Zaljevske monarhije + Jordan

Post Reply
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#1 Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Opetja033 »

EDIT: Ovo je zajednicka tema za sve zaljevske monarhije + Jordan. Na drugim temama o BI ove drzave i njihovi vladari cesto budu tema diskusije i ti komentari se izgube u masi ostalih.
Dakle tema za unutrasnja desavanja i politiku tih zemalja te njihov uticaj na regionalne i globalne tokove.
Last edited by Opetja033 on 04/06/2015 16:44, edited 2 times in total.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#3 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Challenger__ »

Image

:wink:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#4 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by asurbanipal »

insomnia78 wrote::thumbup:
Pratim :lol:
+1 :mrgreen:


Tema vrela, poput užarenog pijeska iz arapske pustinje...
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#5 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by AleksoMKD »

Jeli stvarno zakonski/ustavno/stagod vec imaju, Saudiska Arabija vlasnistvo porodice Saud?
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#6 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Pirija »

AleksoMKD wrote:Jeli stvarno zakonski/ustavno/stagod vec imaju, Saudiska Arabija vlasnistvo porodice Saud?

svaka kraljevina je vlasnistvo kralja...
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#7 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by bhnapoleon1 »

Pirija wrote:
AleksoMKD wrote:Jeli stvarno zakonski/ustavno/stagod vec imaju, Saudiska Arabija vlasnistvo porodice Saud?

svaka kraljevina je vlasnistvo kralja...
Kad su se u UN bunili sto u Lihtenstajnu mogu samo muski clanovi da naslijede prijestolje, ovi ih odjebali time da je to unutarporodicna stvar. E kad je u Europi tako mozemo zamisliti kako je tamo :D.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by insomnia78 »

Izgleda da je u Washingtonu doslo do sastanka, na visokom nivou, izmedju predstavnika KSA i Izraela
Tema je Iran
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#9 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Alfons Kauders »

Opetja033 wrote:Ovo je zajednicka tema za sve zaljevske monarhije. Na drugim temama o BI ove drzave i njihovi vladari cesto budu tema diskusije i ti komentari se izgube u masi ostalih.
Dakle tema za unutrasnja desavanja i politiku tih zemalja te njihov uticaj na regionalne i globalne tokove.
ovo treba na pf ljubimci... pod stoku :D

salu na stranu, znam masu ljudi koji su dole radili... vecina je otisla s pozitivnim misljenjem o arapima... a vratila se zesce razocarana... ljudi su ksenofobi, rasisti, materijalisti... tretiraju strance i zene kao stoku... znam ljudi koji su dole uzimali sestocifrene plate, pa su naravno malo bolje kotirali od sirotinje koja ide da konobarise i radi po hotelima... oni su ipak bili u dodiru s pismenijim i progresivnijim dijelom puka, o kojem imaju dobro misljenje - a o ostalim sacuvaj boze
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#10 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by El_comadante »

kad si več otvori ovu temu treba onda dodati i Jordan.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#11 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Arteta »

El_comadante wrote:kad si več otvori ovu temu treba onda dodati i Jordan.
I Oman.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#12 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Challenger__ »

Ukratko - "Arabijski poluotok i Jordan". Ali neće Antiche, tvrdoglav.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#13 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by AleksoMKD »

Koliko sam ja skontao u Emiratima je vrlo jasna podela ljudi. Cak su ponosni na segregaciju i nema vecih rasista na planeti od njih. Doduse bio sam samo u Dubaiju i to turisticki ali imam rodjaka i prijatelja koji rade tamo godinama.

Otprilike status i postovanje prema ljudima u ocima lokalaca:

1. Gradjani Ujedinjenih Arapskih Emirata
2. Gradjani Saudiske Arabije, Kuvajta, Bahrejna, Omana koji su Suniti
3. Belci zapadnjaci i Japanci
4. Belci ostali
5. Arapi ostali
6. Kinezi
7. Pakistanci, Indijci, Bangladesani, Malezijci, Indonezijci
8. Crnci (ne slazu se svi doduse, neki crnce stavljaju u grupu br. 7)

Zadnje dve grupe su maltene robovi u svemu osim imenu.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#14 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by karanana »

sve poravnat tamo.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#15 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Opetja033 »

Arteta wrote:
El_comadante wrote:kad si več otvori ovu temu treba onda dodati i Jordan.
I Oman.
Ne znam kako sam Oman zaboravio. Za Jordan se slazem. :thumbup:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#16 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Alfons Kauders »

Opetja033 wrote:
Arteta wrote:
El_comadante wrote:kad si več otvori ovu temu treba onda dodati i Jordan.
I Oman.
Ne znam kako sam Oman zaboravio. Za Jordan se slazem. :thumbup:
jordan se po mnogochemu ne treba pominjati u istoj recenici kao ovi begovati dojucerasnjih nomada i kamilojebaca, za koje ostatak svijeta nikad ne bi cuo da nisu imali srecu da im se pod nogama ne nalazi pun kurac fosiliziranih algi...

nisu svi arapi takvi, ali ovi su ciganija po mnogim pitanjima - aleksa je ponudio finu klasifikaciju njihovog sovinizma i zatucanosti...
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#17 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Arteta »

Alfons Kauders wrote:[

jordan se po mnogochemu ne treba pominjati u istoj recenici kao ovi begovati dojucerasnjih nomada i kamilojebaca, za koje ostatak svijeta nikad ne bi cuo da nisu imali srecu da im se pod nogama ne nalazi pun kurac fosiliziranih algi...

nisu svi arapi takvi, ali ovi su ciganija po mnogim pitanjima - aleksa je ponudio finu klasifikaciju njihovog sovinizma i zatucanosti...
A po cemu se to Jordan razlikuje?

Pa ta je zemlja nastala kako bi se udomio kralj Hejaza.
budza
Posts: 1130
Joined: 21/11/2013 23:40

#18 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by budza »

treba razvlastiti te kraljcice i druge titulare.
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#19 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by El_comadante »

Arteta wrote:
Alfons Kauders wrote:[

jordan se po mnogochemu ne treba pominjati u istoj recenici kao ovi begovati dojucerasnjih nomada i kamilojebaca, za koje ostatak svijeta nikad ne bi cuo da nisu imali srecu da im se pod nogama ne nalazi pun kurac fosiliziranih algi...

nisu svi arapi takvi, ali ovi su ciganija po mnogim pitanjima - aleksa je ponudio finu klasifikaciju njihovog sovinizma i zatucanosti...
A po cemu se to Jordan razlikuje?

Pa ta je zemlja nastala kako bi se udomio kralj Hejaza.
negdje sam cuo/pročitao da je KSA tražila da se osnuje Jordan zbog toga da oni KSA negraniče sa Izraelom direktno. koliko je to tačno neznam
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#20 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Arteta »

El_comadante wrote:
Arteta wrote:
Alfons Kauders wrote:[

jordan se po mnogochemu ne treba pominjati u istoj recenici kao ovi begovati dojucerasnjih nomada i kamilojebaca, za koje ostatak svijeta nikad ne bi cuo da nisu imali srecu da im se pod nogama ne nalazi pun kurac fosiliziranih algi...

nisu svi arapi takvi, ali ovi su ciganija po mnogim pitanjima - aleksa je ponudio finu klasifikaciju njihovog sovinizma i zatucanosti...
A po cemu se to Jordan razlikuje?

Pa ta je zemlja nastala kako bi se udomio kralj Hejaza.
negdje sam cuo/pročitao da je KSA tražila da se osnuje Jordan zbog toga da oni KSA negraniče sa Izraelom direktno. koliko je to tačno neznam
Ne znam koliko je tacno ali Jordan da nije osnovan bio bi u sastavu Palestinske drzave, a ne Izraelu.
S obzirom da Kralj dolazi sa teritorije koja je zavrsila u KSA vjerujem da su imali upetljane prste.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#21 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Opetja033 »

Arteta wrote:
El_comadante wrote: negdje sam cuo/pročitao da je KSA tražila da se osnuje Jordan zbog toga da oni KSA negraniče sa Izraelom direktno. koliko je to tačno neznam
Ne znam koliko je tacno ali Jordan da nije osnovan bio bi u sastavu Palestinske drzave, a ne Izraelu.
S obzirom da Kralj dolazi sa teritorije koja je zavrsila u KSA vjerujem da su imali upetljane prste.
Formiranje Jordana nema veze sa Izraelom. Preteca Jordana (Transjordanski protektorat) je osnovan 1921. godine i od tada su u toj drzavi Hashemiti na vlasti.
Jordan je osnovan kako bi se Britanija iskupila jer je Hashemitima (vladari Mekke) zabila noz u ledja. Naime, nahuskali su tadasnjeg vladara Mekke (Hidzaza) i Hashemita Husseina ibn Alija da digne ustanak protiv Osmanlija tokom I svj. rata. Zauzvrat su obecali da ce stvoriti jedinstvenu arapsku drzavu od Maroka do Jemena i da ce Hashemite postaviti kao vladajucu porodicu.
Ovaj je zagrizao, ali Britanci su ga pustili niz vodu kada su mu Saudi zakucali na vrata Hidzaza (pokrajina gdje su Mekka i Medina).
Nakon I svj. rata njegova tri sina su bili kraljevi tri novoformirane drzave: Jordana, Sirije i Iraka dok je on (Hussein ibn Ali) bio kralj kratkotrajne kraljevine Hidzaz.
Interesantno je napomenuti kako klanu/porodici Hashemita pripada i bivsa kraljevska (imamska) vladajuca porodica Sjevernog Jemena. Samo je u pitanju druga grana porodice, vladali su Jemenom stoljecima sve do revolucije 60-tih godina. Za razliku od dijela porodice iz Hidzaza koji su sunniti, vladajuca porodica Jemena je bila zejdijska (siitska).

Od svih gorepomenutih drzava jedino su, naravno, uspjeli ostati na vlasti u Jordanu.

Direktni su potomci Muhammeda a.s.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#22 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Challenger__ »

1. Katarsko-turska vojna saradnja:
The military agreement with Turkey has special meaning for Qatar, which is concerned by increased Iranian influence in the Gulf, the improvement of US-Iran relations and China's growing role in the Middle East. Qatar lacks serious military power and appears determined to make up for its deterrence weakness in the Gulf by entering into a military alliance with Turkey and diversifying its defensive capacities. A strong military alliance with Turkey will enable Qatar to enhance its defense industry capacity, improve the training of its army and reduce its military dependence on the United States by diversifying its military partners to counter Iranian influence and perhaps even develop stronger cooperation with NATO via Turkey.

The next question is, what has motivated Turkey to enter such an agreement with Qatar? According to Mehmet Akif Okur, associate professor at Gazi University, the Gulf is important in the global economic-political equation, and Turkey wants to have a say in the Gulf. A close military alliance with Qatar will provide the Turkish Defense Ministry with a tempting opportunity to access a lucrative market. It will also offer Turkey a way to strategically counter Iranian influence in the region and boost Turkey’s role in global security and global energy security.

Read more: http://www.al-monitor.com/pulse/origina ... z3cADlEkU6
_____

2. Uloga Saudijske Arabije u razaranju duge historije pakistanske tolerancije i različitosti :arrow: LINK
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#23 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by El_comadante »

Opetja033 wrote:
Arteta wrote:
El_comadante wrote: negdje sam cuo/pročitao da je KSA tražila da se osnuje Jordan zbog toga da oni KSA negraniče sa Izraelom direktno. koliko je to tačno neznam
Ne znam koliko je tacno ali Jordan da nije osnovan bio bi u sastavu Palestinske drzave, a ne Izraelu.
S obzirom da Kralj dolazi sa teritorije koja je zavrsila u KSA vjerujem da su imali upetljane prste.
Formiranje Jordana nema veze sa Izraelom. Preteca Jordana (Transjordanski protektorat) je osnovan 1921. godine i od tada su u toj drzavi Hashemiti na vlasti.
Jordan je osnovan kako bi se Britanija iskupila jer je Hashemitima (vladari Mekke) zabila noz u ledja. Naime, nahuskali su tadasnjeg vladara Mekke (Hidzaza) i Hashemita Husseina ibn Alija da digne ustanak protiv Osmanlija tokom I svj. rata. Zauzvrat su obecali da ce stvoriti jedinstvenu arapsku drzavu od Maroka do Jemena i da ce Hashemite postaviti kao vladajucu porodicu.
Ovaj je zagrizao, ali Britanci su ga pustili niz vodu kada su mu Saudi zakucali na vrata Hidzaza (pokrajina gdje su Mekka i Medina).
Nakon I svj. rata njegova tri sina su bili kraljevi tri novoformirane drzave: Jordana, Sirije i Iraka dok je on (Hussein ibn Ali) bio kralj kratkotrajne kraljevine Hidzaz.
Interesantno je napomenuti kako klanu/porodici Hashemita pripada i bivsa kraljevska (imamska) vladajuca porodica Sjevernog Jemena. Samo je u pitanju druga grana porodice, vladali su Jemenom stoljecima sve do revolucije 60-tih godina. Za razliku od dijela porodice iz Hidzaza koji su sunniti, vladajuca porodica Jemena je bila zejdijska (siitska).

Od svih gorepomenutih drzava jedino su, naravno, uspjeli ostati na vlasti u Jordanu.

Direktni su potomci Muhammeda a.s.
hvala na kratkoj historijskoj lekciji.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#24 Re: Zaljevske monarhije + Jordan

Post by Gojeni H »

A former chief of the defense staff who oversaw combat operations in Lybia has gone on to work with the government of UAE.
Lord Richards of Herstmonceux gives "generic advice on geo-strategy and associated military strategic issues" to the UAE government, ...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#25 Re: Zaljevske monarhije: Katar, KSA, UAE, Bahrein, Kuvajt

Post by Gojeni H »

AleksoMKD wrote:Koliko sam ja skontao u Emiratima je vrlo jasna podela ljudi. Cak su ponosni na segregaciju i nema vecih rasista na planeti od njih. Doduse bio sam samo u Dubaiju i to turisticki ali imam rodjaka i prijatelja koji rade tamo godinama.

Otprilike status i postovanje prema ljudima u ocima lokalaca:

1. Gradjani Ujedinjenih Arapskih Emirata
2. Gradjani Saudiske Arabije, Kuvajta, Bahrejna, Omana koji su Suniti
3. Belci zapadnjaci i Japanci
4. Belci ostali
5. Arapi ostali
6. Kinezi
7. Pakistanci, Indijci, Bangladesani, Malezijci, Indonezijci
8. Crnci (ne slazu se svi doduse, neki crnce stavljaju u grupu br. 7)

Zadnje dve grupe su maltene robovi u svemu osim imenu.
Sto pra'is brat?

Ovo je obicno generalni utisak ljudi koji turisticki posjecuju Emirate ili koji nisu usli u dubinu odnosa medju razlicitim grupama u emiratskom drustvu.
Ono sto su ti rodjaci i prijatelji rekli nije u potpunosti netacno, ali ...

Vlasnik Lu-Lu Marketa, jednog od najvecih lanaca supermarketa u UAE je Indijac. Dakle, veoma bogat covjek koji je zadnjih barem 20 godina u UAE.
Da, nece nikada dobiti drzavljanstvo ove zemlje ali to ga nije sprijecilo da od vlasnika granapa postane jedan od najjacih ljudi u Emiratima.
Afganistanci drze drziste polovnim autima koja zavrsavaju u Africi.

Neki od najbogatijih Pakistanaca zive vec godinama u UAE.

Najmanje jedna trecina gradjana Kuvajta su siti, i 2004. godine su imali 5 predstavnika u kuvajtskom parlamentu.
Siti Bahreinci su vjerovatno jedini zaljevski Arapi koji rade normalne poslove.
Gradjani Omana su vecinski ibadije, koji nisu ni siti ni suniti.
Libanci su vlasnici nekih od multimilionerskih firmi koje imaju sjedista u Emiratima.
Neki od ovih ljudi su krenuli sa firmama od 30-ak ljudi a danas se broj zaposlenih u istim firmama broji u hiljadama.
Ogroman je broj Iranaca sita u Zaljevu pa tako i u UAE. Imaju svoje skole, bolnice, itd.

Za obicnu sitnu raju, lista koju si postavio nije netacna uz manja korigovanja. Dakle, generalno rasno podijeljeno drustvo.
Ali, kao i u zivotu svako lice ima i nalicje.
Post Reply