Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1 Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by julisiz es grant »

Zakon o radu FBiH:
Član 85.
Radnik može, samo uz prethodno odobrenje poslodavca, za svoj ili tuđi račun ugovarati i
obavljati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac
Ovo mi je jasno, ali mi nisu jasne sankcije. U kaznenim odredbama zakona ne stoji koje su kazne za radnika koji ovako postupa. Da li poslodavac može primijeniti disciplinske mjere ili ipak ima neka kazna, jer se radi o kršenju odredbe zakona?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#2 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by vješalica »

ugovorm će to riješiti
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#3 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by julisiz es grant »

vješalica wrote:ugovorm će to riješiti
Al ako radnik ima privatni posao van radnog vremena i nudi iste usluge, bez odobrenja poslodavca?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#4 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by zgiba »

Sankcije zavise od toga da li je granskim kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu to definisano kao teza ili laksa povreda radne duznosti. Ako nije definisano kao povreda (laksa ili teza) nema ni sankcije.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#5 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by ho oponopono »

...zakonska zabrana takmičenja odnosi se na svaki radni odnos iako ona nije obavezni sadržaj ugovora o radu već se primjenjuje na osnovu samog Zakona o radu, a primjenjuje se samo za vrijeme trajanja radnog odnosa...(određeno ili neodređeno)...

...sve sa svrhom zaštite interesa poslodavca kod koga je radnik u radnom odnosu...:pusi2:

...poslodavac ima opravdan razlog za otkaz ugovora o radu ili izricanje pisanog upozorenja zbog kršenja obaveza iz radnog odnosa i upozorenja na mogućnost otkaza ugovora o radu u slučaju nastavka kršenja zabrane utakmice...:pusi2:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#6 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by vješalica »

julisiz es grant wrote:
vješalica wrote:ugovorm će to riješiti
Al ako radnik ima privatni posao van radnog vremena i nudi iste usluge, bez odobrenja poslodavca?
hoćeš reći da nudiš iste usluge (privatluk) u toku radnog vremena ili isključiov izvan radnog vremena?
ako je izvan radnog vremena i izvan prostorija tj. nema nikakvog dodira sa tvojim poslodavcem đe se vodiš
onda tu nema ničega


ovo se odnosi na one u toku radnog vremena na sadašnjem radnom mjestu
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#7 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by mayab »

Ovo je samo normalno izgleda u zdravstvu, jer se to konstantno dogadja, a normalno je sto je vladajuca gamad to dozvolila svojim članovima, a preko zdravlja sirokih narodnih masa!

Eto kao, nešto se Sebija I. bori protiv toga.....
Dakle , kada je pitanje zdravlja, to ima zaista posebnu tezinu , po novčaniku sitne boranije
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#8 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by Haris.ba »

julisiz es grant wrote:Zakon o radu FBiH:
Član 85.
Radnik može, samo uz prethodno odobrenje poslodavca, za svoj ili tuđi račun ugovarati i
obavljati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac
Ovo mi je jasno, ali mi nisu jasne sankcije. U kaznenim odredbama zakona ne stoji koje su kazne za radnika koji ovako postupa. Da li poslodavac može primijeniti disciplinske mjere ili ipak ima neka kazna, jer se radi o kršenju odredbe zakona?
Ovdje se radi o razlogu za otkaz jer se ne izvršavaju obaveze iz radnog odnosa.

I može se čak i tražiti naknada štete.
Poželjno je da je to obrađeno u materiji disciplinskog postupka.

Znači, frizer ne može poslije posla ići u drugu firmu i raditi iste poslove. Izuzetak je kod ostvarenja punog radnog vremena. Tad može u više firmi dok ne nakuca 8 dnevnih sati. Ali, ako je prijavljen na puno radno vrijeme - ne može poslije posla ići i raditi u svojoj privatnoj frizerskoj radnji - bez odobrenja poslodavca.

Naravno. Ne može to ni raditi kući - jer to krši druge zakone. Uglavnom porezne.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by julisiz es grant »

Dakle mora se onda uvrstiti u pravilnik o radu kao teža povreda radne obaveze, da bi se ispunio princip "nullum crimen..." Tako sam i pretpostavio. Hvala svima.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by Haris.ba »

julisiz es grant wrote:Dakle mora se onda uvrstiti u pravilnik o radu kao teža povreda radne obaveze, da bi se ispunio princip "nullum crimen..." Tako sam i pretpostavio. Hvala svima.
Zakonski postoji i bez pravilnika o disciplinskim prekršajima. Pitanje je samo procedure koja će zadovoljiti sud da ne smatra da je došlo do povrede prava radnika.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#11 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by vješalica »

mayab wrote:Ovo je samo normalno izgleda u zdravstvu, jer se to konstantno dogadja, a normalno je sto je vladajuca gamad to dozvolila svojim članovima, a preko zdravlja sirokih narodnih masa!

Eto kao, nešto se Sebija I. bori protiv toga.....
Dakle , kada je pitanje zdravlja, to ima zaista posebnu tezinu , po novčaniku sitne boranije
to su pogređno veleumnici shvatili i dokučili na temi o sebiji
kad su rekli kako ona zabranjuje da se radi privatno a isto to potpisuje dozvolu kad je bila direktorica u općoj bolnici

samo ti mudrovani nisu uočili razliku između dozvole da radiš IZVAN radnog vremena na KCU, i da radiš privatno u TOKU radnog vremena NA KCU

da uprostim
ja sam zaposlenik KCU i meni je sebija dozvolila da se bavim dodatnom djelatnošću IZVAN radnog vremena u KCU
a ja u toku rada na KCU odem u svoju privatnu kliniku i obavljam poslove
u tome je razlika koju na drugoj temi nisu dokučili i niti će dokučiti
dakle ne može

ja kad završim svoje radno vrijeme ugovoreno na kcu, odem u svoju ordinaciju i tamo se bavim pacjnetima
to su dvije različite stvari
to je bila inače suština priče

ovo se ne odnosi na tebe lično,ali kad si već pomenuo primjer seke i tog rada privatno-klinički
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#12 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by mayab »

vješalica wrote:
mayab wrote:Ovo je samo normalno izgleda u zdravstvu, jer se to konstantno dogadja, a normalno je sto je vladajuca gamad to dozvolila svojim članovima, a preko zdravlja sirokih narodnih masa!

Eto kao, nešto se Sebija I. bori protiv toga.....
Dakle , kada je pitanje zdravlja, to ima zaista posebnu tezinu , po novčaniku sitne boranije
to su pogređno veleumnici shvatili i dokučili na temi o sebiji
kad su rekli kako ona zabranjuje da se radi privatno a isto to potpisuje dozvolu kad je bila direktorica u općoj bolnici

samo ti mudrovani nisu uočili razliku između dozvole da radiš IZVAN radnog vremena na KCU, i da radiš privatno u TOKU radnog vremena NA KCU

da uprostim
ja sam zaposlenik KCU i meni je sebija dozvolila da se bavim dodatnom djelatnošću IZVAN radnog vremena u KCU
a ja u toku rada na KCU odem u svoju privatnu kliniku i obavljam poslove
u tome je razlika koju na drugoj temi nisu dokučili i niti će dokučiti
dakle ne može

ja kad završim svoje radno vrijeme ugovoreno na kcu, odem u svoju ordinaciju i tamo se bavim pacjnetima
to su dvije različite stvari
to je bila inače suština priče

ovo se ne odnosi na tebe lično,ali kad si već pomenuo primjer seke i tog rada privatno-klinički
Džaba se trudiš, meni je ovo nezakonito takmicenje sa poslodavcem, pa jos ako si barem malo pohlepan i najblaze receno bezobrazan, posao kod poslodavca ce ti sluziti da sebi "navučeš" mušterije koje si "ukrao" poslodavcu, pričom o boljoj usluzi i po ,hajmo reci, manjoj cijeni.....ovo se moze prepisati u skoro svaku branšu, od visokoobrazovanog doktora specijaliste, do brice .....
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by Truba »

skupe poduhvate iz privatne prakse saljes u drzavnu i to preko reda
a ono sto mozes obaviti u drzavnom ljude saljes u privatne svoje ordinacije

tim je ljudima trebalo zabraniti da se bave praqksom u drzavi
ili barem kantonu
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#14 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by Haris.ba »

mayab wrote:meni je ovo nezakonito takmicenje sa poslodavcem
Nije ako poslodavac odobri.

Zato i jeste dato na ocjenu poslodavca.

Ima poslova gdje nije ovo nikakav problem. Mi se ufatili doktora. Doktor sa svojim satnicama, usavršavanjem i slično - teško da može naći vremena i takmičiti se sa poslodavcem. Ali, npr. u obrazovanju se ovo može koristiti, i da nema nikakvih problema na strani poslodavca.

Ostaje sada pitanje biti vlasnikom firme koja se bavi istom djelatnošću ko tvoj poslodavac. I korištenja radnog mjesta da radiš u svom interesu.
Ja mislim da se ista odredba odnosi i na ovaj slučaj.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#15 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by vješalica »

mayab wrote:
vješalica wrote:
mayab wrote:Ovo je samo normalno izgleda u zdravstvu, jer se to konstantno dogadja, a normalno je sto je vladajuca gamad to dozvolila svojim članovima, a preko zdravlja sirokih narodnih masa!

Eto kao, nešto se Sebija I. bori protiv toga.....
Dakle , kada je pitanje zdravlja, to ima zaista posebnu tezinu , po novčaniku sitne boranije
to su pogređno veleumnici shvatili i dokučili na temi o sebiji
kad su rekli kako ona zabranjuje da se radi privatno a isto to potpisuje dozvolu kad je bila direktorica u općoj bolnici

samo ti mudrovani nisu uočili razliku između dozvole da radiš IZVAN radnog vremena na KCU, i da radiš privatno u TOKU radnog vremena NA KCU

da uprostim
ja sam zaposlenik KCU i meni je sebija dozvolila da se bavim dodatnom djelatnošću IZVAN radnog vremena u KCU
a ja u toku rada na KCU odem u svoju privatnu kliniku i obavljam poslove
u tome je razlika koju na drugoj temi nisu dokučili i niti će dokučiti
dakle ne može

ja kad završim svoje radno vrijeme ugovoreno na kcu, odem u svoju ordinaciju i tamo se bavim pacjnetima
to su dvije različite stvari
to je bila inače suština priče

ovo se ne odnosi na tebe lično,ali kad si već pomenuo primjer seke i tog rada privatno-klinički
Džaba se trudiš, meni je ovo nezakonito takmicenje sa poslodavcem, pa jos ako si barem malo pohlepan i najblaze receno bezobrazan, posao kod poslodavca ce ti sluziti da sebi "navučeš" mušterije koje si "ukrao" poslodavcu, pričom o boljoj usluzi i po ,hajmo reci, manjoj cijeni.....ovo se moze prepisati u skoro svaku branšu, od visokoobrazovanog doktora specijaliste, do brice .....
zakon je to omogucio u svim bransama pa i u ovoj iako je recimo spexificnija
mozda traziti iskljucivu zabranu rada izvan kcu kad je u pitanju medicina
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#16 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by Haris.ba »

vješalica wrote:mozda traziti iskljucivu zabranu rada izvan kcu kad je u pitanju medicina
Pa zabrana postoji već. Do Sebije je hoće li dozvoliti. :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#17 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by vješalica »

Haris.ba wrote:
vješalica wrote:mozda traziti iskljucivu zabranu rada izvan kcu kad je u pitanju medicina
Pa zabrana postoji već. Do Sebije je hoće li dozvoliti. :D
:-)

nemoj upadati ko sa marsa sa uskočicama
pričamo o dopunskom radu koji nije zabranjen
samo ti ne uočavaš razliku između dopunskog rada izvan reglarnog radnog vremena i u toku radnog vremena :roll:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#18 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by Haris.ba »

vješalica wrote:pričamo o dopunskom radu koji nije zabranjen
samo ti ne uočavaš razliku između dopunskog rada izvan reglarnog radnog vremena i u toku radnog vremena
Može biti. Nego, može li za početak - šta je to dopunski rad?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#19 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by vješalica »

Haris.ba wrote:
vješalica wrote:pričamo o dopunskom radu koji nije zabranjen
samo ti ne uočavaš razliku između dopunskog rada izvan reglarnog radnog vremena i u toku radnog vremena
Može biti. Nego, može li za početak - šta je to dopunski rad?
reci nam ti?

suština tvog repliciranja se sastoji od toga da ne uočavaš razliku u slučaju "sebija" kad je u pitanju rad ljekara i zašto ona to "zabranjuje" kao i većina sa druge teme...
ako bolje uočiš neke detalje vidjećeš zapravo u čemu je riječ
i kako je to suštinski itekako povezano sa ovom diskusijom ;)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by Haris.ba »

vješalica wrote:
Haris.ba wrote:
vješalica wrote:pričamo o dopunskom radu koji nije zabranjen
samo ti ne uočavaš razliku između dopunskog rada izvan reglarnog radnog vremena i u toku radnog vremena
Može biti. Nego, može li za početak - šta je to dopunski rad?
reci nam ti?

suština tvog repliciranja se sastoji od toga da ne uočavaš razliku u slučaju "sebija" kad je u pitanju rad ljekara i zašto ona to "zabranjuje" kao i većina sa druge teme...
ako bolje uočiš neke detalje vidjećeš zapravo u čemu je riječ
i kako je to suštinski itekako povezano sa ovom diskusijom ;)
Može biti. Može biti da ja ne razlikujem zabranu koja se veže za pojam radnika, a ne za radno vrijeme.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#21 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by vješalica »

dopunaki rad je dipusten od strane poslodavca izvan rafnog punog vremena (kad vec pricamoo zdravstvu) i seki :D
a rad dopubski ne mozes praktikovati u toku radnog vremena i krasti pacjente poslodavcu kojiti je to dozvolio
dakle to je zabranjeno
ali ti to ne uocavas
ne uocavas da se krsi radna obaveza na kcu
ali to je pojedincima teze ili skoro nikako nemoguce shvatiti
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#22 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by Haris.ba »

vješalica wrote:dopunaki rad je dipusten od strane poslodavca izvan rafnog punog vremena (kad vec pricamoo zdravstvu) i seki :D
a rad dopubski ne mozes praktikovati u toku radnog vremena i krasti pacjente poslodavcu kojiti je to dozvolio
dakle to je zabranjeno
ali ti to ne uocavas
ne uocavas da se krsi radna obaveza na kcu
ali to je pojedincima teze ili skoro nikako nemoguce shvatiti
A čime je dopušten dopunski rad?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#23 Re: Zabrana takmičenja radnika s poslodavcem

Post by vješalica »

:roll: :roll:
mislim mogu shvatiti poentu tvojih podpitanja
da se ti napraviš pametan i sveznalica, a da druge postaviš u poziciju da ne nemaju pojma
dopunski rad je dopušten zakonom,a isto tako ljekar u navedenom gore primjeru mora tražiti dopuštenje svog poslodavca da se bavi tom vrstom rada ;)
Post Reply