odvojenim životom od vlasti.

Islamskom revolucijom se smanjila korupcija, smanjio nepotizam, jest žene više ne hodaju gologuze i ne piju vino po ulicama, ali posla ima i radi se, društvo se nije promjenilo, nisu Iranci '79-e išli ulicama i gađali radnje kršćana i jevreja, vjerskim manjinama je čak i bolje od muslimana u nekim segmentima, jer ih šerijatska policija ne posmatra.

I ono što ih sve veže, Iransko-Irački rat, Ajatolah je zbog toga stekao kultni status i kod vjerskih manjina, jer Iranski mentalitet je drugačiji od Arapskog, oni imaju taj nacionalni duh koji je distanciran od pripadanja plemenu, nisu ni Iranci etnički jedinstven narod, ali Iran je na prvom mjestu, rat protiv Iraka ujedinio je Irance, i muslimane i nemuslimane, i sekularne i radikalne, i umjerene i konzervativne i liberalne i reformiste.

kod Arapa se dosta gleda sa vjerskog aspekta, kod Iranaca je stvar ipak etničke prirode, Iranac više voli Iranca zoroastera ili kršćanina nego Arapa šiita.

Iranac musliman se ponosi i Perzepolisom i Ishafanom i Ziguratom iz Ura, Saudijcu nađi kakav kamen iz Rimskog vakta ima da ga rastavi na kvante.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#736 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Krokodajl »

I da, recimo Madžmue je Sadabad, kraljevska rezidencija Pahlavija, i danas je onakva kakva je bila, jedan dio je sada službena rezidencija predsjednika Irana, veći dio je pretvoren u muzej, Iranci ne kriju taj svoj dio historije, nije sramota to što su bili, niti imaju kome da se pravdaju, odluku su donjeli sami kojim putem će da idu, kao što je donose i danas birajući reformiste.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#737 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by ljevoruki »

Krokodajl wrote:Katolik, upoznali se u Austriji poslovno, pravio scenu kada je objašnjavao kako se pravi Lahijan čaj u samovaru :lol:
Samo viski dere, po Teheranskim hotelima kupuje :lol: na spomen Homeinija ustaje, čuo se par puta poslije toga sa njim, u Teheranu je i dalje, valjda ga nisu bum-bum :lol:

I da, Iranac je, nije nikakva manjina tipa Armen i to...
Ima ih svakakvih.
Ja upoznao jednog Iranca, jevreja, trgovac autima, malo pricali, zna sve o Bosni.
Odmah me pitao jesam li musliman i imam li problem sto je on jevrej. :D
Samo nece da govori o danasnjem Iranu, presutio je par pitanja sto sam mu postavio.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#738 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Krokodajl »

ljevoruki wrote:
Krokodajl wrote:Katolik, upoznali se u Austriji poslovno, pravio scenu kada je objašnjavao kako se pravi Lahijan čaj u samovaru :lol:
Samo viski dere, po Teheranskim hotelima kupuje :lol: na spomen Homeinija ustaje, čuo se par puta poslije toga sa njim, u Teheranu je i dalje, valjda ga nisu bum-bum :lol:

I da, Iranac je, nije nikakva manjina tipa Armen i to...
Ima ih svakakvih.
Ja upoznao jednog Iranca, jevreja, trgovac autima, malo pricali, zna sve o Bosni.
Odmah me pitao jesam li musliman i imam li problem sto je on jevrej. :D
Samo nece da govori o danasnjem Iranu, presutio je par pitanja sto sam mu postavio.
Zanimljiva je priča o Jevrejima i Iranskoj revoluciji, oni su podržali Islamsku revoluciju, većina rabina je pozvala jevreje da izađu na ulice protiv Šaha.
Kada se situacija smirila onda su nove vlasti uhapsile onog biznismena, sada treba mu naći ime, optužen za sve i svašta, između ostalog i za cionizam i špijuniranje za Izrael i osuđen na smrt.
Većina jevreja Irana su tada bili anticionisti ali kada se to desilo onda se situacija malo promjenila, barem kod rukovodstva, kada se desilo to onda su neki rabini, između ostalog i glavni rabin Teherana, odlučili da odsele iz Irana, tada se i populacija jevreja prepolovila u godinu-dvije.

Ostalo ih je dosta, ali generalno populacija im opada, no mislim da nemaju problema, iako zasigurno osjete posljedice zbog Iransko-Izraelske politike.
Sa druge strane broj kršćana u Iranu raste, Armeni imaju dosta dobre demografske podatke, čak sam negdje pročitao da ima Armena koji se sele iz Armenije i Gorskog Karabaha na zapad Irana, tj. u Zapadni Azerbejdžan.

Šega kako tamo u zapadnom Azerbejdžanu (koji je dio Irana) etnički Azeri i Armeni žive skladno, Armenske crkve neoštećene tik uz džamije, u Armeniji nemo'š nać džamije a u Azerbejdžanu Armenske crkve...
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#739 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Krokodajl »

Btw, sorry za offtopic, vidim sada da je tema Zaljevske monarhije, prenijelo me, mislio Iran :lol: :lol: :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#740 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

stakasa wrote:
Gojeni H wrote:Ova neka iz Control Risks nesto vazi, a nista posebno nije rekla. :-)
Uglavnom o prebacivanju letova sa Dohe na druge destinacije. Pretpostavljam da ce sve ici na Dubai i nesto malo preko Abu Dhabija.
A zasto Emiracanima ovo treba, izgledalo mi je kao da imaju zdravu saradnju sa Dohom, napravio se cluster avio saobracaja i slicno.
Inace sam ove iz Emirata dozivio kao nekoga ko ne ceka da im pare padnu s neba nego su proaktivni, po meni i veoma poslovni, Dubai je projekat i koncept koji se dosljedno provodi. Mislim, zar je i njima potreba da budu vazali Saudijcima, sto ih jednostavno ne odjebu?
Emiracani ti je veoma fleksibilan pojam. Federacija nije jedna glava. Abu Dhabi ima 90% rezervi nafte i oko 95% rezervi gasa u UAE.
Dakle, sve je tamo. Zbog ove cinjenice, sejh Zajed je i uspio okupiti ostale emirate i oformiti UAE.
Abu Dhabi bira predsjednika (Dubai bira potpredsjednika) i nosi vecinski dio troskova federalne vlade (glavni autoputevi, vojska, itd.).
Naravno, ovim imaju najveci uticaj i odlucuju u kom pravcu UAE idu. Povremeno moraju udijeliti neku hediju Fudzeiri, Um-al-Kuvejnu ili nekom drugom manjem emiratu, ali to je to.

Dubai je taj koji se koprca i otima iz tog zagrljaja. Samo 5% njihove ekonomije cine hidrokarboni. Sve ostalo je turizam, finansije, luka, predstavnistva za taj dio svijeta, ... i to, bez obzira na sve, ne sljaka nimalo lose.

S obzirom na sve sto se desava i okolini, naivno je misliti da grad/emirat koji bi po vehabijskoj definiciji bio leglo nemorala i neislamske prakse ne pretrpi nijedan teroristicki napad, koliko vec godina, dok svi druge trpe.
Princip je, i to bi ti brato trebao znati, je da svi, od losih momaka do americkih obavjestajaca, trebaju kanal kroz koji ce prebacivati novac koji se ne moze lako upratiti. Tako je Dubai oaza mira.

I na kraju imas Shardzu (Sharjah) koja je veoma bliska Saudiji jer su ih Saudi izvadili iz govana 90-ih kad su bili u veeelikim dugovima.
Dakle imas kukavicije jaje u federaciji.

Ipak, koji kufer ovo treba Dubaiju, i zasto se nije usprotivio, pod uslovom da je imao sanse, je enigma i meni.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#741 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by insomnia78 »

Vidis. Iran cool raja. Jedini lijek zmje njihovo izbijanje na celo :D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#742 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by piupiu »

Gojeni, jesi ti u Kataru? :shock:

Kakvo je stanje? Ho'š kući? Haj' kući...
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#743 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Seawolf »

salik79 wrote:...
Image
...
Uh, pa nisam znao za Mikija Manojlovića.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#744 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by jao_situacije »

Gojeni H wrote:
stakasa wrote:
Gojeni H wrote:Ova neka iz Control Risks nesto vazi, a nista posebno nije rekla. :-)
Uglavnom o prebacivanju letova sa Dohe na druge destinacije. Pretpostavljam da ce sve ici na Dubai i nesto malo preko Abu Dhabija.
A zasto Emiracanima ovo treba, izgledalo mi je kao da imaju zdravu saradnju sa Dohom, napravio se cluster avio saobracaja i slicno.
Inace sam ove iz Emirata dozivio kao nekoga ko ne ceka da im pare padnu s neba nego su proaktivni, po meni i veoma poslovni, Dubai je projekat i koncept koji se dosljedno provodi. Mislim, zar je i njima potreba da budu vazali Saudijcima, sto ih jednostavno ne odjebu?
Emiracani ti je veoma fleksibilan pojam. Federacija nije jedna glava. Abu Dhabi ima 90% rezervi nafte i oko 95% rezervi gasa u UAE.
Dakle, sve je tamo. Zbog ove cinjenice, sejh Zajed je i uspio okupiti ostale emirate i oformiti UAE.
Abu Dhabi bira predsjednika (Dubai bira potpredsjednika) i nosi vecinski dio troskova federalne vlade (glavni autoputevi, vojska, itd.).
Naravno, ovim imaju najveci uticaj i odlucuju u kom pravcu UAE idu. Povremeno moraju udijeliti neku hediju Fudzeiri, Um-al-Kuvejnu ili nekom drugom manjem emiratu, ali to je to.

Dubai je taj koji se koprca i otima iz tog zagrljaja. Samo 5% njihove ekonomije cine hidrokarboni. Sve ostalo je turizam, finansije, luka, predstavnistva za taj dio svijeta, ... i to, bez obzira na sve, ne sljaka nimalo lose.

S obzirom na sve sto se desava i okolini, naivno je misliti da grad/emirat koji bi po vehabijskoj definiciji bio leglo nemorala i neislamske prakse ne pretrpi nijedan teroristicki napad, koliko vec godina, dok svi druge trpe.
Princip je, i to bi ti brato trebao znati, je da svi, od losih momaka do americkih obavjestajaca, trebaju kanal kroz koji ce prebacivati novac koji se ne moze lako upratiti. Tako je Dubai oaza mira.

I na kraju imas Shardzu (Sharjah) koja je veoma bliska Saudiji jer su ih Saudi izvadili iz govana 90-ih kad su bili u veeelikim dugovima.
Dakle imas kukavicije jaje u federaciji.

Ipak, koji kufer ovo treba Dubaiju, i zasto se nije usprotivio, pod uslovom da je imao sanse, je enigma i meni.
pa onaj ko ne da budalama da se raznesu, ne da im i da zucnu bilo šta
i to je to

mada ne vjerujem da će išta biti od bilo kakvih sukoba
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#745 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Fudo387 »

Seawolf wrote:
salik79 wrote:...
Image
...
Uh, pa nisam znao za Mikija Manojlovića.
:lol:
Fakat, isti.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#746 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Kikibombona »

_BataZiv_0809 wrote:
Niemand wrote:Ne kontam ovo oko katra. Ne vidim neku vecu opasnost po katar, tipa neki vid unistenja.

Sve ostale zemlje su usutini srusene iznutra, na ovaj il onaj nacin, tipa il se narod pobunio, il su se grupe naroda medjusobno skacile. Al ne vidim sta bi se to moglo desiti katru izuzev napada iz vana, sto je takodjer malo vjerovatno. Narod u katru se nece pobuniti protiv vlade, nece se ni medjusobno skaciti, nece se desiti nista od recepata primjenjenih na ostalim zemljama.

Mozda sam naivna, ne znam, al meni nema smisla. Djeluje mi ovo sve ko eto, neko treba biti kriv, pa nek bude katar. Imamo koga kriviti i prozivati. Nije mi najbolje jasno ni sta se uopste desava i to preko noci.


A point, to je isto malo vjerovatno zbog te saudijske tekfirske ideologije, ostatak muslimanskog svijeta bi bio na njihovoj strani. Komplikovano.
Jesi li pratila Al Dzaziru za vrijeme "Arapskog proljeca"?
Katar je glavni sponzor Arapskog proljece, zajedno sa Saudijskom Arabijom (plus sateliti) i Turskom. Katar je izdvojio milijarde za rusenje Gadafija, tu su se pokazali kao najagilniji.

Gaddafi accuses Qatar of arming rebel troops

Narocito su zagrizli i Egiptu gdje su ulozili ogromna sredstva u rusenje Mubaraka. Poslije su podsticali narod Egipta da se bori protiv vladavine al-Sisija. Prakticno su gurali Egipat u gradjanski rat.

Katar je blizak Muslimanskom bratstvu. Naumili su MB dovesti na vlast u islamskim zemljama i tako se pozicionirati kao jedan od lidera 'novog vala' u islamskom svijetu, zajedno sa MB Egiptom i pro-MB Turskom. Nije cudo da su Turci napravili vojnu bazu u Kataru. Katar je isto tako podrzavao MB u Siriji, dok je Mohamed Mursi pozivao na dzihad sve pristalice Brastva, dok ga Sisi nije uklonio.

Iako je Saudijska Arabija zajedno sa Katarom srusila Gadafija, iako su zajedno podrzali pobunu protiv Asada, smatram da su u nekom trenutku povukli rucnu, godinu-dvije nakon pocetka Arapskog proljeca. Moguce je da su se uplasili za sebe. Muslimansko bratstvo gaji odredjen animozitet prema saudijskoj distaniji, iako su se za vrijeme kratke vladavine u Egiptu predstavljali kao prijatelji porodice Saud. Moguce je da su se Saudi uplasili da ce i oni doci na red ako Muslimansko bratstvo preuzme sjever Afrike, Siriju, dio Iraka, pa se jos udruze sa Katarom i Turskom. Ovako je sigurnije. Jak blok sa Turskom, Egiptom, Sirijom i Katarom bi definitivno bio dugorocna prijetnja za Saudijsku Arabiju.

Katar je Egiptu kost u grlu. Sisiju su radili o glavi. Huskali su na gradjanski rat, zdusno podrzavali Muslimansko brastvo. 90% propagande o Sisiju skuhano je u katarskoj kuhinji. Veoma je moguce da je Sisi trazio od Sauda u zamjenu za nesto da se ukloni anti-egipatska vlast u Kataru. Moguce da su Amerikanci isto tako dali zeleno svjetlo.

Dakle, mozemo samo spekulisati. Katar je stekao dosta neprijatelja radi svoje izrazito agresivne, ekspanzionisticke politike od samog pocetka Arapskog proljeca. Vraca im se sve. Dosta zla su posijali, zajedno sa Saudijskom Arabijom. Zajedno su podrzali Arapsko proljece, sponzorisali, a sada vade joci jedni drugima, jer je sve propalo i pare su uzalud bacene. Iran je izasao kao pobjednik i to boli.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#747 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Kikibombona »

Niemand wrote:Bata, procitaj ponovo post. Pisala sam da se na katar ne moze primjeniti recept nekakvog unistenja kao na ostalim zemljama, izuzev da se napadne izvana, sto mi je takodjer manje vjerovatno, odnosno, kazem da razumijem da se neko mora optuziti za terorizam, al da ne vidim neku vecu opasnost po sam katar tipa scenario iz ostalih arapskih zemalja i pored tih optuzbi.

Nije katar zapad optuzio, pa da je to eto-hajmo se razracunati sa podrzaocima terorista, vec ostale muslimanske zemlje.

Opet kazem, mozda sam naivna, svasta je moguce danas. Ko ce znati.
Ne moze u Kataru izbiti rat kao u Siriji. To je jasno. Mogu jedino uletiti Saudi sa recimo egipatskim specijalnim snagama, uhapsiti vladajucu porodicu i postaviti svoje ljude. Sve se moze zavrsiti za veoma kratko vrijeme, bez vecih zrtava i razaranja. I to je veoma izgledna opcija ako se al-Tani ne pokori.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#748 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by salik79 »

Krokodajl wrote:
ljevoruki wrote:
Krokodajl wrote:Katolik, upoznali se u Austriji poslovno, pravio scenu kada je objašnjavao kako se pravi Lahijan čaj u samovaru :lol:
Samo viski dere, po Teheranskim hotelima kupuje :lol: na spomen Homeinija ustaje, čuo se par puta poslije toga sa njim, u Teheranu je i dalje, valjda ga nisu bum-bum :lol:

I da, Iranac je, nije nikakva manjina tipa Armen i to...
Ima ih svakakvih.
Ja upoznao jednog Iranca, jevreja, trgovac autima, malo pricali, zna sve o Bosni.
Odmah me pitao jesam li musliman i imam li problem sto je on jevrej. :D
Samo nece da govori o danasnjem Iranu, presutio je par pitanja sto sam mu postavio.
Zanimljiva je priča o Jevrejima i Iranskoj revoluciji, oni su podržali Islamsku revoluciju, većina rabina je pozvala jevreje da izađu na ulice protiv Šaha.
Kada se situacija smirila onda su nove vlasti uhapsile onog biznismena, sada treba mu naći ime, optužen za sve i svašta, između ostalog i za cionizam i špijuniranje za Izrael i osuđen na smrt.
Većina jevreja Irana su tada bili anticionisti ali kada se to desilo onda se situacija malo promjenila, barem kod rukovodstva, kada se desilo to onda su neki rabini, između ostalog i glavni rabin Teherana, odlučili da odsele iz Irana, tada se i populacija jevreja prepolovila u godinu-dvije.

Ostalo ih je dosta, ali generalno populacija im opada, no mislim da nemaju problema, iako zasigurno osjete posljedice zbog Iransko-Izraelske politike.
Sa druge strane broj kršćana u Iranu raste, Armeni imaju dosta dobre demografske podatke, čak sam negdje pročitao da ima Armena koji se sele iz Armenije i Gorskog Karabaha na zapad Irana, tj. u Zapadni Azerbejdžan.

Šega kako tamo u zapadnom Azerbejdžanu (koji je dio Irana) etnički Azeri i Armeni žive skladno, Armenske crkve neoštećene tik uz džamije, u Armeniji nemo'š nać džamije a u Azerbejdžanu Armenske crkve...
Samo da nadovezem i necemo vise na ovoj temi :D

Life is better for Jews in Iran than in Europe: Jewish MP
http://www.presstv.ir/Detail/2017/05/16 ... sche-Welle
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#749 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by aratet »

Krokodajl wrote:
Zanimljiva je priča o Jevrejima i Iranskoj revoluciji, oni su podržali Islamsku revoluciju, većina rabina je pozvala jevreje da izađu na ulice protiv Šaha.
Kada se situacija smirila onda su nove vlasti uhapsile onog biznismena, sada treba mu naći ime, optužen za sve i svašta, između ostalog i za cionizam i špijuniranje za Izrael i osuđen na smrt.
Većina jevreja Irana su tada bili anticionisti ali kada se to desilo onda se situacija malo promjenila, barem kod rukovodstva, kada se desilo to onda su neki rabini, između ostalog i glavni rabin Teherana, odlučili da odsele iz Irana, tada se i populacija jevreja prepolovila u godinu-dvije.

Ostalo ih je dosta, ali generalno populacija im opada, no mislim da nemaju problema, iako zasigurno osjete posljedice zbog Iransko-Izraelske politike.
Sa druge strane broj kršćana u Iranu raste, Armeni imaju dosta dobre demografske podatke, čak sam negdje pročitao da ima Armena koji se sele iz Armenije i Gorskog Karabaha na zapad Irana, tj. u Zapadni Azerbejdžan.

Šega kako tamo u zapadnom Azerbejdžanu (koji je dio Irana) etnički Azeri i Armeni žive skladno, Armenske crkve neoštećene tik uz džamije, u Armeniji nemo'š nać džamije a u Azerbejdžanu Armenske crkve...
Vecina naroda u Iranu je podrzala Islamsku revoluciju jer nisu imali pojma da je to Islamska revolucija.
Radikalne struje su iskoristile situaciju i uzele pobjedu.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#750 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

piupiu wrote:Gojeni, jesi ti u Kataru? :shock:

Kakvo je stanje? Ho'š kući? Haj' kući...
Nisam. Imamo nekih poslova dole, i ljude prebacujemo preko Kuvajta i Omana.
Post Reply