Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

thewicked
Posts: 43
Joined: 08/04/2014 11:25

#1 Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by thewicked »

Pozdrav drugari

Drug,zvacemo ga Amir, zivi u kuci/dupleks sa ocem i majkom, koja ima zajednicko dvoriste.
Oni zive na prvom spratu, a na drugom spratu zivi ujak sa svojom porodicom.

Nista nije podjeljeno sudski, vec onako se dogovorili izmedju sebe ko sta koristi.

E sad, drugu su dosli gosti, dvojica kolega sa faksa, i sjeli su u dvoriste i pricali normalno bez galame.

Tu je dosao ujak i istjerao goste.


Pitanje je, da li ujak ima pravo, po zakonu, da to uradi i da li oni moraju da napuste dvoriste ako ih jedan "suvlasnik" tj ujak u ovom slucaju, tjera a Amir zeli da oni ostanu tu ?
I jos dodatno, sta ako ih ujak tjera, a Amir stane po strani i ne suprotstavi se ujaku vec samo suti ,znaci neutralan je ?
thewicked
Posts: 43
Joined: 08/04/2014 11:25

#2 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by thewicked »

To ga ne interesuje jer je pokusao, interesuje ga pravno kako stoje stvari.

Ukratko, ima li ujak pravo da ih istjera ili ne, i mogu li oni da ostanu u dvoristu ako im drug dozvoli i takodje sta ako drug ne kaze nista ?
User avatar
Truba
Posts: 81842
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by Truba »

kad kupis svoje nemaš vakih problema
kad naslijediš tuđe onda imaš
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by moonca »

Ako drug ne kaze nista.... momci treba da napuste prostor, i zaborave druga....... . ne, da nesto rade ilegalno, vech im je dao znak ponasanjem, da nisu dobrodoshli..
Samprotivsviju
Posts: 6411
Joined: 03/12/2011 13:10

#5 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by Samprotivsviju »

thewicked wrote: 16/02/2022 16:25 Pozdrav drugari

Drug,zvacemo ga Amir, zivi u kuci/dupleks sa ocem i majkom, koja ima zajednicko dvoriste.
Oni zive na prvom spratu, a na drugom spratu zivi ujak sa svojom porodicom.

Nista nije podjeljeno sudski, vec onako se dogovorili izmedju sebe ko sta koristi.

E sad, drugu su dosli gosti, dvojica kolega sa faksa, i sjeli su u dvoriste i pricali normalno bez galame.

Tu je dosao ujak i istjerao goste.


Pitanje je, da li ujak ima pravo, po zakonu, da to uradi i da li oni moraju da napuste dvoriste ako ih jedan "suvlasnik" tj ujak u ovom slucaju, tjera a Amir zeli da oni ostanu tu ?
I jos dodatno, sta ako ih ujak tjera, a Amir stane po strani i ne suprotstavi se ujaku vec samo suti ,znaci neutralan je ?
Kako ja shvatam to je suvlasnistvo, tako da preostaje samo dogovor.

Moze ih ujak tjerati ako se ovaj ne protivi ujakovoj volji.

Ako se protivi, jebga dogovor...
Last edited by Samprotivsviju on 16/02/2022 19:35, edited 1 time in total.
convict
Posts: 2998
Joined: 10/02/2008 01:20

#6 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by convict »

thewicked wrote: 16/02/2022 16:36 To ga ne interesuje jer je pokusao, interesuje ga pravno kako stoje stvari.

Ukratko, ima li ujak pravo da ih istjera ili ne, i mogu li oni da ostanu u dvoristu ako im drug dozvoli i takodje sta ako drug ne kaze nista ?
ma ne moze ovo nikako biti pravno pitanje. recimo da ujak po zakonu nema pravo da ih tjera, sta ce drug uraditi, tuziti ujaka sudu sto mu je tjerao goste?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24942
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by Haris.ba »

convict wrote: 16/02/2022 18:41
thewicked wrote: 16/02/2022 16:36 To ga ne interesuje jer je pokusao, interesuje ga pravno kako stoje stvari.

Ukratko, ima li ujak pravo da ih istjera ili ne, i mogu li oni da ostanu u dvoristu ako im drug dozvoli i takodje sta ako drug ne kaze nista ?
ma ne moze ovo nikako biti pravno pitanje. recimo da ujak po zakonu nema pravo da ih tjera, sta ce drug uraditi, tuziti ujaka sudu sto mu je tjerao goste?
Ima pravo da tuzi da sud uredi koristenje nekretnine u suvlasnistvu ako se ne mogu dogovoriti.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40916
Joined: 29/06/2011 23:39

#8 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by dječak sa šibicama »

Kad dajdzi dodju njegovi gosti, Almir ih otjera.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32224
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#9 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by Bobi »

Mene samo interesuje ko je vlasnik kuće, na kome se vodi imovina, jebeš dogovor,mora se znati vlasnik :D. S druge strane daidža ima neki razlog zašto to radi, ima dosta nejasnih detalja tako da... :roll:
thewicked
Posts: 43
Joined: 08/04/2014 11:25

#10 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by thewicked »

Pa ne znam koliko ti detalja treba al evo probacu dati sta ja znam

Vlasnici su 1/2 ujak i 1/2 otac od Amira, nema definisano ko sta posjeduje tacno, samo da parcela i sta njoj ima pripada pola pola

Sad, sto ih tjera ne zna ni on, al nije ni bitno jer su momci sjedili mirno pricali, nisu vristali niti se derali nit vrjedjali tog ujaka
thewicked
Posts: 43
Joined: 08/04/2014 11:25

#11 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by thewicked »

convict wrote: 16/02/2022 18:41
thewicked wrote: 16/02/2022 16:36 To ga ne interesuje jer je pokusao, interesuje ga pravno kako stoje stvari.

Ukratko, ima li ujak pravo da ih istjera ili ne, i mogu li oni da ostanu u dvoristu ako im drug dozvoli i takodje sta ako drug ne kaze nista ?
ma ne moze ovo nikako biti pravno pitanje. recimo da ujak po zakonu nema pravo da ih tjera, sta ce drug uraditi, tuziti ujaka sudu sto mu je tjerao goste?
Ne radi se o tome da ga drug tuzi, vec oce momak da zna da li da ga ignorise ili da kaze momcima da moraju da odu jer tako zakon nalaze, ako im ovaj kaze "izlazite iz dvorista"
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by moonca »

Jesu li sjedili na strani gdje je npr. ujakov prozor ili ulazna vrata. nekako se smatra..da i njemu pripada.. taj dio parcele....
no_sikiriki
Posts: 17385
Joined: 11/12/2012 13:21

#13 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by no_sikiriki »

Mora da se "ujaku" nije dopao styling momaka.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40916
Joined: 29/06/2011 23:39

#14 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by dječak sa šibicama »

Nema ti tu zakon sta reci, dajdza je vlasnik koliko i Amirov tata, a ako je on bezobrazan ili su gosti bili bezobrazni, otjerace ih.

Ja bi njemu otjerao goste takodje, kako ti meni ja tebi. Pa kad vidi da se sa rogatim ne treba bosti, mozda ce prestati. Zakon jacega je nekada jedini.

Inace, ako su vlasnici tata i njegov brat, onda ovo nije ujak ili dajdza, vec amidza ili stric.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#15 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by konami666 »

Tri brata na tri sprata :D i onda žene ne mogu gledati jedna u drugu! Nema većeg prokletstva
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40916
Joined: 29/06/2011 23:39

#16 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by dječak sa šibicama »

Kod moje nane, odnosno njenog brata koji je ostao zivjeti na selu, nana i drugi burazer otisli u grad jos u mladosti, zivjela tri sina u tri kuce. Veliko imanje, dosta zemlje i stoke, tri kuce nisu dijelili jednu, pa se ocima snahe nisu mogle gledati. Dvadeset godina su se oni nesto dijelili, svako vukao na svoju stranu, na kraju sve ostalo pusto niko na selu ne zivi raselili se od bosne do australije, amerike, skandinavije.

Ljudi su prokleti.
User avatar
mk ultra
Posts: 19577
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#17 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by mk ultra »

thewicked wrote: 16/02/2022 19:06 Pa ne znam koliko ti detalja treba al evo probacu dati sta ja znam

Vlasnici su 1/2 ujak i 1/2 otac od Amira, nema definisano ko sta posjeduje tacno, samo da parcela i sta njoj ima pripada pola pola

Sad, sto ih tjera ne zna ni on, al nije ni bitno jer su momci sjedili mirno pricali, nisu vristali niti se derali nit vrjedjali tog ujaka
Ako je vlasnistvo njihovo tako
Odes u opcinu i podneses zahtjev za promjenu parcela (mislim da i babo i amiđa moraju :mrgreen: )

Dođe geometar premjeri, nacrta se da bude pola pola, i onda mozes ako zelis id a ogradis svoju parcelu osim ako to ne ometa prilaz amiđi...

Ugl ima rjesenje za sve
Ali zajednica jadnica.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by moonca »

Nema sanse, da se sestri ustupe ti spratovi.. :lol: neche mi se Hamza ovdje shepuriti.. :oops:
thewicked
Posts: 43
Joined: 08/04/2014 11:25

#19 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by thewicked »

dječak sa šibicama wrote: 16/02/2022 19:12 Nema ti tu zakon sta reci, dajdza je vlasnik koliko i Amirov tata, a ako je on bezobrazan ili su gosti bili bezobrazni, otjerace ih.

Ja bi njemu otjerao goste takodje, kako ti meni ja tebi. Pa kad vidi da se sa rogatim ne treba bosti, mozda ce prestati. Zakon jacega je nekada jedini.
Nekako sam se nadao da zakon tu nalaze recimo da ako jedan vlasnik tjera a drugi ne, onda smiju ostati.
Znas kao ono, "ne mozes ti tjerati moje goste"
Isto kao kad jedan oce da proda a drugi nece, nema prodaje.Ako sam dobro shvatio.
nednedjelja
Posts: 169
Joined: 16/01/2022 10:49

#20 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by nednedjelja »

Ako su Amir i drugari cugali, galamili, kenjali, onda je daidža u pravu. Ako su sjedili i družili se pristojno onda je daidža pretjerano živčan.

Ipak više vjerujem da ih daidža nije bezveze sikterisao. Sigurno nisu čitali knjige i diskutovali o zabrani ubijanja životinja radi krzna.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#21 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by moonca »

:arrow:
sjeli su u dvoriste i pricali normalno bez galame.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32224
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#22 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by Bobi »

moonca wrote: 16/02/2022 19:38 :arrow:
sjeli su u dvoriste i pricali normalno bez galame.
Pa zeli covjek privatnost, i to saputanje ako ga cuje ometa mu mir, zamisli tebi neko nepoznat sjedi ispod prozora i prica a ti sve cujes :D.
User avatar
Truba
Posts: 81842
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by Truba »

garant su pričali kako guze koke
a njemu se ne diže više :D

neka neka pokretaču teme doći ćete i ti i tvoj drug u te godine
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#24 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by moonca »

Bobi wrote: 16/02/2022 20:28
moonca wrote: 16/02/2022 19:38 :arrow:
Pa zeli covjek privatnost, i to saputanje ako ga cuje ometa mu mir, zamisli tebi neko nepoznat sjedi ispod prozora i prica a ti sve cujes :D.
Ujak zivi na drugom spratu.... a drugovi sjede u basti. ne zna se gdje tacno.

.. vjerovatno dosli na poziv Amira ili su samo navratili.... zagonetka je. zasto Amir nije reagovao.... ujak. izgleda ters. . da nije, obratio bi se. Amiru.. da momci ne cuju razgovor, i objasnio negodovanje...
Nije nepoznat. Amirovi drugovi. da, smetalo bi mi ako su ispod mog prozora.. ako za to ima razlog ..inace ne..
User avatar
Edin H.
Posts: 47070
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#25 Re: Zajednicko dvoriste(kuca) , otjerati tudje goste ?

Post by Edin H. »

Joj dajdže namćora :D
Post Reply