Za predane Životu

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#2226 Re: Za predane Životu

Post by JoeBonaWho »

To su neke stare knjige, po Njutnovom razumijevanju gravitacije. Ajnstajnovo objasnjenje gravitacije je uklonilo misteriozno djelovanje "sile" gravitacije na daljinu i donijelo pojam praznog prostora kao necega sto moze da se krivi, oscilira i uvrce. Teorija GR-a kaze da je gravitacija posljedica ovog zakrivljenog prostora. To naravno ne znaci da vjernici misle da je Bog neki bradati ciko koji zivi na oblacima.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#2227 Re: Za predane Životu

Post by animals »

Koliko sam skontao, tema je utjecaj gravitacije na Boga :D :D :D :D
bezvezna vam je prica :D :D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2228 Re: Za predane Životu

Post by kerima1 »

animals wrote:Koliko sam skontao, tema je utjecaj gravitacije na Boga :D :D :D :D
bezvezna vam je prica :D :D
Sjedi jedan :D
:lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50618
Joined: 16/07/2012 16:00

#2229 Re: Za predane Životu

Post by drug_profi »

JoeBonaWho wrote:To su neke stare knjige, po Njutnovom razumijevanju gravitacije. Ajnstajnovo objasnjenje gravitacije je uklonilo misteriozno djelovanje "sile" gravitacije na daljinu i donijelo pojam praznog prostora kao necega sto moze da se krivi, oscilira i uvrce. Teorija GR-a kaze da je gravitacija posljedica ovog zakrivljenog prostora. To naravno ne znaci da vjernici misle da je Bog neki bradati ciko koji zivi na oblacima.
Sori sad mi malo brkas neke stvari za koje sam bio siguran da dobro razumijem.
Ne kazem da mozda nisi u pravu sa nekim novijim nalazima, ali evo vikipedije sta kaze:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Gravitacija
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#2230 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

animals wrote:Koliko sam skontao, tema je utjecaj gravitacije na Boga :D :D :D :D
bezvezna vam je prica :D :D
Tema je nekada davno imala za cilj da se govori o kvalitetnim stvarima u životu. Međutim, sada služi da na njoj vjernici i ateisti razglabaju o idejama koje veze s vezom nemaju, te da povremeno i odjebu nekoga sa teme koja je već, zahvaljujući navedenim, otišla u sto peršuna. Ukratko.
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#2231 Re: Za predane Životu

Post by JoeBonaWho »

Sori sad mi malo brkas neke stvari za koje sam bio siguran da dobro razumijem.
Ne kazem da mozda nisi u pravu sa nekim novijim nalazima, ali evo vikipedije sta kaze:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Gravitacija
>
Mali savjet, kloni se wiki sto vise mozes. Gravitaciju mozes ako hoces nazivati silom, ali kada kazes privlacna sila izmedju dva tijela, privlacna kako? Dva tijela se medjusobno privlace jer slijede putanju zakrivljenog prostora i vremena. I obrtna sila u sustini nije sila, jer ako prekinemo uze izmedju tijela i centra rotiranja, sila vise ne postoji. Ako je Riki tensor Ric=0 gravitacija ne postoji jer je masa svedena na nula zapreminu.
Kada si spomenuo singularnost i kako tamo vaze neki drugi zakoni, korekcija, mi neznam da li postoje drugaciji zakoni ili da li uopste postoje bilo kakvi zakoni u singularnosti.
User avatar
drug_profi
Posts: 50618
Joined: 16/07/2012 16:00

#2232 Re: Za predane Životu

Post by drug_profi »

JoeBonaWho wrote:
Sori sad mi malo brkas neke stvari za koje sam bio siguran da dobro razumijem.
Ne kazem da mozda nisi u pravu sa nekim novijim nalazima, ali evo vikipedije sta kaze:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Gravitacija
>
Mali savjet, kloni se wiki sto vise mozes. Gravitaciju mozes ako hoces nazivati silom, ali kada kazes privlacna sila izmedju dva tijela, privlacna kako? Dva tijela se medjusobno privlace jer slijede putanju zakrivljenog prostora i vremena. I obrtna sila u sustini nije sila, jer ako prekinemo uze izmedju tijela i centra rotiranja, sila vise ne postoji. Ako je Riki tensor Ric=0 gravitacija ne postoji jer je masa svedena na nula zapreminu.
Kada si spomenuo singularnost i kako tamo vaze neki drugi zakoni, korekcija, mi neznam da li postoje drugaciji zakoni ili da li uopste postoje bilo kakvi zakoni u singularnosti.
Vjerovatno si sve u pravu. Ocito da ti je materija svjezija. I ja znam da je gravitacija zakrivljenje prostora, ali mi stoji urezano ono o 4 atomske sile, od kojih je jedna gravitacija. Vjerovatno zastarjelo jer sam postar i ja, a fizika nuklearnih cestica napreduje brze od informatike.
Ujedno dokaz da se ateista ne drzi dogme ko pijan plota nego se koriguje prema saznanjima, dok neki drugi....
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#2233 Re: Za predane Životu

Post by JoeBonaWho »

OK, a posto vidim da nekima vec smeta ova rasprava, na kraju mozemo zakljuciti da vjernici (barem ne svi) ne misle da je Bog neki stari bradati ciko koji zivi na oblacima, kako je implicirao ovaj sto je otvorio temu? Peace i rock on good ppl! :o
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2234 Re: Za predane Životu

Post by bizet »



uopste nam ne smeta...osvjezili ste temu ko ovaj led danas
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2235 Re: Za predane Životu

Post by NIN »

JoeBonaWho wrote:OK, a posto vidim da nekima vec smeta ova rasprava, na kraju mozemo zakljuciti da vjernici (barem ne svi) ne misle da je Bog neki stari bradati ciko koji zivi na oblacima, kako je implicirao ovaj sto je otvorio temu? Peace i rock on good ppl! :o
Pusti otvaraca teme, a mnogima (normalnim) ne smeta osvjezenje, narocito ako je argumentovano.

:thumbup:
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#2236 Re: Za predane Životu

Post by JoeBonaWho »

drugi profil wrote:Koje sve? Slucajno?
Znas li ti koliko je 13,7 milijardi godina vremena?
Nista nije slucajno. Postoje zakoni fizike.
...., iz tvoje i moje reference posmatranja, traje otprilike toliko. Iz necije druge reference posmatranja moze da bude i duze od 13.7 mil. god., a i mnogo krace.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2237 Re: Za predane Životu

Post by NIN »

JoeBonaWho wrote:
drugi profil wrote:Koje sve? Slucajno?
Znas li ti koliko je 13,7 milijardi godina vremena?
Nista nije slucajno. Postoje zakoni fizike.
...., iz tvoje i moje reference posmatranja, traje otprilike toliko. Iz necije druge reference posmatranja moze da bude i duze od 13.7 mil. god., a i mnogo krace.
Recimo, s horizonta dogadjaja crne rupe svemir traje vjecno. Unutar singulariteta mozda jos ekstremnije, ko zna. :)
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#2238 Re: Za predane Životu

Post by JoeBonaWho »

NIN wrote:
JoeBonaWho wrote:
drugi profil wrote:Koje sve? Slucajno?
Znas li ti koliko je 13,7 milijardi godina vremena?
Nista nije slucajno. Postoje zakoni fizike.
...., iz tvoje i moje reference posmatranja, traje otprilike toliko. Iz necije druge reference posmatranja moze da bude i duze od 13.7 mil. god., a i mnogo krace.
Recimo, s horizonta dogadjaja crne rupe svemir traje vjecno. Unutar singulariteta mozda jos ekstremnije, ko zna. :)
Moguce, samo sto horizont dogadjaja crne rupe nije udobno mjesto za posmatranje. Eksperimenti provedeni na americkim astronautima pokazali su da ljudski organizam nemoze podnijeti veci stres od 10-20 gravitacione sile na zemljinoj povrsini. Kriticna tacka za ljudski organizam bi bila oko 3000 km od horizonta crne rupe koja ima 10-solarnu masu (ovakva crna rupa ima 30 km horizont dogadjaja). Blize od 3000 km i plimni ucinak bi jednostavno rastrgao ljudski organizam, sto nebi bila pogodna referenca posmatranja. :)
Ja sam vise mislio na referencu izvan vidljivog svemira, izvan naseg 2D realma (koji se nama cini 3D).
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#2239 Re: Za predane Životu

Post by apsidejzi »

A onda skontas da je citav nas svemir nekakva crna rupa negdje u multiverzumu a svi dogadjaji se odigravaju na 2D povrsini iste a nama se prikazuje hologramska 3D slika. Matrix u punom smislu.
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#2240 Re: Za predane Životu

Post by JoeBonaWho »

apsidejzi wrote:A onda skontas da je citav nas svemir nekakva crna rupa negdje u multiverzumu a svi dogadjaji se odigravaju na 2D povrsini iste a nama se prikazuje hologramska 3D slika. Matrix u punom smislu.
Mislim da mi ne zivimo u crnoj rupi ili na njenom horizontu dogadjaja, a evo zasto. Crna rupa normalne velicine bi nas razvukla u protonski niz na ivici horizonta dogadjaja, a zatim bi nas gravitacija zdrobila kako se priblizavamo singularnosti. Nista ne moze postojati u crnoj rupi. Crne rupe pocinju svoje postojanje kao sabijanje materije, ali materija je potpuno unistena u crnoj rupi i vise ne postoji.
User avatar
drug_profi
Posts: 50618
Joined: 16/07/2012 16:00

#2241 Re: Za predane Životu

Post by drug_profi »

Jes jes ja sam jednom upao u tu crnu rupu i jedva sam se izvuko

...s mobilnog...
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#2242 Re: Za predane Životu

Post by JoeBonaWho »

drugi profil wrote:Jes jes ja sam jednom upao u tu crnu rupu i jedva sam se izvuko

...s mobilnog...
Jesi siguran da si se izvuk'o, ili si propao skroz pa ispao s druge strane crne rupe? :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50618
Joined: 16/07/2012 16:00

#2243 Re: Za predane Životu

Post by drug_profi »

JoeBonaWho wrote:
drugi profil wrote:Jes jes ja sam jednom upao u tu crnu rupu i jedva sam se izvuko

...s mobilnog...
Jesi siguran da si se izvuk'o, ili si propao skroz pa ispao s druge strane crne rupe? :D
Ee, vidis i to bi moglo bit.... ;-)
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#2244 Re: Za predane Životu

Post by JoeBonaWho »

drugi profil wrote:
JoeBonaWho wrote:
drugi profil wrote:Jes jes ja sam jednom upao u tu crnu rupu i jedva sam se izvuko

...s mobilnog...
Jesi siguran da si se izvuk'o, ili si propao skroz pa ispao s druge strane crne rupe? :D
Ee, vidis i to bi moglo bit.... ;-)
Znas kako kazu, if you go black, you never come back :lol:
Post Reply