Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 313
Joined: 06/12/2016 19:56

#1901 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by ELECTRIC CLOUDS »

Projekt budzenja
Ne trazimo samo ono sto je dovoljno istina i tako
dozvoliti da kreirana(lazna) stvarnost oblikuju nas zivot jer Allahova dz.s velicina prevazilazi ljudska shvatanja i njihova razumjevanja dizajniranog oblika stvarnosti.

User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#1902 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by skupljac_zeljeza »

Deseta Mektepska olimpijada Medžlisa IZ-e Mostar danas je na stadionu „Bjelopoljac“ u Potocima okupila preko 750-djece iz 24 mostarska mekteba.

Image
Sabovic Adis
Posts: 41
Joined: 06/09/2017 14:10

#1904 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Sabovic Adis »

Bolje grob nego rob!
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 313
Joined: 06/12/2016 19:56

#1905 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by ELECTRIC CLOUDS »

Sura Al-Ihlas
"Sura koja je sustina muslimanskog ubjedjenja i njihovog vjerovanja i kroz ovu suru covjek moze znati velicinu svoga Gospodara Allaha Tebareke We Te`ala da nicim ne lici svojim stvorenjima". Safet Kuduzovic

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog
1.Reci: "On je Allah - Jedan!
2.Allah je Utočište svakom!
3.Nije rodio i rođen nije,
4. i niko Mu ravan nije!"
Prijevod Besim Korkut
Last edited by ELECTRIC CLOUDS on 09/10/2017 02:02, edited 3 times in total.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1906 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Towelie »

Sustina muslimanskog ubjedzenja :D

Kakva gramatika, takva i ubedjenja, takvi i muslimani..
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 313
Joined: 06/12/2016 19:56

#1907 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by ELECTRIC CLOUDS »

Towelie wrote:Sustina muslimanskog ubjedzenja :D

Kakva gramatika, takva i ubedjenja, takvi i muslimani..
Kakav komentar :wink: takвo i ubedzenje :evil:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1909 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by arzuhal »

Neki dan, u krugu mi bliže familije, spominjem šta sam davno jednom čuo od hafiza Sulejmana: kada musafir nekome dođe u posjetu i uđe mu u kuću, on iz te kuće iznese neku bolest, neki belaj, neku tegobu.

Neće ta bolest preći na musafira, na gosta, nego će sebebom/uzrokom/povodom primanja tog gosta u kuću i ukazivanjem počasti ta neka bolest, ponajviše bolest koja se tiče međuljudskih odnosa, možda neka netrpeljivost, mržnja - samo Allah zna šta - biti poništeno i zamijenjeno nečim dobrim.
A ljudi, posebno u današnjem vaktu, često nisu radi da im iko dolazi u goste, izbjegavaju ići a i da im neko dolazi...Nekako im se "kvari" njihov ćeif, naviknuti mir, neki poredak i red u životu...Pogotovo ako će im neko ostati koji dan u gostima...

Povod tog mog spominjana tih riječi hafiza Sulejmana je bilo jedno lijepo i meni izrazito drago popravljanje narušenih međuljudskih odnosa između dva člana mi familije a koji je koincidirao dolaskom jednog musafira u posjetu svima, dakle dolaskom jednog trećeg člana porodice za čiji dolazak sam uvjeren da je bio povod islaha, popravljanja tih narušenih odnosa...

To sam samo čuo od hafiza i naprosto mu povjerovao, onako naprvu, bez propitivanja i sumnje, čisto jer imam povjerenje u tog insana...Nisam tražio delile: jel to tako i zašto je to tako, a đe piše i ko je rek'o...

Danas na hutbi kaže efendija da Pejgamber, alejhi-slatu we selam, veli da kada čovjek krene nekome u posjetu prati ga 70.000 meleka koji čine dovu i za njega i za onoga kome je krenuo. "Prije je bilo više kuća s horozovima" - kaže efendija - "pa bi svojim kukurikanjem najavili gosta dok ovaj još nije ni stigao jer su prije njega stigli meleki pred kuću."

Da nam Allah svima popravi stanje pa da budemo od onih preko kojih On popravlja stanja i drugima, amin.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#1910 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by skupljac_zeljeza »

Amin!

A dobro si ti podsjetio na ovo jer dunjaluk k'o dunjaluk uvijek nas prati sa teretima i iskušenjima i tako mene ovih dana jedan pritisn'o baš onako pošteno i ovog vikenda Božije davanje samo što jedni gosti se spreme da idu, a ono zvone drugi i svaki se 'zasjede'. Biće da dragi Allah nagovještava olakšicu. :)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1911 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by arzuhal »

Amin, na hajr! :thumbup:
User avatar
Baran
Posts: 190
Joined: 16/04/2017 22:30

#1912 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Baran »

Još malo voća poneseš, ono, 'na :D
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#1913 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vazi »

arzuhal wrote:Neki dan, u krugu mi bliže familije, spominjem šta sam davno jednom čuo od hafiza Sulejmana: kada musafir nekome dođe u posjetu i uđe mu u kuću, on iz te kuće iznese neku bolest, neki belaj, neku tegobu.

Neće ta bolest preći na musafira, na gosta, nego će sebebom/uzrokom/povodom primanja tog gosta u kuću i ukazivanjem počasti ta neka bolest, ponajviše bolest koja se tiče međuljudskih odnosa, možda neka netrpeljivost, mržnja - samo Allah zna šta - biti poništeno i zamijenjeno nečim dobrim.
A ljudi, posebno u današnjem vaktu, često nisu radi da im iko dolazi u goste, izbjegavaju ići a i da im neko dolazi...Nekako im se "kvari" njihov ćeif, naviknuti mir, neki poredak i red u životu...Pogotovo ako će im neko ostati koji dan u gostima...

Povod tog mog spominjana tih riječi hafiza Sulejmana je bilo jedno lijepo i meni izrazito drago popravljanje narušenih međuljudskih odnosa između dva člana mi familije a koji je koincidirao dolaskom jednog musafira u posjetu svima, dakle dolaskom jednog trećeg člana porodice za čiji dolazak sam uvjeren da je bio povod islaha, popravljanja tih narušenih odnosa...

To sam samo čuo od hafiza i naprosto mu povjerovao, onako naprvu, bez propitivanja i sumnje, čisto jer imam povjerenje u tog insana...Nisam tražio delile: jel to tako i zašto je to tako, a đe piše i ko je rek'o...

Danas na hutbi kaže efendija da Pejgamber, alejhi-slatu we selam, veli da kada čovjek krene nekome u posjetu prati ga 70.000 meleka koji čine dovu i za njega i za onoga kome je krenuo. "Prije je bilo više kuća s horozovima" - kaže efendija - "pa bi svojim kukurikanjem najavili gosta dok ovaj još nije ni stigao jer su prije njega stigli meleki pred kuću."

Da nam Allah svima popravi stanje pa da budemo od onih preko kojih On popravlja stanja i drugima, amin.
Nisam ovo znala, bas lijepo kazivanje , hvala ti sto nam ga prenese.

A sjecam se i ja kukurikanja horozova al nisam znala to za meleke.

Da nam se Uzviseni dzs svima smiluje, amin.

Je li neko od vas iso na umru u vrijeme ramazana i ako da moze li nam malo prenijeti utiske ?
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#1914 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by skupljac_zeljeza »

Baran wrote:Još malo voća poneseš, ono, 'na :D
A i djeci koju čokoladu da se obraduju jer je velika nagrada za onoga ko dijete obraduje. :wink:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1915 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by arzuhal »

Što sam' djeci čokolada... :mrgreen:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#1916 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by skupljac_zeljeza »

arzuhal wrote:Što sam' djeci čokolada... :mrgreen:
Ne možeš dobiti Milku zbog visoke kalorične vrijednosti: "Ograničite unos na maksimalno od 1 do 2 kockice dnevno jer 10 g čokolade sadrži oko 50 i više kalorija pretežno od šećera i masti.'' "Allah ne voli one koji pretjeruju-prelaze mjeru'' (5:87) :wink:

Image
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1917 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by arzuhal »

Image
User avatar
Baran
Posts: 190
Joined: 16/04/2017 22:30

#1918 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Baran »

Image
"Fotografije varaju vrijeme"

:nevidljivi:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#1920 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vazi »

Islamska tradicija Bosnjaka, Dr hafiz Elvir Duranovic

https://www.academia.edu/34963794/Karak ... C5%A1njaka
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1923 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by SmokingMan »

arzuhal wrote:
Povod tog mog spominjana tih riječi hafiza Sulejmana je bilo jedno lijepo i meni izrazito drago popravljanje narušenih međuljudskih odnosa između dva člana mi familije a koji je koincidirao dolaskom jednog musafira u posjetu svima, dakle dolaskom jednog trećeg člana porodice za čiji dolazak sam uvjeren da je bio povod islaha, popravljanja tih narušenih odnosa...
Ja bih ovome dodao....


Ima ljudi kod kojih možeš na licima primjetit da jednostavno nisi dobrodošao gost,na žalost često ispada da je u pitanju bliža familija.Nekada ne znaš ni prave razloge,pitao bi,ali ti je opet neugodno.E sada,Allah je naredio održavanje rodbinskih veza jer ista će biti svjedok na sudnjem danu protiv onih koji su je kidali.Ima i jedna druga situacija,čemu onda održavanje ili "prisilno održavanje" rodbinskih veza ako ti jednostavno nekome nisi drag,nisi dobrodošao (i obrnuto),ne veže vas ništa zajedničko osim tog nekog famoznog krvnog srodstva,prezimena,ne osjećaš ništa prema njima,ili je osjećaj obostran,u najgorem slučaju u hjihovom prisustvu osjećaš tu neku težinu na ramenima,tada bi im najradije rekao "izlazite mi iz kuće,osjećam se umornim od vas...",mislim,meni to ne bi teško palo,jer sam izravan,i govorim ono što osjećam,makar to drugima i zasmetalo.Sa mnon se uvijek zna na čemu si,nema ovako,nema onako,nema okolišanja,pretvaranja.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1924 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by pirpa »

.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#1925 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by nKrkan »

Znate li nekoga ko se bavi tumačenjem snova, objašnjavam istih i sl? , broj , mail :kiss:
Post Reply