Za i protiv konvektori Atlantic

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Bigtaurus
Posts: 79
Joined: 17/06/2009 11:09

#1 Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Bigtaurus »

Zdravo,

Procitao sam sve postove na temi "GRIJANJE NA STRUJU DA ILI NE" i jedni hvale klima uredjaje,jedni konvektore,jedni TA peci,jedni ovo jedni ono.Posto ja na ljeto planiram da investiram u konvektore Atlantic pa me interesuje konkretni odgovori al iskljucivo od ljudi koji koriste ili su koristili konvektore.Interesuje me prvo kakav je kvalitet grijanja tj dali se uopste moze ugrijati ovim tipom grijanja,dali je stvarno usteda na potrosnji u odnosu na ostale tipove grijanja (TA peci,klima uredjaje,uljne radijatore,centralno grijanje na plin itd).Kakav je kvalitet grijanja u stanovima i kucama sa i bez izolacije.Mislim da bi bilo fer da pisu ljudi koji koriste vec neko vrijeme KONVEKTORE za grijanje,kako su zadovoljni dali su osjetili ustedu novca u odnosu na ostale tipove grijanja.Na nasem podrucju ljudi su navikli pretezno na grijanje na cvrsto gorivo i plin al eto u zadnje vrije su se pojavili i novi tipovi sistema grijanja al mislim da je to sve u glavi ljudi bas kao sto su mnogi navikli da kupuju i voze samo VW auta i to iskljucivo vjeruju samo u GOLFA i nijedno drugo auto.
Onda da cujem sta vi mislite o KONVEKTORIMA dali se isplate ili ne i dali stvarno ima ustede sto se tice novca i dali stvarno kvalitetno griju tokom grijne sezone.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#2 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by Dr.Mr.Fr. »

Ja ugradio u jedan poslovni prostor, tj. salon vlasnik prezadovoljan ali nije istina da malo troše nego se osjeti i na racunu, nije sada neka pljacka ali nemoj da padneš na pricu da ne troše "ništa" .... u suštini njihova prednost je mala pocetna investicija i jednostavnost ugradnje, jer ti za nekih 600km možeš staviti 3 konvektora i grijati prostor od 60 m2...dok bi ti npr. za plin trebalo minimum 3000km...

isto tako recimo konvektor od deklarisane vrijednosti 2kw/h troši upravo toliko, bez ikakve sumnje ali prednost je sto je stalno ukljucen pa radi na principu konstantnog održavanja temperature, tj. dogrijavanja i tu se dešava štednja...nesto slicno kao el. bojler, kada ga ukljucuješ i iskljucuješ troši vise, a kada je stalno ukljucen termostat mu reguliše temperaturu i manje troši a imaš uvjek toplu vodu...što je cilj i ovdje da uvjek imaš topao stan...

to je uglavnom to, kupi jedan pa probaj to ti je najbolja opcija a poslje je lako dokupiti ostale ili prodati jedan :D
Hendrix
Posts: 4134
Joined: 27/02/2004 00:00

#3 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by Hendrix »

Ono što ti ja mogu kao korisnik konvektora reći je slično kao i gore čovjek što napisa, nema magije, niti specijalnih ušteda, princip je u održavanju temperature, dakle da ti rade 24h, naravno dok si u sobi povećaš temperaturu a po noći smanjiš. Ako nemaš izolacije i još ti loša stolarija konvektore zaboravi, ne isplati se. Da ne pišem ponovo imaš na onoj temi moja iskustva i račune za struju. Ali u principu računaj dok drže radnu temperaturu u sobi da rade sa oko 60% kapaciteta pa naviše, ako je dobro izolirano vjerujem da može i sa 50%, dakle ako je snaga 2KW , troši ti 1kw struje na sat...lako je izračunati koliko te dođe sa instaliranom snagom račun grijanja.

Meni je u januaru za 95 kvadrata i instalirane snage 9,5KW trošio prosječno 85kw po danu ili 3,5kw po satu....ali to je prosjek za mjesec.

A najbolji sistem, kupi za jednu sobu konvektor i vidi kako radi.
Matea30
Posts: 50
Joined: 22/02/2010 21:21

#4 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by Matea30 »

Ja sam zadovoljna sto se tice grijanja konvertorima, ali me nervira jedino to sto mnogo prljaju. Neznam jeli to samo slucaj kod mene, ali ja cu opet morati kreciti radi konvertora, jer iznad njih je zid katastrofa i jos jedna mana, sto se one resetkice ( ili kako se vec zovu) nemogu nikako ocistiti, pa djeluju stalno prljavo.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#5 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by LaCici »

Koristim ih vec 5 mjeseci. Sto se tice toplote prezadovoljna sam, otkako je zima pocela hodam u majici kratkih rukava. Itekako mogu ugrijati, a uglavnom koristim samo dva, u spavacoj i dnevnoj, u kuhinji ponekad upalim. Struje mi je posljednji mjesec doslo 260 KM ali sve ukupno, a imam i bojler na struju, masinu za ves, za sudje, sporet... Kada usporedim sa plinom koji dodje oko 300 KM mojim roditeljima onda ja super prolazim jer oni pored grijanja na plin moraju dodatno jos platiti i struju tako da to izadje i na 350 u zimskom periodu. I da napomenem da su mi prozori losi, sto znaci da bi islo i manje da je dobra izolacija. Ali je i meni problem prljavstina, ovaj veliki koji je konstantno ukljucen je uzasno pocadio tako da restkice ne mogu nikako oprati, iako mi zid jos nije pocrnio. Sve u svemu ja sam zadovoljna grijanjem preko zime a preko ljeta sam rahat, kako god mislim da je jeftinije i od centralnog kojeg moras placati tokom cijele godine a i od plina koji je preskup. Eto toliko o mom iskustvu :-D
I jedna napomena, jedini distributer (u Sarajevu) firme koja radi te radijatore je Union look u Radicevoj, zvala sam firmu u Mostar i oni su mi tako rekli, te da oni koji se prodaju u Merkuru nisu njihovi konvektori.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#6 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by Karen »

Druga zima sa konvektorima. Zadovoljni smo, uzeli smo tatou liniju, malo je ljepše dizajnirana. Sad planiramo i u kupatilo uzeti jedan sa rešetkama i možda još jedan u dnevnu sobu. Griju sasvim u redu, najveći račun do sad 215 km (sve skupa, sve mi je na struju u stanu, nemam plinske instalacije) kad su bili veliki minusi prošle godine. Izračunali smo da za 40 kvadrata ipak uštedimo ili nas izađe isto kao da imamo provedeno gradsko centralno. Jer struje bez grijanja u ovim računima ima bar 70 km. Znači na grijanje trošimo oko 100 - 130 km 3 mjeseca godišnje, ostali mjeseci su puno manji račun. Najveći računi su januarski, februarski i martovski.
Još jedna napomena, kod nas je jednotarifna struja.
M76
Posts: 32
Joined: 15/01/2010 18:05

#7 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by M76 »

Koristim konvektore već drugu godinu i prezadovoljan sam. Grijem stan od 60 m2 i najveći račun do sada je bio 215 KM, ali je u to uključena sva ostala potrošnja. Doduše, izolacija je dobra, kao i stolarija. Malo mi je čudno da neki korisnici kažu da prljaju zidove iznad, kod mene se to ne dešava. A kada je riječ o prljanju rešetke - rešetka se lahko skida, uzmeš malo neko od sredstava za čišćenje i uz malo truda opet izgledao kao nov. Ukoliko se neko odluči na ovako čišćenje morate skinuti konvektor sa zida, sa donje strane odvnuti dva šarafa i onda odvojiti prednju metalnu ploču nakon čega se rešetka sama odvaja. Možda zvući komplikovano, ali u stvarnosti nije. Ja tako stalno vadim kašikice, viljuškice, slamčice i ostale sitnice koje djeca ubacuju.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#8 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by Karen »

Ni kod mene nema prljanja zidova.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27718
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#9 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by JoseMujica »

hebiga drug trebao si s ovim počet temu...ja se ubio da skontam šta je uopšte KONVEKTOR :?

Image
Uređaji i sistemi za grijanje na principu konvekcije, odnosno prenosa toplote uz učešće zraka kao materije. Fluid (zrak) dodirom sa izvorom toplote (grijačem postaje lakši i prirodnim putem diže se ka stropu. Kao energent koriste električnu energiju, napona 220V. Isporučuje se u šest različitih snaga, od 1-2,5 kW.
djecak_76
Posts: 42
Joined: 09/03/2010 21:29

#10 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by djecak_76 »

I mi ih koristimo vec trecu godinu... Kombinovali Atlantic kupljen u Mostaru (dosao postom) i nekekav Stiebel Elektron koji smo kupili u Kerametalu.. Cijena je bila priblizna, ali su Atlatnicovi bolji tj. kvalitetniji...

Sto se tice potrosnje, bajka je da ne trose... Trose i to fino, posebno ako ti izolacija nije najbolja... Mi smo radili dodatno izolaciju (iznutra lijepili stiropr na dio vanjskih zidova i mijenjali stolariju) i prilicno se osjeti na racunu...

Problem je u kupatilu, gdje se nalazi malo drugaciji konvektor, odnosno grijalica, koja je potpuno neprikladna... Kupatilo nam je zbog toga puno plijesni po zidovima... I to je razlog zbog kojeg cemo vjerovatno preci na neki drugi nacin grijanja...
User avatar
van Basten
Posts: 7552
Joined: 21/09/2006 02:59

#11 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by van Basten »

može li mi ko obnoviti sjećanje... kako se skida konvektor sa zida? Negdje sam vidio uputstvo, ali ne mogu se sjetiti gdje :D
Hendrix
Posts: 4134
Joined: 27/02/2004 00:00

#12 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by Hendrix »

van Basten wrote:može li mi ko obnoviti sjećanje... kako se skida konvektor sa zida? Negdje sam vidio uputstvo, ali ne mogu se sjetiti gdje :D
Odštemaš ga macolom :D

Imaš lijevo kad gledaš odozgo na nosaču ko malu rupicu , šarafcigerom odgurneš metal prema vani i kad ispadne tu podigneš konvektor, malo treba pazit ne krkanski odvalit. :)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#13 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by mO k3 »

koliko kosta 1 kw struje?
radostan dan
Posts: 27101
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#14 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 11:25, edited 1 time in total.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#15 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by A_I_ »

Ženski Dr.Med wrote:koliko kosta 1 kw struje?
Po skupoj oko 0,14 KM

p.s. jos zakratko :lol:
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#16 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by A_I_ »

Bigtaurus wrote:Zdravo,

...dali je stvarno usteda na potrosnji u odnosu na ostale tipove grijanja (TA peci,klima uredjaje,uljne radijatore,centralno grijanje na plin itd).

Onda da cujem sta vi mislite o KONVEKTORIMA dali se isplate ili ne i dali stvarno ima ustede sto se tice novca i dali stvarno kvalitetno griju tokom grijne sezone.
Sto se tice usporedbe konvektora s dobrom klimom, razlika u efikasnosti tj. ekonomicnosti je neuporediva u korist klime.
Na jednoj strani je sistem toplotne pumpe(primijenjen i u klimama) a na drugoj strani sve ostalo ukljucujuci i konvektore, TA peci i sl. pretvarace elektricne energije u toplotnu.

Vrhunska klima za 1kW postrosene struje prenese toplote u kolicini do 5kW iz jedne u drugu sredinu (prostorija <-> vanjski prostor). Da bi prenijela toliku toplotnu energiju, treba joj dobar inverterski kompresor, efikasni gas koji prenosi energiju i radijatori (tzv. isparivaci i kondenzatori). A sve to kosta za razviti da bude sto efikasnije.

Moj stan od 38m2 grije za prosjecnu mjesecnu potrosnju od 90kWh tj. 125W na sat (citavu zimu je bila ukljucena i danju i nocu). Vanjska temperatura se spustala do -10C a proizvodjac garantuje rad na -15C iako u nordijskim zemljama ovakva im radi i na -25C.
Osnovni problem sto kod nas nije zazivio ovakav nacin grijanja jeste visoka pocetna cijena investicije (preko 2000KM) a uz to i opstepoznata kratkovidost o dugorocnim troskovima/ustedama koristenja odabranog nacina grijanja.
User avatar
van Basten
Posts: 7552
Joined: 21/09/2006 02:59

#17 Re: Za i protiv KONVEKTORI ATLANTIC

Post by van Basten »

Hendrix wrote:
van Basten wrote:može li mi ko obnoviti sjećanje... kako se skida konvektor sa zida? Negdje sam vidio uputstvo, ali ne mogu se sjetiti gdje :D
Odštemaš ga macolom :D

Imaš lijevo kad gledaš odozgo na nosaču ko malu rupicu , šarafcigerom odgurneš metal prema vani i kad ispadne tu podigneš konvektor, malo treba pazit ne krkanski odvalit. :)
hvala :thumbup: , samo mi je trebao podsjetnik, znao sam da je prelagano ali sam zaboravio :D
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#18 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by blesava »

gdje se u sarajevu mogu kupiti konvektori atlantic i koliko kostaju ovi od 15oo do 2000 w ?
User avatar
frameni
Posts: 1890
Joined: 10/05/2012 08:45
Location: Sarajevo

#19 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by frameni »

blesava wrote:gdje se u sarajevu mogu kupiti konvektori atlantic i koliko kostaju ovi od 15oo do 2000 w ?

Ja u stanu imam dva velika i jedan mali...Iz Mostara sam prije par godina narucila...Mislim da je tad jedan veliki bio oko 250km...


http://nobel.ba
ketronsd1
Posts: 1403
Joined: 13/06/2006 15:29

#20 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by ketronsd1 »

Daleko bolja investicija je Toplotna Pumpa.U startu za kvalitenu pumpu moras izdvojitinekih 2000 km ali za to imas COP od 4.5-5.8 zavisi opet od fabrikata.
Plus je sto i ljeti kooristis za hladjenje.
Ja u kuci od 250 kvm imam dvije i godisnje potrosim od 9500-10500 kwh sto je vise nego dobro.
Da jos napomenem da se radi o sweden.U BiH bi trebalo biti jos manje jer je puno manje hladnijih dana.
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#21 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by blesava »

jesam li ja ovo dobro sracunala: imam konvektor od 1,5KW. Znaci ovako ako je struja 0,14 po kw/h ovo je racunica:

za jedan sad 1,5 * 0,14KM=0,21KM
0,21KM * 24h (ako je ukljucen cijelo vrijeme)= 5,04Km po danu

Znaci za mjesec dana 5,04Km * 30=151,00KM po mjesecu

Jel ovo uredu racunica?

S tim da vjerovatno konvektor nece raditi 24 sara punim kapacitetom, nego u prosjeku 60-70%. Znaci da bi me najhladniji mjesec za ovaj jedan konvektor kostao u prosjeku 100KM???
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#22 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by The Realist »

blesava wrote:jesam li ja ovo dobro sracunala: imam konvektor od 1,5KW. Znaci ovako ako je struja 0,14 po kw/h ovo je racunica:

za jedan sad 1,5 * 0,14KM=0,21KM
0,21KM * 24h (ako je ukljucen cijelo vrijeme)= 5,04Km po danu

Znaci za mjesec dana 5,04Km * 30=151,00KM po mjesecu

Jel ovo uredu racunica?

S tim da vjerovatno konvektor nece raditi 24 sara punim kapacitetom, nego u prosjeku 60-70%. Znaci da bi me najhladniji mjesec za ovaj jedan konvektor kostao u prosjeku 100KM???
Jesi li PDV uračunala?
User avatar
starii
Posts: 3305
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#23 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by starii »

The Realist wrote:
blesava wrote:jesam li ja ovo dobro sracunala: imam konvektor od 1,5KW. Znaci ovako ako je struja 0,14 po kw/h ovo je racunica:

za jedan sad 1,5 * 0,14KM=0,21KM
0,21KM * 24h (ako je ukljucen cijelo vrijeme)= 5,04Km po danu

Znaci za mjesec dana 5,04Km * 30=151,00KM po mjesecu

Jel ovo uredu racunica?

S tim da vjerovatno konvektor nece raditi 24 sara punim kapacitetom, nego u prosjeku 60-70%. Znaci da bi me najhladniji mjesec za ovaj jedan konvektor kostao u prosjeku 100KM???
Jesi li PDV uračunala?
jefitna struja ti je 0.08 a skupa 0.16km + 17% PDV

kod mene je prosle godine radio elektricni grijac za radijator 24h i maksimalno mi je racun za struju dolazio do 100KM
User avatar
_Reds_
Posts: 9377
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#24 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by _Reds_ »

Eh ovako, ljudi.

Trebam grijanje za vikendicu. Vidio sam tamo u Merkuru imaju neki ELEC PAris konvektori. Da li neko ima iskustva za sanjima.

Cijena je 129 KM 1000 W

152KM - 2000 W

182 KM - 2500 W

Dakle imam vikendicu koja je u osnovi 6 x 7, 42 kvadrata. Prizemlje, dnevbni sa kuhinjom i kupatilo. Tu bi ubacio ovaj jedan od 2500 W.

U potkrovlju imam 3 sobice, od kojih je jedna 15tak kvadrata i dvije po 7-8. Hodanika 3-4 kvadrata.

Eh sad mi je problem sto mi je malo neisptivo u ove sobice ubacati ove od 1000 W, jer je ovaj od 2000w, samo 30 KM skuplji, pa ne znam dali imate neke prijedloge.

U biit odlucio sma se za konvektore, jer mi treba da brzo ugriju kada dodjem, i to mi je bilo najvaznije. A drugo koliko vidim estetski lijepo izgledaju.

P.S. Kako ide sa njihovim prikljucivanje na struju, tj. na naposnku mrezu u kuci, jel moraju ici u iticnicu, ili se moze prikljuciit nekkao iza uticnice, da uticnica ostane.
Last edited by _Reds_ on 03/01/2013 09:43, edited 1 time in total.
User avatar
starii
Posts: 3305
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#25 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by starii »

mislim da u penniju imas jeftinije junkersove i boschove konvektore od tih...a vidi i na pik.ba raja prodaje polovne...
Post Reply