Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Podforum za motocikliste...
Post Reply
FFBikerSa
Posts: 115
Joined: 07/10/2011 17:02
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#1 Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by FFBikerSa »

Zadnjih godina se u Europi vode pravi ratovi raznih rockerskih ("hard", MC) moto klubova kao što su Hells Angels i Bandidosi, većinom oko kontrole teritorija i onoga što ti klubovi na tim teritorijama nadziru: šverc droga, oružja, cigareta, ljudi, prostituciju, utjerivanje love za zaštitu. Zato se i policija u više europskih zemalja na razne načine bori protiv tih klubova, zabranama, premetačinama, sudskim procesima jer je u sukobima klubova bilo i mrtvih...
Jedan od tih načina je da su sada počeli zabranjivati i nošenje prsluka sa "bojama" klubova, kožnih i džins. Njemački časopis MOTORRAD (hrvatska MOTOREVIJA koja se kod nas prodaje pripada istom izdavaču i preuzimaju tekstove od Nijemaca) u vijesti u zadnjem broju 22/2012, kaže kako su nakon zabrane prsluka Hells Angelsa i Bandidosa u nekim gradovima, policajci pokrajine Schleswig Hollstein sada počeli zabranjivati nošenje prsluka sa bojama SVIH klubova, zbog čega su sada bajkeri protestvovali demonstracijama, i zbog prijedloga zabrane nošenja klupskih "boja" na području cijele Njemačke.
Drugi mediji javljaju kako već postoje inicijative da se nošenje "boja" zabrani generalno za cijelu EU. Kakvo je mišljenje čitalaca KLIX Moto-Foruma? Da li bi se time možda smanjili animoziteti među klubovima (ko uđe s "bojama" pogrešnog kluba na teritorij drugog, može se uvaliti u fin belaj) i onaj sa strane "organa reda" ka bajkerima (dolazak sa "bojama" na leđima na neki granični prelaz malne garantuje da će te pretresti do gaća, tražeći drogu i oružje), ili je to preveliko zadiranje u slobodu pojedinca - koju EU tako glasno propovijeda?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#2 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by DaysleepeR »

mišljenje je da previše čitaš njemački časopis MOTORRAD (hrvatska MOTOREVIJA koja se kod nas prodaje pripada istom izdavaču i preuzimaju tekstove od Nijemaca).
FFBikerSa
Posts: 115
Joined: 07/10/2011 17:02
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#3 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by FFBikerSa »

DaysleepeR wrote:mišljenje je da previše čitaš njemački časopis MOTORRAD (hrvatska MOTOREVIJA koja se kod nas prodaje pripada istom izdavaču i preuzimaju tekstove od Nijemaca).
Na njeg sam pretplaćen od 1983. i primao ga sve vrijeme (sem za vrijeme rata, naravno). A oni su jednostavno najbolji - nijedan drugi moto časopis na svijetu ne može se pohvalit da izlazi od 1903.

A što se MOTOREVIJE tiče - uvijek sam više volio originale nego kopije. Sem toga, MOTOREVIJA je i tanja od MOTORRAD-a, ne donose baš sve članke. I malo previše dave sa sportskim motorima, koji me zanimaju k'o i lanjski snijeg...
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#4 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by kijamet insan »

Neznam koji ce im q uopste "boje" na prslucima.
Istetoviraj se preko ledja i vozi go do pasa ako ti vec taj klub znaci nesto u zivotu. :D
FFBikerSa
Posts: 115
Joined: 07/10/2011 17:02
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#5 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by FFBikerSa »

kijamet insan wrote:Neznam koji ce im q uopste "boje" na prslucima.
Istetoviraj se preko ledja i vozi go do pasa ako ti vec taj klub znaci nesto u zivotu. :D
Pa tu ima cijela filozofija, "boje" iz tri dijela, moto-klubovi (MK, "meki") naspram moto-clubova (MC, "tvrdih") koji brane teritorije pa mores popit i degenek ako sa bojama pogresnog kluba zalutas na teritoriju drugog

kao i vecina drugih gluposti na ovom dunjaluku, i ovo je uvezeno iz Amerike...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#6 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by DaysleepeR »

hajd ne naprđujte gluposti, dosta je šuplje
FFBikerSa
Posts: 115
Joined: 07/10/2011 17:02
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#7 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by FFBikerSa »

DaysleepeR wrote:hajd ne naprđujte gluposti, dosta je šuplje
Koji je ono casopis objavio kod nas o ratovima klubova prije koju godinu, Global ili Ekspres? Imal' ko taj clanak da ga skenira i posta ovdje?
FFBikerSa
Posts: 115
Joined: 07/10/2011 17:02
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#8 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by FFBikerSa »

DaysleepeR wrote:hajd ne naprđujte gluposti, dosta je šuplje
Ili su mozda Hells Angelse, Bandidose i slicna kriminalna udruzenja koja se prodaju pod moto klubovima (a da im u dosta drzava sad mnogi clanovi i ne znaju voziti motor), izmislili Kinezi?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#9 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by DaysleepeR »

buraz, pusti ba priču, ako te ne pogađa direktno, nije mi uopšte jasno što se javljaš i otvaraš ovakve teme, ne miješa se niko ni tebi u privatne stvari iako su mnogima poznate
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#10 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by SundanceKid »

Ma vjerovatno ljudi previse gledaju Sons of anarchy, pa se furaju...


:zoka:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#11 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by DaysleepeR »

MC klubovi u BiH su najmanje deceniju stariji od te serije
easy_rider
Posts: 18
Joined: 26/10/2009 13:12

#12 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by easy_rider »

FFBikerSa wrote:
DaysleepeR wrote:hajd ne naprđujte gluposti, dosta je šuplje
Ili su mozda Hells Angelse, Bandidose i slicna kriminalna udruzenja koja se prodaju pod moto klubovima (a da im u dosta drzava sad mnogi clanovi i ne znaju voziti motor), izmislili Kinezi?
"Ili su mozda Hells Angelse, Bandidose i slicna kriminalna udruzenja" :?: za ovo se u nekim zemljama svijeta dobija po lobanji. et u nas u Bih to nije praksa ali neznaci da nece biti...
pozabavi se sobom krelac :x a klubove nespominji ako nisi member nekog od njih a nisi vidim cim uzimas za pravo da ovako komentarises...
FFBikerSa
Posts: 115
Joined: 07/10/2011 17:02
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#13 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by FFBikerSa »

easy_rider wrote:
FFBikerSa wrote:
DaysleepeR wrote:hajd ne naprđujte gluposti, dosta je šuplje
Ili su mozda Hells Angelse, Bandidose i slicna kriminalna udruzenja koja se prodaju pod moto klubovima (a da im u dosta drzava sad mnogi clanovi i ne znaju voziti motor), izmislili Kinezi?
"Ili su mozda Hells Angelse, Bandidose i slicna kriminalna udruzenja" :?: za ovo se u nekim zemljama svijeta dobija po lobanji. et u nas u Bih to nije praksa ali neznaci da nece biti...
pozabavi se sobom krelac :x a klubove nespominji ako nisi member nekog od njih a nisi vidim cim uzimas za pravo da ovako komentarises...
Prati malo svjetsku stampu - npr. sta je sve DER SPIEGEL pisao o ratovima bandi, pa da vidimo sta kazu. Ovo sto sam ja napisao je upravo citat iz jednog od mnogih clanaka.

A članstvo u klubovima, koji se OVIM bave? Neka, hvala. Kriminala je i bez toga dovoljno oko nas, još nam samo oni fale... Član nekog normalnog kluba, koji bi se bavio isključivo onim što je legalno i stvarno bavio promoviranjem prava i interesa bajkera, uvijek rado.

Evo najave za program "45 Min" sutra na njemačkoj NDR u 22:00 h (Norddeutsche Fernsehen, drzavni 3. kanal Sjevernonjemacka televizija), a ko ne vjeruje u tacnost prijevoda - eto mu Google Translate:

http://programm.daserste.de/pages/progr ... 0EE9AFBC78
http://www.ndr.de/fernsehen/epg/epg1157 ... 80496.html

"Ubistva u miljeu crvenih svjetiljki, krijumčarenje oružja, pranje novca. Hells Angels-i i Bandidos-s su sve drugo, samo ne miroljubivi rockeri. Momentano država čvrsto nastupa protiv njih i time stavlja scenu u previranje. U svom dokumentarcu 'Borba za moć među rockerima' autorica Gita Ekberg pokazuje, s kojim strategijama tzv. Outlaw Motorcycle Gangs nastupaju, kako bi sproveli svoje tvrde ekonomske interese. Radi se o mnogo novaca, koji se zaradi u miljeu. Ona je za 45 Min već producirala dva dokumentarca na tu temu.

Scenarij/Autor: Gita Ekberg

... U Berlinu i Kielu bile su velike racije, u Hannoveru i Henigsdorfu (Brandenburg) zahvatio je čak i GSG 9 (njemački specijalci - moja primjedba).
Charteri Hells Angelsa u Hessenu, Nordrhein-Westfalen, Schleswig-Holsteinu i Berlinu su u proteklim mjesecima zabranjeni. Jedanaest mjesnih udruženja su se sami od sebe u ovoj godini rasformirali, kako država ne bi mogla posegnuti za imovinom udruženja. Tako se desilo i u Hannoveru: preko noči zatvorio se najveći i najmoćniji europski chapter. No sa tim kriminalne strukture nisu uklonjene. Jer u 2012. su širom Savezne države utemeljeni dvanaest novih mjesnih udrućenja rockera.
... Gita Ekberg se s ovim filmom oslanja na godinama duga istraživanja u sceni. Već je producirala dva dokumentarca na ovu temu , '45 Min - Moć rockera", NDR 2010, i '45 Min - Nova moć rockera?', NDR 2011."

Link na NDR stranici: Dalje informacije - pozadinske informacije o temi možete naći u dosijeu
http://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/4 ... er104.html
(na njemačkom - toliko baš vremena da sve prevodim nemam 8) tu se mogu pogledati i video fajlovi sa oba starija dokumentarca)

Ćlanci DER SPIEGEL-a (samo oni koji su stvarno "teški" i direktno pokazuju veze tih klubova sa kriminalom, od najfriškijih ka unazad):
http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-87562013.html
http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-86109229.html
http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-81562324.html
http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-81015406.html
http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-74549710.html
http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-73892356.html
itd.
boske78
Posts: 8
Joined: 18/06/2011 22:24

#14 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by boske78 »

"mislim druze da si svasta dopustas i ulazis/postavljas/otvaras neke teme o kojima nista ne znas.
sve ovo sto si napisao ovdje je u sluzbi promocije novinarskog publiciteta (prodaje novina, gledanosti televizija itd), a ne znam zasto ti ovo treba.
sam si napisao da nisi i neces biti clan mc svijeta, pa onda se drzi toga i ne zabadaj u ljude/klubove pogotovo ako ti nisu nista uradili. pisati navode ovog tipa je jako uvredljivo i nekulturno jer opet ponavljam ti ove ljude ne poznajes.
evo citam sad sve tvoje postove i cini mi se da si (a tako te i ova virtualna zajednica dozivljava) malo pretjerao u svim svojim izlaganjima i da te niko vise ne zeli citati. ja te ovog puta molim da vozis svoj motor, gledas svoja posla i pises o svom klubu, ekipi,i ne zamaraj se drugim stvarima.
FFBikerSa
Posts: 115
Joined: 07/10/2011 17:02
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#15 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by FFBikerSa »

boske78 wrote:"mislim druze da si svasta dopustas i ulazis/postavljas/otvaras neke teme o kojima nista ne znas.
sve ovo sto si napisao ovdje je u sluzbi promocije novinarskog publiciteta (prodaje novina, gledanosti televizija itd), a ne znam zasto ti ovo treba.
sam si napisao da nisi i neces biti clan mc svijeta, pa onda se drzi toga i ne zabadaj u ljude/klubove pogotovo ako ti nisu nista uradili. pisati navode ovog tipa je jako uvredljivo i nekulturno jer opet ponavljam ti ove ljude ne poznajes.
evo citam sad sve tvoje postove i cini mi se da si (a tako te i ova virtualna zajednica dozivljava) malo pretjerao u svim svojim izlaganjima i da te niko vise ne zeli citati. ja te ovog puta molim da vozis svoj motor, gledas svoja posla i pises o svom klubu, ekipi,i ne zamaraj se drugim stvarima.
To znači i ovaj post smatraš takvim? (postano na temu "Moto susreti-motorijade u BiH):

Citat:
"Imamo li savez klubova, koji bi bio član FEMA-e (The Federation of European Motorcyclists' Associations) - za šta BiH ne more biti u EU? To znam jer sam 1998. lično dočekao FEMA-inog ondašnjeg predsjednika Simon Milward-a kad je posjećivao Bosnu, i nudio nam da sa samo jednim klubom - sarajevskim Valterom, među čijim sam osnivačima bio, pristupimo FEMA-i bar kao posmatrači. Na što se našu raju naravno nije moglo nagovoriti ("hajd' bogati, šta će nam to, đe tu ima šta za mene?" - i zbog takve sitnošićarđijske logike držim se danas dalje od ikakva kluba, kad vidim pred Markijem parkirane motore Valterovaca samo produžim dalje).

Savez koji bi se pojavljivao kao učesnik u diskusijama kad se donosi novi Zakon o saobraćaju i drugi zakoni koji se tiču motorista? Organizovao pomoć na putu, dogovarao povoljnije tarife sa osiguravajućim kućama za bajkere, lobirao da se uvedu sezonske tablice? (ovo i zato jer od onih baksuza iz BIHAMK-a za motoriste nema ama pod milim Bogom nikakve koristi, niti nam nude ikakve usluge i u bilo čemu nas zastupaju - prema tobe bi trebali izbrisati "moto" iz naslova) Organizuju demonstracije bajkera kada smo čime nezadovoljni?

Od partyja i šuplje priče na klupskim sastancima nikakva hajra, tek traćenje vremena na besposlice...."

Je li ijedan klub kod nas ima pod milim Bogom išta od ovakvih aktivnosti (kojima se bave "normalni" klubovi vani - ne govorim o MC)??? Ako ga znaš. javi, vrlo bih se rado učlanio... A dok imamo ovakve klubove koji nisu ni za k..ca, držim se podalje od njih.

Jedini klub od koga sam do sada čuo i vidio neke konstruktivne inicijative (govorim samo za područje Sarajeva, s drugim gradovima nisam upoznat pa neću ni da sudim) su MK Suburb's Riders sa Ilidže - i od njih možda dođe i šta konkretno i po gore navedenom. Al' oni su MK, jelte, ne MC, dakle ništa za prave balkanske macho-tipove?

A ja ne promovišem ničije novine i televiziju - samo kažem gdje se (profesionalno novinarski obrađene, ne na nivou žute štampe a la "Dnevni Avaz") informacije mogu naći, jer pratim sve do čega mogu doći od medija na temu motora i bajkera. Ako neko zna neke druge članke i emisije koje bi argumentovano dokazivali da Hells Angelsi, Bandidosi i slični NISU kriminalne organizacije - bujrum, neka ih navede, rado ću i to pročitati.
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#16 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by kijamet insan »

Nisam clan nijednog moto kluba. Ni bio niti imam namjeru u ovakvim okolnostima.
Nisam nesto plaho ni nalozen na te neke coporativne voznje, ali bilo bi dobro da imamo svoje predstavnike upravo iz razloga koje si naveo.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#17 Re: Zabraniti prsluke sa "bojama" klubova???

Post by Ramzess Veliki »

@FF BikerSa:
Ima ... MK UltraTeam već radi na tome sa MUP KS.

O bojama ... protiv sam toga da se boje skidaju klubovima koji se prepoznaju po dobrom djelovanju. Mi kao MK klub imamo izuzetno dobre odnose sa svim klubovima, bili oni MK ili MC scena. Znači do kluba je kakav će rejting i imidž ostvariti na sceni. Nikada to nije lako i potrebne su godine djelovanja na sceni da bi te scena i ostali klubovi prepoznali i uvažili a javnost prihvatila i odala priznanje tvom načinu rada.

O novinarima - uvijek ista priča. Kad praviš humanitarni koncert ili obuku za početnike niko neće da napiše članak, ali ako malo načuju da su se dvojica potukli u kafani a imali su neke klupske boje, svi počnu pisati o "Ratu bajkera na području cijele evrope".
Post Reply