Zaljevske monarhije + Jordan

Post Reply
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#526 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by sunceKOtepsija »

arzuhal wrote:
Challenger__ wrote:
arzuhal wrote:Ne diraj mi u Egipat, veliš...Tursku mrsku ožeži...Ajde...
Taman posla. Samo argumentovano odgovaram iz perspektive geografije, političkog uređenja i prostitucije.
Ja se ne bunim zbog toga...Od arapskog svijeta prvi je Egipat skinuo gaće i naštimao se moćnom Izraelu...Pa krenulo redom...
Saudi Arabia never participated in the Arab-Israeli wars and has not taken part in conflict with Israel in battle
:lol: prije tristo godina zajedno sa sejhom skinuli gace
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#527 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Krokodajl »

Već peti dan jedinice Saudijske vojske pod opsadom drže naselje Avamija pod opsadom.
Naselje Avamija se nalazi na istoku zemlje u šiitskom dijelu Saudijske Arabije, riječ je o naselju u kojem je živio i poznati šiitski klerik Nimr al Nimr kojeg su vlasti Saudijske Arabije osudile na smrt.

Informacije iz naselja pristižu na kapaljku zbog medijske blokade i zbog činjenice da je ulazak i izlazak iz naselja zabranjem, ono malo informacija koje pristižu iz grada govore o pucnjavama i uništavanju od strane Saudijske vojske, nije poznato da li od strane civila uopće postoji neka vrsta oružanog otpora, vlasti Saudijske Arabije o ovoj situaciji uopće ne govore.

Nekoliko civila je ubijeno do sada, danas su majka i sin ubijeni u automobilu koji nije bio u pokretu.

Image

Image

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#528 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

Bahrein
The security forces on 23 May raided an anti-government sit-in in the Diraz neighbourhood that was being held in support of Shia cleric Ayatollah Isa Qassim.

The MOI said that it conducted the operation to ‘safeguard public safety’ and that it had arrested 286 people, including wanted criminals and terrorists. It added that some of the fugitives, including some who escaped from Jau prison in January, were hiding in Qassim’s home.

The raid prompted clashes with protesters, killing at least five people. Roughly 19 members of the security forces were injured.
A, ljudi. Nece da se predaju. Jos sjede ... :oops:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#529 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

Tito_i_Partija wrote:
Gojeni H wrote: Ja bih svakog poslao da vidi malo Saudijsku Arabiju. Ali, ne Meku, vec bas da Arabiju obidje. Kakva idila ... samo da prestanes disat'.
Volio bih ako mozes da to malo detaljnije opises na temi zaljevskih monarhija. Slabo se tamo pojavljujes u zadnje vrijeme, a ta tema mi je bas interesantna. :)


Kad Tito nesto kaze onda nema ne mogu, ne ide ... naredjenje - izvrsenje. :D

Prvo - preporucujem dvije knjige koje prilicno realno oslikavaju saudijsko drustvo:

- Unutar Kraljevstva, by Robert Lacy. Lacy je iskoristio par stvari koje je nasao u Velikoj Britaniji (npr. slike bivseg kralja Abduallaha, nacinjene od strane nekog britanskog fotografa) da bi dobio zaista nevjerovatan pristup informacijama. Mislim da je knjiga zabranjena u KSA.

- Pokriveno kraljevstvo (Veiled Kingdom), by Carmen Bin Laden. Zena svicarske nacionalnosti koja se udala za brata Osame Bin Ladena, napisala je knjigu o svojoj udaji, zivotu u KSA. Jos jedan nevjerovatan insajder.

https://mishamcmahanburm.files.wordpres ... -laden.pdf

Sada, neka licna iskustva. Poslom sam obisao Saudiju, ... pa prilicno uzduz i poprijeko. Rijad (glavni grad), Dzeda (luka na zapadu), Damam (istok, gdje zivi vecina saudijskih siita), Dzazan (jug, 60 km od jemenske granice), itd.

Prvi ulazak u Saudiju je bio kroz Dzedu. Dzeda je veoma ziv, lucki grad na moru. Dosta zapadnjaka ulazi u zemlju kroz ovaj aerodrom, masa ljudi koji dolaze u posjetu svetim mjestima (umra ili hadz) dolaze kroz Dzedu.
Prvi ulazak je bio i prvi sok. Na ulazu u bilo koju zemlju sam navikao na cekanje, ali ...
Ezan uci, sluzbenik se fino pokupi i nas jedno 300 ljudi k'o posrani nastavismo stajati u redu. Da se barem ima gdje sjesti ...
Vraca se, nakon nekog vremena ga opuca duhanska, ode zapalit'. Hajd' opet cekaj ...
Dzeda je nekada bio veoma otvoren i ziv grad, navodno. Ovo potvrdjuju i neke moje britanske kolege koji su strucnjaci za ovaj dio svijeta.
1950. god. u Dzedi su postojala 2 bioskopa, vlasnici radnja su klanjali u svojim radnjama, a onda se doslo tobe. Kina zatvorena, zajednicka molitva postala obaveza ...

Rabigh/Yanbu. Podrucja gdje su velika naftna postrojenja. Rabigh je gradic od nekih 30 hiljada stanovnika. Grad je relativno nov. Naftno postrojenje je izgradjeno prije par decenija, a onda su dosli i ljudi za poslom i od sela je nastao nekakav gradic.
Prvi dolazak je bio :shock: Gdje su zene i djeca? Tek drugi ili treci put kad sam dolazio sam vidio jednu Indijku i njeno dvoje djece, s muzem naravno, jer se bez mahrama, muskog pratioca iz porodice, ne smije hodati vani.
Sve kuce su ogradjene zidovima. Na prozorima su vecinom resetke. U hotelima, radnjama, bankama, sve muski mevlud.
Kad je vakat namazu, sve se zatvara, bukvalno.

Dzazan. Kameno doba na tockovima. Na erodoromu ima vojske i velikih transportnih aviona zbog rata u Jemenu. Bio sam i po selima. Sela su, kao da si dosao u Jemen. Ovaj dio i jeste nekada bio dio Jemena, ali su ga Saudi uzeli 30 i neke, ne mogu se sjetiti.
Dakle, ljudi idu s onom maramo opasanom oko glave na jemenski nacin. To ovako izgleda:

Image

Jemence je najlakse prepoznati po tome, sakou :D , i nozem zakacenim za pojas ... i lopticom kata u ustima. :D
Kat je inace lisce koje se koristi u Jemenu, Dzibutiju, Somaliji, (rog Afrike i jug Arapskog poluostrva) kao umjereni stimulant. Ustvari, cak i vlade (kao u Dzibutiju, npr.) koriste kat da stanovnistvo drze pod kontrolom. :(

Nastavlja se ...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#530 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

Idemo dalje ...

Vratimo se Dzazanu.
Saudi su dosta para ulozili u Dzazan u zadnjoj deceniji, da bi kupili odanost stanovnistva. Geopoliticki potez. Dzazan je dugo vremena bio zaboravljen a onda se neko sjetio da je to historijski jemenska teritorija, da postoje plemenske vezu medju ljudima sa obje strane granice, da Hutiji kao revolucionarni pokret jacaju, ...

Divlji zapad Bliskog istoka; djeca od 12 godina voze Tojotine pick-up-e, ... frajeri na motorima, kat u ustima, a pistolj za pasom, ... tri trake na putu postaju 4, ... otpadnog gradjevinskog materijala, svakojakog smeca, na sve strane, ... stocne pijace na putu, ... kamila upregnuta i hoda okolo pokrecuci zrvanj (nema pojma sta taj zrvanj melje), ... mala masa Jemenaca pored puta prodaje lubenice, mango, itd.
I nigdje zene, tek poneko dijete na ulici.

U Dzazanu i okolnom podrucja nema previse bljedolikih. Ako se gradi neko postrojenje, mozda i bude ... poneka uciteljica. Samo par evropsko-americkih zena vidim na aerodromu, uglavnom uciteljice, medicinke sestre, sve u abajama ali nisu imale marame na glavama.

Ja imam, pa valjda bi se to moglo nazvati slavensko-germanske crte lica ... bljedoliki bez ikakve sumnje. :D Ne tuknem nimalo na Spance, Grke, Turke, a kamoli na Arape. Bosanska njuska, pa et' ...
Moj prvi ulazak u restoran u jednom selu je izazvao sok. Bukvalno 50 pari ociju se zalijepilo za mene. Nimalo lijep osjecaj.

@Tito, zasto am ti ovo pricao o zenama kao nevidljivim clanovima drustva? Taj ogromni zatvor, edukacijski i drustveno-polticki sistem, proizvode ljude sa ostecenjima koja prouzrokuju umanjenu ili nepostojecu sposobnost za empatiju, komunikaciju sa osobama suprotnog spola, itd. Jedna od frustracija nastalih iz ovakvog sistema je i ona seksualna.
Imao sam jednog malog Sirijca, rodjen u Saudiji, radio za mene. Mlado dijete, voljan da nauci posla, ... 'nako za nase gabarite nizak, ljepuskast sa skoro djecijom facom. Odem drugi put, on pustio bradu. :? Kibicujem i vidim da nije ona sto se pusta "kad se dodje tobe", a nije me jos ni poceo ubjedjivat' kako sam los musliman. :D Elem, kontam promjena imidza, nista narocito.

Poslije te moje posjete, nakon nekog vremena, moj britanski kolega ode, vratio se, kaze "jedi vidio malog sto je pustio bradu?" - "Jesam, sto?" Kaze "bilo ga stid tebi reci, ali je meni rekao razlog."
Kaze "stalno se zaustavljaju mladi Saudijci s autom (vise njih u autu) ako seta sam, zovu ga da ide s njima da se provede na nekoj farmi ..."
Meni se upali sijalica, rekoh "Hoce ga jebat'?" - Kaze "jedini nacin koji je smislio da ga se okanu i da ne bude silovan je da pusti bradu, jer tad nema dovoljno feministicke crte." :shock: O tim silovanjima "musko na musko" mozes citati i u njihovim novinama. Ovoga dosta ima i u Kuvajtu i Omanu BTW.

Hoces jos? O Damamu, Istocnoj provinciji, siitima tamo ... ? Ili je ovo vec pun kufer informacija?
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#531 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by jao_situacije »

Gojeni H wrote:Idemo dalje ...

Vratimo se Dzazanu.
Saudi su dosta para ulozili u Dzazan u zadnjoj deceniji, da bi kupili odanost stanovnistva. Geopoliticki potez. Dzazan je dugo vremena bio zaboravljen a onda se neko sjetio da je to historijski jemenska teritorija, da postoje plemenske vezu medju ljudima sa obje strane granice, da Hutiji kao revolucionarni pokret jacaju, ...

Divlji zapad Bliskog istoka; djeca od 12 godina voze Tojotine pick-up-e, ... frajeri na motorima, kat u ustima, a pistolj za pasom, ... tri trake na putu postaju 4, ... otpadnog gradjevinskog materijala, svakojakog smeca, na sve strane, ... stocne pijace na putu, ... kamila upregnuta i hoda okolo pokrecuci zrvanj (nema pojma sta taj zrvanj melje), ... mala masa Jemenaca pored puta prodaje lubenice, mango, itd.
I nigdje zene, tek poneko dijete na ulici.

U Dzazanu i okolnom podrucja nema previse bljedolikih. Ako se gradi neko postrojenje, mozda i bude ... poneka uciteljica. Samo par evropsko-americkih zena vidim na aerodromu, uglavnom uciteljice, medicinke sestre, sve u abajama ali nisu imale marame na glavama.

Ja imam, pa valjda bi se to moglo nazvati slavensko-germanske crte lica ... bljedoliki bez ikakve sumnje. :D Ne tuknem nimalo na Spance, Grke, Turke, a kamoli na Arape. Bosanska njuska, pa et' ...
Moj prvi ulazak u restoran u jednom selu je izazvao sok. Bukvalno 50 pari ociju se zalijepilo za mene. Nimalo lijep osjecaj.

@Tito, zasto am ti ovo pricao o zenama kao nevidljivim clanovima drustva? Taj ogromni zatvor, edukacijski i drustveno-polticki sistem, proizvode ljude sa ostecenjima koja prouzrokuju umanjenu ili nepostojecu sposobnost za empatiju, komunikaciju sa osobama suprotnog spola, itd. Jedna od frustracija nastalih iz ovakvog sistema je i ona seksualna.
Imao sam jednog malog Sirijca, rodjen u Saudiji, radio za mene. Mlado dijete, voljan da nauci posla, ... 'nako za nase gabarite nizak, ljepuskast sa skoro djecijom facom. Odem drugi put, on pustio bradu. :? Kibicujem i vidim da nije ona sto se pusta "kad se dodje tobe", a nije me jos ni poceo ubjedjivat' kako sam los musliman. :D Elem, kontam promjena imidza, nista narocito.

Poslije te moje posjete, nakon nekog vremena, moj britanski kolega ode, vratio se, kaze "jedi vidio malog sto je pustio bradu?" - "Jesam, sto?" Kaze "bilo ga stid tebi reci, ali je meni rekao razlog."
Kaze "stalno se zaustavljaju mladi Saudijci s autom (vise njih u autu) ako seta sam, zovu ga da ide s njima da se provede na nekoj farmi ..."
Meni se upali sijalica, rekoh "Hoce ga jebat'?" - Kaze "jedini nacin koji je smislio da ga se okanu i da ne bude silovan je da pusti bradu, jer tad nema dovoljno feministicke crte." :shock: O tim silovanjima "musko na musko" mozes citati i u njihovim novinama. Ovoga dosta ima i u Kuvajtu i Omanu BTW.

Hoces jos? O Damamu, Istocnoj provinciji, siitima tamo ... ? Ili je ovo vec pun kufer informacija?
jesi bio u omanu ikada ?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#532 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

Jesam, vise puta. Zadnji put u martu cini mi se.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#533 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by jao_situacije »

Gojeni H wrote:Jesam, vise puta. Zadnji put u martu cini mi se.
čini mi se kao zanimljiva turistička destinacija, tvoje mišljenje ?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#534 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Fudo387 »

Gojeni H wrote:Jesam, vise puta. Zadnji put u martu cini mi se.
Jarane, ti si ludji od Malnara.
Vi's kad te jednom tamo neko jal pojede, jal sprci.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#535 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

jao_situacije wrote:
Gojeni H wrote:Jesam, vise puta. Zadnji put u martu cini mi se.
čini mi se kao zanimljiva turistička destinacija, tvoje mišljenje ?
:thumbup:

Salala. Odlicna lokacija. K'o da nije Bliski istok.

https://en.wikipedia.org/wiki/Salalah

Image


Ima i ona sema sto te voze na brodu, a milion delfina u jednom trenutku zapliva uz brod ... ali nemam pojma kako se to zove. Isli neki ljudi koje poznajem.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#536 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by jao_situacije »

Gojeni H wrote:
jao_situacije wrote:
Gojeni H wrote:Jesam, vise puta. Zadnji put u martu cini mi se.
čini mi se kao zanimljiva turistička destinacija, tvoje mišljenje ?
:thumbup:

Salala. Odlicna lokacija. K'o da nije Bliski istok.

https://en.wikipedia.org/wiki/Salalah

Image


Ima i ona sema sto te voze na brodu, a milion delfina u jednom trenutku zapliva uz brod ... ali nemam pojma kako se to zove. Isli neki ljudi koje poznajem.
:thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#537 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

Fudo387 wrote:
Gojeni H wrote:Jesam, vise puta. Zadnji put u martu cini mi se.
Jarane, ti si ludji od Malnara.
Vi's kad te jednom tamo neko jal pojede, jal sprci.

...
Last edited by Gojeni H on 25/05/2017 10:10, edited 2 times in total.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11511
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#538 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by japin_mutapi »

Gojeni H wrote:
gojeni
zanima me saudijski obrazovni sistem ako znas ista
citao sam podavno, ne sjecam ae tacno, da imaju dvije grupe predmeta(valjda islamski i arapski, ne znam)

ucenici nisu obavezni ove arapske predmete uciti i polagati uopste, niti dolaziti na nastavu, a tu spadaju matematika, geografija, hemija itd

da li je ovo tacno, prosto ne vjerujem u to

i jos pitanje plemenskih podjela i veza, stara boljka arapa
kakvo je stanje u saudiji po tom pitanju
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#539 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by El_comadante »

Gojeni H wrote:Jesam, vise puta. Zadnji put u martu cini mi se.
ti si svjetski putnik čini mi se
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#540 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

japin_mutapi wrote:
Gojeni H wrote:
gojeni
zanima me saudijski obrazovni sistem ako znas ista
citao sam podavno, ne sjecam ae tacno, da imaju dvije grupe predmeta(valjda islamski i arapski, ne znam)

ucenici nisu obavezni ove arapske predmete uciti i polagati uopste, niti dolaziti na nastavu, a tu spadaju matematika, geografija, hemija itd

da li je ovo tacno, prosto ne vjerujem u to

i jos pitanje plemenskih podjela i veza, stara boljka arapa
kakvo je stanje u saudiji po tom pitanju
Ne mogu se pohvaliti da nesto posebno znam o njihovom obrazovnom sistemu. Koliko sam vidio i primijetio, to je nekakv pokusaj hibrida britanskog GCSE (za srednje skole) i arapskog (mahom jordanskog sistema). Ali je ovo cini mi se sistem za privatne skole.

Moj bivsi kolega i jaran je doktorirao na temu "bezbijednosti u zemljama Zaljeva u periodu poslije sticanja nezavisnosti".
Sad predaje na faksu u UAE. Pitacu ga vidim zna li sta vise o saudijskom obrazovnom sistemu.

Saudi su iz Nedzda, i odatle potice njihova baza, plemenske odanosti, itd.
Sve ostalo su osvajali. Hidzaz (Dzeda) je navodno bio skroz drugaciji prije nego su ga Saudi osvojili ... lucki grad, vise trgovine, otvorenosti ka drugima, ... Ovi banditi iz Nedzda su iz pustinje. Veoma tvrdi plemenski obicaji, lojalnosti, ...

Pisao sam ranije cini mi se. Saudi su tokom decenija vladavine, svoje (Saude) i clanove lojalnih porodica uglavnom instalirali kao guvernere po provicijama koje su se otimale centralnoj vlasti. Ova knjiga od Lacy-a specificno obradjuje probleme koji su nastajali u takvim situacijama. Npr. U Nadzranu, gdje je znacajna ismailijska (sekta nastala iz siizma) populacija. Guverner je zabranjivao neke procesije, u skoli se ucilo kako su siiti nevjernici, i onda su nastali problemi.
Karmen Bin Laden bas spominje staru saudijsku plemensku logiku: "Ja protiv brata, brat i ja protiv rodjaka, rodjak, brat i ja protiv komsije, itd."
Ovo sam vidio i u Kuvajtu i UAE.
Ne znam da li je ovo dgovor na tvoje pitanje?
Last edited by Gojeni H on 25/05/2017 10:15, edited 1 time in total.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#541 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

El_comadante wrote:
Gojeni H wrote:Jesam, vise puta. Zadnji put u martu cini mi se.
ti si svjetski putnik čini mi se
:D :thumbup:
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#542 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Hendrix »

Saudija je totalna civilizacijska dzungla i unikatan skup ljudskog otpada, nemam drugog opisa.

U Dubaiu sjednem u taksi prije par godina, lik pakistanac mladji a sjed totalno, ono bijel frajer nema dalje. Cudno pravo s obzirom da oni ne sijede tako lako, vecina ih crne kose uvijek.

I tako duza voznja mi u pricu ko je odakle tamo vamo...kaze da ti pokazem svoju sliku prije 5 godina...lik crne kose skroz na licnoj. E kaze to je bilo prije nego sam u Saudiji poceo taksirat. Tamo je kuckanje autima normalna stvar, a voznja bez ikakve logike tako da je lik prvi sudar imao sa lokalcem dok je ceko na crvenom. Inace Saudijci praktikuju prolazak kroz crveno jer im se tako cefne. Lik ga spuco lend kruzerom gepek mu sjebo skroz, u roku 5min od sudara stvorilo se 50 lokalaca da svjedoce da je taksista kriv, njega uhapse i 10 dana u zatvor plus kazna jer je kriv jbg, svjedoci.

Jedva izaso iz zatvora, odma u minusu nije ni poceo raditi...iduci sudar, opet lend kruzer domacin, i naravno lik izaso prvo ga prebio na mrtvo ime, pa poslije policija ga uhapsila i opet mjesec u zatvor. Na kraju je nekako posudio pare od familije da plati kazne i ode u emirate gdje se kaze osjeca ko kod kuce.

Taj rasizam i pokvarenost, to ne vjerujem da igdje ima na svijetu.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#543 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Truba »

ksenofobu i šovinisto :D

kako smiješ takve stvari pisati

čuj u zatvor za udes :D

izmišljotina
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#544 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

Hendrix wrote: ... Tamo je kuckanje autima normalna stvar, ...
U Rijadu, Damamu i vecim gradovima je to donekle jos i dobro.
Dole na jugu, :D :D Neko ce reci da pretujerujem ali bukvalno 70-80% auta su malo, ili malo-vise ostecena ... ono udaren zadnji branik, vrata, naprijed ona plastika ispod branika se klati kako vozi, skoro otpala, ... retrovizor razbijen. Ja ljudima pokazivao slike :shock: Kaze, "pa, ovako im policija dozvoli da voze?" :D

Sta ce im policija? Oni isti k'o i ovi.
Jos da neki revnosni dzandar sebi nabavi belaja pa da se citavo pleme sakupi da mu hebe sve na kamaru.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#545 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by sumirprimus »

jebte imal iko o njima lijepe rijeci? o ovim saudima :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#546 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Truba »

tamo ugnjetavaju strance
a ovdje ne smiješ izraziti sumnju da su na pošten način kupili lokaciju i izradili zgradu

odmah si ksenofob

a zna se iz priloženog ko je ksenofob... u pravo ti isti arapi koje ovdje po forumu brane
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#547 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by sumirprimus »

ma njima ta odvojenost od zena navjise pomuti razum...
jebte kontaj citav zivot ne mos ni gledat..a da ti je..
seks je dokazani stres relif. a zamis mjesto kakve s kukovima mekanim,moras opajdarit kakvog rutomuda... :skoljka:
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11511
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#548 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by japin_mutapi »

Gojeni H wrote: Saudi su iz Nedzda, i odatle potice njihova baza, plemenske odanosti, itd.
Sve ostalo su osvajali. Hidzaz (Dzeda) je navodno bio skroz drugaciji prije nego su ga Saudi osvojili ... lucki grad, vise trgovine, otvorenosti ka drugima, ... Ovi banditi iz Nedzda su iz pustinje. Veoma tvrdi plemenski obicaji, lojalnosti, ...

Pisao sam ranije cini mi se. Saudi su tokom decenija vladavine, svoje (Saude) i clanove lojalnih porodica uglavnom instalirali kao guvernere po provicijama koje su se otimale centralnoj vlasti. Ova knjiga od Lacy-a specificno obradjuje probleme koji su nastajali u takvim situacijama. Npr. U Nadzranu, gdje je znacajna ismailijska (sekta nastala iz siizma) populacija. Guverner je zabranjivao neke procesije, u skoli se ucilo kako su siiti nevjernici, i onda su nastali problemi.
Karmen Bin Laden bas spominje staru saudijsku plemensku logiku: "Ja protiv brata, brat i ja protiv rodjaka, rodjak, brat i ja protiv komsije, itd."
Ovo sam vidio i u Kuvajtu i UAE.
Ne znam da li je ovo dgovor na tvoje pitanje?
imaju li saudi neko rivalasko pleme ili porodicu od kojih bi im prijetila detronizacija ili su sve poklopili
i ovaj politicko-religijski savez izmedju sauda i uleme, koliko je jak i i ko ima veci uticaj kako se ta ravnoteza odrzava, ima li tenzija izmedju njih


ove knjige koje pominjes, mogu li se skinuti negdje na nekom od „nasih" jezika
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#549 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by insomnia78 »

sumirprimus wrote:ma njima ta odvojenost od zena navjise pomuti razum...
jebte kontaj citav zivot ne mos ni gledat..a da ti je..
seks je dokazani stres relif. a zamis mjesto kakve s kukovima mekanim,moras opajdarit kakvog rutomuda... :skoljka:
I sad kad ga takvog "bacis" u zapadnu evropu :lol:
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#550 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Hendrix »

Dovoljno je ukucati u YouTube "saudi drifting" da vidis sta njihova mladost smatra zabavom, jer nemaju druge.

Naravno, pustinja je ogromna i samotna :D , svasta se desava i od cuge do droge i kurava. Ali generalno su neizivljen narod, srecom ima UAE i Dubai blizu gdje odu za vikend i ispusu se :) Ali nisu svi parali da mogu to, njima ostaje driftanje da poginu ili da kakvog zgodnog momka nadju.

Uglavnom, blago receno uzas. :)
Post Reply