Za predane Životu

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2176 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

@Rolo, hvala.

@Cornholio, svi mi imamo neki dozivljaj Boga, koji moze varirati i kod nas samih. Lagala bih kada bih rekla da za mene On ne postoji, znala sam se rasplakati objasnjavajuci neko sakralno djelo ucenicima jer muzika bude tako jednostavna i cista da u tom trenu stvarno vjerujem da neko to odgore vidi sve i da je taj neko iskreno dobar i samo nam zeli dobro. Dugo nisam osjetila takvu vrstu strasti, da li su godine, zivotni put, ne znam, vec neko vrijeme ne razmisljam o tome na taj nacin. Mozda sam malo narasla pa mi takav naivni pristup vise nije dovoljan. Ali da je taj osjecaj znao biti toliko jak da se prenese i na ucenike, jeste, svojevrsna moc kakvu mladi neiskvareni ljudi posjeduju. Mozda sam te pitala za Isusa iz tih pobuda, da ukradem od tebe kako bih opet osjetila isti zar, kako bih opet imala moc. Mogu zakljuciti da sam i ja postala srednja, bojim se visina. Valjda to sve ima svoje zasto, ne placem zbog gubitka.
Neka si ti ziv i zdrav nama :)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2177 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@bizet, ja bih volio da mogu biti što sličniji Isusu, jer svi su umni ljudi rekli da je On ideal kojem bi svi ljudi trebali težiti, moral koji je on predstavljao i propagirao nema mana, ali to je vrlo teško, teško je biti poput Isusa, ali treba se truditi da mu čovjek bude što sličniji.

A što se tiče strasti, bolje je na ovom vaktu biti "penzioner", jer tako čovjek ima manju šansu da ga zlo obuzme, a zlo je danas na svakom koraku, svi lažu, mnogi ratove priželjkuju, ne može čovjek više vjerovati ni samom sebi, al' eto valja nekako sve ovo izdurati i ostati Čovjek :)
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2178 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

znaci ne vjeruj ni svojim ocima

tesko je biti pametan kad se radi zelji/strasti za zivotom...pozeljno je biti mudar, ali ne mozemo svi biti mudraci, nazalost
drustvo je takvo jer je drzava losa i to treba prihvatiti i nadati se da ce i nas ovdje sunce obasjati, a kako prezivjeti do tih vremena i ostati normalan?...mozda si ti penzioner upravu, ali ja vise ne mogu penzionisati, radim kako u tom trenu mislim da trebam, sve sto uradim stojim iza toga, ne zelim se odreci te iskre koju nosim, imam osjecaj da bi odmah umrla...smrt duha a zivo tijelo, ne znam postoji li veca kazna na dunjaluku

Isus nije penzionisao Cornholio, mogli bi reci da je bio strastven

sad na radiju:

http://m.youtube.com/watch?v=NcjwwGcpYiM
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2179 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@bizet, može i pojedinac nešto učiniti, ali slabo, trebaju svi ljudi isto željeti i truditi se da to ostvare, jedino tako možemo spasiti svijet od propasti u koju srljamo.

Evo jedna lagana pjesma, a svi mi želimo ono što nemamo, pa i Boga drugačije doživljavamo, eto ti bi voljela da je on strastven, a ja bih više volio da me smiruje, jer teško meni na ovom vaktu uspijeva da ostanem "penzioner", ali mi slabo uspijeva, ali evo ova me pjesama svaki put umiri.

Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2180 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@bizet, može i pojedinac nešto učiniti, ali slabo, trebaju svi ljudi isto željeti i truditi se da to ostvare, jedino tako možemo spasiti svijet od propasti u koju srljamo.

Evo jedna lagana pjesma, a svi mi želimo ono što nemamo, pa i Boga drugačije doživljavamo, eto ti bi voljela da je on strastven, a ja bih više volio da me smiruje, jer teško meni na ovom vaktu uspijeva da ostanem "penzioner", ali mi slabo uspijeva, ali evo ova me pjesama svaki put umiri.

Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2181 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@bizet, može i pojedinac nešto učiniti, ali slabo, trebaju svi ljudi isto željeti i truditi se da to ostvare, jedino tako možemo spasiti svijet od propasti u koju srljamo.

Evo jedna lagana pjesma, a svi mi želimo ono što nemamo, pa i Boga drugačije doživljavamo, eto ti bi voljela da je on strastven, a ja bih više volio da me smiruje, jer teško meni na ovom vaktu uspijeva da ostanem "penzioner", ali mi slabo uspijeva, ali evo ova me pjesama svaki put umiri.

Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2182 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@bizet, može i pojedinac nešto učiniti, ali slabo, trebaju svi ljudi isto željeti i truditi se da to ostvare, jedino tako možemo spasiti svijet od propasti u koju srljamo.

Evo jedna lagana pjesma, a svi mi želimo ono što nemamo, pa i Boga drugačije doživljavamo, eto ti bi voljela da je on strastven, a ja bih više volio da me smiruje, jer teško meni na ovom vaktu uspijeva da ostanem "penzioner", ali mi slabo uspijeva, ali evo ova me pjesama svaki put umiri.

bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2183 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

nije mi ovo milo, ali
*Strast* (starogrčki
 "παθος", latinski
 "passio", - strast, stradanje, trpnja) je vrlo jak osjećaj
prema nekome ili nečemu. Razlikuje se odafekta po tome što ne nastupa kao trenutno stanje, nego predstavlja trajno usmjerenje čitave čovjekove duše.[1]

Strast se često povezuje sa seksom
, ali ona može biti i profesionalna ili životna, itd. U brojnim filozofijama i religijama se pobjeda nad strastima smatra najvećom vrlinom
.FilozijaEdit

Stoici
 su kao ideal zagovarali apatiju
 ili ukidanje strasti zbog njenee škodljivosti. Filozofija renesanse
 otkrila je pozitivnu ulogu strasti. Spinoza
 razlikuje strasti prema tome da li povećavaju (radost) ili smanjuju (žalost) moć našega djelovanja.Wikicitati
 "„Bez strasti nije ništa veliko stvoreno niti se bez nje može stvoriti.“"(Hegel
)IzvoriDrugi jezici

nego sta nego je Isus bio veoma strastven :)
to je taj osjecaj koji zelim nositi, strast u svom pozitivnom odijelu i ne vidim razlog zasto je sputavati, smirivanje strasti je odlika mudraca i onih koji to zele biti, koji misle zivjeti a opet da ih nista ne dotakne, ma to je odlika obicnih ljudi koji se istina, ako su prirodom dani mudraci mogu uzdici iznad drugih i sluziti kao prijer, ali to su idalje obicni ljudi
zasto se ne ugledati na Isusa, na Boga :)
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2184 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

evo jedna dobrog duha, savrsena za ovo nedjeljno prijepodne

http://m.youtube.com/watch?v=YAC9vJr--Us
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2185 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

Bizet. Samo da ti kažem da na Cornholia moraš čekati nešto manje od mjesec dana. Tad mu ističe ban. :D

____


Bach, Concerto for 4 Pianos BWV 1065 (Argerich, Kissin, Levine, Pletnev):

bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2186 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

auuuu, vidjeh, ne znam sta bih rekla, moracu se i ja uclaniti u klub izgleda, svi ste bili nekad banovani, shrugs

evo jedna za Cornholija :D



a evo jedna za sve koji vole Gavida Guetta :)



zanimljiv taj Bach, ekipa je vrhunska
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2187 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana »

Challenger__ wrote:Bizet. Samo da ti kažem da na Cornholia moraš čekati nešto manje od mjesec dana. Tad mu ističe ban


Da nije titu o'sov'o, :lol:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2188 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

:lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2189 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Prođe mjesec dana "zatvora", i ja odlučih da je vrijeme za forumsku "penziju". Da ne držim govore , to je to, vama hvala na lijepom druženju, nedostajaćete vi meni, a vjerovatno i ja vama, ali tako je kako je, to je moja definitivna odluka, i neću je promijeniti.

Eto tako, želim vam puno sreće i zdravlja ( ostalo je lako kad čovjek to dvoje ima), Bog neka vas čuva i "vodi", a ja ako postanem neka slavna i uticajna ličnost reći ću, ako me budu intervjuisali sa neke poznate televizije, da to ne bih mogao postati bez pomoći forumašica i forumaša sa foruma sa - x (klix.ba) 8-) .

To je to :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2190 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:Prođe mjesec dana "zatvora", i ja odlučih da je vrijeme za forumsku "penziju". Da ne držim govore , to je to, vama hvala na lijepom druženju, nedostajaćete vi meni, a vjerovatno i ja vama, ali tako je kako je, to je moja definitivna odluka, i neću je promijeniti.

Eto tako, želim vam puno sreće i zdravlja ( ostalo je lako kad čovjek to dvoje ima), Bog neka vas čuva i "vodi", a ja ako postanem neka slavna i uticajna ličnost reći ću, ako me budu intervjuisali sa neke poznate televizije, da to ne bih mogao postati bez pomoći forumašica i forumaša sa foruma sa - x (klix.ba) 8-) .

To je to :)
A ne reče kad se vraćaš? :)
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2191 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

znala sam ja da ces ti doci pameti prije nas :)
sretno i kad nas se uzelis navrati, nismo mi cjepidlake, bice nam drago vidjeti te opet

sve najbolje

ps. sto ne ostavi kakvu muzicku, malo veselja i da te pamtimo po pjesmi, a ne po tekstu koji zvuci skoro kao pa umrlica, sad sam ljuta na tebe
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2192 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@fata. odlučio sam da se ne vraćam :) @bizet, da li sam pametnu odluku donio budućnost će pokazati, a znajući sebe, znajući kakav sam kad sebi nešto obećam možete očekivati da se vratim na forum jedino ako ga bude u Raju, a ko će tamo biti to se ne zna, možda ja neću :cry: :evil: :D

Šalim se, ali u svakoj šali ima i istine :)

Odoh ja sa foruma, sa stilom 8-) , a vi kako hoćete :)

User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2193 Re: Za predane Životu

Post by plain vanilla »

Great Cornholio wrote:Prođe mjesec dana "zatvora", i ja odlučih da je vrijeme za forumsku "penziju". Da ne držim govore , to je to, vama hvala na lijepom druženju, nedostajaćete vi meni, a vjerovatno i ja vama, ali tako je kako je, to je moja definitivna odluka, i neću je promijeniti.

Eto tako, želim vam puno sreće i zdravlja ( ostalo je lako kad čovjek to dvoje ima), Bog neka vas čuva i "vodi", a ja ako postanem neka slavna i uticajna ličnost reći ću, ako me budu intervjuisali sa neke poznate televizije, da to ne bih mogao postati bez pomoći forumašica i forumaša sa foruma sa - x (klix.ba) 8-) .

To je to :)
Naravno da ces se proslaviti, ko bi drugi mogao napraviti tako veliki korak kao sto je odlazak s foruma? :mrgreen:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#2194 Re: Za predane Životu

Post by harač »

Image
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2195 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana »

harač wrote:Image
:lol:
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#2196 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

Ne idi Kornholio, NE!
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#2197 Re: Za predane Životu

Post by Leo_alfa »

:)
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#2198 Re: Za predane Životu

Post by JoeBonaWho »

Tema se iskljucivo bazira na okupljanju sto veceg broja ateista, agnostika, i svih onih ostalih koji ne vjeruju da postoji neki nevidljivi čiko na nebu , sa duzom bradom ili bez, koji nam svima kroji sudbinu.
>
Zasto mislis da vjernici misle da je Bog "neki nevidljivi ciko na nebu"? Bog je ljudima otkrio Njegovu volju kroz svete knjige, ali prema Kur'anu Bozija priroda za ljude ostaje nepoznata. Ljudiski mozak nema kapacitet da razumije Bozije postojanje. Ako ti je to nejasno, probaj majmunu objasniti algebru ili ga nauciti da igra sah. Njihov mozak, kao i nas ima odredjeni kapacitet, zasto je to ateistima toliko nejasno? Kapacitet mozga ili namjerno skretanje vode na krivu vodenicu?
Cemu toliko pozivanje na Ajnstajna i sta je on vjerovao? Da je on vjerovao da 50% ljudi na zemlji treba da umre kako bi spasili zemlju, i da su svi Slaveni u tih 50%, da li bi vam njegovo misljenje znacilo nesto? Haj zivi bili i rock on!
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2199 Re: Za predane Životu

Post by kerima1 »

JoeBonaWho wrote:
Tema se iskljucivo bazira na okupljanju sto veceg broja ateista, agnostika, i svih onih ostalih koji ne vjeruju da postoji neki nevidljivi čiko na nebu , sa duzom bradom ili bez, koji nam svima kroji sudbinu.
>
Zasto mislis da vjernici misle da je Bog "neki nevidljivi ciko na nebu"? Bog je ljudima otkrio Njegovu volju kroz svete knjige, ali prema Kur'anu Bozija priroda za ljude ostaje nepoznata. Ljudiski mozak nema kapacitet da razumije Bozije postojanje. Ako ti je to nejasno, probaj majmunu objasniti algebru ili ga nauciti da igra sah. Njihov mozak, kao i nas ima odredjeni kapacitet, zasto je to ateistima toliko nejasno? Kapacitet mozga ili namjerno skretanje vode na krivu vodenicu?
Cemu toliko pozivanje na Ajnstajna i sta je on vjerovao? Da je on vjerovao da 50% ljudi na zemlji treba da umre kako bi spasili zemlju, i da su svi Slaveni u tih 50%, da li bi vam njegovo misljenje znacilo nesto? Haj zivi bili i rock on!
covjeciji mozak nije uopste tako ogranicem kako pises.Jedan genijalac ne iskoristi za zivota ni 10% svog mozga,a sta je tek sa manje pametnim ljudima.Znaci mi ljudi mozemo da hocemo doprijeti i razumiti svijet daleko bolje,samo sto kod vjernika postoji ogranicenje jer se ne moze preci preko ucenja dogme,ostaje samo da vjeruje kako je receno vec.
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#2200 Re: Za predane Životu

Post by JoeBonaWho »

@kerima1, definisi genijalac? Ko je po tebi genijalac? Ko je veci "genijalac", ateist Hawking koji ima iq oko 160 ili Wishy Anand koji ima iq 187 i vjeruje u Boga? Ako bismo i koristili mozak 100%, da li bi mogli doci do absolutne istine? Meni taj biznis oko absolutne istine do koje prema ateistima mozemo navodno doci lici na brojanje do najveceg broja. Ako budemo mogli jednog dana koristiti mozak 100%, hocemo li moci izbrojati do najveceg broja? I kakve veze ima 10% genijevog mozga sa misljenjem da vjernici misle da je Bog neki stari bradati ciko koji zivi u oblacima? Ostaj mi dobro i zdravo i rock on!
Post Reply