Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#1 Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Azamo »

Od 1. oktobra zabranjeno primanje evra

U Federaciji BiH /FBiH/ od 1. oktobra ugostitetljski objekti, trgovine, tržni centri i turističke agencije više neće smjeti od gostiju, kupaca ili klijenata da primaju evro kao sredstvo plaćanja za kupljenu robu ili pruženu uslugu.

Odluka o "izgonu evra" kao platne valute Vlada FBiH regulisala je kroz nedavno usvojeni, dopunjeni Zakon o deviznom poslovanju.

Prema pisanju "Večernjeg lista", ukoliko tržišna inspekcija, finansijska policija u blagajni nekog ugostitetljskog objekta, trgovine, šoping-centra, turističke agencije zatekne valutu evro, po novim zakonskim pravilima vlasnik će morati platiti novčane kazne od 500 do 15.000 KM.

(Srna)
+/-
apreusi
Posts: 84
Joined: 17/05/2010 17:00

#2 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by apreusi »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
kao privatnik ne pada mi napamet odbijati svoje vjerne musterije koje budu htjele placati eurom .
P.S Bosno i Hercegovino hebem te kao drzavu a volim te kao zemlju :dance:
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#3 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Dendrlix »

Svi trgovci i ugostitelji ce imati "crni fond" za mijenjanje eura. Prvi ja bih.
Klon
Posts: 268
Joined: 09/01/2005 14:09

#4 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Klon »

pa i vrijeme je da konacno zabrane.
to nema nigdje da se u jednoj zemlji placa tudom valutom.
samo trebaju i zabraniti da primaju kune.
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#5 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Chemist »

Mislim da ce se to najvise osjetiti u primanju kovanica EUR-a, papirnate ce opet ici bez problema ;)
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#6 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by alica.k »

ovo je demantovano, bilo je na nekom dnevniku sinoc jos.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by karanana »

bogami na vratima konzuma pise da od danas ne primaju eure. ovo je sranje. kurs eura je fiksan i ne vidim problem sa primanjem eura jer nemoze biti kursnih manipulacija. ovo je samo jos jedan bankarsko-lobisticki potez jer ja da bi promijenio 100 eura moram dati banci 1 euro sto je nidje veze jer su obje valute fiksne jedna za drugu i nema kursnih pomjeranja. ako su vec donijeli odluku o zabrani placanja eurima mogli su onda i zabraniti uzimanje provizije na zamjene. te provizije nije ni bilo do prije mozda godinu ali su se banke osilile i uzimaju gdje stignu.
hadžialagić
Posts: 371
Joined: 22/06/2010 19:37

#8 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by hadžialagić »

Baš tako karanana.

Pokupiš Eure u banci i potrošiš ih u prodavnici po 1.95, umjesto da dobiješ kao u pojedinim bankama 1.92.

Ima li šta dobro da se pročita?
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#9 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Edin H. »

Sta ce sada ona pekara na cesti u Neumu :shock:

Tamo se moglo platiti kunama, eurima, markama...

Jadni ljudi :(
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#10 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by atko »

U sakoj normalnoj zemljI, normalno je da se placa valutom te zemlje... e sad ide onaj dio :D kako mi niti smo normalna zemlja niti imamo bas normalnu valutu... nasa valuta je imala pokrice u DM a po uvodjenju eVra KM ima pokrice u eurima ... tako da sve skupa smjesna situacija :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#11 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by O'zone »

Ipak se može plaćati Eurima

Ministarstvo financija Federacije BiH demantiralo je danas napise jednog dnevnog lista prema kojem se ueuro više neće moći koristit kao sredstvo plaćanja u F BiH.u tržnim centrima, ugostiteljskim objektima, tursitičkim agencijama. U priopćenju ministarstva se pojašanjava:

Prema Zakonu o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine, sredstvo plaćanja u Bosni i Hercegovini je konvertibilna marka. Zakon o deviznom poslovanju nije dopunjeni zakon, kako se navodi u nekim medijima, nego sasvim novi zakon koji je stupio na snagu 5.8.2010. godine. Ovaj Zakon je jasno precizirao da se plaćanje, naplaćivanje,prijenos i isplata u Federaciji BiH vrši u konvertibilnim markama.

Međutim, u nastavku članka 4. ovog Zakona je vrlo čitljivo da se može vršiti i u devizama i stranoj gotovini, s tim sto je rezident pravna osoba i poduzetnik dužan položiti stranu gotovinu ostvarenu u skladu sa ovim Zakonom, najkasnije narednog radnog dana.

Navedeno je, također, da će Vlada Federacije BiH provedbenim propisom propisati i druge osnove po kojima se u Federaciji može izvršiti plaćanje , naplaćivanje i prijenos u devizama i stranoj gotovini. Tako je provedbeni propis: Odluka o načinu i uvjetima pod kojima rezidenti u poslovanju s nerezidentima mogu primiti naplatu ili izvršiti plaćanje u stranoj gotovini i gotovini u konvertibilnim markama, u točki IV precizirala da se strana gotovina može koristiti za pružanje:

- ugostiteljsko-turističkih usluga (usluga noćenja, pansiona, polupansiona i usluga prijevoza),
- usluga zračnih luka i autocesta,
- za prodaju robe u konsignacionim skladištima i slobodnim carinskim prodavnicama
- za prodaju putničkih i robnih voznih isprava, neporedno ili preko putničkih turističkih agencija, za račun nerezidenta.

Strana gotovina se može koristiti i za plaćanja po osnovi uvoza roba u usluga u vrijednosti do 3.000 eura ili može se vršiti i naplata od nerezidenata u stranoj gotovini po osnovi izvoza robe i usluga u vrijednosti od 10.000 eura.

Stranu gotovinu naplaćenu u skladu sa navedenim, potrebno je položiti na devizni račun u banci ili ih prodati banci u roku od tri dana od dana naplate.

Dosadašnji zakon iz ove oblasti, donesen 1998. godine, koji nije mijenjan do donošenja novog Zakona, međunarodni partneri Bosne i Hercegovine ocijenili su kao glavnu prepreku razvoju finansijskog tržišta, tržišta kapitala i obavljanju platnog prometa s inostranstvom, pa je donošenje novog Zakona krenulo u postepenu liberalizaciju u oblasti deviznog poslovanja.

Donošenjem ovog Zakona u Federaciji BiH, u cjelosti su harmonizirani propisi o deviznom poslovanju u Bosni i Hercegovini. Važno je i napomenuti da je prema Zakonu o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine, sredstvo plaćanja u Bosni i Hercegovini konvertibilna marka,

Dakle, Zakonom o deviznom poslovanju u Federaciji BiH je predviđeno da i rezidenti i nerezidenti za plaćanje prema inozemstvu koriste devize, a za domaća plaćanja (osim u Zakonom propisanim iznimnim slučajevima) konvertibilne marke, što ukazuje na činjenicu da je netačan navod koji je objavljen u dnevnim listovima da se u Federaciji BiH od 1.10. ukida euro kao gotovinsko sredstvo plaćanja, stoji u priopćenju za javnost Federalnog ministarstva financija, stoji na kraju priopćenja.
Ovo malo zbunjuje piše da može da se koristi Euro u određenim situacijama gore navedenim ali opet ovo crveno boldirano kaže da to izgleda važi za nerezidente odnosno strance a za domaća plaćanja da se koristi KM :?
User avatar
CharlesBukowski
Posts: 198
Joined: 12/05/2010 12:28

#12 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by CharlesBukowski »

apreusi wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
kao privatnik ne pada mi napamet odbijati svoje vjerne musterije koje budu htjele placati eurom .
P.S Bosno i Hercegovino hebem te kao drzavu a volim te kao zemlju :dance:
Nece mi te biti zao kad ti naplate i najvecu kaznu.
apreusi
Posts: 84
Joined: 17/05/2010 17:00

#13 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by apreusi »

CharlesBukowski wrote:
apreusi wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
kao privatnik ne pada mi napamet odbijati svoje vjerne musterije koje budu htjele placati eurom .
P.S Bosno i Hercegovino hebem te kao drzavu a volim te kao zemlju :dance:
Nece mi te biti zao kad ti naplate i najvecu kaznu.
Nemoj se ti za mene puno sekirati... :mrgreen:
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#14 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by alica.k »

O'zone wrote:
Ipak se može plaćati Eurima...
Ovo malo zbunjuje piše da može da se koristi Euro u određenim situacijama gore navedenim ali opet ovo crveno boldirano kaže da to izgleda važi za nerezidente odnosno strance a za domaća plaćanja da se koristi KM :?
e ovo je ono sto je bilo na dnevniku
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#15 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by van Basten »

ako su zaista donijeli taj zakon, onda ga podržavam 100%. odvratno mi je vidjeti kako neko plaća stranom valutom i na taj način pomalo šteti našu KM. Probajte u HRvatskoj platiti eurima... možete taksu auto puta ali ćete dobiti kusur u kunama i to po nekom divljem kursu.
Znači, samo KM i vozdra
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#16 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by karanana »

van Basten wrote:ako su zaista donijeli taj zakon, onda ga podržavam 100%. odvratno mi je vidjeti kako neko plaća stranom valutom i na taj način pomalo šteti našu KM. Probajte u HRvatskoj platiti eurima... možete taksu auto puta ali ćete dobiti kusur u kunama i to po nekom divljem kursu.
Znači, samo KM i vozdra
a kako stetim km-u kad placam eurima?
uvijek dobar post
Posts: 314
Joined: 11/06/2007 15:31
Location: capajebo

#17 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by uvijek dobar post »

ovaj zakon bi bio normalan da u BiH postoji tržište novca i regularne mjenjačnice. za sad, jedine mjenjačnice su one u bankama.
sofist
Posts: 1242
Joined: 24/11/2004 00:50

#18 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by sofist »

U Srbiji isto ne primaju euro, mozda ponegdje na vlastitu odgovornost radnik ili vlasnik radnje i primi ali u vecini slucajeva ne primaju. Ali zato mjenjacnica ima na svakom koraku.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#19 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by karanana »

ma razumijem da u zemljama sa "labavim" kursom domace valute ne primaju eure jer tu moze biti puno manipulacija. ali mi nije jasno da mi kao jedina zemlja sa valutom fiksiranom za euro totalno zabranjujemo eure. zaista ne vidim nikakav razlog za to. ne govorimo o japanskim jenima ili ruskim rubljama. govorimo o valuti sa kojom vjerovatno vrsimo (placamo/naplacujemo) 90% nase trgovinske razmjene.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#20 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by KatarinaKosaca »

Valja razmišljati o otvaranju mjenjačnice :roll:
sofist
Posts: 1242
Joined: 24/11/2004 00:50

#21 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by sofist »

KatarinaKosaca wrote:Valja razmišljati o otvaranju mjenjačnice :roll:
Ja o tome razmisljam ima par godina ali hajde je otvori medju ovim vukovima. Prvi uslov da je otvoris je da bude u neposrednoj blizini banke sa kojom poslujes, zatim moras imati adekvatno osiguranje, kamere, željezne rešetke na pultu, svašta nešto i opet ćeš strahovati od kriminalaca a da li ćeš adekvatno zaraditi veliko je pitanje.
prof-ca
Posts: 43
Joined: 14/01/2010 17:05

#22 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by prof-ca »

Ako već ne cijenimo svoju državu, neka nas natjeraju da cijenimo svoju valutu , kao i sve normalne države svijeta...
A što će sad da se počnu otvarati privatne mjenjačnice kao po Hrvatskoj ...eto nekome biznisa :)
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#23 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by melac »

van Basten wrote:ako su zaista donijeli taj zakon, onda ga podržavam 100%. odvratno mi je vidjeti kako neko plaća stranom valutom i na taj način pomalo šteti našu KM. Probajte u HRvatskoj platiti eurima... možete taksu auto puta ali ćete dobiti kusur u kunama i to po nekom divljem kursu.
Znači, samo KM i vozdra
Nije isto, jer naša valuta i jest EURO, jedino se kod nas zov KM, mi nemamo kontrolu nad našom valutom, naša jedina valuta je EURO, i samo radi kao poštivanja jedinstvene i suverene države, koja to nije, imamo valutu koja je EURO samo se kod nas zove KM.
U Crnoj Gori je EURO službena valuta.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#24 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by van Basten »

pa neka bude i kod EURO službena valuta pa da onda sve plaćamo eurom, a do tada valuta nam je KM. Nije ni čudo što je ne možemo nigdje vani razmjeniti, kad mi ne držimo do naših para kako će stranci.
staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#25 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by staza »

sofist wrote:
KatarinaKosaca wrote:Valja razmišljati o otvaranju mjenjačnice :roll:
Ja o tome razmisljam ima par godina ali hajde je otvori medju ovim vukovima. Prvi uslov da je otvoris je da bude u neposrednoj blizini banke sa kojom poslujes, zatim moras imati adekvatno osiguranje, kamere, željezne rešetke na pultu, svašta nešto i opet ćeš strahovati od kriminalaca a da li ćeš adekvatno zaraditi veliko je pitanje.
Imamo stabilan kurs konvertibilne marke, sada će biti još stabilniji i naravno da će običan puk to platiti.
Ima istine u toj nesigurnosti o kojoj pišeš, ali isto tako ne moraš otvoriti blizu banke, već npr. blizu glavne autobusne stanice ili na prometnom gradskom trgu ili pored parka: nije Sarajevo nesigurnije od Beograda i Zagreba i nije da nema sigurnih lokacija u bilo kojem dijelu dana ili noći: osim toga mjera osiguranja ne mora biti video nadzor, ali njegovo postavljanje, iako skuplje, može se vremenom isplatiti.
Ne vjerujem da je u narednim godinama uopće potreban veći broj mjenjačnicâ, jer se broj turistâ u BiH iz godine u godinu smanjuje, ali isto tako primarno je da ovdje cvjeta crno tržište i ne vjerujem da će neko odbiti vrlo malu ili vrlo veliku količinu eura.
Prime i u RH ponekad euro pri maloj transakciji.
:)
Post Reply