Zakon o porezu na dohodak

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#1 Zakon o porezu na dohodak

Post by maajaa »

Clan 24

(9) Rezidentnim poreznim obveznicima lični odbitak može se uvećati u poreznom periodu i za iznos kamate plaćene na stambeni kredit koji je porezni obveznik uzeo zbog kupovine ili izgradnje odgovarajućeg stana kojim rješava svoj stambeni problem. Lični odbitak po ovom osnovu može se uvećati za iznos kamate plaćene u poreznom periodu za koji se utvrđuje porez na dohodak.
(10) Lični odbitak iz st. (7), (8) i/ili (9) ovog člana priznaje se nakon ličnog odbitka iz st. (1) i (2) ovog člana u konačnom obračunu poreza na dohodak na osnovu podnesene godišnje porezne prijave i vjerodostojne dokumentacije utvrđene podzakonskim aktom.

Ima li mozda neko vise informacija o ovoj poreznoj olaksici?
Kakav je ovo podzakonski akt koji se spominje pod tackom 10? Nisam uspjela nista pronaci na stranici Porezne uprave...

hvala
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#2 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by djulba »

Šta ti nije jasno, u godišnjoj prijavi umanjićeš osnovicu poreza na dohodak za iznos kamate koju si platila za tu godinu.
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by karanana »

dobro, popunim tu godisnju prijavu, dostavim dokaze o placanju kamate na stan...i sta onda? na koji nacin mi se umanjuje porezna osnovica?
recimo da sam platio 1.000 km kamate u 2009, za to dobijem potvrdu od banke i sve, kome to predam i na koji ce se nacin to odraziti na moju platu u 2010? jeli to 100 maraka vise na moju platu za cijelu 2010 godinu (10% od 1.000)?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#4 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by amrica »

Mislim da se ovaj dio zakona odnosi samo na slucajeve kad se prvi put rjesava stambeni problem, znaci moras dostaviti dokaze da si do dizanja tog kredita zivjela sa roditeljima, kao podstanar... i da ti muz nema svoj stan.
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by karanana »

koje papire naci kao dokaz i kome dostaviti te dokaze?

ovo je sve tako nedefinisano i neuredjeno i ne zna se ni ko pije ni ko placa. mi trebamo sada pogadjati i gledati u tarot i u kasike da skontamo sta i kako ide, a evo kraj godine.
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#6 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by maajaa »

djulba wrote:Šta ti nije jasno, u godišnjoj prijavi umanjićeš osnovicu poreza na dohodak za iznos kamate koju si platila za tu godinu.
Znam to, ali zanima me sta to KONKRETNO znaci? Ako se sad umanjuje osnovica za 2009 znaci da sam preplatila porez za tu godinu - sta se desava sa tom razlikom, da li ce mi biti isplacena ili cu placati manji porez u 2010?
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#7 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by maajaa »

Uz zahtjev za oslobadjanje od poreza na promet nekretninama, bilo je dovoljno dostaviti izjavu ovjerenu kod notara da prvi put rjesavamo stambeno pitanje i nemamo nikakve nekretnine u posjedu. E je li to sad dovoljno i za ovaj porez? Ili treba traziti neku potvrdu od stajaznam katastra da se nikakva nekretnina ne vodi na mom imenu osim ove za koju se veze stambeni kredit?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#8 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by amrica »

Po logici, ako si za licni odbitak po osnovi maloljetne djece, nezaposlenog supruznika, izdrzavane osobe u domacinstvu, invalida.... morala dostaviti dokumentaciju za svakoga pojedinacno (potvrda o redovnom skolovanju iz skole, potvrda sa biroa, rjesenje o invalidnosti, cek od penzije...) a ne ovjerenu izjvau tipa; imam troje djece, izdrzavam majku.... tako i za kredit trebas nabaviti potvrdu od nadleznog tijela, valjda katastar.

Osim toga, trebas iz banke uzeti otplatnu listu kredita.

Da li si razgovarala sa osobom koja se bavi finansijama u tvojoj formi? Svako je morao ici na seminar, cak i na vise njih jer je to novi zakon, nedorecen, pun nejasnoca, sa milion podvarijanti koje nisu navedene u zakonu i nesto se mijenjao, dopunjavao.
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#9 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by djulba »

maajaa wrote:
djulba wrote:Šta ti nije jasno, u godišnjoj prijavi umanjićeš osnovicu poreza na dohodak za iznos kamate koju si platila za tu godinu.
Znam to, ali zanima me sta to KONKRETNO znaci? Ako se sad umanjuje osnovica za 2009 znaci da sam preplatila porez za tu godinu - sta se desava sa tom razlikom, da li ce mi biti isplacena ili cu placati manji porez u 2010?
Ne možeš plaćati manje nego navedeš u prijavi da ti vrate pare. E sad pošto država trenutno nema para načekaćeš se.
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#10 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by karanana »

ma ja ne ocekujem da mi vrate pare od 2009. ja samo ocekujem da mi prenesu odbitak od placanja kamate u 2009. da mi se poveca osnovica da manje placam u 2010. ali sam nesto pesimista da ce ista od toga biti, treba im love.
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#11 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by djulba »

karanana wrote:ma ja ne ocekujem da mi vrate pare od 2009. ja samo ocekujem da mi prenesu odbitak od placanja kamate u 2009. da mi se poveca osnovica da manje placam u 2010. ali sam nesto pesimista da ce ista od toga biti, treba im love.
To ne može pošto se takva vrsta odbitaka tek podnosi u godišnjem obračunu GPD 1051 koji usput rečeno sam podnosiš ako imaš interesa jer firma je u obavezi samo da preda GIP 1022 obrazac.
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#12 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by karanana »

djulba wrote:
karanana wrote:ma ja ne ocekujem da mi vrate pare od 2009. ja samo ocekujem da mi prenesu odbitak od placanja kamate u 2009. da mi se poveca osnovica da manje placam u 2010. ali sam nesto pesimista da ce ista od toga biti, treba im love.
To ne može pošto se takva vrsta odbitaka tek podnosi u godišnjem obračunu GPD 1051 koji usput rečeno sam podnosiš ako imaš interesa jer firma je u obavezi samo da preda GIP 1022 obrazac.
pa te mi informacije trebaju djulba. mislim da u ovom i jeste citava poenta ove i jos jedne teme. da placenu kamatu na stan u 2009. uvrstim kao olaksicu odnosno kao odbitak na porez na dohodak u 2010.

gdje uzmem taj obrazac? gdje ga predam? koji je rok?
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#13 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by djulba »

karanana wrote:
djulba wrote:
karanana wrote:ma ja ne ocekujem da mi vrate pare od 2009. ja samo ocekujem da mi prenesu odbitak od placanja kamate u 2009. da mi se poveca osnovica da manje placam u 2010. ali sam nesto pesimista da ce ista od toga biti, treba im love.
To ne može pošto se takva vrsta odbitaka tek podnosi u godišnjem obračunu GPD 1051 koji usput rečeno sam podnosiš ako imaš interesa jer firma je u obavezi samo da preda GIP 1022 obrazac.
pa te mi informacije trebaju djulba. mislim da u ovom i jeste citava poenta ove i jos jedne teme. da placenu kamatu na stan u 2009. uvrstim kao olaksicu odnosno kao odbitak na porez na dohodak u 2010.

gdje uzmem taj obrazac? gdje ga predam? koji je rok?
Pa upravo sam rekao da ne može. evo kako to ide.
do 31.01.2010. firma podnosi GIP 1022 za tebe i daje tebi jedan primjerak. ti ako imaš interesa ili ako si ostvario prihode iz još nekih izvora (ugovor o djelu, dodatna djelatnost) podnosiš obrazac GPD 1051 do 28.02.2010 u kojem upisuješ te dodatne odbitke i ako ispadne da si uplatio više poreza oni ti trebaju vratit novac. Ne možeš to iskoristit kao odbitak za 2010. Bar po trenutnim propisima to ne može vidjećemo kasnije. ovdje možeš skinuti taj obrazac http://www.pufbih.ba/obrasci/index.php

Ali još jednom da ponovim ne može se to uzeti kao odbitak za iduću godinu. jer nije tehnički izvodivo.
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#14 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by karanana »

mozda ne kontam, ali da sumiram: znaci poenta je da na osnovu placene kamate na stambeni kredit u 2009. ne mogu dobiti nikakvu olaksicu niti smanjenje porezne osnovice za 2010. godinu?
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#15 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by maajaa »

kopirano iz Pravilnika o porezu na dohodak:

Clan 66:
6) za priznavanje dijela ličnog odbitka po osnovu plaćenih kamata na stambeni kredit, fotokopiju ugovora o kreditu, dokaz o plaćenim kamatama u toku poreznog perioda za koji se podnosi godišnja prijava, dokaze da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje, odnosno dokaz da su sredstvima odobrenog stambenog kredita nabavili, ili
namjeravaju nabaviti odnosno izgraditi stambeni objekt kojim po prvi put rješavaju svoje stambeno pitanje.

Clan 69:
(3) Ako nakon odbitka plaćenih akontacija poreza na dohodak od utvrđene godišnje obaveze preostane razlika više plaćenog poreza, u skladu sa odredbama čl. 69. do 72. Zakona o Poreznoj upravi, koristiti će se za podmirenje obaveza tekućeg poreznog perioda, odnosno za podmirenje drugih dospjelih neplaćenih poreza ili ako nema dospjelih neplaćenih poreza ili su te obaveze bile manje od preplaćenog iznosa, na osnovu zahtjeva poreznog obveznika izvršit će se povrat preplaćenog iznosa i to u roku od 20 dana od dana prijema zahtjeva.
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#16 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by djulba »

karanana wrote:mozda ne kontam, ali da sumiram: znaci poenta je da na osnovu placene kamate na stambeni kredit u 2009. ne mogu dobiti nikakvu olaksicu niti smanjenje porezne osnovice za 2010. godinu?
DA, NAŽALOST
Marchegianni
Posts: 191
Joined: 29/04/2003 00:00
Location: Sarajevo

#17 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Marchegianni »

djulba wrote:
karanana wrote:mozda ne kontam, ali da sumiram: znaci poenta je da na osnovu placene kamate na stambeni kredit u 2009. ne mogu dobiti nikakvu olaksicu niti smanjenje porezne osnovice za 2010. godinu?
DA, NAŽALOST
Zavisi šta se pod tim misli.

Ukupan iznos kamata na stambeni kredit (koje ispunjavaju uslove i za koje su priloženi dokazi iz člana 66. stav 6. Pravilnika) se može koristiti po osnovu godišnje prijave GPD-1051. Ako se pokaže (a gotovo sigurno hoće) da ta osoba ima pravo povrata, onda slijedi niz koraka iz člana 69. stav 3. Pravilnika. Prvo se podmiruju eventualne dospjele, a neplaćene obaveze (ako takvih ima), a poslije toga se preostali iznos (ili ukupan iznos ako ovoga nije bilo) može tražiti nazad. Tako barem stoji u propisu. Međutim, situacija je kakva jeste, ržava nema para i ta priča oko povrata će ići malo teže. Vjerovatnija opcija je da će taj iznos biti korišten za izmirivanje obaveza u narednoj godini. na primjer, ta osoba ne bi trebala plaćati porez nekoliko mjeseci dok "ne pojede" iznos preplate iz prethodne godine.

To tako može. Međutim, ako neko misli da kamate plaćene u ovoj godini koristi kao osnov za povećanje ličnog odbitka u prijavi za narednu godinu, to neće moći. Dakle, kamate plaćene u ovoj godini (ako se uspiju dokazati) mogu biti iskorištene samo sada prilikom podnošenje ovogodišnje prijave poreza na dohodak.
boco
Posts: 6
Joined: 09/01/2010 10:20

#18 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by boco »

Poz.svima na forumu i ako moze odgovor na pitanje:
kako rijesiti slucaj kada smo tokom cijele 2009 godine koristili licni odbitak na ime supruge ,a ona je bila prijavljena u radnom odnosu.kod predaje zahtjeva za izd.por.kartice se vidjelo da je prijavljena u poreskom registru.kako najlakse otkloniti problem i knjižiti isto.Hvala na vremenu
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#19 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Rimad »

O tome sam pričao sa kompetentnim ljudima. Dobio sam odgovor da se OSNOVICA umanjuje za iznos kamate. Ali, od osnovie se uzima samo 10%. Uglavnom, zaključak čitave priče je bio da ako si dala 1000 KM za kamate, imaš pravo povrata 10% od toga, znači samo 100KM.
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#20 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by djulba »

boco wrote:Poz.svima na forumu i ako moze odgovor na pitanje:
kako rijesiti slucaj kada smo tokom cijele 2009 godine koristili licni odbitak na ime supruge ,a ona je bila prijavljena u radnom odnosu.kod predaje zahtjeva za izd.por.kartice se vidjelo da je prijavljena u poreskom registru.kako najlakse otkloniti problem i knjižiti isto.Hvala na vremenu
jeste mislili prevarit državu :D

E ovako, dobro je što još nije prošao rok za godišnji obračun. nadam se da niste predali.
Tu platu što je radnik primio na ruke treba preračunati na bruto iznos, sada će mu bruto plata biti veća. napravite ispravljene specifikacije plata ( naravno za sve radnike) i predajte u poreznu.
za tog radnika stornirati njegovu platu i porez, napraviti obavezu na novi iznos i uplatiti razliku poreza. to je naispravnije i najlakše.
Moj stav
Posts: 14
Joined: 22/04/2009 07:35

#21 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Moj stav »

ZNA LI NEKO ?

Zanima me da li možemo račune za sočiva ili npr. naočale koristiti za poreske odbitke?
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#22 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by melb26sa »

Moj stav wrote:ZNA LI NEKO ?

Zanima me da li možemo račune za sočiva ili npr. naočale koristiti za poreske odbitke?

Znam da moze u Hrvatskoj ali ne znam kako je rijeseno u novom zakonu. Zar ne mozes dobiti refundaciju od zavoda za javno osiguranje? Znam da je druga vrsta zakona ali to je ipak medicinsko pomagalo pa bi trebalo biti pokriveno...

Edit: u hrvatskoj jos primaju i racune za kupovinu otopine za lece kao i racune od privatnika za medicinske usluge kao poreski odbitak. Pa ti vidi gdje je Bosna s tim.
rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#23 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by rebus »

Moj stav wrote:ZNA LI NEKO ?

Zanima me da li možemo račune za sočiva ili npr. naočale koristiti za poreske odbitke?
Izvoda iz Pravilnika o primjeni Zakona:

(9) Rezidentnim poreznim obveznicima lični odbitak može se uvećati i za iznos stvarnih troškova za zdravstvene usluge i nabavku ortopedskih pomagala i protetičkih nadomjestaka za vlastite potrebe ili za izdržavane članove uže porodice pod uslovom da dokumentacija glasi na ime i prezime poreznog obveznika i da sadrži podatke o visini troškova liječenja (originalni računi zdravstvenih ustanova, potvrda o participaciji), dokaze o plaćanju troškova, te izjavu da za tu svrhu nije primljena donacija.
(10) Zdravstvenim uslugama u smislu stava (9) ovog člana, smatraju se usluge u okviru primarne, specijalističke i bolničke zdravstvene zaštite, u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, koje se pružaju u svrhu liječenja, a koje nisu plaćene iz osnovnog, privatnog zdravstvenog osiguranja, ili od strane poslodavca ili donacije koju je fizičko lice dobilo za te namjene. Zdravstvenim uslugama smatraju se i ljekarski pregledi, dijagnostičke i laboratorijske pretrage, dijagnostički i terapijski postupci, operativni zahvati, bolnička zdravstvena zaštita i medicinska rehabilitacija, stomatološke usluge i protetički nadomjesci, lijekovi propisani na recept.
(11) Izuzetno od stava (9) ovog člana, porezni obveznik ne može uvećati lični odbitak po osnovu troškova zdravstvenih usluga za estetske i kozmetičke zahvate, nabavku kozmetičkih sredstava koja nisu medicinski indicirana, odnosno primjenjena u svrhu prevencije ili liječenja bolesti, za troškove nabavke sanitetskog i potrošnog materijala, dijagnostičkih sredstava i lijekova i sredstava koja se mogu kupiti bez ljekarskog recepta.
boco
Posts: 6
Joined: 09/01/2010 10:20

#24 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by boco »

hvala Djulba, predpostavio sam slično,ali mi samo jos po kojoj bi formuli ili koeficijentu podigao tu razliku .Razlika je 15 km,po mjesecu(12 mjeseci) je više na ruke primio nego što je trebao
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#25 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by djulba »

boco wrote:hvala Djulba, predpostavio sam slično,ali mi samo jos po kojoj bi formuli ili koeficijentu podigao tu razliku .Razlika je 15 km,po mjesecu(12 mjeseci) je više na ruke primio nego što je trebao
Obračunaj mu novu bruto platu, dakle nemoj samo razliku, slijedećom formulom

Bruto = (neto na ruke - lični odbici) / 0,90 + lični odbici / 0,69

Bruto platu dobivenu na ovaj način proknjiži a staru storniraj.
Post Reply