Windows 8

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#3451 Re: Windows 8

Post by Revolucionar ★ »

Je li ko na win 8.1 imao problem da se folderi koji su puni prikazuju kao prazni, kao i sistemski folderi kao my pc, ili control panel. Dakle udje, pise folder is empty. Nakon hiljadu refreshova ili cekanja dugog se pojave ikone. Osim toga, fajlovima poput slika i slicno ne mogu uci u properties. Mnogi od njih sada imaju default blank ikonu umjesto svoje. I pored toga, ovim se fajlovima moze pristupiti. Nesto se u registry pojebalo haoticno. Sta je cinit, osim reinstalla
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3452 Re: Windows 8

Post by CPT »

Revolucionar ★ wrote:Je li ko na win 8.1 imao problem da se folderi koji su puni prikazuju kao prazni, kao i sistemski folderi kao my pc, ili control panel. Dakle udje, pise folder is empty. Nakon hiljadu refreshova ili cekanja dugog se pojave ikone. Osim toga, fajlovima poput slika i slicno ne mogu uci u properties. Mnogi od njih sada imaju default blank ikonu umjesto svoje. I pored toga, ovim se fajlovima moze pristupiti. Nesto se u registry pojebalo haoticno. Sta je cinit, osim reinstalla
Hide atribut na profilu?
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#3453 Re: Windows 8

Post by Revolucionar ★ »

CPT wrote:
Revolucionar ★ wrote:Je li ko na win 8.1 imao problem da se folderi koji su puni prikazuju kao prazni, kao i sistemski folderi kao my pc, ili control panel. Dakle udje, pise folder is empty. Nakon hiljadu refreshova ili cekanja dugog se pojave ikone. Osim toga, fajlovima poput slika i slicno ne mogu uci u properties. Mnogi od njih sada imaju default blank ikonu umjesto svoje. I pored toga, ovim se fajlovima moze pristupiti. Nesto se u registry pojebalo haoticno. Sta je cinit, osim reinstalla
Hide atribut na profilu?
Bojim se da je problem slozeniji i tice se gresaka na drajvu, sistemskih fajlova koji fale. Sad cu skenirat kroz cmd, pa postavit ss
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3454 Re: Windows 8

Post by CPT »

Revolucionar ★ wrote:
CPT wrote:
Revolucionar ★ wrote:Je li ko na win 8.1 imao problem da se folderi koji su puni prikazuju kao prazni, kao i sistemski folderi kao my pc, ili control panel. Dakle udje, pise folder is empty. Nakon hiljadu refreshova ili cekanja dugog se pojave ikone. Osim toga, fajlovima poput slika i slicno ne mogu uci u properties. Mnogi od njih sada imaju default blank ikonu umjesto svoje. I pored toga, ovim se fajlovima moze pristupiti. Nesto se u registry pojebalo haoticno. Sta je cinit, osim reinstalla
Hide atribut na profilu?
Bojim se da je problem slozeniji i tice se gresaka na drajvu, sistemskih fajlova koji fale. Sad cu skenirat kroz cmd, pa postavit ss
za svaki slucaj provjeri "show hidden files" ili atribut na user folderu... ili bootuj neki live cd pa vidi sta imas na disku
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#3455 Re: Windows 8

Post by Revolucionar ★ »

Bojim se da je problem slozeniji i tice se gresaka na drajvu, sistemskih fajlova koji fale. Sad cu skenirat kroz cmd, pa postavit ss[/quote]

za svaki slucaj provjeri "show hidden files" ili atribut na user folderu... ili bootuj neki live cd pa vidi sta imas na disku[/quote]

Ma provjerio odmah druze, ali onda sam shvatio da imam dosta tih sitnih problema. Recimo control panel ili my pc budu prazni, nakon pola sata sve se pojavi. Ili random folder sa slikama prazan, onda se pojave slike s blank ikonama, i ne mozes uci u properties, nista, ali mozes normalno sliku otvarat. Evo sta scan now kaze, jel ovo znaci da moram opalit repair preko bootabilnog medija

Image

https://ibb.co/fixkt0

nece slika jebo majku
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3456 Re: Windows 8

Post by CPT »

Nije ti najbolje ideja to sto radis.... pogotovo ako imas razne podatke gore. Sfc/repair i slicno pise po disku i mozes lako ostati bez svega. Ako imas podatke gore:
- udji sa live medija na hd ili hd koristi kao slave (tu izbjegnes svoj "pokvaren" OS)

-> ako ne vidis podatke onda samo RECOVERY dolazi u obzir, nikakvo pisanje po disku
-> podatke vidis, prekopiras i pokusas repair nakon toga...
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#3457 Re: Windows 8

Post by Revolucionar ★ »

CPT wrote:Nije ti najbolje ideja to sto radis.... pogotovo ako imas razne podatke gore. Sfc/repair i slicno pise po disku i mozes lako ostati bez svega. Ako imas podatke gore:
- udji sa live medija na hd ili hd koristi kao slave (tu izbjegnes svoj "pokvaren" OS)

-> ako ne vidis podatke onda samo RECOVERY dolazi u obzir, nikakvo pisanje po disku
-> podatke vidis, prekopiras i pokusas repair nakon toga...
sta repair zapravo uradi, dolazi li do gubitka podataka? u ovom slucaju evidentno je da je corrupted system file problem, i ne postoji drugi nacin da ovo ispraivm bez da originalni fajl uzmem sa usb-a preko repaira
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3458 Re: Windows 8

Post by CPT »

Revolucionar ★ wrote:
CPT wrote:Nije ti najbolje ideja to sto radis.... pogotovo ako imas razne podatke gore. Sfc/repair i slicno pise po disku i mozes lako ostati bez svega. Ako imas podatke gore:
- udji sa live medija na hd ili hd koristi kao slave (tu izbjegnes svoj "pokvaren" OS)

-> ako ne vidis podatke onda samo RECOVERY dolazi u obzir, nikakvo pisanje po disku
-> podatke vidis, prekopiras i pokusas repair nakon toga...
sta repair zapravo uradi, dolazi li do gubitka podataka? u ovom slucaju evidentno je da je corrupted system file problem, i ne postoji drugi nacin da ovo ispraivm bez da originalni fajl uzmem sa usb-a preko repaira
Svako pisanje unistava podatke ako ti ode fs (obicnom i usb). Ako se radi o disku onda i sam boot pise po disku. Znaci samo recovery na drugi fizicki medij....
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#3459 Re: Windows 8

Post by Point. »

Imam neku igricu na osmici koju želim da sklonim, tj izbrišem pa oper reinstaliram. Međutim, kad uđem na control panel pa programi da je sklonim, nema je na listi instaliranih programa. Koji qurac? Je li dovoljno da samo sklonim folder sa igricom. Ipak je oko 20 giga, ne znam kako je nema na listi.
Abracadabra
Posts: 109
Joined: 04/03/2012 19:18
Location: Srebrenik

#3460 Re: Windows 8

Post by Abracadabra »

Point. wrote:Imam neku igricu na osmici koju želim da sklonim, tj izbrišem pa oper reinstaliram. Međutim, kad uđem na control panel pa programi da je sklonim, nema je na listi instaliranih programa. Koji qurac? Je li dovoljno da samo sklonim folder sa igricom. Ipak je oko 20 giga, ne znam kako je nema na listi.
Provjeri u tom folderu da nema kakva datoteka uninstall!?
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#3461 Re: Windows 8

Post by Point. »

Abracadabra wrote:
Point. wrote:Imam neku igricu na osmici koju želim da sklonim, tj izbrišem pa oper reinstaliram. Međutim, kad uđem na control panel pa programi da je sklonim, nema je na listi instaliranih programa. Koji qurac? Je li dovoljno da samo sklonim folder sa igricom. Ipak je oko 20 giga, ne znam kako je nema na listi.
Provjeri u tom folderu da nema kakva datoteka uninstall!?
Gledo sam, nema. Izbrisaću folder pa ćemo vidjeti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3462 Re: Windows 8

Post by Sanjarko »

Imam neke greske u radu Windows-a. Blokira mi Bluestacks emulator.
Neku server mi izbaci gresku i ovo, Visual C++ runtime library error r6025.
Trazio, Guglao i nikako da je otkonim. Radio neko skeniranje i izbacilo mi da nesto CBS nedostaje.
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#3463 Re: Windows 8

Post by TheWatcher »

ima li jos neko problema u zadnjih 2-3 dana sa windows uslugama npr windows update nikako da odradi :?:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3464 Re: Windows 8

Post by Sanjarko »

TheWatcher wrote:ima li jos neko problema u zadnjih 2-3 dana sa windows uslugama npr windows update nikako da odradi :?:
Ja juce azurirao sistem. A otklonio sam ovaj problem sto sam imao i postavio sam kako. Na temi razna pitanja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3465 Re: Windows 8

Post by Sanjarko »

https://forum.klix.ba/pitanja-tipa-razn ... #p15404776

Evo kako sam rijesio. Ali izgleda do emulatora je. Nepodrzava nesto graficko pa izbaci ovu gresku virtual call.
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#3466 Re: Windows 8

Post by diablobih »

Vizionar 1985 wrote:https://forum.klix.ba/pitanja-tipa-razn ... #p15404776

Evo kako sam rijesio. Ali izgleda do emulatora je. Nepodrzava nesto graficko pa izbaci ovu gresku virtual call.
Samo je do visual c++ librarya. Vrlo jednostavan fix, iako cudno da ti sam windows nije updateovao isti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3467 Re: Windows 8

Post by Sanjarko »

Ma laik sam i duduk pa ne znam. Ali zasad radi. Samo dok ne ukljucim na emulatoru nesto graficko. Ne znam sta. Neka beta verzija na Bluestacks emulatoru. Cim to ukljucim dobijem ovaj virtual call.
DonieBrasco
Posts: 15178
Joined: 31/08/2016 16:09

#3468 Re: Windows 8

Post by DonieBrasco »

Par pitanja za vas koji ste jos na W8, koliko vam je star hardver koji koristite, da li se bavite nekim profesionalnim radom - softverima pa ste jos na W8 operativnom sistemu radi licenci, komplikoanih skripti ili slicnih stvari ?

Cisto me zanima zasto ste jos na tom OS-u.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3469 Re: Windows 8

Post by Sanjarko »

Složeno je. Nemam kako da kažem, Wi-Fi internet, pa kad su davali 10-tku nisam mogao preći iako sam imao tad važeću licencu WOS-a.

Plus duduk sam pa ne bi ni možda znao odraditi prelazak sa jednog sistema na drugi. Tako da sam sad zaglavio na ovom. A para nemam da platim majstora nekog ili nekog da mi odradi ovo.

A nisam neki zahtjevan korisnik, pravo da ti kažem kako i da budem pošto sam za IT-e, duduk.
User avatar
skahu
Posts: 225
Joined: 14/03/2007 18:12
Location: Rajvosa

#3470 Re: Windows 8

Post by skahu »

Ne treba mnogo znanja, odeš na zvaničnu stranicu Microsofta download windows 10. izaberi opciju upgrade i on sve sam odradi.
Prati uputstva. Postupak traje malo duže (oko sat vremena).
Ja neki dan uradio upgrade na windows 7 bez problema.
made_in_sarajevo
Posts: 5567
Joined: 06/05/2013 23:05

#3471 Re: Windows 8

Post by made_in_sarajevo »

uzeo preko ebaya kljuc za aktiviaciju win 10. odradio vec na 2 kompjutera tako i sve super. odradi i meni, nema gresaka, pise da je aktiviran ali u donjem cosku iznad sata i dalje stoji probni rad. sve postavke mogu cackati, mjenjati ali me ovo nervira malo :D . na ova dva kompjutera ukucali kod restart i nema vise nista, kod mene restart ne pomaze :D . jel kod na ebayu suplja ili je do windowsa nesto da jest aktiviran ali eto to i dalje stoji u cosku probni rad?
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#3472 Re: Windows 8

Post by diablobih »

Jesi li pokusao troubleshoot uraditi ? To vecinu problema rijesi ili ti barem kaze sta je problem.

Moze biti i da si aktivirao za pogresnu verziju, npr da si kupio za pro, a tebi home.
made_in_sarajevo
Posts: 5567
Joined: 06/05/2013 23:05

#3473 Re: Windows 8

Post by made_in_sarajevo »

pro je kod mene, provjerio sam verziju svakako prije kupovine.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3474 Re: Windows 8

Post by CPT »

made_in_sarajevo wrote: 09/03/2020 12:27 pro je kod mene, provjerio sam verziju svakako prije kupovine.
do tvojih drivera je...

kao Admin odi u CMD
bcdedit -set TESTSIGNING OFF

enter
restart, press Windows key + C to get to the Charms bar
Click Settings
Click Power
Click Restart
made_in_sarajevo
Posts: 5567
Joined: 06/05/2013 23:05

#3475 Re: Windows 8

Post by made_in_sarajevo »

evo sad sam kao zadnji pokusaj batalio engleski i ukucam ovako "probni rad" na google, izbaci na engleskom youtube bas to i nema vise :mrgreen:
Post Reply