Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#26 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by muha_sa »

triconja wrote:Pravilno je uraditi taj zadatak na njen nacin ali obavezno napisati da je specijalni slucaj tog zadatka da je a+x=b, i da je rjesenje x=b-a da im priblizi da su ustvari to jednacine malo zamaskirane. Ali naravno to nijedna uciteljica/ucitelj tako ne radi i djecu uce specijalnom slucaju a ne opstem.

Edit: malo objasnjenje
opsti slucaj je a + x < b
specijalni slucaj tog slucaja bi bio a + x = b, ali to se mora navesti i ovaj specijalni slucaj se vecinom koristi da pokaze da se neki opsti slucaj moze uraditi na jednostavniji nacin (specijalni nacin).
:thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#27 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by triconja »

Naslovnica wrote:
tap3ah75 wrote:Ovako učiteljica rješava i uči djecu

X+12<18
X<18-12
X=6
X:0, 1, 2, 3, 4, 5

A po meni je ovako

X+12<18
X<18-12
X<6
X:0, 1, 2, 3, 4, 5

Zadataka ovakvih (nejednačina) nema u knjizi a ne uspjevam ih ni na netu naći.
Pošaljem djete u školu sa zadaćom urađenom na moj naćin i da pita učiteljicu da joj se nije slučajno potkrala greška. Ona kaže da nije i da treba tako.
Dođe djete sa dva lista zadataka urađenih u školi po učiteljicinoj metodi. Po meni pogrešnoj skroz.
I još donese 5-6 zadataka za zadaću.

Može li mi neko naći negdje na netu ili uslikati iz neke knjige matematike da joj pokažem da nema pojma.
Samo sačekaj da vidiš zajebancije kada bude aktuelna nejednačina tipa a-x <b !
:lol:
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#28 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by triconja »

lakilaka wrote:treba ovo posmatrati kao sto i jeste za 3 razred osnovne a ne za nas starije. njima se ovo mora pribliziti i naci granicu, pa onda sto je manje od te granice
znaci 12+ x < 18 se prvo prevede na 12 + x = 18 i nadje x = 6 i onda se trazi x < 6 ( u skupu realnih brojeva ) a to su 0,1,2,3,4,5
kao da neko kaze npr. lijevo od zute kuce, onda moras naci zutu kucu, stati ispred nje i gledati lijevo.
ne zaboravite da su to djeca u 3 razredu osnovne a ne na posdiplomskom studiju elektrotehnike.
Kad vec spominjemo realne brojeve treba udarit limes kad je x = b - a pa da vidimo ponasanje funkcije u toj tacki :lol:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#29 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by pirmin »

A sta je sa 0.5, 1.5, 2.5, 3.5, 4.5, 5.5...?

Ima medju djecom buducih kladionicara.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#30 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by triconja »

pirmin wrote:A sta je sa 0.5, 1.5, 2.5, 3.5, 4.5, 5.5...?

Ima medju djecom buducih kladionicara.
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24379
Joined: 08/09/2005 20:08

#31 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Haris.ba »

Ko mora sa djetetom raditi kući zadatak iz matematike - taj profa i ne valja.

To je jednostavno pravilo koje razdvaja dobre od loših profesora.

Ne ubrajam tu djecu koja imaju poremećaje u učenju. Ali, svako prosječno dijete ne bi trebalo da uopće teba pomoć roditelja kod izrade zadataka.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#32 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Heller »

direktoru ti druze ako ti je stalo do bjeg sutra tvog djeteta
User avatar
Haris.ba
Posts: 24379
Joined: 08/09/2005 20:08

#33 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Haris.ba »

Meni je žao što moji roditelji nisu kad sam im se žalio na profesora da ne zna da objasni, da je čisti gubitak vremena biti na njegovom času, odmah otišli prvo profesoru (a da se ne lažemo, da profesor postane bolji je skoro pa nemoguće) a onda direktoru i prebacili me u drugi razred. A kad smo bili u mogućnosti, i u drugu školu.

Možda profesorica ima razlog zašto ovako uči djecu. Treba i to provjeriti. Ali, bolje odmah dijete naučiti - mani se nesposobnih.

Kad je u pitanju dijete, veoma sam radikalan.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#34 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by nagibSA »

Naslovnica wrote: Samo sačekaj da vidiš zajebancije kada bude aktuelna nejednačina tipa a-x <b !
:lol:
Tu i mnogi odrasli dan danas, grijese (ne okrenu znak).


Ali dobri ste, napraviste nauku oko nejednacine najprostije.

Dobro jeste greskas to je stavila X=6, da je uvela neku novu velicinu kao granicna vrijednost onda je ok. Medjutim i to je komplikovanje bespotrebno. Ako to tako nauce radiit, tek ono teze nece znati, kad dodju apsolutne vrijednosti i slozeniji izrazi.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#35 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Tomahawk11 »

tap3ah75 wrote:Ovako učiteljica rješava i uči djecu

X+12<18
X<18-12
X=6
X:0, 1, 2, 3, 4, 5

A po meni je ovako

X+12<18
X<18-12
X<6
X:0, 1, 2, 3, 4, 5

Zadataka ovakvih (nejednačina) nema u knjizi a ne uspjevam ih ni na netu naći.
Pošaljem djete u školu sa zadaćom urađenom na moj naćin i da pita učiteljicu da joj se nije slučajno potkrala greška. Ona kaže da nije i da treba tako.
Dođe djete sa dva lista zadataka urađenih u školi po učiteljicinoj metodi. Po meni pogrešnoj skroz.
I još donese 5-6 zadataka za zadaću.

Može li mi neko naći negdje na netu ili uslikati iz neke knjige matematike da joj pokažem da nema pojma.
Ti si ispravno riješio.
Ili je jednačina ili nejednačina. Ne može biti prvo jedno, pa poslije riješavaš kao drugo.
Kakav je to nakaradan način učenja djece matematici?
Ovi što pravdaju približavanjem djeci....ne može tako. Rade se prvo jednačine, pa se rade nejednačine.
Dijete koje nauči ovako riješavati nejednačine će imati poslije problema da skonta zašto to nije tako.
Ako je X = 6, onda joj nije tačan ni skup riješenja.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31987
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#36 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Bobi »

Koja je škola u pitanju :D , meni se čini da ovo nije u programu za 3. razred osnovne škole :D ? Ove privatne sto su nikle na sve strane nesto svoje izmišljaju :D .
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#37 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Fudo387 »

X manje od sest i tezi u minus beskonacno.
Ima onaj violinski kljuc naopako i minus ispred.
Bravo Fudo, Gaus ti nije ravan.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#38 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by nagibSA »

Tako je Tomahawk :thumbup:

Sjecam se da nas nisu tako ucili.

Pravila su bila jednostavna:

1. Rijesavaj kao jednacinu /nepoznate na jednu stranu obicno lijevu, poznate na desnu/
2. Znakovi nejednakosti ostaju onakvi kakvi jesu ako je X pozitivan
3. Ako je X negativan, mijenja se znak kao i znak druge strane /nije ti niko tada objasnjavao mnozenje sa -1 jer se ne rade negativni brojevi u tom razredu mislim/
4. I obicno se na kraju i nacrta da se vidi skup brojeva, nije se nabrajalo 0,1,2...

I to je to.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31987
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#39 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Bobi »

lele...ima vas svakakvih :lol: , gdje postavljač teme :? , mislim da nije ni on nešto vičan :D, da li ima prije postavljene nejednačine ikakav text u kojem je navedeno sta se traži?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#40 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by pirmin »

Image

Tacno nisam ovo znao. :D
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#41 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by nagibSA »

Nije ni cudo sto se djeca pogube kad dodju u nejednacinama razlomci, logaritmi, stepeni...i na sve to doda apsolutna vrijednost. :D E tu dolazi do izrazaja razumjevanje i neki koncept rjesavanja zadataka.

Mi ranije vadili logaritam iz one knjizice /logaritamske tablice/ danas ne znaju ni digitron da im das. :D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#42 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Fudo387 »

pirmin wrote:Image

Tacno nisam ovo znao. :D
Dobra fora.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#43 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by Heller »

nagibSA wrote:Nije ni cudo sto se djeca pogube kad dodju u nejednacinama razlomci, logaritmi, stepeni...i na sve to doda apsolutna vrijednost. :D E tu dolazi do izrazaja razumjevanje i neki koncept rjesavanja zadataka.

Mi ranije vadili logaritam iz one knjizice /logaritamske tablice/ danas ne znaju ni digitron da im das. :D
Ko ne zna? Baš svi iz tvoje generacije baratali matematikom, a ovi poslije zapinju na jednačinama, što ne mogu ove priče.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#44 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by pirmin »

nagibSA wrote:Nije ni cudo sto se djeca pogube kad dodju u nejednacinama razlomci, logaritmi, stepeni...i na sve to doda apsolutna vrijednost. :D E tu dolazi do izrazaja razumjevanje i neki koncept rjesavanja zadataka.

Mi ranije vadili logaritam iz one knjizice /logaritamske tablice/ danas ne znaju ni digitron da im das. :D
Zato imaju

https://www.windowscentral.com/sites/wp ... k=igdQOkiR

:)
User avatar
kabal1337
Posts: 7796
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#45 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by kabal1337 »

Koliko svi frku pravite, a svi govorili za matematiku nikad mi to nece u zivotu trebati. Sta jos zena da pozaze djeci sa /* (-1) da se pogube.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#46 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by alipasijaner »

mozda postoji, pa makar i minimalna, sansa da je dijete pogresno prepisalo zadatak..
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#47 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by nagibSA »

alipasijaner wrote:mozda postoji, pa makar i minimalna, sansa da je dijete pogresno prepisalo zadatak..
Moguce da je znak ≤ . Desi se to redovno da ne prepisu fino. :)
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#48 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by tap3ah75 »

Bobi wrote:lele...ima vas svakakvih :lol: , gdje postavljač teme :? , mislim da nije ni on nešto vičan :D, da li ima prije postavljene nejednačine ikakav text u kojem je navedeno sta se traži?
Ne kontam ... šta nisam vičan?
Texta nikakvog nema ... nego ima hejbet zadataka urađenih ne ovaj način za vrijeme časa.
Ovi zadaci koje dobije za zadaću .... te mali radi po mom.

I državna osnovna škola je u pitanju.
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#49 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by tap3ah75 »

alipasijaner wrote:mozda postoji, pa makar i minimalna, sansa da je dijete pogresno prepisalo zadatak..
Ni najmanja .... pitao je učiteljicu je li slučajno greška .... rekla je da nije i da treba tako.
Plus ima kamara zadataka urađenih na taj način .... koje urade na času.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#50 Re: Zadatak iz mm 3.razred OŠ?

Post by alipasijaner »

tap3ah75 wrote:
alipasijaner wrote:mozda postoji, pa makar i minimalna, sansa da je dijete pogresno prepisalo zadatak..
Ni najmanja .... pitao je učiteljicu je li slučajno greška .... rekla je da nije i da treba tako.
Plus ima kamara zadataka urađenih na taj način .... koje urade na času.
tarzane moj ti treba da pitas uciteljicu :) ako ti potvrdi da je tako posalji je u travnik na magisterij :)
Post Reply