Za i protiv konvektori Atlantic

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
BolanBolan
Posts: 192
Joined: 14/06/2010 14:27
Location: "Get the fuck out of London, you dumb fucks. Get to Bruges."

#26 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by BolanBolan »

Je li iko uzeo Boschove iz Pennya, povoljniji dosta od Atlantic konvektora, ili su ipak Atlantic najbolji?!
User avatar
dufa
Posts: 105
Joined: 04/05/2009 15:41

#27 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by dufa »

BolanBolan wrote:Je li iko uzeo Boschove iz Pennya, povoljniji dosta od Atlantic konvektora, ili su ipak Atlantic najbolji?!
Ja sam jos prije mjesec-dva dana uzeo Boschov u Pennyu od 2500W postavio na zid ispod prozora i sada cekam hladnije dane da se starta sa grijanjem. Nadam se da bude OK
User avatar
Mantis
Posts: 148
Joined: 29/12/2011 20:30

#28 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Mantis »

Ti su Bosch vjerovatno bolji od ovih Tesy? Ma ovi Atlantic preskupi :shock:
swatch
Posts: 362
Joined: 07/12/2011 13:33

#29 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by swatch »

BolanBolan wrote:Je li iko uzeo Boschove iz Pennya, povoljniji dosta od Atlantic konvektora, ili su ipak Atlantic najbolji?!
Jesam, uzeo sam od 1000 W. Vecina konevktora radi na istom principu tako da ce i Bosch dobro odraditi svoj posao.
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#30 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by SundanceKid »

Da malo bumpnem temu - razmisljam o kupovini Atlantic konvektora, ali sam vidio i u Pennyju one Bosch, koji su znacajno jeftiniji. Boschov od 200w je oko 150 KM, a Atlanticovi su kolko vidim duplo skuplji.


Interesuje me, u cemu je fora, jel se isplati davat pare za Atlanticove, ili je to manje vise sve isti djavo??

ako neko ima iskustva, molim da pise :)
User avatar
BolanBolan
Posts: 192
Joined: 14/06/2010 14:27
Location: "Get the fuck out of London, you dumb fucks. Get to Bruges."

#31 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by BolanBolan »

Ma, ispod "haube" je izgleda sve to isto ... I ja sam razmišljao da uzmem taj Bosch, ali sam na kraju preko PIKa uzeo Tesy od 2000W sa elektronskim termostatom - 160 KM. Ovi Tesy valjda proizvode za Bosch konvektore ako sam dobro skont'o...
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#32 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by SundanceKid »

Ha kontam ako ima razlike neke u grijanju i potrosnji struje, da onda uzmem Atlantica ipak... da ne bude kupim Bosch, pa nezadovoljan opet poslije neki Atlantic :D hahaha

Kakva su tvoja iskustva sa tim Tesy konvektorom?? Ko to proizvodi uopste?
User avatar
BolanBolan
Posts: 192
Joined: 14/06/2010 14:27
Location: "Get the fuck out of London, you dumb fucks. Get to Bruges."

#33 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by BolanBolan »

Boli briga elektroprivredu da li je tebi od Atlanticov od 2 kW ili Tesyev od 2 kW ili ne znam čiji već; 2 kW je 2 kW! :D
Ovi Tesy su izgleda bugarski a kao što sam napisao izgleda proizvode za Bosch i Junkers ove konvektore. Ja sam vagao dugo koji da uzmem i da li će mi se isplatiti, s obzirom da sam koristio termo peć i njena prednost je ta što sam je uključiv'o da se puni samo po noći kad je jeftina. Kad sam rastavio termo peć, povadio cigle, vidio koje je smeće u njoj i kol'ko nekakve prašine (da li je od staklene vune pojma nemam) baš mi je bilo drago što sam uzeo konvektor, taman i da više troši (malo niđe veze)! :-)

Uzeo sam ovaj iz razloga jer sam vidio da je poput Atlanticovog F117 sa elektronskim termostatom a dosta jeftiniji, a nisam našao neke druge proizvođače da imaju takve. Ali kažem, isti je to vrag izgleda sve iznutra, nekakav aluminijski grijač obložen eventualno keramikom, to je sva mudrost konvektora. Taj grijač zagrijava visokom temperaturom hladan zrak s poda i gore na izlazu onda dobijaš onako lagan mlaz toplog zraka.
U sobi mi djeluje da je prijatnije nego što je bilo kad sam koristio termo peć. Kad je bilo lijepo vrijeme nisam ga nešto ni uključiv'o, odnosno drž'o na 16/17 stepeni a koliko sam vidio nije se uključiv'o što znači da je temperatura bila 16/17 stepeni i nije bilo potrebe da dogrijava; ali ja često nisam kući tako da nije bilo ni potrebe. Naveče, ili kad sam kući, stavljao oko 21 stepen... jedino što sam primijetio, kada sam ga testirao, jeste da iz nekog razloga nije uspijevao za kratko vrijeme da dostigne 24 i više stepeni i tad bi obično konstantno radio, ali nije mi ni bitno, 21 stepen je meni taman...

Malo opširan post ispade... samo još da kažem da ne očekuješ da su sad neko čudo kao što ih predstavljaju...
Evo slika kad sam taman bio postavio kod sebe. :-D
Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41528
Joined: 29/06/2011 23:39

#34 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by dječak sa šibicama »

Ja sam prezadovoljan svojim Tesy konvektorima.
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#35 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by SundanceKid »

Hvala puno dobri ljudi, za sve napisane informacije :) Meni zapravo treba samo nesto sto ce mi umlacit sobu u kojoj nemam nikakvog grijanja, da mogu prespavat u njoj..nista posebno, cisto da mi se ne smrzne glava dok spavam :D


Hehe, onda mislim da ce i taj Bosch obavit posao, da ne dajem vise para za Atlantica...

Dankee ljudi :thumbup:
Sijedi63
Posts: 34
Joined: 30/09/2013 21:09

#36 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Sijedi63 »

Plaćajući te tzv. konvektore uglavnom se plaća izgled (koji je OK) i trenutna moda ili trend (kao što je prije nekoliko godina bilo za one granitne radijatore)
Da citiram dio posta s jednog drugog foruma:
Moram da vam skrenem pažnju na neke fizičke zakonitosti, tek toliko da možda razbijete neke zablude.
Enegriju ne troše grejalice, peći, radijatori ... Energiju troše zidovi, tj, prostorija, odnosno cela kuća ili stan. Koliko koja prostorija troši energije - lako je proraćunati. (Google: "proracun toplotnih gubitaka")
Dakle, ako sračunate da su tolotni gubici, na primer 1 kW u prostoriju se mora ubaciti isto toliko energije da bi se održala željena temperatura. Dakle, mora da se potroši 0,1 kubik gasa (otprilike), ili 0,1 litar lož ulja, ili da sagorite toliko_i_toliko drva.
Ali, sve je sa ciframa jasnije kad se pominje grejanje na struju, jer su jedinice mere iste. Ako su toplotni gubici prostorije 1kW za sat vremena iz električne mreže mora da se povuče 1kW električne energije da bi se održala željena temperatura. Nema boga, to je to. Samo da vas podsetim, pretvaranje el. energije u toplotnu uvek ide 100% tj. bez gubitaka.
Kad sa ovim pojmovima rasčistite, biće vam jasno da uštedu električne energije ne možete ostvariti kupovinom veče ili manje grejalice, kupovinom jedne jake ili više malih, ovog ili onog brenda i td. i td. Ušteda energije se može ostvariti samo i jedino smanjivanjem toplotnih gubitaka prostorije.
Tako da: kilowat je kilowat, bilo da je potrošen konvektorom ili s TA peći, s tim da se kod TA peći može koristiti jeftina tarifa.
LP
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#37 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by ilkbahar »

moze li preporuka za konvektor : bosh ili atlantik prednosti i mane? hvala
User avatar
Truba
Posts: 82710
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Truba »

ja konačno upalio svoj :D zima malo danas a i da isprobamo prvi put
stoji mjesecima :D

pali se i gasi sam svakih nekoliko minuta :D
koliko mu treba više da zagrije sobu od nekih 14 kvadrata :D
zimaaaaa :D
User avatar
rovac13
Posts: 5232
Joined: 08/12/2013 16:17

#39 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by rovac13 »

Black swan wrote:ja konačno upalio svoj :D zima malo danas a i da isprobamo prvi put
stoji mjesecima :D

pali se i gasi sam svakih nekoliko minuta :D
koliko mu treba više da zagrije sobu od nekih 14 kvadrata :D
zimaaaaa :D
Jos kad bi imao ovaj uredjaj da mjeri kolko trosi struje konvektor,te informacije bi para vrijedile :-D
Ovako nesto:
Image
User avatar
Truba
Posts: 82710
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#40 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Truba »

stoji mi konvektor pored plinske peći
od plina me glava zaboli :D

ne znam fakad čudno... malo je pohladno namješteno na 23 on se svaki čas pali i gasi
manje je upaljen nego ugašen
zaista čudno

valjda bi napočetku trebao da non stop radi dok ne zagrije
ili je već 23 u sobi :?
ili treba naštelit na 30 da bi bilo ugodno u sobi :D
radostan dan
Posts: 27114
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#41 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by radostan dan »

za ove što se lome koji konvektor da uzmu, boš, atlantik onaj bugarski i sl...
što bi prost narod rekO isti đipalo, drugo pakovanje...svi rade na istom principu, svi skoro pa jednako složeni, i svi koriste isti materijal...
razlika je u preciznosti termostata...kod bugarskog termostat reaguje sporije, bošovom treba npr 20 sekundi da skonta dal je dostignuta zadana temperatura pa da se isključi, odnosno dal je temp. pala pa treba da se uključi, atlantikov reaguje na 4 nanosekunde (al u kurcu)...uglavnom, to vam je jedina razlika među njima.

i uglavnom pod 2, fino vam je čovjek rekao, ako se šta može precizno izračunati, to vam je potrošnja el. uređaja. ako mu je snaga 1 kw, on će vam iz utičnice izvući 1 kw, i tu će energiju prenjeti u sobu, ako je 3 kw, isto tako...bilo da je riječ o ta peći, konvertoru, uljanom radijatoru, kaloliferu, fenu, pegli...

e sad, dal je vama za grijanje prostorije dovoljan 1 kw, 3 ili 5 kw, to je drugo pitanje, i tiče se kvadrature prostorije i njene izolovanosti, stolarije, orjentacije i još par stvari.

dakle,nema misterija, osim ako ne vjerujete trgovcima i reklamama - i atlantik i pegla, ako su jaki 1 kw, iz utičnice uzimaju kilovat i tim kilovatom griju sobu. ako vam je sa njima (tj sa tim kilovatom) i dalje hladno, džabe ih (uređaje, bilo koje) držite uključene 24 sata...neće vam zagrijati na željenu temperaturu, jer je njegov maksimum 1 kw, i on je taj maksimum dao.

znači, mora se kupiti još jedan od 1 kw, 3 kw i sl., u zavisnosti od prostorije.

ja prostije ne znam objasniti, ko je shvatio, shvatio...
sretno u izboru.
User avatar
rovac13
Posts: 5232
Joined: 08/12/2013 16:17

#42 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by rovac13 »

Black swan wrote:stoji mi konvektor pored plinske peći
od plina me glava zaboli :D

ne znam fakad čudno... malo je pohladno namješteno na 23 on se svaki čas pali i gasi
manje je upaljen nego ugašen
zaista čudno

valjda bi napočetku trebao da non stop radi dok ne zagrije
ili je već 23 u sobi :?
ili treba naštelit na 30 da bi bilo ugodno u sobi :D
Nije to komlikovano toliko.
Konvektor je jedan od onih grijanja kod kojih cim se zaustavi soba pocinje da hladi,bar je takav osjecaj.
Ne sikiraj se sad se cesto iskljucuje zato sto je u sobi temp i bez grijanja bar 20*C ,pa ti konvektor po malo se pali da podigne na npr 23*C.Cekaj da pocne prava zima,pa kad bi bez grijanja bilo 5*C pa ti onda konvektor mora podic temp za 18 stepeni,tad ce rijetko se zaustavljat,ali ce el brojilo trcati :-D :-D .

Pravilo broj jedan-nikad ne vjeruj aparatima kad zadas na njemu temperaturu.Nego postavi u sobi termometar i prema njemu se ravnaj. :-D
User avatar
Truba
Posts: 82710
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Truba »

kakve ovo zvukove pravi noću...kao ona sprava što prži insekte kad se približe :shock:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#44 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Sodom1 »

A sta je ova toplotna pumpa ? O cemu se tu radi kakav je to sistem
User avatar
rovac13
Posts: 5232
Joined: 08/12/2013 16:17

#45 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by rovac13 »

Sodom1 wrote:A sta je ova toplotna pumpa ? O cemu se tu radi kakav je to sistem
http://bs.wikipedia.org/wiki/Toplotna_pumpa
Odlican :-D :-D :-D
Radi na struju,s tim sto trosi 3 do 5 puta manje nego sto grije.

Najvise o tome ima na temi "grijanje na struju da ili ne" .
Imas 125 stranica materijala za citanje,ako je malo onda ima google,ima i drugih foruma domacih stranih itd ....
User avatar
mayab
Posts: 27455
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#46 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by mayab »

Toplotna pumpa-klima uredjaj

LGG2
gidra
Posts: 3615
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#47 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by gidra »

Imaju li se gdje Tesy konvektori kupiti u Sarajevu u nekoj radnji?
User avatar
mayab
Posts: 27455
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#48 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by mayab »

Prosle godine ih vidio u salonu namjestaja Belona
User avatar
Curve
Posts: 1800
Joined: 03/04/2011 01:18
Location: Waterloo, Ontario

#49 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Curve »

Ima li iko iskustva sa VOX konvektorima, cijenom su dosta povoljni, pa da znam dal da uzmem
User avatar
Truba
Posts: 82710
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Truba »

gidra wrote:Imaju li se gdje Tesy konvektori kupiti u Sarajevu u nekoj radnji?
vidio sam ih u rimosu ako nisi već kupio

grijanje sobe od recimo 12 kvadrata ( ništa se okolo ne grije... dole podrum gore soba koju baba ne grije lijevo haustor desno soba viška komšijama koju ne griju
grijanje hodnika od recimo 12 kvadrata gdje su ulazna vrata
te grijanje toaleta
samo u sobi atlantik znači...stoji na 23 danju... noću nekad 18 nekad 20

ovaj mjesec 88 maraka sve skupa... ljeti račun možda oko 60
Post Reply