Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#51 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Dosadno mii »

muha_sa wrote:
triconja wrote:Pravilno je uraditi taj zadatak na njen nacin ali obavezno napisati da je specijalni slucaj tog zadatka da je a+x=b, i da je rjesenje x=b-a da im priblizi da su ustvari to jednacine malo zamaskirane. Ali naravno to nijedna uciteljica/ucitelj tako ne radi i djecu uce specijalnom slucaju a ne opstem.

Edit: malo objasnjenje
opsti slucaj je a + x < b
specijalni slucaj tog slucaja bi bio a + x = b, ali to se mora navesti i ovaj specijalni slucaj se vecinom koristi da pokaze da se neki opsti slucaj moze uraditi na jednostavniji nacin (specijalni nacin).
:thumbup:
Ma kakav specijalan slucaj
Ako je manje od 6 onda x nije nikad 6
Osim ako nije znak ≤
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#52 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by triconja »

Fudo387 wrote:X manje od sest i tezi u minus beskonacno.
Ima onaj violinski kljuc naopako i minus ispred.
Bravo Fudo, Gaus ti nije ravan.
:lol: :lol: :lol:
Hazime imamo dobitnika :lol: :lol: :lol:
Odmah za nobelovu nagradu iz fizike :lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#53 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by triconja »

Dosadno mii wrote:
muha_sa wrote:
triconja wrote:Pravilno je uraditi taj zadatak na njen nacin ali obavezno napisati da je specijalni slucaj tog zadatka da je a+x=b, i da je rjesenje x=b-a da im priblizi da su ustvari to jednacine malo zamaskirane. Ali naravno to nijedna uciteljica/ucitelj tako ne radi i djecu uce specijalnom slucaju a ne opstem.

Edit: malo objasnjenje
opsti slucaj je a + x < b
specijalni slucaj tog slucaja bi bio a + x = b, ali to se mora navesti i ovaj specijalni slucaj se vecinom koristi da pokaze da se neki opsti slucaj moze uraditi na jednostavniji nacin (specijalni nacin).
:thumbup:
Ma kakav specijalan slucaj
Ako je manje od 6 onda x nije nikad 6
Osim ako nije znak ≤
Ih da je tako jednostavna matematika ne bi je bilo u srednjoj :lol:
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#54 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by TheMule »

lakilaka wrote:treba ovo posmatrati kao sto i jeste za 3 razred osnovne a ne za nas starije. njima se ovo mora pribliziti i naci granicu, pa onda sto je manje od te granice
znaci 12+ x < 18 se prvo prevede na 12 + x = 18 i nadje x = 6 i onda se trazi x < 6 ( u skupu realnih brojeva ) a to su 0,1,2,3,4,5
kao da neko kaze npr. lijevo od zute kuce, onda moras naci zutu kucu, stati ispred nje i gledati lijevo.
ne zaboravite da su to djeca u 3 razredu osnovne a ne na posdiplomskom studiju elektrotehnike.
tako je. Prvih nekoliko razreda su puni ovakvih stvari, pogotovo u matematici. Neka rade onako kako uciteljica kaze.
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#55 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by nlt »

3. razred osnovne izađe komplikovaniji od studiranja na PMF-u
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#56 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Ludzak »

Ne smije stavljati znak jednako u nejednačinama.

Mada ni skup joj nije tačan. Tačno bi bilo X € {-beskonačno, 6}.
Ali možda djeca nisu još učila negativne brojeve, pa joj ne zamjeram taj dio.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#57 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Tomahawk11 »

Ludzak wrote:Ne smije stavljati znak jednako u nejednačinama.

Mada ni skup joj nije tačan. Tačno bi bilo X € {-beskonačno, 6}.
Ali možda djeca nisu još učila negativne brojeve, pa joj ne zamjeram taj dio.
Da, to se u ovom slučaju može tolerisati.
A ovo sa (ne)jednakosti, nikako.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#58 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Truba »

jbt zadatka iz prvog posta preznojio sam se gledajući
tap3ah75
Posts: 5977
Joined: 07/09/2009 14:14

#59 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by tap3ah75 »

Vratila se prava učiteljica .... djeca su je pitala za ovo .... ispravljeno je .... Mi smo bili u pravu ... zamjenska je pogrješila.

Nova stvar .... dolazi mali sa zadaćom - sudoku u knjizi.
Ali postavljen sudoku sa kamarom greški.

Ako mi se bude dalo uslikaću da vidite kakve nebluoze i zbunjoze daju djeci.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#60 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by triconja »

tap3ah75 wrote:Vratila se prava učiteljica .... djeca su je pitala za ovo .... ispravljeno je .... Mi smo bili u pravu ... zamjenska je pogrješila.

Nova stvar .... dolazi mali sa zadaćom - sudoku u knjizi.
Ali postavljen sudoku sa kamarom greški.

Ako mi se bude dalo uslikaću da vidite kakve nebluoze i zbunjoze daju djeci.
Jes to one knjige sto se svako polugodiste nove stampaju i moraju kupovati? :roll: :lol:
djana h
Posts: 39243
Joined: 06/08/2009 18:23

#61 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by djana h »

Vidjela sam taj zadatak neku večer, nisam ga uspjela uraditi. Previše grešaka i nije mi jasno ko se dosjetio da takav zadatak stavi u udžbenik za treći osnovne, ako se ne varam.
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#62 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Theta »

Yebote čime se vi bavite :lol:
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#63 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by hizo ramidovic »

dasam kakav ucitelj ija bihin ucijo dase turi = utim ne jednacinama pabihin ondak na kontrolnom svima koibi tako turili napiso dajeto ne tacno ida treba <
tap3ah75
Posts: 5977
Joined: 07/09/2009 14:14

#64 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by tap3ah75 »

djana77 wrote:Vidjela sam taj zadatak neku večer, nisam ga uspjela uraditi. Previše grešaka i nije mi jasno ko se dosjetio da takav zadatak stavi u udžbenik za treći osnovne, ako se ne varam.
Da da
Izdavač NAM VRIJEME ili tako nešto.

Hajd nastranu što uvališe djeci onoliki sudoku da rješavaju ..... djete blenulo u one kockice .... jadno ništa ne konta.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#65 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Euridika »

triconja wrote:Pravilno je uraditi taj zadatak na njen nacin ali obavezno napisati da je specijalni slucaj tog zadatka da je a+x=b, i da je rjesenje x=b-a da im priblizi da su ustvari to jednacine malo zamaskirane. Ali naravno to nijedna uciteljica/ucitelj tako ne radi i djecu uce specijalnom slucaju a ne opstem.

Edit: malo objasnjenje
opsti slucaj je a + x < b
specijalni slucaj tog slucaja bi bio a + x = b, ali to se mora navesti i ovaj specijalni slucaj se vecinom koristi da pokaze da se neki opsti slucaj moze uraditi na jednostavniji nacin (specijalni nacin).
Izvini, kako je a + x = b specijalni slučaj nejednačine a + x < b? U kojoj se to matematici uči, jer ja to nisam učila, a imala sam matematika i kroz srednju i kroz fakultet jedno 6-7? Da je nejednačina glasila a + x <= b, pa tada jeste tačna konstatacija da je a + x = b granični slučaj (ne specijalni).

Neko napisa na temi da su nejednačine specijalni slučaj jednačina. Netačno. Jednačine su specijalni slučaj nejednačina, ali se prve uče zato što su jednostavnije za naučiti i zato što je rezultat jednačina diskretan skup vrijednosti.
lakilaka wrote:treba ovo posmatrati kao sto i jeste za 3 razred osnovne a ne za nas starije. njima se ovo mora pribliziti i naci granicu, pa onda sto je manje od te granice
znaci 12+ x < 18 se prvo prevede na 12 + x = 18 i nadje x = 6 i onda se trazi x < 6 ( u skupu realnih brojeva ) a to su 0,1,2,3,4,5
kao da neko kaze npr. lijevo od zute kuce, onda moras naci zutu kucu, stati ispred nje i gledati lijevo.
ne zaboravite da su to djeca u 3 razredu osnovne a ne na posdiplomskom studiju elektrotehnike.
Skup prirodnih brojeva, ne skup realnih brojeva (preciznije skup No = N U {0}). Mada se djeci u trećem razredu osnovne škole uopće ne govori o skupovima brojeva u algebarskom smislu.

Btw, ima ovakvih izvala u udžbenicima za osnovnu i srednju školu još. Kao i nerješivih zadataka. Lektura i recenzija na nivou, o autorstvu da ne pričam. :roll: :(
Last edited by Euridika on 28/11/2017 17:34, edited 1 time in total.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#66 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Norm »

hizo ramidovic wrote:dasam kakav ucitelj ija bihin ucijo dase turi = utim ne jednacinama pabihin ondak na kontrolnom svima koibi tako turili napiso dajeto ne tacno ida treba <
:thumbup:
ija isto oto...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#67 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Bobi »

tap3ah75 wrote:Vratila se prava učiteljica .... djeca su je pitala za ovo .... ispravljeno je .... Mi smo bili u pravu ... zamjenska je pogrješila.

Nova stvar .... dolazi mali sa zadaćom - sudoku u knjizi.
Ali postavljen sudoku sa kamarom greški.

Ako mi se bude dalo uslikaću da vidite kakve nebluoze i zbunjoze daju djeci.
Pa i prije `90 najlošiji učenici su upisivali Pedagošku i diplomirali, mogu mislit sad kakva je situacija :D .
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#68 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by triconja »

Euridika wrote:
triconja wrote:Pravilno je uraditi taj zadatak na njen nacin ali obavezno napisati da je specijalni slucaj tog zadatka da je a+x=b, i da je rjesenje x=b-a da im priblizi da su ustvari to jednacine malo zamaskirane. Ali naravno to nijedna uciteljica/ucitelj tako ne radi i djecu uce specijalnom slucaju a ne opstem.

Edit: malo objasnjenje
opsti slucaj je a + x < b
specijalni slucaj tog slucaja bi bio a + x = b, ali to se mora navesti i ovaj specijalni slucaj se vecinom koristi da pokaze da se neki opsti slucaj moze uraditi na jednostavniji nacin (specijalni nacin).
Izvini, kako je a + x = b specijalni slučaj nejednačine a + x < b? U kojoj se to matematici uči, jer ja to nisam učila, a imala sam matematika i kroz srednju i kroz fakultet jedno 6-7? Da je nejednačina glasila a + x <= b, pa tada jeste tačna konstatacija da je a + x = b granični slučaj (ne specijalni).

Neko napisa na temi da su nejednačine specijalni slučaj jednačina. Netačno. Jednačine su specijalni slučaj nejednačina, ali se prve uče zato što su jednostavnije za naučiti i zato što je rezultat jednačina diskretan skup vrijednosti.
lakilaka wrote:treba ovo posmatrati kao sto i jeste za 3 razred osnovne a ne za nas starije. njima se ovo mora pribliziti i naci granicu, pa onda sto je manje od te granice
znaci 12+ x < 18 se prvo prevede na 12 + x = 18 i nadje x = 6 i onda se trazi x < 6 ( u skupu realnih brojeva ) a to su 0,1,2,3,4,5
kao da neko kaze npr. lijevo od zute kuce, onda moras naci zutu kucu, stati ispred nje i gledati lijevo.
ne zaboravite da su to djeca u 3 razredu osnovne a ne na posdiplomskom studiju elektrotehnike.
Skup normalnih brojeva, ne skup realnih brojeva (preciznije skup No = N U {0}). Mada se djeci u trećem razredu osnovne škole uopće ne govori o skupovima brojeva u algebarskom smislu.

Btw, ima ovakvih izvala u udžbenicima za osnovnu i srednju školu još. Kao i nerješivih zadataka. Lektura i recenzija na nivou, o autorstvu da ne pričam. :roll: :(
Ovdje se govori o djeci iz treceg razreda i mislim da je uciteljica isla na ovaj fazon da im kaze da mogu staviti jednako pa onda prebaciti na znak nejednakosti. Naravno od treceg razreda sve pada u vodu i vise se ne smije koristiti ova analogija :thumbup:
djana h
Posts: 39243
Joined: 06/08/2009 18:23

#69 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by djana h »

tap3ah75 wrote:
djana77 wrote:Vidjela sam taj zadatak neku večer, nisam ga uspjela uraditi. Previše grešaka i nije mi jasno ko se dosjetio da takav zadatak stavi u udžbenik za treći osnovne, ako se ne varam.
Da da
Izdavač NAM VRIJEME ili tako nešto.

Hajd nastranu što uvališe djeci onoliki sudoku da rješavaju ..... djete blenulo u one kockice .... jadno ništa ne konta.
Ma,kako da prosječno dijete od desetak godina ono uradi?
Nikako :)
Pogotovo što ima grešaka i samim tim ne može se ni riješiti do kraja.
Last edited by djana h on 28/11/2017 19:28, edited 1 time in total.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#70 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Euridika »

triconja wrote:Ovdje se govori o djeci iz treceg razreda i mislim da je uciteljica isla na ovaj fazon da im kaze da mogu staviti jednako pa onda prebaciti na znak nejednakosti. Naravno od treceg razreda sve pada u vodu i vise se ne smije koristiti ova analogija :thumbup:
Ma jasno, samo opasno je ovako djecu učiti, jer kasnije kad budu učili složenije nejednačine sa negativnim brojevima i promjenom znaka nejednačine ili čak nejednačine višeg stepena (polinomne), svođenjem na jednačine će upravo dobijati kontra rezultate od traženih (uključivi i isključivi skupovi vrijednosti).

Zato ja kao roditelj moram kontrolisati dječije zadaće i vježbe iz matematike. Sjećam se i ovog primjera sudoku, kako rasporediti brojeve u tablicu da je zbir po kolonama i redovima 15, čini mi se. :zoka:
djana h
Posts: 39243
Joined: 06/08/2009 18:23

#71 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by djana h »

U gore spomenutom zadatku,nemam sliku a valjalo bi da to vidite :lol: ,treba u svim kolonama, uspravno i vodoravno da budu poredani brojevi od jedan do devet,bez ponavljanja.
Da olakšaju dječici :D označena su posebnom bojom polja sa parnim, a posebnom bojom sa neparnim brojevima.Naravno,s mnogo grešaka.
Šta da kažem,zadatak koji bi teško riješili i stariji učenici.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#72 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Zoya »

Jarane. Što bi pojednostavio kad možeš da zakomplikujes?! Bitno je imati jedno ili dvoje u razredu koji su 'pametni' a ostale ubiti u pojam :-)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#73 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by triconja »

Zoya wrote:Jarane. Što bi pojednostavio kad možeš da zakomplikujes?! Bitno je imati jedno ili dvoje u razredu koji su 'pametni' a ostale ubiti u pojam :-)
Nema nista od znanja i pameti dok ti ne sjednes sa djetetom pa polahko ga uvodis u neku disciplinu. Nastavnici ce smlatiti samo da popune normu i dobiju platu i haj kuci :D .
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#74 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by ciza_bliza »

Nikakvi ste vi roditelji ako djetetu već od 3. razreda ne tutnete Venea u ruke...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#75 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by triconja »

ciza_bliza wrote:Nikakvi ste vi roditelji ako djetetu već od 3. razreda ne tutnete Venea u ruke...
M.I. Skanavi i nek uci pomalo i ruski i matematiku :lol: :lol: :lol:
Post Reply