Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#1826 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by m_l »

49. Al-Hugurat - Sobe
Medina - 18 ajeta

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

O vjernici, ne odlučujte se ni za što dok za to ne upitate Allaha i Poslanika Njegova, i bojte se Allaha! Allah, zaista, sve čuje i sve zna.

O vjernici, ne dižite glasove svoje iznad Vjerovjesnikova glasa i ne razgovarajte s njima glasno, kao što glasno jedan s drugim razgovarate, da ne bi bila poništena vaša djela, a da vi i ne primjetite.

One koji utišaju glasove svoje pred Allahovim Poslanikom - a to su oni čija je srca Allah prekalio u čestitosti - čeka oprost i nagrada velika.

Većina onih koji te dozivaju ispred osoba nije dovoljno pametna.*

A da su se oni strpjeli dok im ti sam izađeš, bilo bi im bolje, a Allah prašta i samilostan je.

O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u neznanju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete.

I znajte da je među vama Allahov Poslanik; kad bi vas u mnogo čemu poslušao, doista biste nastradali; ali Allah je nekima od vas pravo vjerovanje omilio, i u srcima vašim ga lijepim prikazao, a nezahvalnost i neposlušnost vam omrazio. Takvi su na Pravome putu

dobrotom i blagodati Allahovom. - A Allah sve zna i mudar je.

Ako se dvije skupine vjernika sukobe, izmirite ih; a ako jedna od njih ipak učini nasilje drugoj, onda se borite protiv one koja je učinila nasilje sve dok se Allahovim propisima ne prikloni. Pa ako se prikloni, onda ih nepristrasno izmirite i budite pravedni; Allah, zaista pravedne voli.

Vjernici su samo braća, zato pomirite vaša dva brata i bojte se Allaha, da bi vam se milost ukazala.

O vjernici, neka se muškarci jedni drugima ne rugaju, možda su oni bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su one bolje od njih. I ne kudite jedni druge i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima! O, kako je ružno da se vjernici spominju podrugljivim nadimcima! A oni koji se ne pokaju - sami sebi čine nepravdu.

O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, neka sumnjičenja su, zaista, grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekome od vas bilo drago da jede meso umrloga brata svoga - a vama je to odvratno - zato se bojte Allaha, Allah, zaista, prima pokajanje i samilostan je.

O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo da biste se upoznali. Najugledniji kod Allaha je onaj koji ga se najviše boji, Allah, uistinu, sve zna i nije Mu skriveno ništa.

Neki beduini govore: "Mi vjerujemo!" Reci: "Vi ne vjerujete, ali recite: ’Mi se pokoravamo!’, jer u srca vaša prava vjera još nije ušla. A ako Allaha i Njegova Poslanika budete slušali, On vam nimalo neće umanjiti nagradu za djela vaša." - Allah, uistinu, prašta i samilostan je.

Pravi vjernici su samo oni koji u Allaha i Poslanika Njegova vjeruju, i poslije više ne sumnjaju, i bore se na Allahovom putu imecima svojim i životima svojim. Oni su iskreni!

Reci: "Zar vi da obavještavate Allaha o vjerovanju svome, kad Allah zna sve što je na nebesima i na Zemlji! Allah sve zna."

Oni ti prebacuju što su primili islam. Reci: "Ne prebacujte mi što ste islam primili; naprotiv, Allah je vama milost podario time što vas je u pravu vjeru uputio, ako iskreno govorite.

Allah, sigurno, zna tajne nebesa i Zemlje i Allah dobro vidi ono što radite."

Image
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1830 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by arzuhal »

Šta vam je, zašto jedni drugima ne pomognete?

(37:25)
shae_ba
Posts: 103
Joined: 08/03/2013 15:14

#1831 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by shae_ba »

arzuhal wrote:Šta vam je, zašto jedni drugima ne pomognete?

(37:25)
Vallahi malo cinimo da jedni drugima budemo na raspolaganju kad su u potrebi.
Cilj pomaganja jest da se ljudi zblize i zavole u ime Allaha.
Ima jedna vjernicka porodica u potrebi, pa ako neko moze da ucini hajr, neka se javi u poruke.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1833 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Truba »

zaista sam mislio da vam je vjera jaka
ali danas sam bio u bivsem prostoru medzlisa za ilidzu centar
ogromno je to naselje
a prostor 5 s 10

jes bio privremen ali opet...valjda ljudi po kucama mole
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#1835 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by sarajevoxxxx »

Ne znam gdje da postavim ovaj tekst, valjda je ova tema odgovarajuća. Autoru čista desetka, svaka čast!!!

GENERAL MRTVE VOJSKE

Samedin KADIĆ 15.03.2017.

“Opet nemamo četvrtog”, nasmija se hadžija Irfan. “Zovi Atifa, otišao je u B. na stočnu pijacu.”
Nije smio gubiti vrijeme, odmah ga okrenu. “Hajd, bolan, Atife, dođi na džumu, nema nas dovoljno”, zacvili.
“Pa bio sam prošlu, efendija…”, zabrunda glas iz polifone hajvanske pozadine.
“Hajd, bolan, ne možemo džumu klanjati.”
“Ne mogu, efeeendija, moram prodati ovaj mrs što sam donio.”
“Ponesi taj mrs, ja ću ti kupiti, samo dođi.”
“Ne mogu, Allaha mi, efendija! Znaš da mi treba pola sata odavde, a da ti pravo rečem, malo sam jutros i popio…”


Cijeli tekst:

http://stav.ba/general-mrtve-vojske/
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#1836 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vazi »

sarajevoxxxx wrote:Ne znam gdje da postavim ovaj tekst, valjda je ova tema odgovarajuća. Autoru čista desetka, svaka čast!!!

GENERAL MRTVE VOJSKE

Samedin KADIĆ 15.03.2017.

“Opet nemamo četvrtog”, nasmija se hadžija Irfan. “Zovi Atifa, otišao je u B. na stočnu pijacu.”
Nije smio gubiti vrijeme, odmah ga okrenu. “Hajd, bolan, Atife, dođi na džumu, nema nas dovoljno”, zacvili.
“Pa bio sam prošlu, efendija…”, zabrunda glas iz polifone hajvanske pozadine.
“Hajd, bolan, ne možemo džumu klanjati.”
“Ne mogu, efeeendija, moram prodati ovaj mrs što sam donio.”
“Ponesi taj mrs, ja ću ti kupiti, samo dođi.”
“Ne mogu, Allaha mi, efendija! Znaš da mi treba pola sata odavde, a da ti pravo rečem, malo sam jutros i popio…”


Cijeli tekst:

http://stav.ba/general-mrtve-vojske/
:thumbup:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1837 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Smrcak15 »

Hadzdz poklon za invalida vjernika i njegovu suprugu
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1838 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Towelie »

Smrcak15 wrote:Hadzdz poklon za invalida vjernika i njegovu suprugu
Neukusno je da coveka zoves invalidom. :(
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1839 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Smrcak15 »

Towelie wrote: Neukusno je da coveka zoves invalidom. :(
znaci za tebe i naziv ratni vojni invalid je neukusno :-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1840 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
Towelie wrote: Neukusno je da coveka zoves invalidom. :(
znaci za tebe i naziv ratni vojni invalid je neukusno :-)
Kada sam pročitao prvi put tvoj post i sam sam, u sebi, postavio ovo pitanje koje postavlja @Towelie jer sam već odavno izbacio iz upotrebe riječ "invalid" i koristim birokratski i politički korektan naziv "osobe/lica s posebnim potrebama". Pa mi je to prvo prošlo kroz misli i zazvučalo mi je grubo, s tvoje strane. A odmah iza toga mi naumpade - upravo to što ti spominješ - da sasvim normalno koristim, i to u razgovoru s borcima-amputircima i ostalim koji su iz rata izašli s nekim procentom invalidnosti tijela usljed ranjavanja, skraćenicu RVI koja stoji naljepljena na golfu mog hadžije Muje da ne mora plaćati parking, odnosno da može parkirati na mjesto predviđeno za RVI - ratne vojne invalide.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#1841 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vazi »

http://www.islamskazajednica.ba/images/ ... i_2017.pdf

Lejletu'r-regaib - četvrtak, 30. mart 2017.

To je noć u kojoj je majka Amina zanijela Božijeg poslanika Muhammeda, neka je spas i mir Božiji na njega. U
narodu se naziva noć želja a obilježava se dovama, učenjem mevluda i drugim Bogu ugodnim sadržajima.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#1842 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Nadzorna_ploca »

Kad smo vec kod toga, prije par dana je jedan prijatelj lajkao vijest na tu temu, i udjem dole na komentare a ono imam sta procitati.. Pacijenti se i dalje prepiru i diskutuju na temu ove veceri i da li je novotarija ili nije.. Hej, 21 vijek a besposlicari i lelemudani trose svoje vrijeme, zivce i snagu na to.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#1847 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vazi »

Vrijedi pogledati i poslusati ovog divnog hafiza

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1849 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by arzuhal »

Krajišnici su za nekoliko kopalja ispred drugih Bošnjaka u BiH, u nekim stvarima...

Selo Pobriježje, općina Sanski Most

Image
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#1850 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by raoul duke »

Arzuhal, dozvolio si da se tema Ateizam pretvori u raspravu o perpetomobilima i kojekakvim hadisima

Bilo bi korektno da urgiras jer ipak si moderator na cijelom podforumu a ne samo "o Allahu" :wink:
Post Reply